De kamerbewoner kent zijn rechten dikwijls niet eens Achter de colorme aan, door rood licht iui-jarige m Zuydtwijck 'Juridisch niet, maar in praktijk vogelvrij Energiebedrijf bekostigt restauratie schilderij Diefstal bij Nieuw Minerva DINSDAG 23 OKTOBER 1984 Hoe komt het dat een rechtszaak die te maken heeft met rijden door rood licht zo saai is? Waar schijnlijk omdat er twee partijen tegenover elkaar staan die in di verse toonaarden een soort wel- les-nietus spelletje opvoeren. "Volgens de agent stond het licht op rood". "Het was oranje". "Rood, zei hij". "Oranje, meneer de rechter, m'n dochtertje die op de achter bank zat, zei het ook nog. Oran je". En zo kunnen we nog uren doorgaan. Slaapverwekkend. Al leen de wijze waarop sommige mensen hun waarneming formu leren kan je wakker houden. Zo zei een verdachte een keer: "Een rode gloed straalde mij op dat moment beslist niet tegemoet". Prachtig gezegd, want hoewel hij zichzelf op deze manier vrij wenst te pleiten, is het net alsof de man het als een gemis ervaart dat het licht niet op rood stond. Er spreekt zoveel melancholie uit deze éénregelige mededeling dat je denkt: arme mam, zoveel geleden in z'n leven en dan staat het licht ook nog niet eens op rood. Maar goed, dit soort momen ten zijn, zoals gezegd, schaars tij dens de behandeling van een rood-licht-zaak. Hoewel...het kan voorkomen dat er opeens licht in de duisternis komt, zoals gister ochtend bleek. (Jolonne (1) De man die voor de balie stond had met zijn auto in Katwijk ge reden. Voor hem een lange stoet. Geen circusoptocht helaas (dat detail had het verhaal nog mooi er gemaakt) maar een militaire colonne. En ook dat is een mooi gezicht, toegegeven. Hoe dan ook, zo'n rij moet on onderbroken blijven, want an ders wordt het idee van militaire onaantastbaarheid verbroken, dat begrijpt zelfs iemand die met S5 naar huis is gestuurd. Springt het licht op rood, dan stoppen de laatste tanks en vrachtwagens dan daarom niet. Ze rijden gewoon door, hetgeen de bestuurders weer een machtig gevoel geeft, zodat ze niet het idee hebben dat ze voor Piet Snot in dienst zitten. (Wat is het leven toch prachtig; alles grijpt in elkaar.) Hij, de burger, reed in zijn au tootje vlak achter de colonne. Bij het verkeerslicht stond een agent. Op het moment dat het licht van oranje naar rood ver sprong, maakte die agent een uit nodigend gebaar met zijn arm, zo van: kom maar mannetje, jij mag er ook nog wel even door. "En ik reed dus door", vertelde de verdachte gisterochtend. "Maar wat gebeurt er vervolgens, dus nadat ik het sein had gekre gen om door te rijden? Krijg ik een bekeuring!" Of die agent is oerstom, of die man heeft vreselijk veel gevoel voor humor. Colonne (2) En wat had hij vervolgens ge daan, wilde de rechter weten. "Ik heb het bureau gebeld en ge vraagd naar die agent. Want in middels had ik dus een acceptgi rokaart gekregen. Kan ik die kaart verscheuren, vroeg ik. Ja hoor, ga je gang maar, kreeg ik ten antwoord. Maar wat gebeurt er nou later? Krijg ik weer zo'n kaart. Vandaar dat ik dus nu hier sta". door Wim Brands Het was dus een colonne ge weest die voor hem reed, vroeg de rechter hierna. "Jazeker". "U herkende de stoet als een colonne?" "Ja". "U heeft in dienst gezeten?". "Nee, maar ik zal toch zeker wel weten wat een colonne is". Waarna de verdachte nog eens voordeed hoe de agent op een uitnodigende manier naar hem had staan zwaaien. "Zie je zoiets, dan denk je toch: doorrijden. Kijk, als hij nou een stopteken had gegeven, dan wordt het weer wat anders. Dan stop je, zelfs als het licht op groen staat". Vijftig gulden boete. Aanvan kelijk had de