Meer vrijheid economie China Wild-west op Ierse zee Mist rond 'CIA-vliegtuig' Saai televisiedebat Reagan-Mondale Ingrijpende hervormingen vastgelegd Populariteit Thatcher neemt toe na aanslag Vervalser Kujau veilt collectie 'nazi-curiosa' MAANDAG 22 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 PEKING (Rtr./UPI/AFP) - China staat aan de vooravond van een vergaande hervorming van de economie, waarin veel meer vrijheden zullen worden toegestaan. Afgelopen zater dag werd door het centrale comité van de Chinese communistische partij een veertigtal pagina's tellend vijfjarenplan aangenomen waarin de hervormingen zijn vastgelegd. Het ingrijpende plan beveelt be halve prijs- en loonhervorming dringend wijziging aan van het sys teem van leiding in de industrie en van de nog steeds strikte staats controle. Daarmee gooit China on der leiding van Deng Xiaoping het roer verder om na 25 jaar links be leid en werpt het tevens een groot deel van het Maoïstische principe van streven naar gelijkheid van de individuen over boord. By uitvoering van het plan zal volgens westelijke waarnemers tot driekwart van de Chinese econo mie vrij worden van staatsplan- LONDEN - De populariteit van de de Britse Conservatieve partij on der leiding van premier mevrouw Thatcher is, sinds de bomaanslag van de IRA op het Grand Hotel in Brighton, omhooggeschoten. Dat bewijzen twee verschillende opi niepeilingen die gisteren in Britse zondagskranten zijn gepubliceerd. door Henk Dam Een enquête waarvan de resulta ten gisteren in The Observer te vin den waren, geeft aan dat de Con servatieven nu een voorsprong van zeven procent hebben op de La- bour-partij. Tot de bomaanslag hadden de Conservatieven en La bour elkaar steeds ongeveer in evenwicht gehouden. Als er nu algemene verkiezingen zouden worden gehouden, aldus The Observer, dan zou de partij van mevrouw Thatcher 43 procent van de stemmen krijgen, Labour zou 36 procent halen, en de Allian tie van de Liberalen en de SDP 18 procent. Een zelfde enquête in The Mail on Sunday geeft de Conservatieve partij een voorsprong van maar liefst 12 procent op Labour (Con servatieven 45 procent, Labour 33 procent en Alliantie 20 procent). De opiniepeiling in de laatste krant laat tevens zien, dat de rege- ring-Thatcher de steun van de overgrote meerderheid van het Britse volk heeft waar het om de slepende staking in de Britse ko lenmijnen gaat. Zo vindt meer dan 60 procent van de ondervraagden dat de rege ring desnoods troepen moet in schakelen om de elektriciteitscen trales van kolenaanvoer te verzeke ren. Slechts 22 procent vindt dat Scargill zijn zin moet worden gege ven als de staking zijn climax na dert en de kolen van de centrales opraken. De regering heeft zich overigens de kritiek aangetrokken die de laatste weken steeds luider klonk ten aanzien van het optreden van de voorzitter van de Nationale Ko- lenraad (NCB), Ian MacGregor. Een deel van zijn taken zal worden overgenomen door Michael Eaton. Illegale visserij door Spanjaarden n/fAnDTn/T rvxmPM /onn* u.ti: MADRID/LONDEN (GPD) - Het ernstige visserij cident in de Ierse wateren dreigt de bilaterale betrek kingen tussen Ierland en Spaiye en de onderhandelin gen over Spanjes toekomstige lidmaatschap van de EG ernstig te vertroebelen. Een Spaanse vissersboot, waarvan de bemanning illegaal aan het vissen was in de Ierse Zee, verging zaterdag nadat een Iers marine schip honderden kogels op het schip had afgevuurd. Nadat de Ierse marine enkele schoten voor de boeg van de Sonia had gegeven, trachtten de Spanjaarden de Aisling te rammen. De Ieren sloegen ogenblikke lijk terug door het vuur op het schip te openen en daarbij onder meer de brug zwaar te beschadigen. Alle 16 bemanningsleden van de vissersboot, de Sonia, konden in veiligheid worden gebracht. Dertien van hen werden met behulp van een helikopter van de Britse luchtmacht gered, drie anderen werden door een Westduitse vrachtboot opgepikt en in Ierland aan wal gebracht. De Ieren zijn de