Interferon: middel tegen vele kwalen Oost-Europa herondekt langzaam het belang van sterke agrarische sector Verzet tegen 'botte bijl' in geestelijke verzorging Reportage Poolse vice-premier Malinowski, leider van de Boerenpartij PAGINA 13 DINSDAG 23 OKTOBER 1984 De Poolse vice-premier Roman Malinowski vertegen woordigt in de ploeg van zes vice-premiers de boeren partij van Polen, waarvan hij tevens voorzitter is. Hoger op de politieke ladder kan hij niet komen: hij staat te genover een meerderheid van communistische kabi netsleden, en de rangen boven hem zijn in theorie slechts gereserveerd voor de leden van de Verenigde Arbeiderspartij, de communisten derhalve. De werkelijke macht berust in Polen niet bij het parlement en het kabinet, maar bij het Politburo van de commu nistische partij. Onze correspondent in Wenen, Anton Koene, had tij dens het bezoek dat hij onlangs aan Polen bracht, een exclusief gesprek met Malinowski van vier en een half uur, uitzonderlijk lang voor Poolse begrippen, waarin deze op openhartige manier zijn mening gaf over de problemen in Polen. Het opmerkelijkste van de Pool se vice-premier Roman Mali nowski (59) is, dat hij voor de meeste Polen een grijze figuur is, die opvallend vaak aan de rech terzijde van premier en staats hoofd generaal Jaruzelski zit. Het is niet in het belang van de communistische partij, Mali nowski te veel publiciteit te ge ven, daarom verschijnt hij op het beeldscherm alleen als figurant. Niettemin wordt langzaam dui delijk dat deze man achter de schermen veel meer invloed heeft dan hem wordt toegeschre- Dat ligt niet alleen aan het feit dat hij een zeer sterke, overtui gende persoonlijkheid is, een in drukwekkende, krachtig ge bouwde, twee meter lange man, die zich ondanks zijn postuur soepel beweegt. Zijn invloed is onderdeel van een tendens, die zich langzaam maar zeker in heel Oost-Europa manifesteert. De boerenpartijen van alle Oosteu- ropese landen hebben de handen ineen geslagen en zijn druk doende het economische accent te verleggen van de industrie naar de landbouw. Dat is niet gemakkelijk. Mali nowski ziet zich gesteld tegen over een sterke industriële frac tie binnen het kabinet, leden van de communistische partij, die per se hun gebieden zoals het staalgebied rondom Katowice en Krakau willen bevoordelen. On danks dat gaat het roer langzaam om. Wie wat langer met Mali nowski spreekt, kan zich goed voorstellen dat zijn overtuigings kracht zijn politieke gewicht overtreft. Roman Malinowski windt er geen doekjes om dat de Poolse landbouw en die van de econo mie in het algemeen slecht is. „Je gaat niet naar de horlogemaker als het klokje goed loopt", zegt hij wijzend op de pogingen van Polen lid te worden van het IMF en de samenwerking met de kerk op het terrein van het landbouw fonds dat - alle waarschuwingen van Moskou ten spijt - snel van start gaat. Hij vervloekt de Ame rikaanse politiek, die Polen nog altijd buiten het IMF houdt. Hij hoopt op verbetering na de Ame rikaanse presidentsverkiezin gen. „De Amerikanen zullen op een gegeven moment toch om moeten", zegt hij. „De wereldo pinie is tegen hun beleid voor wat Polen betreft, en ook in hun eigen land wordt er langzamer hand anders over gedacht". Verrotten Wat er in Polen moet gebeuren om de landbouw beter op gang te brengen, is gauw gezegd. In het westen moeten irrigatie-maatre gelen worden getroffen en in het oosten moet er worden gemecha niseerd. Er is meer opslagruimte nodig, beter vervoer en meer fa brieken om de landbouwproduk- ten te verwerken en de grote hoe veelheid afval te verwerken. „Wat hebben wij aan een gewel dige oogst als de produkten lig gen te verrotten", zegt de vice- minister-president. „Het land moet zichzelf kun nen verzorgen", verklaart hij met overtuiging. Op het moment is er iets meer dan een halve hectare landbouwgrond per hoofd van de bevolking. In 1990 zal het iets onder een halve hectare liggen. „Theoretisch is maar een vijfde door Anton Koene hectare per hoofd nodig. Het moet kunnen". Zoals de meeste politici, legt Malinowski de nadruk op het feit dat alleen de Polen zelf de pro blemen in hun land kunnen op lossen. Ingrijpen van buitenaf, door wie dan ook, wordt niet ge