Trefcentrum heeft glansrijke première Nonnen protesteren tegen eethuisje Leiderdorp moet bezuinigen op huizen Voorschotense ouders enthousiast Kaartenbak moet ouders nader tot elkaar brengen Wordt dit Christina's Wassenaarse huis? Gouden jubileum Zoeterwoudse dokter werpt schaduw vooruit PAGINA 2' REGIO LEIDEN DINSDAG 23 OKTOBER 1984 VOORSCHOTEN - De nonnen van het Voorschotense klooster 'Huize Bijdorp' hebben een be zwaarschrift ingediend tegen de komst van een eetcafé in het aan grenzende jongerencentrum 'De Lindehoeve'. Ze vrezen dat sterke etensluch- ten de eeuwenoude kloostergebou wen zullen overspoelen. Ook voe ren ze aan nu al overlast te onder vinden van het jongerencentrum. Met name 's nachts zou veel geluid worden geproduceerd in en rond de boerderij, onder meer door ver trekkende bezoekers. Thijs Witteman, stalmeester van de Lindehoeve, is "hogelijk ver baasd" door het bezwaarschrift. "Ik vind het zwaar overtrokken", Voorschotens jongerencentrum 'hogelijk verbaasd' begint hij krachtig. "Als dat etens- huisje hier komt, wordt hier op dinsdag- en vrijdagavond gekookt voor vijftien twintig mensen. Nou, thuis kook ik iedere dag voor zes mensen. Ik heb nog nooit klachten gehoord". Volgens Witteman is het niet uit gesloten dat het eethuisje vaker open gaat, blijkt. Hij rekent er echter nog niet op. "Waar haal je die klanten van daan in Voorschoten?", vraagt hij zich af. "Bovendien moet je reke nen dat de mensen waar wij ons met ons goedkope eethuisje op richten, scholieren, studenten en werkende of werkloze jongeren, soms niet eens geld hebben om ie dere dag warm te eten". Geluid In één adem veegt hij de klacht over geluidoverlast van tafel: "Er zal zeker niet meer overlast komen door dat eethuisje. Het wordt echt geen nachtelijk gebeuren. Om tien uur is iedereen wel weer weg". De stalmeester stipt aan dat de twee buren "een jaar geleden" al hebben gepraat na klachten vanuit 'Huize Bijdorp' over overlast. Wit teman had na het gesprek het ge voel dat het probleem was opge lost. "Ik heb in ieder geval niks meer gehoord", zegt hij. Overigens kan hij begrijpen dat buren niet zo blij zijn met de Lin dehoeve. "Natuurlijk, het is hier niet geluiddicht", begint hij. "We hebben nu eenmaal geen geld om de boerderij te isoleren. Dat kost wel een ton. En natuurlijk blijf je een beetje overlast houden als de gasten 's nachts weggaan. Ze star ten hun brommers en auto's een voudigweg anders dan bejaarden. Maar ik vind het niet abnormaal. Zeker de laatste jaren kun je niet meer spreken van een confrontatie met de buurt". Hij beseft dat door het bezwaar schrift de komst van het eethuisje een vertraging oploopt van min stens enkele maanden. Hij gelooft echter niet dat het eethuisje van de baan is: "Dit bezwaar is niet hard genoeg", stelt hij. "Ik kan dit niet serieus nemen". VOORSCHOTEN - Dertig ouders in een klaslokaal, ontspannen pratend over kinderen, lezend in 'opvoedende' folders en kijkend naar speelgoed en tweedehands kinderkleren. Het bepaalde vanmorgen van half tien tot half twaalf het beeld in het Voorschotense Rode Kruisgebouw, Leidseweg 33. Hier beleefde de 'Kringgang', een trefcentrum voor ouders, de première. De ochtend was eén groot succes, aldus de zes moeders die voortaan iedere dinsdagmorgen de deuren willen openzetten. "Iedereen was heel enthousiast en we hebben veel goede tips gekregen", aldus de werkgroep-leden. Echt verbazen doet het ze niet. Ze hadden stuk voor stuk gemerkt dat ouders behoefte hebben aan een praatje over de kinderen; de opvoeding. "Kinderen hebben is leuk, maar het geeft ook vragen", zegt Corry Ouwerkerk, lid van de werkgroep. "Iedere ouder heeft zijn eigen bepaalde oplossing. Het is goed erover te praten". Ze