Steeds Woonwagencentrum aan Trekvaartplein voorlopig handhaven' Politie mag van raadscommissie met wijkbrigades gaan opereren Lotto:.elke week vele tienduizenden prijzen Vluchtheuvels op proef op Lammenschansweg Provincie: eerst minder standplaatsen DINSDAG 23 OKTOBER 1984 LEIDEN DEN HAAG - De provincie is het oneens met staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer) dat het woonwagencentrum Trekvaartplein in Leiden zo snel mogelijk moet verdwijnen. Het college van GS, het dagelijks bestuur van de provincie, schrijft dit in een reactie op een brief met deze stelling van de staatssecreta ris. Deze vindt zelfs dat het aanwijzen van drie nieuwe, kleine, woonwagencentra in Leiden niet tot 1 januari 1986 mag worden uitgesteld. Het provinciebestuur zegt dat tus sen rijk, provincie en gemeente eerder is overeengekomen dat het kamp Trekvaartplein tot 41 stand plaatsen wordt teruggebracht. „En met deze operatie is men nog volop bezig", aldus het provinciale ant woord. Tevens is het al dan niet voortbestaan van het dan resteren de woonwagenkamp onderwerp van bespreking met het gemeente bestuur van Leiden. Daarom vindt de provincie het niet juist om hier over nu al uitspraken te doen. De bewindsman vindt het kamp Trekvaartplein ongunstig gelegen ten opzichte van maatschappelijke voorzieningen. Hooguit kan vol gens hem een klein aantal bedrijfs- standplaatsen voor beroepsslopers gehandhaafd blijven. „Indien al thans het huidige sloopterrein be houden kan blijven binnen het ka der van het nog op te stellen pro vinciale autowrakkenplan", aldus Brokx. Overigens is hij in het geheel niet tevreden met de realisering van nieuwe standplaatsen voor woon wagens in de provincie. Brokx constateert dat er in de afgelopen zes en een half jaar slechts 182 nieuwe plaatsen zijn bijgekomen. Daarmee kan volgens hem nog niet eens de toename van het aantal woonwagenhuishoudens van 1975 (680 gezinnen) naar 1982 (909 gezin nen) worden opgevangen. Verder schrijft hij de provincie dat zij aan de geplande verkleining van grote regionale centra nog niet eens is toegekomen. Uit tellingen van eind 1982 concludeert Brokx dat Zuid- Overleg met justitie over vlooienmarkten LEIDEN - B en W gaan volgende week praten met de politie en de officier van justitie over de vlooi enmarkten in Leiden. Burgemees ter Goekoop zei dat gisteravond in de commissie algemene bestuurlij ke aangelegenheden na een vraag van het PvdA-raadslid Van der Pluijm. Tijdens dat gesprek zullen de re sultaten van het onderzoek, dat de politie en de Economische Contro ledienst (ECD) instelden op de snuffelmarkt in de Groenoordhal- len en de vlooienmarkt in de Pie terskerk, worden besproken. Tij dens dat onderzoek troffen de poli tie en de ECD veel handelaren aan op de alleen voor particulieren be doelde markt. Bovendien komt de verkeerssituatie rond de Pieters kerk ter sprake. Afgelopen zondag kon de brandweer daar niet meer terecht door de vele fout gepar keerde auto's. Computer systeem ziekenhuizen in vrachtauto LEIDEN - De rol van de computer in de gezondheidszorg wordt steeds belangrijker. Zelfs zó be langrijk, dat uitval van een draai end systeem, grote en zelfs cata strofale gevolgen zou kunnen heb ben. Om deze reden heeft BAZIS (samenwerkingsverband Zieken huis Informatie Systeem) een 'computer in de truck' ontwikkeld; een compleet computersysteem in een vrachtauto. Het getroffen zie kenhuis kan in de ontstane noodsi tuatie op dit mobiele syteem terug vallen. Deze vorm van noodvoorziening is goedkoper dan voorzieningen die via telefoonlijnen uitwijken naar andere systemen, omdat alle bij het ZIS aangesloten ziekenhui zen in Nederland in geval van nood binnen aanvaardbare tijd op de zelfde 'computer in truck' kunnen terugvallen. Het Ziekenhuis Informatie Sys teem, dat het eerst werd ingevoerd in het Academisch Ziekenhuis Lei den, draait nu 12,5 jaar. Inmiddels zijn er zo'n twintig ziekenhuizen 24 uur per dag op aangesloten. Het ZIS-systeem bestaat uit een groot aantal computerprogramma's voor 'laboratoria, radiodiagnostiek enz., die aan elkaar zijn gekoppeld. Holland van alle provincies naar verhouding de minste met rijks- steun aangelegde standplaatsen