Mammoetbedrijven in vee teelt taboe China's tweede revolutie Laag Sowjet-tarief bedreigt koopvaardij Argentinië met Shell in zee Braks: meer mestvee onverantwoord Minister bang voor 'oorlog' op botermarkt Werkloosheid EG neemt toe aak zie je door de bomen het bos niet meer! Hypotheekrente 'OPEC zal olieprijs handhaven' Drie fondsen beleggen samen in VS Ingrijpende hervormingen in de industrie Demmenie DINSDAG 23 OKTOBER 1984 PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - Minister Braks (landbouw) heeft de intensieve veehouderij van daag gewaarschuwd voor uitbreiding van deze agrarische bedrijfstak, die dertig procent van de Nederlandse landbouwproduktie voor zijn rekening neemt. PARIJS (Rtr.) - De lage transport- tarieven van Russische scheep vaartondernemingen vormen een ernstige bedreiging voor de wes terse koopvaardij. Dit staat in het jaarverslag van het comité voor zeetransport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), een sa menwerkingsverband van 24 wes terse industrielanden. Volgens het jaarverslag biedt de Sowjet-Unie ten opzichte van de tarieven van westerse reders kor tingen tot veertig procent en wordt de Russische koopvaardijvloot bo vendien gestaag uitgebreid. Bij de goederenhandel over zee tussen de Sowjet-Unie en westerse landen komt in enkele gevallen maar liefst tachtig procent van het transport voor rekening van Russische sche pen. De OESO is somber over de vooruitzichten voor de westerse koopvaardij. De overcapaciteit in vrijwel alle sectoren biedt weinig ruimte voor een verhoging van de vrachttarieven. Bovendien is er van vrije en eerlijke concurrentie tussen reders steeds minder spra ke alc epvolg van protectionisti sche maatregelen, vooral door ont wikkelingslanden. Het aandeel van reders uit de OESO-landen in het internationale zeetransport bedraagt op het ogen blik nog maar 47 procent. In 1970 was dat nog 67 procent. De ontwik kelingslanden wisten hun aandeel in dezelfde periode flink te vergro ten. De omvang van de wereldkoop- Hij deed dat tijdens de opening van de de internationale Vakbeurs Intensieve Veehouderij, die deze week in Utrecht wordt gehouden. LUXEMBURG (ANP) - Nederland heeft grote bezwaren tegen de spe ciale boteracties waartoe de EG- commissie vorige week heeft be sloten. Niet zozeer tegen de Kerst- boteractie, maar wel tegen de sub sidies die de commissie wil geven voor de export van oudere boter naar de Sowjet-Unie en landen in het Midden-Oosten. Die boter gaat weg voor ongeveer 850 dollar per ton, terwijl de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) is afgesproken dat de bo demprijs 1200 dollar per ton zal zijn, zo zei gisteren in Luxemburg de Nederlandse minister van land bouw, Gerrit Braks. De minister en ook zijn Deense en Britse collega's zijn bang dat die maatregel een geweldig conflict met andere boterexporteurs in de wereld zal opleveren, met name met de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland. In het beheersco mité van de EG, waar vorige week het commissiebesluit werd be krachtigd, heeft Nederland dan ook tegengestemd. Maar alles gaat gewoon door, aldus minister Braks, want deze zaak is nu een maal een bevoegdheid van de EG- Commissie. Er komt dus, zoals vorige week al werd aangekondigd, dit jaar 200.000 ton goedkope kerstboter op de markt. De prijs per pakje zal ongeveer één gulden lager liggen dan de normale prijs. Braks maak te nog wel een voorbehoud: in de Europese budgetraad (komende woensdag in Straatsburg) zal nog bekeken moeten worden of er geld voor is, zo zei hij. Maar de EG-com- missie blijft volhouden dat er geld