Afrikaan bedwingt koploper Gantwarg Yriesekoop op toernee Gaii Kasparov oogst applaus Spaanse oppositie dreigt met boycot Clerc profiteert slechts ten dele Dankzij financiële steun sponsor Toernooi bij Randstad Sport Joegoslavië alternatief voor Olympische Spelen? Hartklachten Steve Ovett Boete na wanprestatie Lezers schrijven EO-jongeren EO-jongeren Swarttouw (Fokker) vreest nijpend tekort aan technici [PAGINA 12 SPORT DINSDAG 23 OKTOBER 1984 MOSKOU (Rtr/Tass/AFP) - Bij de al bijna anderhalve maand onder weg zijnde tweekamp om de we reldtitel schaken heeft Gari Kaspa rov gisteren in de zestiende partij titelhouder Anatoli Karpov voor het eerst in ernstige moeilijkheden gebracht. De wereldkampioen red de zich weliswaar door op de 37ste zet via zetherhaling en eeuwig schaak remise af te dwingen, maar het applaus was voor de met wit spelende jonge uitdager. Het kwa liteitsoffer op de 23ste zet, waar mee hij de volstrekt dode stelling open brak, werd door de toeschou wers in de Moskouse zuilenzaal met spontane bijval begroet. Het leidde een koningsaanval in, die Karpov tot nauwkeurig verdedi gen noopte. Waarschijnlijk zou zelfs dat de wereldkampioen niet hebben gebaat. Maar in de tijd noodfase overzag volgens voorlo pige analyses Kasparov de voor zwart reddingbrengende remise- variant. Hij bezat nog steeds paard en pion tegen de zwarte toren met de wederzijdse dames nog op het bord. Al bij al blijft bij de voorsprong van 4-0 de positie van Karpov on verminderd comfortabel, al moet deze zevende deling van het punt hem wel aan het verstand hebben gebracht, dat de winnende afslui ting van de match nog wel even op zich kan laten wachten. Overigens zijn de geruchten, dat de tot gisteren onder zijn niveau spelende Kasparov het slachtoffer dreigt te worden van een complot, zo sterk geworden, dat FIDE-voor- zitter Campomanes zelf in actie is gekomen. In een brief beschuldig de hij het Engelse dagblad The Ti mes ervan de spelers te hebben be ledigd. De Times veronderstelde dat Kasparov en zijn familie te ma ken hebben met intimidatie-me thoden. die tot doel zouden hebben te voorkomen dat de bij de officiële instanties in hoog aanzien staande Karpov de wereldtitel kwijtraakt. Dit soort veronderstellingen zijn in de schaakwereld schering en in slag sinds de Amerikaan Bobby Fi scher in 1972 zijn zege over Boris Spasski als een overwinning van het westen op de Sovjet-Unie aan de man bracht. De confrontaties tussen Karpov en de dissidente Kortsjnoi vonden plaats in dezelf de sfeer van verdachtmakingen. De psychiator Vladimir Zoechar, die steeds te vinden is in het gevolg van Karpov, werd verondersteld daarbij een sinistere rol te spelen. De man is ook nu weer een trouw bezoeker van de tweekamp en mengt zich meestal onder de aan hang van Kasparov. De jonge Ar- heeft zich tot dusverre niet aan zijn aanwezigheid gestoord. Als om te bewijzen dat er niets met hem aan de hand is, koos hij ook nu weer voor het dame-indisch en voor het het eerst sinds de start van de tweekamp op 10 september nam hij zo zelfbewust het initiatief, dat enkele commentatoren de ko mende dagen eerder gokken op een eerste winstpartij van Kaspa rov dan op een vijfde zege van Kar pov. wit: Kasparov, zwart: Karpov 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6. 3>Pgl- O b7-b6. 4. g2-g3 Lc8-a6. 5. b2-b3 Lf8- b4+, 6. Lcl-d2 Lb4-e7, 7. Lfl-g2 c7-c6, 8. Ld2-c3 d7-d5, 9. Pbl-d2 La6-b7, 10. Pf3- e5 0-0, 11. e2-e4 Pb8-a6, 12. 0-0 c6-c5, 13. e4xd5 e6xd5,14. Tfl-el c5xd4,15. Lc3x- d4 Pa6-c5, 16. Pe5-g4 d5xc4, 17. Pd2xc4 Lb7xg2, Kglxg2 Pf6xg4, 19. Ddlxg4 Le7-f6, 20. Tal-dl Lf6xd4, 21. Tdlxd4 Dd8-c7, 22. Pc4-d6 Pc5-e6, 23. Telxe6 h7-h5, 24. Dg4-e4 f7xe6, 25. De4xe6+ Kg8-h7, 26. Td4-d5 g7-g6. 