kent, namelijk 61 procent. Daar staat tegenover dat de provincie wel de meeste tijdelijke stand plaatsen (12 procent) en de meeste niet-officiciële of illegale (28 pro cent). "Aanleg van centra op ge heel nieuwe lokaties komt bijna in het geheel niet voor", stelt de staatssecretaris. Hij komt tot de slotsom dat in dien de Zuid-Holland net zo actief zou zjjn geweest als de rest van Ne derland er geen 182 maar twee keer zoveel nieuwe standplaatsen zou den zijn opgeleverd. Brokx vindt het dan ook niet realistisch om er van uit te gaan, zoals de provincie, dat er per 1 januari 1986 596 nieuwe standplaatsen zullen zijn gereali seerd. „Gezien het feit dat u met dezelfde wettelijke instrumenten werkt als de overige provincies in Nederland, zult u uw bestuurlijke inspanningen moeten verdubbelen om tot dezelfde resultaten te ko men als in de rest van het land", aldus Brokx. PvdA en PSP/PPR vrezen dat werkgebieden te groot zijn LEIDEN - Het oude gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst staat wegens restauratie in de steigers. Het dak wordt gesloopt en hersteld. Om ondanks de regen de boel toch droog te houden was aan de kant van de Steenschuur een zeildoek over het dak gespan nen. Door de harde wind trok dit zeil gisteren de steigers enigszins uit het lood. Het zekere voor het onzekere werd genomen en de po litie zette de Steenschuur af. In middels is het zeil er tijdelijk af- Steigers rond Sociale Dienst verstevigd gehaald en wordt de steiger op nieuw gesteld. De restauratie van het dak zal vermoedelijk nog vóór de kerst zijn geklaard. LEIDEN - De politie gaat per 1 ja nuari wijkgericht werken. Zeven wijkbrigadeS"worden dan verdeeld over drie stadsdelen. Een meerder heid van de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden ging gisteravond akkoord met het voorstel. Alleen PvdA en PSP/ PPR behielden hun stem voor, om dat ze twijfelen aan het effect van wijkgericht werken als de gebie den zo groot zijn. Het wijkgericht werken houdt in dat bepaalde brigades een bepaald deel van de stad toegewezen krij gen als werkgebied. Het grote voordeel is volgens de plannenma kers dat de politie-agent herken baar wordt. Daardoor zal de politie eerder worden ingeseind over be paalde problemen. De politie zal ook per wijk bepaalde problemen, zoals vandalisme en kleine crimi naliteit aan kunnen pakken. Stadsdelen De PvdA-er Van der Pluijm en het raadslid Middendorp (PSP/ PPR) voelden weinig voor het hui dige plan. Vooral de grootte van de werkgebieden, beviel hen niet. "Ik noem dat geen wijken meer maar stadsdelen. Het karakter van het wijkgericht werken gaat geheel verloren", aldus Van der Pluijm. En Middendorp: "Het zijn eigen lijk drie kleine stadjes die we nu gaan creëren". De twee raadsleden hielden een pleidooi voor zeven wijken, zoals in het eerste plan stond. Burgemeester Goekoop en hoofdinspecteur Mostert betoog den echter in koor dat dat prak tisch onmogelijk was. Er zijn na melijk te weinig geüniformeerde agenten om te garanderen dat in elk van de zeven wijken regelmatig politie aanwezig is. Een tweede probleem is dat de invoering van zeven wijken op te veel weerstand zou stuiten binnen het politiekorps. De vrees bestaat dat politiemensen een stille wijk al snel als vervelend gaan ervaren. Mostert: "Als je de betrokkenheid van een politie-agent wil vergro ten, moet je z'n werk zodanig in vullen dat hij daarin het gehele po litiewerk terugvindt". En burge meester Goekoop: "Drie grote wij ken lijkt een teruggang in het wijk gericht werken, maar het is belang rijk dat het hele korps achter deze reorganisatie staat". Hij wees er overigens op dat in de toekomst een verdere verkleining van de wij ken tot de mogelijkheden behoort. Om veiligheid te bevorderen EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET Hippische stoet door centrum LEIDEN - In het kader van het hippisch evenement 'Indoor Lei den' loopt zaterdag een speciale optocht door het centrum van Lei den. Daaraan doen onder anderen mee: muziekvereniging K en G uit Leiden, zestien ruiters en amazo nes van de carousselvereniging Nemo 51 uit Alphen aan den Rijn ep tien koetsen van de vereniging Aangespannen Paard Duin- en