FNV eist van Ruding excuses Economie centraal in Koeweit Jongeren spannen kort geding aan Klachten bewoners na verblijf in open lucht Landelijke actiedagen tegen slagerijbranche Scheepsramp in storm op Noordzee: 4 doden LEASING? Lubbers en Van den Broek nemen zakenlui mee op reis MAANDAG 22 OKTOBER 1984 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - De FNV-jongerenbeweging gaat een kort geding aanspannen tegen minister Ruding (financiën) wegens belediging van met name werkloze jongeren. De jongerenbeweging heeft dit zaterdag besloten en kreeg voor haar actie onmiddellijk steun van de FNV-vakcentrale bij monde van vice-voorzitter Bode. TILBURG (ANP) - In de Tilburg- se nieuwbouwwijk Reeshof, waar ongeveer elfhonderd woningen zijn gevestigd, heeft een op de ze ven volwassenen en een op de vier kinderen gezondheidsklachten na een verblijf in de open lucht. Het meest wordt geklaagd over hoofd pijn en huiduitslag. In een op de drie tuinen groeien de planten slecht. Meer dan de helft van de be woners klaagt over stank in de tuin of woning. Dat zijn enkele conclusies van een door de wijkraad gehouden en quête onder ongeveer vierhonderd bewoners, waarvan de resultaten huis aan huis in de wijk zijn ver spreid. Een tegelijkertijd gehou den schaduwenquête in een nieuwbouwwijk in Berkel-Enschot leverde geen noemenswaardige klachten op. De enquête in Reeshof, in sa menwerking met twee milieuwerk- groepen, volgt op een reeks van klachten die vorig jaar bij de wijk raad zijn binnengekomen. Veel be- bleken last van huiduitslag te hebben na werken in de tuin, en klaagden er over dat planten niet aansloegen. Enkele jaren geleden, zo wijst de enquête uit, hadden nóg meer mensen last van deze ver schijnselen. Dat de klachten min der zijn geworden is volgens de en quêteurs echter niet vreemd: „Van de bewoners heeft 54 procent in de loop der jaren maatregelen tegen de overlast getroffen. Zo is diep ge spit, nieuwe grond opgebracht, drainage aangelegd en bemest". In maart 1981 brachten grond werkzaamheden van de Tilburgse waterleidingmaatschappij aan het licht dat op bepaalde plaatsen de bouwgrond in Reeshof ernstig was verontreinigd. Men herinnerde zich dat het gebied jarenlang was gebruikt als vloeiveld waar men af valstoffen van de Tilburgse textiel industrie liet bezinken. Die stoffen, waaronder de giftige verfstof anni- line, werden daarheen getranspor teerd via de inmiddels gedempte 'blauwsloten'. Vijf maanden later, in afwach ting van een onderzoek door de ge meente en om geen vertraging op te lopen bij de aanleg van het drinkwaternet, besloot de waterlei dingmaatschappij, destijds een particulier bedrijf, om op eigen ini tiatief grondverbetering toe te pas sen. Om kunststofleidingen te kun De FNV-jongeren willen dat de mi nister zijn uitspraken over werklo ze jongeren in een interview met Het Vrije Volk intrekt en dat hij zijn excuses aanbiedt via een ad vertentie in de krant(en). Ruding zei vorige week tegen Het Vrije Volk onder meer dat "veel werklo zen zich er met een Jantje van Lei den afmaken" bij het zoeken van een nieuwe baan. Hij verweet werkzoekenden verder dat zij niet bereid zouden zijn te verhuizen om elders werk te vinden. "Men blijft liever bij tante Truus wonen. Dat kan ook rustig, want het wachtgeld is prachtig". De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer kondigde vorige week al aan dat zij de minister over diens uit spraken wil interpelleren. Dat zal donderdag gebeuren. De FNV-jon gerenbeweging heeft het kort ge ding tegen Ruding vandaag aange meld bij de president van de Haag se rechtbank. Deze zal vervolgens bepalen wanneer het geding dient. CDA-fractieleider De Vries zei za terdag voor de TROS-radio