27. Pd6-e4 Ta8-d8, 28. Pe4-g5+ Kh7-g7. 29. De6-e4 TfB-e8, 30. De4-d4+ Tg7-g8 31. Td5xd8 Te8xd8, 32. Dd4-f6 Td8-d6, 33. Df6-f4 Dc7-c6+, 34. Kg2-h3 Dc6-d7+, 35. Kh3- g2 Dd7-c6+, 36. Kg2-h3 Dc6-d7+, 37. Kh3-g2 remise door herhaling van zet- DAKAR (ANP) De honderden toeschouwers hebben in het wereldkampioenschap dammen eindelijk gekregen waar zij al bijna drie weken naar uit keken: een zege van een Afrikaan op één van de Europese grootmeesters. De Malinees N'Diaye geldt sinds de vijftiende ronde als de grote HAZERSWOUDE (GPD) - Vooral dank zij de financiële injecties van de sponsor, een fabrikant in druivesuiker, is Bettine VrieSekoop met veel energie aan het tafeltennis- seizoen begonnen. Waar zij na de dit jaar gehouden EK in Moskou nog geluiden als 'Ik stop ermee' liet horen, is gre tigheid weer het kenmerk van de Hazerswoudse, zoals af gelopen weekeinde tot uitdrukking kwam. na het duel Europa-Aziê, een trai- ningsstage in Polen. In aanloop tot het WK vertoeft Vriesekoop een week in Tsjechoslowakije. De reizen worden bekostigd van het budget (125.000 gulden per jaar) dat Avanti, dat voortaan Dex- tro voor de verenigingsnaam draagt, toegeschoven heeft gekre gen. tJettine Vriesekoop slokt daarvan een belangrijk deel op, maar ook de clubgenoten kunnen eten uit de ruimgevulde ruif. Ta lentvolle spelers als Robert de Groot, Rob Turk en Gerard Bakker jr. zullen Vriesekoop tijdens de trainingsstages beurtelings verge zellen. Bettine Vriesekoop De positieve opstelling van Vriese koop is niet verwonderlijk, nu zij als speelster van Avanti in staat wordt gesteld kostenverslindende trainingsstages naar het buiten land, zoals bijvoorbeeld China, te maken. „Maar het is de enige ma nier", wist Gerard Bakker, „om vooruitgang te boeken en de kloof met China kleiner te maken". Europa en Azië zijn de laatste ja ren, vooral nu het gegoochel met rubber verboden is, toch al naar el kaar toe gegroeid. Dat is althans de zienswijze van de Chinese club- coach Yu Che, gisteren te gast in Hazerswoude. „Bettine Vriese koop is veelzijdig, ze heeft een gro te toekomst", strooide de Chinese trainer met complimenten. Grubba Om in het wereldkampioen schap volgend jaar in Zweden zo goed mogelijk voor de dag te ko men, wordt Bettine Vriesekoop in staat gesteld zich zo goed mogelijk op de belangrijke toernooien voor te bereiden. De Pool Andrej Grub ba (EK-finalist) en de Tsjechische Marie Hrachova komen op kosten van de geldschieter een week naar Hazerswoude. Als voorbereiding op het Top 12-toemooi in Spanje doorloopt Vriesekoop half januari LEIDEN - Op het Voorschotense sportpark Adegeest start vanavond een door Randstad Sport georgani seerd avondtoernooi. Om 18.45 uur trappen VNL en LDWS af, waarna Docos en Roodenburg 2, Leiden en Oegstgeest en Randstad tegen Ber- nardus tegen elkaar in actie ko men. De wedstrijden duren 2x25 minuten. Het evenement wordt op dinsdag 11 november voortgezet. Bij afgelasting worden de duels verschoven naar aanstaande don- derdag. PJONGJANG (DPA) - Joegosla vië heeft zich volgens het officië le Noordkoreaanse persbureau KCNA aangemeld als alternatie ve organisator voor de Olympi sche Spelen van 1988, die door het IOC aan Seoel zijn gegeven. KCNA verklaarde maandag in Pjongjang, dat de generaal-secre- taris, Caslav Veljic, van het-Joe- goslavsiche Olympisch Comité dit voorstel afgelopen donderdag in een gesprek met journalisten in Belgrado had gedaan. Veljic wees daarbij op de moeilijke in ternationale verhoudingen, die de organisatie van de Spelen in Seoel in de weg zouden staan. Joegoslavië is bereid als eerste reserve op te treden en beschikt over voldoende sportaccommo