Prijzenslag blijft uit op oliemarkt Middenstand Italië in opstand EG valt over lage gasprijs tuinders nva i Zware druk op OPEC Soepeler hanteren 'herenakkoord' mag Pasjesregeling binnen bereik in haven R'dam Aardgaswinning doet bodem sterker dalen PTT blij met verbod op reclame voor telefoons WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 ECONOMIE ROTTERDAM (ANP/UPI/Rtr) - De prijzen van ruwe olie en van een aantal olieproduk- ten op de vrije markt in Rotterdam stijgen weer, nadat zes OPEC-landen gisteren besloten de produktie met drie miljoen vaten per dag te verlagen. Saoedie-Arabië zal de helft van die produktievermindering voor zijn rekening nemen. De prijs van Noordzee-olie lag gis teren weer ruim boven de 28 dol lar; Arabian Light liep op tot tegen de 28 dollar per vat. Op de produk- tenmarkt bleven de prijzen voor benzine ongewijzigd, maar men houdt er in Rotterdam rekening mee dat ook deze noteringen de komende dagen kunnen aantrek ken. De olieprijzen daalden vorige week vrij sterk in verband met de door Noorwegen, Engeland en OPEC-lid Nigeria aangekondigde prijsverlagingen. De minister van olie van Soedi-Arabië, Jamani, zal nog deze week naar Nigeria gaan om te proberen het land over te ha len de prijsverlaging ongedaan te maken en zich weer te scharen ach ter de officiële prijs van 29 dollar per vat. Nigeria zou daartoe bereid zijn als de OPEC het land een ver groting van produktiecontingent toestaat met 200.000 vaten per dag toestaat. Er is de OPEC alles aan gelegen een prijzenslag op de wereldolie- markt te voorkomen. De organisa tie doet er alles aan om de gelede ren gesloten te houden en haar po sitie op die markt te behouden. Het aandeel van de OPEC in de wereld- olieproduktie is in de afgelopen ja ren afgenomen van 47 procent in 1979 tot 31 procent in 1983. Het officiële produktieplafond is nu verlaagd van 17,5 tot 16,5 mil joen vaten per dag. Volgens de zes OPEC-landen Saoedi-Arabië, Koe weit, de Verenigde Arabische Emi raten, Algerije, Libië en Venezuela) die zich, samen met de niet-leden Egypte en Mexico, de afgelopen twee dagen in Geneve over de si tuatie hebben gebogen lag die pro duktie in de praktijk echter op ruim 19 miljoen vaten. De feitelijke daling zal dus drie mihoen vaten zijn. De minister van olie van Vene zuela, Arturo Hernandez Grisanti, verklaarde gisteren erop te ver trouwen dat alle dertien OPEC-lan den zullen instemmen met het plan. Iran heeft dat inmiddels ge daan, maar Indonesië heeft laten weten niet aan produktievermin dering te willen bijdragen. De In donesische minister van energie, Soebroto, zei dat zijn land de prij zen weliswaar wil handhaven, Kort zakelijk Rekenkamer F.G. Kordes (57) is bij koninklijk besluit benoemd tot president van de Algemene Rekenkamer. Hij volgt in die functie drs. H. Peschar op, die op 1 oktober vervroegd is uitgetreden. Kordes, die in 1981 lid werd van de Rekenkamer, is van oorsprong Marine-officier. Van 1970 tot 1981 was hij directeur Overheidsorganisatie en -automa- tiseing bij Binnenlandse Zaken. Kordes is lid van het CDA; Peschar van de PvdA. VMF-Stork-Fokker Vmf-Stork in Amsterdam pro beert betrokken te raken bij de bouw van een nieuw type vliegtuig van Fokker, de Fokker 50. Volgens een woordvoerder van Vmf-Stork is het bedrijf in bespreking met de Canadese onderneming Pratt Whitney, leverancier van vliegtuig motoren. Vmf wil de motoren sa men bouwen en testen. Tot nu toe gebeurde het testen steeds bij (bui tenlandse) fabrikanten van vlieg tuigmotoren. Het bedrijf probeert soortgelijke opdrachten te krijgen bij de bouw van marineschepen. Wessanen Het voedings-en genotmiddelen concern Wessanen gaat onder hands nieuwe aandelen uitgeven in verband met de voorgenomen introductie aan de Londense effec tenbeurs. De uitgifte zal in elk ge val niet groter zijn dan 10 procent van het uitstaande aandelenkapi taal, dat 2,6 miljoen gulden nomi naal bedraagt. Wessanen rekent op een opbrengst van maximaal 40 