dat hij zijn vertrouwen in partijgenoot Ruding na diens uitspraken in Het Vrije Volk niet heeft verloren. Als de minister duidelijk afstand neemt van zijn opmerkingen in het dagbladinterview, ontstaat er geen vertrouwensbreuk met de CDA- fractie, aldus De Vries. Hij zei wel dat uit de woorden van Ruding "een stuk onevenwichtigheid" spreekt en dat de bewindsman zijn opmerkingen moet corrigeren. De Vries zei Ruding een uitsteken de minister te vinden, die zich dit keer niet zorgvuldig en correct heeft uitgedrukt. Maar ook een mi nister mag een keer uitglijden en dan hoeft hij niet meteen te vallen, zei hij. Morgen vergadert de CDA- fractie over de affaire-Ruding. 'Gevoelloos Het CDA-kamerlid Sytze Faber zei zaterdag voor de VARA-radio niet tevreden te zijn met de eerste uit leg van Ruding na het interview. De bewindsman zei daarbij dat hij zijn opmerkingen betreurde, maar dat hij de inhoud ervan niet wilde herzien. Faber noemde de uitlatin gen van Ruding 'gevoelloos en ver stenend'. Wat Faber betreft is de positie van Ruding wel 'bespreek baar'. WD-fractieleider Nij pels blijkt de uitspraken van Ruding inmiddels ernstiger op te nemen dan uit de eerste reacties van zijn fractie naar voren kwam.Hij noemde de uitla tingen van Ruding nu 'ongelukkig tot zeer ongelukkig' en meende dat het kabinet er opnieuw een deuk mee heeft opgelopen. Hij zei echter DEN HAAG (GPD) - De Voe dingsbond FNV zal 29 en 30 okto ber een landelijke actie organise ren tegen de slagerijbedrijven in het land. De bond wil dat de sla gers terugkomen op hun plan om jongeren honderd gulden per week minder te gaan betalen. Deze week wordt de actie nader uitgewerkt, die waarschijnlijk het karakter zal krijgen van een oproep tot een ko persstaking. De bond levert er eventueel 'een recept voor kaas soufflé bij', aldus een woordvoer der van de bond zaterdag voor de VARA-radio. De acties tegen de grote slagersbe- drijven zullen worden voortgezet. Afgelopen vrijdag werd het Haagse slachthuis geblokkeerd, waardoor enkele slagersbedrijven die dag zonder vlees kwamen te zitten. Het concern van De Vleeschmeesters wist echter tijdig naar een ander slachthuis uit te wijken en zal daar om, volgens de woordvoerder van de bond, nu als eerste aan de beurt zijn. De acties van de Voedingsbond richten zich tegen het plan van de werkgevers in de slagersbranche om nieuwe jongeren die een baan in het vak vinden, honderd gulden per week minder te betalen. Vol gens de bond hebben de werkne mers al genoeg ingeleverd, onder meer voor opleidingsplaatsen, die bovendien door de overheid wor den gesubsidieerd. Een loonver- schil van honderd gulden per week, in hetzelfde bedrijf en voor mensen van dezelfde leeftijd, is voor de bond niet aanvaardbaar. Volgens de Voedingsbond is het niet de bedoeling met de actie 'de slager op de hoek' te treffen. Vol gens een bondsbestuurder hebben veel slagers gezegd dat de werkge versorganisatie 'gek is geworden' en dat ze best bereid zijn het nor male minimumjeugdloon te beta len. De acties van de Voedings bond richten zich met name op de grote vleesconcerns. De bond vreest dat daar ontslagen zullen vallen onder de beter betaalde, eer der aangenomen jongeren als er goedkopere, nieuwe arbeidskrach ten worden aangetrokken. ALTERNATIEF VOOR KRUGERRAND mets te voelen voor een heksen jacht. Het kabinet moet nu maar eens ernst maken met de presenta tie van het beleid, zei hij. CNV-voorzitter Van der Meulen de mi- een 'on verkwikkelijk incident'. „Het boe tekleed misstaat niemand", aldus Van der Meulen. Het CNV doet overigens niet mee met het kort ge ding tegen de minister. Dissidente in Sowjet-Unie wil naar Nederland AMSTERDAM (ANP) - De Mos- kouse dissidente