daties het mammoet-evenement te huisvesten. Noord-Korea heeft zijn communistische bondgeno ten opgeroepen de Spelen in Seoel te boycotten. Belgrado heeft zich tot dusver re ingespannen de Zomerspelen in 1992 binnen de landsgrenzen te halen. MOORDRECHT - Het Eindho- vense Pejoco Boys is gisteravond in bezit gekomen van de landelijke KNVB-beker voor zaalvoetbal teams. Nadat de ploeg vrijdag avond thuis al van FC Datarex had gewonnen, klopten de Eindhove- naren in sporthal de Zuidpias Da tarex opnieuw. Het werd weer 4-3 in het voordeel van Pejoco Boys. LONDEN (Reuter) - De Engelse at leet Steve Ovett heeft vermoede lijk hartklachten. De wereldre cordhouder op de 1500 meter is daarvoor in het ziekenhuis aan een onderzoek onderworpen. In de familie van de middenaf- standloper komen veel hartklach ten voor. Ovett had voor het onder zoek de keuze tussen een medische ingreep of aansluiting op de moni tor. „De ingreep leek me, lafaard als ik ben, de minste oplossing, dus heb ik de traditionele methode ge kozen", aldus Ovett. WIELRENNEN - René Pijnen en Francesco Moser reden maandag in de zesdaagse van Dortmund slechts met een achterstand van een punt in dezelfde ronde als het leidende Deense koppel Gert Frank en Hans-Henrik Orsted. Ralf Elshof bezette met zijn Westduitse partner Uwe Bolten de negende plaats, op acht ronden. kampioenendoder, nadat hij in een fantastische partij koploper Gant warg diens eerste nederlaag heeft toegediend. Hoofdarbiter Ray mond Picard kon het oorverdo vend applaus rustig laten wegeb ben, omdat alle andere partijen reeds ten einde waren. De ovatie was meer dan verdiend. Clerc en Kornjevski, de achter volgers van de oud-wereldkam pioen, konden slechts ten dele van deze misstap profiteren omdat bei den niet verder kwamen dan remi se. Daar ook alle andere partijen onbeslist eindigden, gaat de titel strijd met nog vier ronden te spe len nog slechts tussen de drie grootmeesters, van wie Gantwarg met een punt voorsprong de beste kansen heeft. Het zag er na enkele uren spelen zeker niet naar uit dat er in deze ronde een dergelijke sensatie geno teerd zou worden. Gantwarg ont wikkelde zoals gebrukelijk, een sterk centrum, terwijl Mamina - die bijna een kwartier bedenktijd ver speelde door te laat te komen - zijn heil op de flanken zocht. Maar zo als het Gantwarg de laatste ronden al vaker is vergaan, plotseling stok te de goedlopende machine. Het lijkt wel of de komst van de Russi sche president, dr. Wadim Baira- mow, van invloed is op het spel van de klassementsleider die sinds zaterdag met stoornissen te kam pen heeft.' In het gevorderde middenspel nam Gantwarg gisteren tegen N'Diaye, terwijl er in het geheel geen sprake was van echte tijd nood, een doorbraakcombinatie ten koste van twee schijven. De Malinees had deze doorbraak met schijfwinst kunnen tegenhouden, maar berekende dat als de Sowjet- grootmeester dam zou halen hem dat uiteindelijk nog een schijf zou opleveren en besloot tot die va riant. Gantwarg kwam in een zeer onvoordelige positie terecht, dacht lang na over de consequenties en besloot toch door te spelen tot hij in een vier-om-twee-eindspel op nieuw - maar nu werkehjk - in tijd nood kwam. Na bijna zes uur spe len staakte hij op de 73e zet de strijd terwijl gelijktijdig Gant- wargs vlag viel. De sensatie was compleet, het Afrikaans publiek dolgelukkig evenals de achtervol gers, die de oud-wereldkampioen nu werkelijk binnen hun bereik hebben gekregen. Daarvoor heeft Rob Clerc aan zienlijk meer arbeid moeten ver zetten dan Kornjevski, die in Koe- perman een tegenstander trof die duidelijk op remise uit was. Dat had de Amerikaan al voor de partij aangekondigd en toen na bijna