man meer moeten betalen en daarom sprak hij over "een sympathiek gebaar" hoewel hij vijftig gulden typeerde als "hard geld". vrouw Meses was gistermorgen zeer verheugd over de komst van burgemeester Goekoop in het Ver pleeghuis Zuydtwijck aan de Aal tje Noorderwierlaan. Zo werd het toch nog druk op haar verjaardag, want bezoek krijgt mevrouw Meses haast niet meer; op eén neef na merkelijk vief uit. Ze laat weten dat ze zich nog opperbest voelt. De dagen brengt zij door met wande len, breien, handwerken en kletsen met de andere bewoners van het huis. Haar devies: "Op deze hoge leeftijd moet je je nergens meer druk om maken". (foto Holvast) Een kwart van de kamerhuurders - zo is uit een onderzoek van de Landelijke Organisatie Belan gengroepen Huisvesting (LOBH) gebleken - kent zijn rechten niet. Van hen die er wel van de op de hoogte zijn, zegt de helft: ach, mijn rech ten Hoe dat komt? Onwetendheid speelt in de eer ste plaats een rol en ten tweede kan er sprake zijn van intimidatie. Zeker, dreigementen kun nen een huurder ervan weerhouden dat hij stap pen tegen zijn huurbaas onderneemt. Intimida tie, het komt - anno 1984 - wel degelijk voor, maar hoe kun je dat bewijzen? En dan de huurprijzen. Dikwijls worden er voor een zolderkamertje belachelijk hoge huren gevraagd enbetaald. Waarom? Omdat de kamernood hoog is. Niet alleen in de vier grote steden, maar ook in een middelgrote stad als Leiden. Verhuurders lijken daarvan te profiteren. Zij - en niemand anders - bepalen de rechten van de huurder. Uit onvrede hiermee werd een jaar ge leden het LeidSe kamerverhuurbureau STIK in het leven geroepen. Om - onder meer - wat te gengas tegen de woekerhuren te geven. Het bu reau rechtshulp krijgt wekelijks zo'n vijfentwin tig klachten van kamerhuurders te behandelen die met hun hospita in de clinch liggen. De rechten van een kamerhuurder. Hoe is het daarmee in Leiden gesteld? De kamerhuurder vogelvrij? Marjan Glimmerveen - juriste bij het bureau rechtshulp in Leiden - aarzelt even. Zegt dan: "Juridisch niet, maar in de praktijk komt het daar toch wel op neer. Je woont met een hospita onder een dak. Zij loopt jouw kamer binnen wanneer zij denkt dat ze dat moet doen. Natuurlijk, je kunt een ander slot op je deur laten zetten. Maar de verhouding kan erdoor vertroebelen". "Die huurder", benadrukt Maijan, "heeft recht op een privéleven. Net zo goed als iemand die zelfstandig woont. Helaas komt het veel te vaak voor dat de kamerbewoner niet of nauwelijks zijn rechten kent. Met andere woorden: laat de huisbaas gewoon zijn gang gaan." Zo maar - onaangekondigd - bij een huurder de kamer binnenlo pen kan dus niet. Daar kan hij of zij bezwaar tegen maken. De verhuur der heeft ook niet het recht de ka mer binnen te gaan als de kamer bewoner niet thuis is. De hospita heeft er niets te zoeken. door Jan Westerlaken Een oud dametje trok zich van al die verboden niets aan. Zij bemoei de zich uitgebreid met het privéle ven van de mensen die in haar huis woonden. Stralend liet ze weten toen haar werd gevraagd hoe zij met haar huurders omging: "Elke dag ga ik een kijkje in de kamers nemen. Ik wil controleren of ze de boel wel netjes opruimen." Of dat nog niet genoeg was: "En hun post lees ik ook. Ik wil weten wat voor mensen ik onder mijn dak heb ge haald." Vooraf kondigde zij deze 'huur voorwaarden' aan. Maar zij gaven haar niet het recht ze uit te voeren. Wat doe je als huurder in zo'n ge val? "Je kunt een postbus nemen", suggereert Maijan Glimmerveen. "Dat kost wel extra geld. Geld, dat een kamerhuurder over het alge meen niet heeft. Als je je privacy wilt waarborgen, zul je