afgelopen jaren gewend geraakt aan illegaal vissende Spanjaarden. Alleen al het afgelopen jaar werd de bemanning van 32 Spaanse schepen gear resteerd omdat zij op heterdaad in de visrijke Ierse wateren werden betrapt. Het incident kan gevolgen krijgen voor de bespre kingen over de toelating van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap, die vandaag in Brussel wor den voortgezet. Ierland is momenteel voorzitter van de EG en speelt derhalve een sleutelrol bij die onder handelingen. De Ierse organisaties van vissers hebben na de SUGENHEIM - Een bronzen kop van 'Rijkskanselier Adolf Hitler', gesigneerd door 'Theodor Linz' en afkomstig uit de werkplaats G. Wagner, wordt verkocht voor 3000 mark. De inzet op de veiling van de militaire verzameling van Konrad Kujau, de man die de door het weekblad Stern voor bijna 10 mil- door Hans Amesz joen gekochte dagboeken van Adolf Hitier heeft vervalsd en daar voor nu in Hamburg terecht staat, bedroeg 800 mark. Een emaille bordje met de tekst: „Onze groet is Adolf Hitler" ging zaterdag in het slot Sugenheim weg voor 240 mark (inzet 50) plus 15 procent voor het veilinghuis en btw. Kortom, Ktyau kan tevreden zijn. Zijn vriendin Edith Lieblang, die zich eveneens in Hamburg voor de rechtbank moet verantwoor den, maar in tegenstelling tot Ku jau en de ex-Stern-redacteur Gerd Heidemann niet in voorarrest zit, zal de opbrengst van de veiling nauwkeurig genoteerd hebben. Zij zat, met zo'n honderd echte of ver meende belangstellenden, vele uren op een houten stoeltje in een zaaltje van het slot. Veilingbaas Jan Kube uit München, die gespe cialiseerd is in militaire curiosa uit de 18e en 19e eeuw, heeft ruim 1500 keer een nummer opgenoemd, ge vraagd naar wat er te bieden was, vervolgens één keer, twee keer, drie keer geroepen. De totale op brengst is nog niet bekend, maar Kujau heeft voor zyn verzameling zeker een paar ton gekregen en kan dus zeker zijn verdediging in Ham burg hPtalen. Het overgrote deel van de spul len die geveild werden, was afkom stig uit het Keizerrijk. Het duurste stuk zou een helm uit 1894, ver sierd, verguld en verzilverd, met pluimen en adelaar, worden: 16.500 mark. Wat Kujau had verzameld uit het 'Deutsches Reich', vanaf 1933 tot 1945, ging voor veel min der weg en was ook tijdens de voorbezichtiging niet te zien. Vol gens de Duitse wet mogen spullen uit het zogenaamde Derde Rijk al leen maar gebruikt wrden als 'les materiaal' en in ieder geval nooit als propaganda. Toch werd die bronzen kop van Hitler, in het openbaar, verkocht. De koper desgevraagd: „Ach, dat vind ik gewoon interessant, ik heb geen enkele bijbedoeling". Waar? Niet waar? Ik weet het niet, maar de indruk bestaat dat de zwaarlijvi ge koper die kop niet op zijn eigen schoorsteen wilde plaatsen. Een aanwezige Amerikaan, speciaal met enkele vrienden uit Las Vegas naar Frankfurt voor deze veiling gevlogen: „Nazi-spullen? Die kun je in de hele wereld voor goed geld kwijt". Dezelfde Amerikaan vertelt ook dat soortgelijke veilingen in Ame rika regelmatig worden bezocht door 'gekken in uniform'. Dat was zaterdag niet het geval in slot Su genheim in de gelijknamige plaats in het Frankenland. Om eerlijk te zyn: de veiling van de spullen van Konrad Ktyau leverde niet het ver wachte theater met nazi-freaks op. Het was eigenlijk een gewone ver koop, waar weliswaar gedurende korte tijd vier agenten verschenen, waarschijnlijk om te kyken of ie mand met een pet van de Hitler- jugend op het slot verliet, waar ver der 'niets' aan de hand was. ning- en controle. Het grootste pro bleem zien zij in loslaten van het ingewikkelde systeem van prijsbe- heersing en vooral van de subsidië ring van prijzen door de staat, die thans zeker een kwart van de over heidsuitgaven kost. Loslaten zou naar hun oordeel een golf van infla tie kunnen veroorzaken en daar door leiden tot grote onrust onder de bevolking. In het plan, dat zaterdag is ver schenen, maant de partij evenwel tot grote voorzichtigheid met prijs