ontdekte dit in de peuter speelzaal, waar ze leidster is. Ou derlijk Voorschoten klit daar mo menteel zo goed en kwaad als het gaat bij elkaar, evenals in tweede hands kledingzaak de Krimkraam, waar enkele werkgroepleden werken. De mogelijkheden zjjn echter beperkt in de twee gelegen heden. De Krimkraam, een garage in de Krimwijk, hangt vol kleren en in de peuterspeelzaal "is de ruimte er in de eerste plaats voor de kinderen", zo zegt Corry. Probleemgevallen De gedachte aan een aparte ou derochtend was dan ook gauw ge boren. Maar het moet er wel onge dwongen aan toe gaan, vonden de zes moeders. Ze voelen er weinig voor als deskundigen de gesprek ken in goede banen te leiden. Als er moeilijkheden zijn, kunnen ze verwijzen of de ouders opmerk zaam maken op folders of boeken over zaken als kinderziekten. De ouders die naar de Leidseweg komen, moeten volgens Corry ech ter niet gezien worden als pro bleemgevallen: "Natuurlijk, het kan best zijn dat ze soms proble men hebben, maar soms kunnen ze ook praten over zaken die nog geen probleem zijn. Of gewoon: een leu terpraatje. Het hoeft heus niet al leen over kinderen te gaan". "Je kunt het vergelijken met een gewoon café", vindt werkgroeplid Annebelle Jurkovich. "Ouders die boodschappen hebben gedaan kunnen hier lekker gaan zitten, volwassenen ontmoeten en een bakje koffie drinken. Eri, wat mooi meegenomen is: de kinderen kun nen hier spelen". De dames vrezen dat vaders het nogal zullen laten af- VOORSCHOTEN - Bij de opening van het Voorschotense trefcen trum de 'Kringgang' is vanmorgen meteen het startsein gegeven voor een oppascentrale. Een eenvoudige. Ze bestaat in feite slechts uit een kaartenbak die iedere dinsdagochtend wordt neer gezet in het lokaal aan de Leidseweg. Het is de bedoeling dat in deze bak zowel adressen en persoon lijke gegevens worden opgeslagen van ouders die kinderen ergens willen onderbrengen, als van mensen die kinderen willen opvan gen, week na week. De twee partijen moeten zelf contact met elkaar zoeken. De be moeienis van de Kringgang blijft beperkt: men int vijf gulden voor ieder beschreven kaartje en verschaft, desgewenst, tarieven die normaliter in rekening worden gebracht door oppassers. De centrale is opgezet zonder dat precies duidelijk is hoeveel behoefte Voorschoten heeft aan een dergelijk initiatief. Het zou werkgroeplid Karin Toren echter niet verbazen wanneer de toe loop groot zou zijn. "In Voorschoten is niets voor ouders die alle bei willen gaan werken", weet ze. De peuterspeelzaal is slechts een paar ochtenden open ("duide lijk te weinig wanneer je wilt gaan werken"). Toch is de interesse voor een kinderdagverblijf gering. Een behoeftepeiling heeft twee jaar geleden aan het licht gebracht dat slechts vijftien ouders wat voelen voor een dagverblijf waar kinderen van 0 tot 4 iedere dag terecht kunnen. De oppascentrale richt zich dan ook op een wat ruimere categorie kinderen. weten, vooral de eerste tijd. Er zijn nu eenmaal minder huisvaders dan huismoeders. Bovendien lópen ze minder hard, is de ervaring van Corry: "Ze zijn ook bang er als eni ge man te zitten". Annebelle hoopt dat oudere moeders minder schroom zullen hebben: "We zouden het leuk vin den ouders uit alle leeftijdsgroepe ringen te hebben", zegt zij. Ze be seft echter dat de speelgoed- en tweedehands-kledingkraam, "be doeld als lokkertje", nu juist deze oudere ouders wat minder aan spreekt. Vanmorgen bleek dan ook dat voornamelijk moeders met jon ge kinderen worden gelokt. Wel liet een enkele oma zich zien. Zij zocht wat uit voor een kleinkind. Onderdak Om de belangstelling levend te houden in de toekomst, wil de werkgroep "leuke dingetjes doen". Annebelle: "We willen van tijd tot tijd iemand