Trainer Bohemians vreest 'nieuw Ajax' Hongaarse handballers lezen Nederland de les Nederland gaat banden met China versterken Fortuna moet het spel maken zonder Thijssen Interland in Lisse Van Basten doet mee Schorsing verrast HCKZ Van Doorneveld blijft WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 17 In Holland-toernooi TUITJENHORN (ANP) - Dat Ne derlandse voetballers onderge schikt zijn aan hun Hongaarse col lega's heette vorige week in Rotter dam een verrassing. Het verschil in rang en stand tussen de handbal lers uit beide landen is al jaar en dag een bekend gegeven. Gisteren, in de openingswedstrijd van het zesde Holland-toernooi in Tuitjen- horn, kwam die marge echter op ongewone grootte uit. De neder laag van 17-30 tegen de B-wereld kampioen viel de coach van de Ne derlandse ploeg, de Tsjechoslo- waakse handbalprofessor Kecskemethy wat al te Mededogen In de opbouwlijn kende Neder land dan ook de meeste problemen tegen de zeer gretig spelende Hon garen. Als een man van het drietal Hamers-Schmeitz-Louwers naar de kant werd gehaald, dan was het gedaan met de organisatie in de Oranje-aanval. Slechts tien minu ten hield Nederland Hongarije bij. Na 4-4 kreeg Hamers man-verdedi ging en was de lijn uit de nationale aanval, 's Middags doorgenomen Jan oplossingen werden vlot vergeten, op de Hoog3"^ profiteerde gepast. De maag Het verschil tussen de doelmannen De Jong en Josten maag. „nei verscnu russen ae i_aH H__ „nl,„i0 Bohemians-trainer Tomas Pospichal volgt de acrobatische verrichtingen Ajax. handballers van Hongarije en Ne derland is zo'n negen tot tien doel punten. Nu zijn het er dertien ge worden. Dat stelt me teleur", aldus de bondscoach. De oorzaken van de handbal-les nvcmi uc imuuu<u-icö j:„ j„ - Kecskemethy echter ook digde het lesje bekend. In de wedstrijd misten de !fn Oranip-hanrihallprt; tP veel kansen slechts op mededogen AMSTERDAM (GPD) - Trainers kunnen soms erg vindingrijk zijn als het erom gaat om tegenstanders af te schilderen als „grote favorie ten". In een poging om de aan dacht van zijn ploeg, Bohemians Praag, af te leiden, presteerde Tó- mas Pospichal het gistermiddag om het huidige Ajax qua stijl een lastiger ploeg te noemen dan de succesvolle Amsterdamse formatie uit het begin van de 70'er jaren: „De manier waarop Ajax destijds voetbalde, lag ons, Tsjechen, wel. Technisch, maar niet zo snel. Na tuurlijk heeft Ajax nu niet meer zo'n goed team als toen met Cruijff, maar het is veel moeilijker je in te stellen op de Engelse stijl van Ajax Kort voor de eerste confrontatie in de tweede ronde van het UEFA- Cuptoernooi voerde Pospichal nog wat argumenten aan waarmee hij duidelijk wilde maken dat e zijn team in de Meer weinig eer te behalen zal zijn. Zo wees hij er ook op dat zij npelers op dit moment erg vermoeid zijn omdat ze de laat ste tijd steeds twee keer per week hebben moeten spelen: „Voor de Europa-Cup tegen Apollon Limas sol, verder de nodige competitie wedstrijden en ook nog eens de in terland tegen Portugal". Door Ajax als winnaar te „tip pen" gaat ex-international Pospi chal (in 1962 maakte hij deel uit van de Tsjechische ploeg die tij dens het wereldkampioenschap in Chili tweede werd achter Brazilië) voorbij aan zijn eigen verdienste en die van Bohemians. Tot 1977 was Bohemians achter Dukla, Sparta en Slavia nog de nummer vier van Praag. „Toen ik kwam heb ik duidelijk gemaakt dat wij eerste konden worden". Pospichal is daar inmiddels vol ledig in geslaagd. Vorig jaar werd Bohemians voor het eerst lands kampioen en in hetzelfde seizoen reikte het team tot de halve finale van het UEFA:Cuptoemooi. Daar in werd het ten slotte tweemaal door Anderlecht (0-1 en 1-3) ver slagen. De succesformule van Pospichal is simpel. Direct na zijn komst ging hij al meteen tot renovatie over. Hij bouwde rond Dobias (inmiddels gestopt) en Cermak (momentcel geblesseerd) een nieuw elftal op en zorgde er daarna voor dat het door hem gekozen gezelschap zo veel mogelijk intact bleef. Het nadeel