Lezers schrijven Afbouwen Ziekenfonds Wapenspreuk Ruding Ktt .°aanSEsSW°: dltTSus zullen ze °°k "T k°bïiven aanbieding bli|ven. i Komt U dus niet te laat'Vanaf 19 00 uur bent oSe «ak fterisggS gfjsar— De voorzitter van de Tweede Ka mer wil dat sprekers het germanis me afbouwen vervangen door beëindigen, zo staat in de krant van 12 oktober. Dat de voorzitter van het parlement grenzen stelt aan het taalgebruik in de diskussie is gewoon en gewenst; dat hij op treedt tegen germanismen is iets nieuws, en ook gewenst. Maar is in dit speciale geval zijn voorstel een verbetering? Afbouwen betekent: de bouw voleindigen, voltooien. De Sint- Lievenstoren in Zierikzee is nooit afgebouwd, hij had veel hoger moeten worden. De Duitsers kun nen hun werkwoord abbauen niet in die betekenis gebruiken: een ko lenmijn wordt "abgebaut" tot er niets meer uit te halen is, en zo kan men personeel "abbauen", "Prei- sabbau" is verlaging van het prijspeil. Met de slaafsheid waarmee we tegenwoordig vreemde woorden en uitdrukkingen overnemen, ook als we zelf goede hebben, zijn som migen dat woord afbouwen, of ei genlijk: een gelijkluidend woord, een zogenaamd homoniem ervan, gaan bezigen in de betekenis van "abbauen": geleidelijk verminde ren. We hebben het gehoord: vol gend jaar zoveel procent van de uitkering af, daaropvolgend jaar zoveel, ten slotte de rest. Geleide lijk afbreken of afschaffen dus, niks "afbouwen" al zei iedereen het. Is beëindigen een verbetering? Nauwelijks. Dat het wel erg lijkt op de Duitse woorden "beenden" en "beeindigen" stempelt het nog niet tot een afkeuringswaardig germa nisme. Het heeft een ander, en gro ter bezwaar. Het is te vaag. Het wordt bijvoorbeeld gebruikt in de betekenissen: eindigen, doen ein digen, staken en voltooien. Als je leest dat iemand een taak beëin digd heeft, weet je nog niet of hij die heeft volbracht dan wel neerge legd. Beëindigd kan bedoeld zijn als: afgelopen, uit, of ook: door ie mand afgebroken of gestaakt. Dat maakt het tot een woord om voor op je hoede te zyn. Het is taalverar mend. Maar wat het vooral ongeschikt maakt als purisme voor het germa nisme afbouwen, dat is dat het niet uitdrukt dat iets stukje bij beetje gebeurt, van lieverlede. Iets zou dus nog moeten worden toege voegd: niet beëindigen maar gelei delijk beëindigen, in fasen afbre ken, langzamerhand afschaffen. C.A. ZAALBERG BOERHAAVELAAN 29 LEIDEN Er is weer een aanslag gepleegd op het ziekenfonds van de alleen staande bejaarde. Dit moest ik ver nemen via mijn automatische giro. Kan dit zo maar? Men vertelde bij het ziekenfonds dat men een ad vertentie had geplaatst omdat er haast bij was. Dit noem ik gewoon diefstal. Men is zeker bang geworden voor Lubbers en consorten. Mensen, la ten we met zijn allen deze lui weg jagen, want elke keer worden we weer geconfronteerd met nieuwe diefstallen van de kleine man. De groten blijven buiten schot. A. Bekooij, Vivaldistraat 49, Leiden In deze krant van 11 oktober stond een artikel over een wapenbord van de Zuidafrikaanse plaats Oudtshoorn met de spreuk 'Malo mori quam foedari'. Volgens de verslaggever betekent dit 'zoiets als': door slechte zeden zozeer ont wijd worden. Mijns inziens bete kent deze wapenspreuk: ik wil lie ver sterven dan een verdrag sluiten (met de vijand nl.). Jammer dat de betrekking met onze verre neefjes, de Afrikaanders, verwaterd is. Zo missen we ook de gelegenheid hun gezondere ideeën bij te brengen. Mevrouw L.G. de Graaf Van Wijckersloothplein 3 Oegstgeest Aan de heren Ruding en Lubbers, Ondergetekende hoort niet bij de door Ruding uitgebuite en getrap te groep Nederlanders en geïnte greerde buitenlandse Nederlan ders. Het gesprek van Ruding met de pers is voor deze zeer grote groep zo kwetsend en zo laag bij de grond dat er nog maar één weg voor hem openstaat, namelijk: di rect aftreden als minister en