verhogingen. De prijzen van vele grondstoffen en produkten voor het directe levensonderhoud weer spiegelen niet hun werkelijke waarde en komen ook niet tot stand via de wet van vraag en aan bod, maar prijsverhogingen zullen slechts voorzichtig kunnen wor den uitgevoerd, omdat zij elke huishouding treffen, zo werd ge zegd. De jongste bijeenkomst van de partij in Peking werd de belang rijkste geacht na een soortgelijke vergadering van het plenum in 1978, waarop Deng het uiterst linkse economische beleid uit de tijd van de culturele revolutie in de jaren 1966/76 over boord zetten en een programma van hervormingen in de landbouw en op het platte land instelden. In het zaterdag aanvaarde docu ment wordt het „oude Maoïstische gelijkheidsdenken" verworpen als „volkomen onverzoenlijk met we tenschappelijke, marxistische op vattingen over socialisme". De her vormingen, zo werd met nadruk gezegd, zullen geschieden binnen het kader van een socialistische economie, want, zo zegt het docu ment, „socialisme staat niet gelijk aan pauperisme; het is gericht op uitbannen van armoede". schietpartij van het weekeinde geëist dat Spaanse trawlers uit de Ierse wateren blijven, ook als Spanje lid van de EG wordt. De Ieren zijn bang dat honder den Spaanse vissersschepen in hun wateren zullen vissen als Spanje eenmaal lid van de EG is, zonder ook maar op een enkele communautaire regel acht te slaan. Het visserij-incident is een getrouwe kopie van de confrontatie tussen een Frans marineschip en een Spaanse vissersboot, toevallig eveneens afkomstig uit Ondarroa, in maart van dit jaar. Bij dat incident, waar de Franse marine met zwaar geschut schoot, kwam de bemanning er echter minder gunstig af dan dit keer: diverse vissers liepen destijds lichte schotwonden op, terwyl van één van hen een been geamputeerd moest worden. Vorige maand leidde het zoveelste visserij-incident in de Marokkaanse wateren eveneens tot ernstige di plomatieke spanningen. Dit keer met Marokko, toen een illegaal vissende Spaanse vissersboot ontsnapte nadat de twee aan boord gekomen Marokkaanse mili tairen in slaap waren gevallen. De onophoudelijke reeks visserij-incidenten brengt de Spaanse regering in steeds grotere verlegenheid. De Ierse autoriteiten hebben intussen aangekondigd een officiële protestnota aan de Spaanse regering te zullen overhandigen over het trieste voorval. De woordvoerder van het Spaanse ministerie van buiten landse zaken kon er niet onderuit het incident te be stempelen als „ernstig, betreurenswaardig en politiek inopportuun". Massale Duitse vredesbetoging HAMBURG (DPA) - In vele ste- den van de Bondsrepubliek hebben aanhangers van de vre desbeweging zaterdag gede monstreerd tegen de bewape ning in oost en west. Volgens het coördinatiecomité van de vredesbeweging in Bonn wa ren in totaal 400.000 mensen op de been. De politie, die overval gewaagde van een rustig en vreedzaam verloop van de ma nifestaties, noemde in alle ge vallen aanzienlijk geringer aan tallen deelnemers dan de vre desbeweging. De voorgenomen 210 kilome ter lange menselijke keten tus sen een Amerikaanse militaire basis bij Hasselbach in Rijn land-Palts en een arbeidsbu reau in Duisburg in Noordryn- Westfalen, kwam maar gedeel telijk tot stand. Het regenachti ge en stormachtige weer had klaarblijkelijk veel mensen doen besluiten thuis te blijven. De voorzitter van de SPD Willy Brandt, en zijn vrouw Brigitte, deden in hun woonplaats Un- kel bij Bonn aan de keten mee. De Poolse priester Popielnszko rechts) hier op een archieffoto samen met Walesa en pater Jankowski. <r0to upi» WENEN - De 37-jarige pater Jerzy Popieluszko, zielzorger bij de War- schause hoogovenbedrijven, is geen onbekende. De priester, wiens ontvoering afgelopen vrij dag door drie mannen, van wie een in uniform van de militia, in heel Polen een golf van verontwaardi ging uitlokte, is in alle opzichten een controversiële figuur. Hij is zo- door Anton Koene wel door de regering als door zyn bisschoppen by