is dat de gemiddelde leeftijd thans ruim 27 jaar is. Daar staat echter tegenover dat hij in Amsterdam een goed ingespeeld team kan la ten opdraven. „We willen best veijongen. Maar dat is niet zo gemakkelijk als het lijkt. Aan de ene kant loop je het risico dat het evenwicht wordt ver stoord, aan de andere kant is het zo dat je jongens van 19 en 20 jaar die nog in militaire dienst moeten twee jaar helemaal kwijt bent. In Tsjechoslowakije moeten dienst plichtigen namelijk bij een van de militaire ploegen spelen. Teams als Dukla Praag profiteren daarvan en vinden het allang goed. Voor ons is het niet zo prettig. Krijgen wij die spelers terug, dan is hun stijl hele maal veranderd". Mede daardoor is Bohemians vaak gedwongen om openvallende plaatsen op te vullen door (erva ren) spelers van buitenaf aan te trekken. „In Tsjechoslowakije ken nen we ook wel degelijk transfers. De prijs is afhankelijk van de klas se waarin de spelers uitkomen. De genen die in de hoogste afdeling spelen, kosten 10.- a 15.000 gul den". Op die manier werd deze zomer verdediger Josef Kukucka overge nomen van Cheb. Het aantal inter nationals dat bij Bohemians onder „contract" staat, is daardoor op nieuw uitgebreid. Alle spelers, en zelfs enkele reserves, hebben inter land-ervaring. Daardoor kan Pos pichal het zich permitteren om er varen krachten als doelman Zde- nek Hruska, middenvelder Jiri Sloup en aanvaller Tibor Micinec vanavond in de dug-out te zetten, terwijl Ajax-trainer Aad de Mos al serieus rekening hield met hun aanwezigheid op het veld. Toch weigert Pospichal om Bo hemians hoger in te schatten dan Ajax, dat nog altijd teert op een plaats bij de laatste vier in het Eu- ropa-Cup-I-toernooi in 1980. „Wij spelen liever niet tegen Duitse, En gelse en Nederlandse ploegen. Op video heb ik de wedstrijd Ajax-- Aja- Haarlem en tien minuten x-Red Boys gezien. Ik denk dat deze tegenstander te veel proble men zal opleveren. We zullen ook in Amsterdam proberen om aan te vallen, maar als we worden terug gedrukt houdt het natuurlijk op", zo lijkt Pospichal zich bij voorbaat te willen excuseren voor het defen sieve voetbal dat van de Tsjechen wordt verwacht. Opstelling Bohemians: Borovic- ka; Jakubec, Ondra, Prokes, Ku kucka; Levy, Zeienski, Koukal; Ja- necka, Skoda en Vladimir Hruska. Scheidsrechter is de Oostduitser Adolf Prokop. Orarge-hand bailers te veel kansen Van de vijf strafworpen kreeg er slechts een een doeltreffend einde. Vrije schietkansen van de cirkel en na breaks werden ook gemorst. Nederland miste scherpte en over leg. En ook dat was niet vreemd in de ogen van Kecskemethy. Zijn se lectie had de laatste drie maanden slechts een uurtje vrij weten te ma ken voor een centrale training. Het Holland-toernooi heet dan ook het beginpunt van de voorbereiding op de B-wereldtitelstrijd, begin volgend jaar in Noorwegen. De derde handicap op rij voor het Ne derlandse team in de ongelijke strijd met Hongarije was het ont breken van twee van de beste op- bouwspelers van ons land. Wil Ja cobs is aan het eind van het revali- datie-proces na twee knie-opera ties. Kees Boomhouwer, de top schutter van de C-wereldtitelstrijd. heeft door het wegblijven van een trainingskamp een schorsing van een jaar aan de handbal-broek. hadden geen enkele kijk op het scherpe schieten van met name de krachtige Vura,,dat door het Hol landse verdedigingsblok onvol doende werd gestoord. Bij 7-17 in het voordeel van de Magyaren ein- 'oor de Nederlan ders, die voor de tweede helft de te genstander mochten hopen. Dat medelijden kwam. De Hon gaarse coach Kovacs zette na de pauze zijn tweede keus in het veld. Het afstoppen van Hamers kreeg een minder strikt karakter en Ne derland sloop terug naar zeven doelpunten (11-18) verschil. De op leving was echter incidenteel. Vura kwam terug in het veld en onder diens aanvoering werd het verschil uiteindelijk dertien treffers: 17-30. Voor Kecskemethy en zijn slecht voorbereide Nederlandse ama teurs is het zaak lering te trekken