miljoen. Doel is niet alleen het ei gen vermogen te versterken, maar ook de internationale spreidfng van het aandelenkapitaal te bevor deren. Wessanen verwacht dit jaar een nettowinst van 46 miljoen gul den (vorig jaar 36,8 miljoen). Spaanse industrie De Spaanse staatsondernemin gen, ondergebracht bij het natio naal indtituur voor de industrie (INI), hebben in de laatste vijf ja ren een verlies geleden van 1,6 bil joen peseta. Dat is ongeveer 32 mil jard gulden. Dat is bekend ge maakt door de nieuwe voorzitter van het instituut, Lusi Carlos Croissier. Met name de luchtvaart maatschappij Iberia, de spoorweg maatschappij Renfe en de staal- en scheepvaartindustrie zijn de oor zaak van het grote verlies. Tot het INI behoren ook chemiebedrijven en de automobielfabriek SEAT. Beurs op pagina 20 maar dat het zich wegens het enor me belang van de olie-inkomsten voor de economie geen produktie- beperking kan veroorloven. Noorwegen, dat de jongste prijs verlagingen op gang heeft ge bracht, is niet van plan de OPEC in een produktiebeperking te volgen. De Noorse minister van energie, Kare Kristiansen, verklaarde dat het alleen al om technische en fi nanciële redenen vrijwel onmoge lijk is de produktie in de velden in de Noordzee te verminderen. Kristiansen liet wel doorscheme ren niet erg gelukkig te zijn met het feit dat de Noorse staatsolie maatschappij Statoil haar prijzen heeft verlaagd zonder overleg met de regering. Volgens de minister was de prijsverlaging op grond van DEN HAAG (GPD) - Het zoge naamde 'Herenakkoord' tussen de overheid en de beide bedrijven die het Nederlandse aardgas exploite ren (Esso en Shell) mag van de re geringspartijen versoepeld wor den. De woordvoerders van WD en CDA in de Tweede Kamer wa ren redelijk tevreden over de ver houding tussen de winsten van de beide bedrijven op het Nederland se aardgas en de investeringen die zij de afgelopen vier jaar in Neder land hebben gedaan. Minister Van Aardenne (econo mische zaken) vroeg dinsdag de Tweede Kamer toestemming om het 'Herenakkoord', dat de verhou ding tussen overwinsten en inves teringen van de beide bedrijven re gelt, achteraf te mogen controle ren. In plaats van vooraf, want tot dusverre moesten de beide, min of meer Nederlandse, multinationals van te voren hun geplande investe ringen bij de minister melden. Vol gens Van Aardenne hebben de in vesteringen sinds 1980 de 'over winsten' van de beide concerns overtroffen (In 1983 werd gezame- lijk voor 15,6 miljard gulden geïn vesteerd tegen een winst van de NAM, waarin beiden met de staat samenwerken, van 13,1 miljard gulden. Hoewel er met name van de kant van Van Iersel (CDA) nog enkele vragen leefden over de mate waar in het Nederlandse bedrijfsleven ROTTERDAM (ANP) - De werkge vers in de Rotterdamse haven heb ben hun goedkeuring gegeven aan een nieuw pasjessysteem, dat het zwart werken en het overmatig overwerken in de Rotterdamse ha ven moet tegengaan. De leden van de werkgeversorganisatie SVZ zijn het op hoofdlijnen eens over het laatste compromis-voorstel van het gemeentelijk havenbedrijf, dat vol gens werkgeversonderhandelaar drs O. Heemskerk alleen nog een technische uitwerking behoeft. De Vervoersbond FNV moet zich nog intern over het nieuwe voorstel beraden. Bestuurder Mar tin Spanjers is echter optimistisch over de onderhandelingen, die vrij dag met de SVZ worden gevoerd. Het voorstel van het gemeente lijk havenbedrijf behelst de invoe ring van een pasjessysteem bij alle bij de SVZ aangesloten havenbe drijven. Gegevens over overwerk en inlenen van derden zullen aan de ondernemingsraden beschik baar worden gesteld. Bij de stuk- goedbedrijven zal een elektronisch systeem worden ingevoerd. Over de invoering van een pas jesregeling voor de Rotterdamse haven is ruim een jaar gediscus- GRONINGEN (ANP) - De bodem daling in Groningen als gevolg van de winning van aardgas zal in het jaar 2050 maximaal zestig tot ze ventig centimeter bedragen. Dat betekent dat de daling