uitnodigen die wat kan vertellen over zaken als faalangst of voeding. Ook is het misschien leuk om iemand te laten komen die kan vertellen hoe je speelgoed kunt maken". .kledingverkoop tijdens de ochten den. De helft van de winst die dan wordt gemaakt, schenkt de Krim kraam aan het trefcentrum. Subsi die heeft men niet. De ouders wil den snel beginnen en hadden "geen zin te wachten op subsidie". Gelukkig heeft men ook weinig geld nodig. Het Jongerenpastoraat heeft de ruimte op dinsdagochten den gratis beschikbaar gesteld. Jammer vinden de Kringangers het dat het lokaal .slechts één och tend kan worden gebruikt. Wan neer het initiatief blijkt aan te slaan zouden de dames graag een defini tief onderdak willen hebben met ruimte in overvloed voor het tref centrum, de kinderkledinghoek, een speelgoedwinkel en het gas touderproject (zie kader). Maar ook nieuwe activiteiten als een speel-o- theek behoren dan misschien tot de mogelijkheden. Misschien ook krygt de Kring- gang een totaal andere opzet: "Het kan best zyn dat we een hele ande re richting op gaan", aldus Anne belle. "Dat het helemaal niet zo'n ouderaangelegenheid wordt. Wie weet vinden ook andere mensen het gezellig informeel bij elkaar te komen". Als het aan prinses Christina ligt komt haar V/assenaarse villa er zó uit te zit WASSENAAR - Als de gemeente Wassenaar 'ja' zegt tegen het bouw- ,plan, krijgt prinses Christina in landgoederen 'De Horsten' een landhuis met een grondoppervlak van 615 vierkante meter en een hoogte van gedeeltelik 4.70 meter en gedeeltelijk 7.70 meter. Dit blikt uit een tekening van haar architect, Baron van Asbeck. De tekening is gevoegd is bi de stukken voör de raadscommissie van ruimtehjke ordening. Deze commissie praat volgende week woensdag over het bouwplan, dat niet in overeenstemming is met het bestemmingsplan. De betreffende grond, die zich dichtbi de riks- straatweg bevindt, ter hoogte van de Rust en vreugdlaan, heeft na- melik de bestemming natuurge bied. Vroeger stond op het stukje 'Horsten' de boerderi Eikenhorst. De 'gezichtslaan' bi deze boerderi is nog steeds aanwezig en zal de prinses wellicht veel plezier kun nen geven. De B en W zin (dan ook) zeer enthousiast over het plan en willen het bestemmingsplan graag wizigen. "Wi menen dat het landhuis op een zodanige zorgvul dige manier is ingepast in het land goed dat de landschappelijke en natuur- en cultuurhistorische DINSDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Bevrijdingskerk - Schrijfavond Amnes ty International, 19.30 uur. Vredeskerk - Schrijfavond Amnesty In ternational, 20 uur. Collegezaal Oude Sterrewacht Kaiser- straat, Leidse Weer- en Sterrekundige kring houdt lezing over Zonnebeving en zonneseismologie, 20 uur. Lucas van Leydenschool - Aalmarkt 8, kennismakingsavond cursus politieke vorming voor vrouwen, inl. 212693/ 314910. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Joe's Bed-Stuy Barbershop', 20 en 22.15 uur. Juridische faculteit - Hugo de Groot straat 27, forum over een mogelijk juri disch verbod van partijen als de Cen trumpartij, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, raads- e onderwijs, 20 uur. Voorschotense ouders, vanmorgen bijeen in het nieuwe trefcentrum 'De Kringgang' aan de Leidseweg. Geheel rechts 'Kring gang ster' Annebelle Jurkovich, derde van rechts Corrie Ouwerkerk en vijfde van rechts Karin Toren. (foto Holvast) Oegstgeest Terweeweg 29 - Vrouwen voor vrede, Vredesinstuif, 20 uur, inl. 175635. WOENSDAG Leiden Clubhuis In de vroljjcke Arke - Pieters- kerkchoorsteeg 15, spreekuur Leids Werklozen Komitee, 10-11.30 uur. Sylviuslaboratorium - Wassenaarseweg 72, open huis, aanmelden: tel. 148333/ 3133/3665. Boddaert-centrum Hogerbeets - Hoger- beetsstraat 9, rommelmarkt, 14 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, start cur sus 'hoe zegje watje denkt', 9-11.30 uur inl. 130732/123175. Leidse Vrouwenraad - Caeciliastraat 18- I, thema-dag over" mensenrechten, 10 K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm middag, 14.30 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, winterkle- dingbeurs UW, inname 9-13.30 uur, verkoop 15-19 uur. Voorschoten Poppentheater - Churchillweg, voorstel ling, 14.30 uur. Lindehoeve - Burg. vd. Haarplein, kin dermiddag van 13.30-15 uur. Als het aan Gedeputeerde Staten ligt LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp zal zeker bezwaar ma ken tegen de plannen van Gedepu teerde Staten om het streekplan Zuid-Holland West te herzien. Een uitvloeisel van deze herziening is dat kleinere gemeenten (zoals Lei derdorp) in de toekomst slechts mogen bouwen voor hun eigen in woners. Voor Leiderdorp betekent dit een toename van het aantal wo ningen tussen 1985 en 2000 met 2600 woningen. Dit zou niet zo problematisch zijn, wanneer hieraan niet de eis zou zijn verbonden dat er per jaar slechts 170 woningen mogen ko men. Wat in het ene jaar teveel wordt gebouwd, zal het volgende jaar in mindering worden ge bracht. Leiderdorp heeft echter te veel plannen om binnen de voorge stelde limiet van de provincie te kunnen blijven. Alleen al in de toe komstige wijk Buitenhof-Midden en West is gerekend op 200 wonin- Geen claim gen per jaar, gedurende negen tot tien jaar. In de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening is deze problematiek gisteravond bespro ken. Over de precieze bebouwing in bovengenoemde wijk is nog on duidelijkheid. Binnen de i sie leeft de vrees dat een hele dich te bebouwing noodzakelijk zal zijn om de exploitatie sluitend te ma ken. Vanuit de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL) werd onlangs aangedron gen op meer sociale woningbouw in Buitenhof-Midden en West. Vol gens wethouder A. Meerburg ech ter "wordt je mogelijk gedwongen tot de bouw van meer vrije-sector- woningen om het gebied financieel rond te krijgen". G. Duivenvoorden, directeur van de AWL, verklaarde dat de wo ningbouwvereniging geen claim op de nieuwe wijk wil leggen. "De wijk is ook voor andere Leiderdor pers. Er komt vanzelf wel een door stroming op gang die uiteindelijk ten goede komt aan de Leiderdorp- se woningzoekenden". Hjj waar schuwde de gemeente zuinig te zijn op het laatste beetje eigen grond en het alleen te gebruiken voor Leiderdorpers en om vooral geen buitenstaanders aan te trek ken. "Laat ze waar ze zitten", stel de hij. Vredesinstuif Om elkaar beter te leren kennen en om te praten over de toekomst is vanavond voor eenieder die zich als zodanig voelt aangespro ken een vredesinstuif voor Vrou wen voor Vrede. Om acht uur be gint de ontmoeting bij Ria van Resteren, Terweeweg 29, Oegst geest. Telefonisch bereikbaar via nummer 175635. Brieven voor Kortmann vandaag de deur uit ZOETERWOUDE/STOMPWIJK - Het gouden artsenjubileum dat de Zoeterwoudse huisarts Wybo Kortmann op 14 december hoopt te vieren, werpt zijn scha duw al vooruit. Vanavond gaan in Stompwijk 750 brieven de deur uit met een verzoek om een financiële bijdrage om dokter Kortmann "een onvergetelijke dag te kunnen aanbieden". Ook in Zoeterwoude worden deze week brieven verspreid met een verzoek om een bijdrage. Op een later tijdstip komen collectanten langs de deur om de vrijwillige bijdrage op te halen. Het 'Comité Wybo Kortmann 50 jaar huisarts' is al geruime tijd bezig met de voorbereidin gen voor de jubileumviering. Het comité bestaat uit zeven mensen uit Stompwijk en Zoeterwoude. Het merendeel van dit comité was tien jaar geleden ook actief