op de begroting voor beschikbaar Compudata De nettowinst van Compudata (microcomputers) is in de eerste negen maanden van dit jaar uitge komen op f 1,3 miljoen. Dat is ruim drie maal zo veel als de f437.000 die het bedrijf in de eerste negen maanden van 1983 heeft verdiend- .De omzet steeg met bijna 30 pro cent tot f 24,2 miljoen. Compudata is in het voorjaar geïntroduceerd op de parallelmarkt van de Am sterdamse effectenbeurs. De direc tie is optimistisch over de verdere ontwikkeling van het bedrijf, dat in Den Bosch is gevestigd maar een software-afdehng in Leiden heeft. Obligaties Aan de vakbeurs, de grootste ter wereld, nemen ruim 400 exposan ten deel uit 25 landen uit de gehele wereld. Er worden meer dan 40.000 bezoekers verwacht. Volgens Braks proberen indivi duele melkveehouders die worden getroffen door de superheffing proberen over te stappen op een of andere vorm van intensieve vee houderij. Uitbreiding brengt op dit moment grote risico's met zich mee, aldus Braks. Verdere uitbrei ding van de pluimveehouderij kan opnieuw leiden tot een totale ver storing van de markt. Braks herinnerde verder aan de op Prinsjesdag bekendgemaakte plannen van hem en zijn collega Winsemius (Milieu) om de mest problematiek aan te pakken. Met name voor de varkenshouderij zal dat volgens hem leiden tot verzwa ring van de kosten. „Elke procent uitbreiding van de omvang van de varkenshouderij kan de bedrijfs tak miljoenen guldens gaan kosten in de mestafvoer. Andere proble men waarmee de bedrijfstak te kampen heeft zijn onder meer wel- zijnsmaatregelen, de kans op het uitbreken van ziekten en handels belemmeringen. Landbouwtopman Curfs bena drukte gisteren al dat het beleid van zijn ministerie blijft gericht op de instandhouding van familiebe drijven. Die bedrijven hebben vol gens hem meer elasticiteit en kun nen tegen lagere prijzen produce ren. Voor mammoetbedrijven is in ons land géén plaats, aldus de di recteur Veehouderij en Zuivel. Braks voegde daar vandaag aan toe, dat de veehouderij het moet zoeken in verbetering van de kwa liteit van de produkten. „Door de stagnerende toename van de vraag en door het feit dat de Europese Gemeenschap nu voor vrijwel alle veehouderij produkten zelfvoorzie nend is, staan de Nederlandse pro ducenten steeds meer in concur rentie met hun collega's in andere lidstaten. Produktie-uitbreiding in ons land gaat dan ook vaak ten koste van de produktie elders. Het is be grijpelijk dat het buitenland de ontwikkelingen in ons land met een kritische blik volgt. Het is me de daarom van groot belang om produkten van een uitstekende kwaliteit te leveren". Nederland moet zich volgens de bewindsman voor de toeleverende industrie mogelijkheden bij de op bouw van produktiepotentieel in een aantal ontwikkelingslanden. In samenwerking met minister Schoo (Ontwikkelingssamenwer king) wil hij de bedrijven ook na drukkelijker op die mogelijkheden gaan wijzen. Braks zei te denken aan fokmateriaal, broedeieren, des kundigheid, apparatuur, stallen en veterinaire produkten. Ondanks felle oppositie Peronisten BUENOS AIRES (ANP) - De Ar gentijnse president Raoul Alfonsin heeft formeel zijn goedkeuring ge geven aan het omstreden oliecon tract, dat in juli jongstleden is ge sloten tussen het Brits-Nederland- Rorento, een beleggingsfonds in obligaties dat behoort tot de Robe- co-groep, ziet voor de komende pe riode een goed perspectief voor obligatiebeleggingen. De reële ren te (nominale rente minus inflatie) is hoog en ook de koersstijgingen van de dollar en de yen maken obligatiebeleggingen in de Ver enigde Staten en Japan interes