wenst. Zelfs voedselhulp is on nodig. „Niemand lijdt hier hon ger", aldus Malinowski. „Wat wij nodig hebben, is verandering van structuur, maar geen voed selhulp". "Net als voor de andere leden van de regering, is Solidariteit voor hem geen onderwerp. Over Walesa doet hij laatdunkend, maar hij vermijdt de smoes dat alles wat fout is in Polen, de schuld van Solidariteit is. Voor hem is het een afgesloten hoofd stuk. En inderdaad is Solidariteit bij de boeren nooit zo goed aan gekomen als bij de arbeiders. Waar Malinowski mee te maken heeft, is de organisatie die de ei genlijke macht heeft over de plattelandsbevolking - de kerk. Malinowski heeft veel kritiek op de kerk, maar hij voegt er in één adem aan toe dat hij het per soonlijk goed kan vinden met de Poolse primaat kardinaal Jozef Glemp, en dat de meerderheid van de Poolse priesters verstan dige lieden zijn met wie best te werken valt. Wat het kerkelijke fonds voor de landbouw betreft, is Malinowski's standpunt be kend. Hij ziet het als „een fata morgana" en hij gelooft niet in de zegen van miljarden dollars, die uit het buitenland moet ko men om de arme particuliere boeren te helpen. Niettemin ac cepteert hij het feit dat het fonds binnenkort gaat opereren. Hij vindt alleen dat de kerk het ac cent op de verschillende projec ten verkeerd legt, maar is blij met alles wat voor de boeren po sitief kan uitpakken. Boksschool Malinowski's grootouders wa ren boeren. Zijn ouders behoor den tot de eerste generatie stads mensen in de familie en woon den in Bialystok, een stad die te genwoordig aan de Russische grens ligt. Hij heeft plannings economie gestudeerd en statis tiek, maar hij heeft ook een boks school geleid, is scheidsrechter geweest en hij was in zijn jonge jaren een uitblinker in zwem men, diepduiken en in kanoën. Hij zwemt nog veel, leest als hij tijd heeft en wandelt graag. Malinowski spreekt uitstekend Russisch en kan goed uit de voe ten in het Bulgaars, Frans en En gels. Deze voor een Pool onge wone talenkennis maakt het hem gemakkelijker onder de leiders van de boerenpartijen in het Oostblok een machtige figuur te worden. Een van zijn beste colle ga's is de voorzitter van de Bul gaarse boerenpartij, Peter Tan- chev, na Todor Zjivkov de twee de man in Bulgarije. Ook in Bul garije gaat er niets zonder mede werking van de boerenpartij, en de regering heeft anders dan in Polen begrepen dat de boeren het best functioneren als ze de vrije hand hebben. Er zijn dit jaar congressen van boerenpartijen gehouden in Moskou, Tsjechoslowakije en in Bulgarije. Volgend jaar is er een congres in Polen als de boeren partij haar 90e verjaardag viert. Op deze congressen, zegt Mali nowski, hebben de leiders van de Oosteuropese boerenpartijen veel bilaterale en multilaterale samenwerkingsovereenkomsten afgesloten. Met eikaars over schotten te verwerken en de ca paciteiten van fabrieken volop te gebruiken zouden alle econo- miën gebaat zijn. In hoeverre de ze plannen verwerkelijkt wor den, kan hij nog niet zeggen. De statistieken geven echter aan dat de zaak langzaam maar zeker in beweging komt. De Poolse landbouw had vier jaar geleden een tekort van 2 mil jard dollar en zou dit jaar moge lijk quitte kunnen spelen. De landbouwproduktie is terug op het niveau van 1979. Het deel van de Poolse industrie dat ten be hoeve van de landbouw produ ceert, is van 4 tot 9 procent meer dan verdubbeld. De industrie wordt steeds meer ingeschakeld ten dienste van de landbouw. Winst In de voedselindustrie wordt het principe van winst geïntro duceerd. Verliesgevende fabrie ken moeten sluiten of moeten op rationalisatie rekenen. „De voed selindustrie is beter dan je in de winkels kunt zien", aldus Mali nowski. „Iedere boer heeft ge noeg land om in eigen behoefte te voorzien en bovendien parti culier te verkopen". De Poolse regering heeft lang beweerd dat voor 1990 de vlees- produktie weer op peil is. Mali nowski slaat deze vrome wens de bodem in. De Poolse vleespro- duktie wordt nooit meer zo hoog als vroeger, zegt hij. De mensen moeten leren leven met minder vlees. Voor het mesten van var kens moet hoge kwaliteit vee voer worden ingevoerd. Vroeger was dat 10 miljoen ton per jaar. In het tegenwoordige