van de Gro ninger bodem meer dan tweemaal zo sterk kan worden als de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) eerder had berekend. De nieuwe gegegevens heeft de NAM bekend gemaakt in een brief aan het provinciaal bestuur van Gro ningen. Het feit dat de bodem zoveel meer dan verwacht zal dalen, zal geen effect hebben op de overeen komsten die tussen de NAM, de provincie Groningen en de Staat in 1983 zijn afgesloten. Dit werd gis termiddag in het Provinciehuis in Groningen meegedeeld door de (NAM). de marktsituatie gerechtvaardigd, maar is er onvoldoende rekening gehouden met politieke overwe gingen. Met het laatste doelde hij vermoedelijk op de onstemming die het Noorse besluit heeft te weeggebracht bij de OPEC. Uit de woorden van Kristiansen viel op te maken dat de Noorse regering haar greep op Statoil wil versterken. Volgens de Amerikaanse minis ter van energie, Donal Hodel, kan het besluit om de produktie te ver lagen om de prijs van 29 dollar te kunnen handhaven er overigens toe leiden, dat de OPEC haar greep op de wereldmarkt verliest. Hodel zei dat de olieverbruikende landen zoveel mogelijk olie zullen kopen van landen die geen lid zijn van de OPEC en lagere prijzen vragen. kan meeprofiteren van de investe ringen van Esso en Shell (volgens de minister 70 procent), waren bei de regeringspartijen makkelijk te overtuigen van de redelijkheid van de verhoudingen tussen winsten en investeringen en de invloed daarvan op het Nederlandse be drijfsleven. Door de steun van de beide rege ringspartijen leverden de argu menten van de oppositie een nogal vrijblijvende discussie op in de Tweede Kamer. De beide bedrij ven hebben zich gebonden aan het 'Herenakkoord' van 1980, maar ne men beslissingen over investerin gen uitsluitend op basis van de te verwachten rentabiliteit, zo be toogden onder meer Engwirda (D'66) en Van der Hek (PvdA). Dat is volgens hen geen reden om nu de afspraak losser te maken. Bij de beoordeling van de nieu we afspraak tussen Van Aardenne en de beide bedrijven, baseerde de linkse oppositie zich onder meer op een rapport van de Industrie bond FNV. Volgens de bond is er heel wat af te dingen op het soort investeringen dat door de concerns wordt gepleegd, terwijl bovendien het personeelsbestand in Neder land een teruggaande lijn ver toond. Ook de gemeente Rotter dam en het Openbaar Lichaam Rijnmond hebben kritiek geuit op de uitvoering van het 'Herenak koord' door Esso en Shell. De Groninger gedeputeerde van waterstaatszaken, J. Remkes, vond dat het ministerie van economi sche zaken de eindverantwoorde lijkheid voor de schade op zich zal moeten nemen. Volgens Remkes zijn er tot nu toe voor vijf miljoen gulden aan claims binnengeko- De feitelijke bodemdaling tot nu toe - gemeten in het hart van het schotelvormige gasveld - is onge veer vijftien centimeter. Enkele waterschappen hebben als gevolg van de daling reeds extra voorzie ningen moeten treffen, zoals de bouw van gemalen, om de water huishouding goed in de hand te houden. Sinds 1975 ging de NAM ervan uit dat een bodemdaling zou kun nen optreden - in het hart van het achthonderd vierkante kilometer grote Groninger aardgasveld - van maximaal dertig centimeter in 2050. Die berekening lag ook ten grondslag aan de in augustus 1983 tussen de provincie Groningen en de NAM gesloten bodemdalings overeenkomst. Daarbij verplichtte de NAM zich maximaal 650 mil joen gulden te betalen indien er zich tot dat bedrag schade zou voordoen als gevolg van de bodem daling. Het in principe door de NAM te betalen bedrag is ruim het drievou dige van de kosten die zullen ont staan indien de Groninger bodem maximaal dertig centimeter zou zakken. Met een maximale daling van zestig tot zeventig centimeter zal dit bedrag nog voldoende zijn, aldus de NAM. Is het bedrag tegen de verwachting in toch niet toerei kend, dan zal de overeenkomst tus sen de provincie Groningen en de NAM worden beëindigd. Achthonderd banken in VS in problemen