sant. Hoewel Rorento de dollar overgewaardeerd acht verwacht het fonds toch geen daling van de koers op korte termijn. Economie VS Het Amerikaanse bedrijfsleven rekent volgend jaar op een groei van de economie van de VS met 3,5 procent. In 1986 zal de groei 2,7 procent bedragen, zo blijkt uit een enquete van de Conference Board onder 41 grote Amerikaanse be drijven. De inflatie zal volgend jaar 4,8 procent bedragen en in 1986 5,3 procent. Het bedrijfsleven gaat er verder van uit dat de koers van de dollar de rest van dit jaar en begin volgend jaar wat zal dalen. Airbus Turkije zal de komende twee jaar van het consortium van Europese vliegtuigbouwers Airbus Industrie zeven vliegtuigen van het type A310-200 kopen. De Turkse lucht vaartmaatschappij Turkish Airli nes zal er volgend jaar vier krijgen en in 1986 drie. Airbus Industrie was voor de order in een concur rentieslag gewikkeld met de Ame rikaanse Boeing. Architecten De architectenbureaus hebben in de periode juli vorig jaar tot en met juni van dit jaar naar waarde zes procent meer nieuwe opdrach ten ontvangen dan in die periode een jaar daarvoor. Het gaat om een totaal bedrag van 10,4 miljard gul den. AMSTERDAM - De Amsterdamse Effectenbeurs bereikte gisteren op nieuw een record. De tussentijdse ANPICBS-index, die de gemiddelde hoogte van de aandelenkoersen aangeeft, overschreed voor het eerst de 180 met een hoogte van 182.1. Het oude record van 179.5 dateert van vorige week maandag. (toto anp) LUXEMBURG (Rtr.) - Het aantal werklozen in de Europese Gemeen schap is de afgelopen maand toegenomen met 330.000 tot 12,7 miljoen, waarmee het gemiddelde werkloosheidspercentage in de EG is toegeno men van elf tot 11,3 procent van de beroepsbevolking, zo heeft het Euro pese bureau voor de statistiek in Luxemburg bekendgemaakt. De cijfers van Griekenland zijn in de berekeningen niet opgenomen, omdat dat land een afwijkend registratiesysteem hanteert. In Nederland verminderde de werkloosheid volgens de Europese gege vens van vijftien tot 14,7 procent van de beroepsbevolking. Andere lan den waar de werkloosheid verminderde zijn Ierland, waar de werkloos heid met 16,7 procent nog altijd de grootste is, België en West-Duitsland Een vrij grote toeneming van de werkloosheid deed zich voor in Frank rijk, namelijk met 0,8 tot 10,6 procent, en in Groot-Brittannië, met 0,6 tot 12,4 procent. Mis daarom niet de EFFICIENCYSHOW bij DEMMENIE op 24, 25 en 26 oktober a.s. aan de Rietschans 68 te Leiderdorp U ziet dan het nieuws van de laatste efficiencybeurs in de RAI te Amsterdam. o.a. Velotype (u typt hiermee komplete lettergrepen) Papier versnipperaars Verstelbare bureaux De nieuwste zitmeubelen van Gispen en Interstuhl se Shellconcern en de staatsolie maatschappij YPF. De Shell gaat volgens dit verdrag de rijke olie voorraden ontginnen in de zeebo dem nabij de Straat van Magel- haes, in het uiterste zuiden van Ar gentinië. Het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft volgens de kranten in Buenos Aires aange drongen op goedkeuring van het contract, omdat dit het begin van onderhandelingen met Groot-Brit tannië over de Falklandeilanden zou bevorderen. Eerder al hadden de minister van openbare werken en de staatssecretaris van energie aangedrongen op een snelle beslis sing, omdat aan het verdrag Shell- investeringen ter waarde van 300 miljoen dollar zouden zijn verbon den. Een woordvoerder van Kon. Shell in Den Haag zei, dat men wel aanwijzigingen heeft dat de berich ten juist zijn, maar een officiële be vestiging had men niet. In oppositiekringen groeit even wel het verzet tegen dit