budget is voor niet meer dan 3 miljoen ton voorzien. Malinowski is van me ning dat de Polen eenvoudig hun eetgewoonte moeten veranderen en de proteïne uit andere pro dukten moeten halen. Er komt een verschuiving van varkensvlees naar rundvlees, omdat koeien met Pools veevoer gevoerd kunnen worden. Als de Pool beslist zijn magere ham wil hebben, moet hij het maar op de vrije markt kopen tegen een veelvoud van de prijs in de staatswinkels. Over de Poolse eet- en drinkge woonten is Malinowski geens zins te spreken. Hij was tegen de rantsoenering in het algemeen en van wodka in het bijzonder. „Ik heb destijds gezegd: wat wil len jullie? Polen helemaal tot een volk van alcoholici maken? Als je het op de bon doet, voelen de mensen zich verplicht te kopen. Mensen die nooit in hun leven een fles wodka of sigaretten had den gekocht, zijn het nu gaan ko pen. Door rantsoenering wordt de vraag hoger, niet lager". Nog kritischer staat Malinows ki tegenover mensen die alles ko pen wat zij zien. „Hoe kunnen wij plannen maken als de men sen alles opkopen en dan de helft laten verrotten in de voorraad kast of in de koelkast? Ze kopen kilo's meel en hebben niet in de gaten dat die artikelen beperkt houdbaar zijn. Als iedereen al leen kocht wat hij werkelijk no dig heeft, zou het probleem in de steden veel kleiner zijn". Onteigening Niettemin ziet hij in dat de kleine Poolse boerenbedrijven gemiddeld onder vier hectaren - vergroot moeten worden om te zorgen dat er iets van de land bouwhervorming terecht komt. Onteigening wijst hij principieel af. De boeren hebben grondwet telijk recht op hun land. Verka veling? Malinowski vertelt in dit verband het verhaal van een Poolse emigrant die rijk gewor den besloot het dorp waar hij ge boren was een moderne land- bouwbasis te schenken. Hy kwam aandragen met een hele boel geld en durft nu zijn gezicht niet meer te laten zien omdat het in het dorp tot moord en dood slag kwam toen hij de kleine grondstukken bij elkaar wilde voegen. Met zijn partij, een half miljoen leden sterk, van wie 70 procent boeren de rest zijn gespeciali seerde academici en technici heeft Malinowski goed door wat de landbouw nodig heeft. De vraag is in hoeverre hij in staat is zijn wensen door de door com munisten gedreven bureaucrati sche molen te draaien. In Oost-Europa domineert de landbouw. Na de jaren waarin veel is geïnvesteerd in de indus trie, met alle rampzalige gevol gen van dien, is het nu de beurt aan de boeren. Achter de scher men, heel rustig en zonder publi citeit, verzamelen zij over de grenzen heen hun krachten. Met mensen zoals Malinowski moet in de toekomst rekening gehou den worden. Uitgebreide klinische proeven met interferon hebben aangetoond dat dit geneesmiddel in een aantal ge vallen met succes gebruikt kan worden ter bestrijding van virus sen en kanker. Dat werd gisteren bekend gemaakt op een internatio naal congres van de Nederlandse onderzoekorganisatie TNO, dat tot en met donderdag aanstaande in het Westduitse Heidelberg wordt gehouden. Op de agenda staan vele verslagen van deskundigen uit alle delen van de wereld die zich bezig hebben gehouden met proeven met het menselijk eiwit. Dat is dank zij een nieuwe produktieme- thode met behulp van genetische manipulatie sinds kort op grote schaal beschikbaar. De Leidenaar A. Rörsch, lid van de raad van be stuur van TNO, zei gisteren op de bijeenkomst dat men op weg is naar een succesvolle toepassing. Interferon werd het afgelopen jaar bij wijze van proef uitgepro beerd bij de bestrijding van kanker in de academische ziekenhuizen in Nijmegen, Rotterdam en Leiden en het Rotterdamse Radiothera peutisch Instituut. Gebleken is dat het geneesmiddel in veertig tot ze ventig procent van de gevallen een positieve invloed heeft bij de be strijding van kanker aan de lymfklieren, een bepaalde vorm van bloedkanker en van botkan- ker. Bij vele patiënten verminder de de ziekte of werd de groei van kankercellen tot staan gebracht. Bij sommigen verdween de kanker geheel door toediening van interfe ron. Onduidelijk Het is volgens de Nederlandse interferon-deskundige dr. H. Schellekens van het TNO-onder- zoekinstituut in Rijswijk echter nog niet duidelijk waarom de