emi greren. Want voor zo'n persoon is er geen plaats in een echte'demo cratische samenleving. Al degenen die op dezelfde wijze spreken en denken over de geterg de en getrapte verplichte werklo zen wil ik aanraden één jaar van hun uitkering (zonder enige finan ciële achtergrond) te gaan leven. En vervolgens eerlijk terug te ke ren met een verklaring over hun er varing met het leven van de mini ma. Ik heb de overtuiging dat de meesten dan voorgoed genezen zullen zijn van hun verderfelijke vooroordeel. Van de heer Lubbers (als echte christen-democraat) wil ik nu een echte beleidsdaad eisen, namelijk: als Ruding zelf niet aftreedt, hij als minister-president ingrijpt en hem dwingt tot aftreden. Ik heb u, me neer Lubbers, vrijdagavond voor de tv beluisterd. Het is voor u men sonwaardig om de heer Ruding toch in bescherming te nemen. Hoe kunt u met uw geweten in het reine zijn tegenover ruim 800.000 werklozen. U bent de eerste en eni ge Nederlandse burger die deze ge wetenloze burger zeer duidelijk tot de democratische orde moet roe pen, en wel zo dat u van hem eist dat hij zijn zetel nu ter beschikking stelt. Als u dit niet doet, bent u ook politiek volledig onbetrouwbaar voor de ruim 800.000 werklozen en zeker ook voor vele andere bur gers. Nu kunt u tonen of u echt be gaan bent met de minimumlijders of dat het van uw kant alleen maar een lippendienst is. Dus, minister president, aan u is nu de daad om de democratie in Nederland nieuw leven te geven ten bate van de minstbedeelden in het rijke Neder land. Ik vertrouw erop dat u meer geweten in het lichaam zult heb ben dan Ruding. Zo niet, dan moet nu ook de minister-president aftre den, en dan direct nieuwe verkie zingen uitschrijven. Ik schrijf dit als een overtuigd lid van de PvdA en ik meen dat er geen verkeerd woord is gekozen. F. Velthuyzen Theresiastraat 24 Leiden Vlietschool (4) U dacht toch niet dat we accepte ren bedrogen te worden door de gemeente. Véél onbetaalde arbeid van burgers om tot een bestem mingsplan te komen en de ge meente zal het dan aan zijn laars lappen! Structuurplan Binnenstad Lei den 1978: voor wat het wonen be treft wordt verwezen naar het Sijt- hoffcomplex... Vaststelling bestemmingsplan Pieterswijk, 3 februari 1981, blz. 29, punt 24: "Bezwaarschrift ouder commissie Lucas van Leyden- school". Daaruit blijkt dat men dóér (Aalmarkt) wil blijven. Uit het antwoord van de gemeente is sa men te vatten dat onder bestem ming 'kernwinkelgebied' óók een school kan worden begrepen. Ver der wordt verwezen naar de Kaas marktplannen, aangegeven in het verbeteringsplan voor Pancras- West. Het bouwen van een school op het Sijthoffterrein waar het be stemmingsplan WONEN aangeeft, zal de gemeente op zijn minst de nodige eisen van planschade ople veren. Een bestemmingsplan is om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan... Over goedkeuring door de mo- numentendienst blijkt enig mis verstand te bestaan. Er is slechts een stedebouwkündige goedkeu ring afgegeven - alleen een toetsing aan het bestemmingsplan. De 'vormgeving' is een 'Leidse' zaak. Mevrouw W. heeft het in deze ru briek over een 'schoonheidscom missie'. Die bestaat niet; mogelijk bedoelt ze de welstandscommissie en zoals het woord al aangeeft is welstand heel wat anders dan schoonheid. Het denigrerend bedoelde 'PIECK NEE' is eigenlijk een com pliment voor de illustrator. Van Ul- sen, die appels met peren verge lijkt, heeft deze rel ontketend, om dat hij zoveel 'Voermans' heeft.... Voerman is nota bene de man van de 'Verkadeplaatjes'. Dat is niét denigrerend bedoeld. De BKR be stond immers niet. Aan de Vliet dreigt te komen 'glas met verticale blauwe ba nen...'