herhaling gewaar schuwd zijn onverbloemde kritiek op het regime en zijn steun aan de verboden vakbond Solidariteit niet van de kansel te prediken. Hij heeft alle waarschuwingen naast zich neergelegd en gaat nog steeds door. Zijn kerk is altijd vol, terwijl duizenden buiten via luidsprekers maandelijks naar zijn preek luiste ren tijdens de 'mis voor het vader land' op de laatste zondag van ie dere maand. Afgelopen vrijdag is de rebelse pater door de politie opgepakt na- Popieluszko zeer gezien bij de Polen dat zoals wordt gezegd in zijn wo ning in Warschau tonnen verboden pamfletten, wapens en explosie ven zyn gevonden. Een proces we gens subversieve activiteiten hangt nog boven zijn hoofd. Na de amnestie van 22 juli dit jaar ging hij net zo fel te keer als voordat hij in december afgelopen jaar en een maal in de eerste helft van dit jaar werd opgesloten. Samen met pater Henryk Jakowski, zielzorger van de Lenin scheepswerf in Gdansk geldt hij als een van de belangrijk ste adviseurs van de weer in op mars zijnde solidariteitsbeweging. De ontvoering van Popieluszko komt op een moment dat de delica te onderhandelingen tussen kerk en staat over het kerkelijke land bouwfonds in een kritiek stadium zijn geraakt. Onder de Poolse com- Bomaanslagen in Frankrijk PARIJS (DPA/AFP) - In de nacht van zaterdag op zondag zyn in de omgeving van Parijs twee bomaan slagen gepleegd op gebouwen van Franse wapenfabrikanten. Beide fabrikanten leveren wapens aan het Franse ministerie van defensie. By de aanslagen werd grote schade aangericht. Door rondvliegende glassplinters raakten drie mensen licht gewond. De linksradicale ter reurorganisatie „Action Directe" heeft zich in een telefoongesprek met het Franse persbureau AFP voor een van de aanslagen verant woordelijk gesteld. De aanslag waarbij de gewonden vielen, werd zaterdagavond laat ge pleegd op de firma Meessier-His- pano-Bugatti. Op de muren van het gebouw werden later de in rood ge schilderde letters „A.D" ontdekt, een bekende afkorting van „Action Directe". De tweede aanslag had gister morgen vroeg plaats op een ge bouw van de vliegtuigfabrikant Dassault, vooral bekend van de Mi- rage-toestellen. munisten bevinden zich veel havi ken die het oneens zijn met gene raal Jaruzelski's samenwerkings beleid met de kerk. Seweryn Jaworski, de vroegere tweede man van Solidariteit in Warschau en een goede vriend van de priester, heeft onmiddellijk na het bekend worden van de ontvoe ring de Poolse veiligheidsdienst beticht. Walesa heeft gezegd dat hij voor het leven van de opstandige priester vreest. Er zijn meerdere precedenten uit het bestaan van Solidariteit van eigenhandig optre den van de geheime dienst met aanwijzingen vanuit de haviken- hoek van de partij. Er zijn toen al doden gevallen. Nog vaker zyn mensen opgepakt, in elkaar gesla gen en diep in de bossen hulpeloos achtergelaten. Maar de Poolse regering, die za terdagavond al de ontvoering van de priester bekendmaakte en een oproep aan het volk heeft gedaan om hem te helpen opsporen, heeft helemaal geen baat bij een nieuwe martelaar, die de kerk en de naam van Solidariteit zo uitstekend ver bindt. MEXICO-STAD - De grote vraag die is gere zen na het neerstorten van een Amerikaans CIA-vliegtuig in El Salvador, is of het toestel daar was voor het onderscheppen van wapen smokkel, of voor verkenning by een offensief door Rob Sprenkels van het Salvadoraanse leger? De zender van het Salvadoraanse verzet, Radio Venceremos, beweert dat het CIA-vliegtuig vrydag niet was neergestort vanwege de slechte weersomstan digheden, zoals Washington beweert, maar dat het door guerilleros zou zijn neergeschoten. Radio Venceremos onthulde trouwens ook dat het toestel met vier CIA-agenten en drie Salvadoraanse militairen aan boord (allen ver ongelukt) vlak voordat het werd neergescho ten zich enige tyd in de buurt van een helikop ter had opgehouden waarin kolonel James Steele reisde, de commandant van de Ameri kaanse militaire adviseurs in El