Irina Grivnina heeft de Russische autoriteiten verzocht haar het staatsburger schap van de Sowjet-Unie te ont nemen. Zij wil met haar gezin naar Nederland emigreren, zo maakte de in Amsterdam gevestigde Boe- kowski-stichting gisteren bekend op ërond van informatie uit Mos kou. Volgens de stichting heeft de 39- jarige Grivnina in een verklaring aan het presidium van de Opperste Sowjet (parlement) te kennen ge geven dat zij niet langer Sowjet- staatsburger wenst te blijven en met haar twee kinderen het land wil verlaten. Zij wil naar Neder land emigreren. Zij is daartoe uit genodigd door onder anderen Nij- pels, de fractievoorzitter van de WD. Hij bezocht Grivnina een jaar geleden in Moskou en zet zich sindsdien actief voor haar in, aldus de Boekowski-stichting. De dissidente kreeg 11 oktober jongstleden ook steun van het Eu ropees parlement. Dat nam een re solutie aan waarin de Sowjet-auto- riteiten werd verzocht Grivnina en haar gezin een uitreisvisum te ver lenen. Grivnina, computerprogram meur van beroep, is een voormalig lid van een werkgroep die ageerde tegen het misbruiken van de psy chiatrie voor politieke doeleinden. Zij werd al eens veroordeeld tot vijf jaar binnenlandse verbanning. Zij zat die straf uit en keerde vorig jaar terug in Moskou. Ze verblijft daar illegaal en dreigt voortdurend te worden opgepakt. Naar schatting drieduizend men sen hebben zaterdagavond in Am sterdam deelgenomen aan de jaar lijkse demonstratie voor joden in de Sowjet-Unie. De demonstratie met aansluitend een manifestatie in de Koopmansbeurs aan het Damrak was georganiseerd door het solidariteitscomité voor de jo den in de Sowjet-Unie. Bij het monument van de Dok werker op het Jonas Daniël Meijer- plein werden de deelnemers, onder wie Tweede-Kamerleden en oud burgemeester Polak van Amster dam, toegesproken door onder an deren rabbijn Soetendorp en Avi- tal Sjaranski. Kapitein Hanssen van de Lady Odile wordt in Den Helder aan wal begroet na zijn redding, zo'n 25 kilometer ten noorden van Terschelling. (foto ANP) Duur cadeautje DIEREN (GPD) - Het zal je maar overkomen dat je op de dag waarop je 18 jaar wordt de auto van je vader totaal de ver nieling in helpt. Dat overkwam de gisteren jarige B. uit Dieren. Zijn vader wilde hem als ver jaarscadeautje die dag de eer ste rijles geven. Hij nam hem mee naar de parkeerplaats langs rijksweg 48 bij Dieren. Daar mocht hij de koppeling proberen. Dat lukte zo goed dat de auto razendsnel in beweging kwam en meteen in de greppel beland de. Vader en zoon vlogen met hun hoofd tegen de voorruit en de zes jaar oude auto was op slag vernield. Tot overmaat van ramp kregen ze van passe rende politiemannen ook nog een bekeuring aan de broek. Alle grote merken Altijd 'n uitleenauto Voorzien van Europa- Servicepas. 01720-21521 Kamsteeg Auto Lease B.V. Kamsteeg heeft vestigingen in: Oegstgeest, Voorschoten. Leiderdorp, Katwijk, Lisse, Hillegom en Alphen a/d Rijn BERGEN (ANP) - Op ongeveer 25 kilometer ten noorden van Ter schelling is zaterdagavond het Britse vrachtschip Lady Odile ver gaan. Alleen de kapitein, een Zweed, werd gered; hij werd gis terochtend uit zee opgepikt door het Poolse vrachtschip Mikgolaj- rej. De overige vier bemanningsle den kwamen om het leven. Van een van hen, een vrouw, is het stof felijk overschot inmiddels gebor gen. Hoewel de Lady Odile al zater dagavond om tien uur in een zware storm verging, kwam de zoekactie naar de toen nog vier vermiste zee lieden pas de volgende ochtend omstreeks half twaalf op gang. Vol gens een woordvoerder van Sche- veningen Radio is dit te wijten aan de kapitein van het Poolse schip, die heeft verzuimd aan het dichtst bijzijnde radiostation onmiddellijk melding