. Een stijlloze stijlimminatie (1917!). Culturele anafalbeten knik ken ja, uit angst niet voor vol te worden aangezien. M. Bosch-Gans Rapenburg 87 Leiden Wisselwoningen Tot onze grote verbazing lazen wij onlangs in deze krant dat de ge meente Leiden zeventig wisselwo ningen als tuinhuisjes, opslag plaatsen e.d wil verkopen. Naar on ze mening is het niet geheel terecht dat de gemeente gebouwen die be stemd zijn voor bewoning, gaat verkopen met andere bestemmin gen. Wij vinden dit vooral vervelend omdat op het kamerbureau STIK dat wij runnen de afgelopen jaren gebleken is dat de vraag naar dit soort woningen, vooral bij jonge ren, zeer groot is. Waarom zouden jongeren belangstelling hebben voor deze woningen? Hiervoor zijn twee redenen te geven: a. Ze zijn betaalbaar. De meeste jongeren betalen al gauw 350 tot 500 gulden om op kamers te mogen wonen, wat ongeveer vijftig pro cent van hun inkomen betekent. De wisselwoningen zullen wan neer zij verhuurd worden, op een prijs komen van hoogstens 300 gul den. b. Ze zijn redelijk vrijstaand, zo dat jongeren niet al te veel in hun doen en laten geremd worden, wat wel het geval is bij kamerbewo ning met hospita, zoals nog veel voorkomt. Waarop berusten bovenstaande gegevens en stellingen? In het af gelopen jaar hebben 150 jongeren (geen studenten!) zich bij ons ka merbureau STIK ingeschreven als kamerzoekende. Helaas kunnen wij de meesten niet helpen, omdat er een schrijnend tekort is aan wooneenheden voor deze mensen. Wij vinden het schandalig dat de gemeente Leiden woningen die een oplossing vormen voor veel jongeren, op deze manier van de hand doet. Wij zijn als STIK gaarne bereid enige alternatieve sugges ties aan de hand te doen. In het bovenstaande stukje is een aantal keren de naam STIK ge noemd. Die naam staat voor Stich ting Non Profit Kamerburo. Non Profit slaat op het feit dat wij niet willen verdienen aan de bemidde ling van kamers, in tegenstelling tot vele andere in Leiden gevestig de kamerbureaus. STIK Pieterskerkchoorsteeg 14 Leiden Invalideiibond Ik wist van de invalidenbond St. Lidwina voor Leiden en Omstre ken niets af, totdat ik een keer werd uitgenodigd om eens mee te gaan naar Lourdes. Dat heb ik ge daan en het was een reis waar ik veel vrienden heb gemaakt. Ik ben lid geworden. Deze bond hield laatst een leden vergadering waar ik ook aanwezig was. Ik zat eens om me heen te kij ken. Tot mijn grote verbazing zag ik van de bond niet één jongere. Ik dacht: wat doe ik hier eigenlijk? De voorzitter opende de vergade ring, de secretaris deed zijn verslag en ook de penningmeester. Daarna kwam de uitgaansdag ter sprake. Daarop gaan veel ouderen mee, meestal naar een grote kerk of een museum. Voor de ouderen onder ons is dat erg mooi. maar de jonge ren zijn er niet bij. wat erg jammer is. Dus ik zeg: jongeren, sluit je bij ons aan. Dan kunnen we een vuist maken. Deze bond heeft jullie no dig, niet alleen de Leidse, maar ook in de bollenstreek. Het doel van de bond is mensen te helpen en te adviseren. Eens per jaar was er vroeger een toneel avond of een zangavond. Dat is niet meer zo, omdat er zo weinig mensen kwamen. Wel is er nog elk jaar de kerstviering waar pastoor Vreeburg van de Lodewijkskerk de eucharistieviering doet en er is een organist met koor. Na afloop van de dienst in het Antonius Clubhuis staat er een gedekte tafel klaar voor het ontbijt. Iedereen kent er iedereen. De ochtend wordt besloten met een grote lote rij met veel prijzen. Dus mensen, sluit je aan bij de invalidenbond (Ericalaan 22 Leiderdorp). A. v.d. Klauw Heereweg 131 Lisse KsSsSIS ïeWie' oil een ruime keus We bieden u broeken, in iasse"'aJr ook in tru,e"„ vinden ^nieuwe pand beei °overzicbteliik is mo* bezoek aant ekke I maar vergaf UJConS vanaf bet adres. naarlemmer- ïraata9170 pand- <l°«e^oira% o 'leureVokvan199..-voor oeige vele andere Trui, deze vQQ[ Ler- truien ^"geheeld den e o jj 44g voor HaarlemmersVaaUj^ telden -J de Hoogland! L schu"^®j<erksj^^^^^J

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13