Salvador. Steele erkende zelf later dat hij zich inderdaad in de buurt van het regeringsoffensief in de noordoostelijke provincie Morazan had bevon den. „Om toe te zien of het Salvadoraanse le ger het door ons geleverde materieel optimaal gebruikt", aldus de uitleg van de Amerikaanse kolonel. Radio Venceremos beschuldigt Steele ervan dat hy de bombardementen tijdens het rege ringsoffensief in Morazan coördineerde. Het CLA-vliegtuig zou volgens de Salvadoraanse oppositie terreinverkenningen hebben uitge voerd en de effectiviteit van de luchtbombar dementen geprobeerd hebben te meten. Ondanks het vredesgesprek tussen de Salva doraanse president José Napoleon Duarte en vertegenwoordigers van de gewapende oppo sitie, vorige week in La Palma, gaat de burger oorlog in El Salvador weer in alle hevigheid voort. Behalve in Morazan is het ook tot bot singen gekomen in de noordelijke provincie Chalatenango. WASHINGTON - Walter Mondale heeft ook zijn tweede debat met president Reagan, in Kansas City, gewonnen. Op punten echter en niet meer dan dat, want Reagan bleef redelijk overeind bij de ver dediging van zyn buitenlands- en defensiebeleid, tegenover een me dedinger voor het Witte Huis, die hem opmerkelijk voorzichtig aan pakte, tijdens anderhalf uur saai heen en weer praten. Dit debat heette beslissend te zyn voor Mondale's kansen. Na Reagan's opmerkelijk falen in Louisville, waar het over binnen landse politiek ging, had hij zijn enorme achterstand van 23 procent volgens de laatste peilingen tot 10 door Henk Kolb 13 punten teruggebracht. In Kan sas City is de plotseling opgeko men twijfel aan Reagan's geschikt heid voor nóg vier jaar in het Witte Huis enigszins gesust, zij het dat Mondale bij de kwaliteit van diens buitenlands beleid vele vraagte kens heeft kunnen zetten. Van beide kanten ontaardde de discussie in een herhaüng van be kende standpunten over de betrek kingen met de Sowjet-Unie, wa penbeheersing, het Midden-Oos ten, Centraal Amerika, Zuidelijk Afrika en mensenrechten. Ityïonda- le koos zorgvuldig zijn posities, mikkend op de zes procent van de kiezers die nog geen voorkeur heb ben bepaald en op de ouderen van de arbeidende klasse, die de De mocraten in de steek dreigen te la ten. Gebrek Reagan stond niets anders te doen dan een nieuwe ineenstorting te vermijden. Dit lukte hem gro tendeels, hoewel hij tijdens zijn slotwoord zoveel tijd besteedde aan de beschrijving van een fraai doch irrelevant landschap in Cali- fornië, dat hem volgens de regels midden in een zin de mond werd gesnoerd, voordat hij aan zoiets als een samenvatting was toegeko men. Mondale hamerde voortdurend op Reagan's gebrek aan de kennis die nodig is voor de beheersing van ontwapeningsvraagstukken en op het ontbreken van duidelijk leider schap in het buitenlands beleid. Hij verweet Reagan in Libanon niet de maatregelen te hebben ge nomen, die Amerikaanse levens hadden kunnen sparen. In Cen traal Amerika, zo betoogde hij, heeft Reagan de diplomatieke mo gelijkheden om tot een vergelijk te komen ongebruikt gelaten. De Democraat wreef Reagan aan dat de CIA in Nicaragua moord op politieke tegenstanders propa geert, zoals bleek uit een onder auspiciën van deze buitenlandse inlichtingendienst vervaardigt handboek voor de 'Contra's' die het Sandinistisch regime bestrij den. Reagan's verweer was zwak: slechts twaalf exemplaren van de oorspronkelijke tekst waren uitge geven, de rest was herzien in Was hington en door CIA-personeel in Nicaragua. Vervolgens zei hij zich te hebben versproken, want in Ni caragua bevonden zich geen leden van de CIA. Terrorisme Het handboek (dat eenvoudige richtlijnen verschaft voor het 'neu traliseren' van Sandinista's, poli tieke aanslagen van huurmoorde naars en het verheffen van rebellen tot martelaars) is volgens Mondale nooit ontdaan van deze recepten voor politiek terrorisme. Reagan beloofde eventuele schuldigen te zullen verwijderen nadat hij van een CIA-onderzoek naar de gang van zaken kennis heeft kunnen