toch wat moeten ondernemen." Uitnodiging Wanneer laat je dan wel de eige naar binnen? Alleen als de huurder hem uitnodigt of als er moet wor- den bekeken welke onderhouds werkzaamheden er moeten wor den verricht. Verder heeft de ver huurder niets in de kamer te zoe ken. Waar moet de huurder nu vooral op letten als hij besluit op kamers te gaan wonen? Marjan Glimmerveen is er duide lijk over: "Hij of zij moet schrifte lijk laten vastleggen wie er verant woordelijk is voor bepaalde onder houdswerkzaamheden. Daarover ontstaan nogal eens verschillen van mening. Een huisbaas wil de kamerbewoner vaak laten opdraai en voor klusjes die hem te veel gaan kosten. Over het algemeen moet de eigenaar de kosten van groot onderhoud voor zijn reke ning nemen. Als je nu - voor je be sluit die kamer te huren - vastlegt wie wat betaalt, dan kun je achter af - als zich reparaties aandienen - geen al te grote problemen krijgen. Zowel de huurder als de verhuur der is dan beschermd. Wanneer de huurder een kamer opzegt, moet hij hem in een bepaalde staat ach terlaten. Zoiets kun je dus regelen. Een kleine moeite en het kan een hoop moeilijkheden voorkomen." Zwart op wit laten vastleggen. Maar er zijn nog altijd kamerver huurbedrijven die mondeling de voorwaarden met hun huurders overeenkomen. Waarom doet - bij voorbeeld - de Leidse kamerver huurder De Bolster dit? Briefje Woordvoerder D. Bonnet zegt: "Wij vertellen de huurders waar aan zij zich moeten houden. Dan weten ze best waar ze aan toe zijn. Schriftelijk alles vastleggen? Ja, misschien is het beter, ik weet het niet. Echt last hebben we daarover nooit gehad. Als er eens moeilijk heden zijn, dan schrijven we de huurder een briefje met het ver zoek zich naar behoren te gedra gen. Doet hij dat niet dan volgt er nog een briefje, alleen wat scher per. Dat helpt wel. Al hebben wij geen contracten, de kamerbewo ners hebben wel degelijk rechten. Ik heb hier bedankbrieven liggen van mensen die vele jaren een ka-' mer van ons hebben gehuurd. Waar ik me wel aan heb geërgerd is het verhaal dat in Leiden de ronde deed dat wij met knokploegen zou den werken. Laat ik duidelijk zijn: met zulke praktijken houden wij ons niet op." Een mondelinge afspraak tussen een verhuurder en een huurder. Welke waarde hecht de wet aan een overeenkomst die niet schrifte lijk is vastgelegd? Marjan Glimmerveen: "Een af spraak die mondeling is gemaakt, heeft - wat de wet betreft - dezelfde waarde als een overeenkomst die zwart op wit staat. Zouden huur baas en kamerbewoner die geen contract hebben samen met een probleem voor de rechter verschij nen, dan houdt die rechter ais richtlijn over het algemeen een ba siscontract aan." Marjan Glimmerveen wordt om de haverklap geconfronteerd met vragen over de huur die voor een kamer wordt gevraagd. Kamerver huurders moeten voor het vaststel len van de huur - net als de ver huurders van woningen - een pun tensysteem hanteren. Hoe meer comfort, hoe hoger de huurprijs. Te hoog Voorbeeld: Een keuken in de ka mer of een eigen douche leveren extra punten op. Dus een hogere huur. Als de huurder het nu niet eens is met dit puntensysteem, dan kan hij een klacht indienen bij de huurcommissie. Nadeel is echter dat de huurder pas een jaar nadat de overeenkomst is ingegaan met zijn klacht naar die huurcommissie kan stappen. Opmerkelijk is het wel. Bijna de helft van alle kamerbewoners be taalt meer dan de wettelijke toege stane huurprijs. Soms wel tachtig gulden te veel. Heeft de huurcom missie de huurder in het gelijk ge steld, dan kan hij het te veel betaal de terugvorderen. Hoewel de uit spraak van de huurcommissie bin dend