verdrag, dat voorziet in een olieprijs voor Shell, die bijna drie keer zo hoog ligt als wat de maatschappijen in de Noordzee ontvangen. Ook be weren de tegenstanders, dat het verdrag „slechts" 140 miljoen dol lar nieuwe deviezen oplevert. Zij spreken over „het verkwanselen van de nationale rijkdommen". Pe- ronistische parlementsleden heb ben afgelopen weekeinde aange kondigd, dat zij in verband hier mee een politiek proces tegen pre sident Alfonsin gaan aanspannen. Het verdrag met de Shell staat als voorbeeld voor die, welke de Argentijnse regering ook met an dere olieondernemingen wil afslui ten. Argentinië zou aldus voor lan ge tijd volledig in haar eigen be hoefte kunnen voorzien en verder niet onbelangrijke hoeveelheden olie kunnen exporteren. De bezwaren tegen het verdrag, die vrijdag jongstleden door een presidentiëel decreet terzyde zijn geschoven, zijn niet alleen van po litieke aard. Ook de administratie ve en controlerende organen die doorgaans dit soort contracten toetsen hebben diverse technische en juridische bezwaren geuit. Het politieke proces dat de Pero nisten nu tegen Alfonsin willen aanspannen, maakt gezien de zetel verdeling in het parlement weinig kans. Het is daarentegen evenwel niet onmogelijk, dat in de Argen tijnse Senaat het Shell-verdrag door een krappe meerderheid wordt veroordeeld. DEN HAAG (ANP) - De in Neder land werkzame levensverzekering- maatschappyen verlagen hun ren tepercentages voor nieuwe hypo thecaire leningen met ingang van vandaag met 0,2 procent. Dat heeft het Bureau Voorlichting Verzeke ring bekendgemaakt. De basisren te daalt hierdoor tot 8,1 procent. Deze basisrente geldt in het alge meen voor hypotheekleningen tot en met 75 procent van de executie- waarde of voor hypotheken met gemeentegarantie. DEN HAAG (GPD) - Hoechst in Vlissingen, Campina in Veghel, Marriott-hotel in Amsterdam en het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotter dam zijn gisteren beloond met de Energiebesparingstrofee 1984. Minister Van Aardenne van eco nomische zaken, die de trofeeën uit reikte, wees op het belang van de subsidies die het rijk aan het be drijfsleven geeft voor energiebe sparing. Indien het peil van 131 miljoen gulden wordt gehand haafd geeft het bedrijfsleven vol gens de minister in de periode van 1985 tot 1990 twee miljard gulden meer uit aan energiebesparende maatregelen dan wanneer de sub sidies zouden vervallen. Bovendien neemt de werkgelegenheid toe met 30.000 manjaren. De chemische fabriek Hoechst verdiende de trofee door van 1976 tot eind 1983 zijn stoomverbruik met 50 procent te verminderen en het gasverbruik met bijna 30 pro cent. Zuivelbedrijf DMV Campina in Veghel bereikte op jaarbasis een besparing van 46 procent, en het Amsterdamse Marriott-hotel, on langs uitverkoren tot het beste hotel van Europa, gebruikte vorig jaar dankzij de besparende investerin gen 40 procent minder aardgas dan in 1976 en 10 procent minder elektriciteit. Het Dijkzigt-zieken huis in Rotterdam wist zijn ener giekosten terug te brengen van 88 tot 55 gulden per vierkante meter. Dijkzigt geldt thans als het meest energie-bewuste ziekenhuis in Ne derland. Op de foto (ANP) v.l.n.r. de heren Roovers (Campina), Van Blaricum (Dijkzicht), Van Aardenne, Groe- neveld (Marriot) en Van Heel (Hoechst). vaardijvloot is vorig jaar voor het eerst sinds 1935 verminderd, en wel met 1,1 procent tot 694,5 mil joen ton draagvermogen. Dat was vooral het gevolg van het uit de vaart nemen van tankers. Ook het goederentransport over zee is in 1983 verminderd. De afneming va- riëerde voor de verschillende sec toren van twee