an derhalf uur te spelen ongeveer de helft van het aantal schijven van het bord was verdwenen, conclu- .deêrde ook Kornjevski dat hij be ter met de halve winst en een bijna- vrije dag genoegen kon nemen. Kornjevski (Sov) - Koeperman (VSt) 1-1, Wigman (Sov) - Kaplan (VSt) 1-1,Ka ne (Sen) - Jansen (Ned) 1-1, Diallo (Sen) - Clerc (Ned) 1-1, Wirni - Meless Memel (Ivk) 1-1, Der (Sen) - Van der Wal (Ned) 1-1, Gantwarg (Sov) - NÖiaye (Ivk) 0-2, Guinard (Fra) - Scholma (Ned) 1-1, Bal- jakin (Sov) - Autar (Sur) 1-1, Dubois (Fra) - Stokkel (Ned) 1-1. De stand na de vijftiende ronde is: 1. Gantwarg 21 punten. 2. Clerc en Korn jevski 20 punten, 4. Baljakin en Wirni 18 punten, 6. Koeperman en NÓiaye 17 punten, 8. Diallo en Wigman 16 punten, 10. Der, Jansen en Scholma 15 punten, 13. Meless Memel en Van der Wal 13 punten, 15. Autar en Stokkel 12 punten, 17. Guinard en Kaplan 11 punten, 19. Dubois en Kane 10 punten. Zege Singapore SINGAPORE (Reuter) - De laatste wedstrijd in groep A van het voet baltoernooi van Singapore, waar aan ook wordt deelgenomen door het Nederlands amateurelftal, is door het gastland met 5-2 van Indo nesië gewonnen. De twee landen waren reeds uitgeschakeld voor de halve kruisfinales, waarvoor Ne derland en Australië waren ge plaatst. De eindstand in groep A is: 1. Neder land 3-6; 2. Australië 3-4; 3. Singapore 3-2; 4. Indonesië 3-0. Beurs Amsterdam VERKLARING DER TEKENS Noteringen van dinsdag 23 oktober 1984 (tot 12: krasnapols. 122.50 29 uur) 122.00 260.00 260 00+ 2000.00+ 2000 00+ 105 00 104.20 113.00 B 115.50+ 225.00 2010 324 50 367 50 42.70 37Ö00+ 243.00 250.0C wyk hefing 170.2 buitenland asas 56 00 B 56.00 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 134.00 nl 11M> 81-92 116.20 nlU'6 82-92 116.30 nlllV» 82-92 115.50 nl B'/2 84II-91 103.90 10660 105^20 120.30 10590 amro 884 bfnh9'/? 83-93 nib 8% 841-99 106.00 niboBVfe 83-98 103.70 nmb 10'/4 82 106.50 nmb9'/4 83-93 105.00 983-03 104 00 8 V? 84-04 104.40. westingh, 2760 2780 belegglngsinst. 1230.00 1220.00 rabh 8'/4 77 101.00 bib hyp.b 10.60 wuh 12 80-88 106 20 wuh 9^79-87 10230 104.70 105.10 Combnabes: t gesctorsl C X be 103.30 100.90 10100 84-92 10200 parallelmarkt aandelen red. eiev. 2800.00 wolft 344000 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) GOUD EN ZILVER Goud onbewerkt: 37620 - 38120 Zilver onbewerkt: 770 - GRONINGEN (ANP) - Het bestuur en trainer Han Berger van FC Gronin gen zijn nog steeds zeer ontstemd over de uitschakeling in de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker door de amateurclub Heer- jansdam. Het bestuur heeft de spelers een geldboete toegezegd. De hoog te van het bedrag zal zondag bekend worden gemaakt, als de thuiswed strijden tegen FC Utrecht en Ajax zijn afgewikkeld. Voorzitter Renze de Vries: „Een dergelijke wanprestatie kunnen we niet over onze kant laten gaan". Han Berger, die de eliminatie in het bekertoernooi als de grootste smet op zijn loopbaan beschouwt, schoof zijn spelers maandagavond nog maals de nederlaag volledig in de schoenen en weigerde daarna de trai ning te leiden. Berger: „Ik had geen trek om met het „spul" aan de gang te gaan nadat ze me zo hebben laten zakken. Ik heb ze voor de keuze gesteld om zelf te gaan trainen of naar huis te gaan. Ze hebben uiteinde lijk getraind. Deze bekernederlaag zal ik mijn leven lang niet vergeten". Koersen vallen mee De Amsterdamse effectenbeurs gaf vanochtend hier en daar wel wat koersdalingen te zien maar ge zien de achteruitgang in Wall Street viel de stemming in Amster dam toch mee. De meeste verlie zen waren redelijk beperkt terwijl er ook fondsen waren die het gisteren flink verhoogde niveau nog verder konden uitbouwen. Unilever