is, zal de kantonrechter eerst vonnis moeten wijzen alvorens de huurder zijn geld terug kan eisen. Hét hete hangijzer - veel kamer bewoners weten dat niet eens - is dat de verhuurder verplicht is elk jaar een specificatie te geven van het verbruik van gas en elektrici teit. Woonconsumenten-organisa ties voeren al jaren strijd om de zo genaamde 'all-in-huren' uit de we reld te krijgen. Bij die huren heeft de huurder namelijk geen idee welk deel hij aan gas en licht be taalt. Hij weet dus ook niet of er te veel in rekening wordt gebracht. Marjan Glimmerveen: "Ik krijg hier mensen die wel hun plichten zijn nagekomen, maar toch zijn af gesloten door het energiebedrijf. De huisbaas heeft dan niet betaald. Wat die kamerbewoner in zo'n ge val zou kunnen doen, is proberen om een aansluiting op eigen naam te krijgen. Of naar de rechter stap pen. Tenslotte heb je recht op gas en elektra." Bezoek Wie ooit eens op zoek is geweest naar een kamer, kent de vreemde eisen die sommige verhuurders stellen: niet na elven thuis komen, geen dames- of herenbezoek, geen alcohol op de kamer, geen feestjes, wc-gebruik alleen tussen acht uur 's ochtends en acht uur 's avonds. Sleutelgeld (van enkele honderden tot een paar duizend gulden) en ge dwongen overname van oude meu belen zijn in veel gvallen voorwaar den die worden gesteld om de ka mer te krijgen. Kan dat zo maar? Marjan Glim merveen: "Absoluut niet. Krijgt de kamerbewoner moeilijkheden met zijn verhuurder, dan zal de rechter - als die er aan te pas moet komen - wel bekijken of het contract naar bëhoren is. Je kunt als huisbaas de meest onredelijke zaken wel op pa pier zetten. De huurder zal ze in veel gevallen accepteren, omdat hij maar weinig mogelijkheden heeft om zich tegen deze praktijken te verzetten. Het is hem om de kamer te doen, de voorwaarden neemt hij voor lief." Op papier zijn de rechten van de kamerbewoners ongeveer net zo goed beschermd als die van gewo ne huurders. Kamerbewoners heb ben huurbescherming, iets dat een op de vier niet blijkt te weten. Zij mogen niet van de ene op de ande re dag op straat worden gezet. Alleen als de huur een paar maanden niet is betaald, de ver huurder de kamer dringend zelf weer nodig heeft, de kamer uit drukkelijk tijdelijk verhuurd was of de huurder een 'redelijk aanbod' om een nieuwe huurovereenkomst af te sluiten weigert, mag hij op straat worden gezet. Een andere re den om de kamerhuur op te zeggen is als overlast wordt bezorgd of wanneer de huurder er een zwij- nestal van maakt. Plichten Tegenover de rechten staat ook een aantal plichten: de huur op tijd betalen en het schoon houden van de kamer zijn al genoemd. Kleine reparaties moet de huurder zelf op knappen. Daarom is het verstandig vooraf afspraken te maken over za ken als het draaien van muziek en het schoonmaken van gezamenijk gebruikte ruimten als de keuken en de douche. Maar er gaat toch niets boven zelfstandig wonen. Een kamer hu ren is slechts een noodoplossing. De Landelijke Organisatie Belan gengroepen Huisvesting probeert woningbouwverenigingen zo ver te krijgen dat ze huizen verdelen in aparte kamers en deze aan kamer bewoners verhuren. Een proces dat slechts moeizaam verloopt. Hier en daar zijn wat verenigingen die er gehoor aan geven. Zij gebrui ken daar dure woningen voor die ze aan de straatstenen niet kwijt kunnen. Het gevolg is dat de huren dan nog hoog blijven. Veel kamer bewoners lossen hun probleem op door met z'n allen een huis te hu- Precies een jaar geleden werd het kamerverhuurbureau STIK in Leiden opgericht. De doelstelling: geen winst maken en de kamers moeten betaalbaar zijn. Van woe