NEW YORK (DPA) - Ongeveer 800 banken in de Verenigde Staten verkeren op het ogenblik in moei lijkheden. Een recordaantal, vol gens William M. Isaac, directeur van de Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), de Ameri kaanse overheidsinstelling die bankrekeninghouders beschermt. Niettemin verkeert 85 procent van de Amerikaanse banken in goede vorm. Het afgelopen jaar, dat een van de goede jaren in de geschiede nis van het bankwezen wordt ge noemd, hebben de banken in de VS ongeveer vijftien miljard dollar verdient. Volgens Isaac genieten banken in de Verenigde Staten de beste be scherming tegen risico's ter we reld. Hij liet echter wel weten dat het huidige verzekeringssysteem voor banktegoeden, de kleine en gezonde banken benadeelt. Hij deed eenberoep op het Ameri kaanse Congres er toestemming voor te geven dat de banken ook in verzekeringen en schatkistpapier kunnen gaan doen teneinde te kunnen concurreren met financië le instellingen als Sears, Merrill Lynch en American Express. AMSTERDAM - Bij Christie's Amsterdam kwamen gisteren een groot aantal exclusieve wijnen onder de hamer. Topstuk was wel de Magnum Chateau Petrus, afkomstig van een privekelder in Heemstede waar hij sinds 30 jaar in alle rust heeft gelegen. Defies moest 3500 gulden opbrengen. t(foto aKp> LUXEMBURG (GPD) - De land bouwministers van de Europese Gemeenschap hebben gisteren scherpe kritiek geuit op de verla ging van de aardgastarieven voor de Nederlandse tuinders, die on langs tussen het Landbouwschap en de Gasunie is overeengekomen. In de vergadering van de land bouwministers in Luxemburg werd door de Belgische minister De Keersmaecker zelfs ronduit ge sproken over 'concurrentieverval sing' en oneerlijke bevoordeling van de Nederlandse tuinders. Volgens bijna alle ministers (al leen Griekenland en Luxemburg hielden zich afzijdig) heeft Neder land met de gasprijsverlaging de afspraken die in 1982 zijn gemaakt over de aanpassing van de gastarie- ven aan de olieprijs geschonden. sieerd tussen de SVZ en de ver- voersbonden FNV en CNV. De Vervoersbond FNV wil alleen ak koord gaan met een absoluut wa terdicht systeem. Volgens de bond wordt dagelijks door een paar hon derd mensen zwart gewerkt in de haven. De werkgevers ontkennen dit. Over het aantal controleurs - de bond houdt vast aan twaalf en de werkgevers hebben tot nu toe ge steld dat acht genoeg is - moet nog worden onderhandeld. Ook het kostenaspect - wie betaalt de jaar lijkse kosten, die de regeling met zich meebrengt - zal vrijdag wor den gesproken. De vervoersbond vindt dat de werkgevers die moe ten betalen. Over de pasjesregeling moet vóór 1 november overeenstem ming worden bereikt. Deze voor waarde heeft minister De Koning (Sociale Zeiken) gesteld bij de op lossing van het werkgelegenheids- conflict bij het stukgoedbedrijf Rotterdam Terminal. Het ziet er volgens de partijen naar uit dat die datum kan worden gehaald. Met de daadwerkelijke invoering van het systeem kan nog enkele maanden zijn gemoeid. AMSTERDAM (ANP) - Het College van Beroep van de Reclame Code Commissie vindt de reclame van een Limburgs postorderbe drijf voor goedkope telefoontoestellen die niet van de PTT afkom stig zijn misleidend. De Code Commissie heeft dat gisteren be kendgemaakt. Volgens het College van Beroep heeft het monopolie van de PTT tot het aansluiten van telefoontoestellen een wettelijke grond. Voorts maakt het alleenrecht van de PTT deel uit van de overeenkomst tussen PTT en abonnee. De PTT diende al in 1983 een klacht in bij de Reclame Code Commissie. Als belangrijkste bezwaar werd genoemd dat de be trouwbaarheid van het telefoonnet werd aangetast door het aan sluiten van „vreemde apparatuur". De Reclame Code Commissie wees de klacht afgelopen zomer af met als belangrijkste argument dat het telefoonmonopolie van de PTT de vereiste wettelijke basis mist. Het College van beroep is een andere mening toegedaan. Het vindt de reclame van het Limburgse postorderbedrijf misleidend omdat erin werd gesuggereerd dat zijn apparatuur mag worden aangesloten op apparatuur of leidingen van de PTT. Dat is onjuist omdat in de overeenkomst die de PTT met telefoonabonnees sluit staat dat dit niet mag, zo vindt het College van Beroep. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Gemeenschap, stelt momenteel een onderzoek in naar het Nederlandse beleid. Bin nen twee weken moet Nederland bij de commissie opheldering heb ben verschaft. Tot 1 oktober gold in Nederland een gasprijs van 46,5 cent per ku bieke meter. Op 1 januari had die prijs moeten stijgen tot 48,5 cent, nu de stookolieprijzen ook zijn ge stegen. Daarop kwamen enkele maan den geleden de Nederlandse tuin ders in verzet, omdat zij vreesden door de gasprijsverhoging in ern stige financiële problemen te zul len komen. De tuinders eisten een verlaging van het gastarief met 10 procent. Uiteindelijk werd tussen het Landbouwschap (als onder handelaar namens de tuinders) en de Gasunie een prijs afgesproken van 42,5 cent per kubieke meter. Daarbij werd als argument gehan teerd dat naar verwachting de stookolieprijs binnenkort weer zal gaan dalen. De EG-partners vinden echter dat Nederland zich niet op zulke vage verwachtingen mag ba seren. Nederland bestrijdt het stand punt van de EG dat het akkoord van 1982 niet zou worden nage leefd. Volgens ons land is toen af gesproken de gasprijs voor de tuin bouw gelijk te schakelen aan de in- dustriegasprijs, die weer gekop peld is aan de olieprijs. Het ak koord tussen Landbouwschap en Gasunie is daar niet mee in strijd. maar biedt de tuinders enige zeker heid over hun energielasten, zo luidt het officiële Nederlandse standpunt. Nederland wijst er daarbij op dat een eventuele verlaging van de olieprijs ook niet meteen zal wor den doorberekend naar de tuin ders. Braks heeft zich tot nog toe steeds tegen de kritiek verweerd door er op te wijzen dat de Neder landse regering weinig kan doen, omdat het gaat om een zaak tussen het bedrijfsleven en de gasleveran- ADVERTENTÏE Reëe Zo mag u het verzekeringsadvies van een NVA-lid wel noemen. Want hij ziet het niet als zijn taak, u zo hóóg mogelijk te verzekeren maar zo goéd mogelijk. Als behartiger van uw belangen is hij dat aan u en aan zichzelf verplicht. Zo ontstaat een vertrouwensrelatie voor jaren. De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs, waarvan uitsluitend assurantie kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun vakmanschap, hun kwaliteit I van advies en begeleiding. «r De NVA is uw verzekering voor het beste advies. Brussel wil 'samen met VS' handel versoepelen LUXEMBURG (ANP) - De EG wil op 1 juli 1985 haar in voertarieven voor een aantal produkten verlagen op voor waarde dat de Verenigde Sta ten dat ook doen. Dat is giste ren vastgesteld in de EG-minis- terraad in Luxemburg. Niet al leen de Verenigde Staten, maar ook de andere belangrijkste handelspartners van de Ge meenschap moeten tot zo'n ta riefsverlaging besluiten, anders gaat ze wat de EG be.treft niet door. In de GATT, dat is de algeme ne overeenkomst inzake han del en tarieven die de wereld handelsregels vaststelt, is des tijds besloten tot een vervroeg de tariefsverlaging. Dat gebeur de tijdens de onderhandelin gen die bekend werden onder de naam „Tokio-ronde". In die Tokio-ronde werd afgesproken dat als aan bepaalde voorwaar den (bijvoorbeeld economische groei) zou zijn voldaan, de bij de GATT aangesloten landen niet op 1 januari 1986, maar al een halfjaar eerder de tarieven met twee procent zouden afbre ken. De EG wil zich aan die af spraak houden mits haar be langrijkste handelspartners (en vooral de Verenigde Staten) dat ook doen. ROME - De Italiaanse midden stand is boos. Zo boos zelfs, dat gisteren het merendeel van de win kels, cafés, restaurants, kappersza ken en verdere middenstandsbe- drijven in heel Italië een dag geslo ten bleef. door Hein ten Kortenaar Zo'n massaal protest moet wel een ernstige reden