moest wel wat terug maar dat fonds was gisteren dan ook met grote sprongen vooruit ge gaan. Akzo kon zich keurig hand haven en had tegen de middag zelfs zon anderhalve gulden bij de vorige koers gevoegd. Ook Konink lijke Olie liep nog iets op. In de financiële sector waren de banken licht verdeeld en moest verzekeraar Amev ruim een gulden afstaan. De hypotheekbanken wa ren aan de flauwe kant. De uitgevers, gisteren fors in op mars, werden nog weer wat duur der al was de koerswinst vandaag wat kleiner. Heineken kon ook nog weer bijna anderhalve gulden oplo pen maar Gist-Brocades zakte wat onder de vorige slotkoers. MADRID - De Spaanse conserva tieve oppositie dreigt het parle mentaire debat over de begroting van 1985 te boycotten. De fractie voorzitter van de volksalliantie (AP), Herrero de Minon, verklaar de gisteren in Madrid, dat zijn par tij overweegt zich terug te trekken uit de begrotingscommissie als de regering geen aanvullende gege vens verstrekt over het begrotings hoofdstuk van openbare bedrijven. Het artikel van uw verslaggever Lex Brom over de EO-jongerendag (uw krant: 15-10-84) is naar mijn mening geen juiste verslaggeving van deze dag. Uw verslaggever heeft één kant van de zaak beke ken: nl. wat er allemaal mis kon gaan. Dat weten we nu. Dat is de "negatieve" kant van dit gebeuren, zoals we het zouden kunnen noe men. Maar waar is de andere kant, de positieve kant van deze dag? Ik neem aan, dat u toch ook wilt, dat de christenen van onze woonplaats uw blad lezen. U hebt hen dan een bijzonder slechte dienst bewezen. Ds. H G. Koekkoek Sint Jorisplein 6 2405 CL ALPHEN A/D RIJN Hierbij wil ik reageren op het stuk je over de EO-jongerendag in de rkant van 15 oktober. Ik ben er zelf naar toe geweest en heb een te gek ke dag gehad. Heel gezellig. Ten eerste: ik kan niet geloven dat er maar 18.000 jongeren waren, want we konden niet allemaal in de Irenehal; een deel moest in de Bernhardhal gaan zitten om dóér mee te luisteren. Ten tweede: toen bekend werd dat Carl Lewis niet zou komen kwam er eerst een soort boe-ge roep uit de zaal, maar toen Jan van den Bosch zei dat Adrian Snell (een onwijs goede gospelzanger) zou komen ging er een gejuich op. Bent u er zelf eigenlijk wel ge weest? Ik geloof er geen steek van. Ja, afkraken omdat het van de EO is kunt u wel, dat is makkelijk. De stemming zat er onwijs in. Als er bij een popconcert geklapt en ge juicht wordt is de stemming goed en als er bj de EO-jongerendag wordt gejuicht is dat stom. En dat van die motorgroep is toch alleen maar goed? De andere motorbendes zijn meestal maar vandalen. Over de zangers en ange- ressen wordt verder niks gezegd. Nee, dié kunnen jullie niet afkra ken, dié zijn gewoon onwijs goed. Annemieke Bosveld (13 jaar) Ik wil even reageren op het arti kel over de EO-jongerendag door uw verslaggever Lex Brom. "Een flauw, kinderachtig, in het negatie ve getrokken 'verslag'. 18.000 aan wezigen? De Irenehal was tjokvol. Uw verslaggever is slecht in het tellen (niet alleen déérin, trou wens). Misschien realiseert u zich niet dat u ook EO-leden onder uw abonnees heeft, die zo'n dag zelf meemaken. Als u er niet 'eerlijk' over kunt schrijven, schrijf dan niets! J. Plug Azaleaduin 24 Leiden door Gerrit-Jan Hoek Steen des aanstoots van de con servatieve oppositie is het ontbre ken van financiële gegevens in het overheidsbudget over het Rumasa- concern, dat in februari vorig jaar door de socialistische regering werd genationaliseerd. „Het begro tingsdebat is onder deze omstan digheden een farce, waar de volks alliantie weigert aan deel te ne men", aldus de AP-woordvoerder. Volgens de staatssecretaris van economie, Borrell is er geen