kerprijzen mag geen sprake zijn. Maar STIK heeft het moeilijk. Het bureau ziet nauwelijks kans om het hoofd boven water te houden. Er is geen geld om aan de weg te timmeren. De ervaring die Rob Versluijs in dat jaar heeft opgedaan? "Tachtig procent van de aangeboden ka mers is te duur. Soms honderden guldens. Zulke kamers kunnen wij niet accepteren. Onze klanten zijn. scholieren en werklozen. Hun in komen is minimaal. Toch zijn ze bereid om bijna de helft van dat geld aan huur uit te geven." Kijken Alvorens STIK een kamer op de lijst zet, gaat het bureau een kijkje bij de aanbieder nemen. Met de puntenlijst in de hand kan het ver volgens precies bepalen welk be drag er aan huur mag worden ge vraagd. De klacht is duidelijk: de huur is in veel gevallen te hoog. "Ben ik het niet mee eens", zegt kamerver huurder Hogeland. "Misschien zit de huurprijs in enkele gevallen wel hoger dan er volgens het punten systeem mag worden gevraagd, maar als dat niet wordt gedaan, dan gaat iedere kamerverhuurder failliet. Bedenk echter dat je je geen idiote sprongen kan veroorlo ven. Je hebt met concurrentie te maken. De 'gouden tijd' - zoals wij die noemen - lag in de jaren '79 en '80. Toen werd er - denk ik - wel eens overvraagd. Die tijd is echt voorbij." LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil 25.000 gulden aan het Leidse museum De Laken hal schenken om een schilderij op te knappen. Het geld wordt gege ven in het kader van een actie waarbij bedrijven gevraagd werd te helpen bij het restaureren van kunstwerken. Het college van be heer van het EBR, het dagelijks be stuur, zal aan de algemene raad goedkeuring vragen voor dit initia tief. Volgens de Leidse wethouder Fase, voorzitter van het college van beheer van het EBR, wordt het een schilderij "dat een nauwe relatie heeft met energievoorziening". Fase vindt het een goed initiatief en is dan ook voorstander van de schenking aan De Lakenhal. "We willen wel dat het schilderij na res tauratie vijf jaar in de vergaderzaal van het EBR komt te hangen, zo dat het personeel en de leden van de algemene raad kunnen zien wat er met het geld is gedaan", aldus Fase. LEIDEN - Uit hotel/restaurant Nieuw Minerva werden in de nacht van maandag op dinsdag twee geldkistjes gestolen waarin een paar honderd gulden zat. Het ver moeden bestaat, aldus de politie, dat twee gasten de diefstal hebben gepleegd. De aannemer die bezig is met de restauratie van het Caeciliacom- plex heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van zes engelen kopjes. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, hebben de kunstwerken uit de muur gehakt. Het maken van replica's zou onge veer vijftienduizend gulden kos ten. RUITEN VERNIELD - In totaal 24 ruiten van een scholengemeen schap aan de Potgieterlaan werden in het afgelopen weekeinde ver nield. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Plaatsvervangend kantonrechter naar ministerie DEN HAAG - De Leidse, plaatsver vangend kantonrechter mr. dr. C.P.Chr.M. Oomen is met ingang van .1 december benoemd tot plaatsvervangend secretaris-gene raal bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Hij is de opvolger van mr. K.F. Westerouen van Mee- teren, die met pensioen gaat. Mr. Oomen is 43 jaar, studeerde rechten in Leiden, waar hij in 1970 promoveerde. Hij was er tevens hoogleraar straf- en procesrecht. Hij is verder rechter-plaatsvervan- ger bij de rechtbank in Rotterdam en kantonrechter-plaatsvervanger in Leiden. Oomen is momenteel (sinds 1980) lid van de directieraad van Rijkswaterstaat. Schrijf avonden De Leidse werkgroep van Amn- sty International organiseert