ne- Andere aanvallen van Mondale, op het leggen van mijnen in de ha vens van Nicaragua onder toezicht van de CIA en het bij voorbaat ver werpen van een uitspraak van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag, onder meer, kon Rea gan dank zij het steriele formaat van deze 'debatten' onbeantwoord laten. Mondale hamerde voortdurend op Reagan's persoonlijke verant woordelijkheid voor een falend buitenlands beleid. Reagan be tichtte Mondale (die onder meer de MX-raket en de B-l bommenwer per wil schrappen) ervan als sena tor en vice-president te hebben meegeholpen aan het verzwakken Een onderonsje van de 'debaters' van de Amerikaanse defensie. De democratische kandidaat verze kerde nadrukkelijk voorstander te zijn van een sterke defensie, maar dat de VS wat dat betreft waar moeten krijgen voor hun dollars. Reagan velde hem met de opmer king dat Mondale zich heeft laten filmen op het dek van een vlieg- dekschip dat deze niet wilde laten bouwen en met gevechtsvliegtui- Mondale: „Het falen van de pre sident bij het meester worden van de noodzakelijke beginselen van wapenbeheersing heeft ons ge- schaadt". Reagan ontkende ten stelligste (maar in strijd met de fei ten) ooit te hebben verondersteld dat eenmaal afgeschoten kernwa pens nog konden worden terugge roepen. En evenmin zei de presi dent had hij zijn wapenvoorstellen aan de Russen had moeten herzien omdat hij niet wist dat de Sowjet- Unie driekwart van zijn interconti nentale raketten te land heeft op gesteld. Het zoeken naar een ruimtewa pen tegen vijandelijke raketten is volgens Reagan de moeite waard. Hij wil de technologie zelfs aan de Russen geven en voorziet een soort demonstratieschot om de Sowjets er te zijner tyd van te overtuigen dat de VS zo'n wapen inderdaad hebben. Mondale veegde de vloer met hem aan: de Russen mogen Amerika's modernste technologie niet krygen, zo'n ruimtewapen ver stoort evenwicht, versnelt de be wapeningswedloop en computers vervangen menselijke beslissingen omdat daarvoor dan geen tijd meer Reagan verklaarde niets terug te nemen van hetgeen hij over de Sowjet-Unie heeft gezegd. Monda le op zijn beurt onthulde de Rus sen ook niet te vertrouwen en geen enkele overeenkomst of 'freeze' te willen die niet kan worden gecon troleerd. Ook ditmaal ontkwam Reagan niet aan een uitspraak die zijn denktrant verraadt De volstrekt legitieme oppositie tegen presi dent Marcos van de Philippijnen is naar zijn zeggen een poging om communisten aan de macht te brengen. Mondale riep uit: „Wie is de baas, wie heeft het gezag over deze cha os? Goede bedoelingen, dat geef ik toe, maar er is meer nodig dan dat". Maar het is onwaarschijnlijk dat deze gedachtenwisseling. deze beleefde strijd om voorrang op de middenweg, veel kiezers van ge dachten heeft doen veranderen. Niet vermoeid Volgens vice-president Bush heeft Reagan in Kansas City een prolongatie van zyn voorstelling in het Witte Huis, veilig gesteld, ze ventien dagen voordat de Amen- kanen naar de stembus trekken. Reagan voelde zich duidelijk beter thuis op een terrein dat althans aan dit front geen kennis ingewikkelde kennis van zaken eiste. Hij raakte ditmaal niet zichtbaar vermoeid en verschool zich succesvol in het be lemmerend struikgewas van spel regels dat de onderhandelaars rond de kandidaten hadden opge trokken. De beste kreet kwam van Rea gan: „Ik zal van leeftijd geen strijd punt maken in deze campagne, want ik ben niet van plan de jeugd en onervarenheid van myn tegen stander voor politieke doeleinden te gebruiken". Mondale, geteisterd door de televisielampen, heeft vol gens deskundigen weliswaar ge wonnen, maar zal de verkiezingen denkelijk toch verliezen. De eerste opiniepeilingen onder kiezers die van buitenlands beleid maar een beperkt benul hebben, bestempe len Reagan tot nipte en voorname lijk cosmetische winnaar. Pas in de komende dagen kan blyken of het oordeel van de deskundigen daar aan nog iets verandert.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7