te maken van de'redding van de Zweedse kapitein. Volgens de voorschriften is hij daartoe ver plicht. Pas nadat Scheveningen Radio via de kustwacht van Great Yarmouth en het Westduitse Noordzee-reddingscentrum in Bre men op de hoogte was gebracht, konden opsporings- en reddings eenheden van de marine in actie komen. Aan de zoekactie werd deelgeno men door de Terschellinger red dingboot Carlot, de rijkspolitie te water, enkele marine- en koopvaar dijschepen, een Orion patrouille vliegtuig en twee helikopters van het marinevliegkamp Valkenburg. Ook een Nederlands fregat deed aan de opsporing mee. De kapitein Jurgen Hanssen van het vergane schip, dat Zweeds eigendom was en in Gibraltar stond geregistreerd, heeft verklaard dat hij zijn vier be manningsleden voor het laatst met zwemvesten aan op het dek heeft gezien. Later werden zwemvesten, een lege reddingssloep, een lichtboei en wrakhout van het schip gevon den. Gistermiddag werd het stoffe lijk overschot van het vrouwelijke bemanningslid ontdekt, dat door een Brits vaartuig werd opgepikt en werd overgebracht naar Den Helder. Eerder had de bemanning van het Orion verkenningsvlieg tuig twee lichamen gezien, maar een van de twee raakte uit het oog door de woeste zee. De 478 ton metende kustvaarder was met een lading stalen pijpen op weg van Emden naar het Engel se Peter Head. Het schip volgde bij windkracht acht met windstoten tot tien en golfhoogten tot acht me ter de vaarroute ten noorden van de Nederlandse Waddeneilanden. Tussen negen en tien uur is de la ding gaan schuiven, waardoor de kustvaarder vrijwel onmiddellijk is gekapseisd, zo heeft de kapitein verklaard. De kapitein was bij zijn redding onderkoeld en niet aan spreekbaar. nen aanleggen werd 547 kubieke meter verontreinigde grond afge graven. Die grond is later gebruikt om er taluds in de wijk mee op te hogen. Een onderzoek dat de ge meente even later liet uitvoeren bracht echter geen verontrustende zaken aan het licht. In de enquête van de wijkraad wordt over mogelijke oorzaken niet gesproken. Op 30 oktober a.s. is een bewonersbijeenkomst geor ganiseerd. Daar zal worden beke ken welke stappen de buurt nu verder gaat ondernemen. Bij de ge meente Tilburg was de enquête dit weekeinde nog niet bekend. De verantwoordelijke wethouder J. van Hassel toonde zich zeer ver wonderd over het huis-aan-huis verspreiden van de resultaten er van. „Een schrik- en paniekactie", aldus Van Hassel. Volgens de wet houder hebben hem in het verle den ook wel klachten bereikt over slechte plantengroei, maar die zou den te wijten zijn aan „de structuur van de grond en de afwatering". Bewoners Haagse probleemflats nog ontevreden DEN HAAG (ANP) - De bewoners van de vier Haagse flats die hun huizen moeten verlaten omdat ze ondeugdelijk zijn gebleken, zijn niet tevreden met de schadever goedingsregeling die de woning bouwvereniging heeft aangebo den. Zij willen voorlopig vasthou den aan hun oude eis van tien mille per gezin, zo bleek zaterdag tijdens een bewonersvergadering in Den Haag. Volgens woordvoerder C.P. van Santen kleven er nog te veel ondui delijkheden aan het donderdag ge presenteerde voorstel om een onaf hankelijke taxateur in te schakelen bij het bepalen van de waarde van verbouwingen in de woningen. Het schriftelijke voorstel van de wo ningbouwvereniging zou heel wat vager zijn geformuleerd dan don derdag mondeling was overeenge komen. Alle bewoners vinden daarom dat de bewonersvereni ging terug moet naar de onderhan delingstafel, aldus Van Santen. Van Santen zei zaterdag dat het bijvoorbeeld onduidelijk is welke verbouwingen de taxateur wel meetelt en welke niet De bewo ners vragen zich verder af of bij de bepaling van de verhuiskostenver