uit de Hongaarse lessen van giste ren voor de wedstrijden tegen de gelijkwaardige ploegen van Frank rijk en Italië. Voor het onderdeel 'afwerken' zal de komende dagen speciale aandacht zijn. Frankrijk Hongarije deelt na de eerste dag van het Holland-toernooi de kop positie met Frankrijk. De Franse ploeg versloeg het matige Italië met 25-16. In de tweede helft druk te Frankrijk zijn fysieke en techni sche overwicht pas in cijfers uit. Bij rust leidden de Fransen slechts met één doelpunt verschil: 10-9. LEIDEN - In het kader van het vierlanden handbaltoernooi voor mannen worden zaterdag de wedstrijden Nederland- Frankrijk en Italië-Hongarije gespeeld in de sporthal van FC Lisse. In een tijdsbestek van vijf dagen worden door de vier ploegen zes interlands afge werkt Een pikant detail is dat de landen ook vertegenwoor digd zullen zijn bij het wereld kampioenschap voor B-landen, dat in de wintermaanden in Noorwegen wordt georgani seerd. Evenals in het Holland- toernooi is Hongarije de favo riete formatie voor de eindzege voor het WK, wat automatisch promotie naar de hoogste klas se inhoudt. De wedstrijden be ginnen zaterdag om 11.00 uur in Lissese sporthal Ter Specke. Vasas Boedapest De handbaldames van Vasas Boedapest komen vanavond om 19.30 uur in actie in de Voorschotense sporthal De Vliethorst. Als tegenstander fungeert het Haagse Hellas, met tophandbalster Hannie de Kok in de gelederen. De Hon gaarse tegenstander staat als een topteam te boek. De ploeg behaalde vele malen de Europa Cup. DEN HAAG (GPD) - Nederland en China gaan in de naaste toe komst nauwere sportcontacten met elkaar onderhouden. Om de sportuitwisseling tussen beide lan den officieel vast te leggen zullen staatssecretaris Joop van der Reij- den (WVC) en de vice-voorzitter van het Nationale Sportcomité van China, Lu Jin Dong, volgende week dinsdag in Den Haag hun handtekeningen plaatsen onder een speciaal daarvoor opgesteld memorandum. De ondertekening van het me morandum vormt tevens de afslui ting van een bezoek van een Chine se delegatie aan ons land. Vijf auto riteiten op sportgebied van de Volksrepubliek zijn uitgenodigd GRONINGEN (ANP) - Drie sterke momenten van Rob McDonald hebben FC Groningen een overwinning van 3-0 bezorgd op FC Utrecht. De noordelijken herstelden zich daarmee van het blamerende bekerverlies afgelopen zater dag tegen de amateurs van Heerjansdam. FC Groningen dat gisteravond aan trad zonder de grieperige Waalder- bos - Hiddink was zijn vervanger - had gedurende het grootste gedeel te van de wedstrijd een licht vel- doverwicht, maar met name in de eerste helft schortte het aan zuiver heid in de combinaties, waardoor de Utrechtse verdediging lange tijd gemakkelijk staande kon blij- De beste mogelijkheid in de eer ste fase van het tegenvallende duel was zelfs voor de ploeg uit de Dom stad, maar de doorgebroken Godee slaagde er van dichtbij niet in doel man Schellekens te passeren. Trai ner Berger die Schellekens als zon debok had aangewezen voor het verlies in de tweede competitie wedstrijd tegen Volendam had de ex-NEC-doelman weer in ere her steld, omdat Pieter Beusenberg een allerminst betrouwbare ver vanger bleek. Schellekens speelde een gedegen partij, hoewel hij wei nig werk kreeg op te knappen. Vlak voor de pauze kwam FC Groningen op voorsprong door Bosman. Een vrije trap van Broe ken werd door McDonald terugge- kopt en voor Bosman was het ver volgens van dichtbij eenvoudig doelman Van Ede te passeren. Wilskracht Na de doel wisseling bouwde FC Groningen gaandeweg een groter veldoverwicht op. De wilskracht, afgelopen zaterdag tegen Heeijans- dam nog ver te zoeken, was dins dagavond volop aanwezig. FC Utrecht, met een merkwaardig door elkaar geschud team - de linksbenige Van der Hooft stond rechtermiddenvelder en aanvaller Rietveld was voorstopper - maakte er niet veel van. Slechts Godee deed van tijd tot tijd pogingen orde in de chaos te scheppen, maar ook hij 'verdronk' in het onbegrip rondom hem. FC Groningen