tot zes procent. De omvang van het transport in 1983 bedroeg slechts 84 procent van het recordvolume van 1979. Om te bereiken dat de koopvaar dij weer winstgevend wordt is het volgens de OESO noodzakelijk een groot aantal schepen te verschro ten, niet alleen tankers, maar ook schepen voor het vervoer van stuk goed en bulk-c GENEVE (Rtr.) - De OPEC, de Or ganisatie van Olie Exporterende Landen, zal haar officiële olieprijs niet veranderen. Dit heeft de mi nister van olie van Soedi-Arabië, Achmed Zaki Jamani, gisteren ge zegd na een onderhoud met colle ga's van diverse landen, waaronder ook die van Egypte en Mexico, die geen lid van de OPEC zijn. Volgens de leider van de Libi sche delegatie, oud-minister van olie Kamel Hassan al-Maqhour, zijn de ministers het er tijdens hun informele overleg in Genève over eens geworden dat de produktie van de OPEC moet worden ver kleind en dat de prijzen niet moe ten worden veranderd. Daaruit kan worden afgeleid dat ook Egypte en Mexico hun prijzen niet zullen ver anderen. Niet alle ministers van olie heb ben gisteren met elkaar overlegd. Volgende week maandag zal er een officiële ministersbijeenkomst be ginnen naar aanleiding van de olie- prijsverlagingen door Noorwegen, Groot-Brittannië en Nigeria vorige week. De Libische afvaardiging in Genève verwacht niet dat deze he le week informeel zal worden over legd, zeker niet nu enkele minis ters het al eens zijn geworden. Bij het overleg waren behalve Saoedi- Arabië, Libië, Egypte en Mexico ook Koeweit, Venezuela en Alge rije vertegenwoordigd. ARNHEM (ANP) - De pensioen fondsen van Akzo, DSM en Hoogo vens hebben overeenstemnming bereikt met de Amerikaanse Aetna over het gezamenlijk beleggen in onroerend goed in de VS. De voor bereidingen tot de samenwerking zijn een jaar geleden begonnen en hebben al geleid tot de oprichting van ADH Properties, waarin de drie pensioenfondsen evenredig deelnemen. ADH zal met Aetna projecten gaan verwerven in de grotere Amerikaanse steden, met name in de sector kantoren en win kelcentra. Er wordt gestreefd naar een bedrag van ongeveer 60 mil joen dollar, te investeren in onge veer drie jaar. Aetna is de grootste op de beurs genoteerde maatschappij op het gebied van verzekeringen en finan ciële dienstverlening in de VS met een geïnvesteerd vermogen van meer dan 48 miljard dollar. Zowel het Akzo- als het DSM-pensioen- fonds hebben al belangen in Ame rika via de Noro-groep. Elke bezoeker ontvangt een jonge boom. Kantoorinrichtingen Rietschans 68, Leiderdorp Tel. 071 -41 11 41 TOKIO "In de industrie moeten we erg voorzichtig zijn met experi menten, want het risico is zo groot. Alles grijpt in elkaar, dus als er op één plek iets mis gaat, heeft dat meerdere effecten". Zo verklaarde directeur Bi Chenren (55) van de nummer één overhemdenfabriek in Sjanghai enkele maanden gele den dat de hervormingen op het Chinese platteland veel sneller zijn verlopen dan in de steden. Een voorzichtige aanpak van de hervorming van de industrie ken merkt ook de besluiten die het door Ruud Kreutzer Centrale Partijcomité het afgelo pen weekeinde heeft vastgelegd. De meeste elementen waren al eer der op experimentele basis toege past en door de Chinese partij ge propageerd. Het zaterdag goedge keurde document heeft al die her vormingen de status gegeven van officiële partijpolitiek, en dat geeft voorstanders een sterkere positie bij het uitschakelen van belang hebbenden die zich tegen de invoe ring verzetten. De derde voltallige zitting van het Centrale Comité sedert het Twaalfde Partijcongres kondigt een gedeeltelijke afschaffing aan van de