goeding wordt uitgegaan van een vast bedrag of van individuele of fertes. Bovendien willen ze niet al leen vergoeding van stoffering als die in een nieuw huis niet meer bruikbaar is. maar van de gehele herinrichting. Dode bij ruzie over 'walkman' POORTUGAAL (ANP) - Een ruzie om een 'walkman' heeft zaterdag avond de 16-jarige Martin Verhulst uit Poortugaal het leven gekost. In verband daarmee heeft de rijkspo litie Dordrecht gisteren de 18-jari- ge M.M.A., eveneens uit Poortu gaal, gearresteerd. A. heeft bekend dat hij Martin Verhulst, met wie hij bevriend was, met een stok heeft geslagen. De jongens kregen zaterdag avond ruzie over het al dan niet aanzetten van de draagbare casset terecorder, aldus de politie. De on enigheid liep zo hoog op, dat er over en weer klappen vielen, met het fatale gevolg. VAN KEMENADE - Oud-minis ter dr J.A. van Kemenade (47) is za terdag tijdens de algemene leden vergadering van Pax Christi Ne derland in Utrecht gekozen als vi ce-voorzitter van deze roomskatho- lieke vredesbeweging. Hij is de op-" volger van oud-minister F.H.P. Trip, die sinds 1978 vice-voorzitter is geweest. Van Kemenade was minister van onderwijs in het kabinet-Den Uyl (1973-1977) en in het kabinet-Van Agt II (1981-1982). Sinds 1 septem ber van dit jaar is hij voorzitter van het college van bestuur van de uni versiteit van Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Het comité Zuidelijk Afrika is gisteren in het Amsterdamse theater De Balie êen landelijke campagne begonnen tegen de Krugerrand, een gouden munt uit Zuid-Afrika voor beleggers. Als al ternatief werd een door Lucébert ontworpen munt gepresenteerd: de Man- dela-penning, zo genoemd naar de zwarte leider die door Zuid-Afrika gevangen is gezet. Sindsio Meenyane, vertegenwoordiger van het African National Congress, de bevrijdingsbeweging, uit Lusaka (Zambia) kreeg de eerste penning uit handen van Gert de Boer rechts), lid van het comité Zuidelijk Afrika. (foto anp) IKV: geen politiek compromis DEN HAAG (ANP) - Het behoort tot de verantwoordelijkheid van het IKV en van zijn landelijke woordvoerders om constructief met de politici mee te denken over politieke voorstellen die de doelstellingen van het IKV dichterbij brengen. Het aangeven van compromisvoorstellen ligt evenwel niet op de weg van de woordvoerders van het IKV. Dat staat in een standpuntsbepaling van een commissie uit de campag- neraad van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) over de gewenste ge dragslijnen voor het politieke werk van het IKV. De commissie is inge steld nadat de campagneraad op 15 september er niet in was geslaagd tot overeenstemming te komen over de politieke activiteiten van het IKV en het optreden van secretaris M.J. Faber als woordvoerder van deze vredes organisatie. De campagneraad zal deze zaak zaterdag 27 oktober tijdens een extra vergadering bespreken. DEN HAAG (ANP) - Meer dan de politiek staat de economie centraal tijdens de reis die premier Lubbers en minister Van den Broek deze week naar Koeweit maken. Voor naamste doel van dit bezoek is het scheppen van een politiek gunstig klimaat voor nauwere economi sche banden. Aan boord van het regerings vliegtuig waarmee beide bewinds lieden vanochtend vroeg vertrok ken, bevonden zich dan ook top mensen van een tiental grote on dernemingen, die hopen in het kielzog van het bezoek de juiste contacten te kunnen leggen. De handel tussen beide landen is bijna constant onevenwichtig in het nadeel van Nederland. De Koe- weiti uitvoer naar Nederland - vrij wel uitsluitend olie - overtreft vele - keren die van Nederland, dat voor namelijk voedings- en genotsmid delen, chemische produkten, ma chines en vervoersmaterieel