voetbalde niet veel beter, maar had in McDonald een gevaarlijke speerpunt. Een kwartier na de rust scoorde hij koppend na een schitterende diep tepass van Erwin Koeman en vlak Rob McDonald (op de grond) heeft de bal doorgekopt treffer scoren. Erwin Koeman kijkt toe, terwijl Utrechter Ben Rietveld voor tijd bepaalde de Brit. weder om met het hoofd, de eindstand op 3-0. Halverwege de tweede helft leg de scheidsrechter Geurds het duel enige tijd stil, toen jeugdige FC Utrecht-supporters grensrechter Elzinga met stenen en andere pro jectielen bekogelden. Geurds her vatte het spel pas nadat beide grensrechters van plaats hadden gewisseld. FC Groningen - FC Utrecht 3-0 (1-0). 40. Bosman 1-0,60. McDonald 2-0, 89. McDonald 3-0. Scheids rechter Geurds, toeschouwers 11.700. Gele kaart: Van der Hooft (Utrecht). SITTARD (ANP) - Wat de kans op succes betreft, had Fortuna Sittard heel wat slechtere tegenstanders kunnen treffen dan het Poolse Wis- la Krakov. Maar voor het publiek zal Wisla niet zo'n goede tegenstan der zijn. Die conclusie heeft Fortu- na-trainer Bert Jacobs getrokken na zijn reis naar Polen afgelopen weekeinde. Jacobs zag de tegenstander van vanavond, in de tweede ronde van het Europa Cup II-toernooi, aan het werk in de uitwedstrijd tegen Motor Lublin (0-0). Wat de trainer daar zag was alles behalve indruk wekkend. Jacobs: „De taktiek was AMSTERDAM (GPD) - Ajax kan vanavond in het UEFA-Cup- duel tegen Bohemians beschikken over Marco van Basten. De spits van de Amsterdammers moest maandag wegens griep ver stek laten gaan op de training, maar is gistermiddag met zijn team in trainingskamp gegaan. Dat betekent dat Ajax tegen de Tsjechoslowaken met vier spit sen zal spelen (Vanenburg. Bosman. Van Basten en De Wit) en dat Gasselich, die zou zijn ingevallen als Van Basten niet beschikbaar zou zijn geweest, op de reservebank zit. afgestemd op het vasthouden van de nul. Iedereen voetbalde achter de bal en op papier was er slechts één spits, die in de praktijk ook nog meer achterin te vinden was dan voorin. Ik verwacht niet dat Wisla die taktiek hier in Sittard zal wijzigen. Hoewel het een bar slech te wedstrijd was, heb ik toch wel kunnen zien dat de ploeg kwaliteit heeft en ook wel kan aanvallen". Aan de vooravond van het duel mag Jacobs zich een beetje zorgen maken, want in de competitie is al enkele keren gebleken hoeveel moeite Fortuna op eigen veld heeft met verdedigend ingestelde tegen standers. Om het gebrek aan erva ring binnen de ploeg op te vangen, werd Frans Thijssen aangetrok ken. De nieuwe versterking mag echter nog geen Europese-beker- wedstrijden spelen, hij is pas „ver kiesbaar" wanneer Fortuna de kwart-finales zou bereiken. AZ '67 en Volendam legden die zwakte van de Sittardse ploeg in de afgelopen weken bloot in duidelij ke cijfers. Om dat tegen Wisla te voorkomen, heeft Jacobs maatre gelen genomen. Voorstopper Wim Koevermans speelt vanavond op het middenveld. Hij zal, onder an dere bij hoekschoppen, de nodige lengte voorin moeten brengen. "Zijn plaats achterin wordt ingeno men door Mario Eleveld. De Poolse trainer Orest Lcnczyk, het gezelschap van Wisla arriveer de gisteren rond het middaguur in Sittard, wilde nog niets zeggen over de opstelling van zgn ploeg en over de te volgen taktiek. Over de taktische instelling liet Lenczyk weten: „Wat Jacobs tegen Lublin gezien heeft, was niet het Wisla dat ik zelf graag zie. Na tuurlijk stond voorop dat we de zaak achter dicht zouden houden, maar daarnaast had ik opdracht ge geven aan te vallen als de kans daartoe aanwezig was. Er is echter niets van terecht gekomen. Na tuurlijk gaan we hier niet als wil den aanvallen, maar aan de andere kant kan een doelpunt in Sittard, voor ons de kansen alleen maar vergroten". Bert Jacobs liet daarop weten: „Dat is natuurlijk ook ons grote probleem, want wij moeten er in ieder geval voor zorgen, dat we geen tegentreffer krijgen" De wedstrijd in Sittard wordt in z'n geheel door de Poolse televisie uitgezonden. Fortuna-manager Joop Castenmiller verwacht overi gens meer bezoekers dan in de eerst ronde tegen KB Kopenhagen (11.300). Castenmiller: „Wisla heeft geen grote naam in Nederland, maar dat heeft geen enkele Poolse ploeg.