ui terst actieve stof bij de ene patiënt wel en bij de andere niet werkt. Na der onderzoek is nodig om meer in zicht te krijgen in het werkingsme chanisme van interferon. Dit is voor hem overigens geen reden de afweerstof niet te gebruiken bij de bestrijding van kanker. Tijdens de klinische proeven in de Nederlandse ziekenhuizen, waarvan de positieve resultaten door soortgelijke onderzoeken in het buitenland worden bevestigd, is voorts gebleken dat het gebruik te type interferon geen invloed heeft op kanker aan de dikke darm, longen en solide tumoren. Dit betekent niet dat in deze geval len interferon geen zin heeft. Er zijn drie soorten, het alfa-, beta- en gamma-interferon met in totaal tien subtypes bekend. Tot nu toe hebben de medici alleen nog maar met het subtype alfa-2 interferon gewerkt, omdat dit in grote mate voorradig is. Onderzoek met ande re interferon-soorten moet uitwij zen of nog meer vormen van kan ker met dit middel effectief bestre den kunnen worden. Aids Op de conferentie in Heidelberg zullen ook positieve effecten van interferon bij bepaalde vormen van huid- en nierkanker worden gemeld. Er zijn voorts positieve re sultaten waargenomen bij de be handeling van kaposi sarcoma. De ze kankersoort komt veel voor in het laatste stadium van de gevrees de ziekte Aids. Deze aandoening is een afbraak van het afweermecha nisme van de mens, waardoor hij besmettelijk wordt voor de ge ringste virussen. De ziekte zal op de conferentie een belangrijk on derwerp van gesprek zijn, omdat een aantal onderzoekers stoornis sen in het interferon-systeem bij deze patiënten hebben vastgesteld. Op de TNO-bijeenkomst zullen de deelnemers ook goede resulta ten melden, die inmiddels zijn be reikt bij de behandeling van hoorn vliesontsteking van het oog, ver oorzaakt door het herpesvirus. De ze infectie is de meest voorkomen de oorzaak van blindheid in het ACHTERGROND Westen. Door het gebruik van in terferon in combinatie met een chemisch middel geneest de infec tie binnen enkele dagen. Interferon heeft grote waarde als bestrijdingsmiddel van gordelroos, mits tijdig toegediend. Het vermin dert de uitbreiding van de ver schijnselen en de complicaties van deze aandoening aanzienlijk. Inter feron blijkt ook de koortsuitslag bij patiënten, die worden geope reerd voor aangezichtspijn, te kun nen voorkomen. Afstoting Mensen die middelen krijgen om afstoting van getransplanteerde or ganen te voorkomen, zijn zeer vat baar voor virusinfecties. De inter feron-deskundige in Heidelberg ziet ook hier mogelijkheden het nieuwe geneesmiddel met succes toe te passen om deze infecties te vermijden. Jonge kinderen met overigens niet kwaadaardige gezwellen aan de luchtwegen (larynxpapilloma), die anders vele malen geopereerd moeten worden om de luchtwegen open te houden, hebben veel baat bij interferon. In alle gevallen waarin dit middel werd toege diend, trad een duidelijke verbete ring of zelfs gehele genezing op. Tenslotte blykt interferon in de praktijk een uitstekende bescher ming te bieden tegen verkoudhe den. Mensen die het als neusspray toedienen voorkomen daarmee be smetting door anderen die verkou den zijn. Gezien de frequentie waarmee bij de mens verkoudhe den voorkomen heeft de farmaceu tische industrie grote belangstel ling voor interferon. Dit bleek al aan de vooravond van de zuiver wetenschappelijke conferentie in de Heidelbergse Stadthalle, waar een flink aantal bedrijven in de ge neesmiddelensector stands had in gericht. Voor hen ligt een ruime markt in het verschiet. Prof. dr. ir. A. Rörsch: succes. (foto Holvast) "De overheid zou grote schade aanrichten, als ze met haar bezui nigingen op de geestelijke ver zorging bij defensie en justitie de botte bijl hanteert. Voorstellen van beide departementen wijzen erop, dat bij deze geestelijke ver zorging onevenredig meer bezui nigd zou moeten worden dan op andere overheidstaken". Om dat te voorkomen vragen achttien kerkgenootschappen, waaronder de grote kerken en de drie joodse gemeenschappen, een principië le uitspraak van het kabinet over de vrijheid van godsdienst en de voorwaarden die de overheid voor de vrije ontplooiing daar van moet scheppen. Dat deelde proféssor