centrale planeconomie naar Sowjet-stijl en een geleidelijke af braak van de geldverslindende overheidssubsidies op de eerste le vensbehoeften. Het partijdocu ment maakt fabrieken verantwoor delijk voor hun eigen verliezen en winsten, beperkt de bevoegdheid van partijfunctionarissen op eco nomisch terrein, en moedigt on derlinge concurrentie tussen be- Deng Xiaoping (f< drijven aan. Soortgelijke hervor mingen zijn de afgelopen jaren in de landbouw al ingevoerd en heb ben geleid tot een grote stijging van de produktie en de boerenin- komens. Het succes van de door Deng Xiaoping ingezette nieuwe land bouwpolitiek vormt een stimulans voor de nu aangekondigde aanpak van de stedelijke economie. Op het platteland is de koopkracht onge kend snel gestegen en daarmee de vraag naar de produkten van de in dustrie in de steden. De sterke groei in de landbouwsector bete kende ook een extra argument te gen links-radicale elementen in de partij, die hun onder Mao Zedong veroverde machtsposities be dreigd zien. Weerstand tegen de nieuwe in dustriepolitiek zal er zeker zijn, al was het maar omdat een belangrij ke groep staatsbureaucraten hun invloed ziet wegvloeien naar pro vincies en de ondernemingen zelf. Diplomaten in Peking schatten dat ongeveer 75 procent van de nu strak geplande economie in min of meerdere mate zal worden gevrij waard van directe overheidsbe moeienis. Belangrijke sectoren, zoals de energievoorziening en de staalin dustrie, blijven volledig vallen on der de centrale planning met pro- duktiequota en vaste prys. Voor de rest van de economie zijn er twee verschillende methoden: de voed selverwerking, de dienstensector en de lichte industrie komen voor een groot deel geheel buiten de planning te vallen, terwijl tussen liggende sectoren losse richtlijnen zullen ontvangen. China wil voor dat doel een systeem van economi sche beleidsinstrumenten opzet ten, zoals een variabele rentevoet en belastingen. Dit driedelige plan systeem bestaat op zich al wat lan ger, maar de komende vyf jaar - de periode dat de nieuwe indus triepolitiek in praktijk moet wor den gebracht - zal dat deel van de economie dat vanuit Peking wordt geregeld, sterk afnemen. De nu vastgelegde richtlijn voor de stedelijke economie draagt dui delijk het stempel van China's ster ke man, de 80-jarige Deng Xiao ping. Van hem is bekend dat hy al veel eerder met ingrijpende her vormingen had willen komen, maar hij heefl kennelijk het goede moment afgewacht en de zaak grondig voorbereid. Hij heeft in vloedrijke tegenstanders stap voor stap weggewerkt, en voor een sta biele politieke en sociale situatie gezorgd, die de invoering een goe de kans van slagen geeft. Dat wil niet zeggen dat er geen risico's zijn. Vooral de aangekon digde afbraak van de zwaar gesub sidieerde prijzen voor eerste le vensbehoeften roept het angst beeld op voor sterke inflatie, waar de Chinezen bijna dertig jaar lang voor gespaard zijn gebleven. De staatssubsidies slokken naar schat ting 40 tot 50 procent op van de to tale overheidsuitgaven. De rege ring zal behoedzaam te werk moe ten gaan, omdat inflatie die de lo nen uitholt, tot grote ontevreden heid kan leiden onder de stedelijke werknemers, die tot voor kort tot de meest geprivilegeerden in Chi na behoorden. Voor buitenlandse bedrijven die zaken willen doen met China, zul len er ongetwijfeld meer kansen komen, maar het gevaar bestaat dat decentralisatie van bevoegdhe den het onderhandelen niet over zichtelijker zal maken, zo is de ver wachting van westerse zakenlie den in de Chinese hoofdstad.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9