* Niettemin verwacht ik uit het grensgebied veel Poolse bezoe kers. In deze omgeving wonen na melijk veel Poolse ex-mgnwer- kers. Financieel worden wij direct niet echt rijker van de eerste twee zijn ploeg Europese-bekerronden, maar ik zie wel gebeuren dat we er op langere termijn iets van terug zien. Door de publiciteit krijgen wij meer be kendheid in Europa" door het ministerie van WVC voor een zesdaagse 'rondleiding', waar bij bezoeken afgelegd zullen wor den aan sportverenigingen, de Ne derlandse Sport Federatie, de KNVB, de Sporttotalisator en aan de gemeenten Zoetermeer, Am sterdam en Rotterdam. De Chinese afvaardiging zal naast delegatieleider Lu Jin Dong bestaan uit de heren Gesang Yixi (vice-voorzitter van het Sportcomi té in de autonomie Tibet), Wu Ruyi (waarnemend directeur van het Nationale Sportcomité), Wang Zheng Fu en Wang Dian Cai, res pectievelijk waarnemend afde lingshoofd en medewerker van de directie Internationale Betrekkin gen van het Nationale Sportcomi té. De delegatie zal in Nederland worden aangevuld met de ambas sadeur van China, de heer Guo Jie, de heer Lu Qiu Tian van de ambas saderaad en de medewerker van de afdeling Culturele Zaken van de ambassade, de heer X. Wen. Staatssecretaris Van der Reijden zal zgn gasten aanstaande vrijdag persoonlijk begroeten op Schip hol. Tijdens hun verblijf in ons land zal het memorandum voor sportuitwisseling verder worden uitgewerkt. Naast de bezoeken aan de al genoemde sportinstanties en gemeenten zullen de Chinezen dit weekeinde ook aanwezig zijn bij de voetbalwedstrijd Feyenoord-Spar- ta. Op het programma staan verder bezoeken aan het Rijksmuseum in Amsterdam, de Oosterscheldewer- ken en een fabriek van sporttoe- stellen in Goes. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Haagse hockeyclub Klein Zwitserland heeft zich gisteren in hoge mate verbaasd getoond over de schorsing van vier Europacup- wedstrijden. die de Internationale Federatie (FIH) dit weekeinde over Ron Steens en Ties Kruize uit sprak. Volgens voorzitter Bartelds zijn de betrokken spelers noch het clubbestuur gehoord en heeft de FIH ook niet het aangekondigde rapport van de speciaal voor deze zaak ingestelde onderzoekscom missie van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond (KNHB) afge wacht. „Half augustus kregen we een brief van de FIH, waarin werd gemeld, dat er over het gedrag van Steens en Kruize na afloop van de in Barcelona gespeelde wedstrijd tussen KZ en Tcrrassa rapport was opgemaakt", aldus Bartelds. „Wc hebben toen de hulp van de bond ingeroepen, waarna een onder zoekscommissie is samengesteld. De KNHB heeft vervolgens de FIH verzocht met besluiten te wachten totdat het rapport van de interne onderzoekscommissie bekend zou zijn. En nu horen we plotseling dat er al een schorsing is uitgesproken. We zgn hier erg verbaasd over. Ho pelijk berust een en ander op een vergissing en worden de normale procedures alsnog gevolgd. Voor lopig wachten we totdat we offi ciéél iets van d** FIH horen. En an ders zullen we ons. met de KNHB moeten beraden op volgende stap pen" HAARLEM (GPD) - De voetbal club Haarlem en trainer Hans van Doorneveld zgn mondeling tot overeenstemming gekomen om het dienstverband van de IJmui- dense oefen meester te verlengen tot medio 1987. Het huidige con tract van Van Doorneveld die bg Haarlem aan zijn vgfde seizoen be zig is, loopt aan het einde van deze competitie af. De loting voor de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-be- ker zal woensdag 31 oktober te Vo lendam plaats vinden na de tweede wedstrijd tussen Volendam en ROHDA Raalte. De wedstrijden uit de tweede ronde van het be kertoernooi zgn vastgesteld voor het weekeinde van 17 en 18 novem ber.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16