bij de viering van het 40-jarig ju bileum van de inmiddels 76-jari ge arts. Toen werd het jubileum op twee plaatsen gevierd. Een feest in Stompwijk en een feest in Zoe terwoude. In de afgelopen tien jaar is er echter heel wat gewij zigd op het medische vlak. Bern- hard Kortmann begon aan de Dorpsstraat een praktijk en in Stompwijk zetelt tegenwoordig de arts Albert-Jan Barendse. Bo vendien heeft een groot aantal Zoeterwoudenaren tegenwoordig een huisarts uit Leiden. Vandaar dat het comité geko zen heeft voor één feest in het Mu ziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeterwoude-Dorp. Gedacht wordt aan een receptie op zon dag 16 december van drie tot half vijf. In de avond zou een feest avond op het programma staan. Ook wil het comité een cadeau kopen namens patiënten en oud patiënten. Veel hangt natuurlijk af van de opbrengst van de col lecte die deze week wordt gehou den. "Op basis daarvan kunnen we verder plannen maken", zegt Joop Vink, Hd van het organise rende comité. Een foto van dokter Kortmann, genomen tijdens zijn 40-jarig ju bileum. (archieffoto) Poppentheater In het Voorschotense poppen theater aan de Churchillweg wordt morgenmiddag weer een voorstelling gegeven. 'Het vrouw tje met de pukkel', zo heet dit pop penspel voor kinderen. Aanvang half drie. Graag van tevoren re serveren via telefoonnummer 01717-8361. Kledingbeurs De Unie van Vrijwilligers in Oegstgeest organiseert morgen een kinderkleding- en speelgoed beurs in het Dienstencentrum aan de Lijtweg. Tussen negen uur en half één wordt kleding (voor één tot veertienjarigen) aangenomen. De verkoop begint om drie uur en duurt tot een uur of zeven. Winter- sportkleding en speelgoed wor den ook ingenomen. Voor inlich tingen: telefoon .172495. Bloemwerk Cursisten en docenten van tuin bouwschool 'Madestein' expose ren hun experimenteel bloem werk bij de Zoeterwoudse potten bakker Herman Zaalberg. In de toonzaal staan vazen, serviezen en vogelspeelzalen van Zaalberg, samen met het bloemrijke resul taat van de vijfjarige cursus. De expositie is vanaf morgen ge opend tot en met zaterdag 3 no vember, dagelijks van tien tot vijf uur (behalve zondag). Bazaar De Wassenaarse vrouwenclub O.M.E. verkoopt deze week alle 'kostbaarheden', die de leden het afgelopen jaar hebben gemaakt. Schellekoorden, kussens, tafelkle den, zakdoekjes: dergelijke hand werken zullen donderdag in het Koetshuis van kindertehuis Son- nenburgh aan de Lindelaan ge houden, van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. Twee uur later, om acht uur 's avonds, gaat het rad van avontuur daar draaien. Vijftig procent van de op brengst van de bazaar gaat naar de Kievitskerk, de andere helft is bestemd voor nieuwe gordijnen voor het Buurtcentrum. waarde op geen enkele i weid wordt aangedaan". Ook is men blij dat de voetgan gers weinig zullen merken van de komst van Christina met haar ge zin. De bouwplek is nu al niet toe gankelijk voor wandelaars en er hoeven geen extra paden te wor den aangelegd voor de prinses. B en W geloven dat het zelfs een ver rijking is voor de landgoederen wanneer Christina komt: "Op na genoeg alle Wassenaarse landgoe deren komt een landgoed voor. Bij de Horsten is dat nog niet het ge val. Gelet op de omvang van dit landgoed (ruim 300 ha) is het ook vanuit die visie redelijk het ver zoek positief te benaderen". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Commentaren: W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Dam.ate Holding BV Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs.J. W E Metselaar Adj Hoofdredacteur: P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) p. C. Rosier (radio, televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2