enkele aanleiding voor de oppositie om met een boycot te dreigen. In dé opvatting van het ministerie van economie is Rumasa bewust bui ten de begroting gelaten omdat het plan bestaat om alle resterende be drijven van het Rumasa-concern volgend jaar weer in privé-handen over te laten gaan en er in de begro ting voor '85 geen subsidies aan de AMSTERDAM (ANP) - Fokker-topman Frans Swarttouw vreest in de nabije toekomst een ernstig tekort aan hoog gekwalificeerd technisch personeel, met name aan deskundigen die ook geschoold zijn in de infor matica en aan technici met een opleiding in de elektronica. "Dit wordt een nijpend probleem, ook voor Fokker", aldus Swarttouw gisteren tijdens een spreekbeurt in Amsterdam. "Het ziet er naar uit dat we straks allemaal achter dezelfde mensen aanrennen". Bij Fokker werken volgens Swarttouw naar verhouding veel buitenlan ders. Swarttouw maakte melding van hoog gekwalificeerd technisch per soneel uit ontwikkelingslanden hij noemde Pakistan en India - dat bij Fokker in dienst is. In hun eigen land bestaat voor deze mensen geen werk. Fokker verwacht nog steeds dat voor het einde van dit jaar de eerste orders voor de nieuwe Fokker-50 (opvolger van de Friendship) zullen zijn ontvangen. Voor dit toestel heeft Fokker nog geen orders binnen. Voor de Fokker-100 is tot nu toe alleen een order binnengekomen van Swis sair. De maatschappij heeft acht van deze vliegtuigen besteld en een optie genomen op nog eens zes stuks. Ook de KLM kijkt als opvolger voor de DC-9 onder andere naar de Fokker-100. Swarttouw stelde overigens met nadruk dat Fokker geen politieke druk op de KLM zal uitoefenen via de overheid. (veelal noodlijdende) bedrijven zijn voorzien. In politieke kringen in Madrid schrijft men het dreigement van de Volksalliantie toe aan de taktiek van de oppositie om de regering in politieke verlegenheid te brengen via een publiek debat over de nega tieve financiële consequenties van de nationalisering van Rumasa, die de Spaanse schatkist in anderhalf jaar een verlies van ruim 1 miljard gulden heeft bezorgd. Wellicht gratie Franse, reporter in Afghanistan PARIJS/BRUSSEL (AFP/DPA/ BELGA) - De Franse tv-journalist Jacques Abouchar, die in Afgha nistan is veroordeeld tot 18 jaar ge vangenisstraf wegens het illegaal binnenkomen van het land, wordt wellicht vrijgelaten. De Afghaanse zaakgelastigde in Parijs, Abdullah Keshtmand, heeft gisteren voor ra dio France-Inter gesuggereerd dat Abouchar in het kader van een cle mentieregeling zal worden uitge- Keshtmand onderstreepte even wel dat de journalist niet zal wor den uitgewezen als hij geen gratie krijgt. Hij verdedigde de zware straf voor Abouchar met het argu ment dat bij het vuurgevecht dat plaatsvond toen Abouchar op 17 september werd gearresteerd en kele Afghaanse militairen werden gewond. „Er is bloed vergoten en' dat moet in het vonnis tot uitdruk king komen". De voorzitter van de Franse Na tionale Vergadering, Louis Mer- maz, heeft De Russische president Tsjernenko en de Afghaanse lei der, Karmal, verzocht Abouchar gratie te verlenen. Hij vindt dat de journalist alleen zijn plicht deed en dat de akkoorden van Helsinki, die Moskou mede heeft ondertekend, het vrije verkeer van informatie waarborgt. De Internationale Federatie van Journalisten (IFJ), de Vereniging van Europese parlementaire jour nalisten en het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen (IVW), hebben in telegrammen aan de Afghaanse autoriteiten de onmiddellijke vrijlating van Abou char geëist. Zij vinden het onaan vaardbaar dat de journalist wegens het uitoefenen van zijn beroep is gearresteerd en veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12