hebben, en die is er dan ook. minister van finan cien Bruno Visentini heeft een wetsontwerp ingediend, waarin staat dat de middenstanders belas ting moeten gaan betalen. Niet dat ze dat tot nu toe geheel achterwege lieten. Maar hun bijdrage aan de belastinginkomsten van de staat is altijd miniem geweest in verhou- ding tot die van hun landgenoten met vaste inkomens. Aan het begin van dit jaar, toen hij er een witboek over publiceer de, sprak Visentini van een schan daal en kondigde hij maatregelen aan om hier een einde aan te ma ken. Uit zijn witboek bleek dat de Italiaanse winkeliers, naar eigen opgave, een gemiddeld belastbaar inkomen hebben van 6,5 miljoen li re (ruim 12 duizend gulden) per jaar. Dat is minder dan hun eigen bedienden, die gemiddeld iets meer dan 8 miljoen declareerden. Nu is dat geen wonder, want, nog steeds naar eigen zeggen, geven ze hun spullen praktisch weg: wat een boetiekhouder voor 100 in koopt, verkoopt hij weer voor 103, de schoenwinkelier voor 105, de wijnhandelaar voor 107 en de ger voor 108, terwijl geschenkarti kelen kennelijk nog niet aan de straatstenen gesleten kunnen wor den, want daar moet er zelfs nog 3 procent van de inkoopprijs af. Hoe belachelijk of'walgelijk' (Vi sentini) deze opgaven ook zijn, er is praktisch geen controle op moge lijk, want wie minder dan 780 mil joen lire (ruim anderhalf miljoen gulden) per jaar omzet, en dat om vat 95 procent van de bedrijven, hoeft er geen fiscale boekhouding op na te houden, maar mag een 'vereenvoudigde boekhouding' voeren, wat volgens Visentini in de meeste gevallen neerkomt op hele maal geen boekhouding. Hoe dat zo gekomen is, is een lang verhaal, maar een duidelijke aanwijzing ligt in de berekening die de christen-democraten zelf ge maakt hebben, dat ze met de invoe ring, vorig jaar, van verzegelde kas registers (die sjoemelen met de btw moest bemoeilijken) een mil joen stemmen hebben verloren. De winkeliers vormen een enorm stemmenreservoir en zijn dus een machtige lobby, vandaar de fluwe len handschoenen waarmee ze tot nu toe zijn aangepakt. Wat wil Visentini hier nu aan doen? Allereerst stelt de wet, al naar gelang de verschillende bran ches. de aftrekpercentages vast, aan de hand waarvan de onderne mer de af te dragen btw en zijn be lastbaar inkomen moet berekenen. Natuurlijk vallen die hoger uit dan de vroegere gemiddelden, maar wie voorheen naar behoren belas ting betaalde, zal er, zo verzekert de minister, zeker met op achteruit gaan en wie het met deze 'forfait'- regeling niet eens is, kan er be zwaar tegen aantekenen, maar moet dan wel afstappen van zijn 'vereenvoudigde boekhouding' en met een normale fiscale boekhou ding aantonen waarom hij minder dient te betalen. Verder krijgt de belastinginspec tie bevoegdheid om, rekening hou dend met de stand, de inrichting, het personeel van een bepaald be drijf, de aangifte te corrigeren en eventueel een hogere aanslag te sturen. Tenslotte komt er verande ring in de belasting van familieon dernemingen, waar de inkomsten voorheen gelijkelijk over alle deel nemende familieleden konden worden verdeeld. Voortaan moet de eigenaar tweederde voor zijn re kening nemen en komt hij daar mee automatisch in een hogere be lastingklasse dan toen hij er nog vrouw en kinciercn. ouders, ooms en tantes bij kon opvoeren. Vanzelfsprekend bevat de wet nog meer bepalingen, onder meer met betrekking tot de vrije beroe pen, maar dit zijn de. drie punten, die de winkeliers in het verkeerde keelgat zijn geschoten en hen tot hun opstand van dinsdag hebben gebracht. Om de nieuwe regeling op 1 januari a.s. in te laten gaan, moet het parlement de voorstellen voor eind november goedkeuren. Christen-democraten, liberalen en sociaal-democraten zijn druk in de weer om er nog het een en ander aan te wijzigen, maar minister Vi sentini heeft al laten weten dat hij zal aftreden, als er essentiële veran deringen in worden aangebracht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11