vandaag en donderdag weer schrijfavonden voor gewetensge vangenen. Gedurende anderhalf jaar kan men langs komen om in het kader van de najaarsactie 'Vrouwen in de gevangenis' brie ven te schrijven voor een 'ver dwenen' Chileense (acht jaar ge leden gearresteerd, en op dit mo ment is het nog steeds niet bekend waar ze is, laat staan hoe het met haar is), een op vakantie gearres teerde Joegoslavische (zit een straf van anderhalf jaar uit voor 'vijandige propaganda') en een vooraanstaande Vietnamese non (geleerde die tegen mensenrech- tenschendingp ro t esteerde). Am- nesty vraagt in de brieven om op heldering en vrijlating aan de betrokken autoriteiten. Dinsdag: Bevrijdingskerk Zuid-West aanvang half acht en de Vredes- kerk (Burggravenlaan), aan vang acht uur. Donderdag: Ekklesia Rapenburg 100), aan vang acht uur. AIDS De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit organiseert woensdag een voorlichtingsavond over AIDS; aanvang half negen, Cae- ciliastraat 18. Rommelmarkt Het Boddaert-centrum 'Hoger- beets' aan de Hogerbeetsstraat 9 organiseert woensdagmiddag een rommelmarkt (aanvang twee uur). Wie daar nog spullen voor ter beschikking heeft, wordt ver- n met het Zelfvertrouwen Woensdag begint in het Vrou wenhuis aan de Hooigracht 79 de cursus 'hoe zeg je wat je denkt'. Bedoeling is vrouwen meer zelf-» vertrouwen te geven door hen op te laten komen voor hun eigen mening. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten op de woens dagochtend van negen uur tot half twaalf. Voor inlichtingen: Carita Jongert, tel. 130732 en Li lian Martini, tel. 123175. Politieke vorming In de Lucas van Leydenschool, Aalmarkt 8, wordt een cursus po litieke vorming voor vrouwen ge houden. De cursus is bedoeld voor vrouwen die weinig van politiek weten. Leden van de gemeente raad en vertegenwoordigers van instellingen als het energiebe drijf en de sociale dienst worden uitgenodigd over hun werk te vertellen. Mogelijk worden er ook excursies gemaakt, bijvoorbeeld naar de Tweede Kamer. Voor de deelnemende vrouwen kan kin deropvang worden geregeld. Vanavond is er een kennisma kingsbijeenkomst; de cursus (die door de gemeente wordt gesubsi dieerd) duurt tien avonden. Voor meer informatie: Ankie, tel. 212603 of Jacqueline, tel. 314910. Mensenrechten Wat zijn mensen-rechten eigen lijk? Hoe gaan wij en anderen met mensenrechten om? Waarom wordt het recht op vrije menings uiting zo vaak geschondenEn wat kunnen wij daaraan doen? Deze en andere vragen komen woensdag in het huis van de Leids vrouwenraad (Caecilia- straat 18-1) uitvoerig aan de or de. Het programma begin om tien uur. Als spreker zijn uitge nodigd C. Visser, historicus, werkzaam op het Instituut Clin- gendael in Den Haag en mevr. I. van der Pot, werkzaam voor Am nesty International, afdeling Woningbouw Woensdag is er een algemene informatie-avond voor het perso neel van woningbouwcorpora ties. Er zal worden ingegaan op de situatie in de bedrijfstak in het algemeen en op de situatie in Leiden. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen, ook over de fusieplannen. De avond die om acht uur begint in het gebouw aan de Driftstraat 49Awordt georganiseerd door de Diensten bond FNV en is voor zowel leden als niet-leden toegankelijk Jeugdfilm 'Samrny de slimme zeehond', is de titel van de jeugdfilm die K&O op woensdag om half drie vertoond. Arthur en Petey vin den tijdens hun vakantie aan zee een-gewonde zeehond. Zij smok kelen het dier mee naar huis en brengen hem onder in het zwem bad met alle gevolgen van dien. De film is geschikt voor kinderen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4