mr. I. A. Diepenhorst, voorzitter van het Interkerkelijk Contact in Over heidszaken (CIO), gisteren in Utrecht mee bij de presentatie van het CIO-standpunt terzake. "Niemand zal ontkennen", zei Diepenhorst, "dat de hoogte van de overheidsbijdrage bij de fi nanciering van de geestelijke verzorging van levensbelang is. Maar het gaat in wezen om de op vatting als zou de geestelijke ver zorging voor de overheid een on eigenlijke taak zijn". Tot nu toe komt deze verzorging bij defen sie en justitie (leger en gevange niswezen) financieel volledig ten laste van de overheid. De kerkgenootschappen wach ten een tweede gesprek met pre mier Lubbers en de ministers van binnenlandse zaken en justi tie af, voordat zij zullen reageren op de voorstellen van de interde partementale werkgroep 'geeste lijke verzorging'. Bij het eerste bezoek (eind juni) is hierover niet gesproken. Wel hebben de kerken al bereikt, dat bij justitie voorlopig maar 14 procent op de geestelijke verzorging wordt be zuinigd in plaats van 50 procent, zoals het ministerie had voorge steld. Wettelijke basis Ter voorbereiding van het tweede gesprek heeft het Inter kerkelijk Contact in Overheids zaken een 'notitie' voor premier Lubbers gemaakt over het grondrecht van vrijheid van godsdienst en levensovertuiging. Op korte termijn verlangen de kerken, dat het aantal arbeids plaatsen in de geestelijke verzor ging bij defensie en justitie wordt gehandhaafd op het ni veau van 1 januari 1983 en dat er naar verhouding niet méér wordt bezuinigd dan op andere posten. Het CIO pleit niet voor algeme ne subsidiëring van kerkgenoot schappen, maar wel voor een duidelijk overheidsbeleid op deelgebieden, waar een alge meen maatschappelijk belang aantoonbaar is en waar de finan ciering op grote, soms onoverko melijke bezwaren stuit. Als voor beeld noemt het CIO onder ande re de geestelijke verzorging van mensen in bijzondere omstan digheden ('categoriaal pasto raat'), zoals het leger, huizen van bewaring en ziekenhuizen. De algemene uitgangspunten voor de overheid inzake gods dienst en levensovertuiging moeten een wettelijke grondslag krijgen, vindt het CIO. In die wet zou het begrip 'categoriaal pasto raat' omschreven kunnen wor den. Ook voor de subsidiëring van dit pastoraat wenst het CIO een wettelijke basis. Bij de ver deling moet er worden gekeken naar het ledental, het aantal be roepsmensen en de omvang van de eigen bijdragen van leden. Wat de getallen betreft zijn de kerken het niet eens met het Hu manistisch Verbond. Dat zegt 20 tot 25 procent van de Nederland se bevolking te vertegenwoordi gen. Volgens het Verbond is de behoefte aan geestelijke verzor ging op humanistische grond slag veel groter dan uit zijn le dental (ongeveer 15.000) kan worden afgeleid. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Anjum (Fr.) E. Ockels Kantens. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: aangenomen naar Amsterdam-Zuidwest kan didaat E. A. de Boer Delft, die daarmee bedankte voor o.a. Al phen aan den Rijn Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Aalsmeer A. van der Veer Zwolle. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Terwol- de de Vecht A. Hoogerland Dirksland. Naudé naar Limburg. De Zuidafrikaanse predikant dr. Beyers Naudé - wiens vrijheids beperking onlangs werd opgehe ven - heeft in principe de uitno diging van de rijksuniversiteit Limburg aanvaard om op 11 ja nuari volgend jaar de jaarrede te houden. De universiteit bestaat dan negen jaar. In februari zou Naudé enkele lezingen willen verzorgen voor de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Van die uni versiteit is hij eredoctor. Ontslag. Een lutherse recht- oank in West-Duitsland beves tigde het ontslag, dat de regiona le kerk van Hannover had ver leend aan de homofiele predi kant Klaus Brinker (46). Hoewel in de kerk niet gelijk wordt ge dacht over homofilie, zegt de rechtbank in haar uitspraak, zyn het ambt van predikant en een openlijke homofiele praktijk wel met elkaar in tegenspraak. En het staat de kerken vrij, aan ambtsdragers eisen te stellen. Roman Malinowski: "Je gaat niet naar de horlogemaker als het klokje goed loopt' I foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13