Bollenstreek te Rijnsburg. De stoet gaat onder meer door de Steenstraat, Haarlemmerstraat en Breestraat, tussen kwart voor twaalf en tien over een. LEIDEN - Er komen geïmprovi seerde vluchtheuvels op de Lam menschansweg ter hoogte bij de kruispunten met Leliestraat, Ko- ninginnelaan en De Sitterlaan. De vluchtheuvels moeten de weg vei liger maken voor overstekende fietsers en voetgangers. Voorlopig zullen de heuvels tot en met 1 ja nuari op proef worden neergelegd. In het voorjaar van 1983 hield het 'Komitee Lammenschansweg Vei lig', een comité opgericht door be jaarden uit de omliggende straten, een enquête onder de buurtbewo ners. Hieruit kwam naar voren dat het gevoel van onveiligheid onder de voetgangers en fietsers bij het oversteken van de Lammen schansweg praktisch algemeen is. De grootste bezwaren waren de ho ge snelheid van het autoverkeer, de breedte van de weg en het inha len op de kruispunten van automo bilisten. Naar aanleiding van de enquête hield de gemeentelijke directie verkeer en vervoer een onderzoek. De conclusies uit de enquête wer den bevestigd. In samenwerking met het actiecomité en de project groep Tuinstadstaalwijk is toen een aantal varianten uitgewerkt. Omdat niet precies bekend is wat de effecten zijn van de varianten is nu besloten tot een proef. De proef komt er op neer dat de linkerbaan voor rechtdoor rijdend verkeer komt te vervallen. Daarop wordt een vluchtheuvel gemaakt. De uitvoegstroken voor linksaf blyven gewoon bestaan. Het wordt door de vluchtheuvels onmogelijk op de kruispunten in te halen. Hard rijden wordt ook moeilijk omdat het verkeer dat rechtdoor gaat, moet afremmen voor het ver keer dat rechtsaf wil. Tijdens de proef zal de directie verkeer en ver voer opnieuw een onderzoek doen om de precieze effecten te bepalen. ZENDERS GEPAKT - De politie en de radiocontroledienst hebben gisteren twee zenders uit de lucht geplukt, te weten: Free Wave (kos ten apparatuur 1500 gulden) en En tertainer, waarvan de apparatuur volgens de politie ongeveer 500 gulden waard was. Nier beschadigd LEIDEN - Een 63-jarige vrouw moest gistermorgen omstreeks ne gen uur met een nierbeschadiging naar het AZL worden gebracht. De vrouw zat in de auto van een even oude man die op de Ketelmeerlaan reed. Er ontstond een ongeluk toen een andere weggebruiker verzuim de dit tweetal voorrang te geven. Schoonmaak (1) "Het ligt niet aan het materiaal, het ligt echt aan de tijd". Con cierge Van Es en de voorzitter van de oudercommissie, Van Steenbergen zeggen het een stemmig. De Marnix van St. Al- degondeschool aan de Maresin- gel is verre van rein en ze weten precies hoe dat komt. J.W. van Es: in '82 was er nog vier uur uit getrokken voor het schoon hou den, vorig jaar werd dat door de bezuinigingen drie uur en nu is het twee uur. "Als je nu nagaat dat één meisje twintig toiletten, tien lokalen, gangen en trappen huis moet schoonmaken. Dat kan toch niet. Zelfs een leek be seft dat'\ De gemeente heeft voor dit schooljaar een contract afgeslo ten met een Hilversums bedrijf. "Maar die spullen zijn picobel- lo", herhaalt Van Es. Toch kun je je afvragen of dat bedrijf en niet de gemeente verantwoordelijk is voor die vervuiling. Immers, er is een contract afgesloten om ge bouwen schoon te houden en dat is dan de taak van dat bedrijf? "Ik denk dat beide schuld heb ben", kiest Van Es de midden weg: "De gemeente is toch ver antwoordelijk. voor het schoon houden van de gebouwen. Ik denk dat beide partijen nog maar eens rond de tafel moeten gaan zitten en dat dat contract dan maar aangepast moet worden". "De kinderen zyn de dupe", zegt ouder Van Steenbergen. "Op een gegeven moment stonk het zo vreselijk in de toiletten dat ik tegen dat meisje zei: doe daar wat aan. Maar daardoor moet ze wel andere dingen laten liggen". Is de school aan de Maresingel dan misschien een ongelukkige uitzondering? Van Es: "Nee, dat denk ik niet. Ik heb zelf wel schoongemaakt in een school in de Merenwijk en daar heb je pre cies hetzelfde". De 'schoonmaakwoede' heeft al geleid tot vragen in de raad. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Kor Vergeer zegt namens de So- cialistiese Partij dat de schoon makers het werk in de gemeente lijke gebouwen niet aan kunnen en vindt dat onverantwoord. Vergeer: "Ik vind dat er maar er gens anders op moet worden be zuinigd. Maar niet op het uitvoe rende werk" Uit zijn vragen is af te leiden dat het niet alleen om scholen gaat? "Nou, dat weet ik niet precies. Ik weet het alleen van een paar scholen". Schoonmaak (2) Als we bovenstaande uitspra ken vatten onder de noemer 'In dianenverhalen' dan zijn we er volgens gemeente-ambtenaar W. A. Deelen van de Centrale In koop dichtbij. Volgens hem zijn er begin dit jaar wel klachten ge weest, maar in vergelijking daar mee is het nu veel beter. "Ik heb hier toevallig de rapporten van de hoofden van scholen voor me liggen en dan blijkt er toch van een aanzienlijke verbetering sprake te zijn. Vlekkeloos is het nog niet, maar dat zal het nooit helemaal zijn". Hij vraagt zich af waar Vergeer zijn informatie vandaan heeft. "Volgens mij bestaat er bij som mige schoonmakers rancune. Mensen die door het nieuwe be drijf niet zijn overgenomen en dan veel tam-tam gaan maken. De vragensteller heeft zich in elk geval niet echt georiënteerd". Deelen verwijst daarbij ook nog naar een brief van Jan Duives- teijn, directeur van de sportstich ting. "Die schrijft dat het de laat ste maanden juist zo vooruit is gegaan". Over die gymlokalen is in het verleden ook nog een hoop te doen geweest. 'Indianenverhalen' dus. "Ach, klachten zullen er incidenteel al tijd zijn. Maar dit is echt buiten proporties". Zijn verdere verhaal wil Dee len liever niet in de krant heb ben. Er pseudo-dreigend aan toe voegend: "Anders krijg je een mes tussen je ribben". Liever niet. Dat geeft zo'n rotzooi. Munt (1) Concierge Van Es (links) en oudercommissie-lid Van Steenbergen wijzen naar de plek des onheils. De vorige keer mislukte de ac tie en tegelijkertijd eigenlijk ook niet. Tevergeefs wachtte de ver slaggever op een zaterdag in het Noordzee Quick Restaurant op vertegenwoordigers van het co mité Zuidelijk Afrika. Tien broodjes viskroket later nog steeds geen activist te bekennen. Wat bleek? De leiders van de restaurantketen hadden besloten om géén Krugerrands uit te lo ven in het kader van een prijs vraag. De actie van het het comi té had dus al succes nog voordat er daadwerkelijk actie was ge voerd. Gisteren bezochten leden van het comité een aantal Leidse banken. Want deze banken heb ben het goede voorbeeld niet ge volgd: ze verkopen nog steeds de gouden munt uit Zuid-Afrika die is vernoemd naar de grote Afri kaner voorman Paul Kruger, uit wiens mond ooit de navolgende racistische woorden over zwar ten konden worden opgetekend: "Hen moet worden bijgebracht dat ze tweederangs burgers zijn, van een inferieur soort en tot ge hoorzaamheid verplicht". Het bezoek van het Leidse co mité vond overigens plaats in het kader van een landelijke actie. In het kader daarvan is een alterna tieve munt gepresenteerd, ont worpen door de dichter en beel dend kunstenaar Lucebert: de Mandela-penning, vernoemd naar de zwarte leider. Munt (2) Even na half twee bracht de Leidse delegatie een bezoek aan het kantoor van de Amro-bank aan dc Stationsweg. Wat wil men? Een petitie aanbieden waarin wordt geprotesteerd te gen het verkopen van Kruger rands? En dan beginnen de moeilijkheden, want zo'n bank- bons laat zich maar moeilijk vin den. Aan het lunchen? In bespre king? Vriendelijk bleef het meis je achter de balie naspeuringen doen. Uiteindelijk verscheen de manager. Welwillend luisterde hij naar de woordvoerder van de activisten. Hij zei wat z'n colle ga's ook vertelden en wat bijna iedereen zegt die een petitie ont vangt: dat hy het schrijven eens goed zou lezen. Maar er was één verschil: deze bankman eindigde met een zin waar je vele kanten mee op kon, ook de foute. Hij zei: "Ik zal er voor zorgen dat deze petitie op de daarvoor bestemde plaats te recht komt". Op de daarvoor bestemde plaats? Terwijl ze naar buiten liepen, probeerden enkele activisten het antwoord te bedenken. Inder daad, eigenlijk een antwoord van niks, want de daarvoor bestemde plaats. misschien had hij daar bij wel aan de prullenbak ge dacht. En dat kan niet de bedoe ling zijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3