expor teert. Uit recente onderzoekingen is gebleken dat Koeweit na Saoedi Arabie over waarschijnlijk de grootste oliereserves ter wereld be schikt, die het in staat stellen de huidige produktie van 1,05 miljoen vaten per dag 250 jaar lang te hand haven. Het verlangen van in het alge meen de Derde-Wereldlanden om minder ruwe grondstoffen en meer hoogwaardige produkten uit te voeren, maakt het belangencon flict tussen West-Europa en de Ara bische olieproducerende landen steeds duidelijker. Ruwe aardolie mag vrij de gemeenschappelijke markt binnenkomen, maar op aardolieprodukten moeten invoer rechten worden betaald. Dit heeft niet kunnen voorkomen dat talrij ke raffinaderijen in West-Europa - waarvan de grootste concentratie in het Botlekgebied staat - niet op volle capaciteit werken. Pro-Israëlisch Toen Van der Klaauw, als eerste Nederlandse minister van buiten landse zaken, begin 1981 Koeweit bezocht, publiceerden drie Arabi sche bladen min of meer eenslui dende commentaren waarin Ne derland een pro-Israëlische gezind heid werd verweten. In Den Haag gelooft men niet dat premier Lubbers en minister Van den Broek zo'n ontvangst te wach ten staat. Koeweit kan Nederland verwijten dat het zich in zijn Mid den Oosten-beleid altijd strikt be perkt tot „het kleinste gemene veelvoud" van de opvattingen van de EG-landen. Het heeft namelijk, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Frankrijk en Italië, nooit méér be grip getoond voor de Arabische op vattingen over het conflict dan uit de gemeenschappelijke verklarin gen van De Tien spreekt. Overigens zal de oorlog tussen Iran en Irak waarschijnlijk meer worden besproken dan het Ara- bisch-Israëlische conflict. Het meest zuidelijk gedeelte van de Iraaks-Iraanse grens, waar al maanden een nieuw Iraans offen sief wordt verwacht, ligt maar en kele tientallen kilometers van Koe- weits noordpunt. Nederland zal opnieuw laten weten dat het dit zijns inziens zinloze conflict be treurt, en dat het in instellingen waar het invloed kan uitoefenen pogingen om beide partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen zo veel mogelijk zal steunen. Onder de zakenmensen die de bewindslieden vergezellen zijn ook vertegenwoordigers van bedrijven die militair materieel vervaardi gen. Koeweit ligt weliswaar in een internationaal spanningsgebied waaraan volgens de Ontwape ningsnota geen wapens behoren te worden geleverd, maar naar Ne derlandse opvatting mogen landen in spanningsgebieden die zelf niet bij het conflict zijn betrokken, niet worden gehinderd in het nemen van defensieve maatregelen. Tot de meevliegende zakenlie den behoren topmensen van Van der Giessen-De Noord - die met Franse en Belgische werven mij- nenjagers bouwt - en van DAF, die ook militaire voertuigen fabriceert. Vertegenwoordigers van Fokker, die voor marineluchtvaartdiensten de F-27 Maritiem heeft ontwikkeld, een toestel dat ook wordt aange prezen voor het bestrijden van olie- vervuiling, en van Philips, voor 99 procent eigenaar van HSA, een grote producent van elektronische apparatuur voor militair gebruik, zijn al jaren uiterst actief in dit deel van de wereld. Sowjet-Unie Koeweit, dat als enige Golfstaat diplomatieke betrekkingen onder houdt met de Sowjet-Unie, heeft sinds het uitbreken van de Iraans- Iraakse oorlog vier jaar geleden, zijn defensie voortdurend ver sterkt. Toen de Verenigde Staten in juni weigerden Koeweit de Stin- ger-luchtdoelraketten te verkopen die zij wel bij duizenden aan hun trouwste bondgenoot Saoedi-Ara- bië leverden, wendde Koeweit zich tot de Sowjet-Unie. Thans beschik ken de Koeweiti strijdkrachten over Sam-6 en Sam-7 luchtdoelra ketten en Sam-11 grond-grond ra ketten, en maken ongeveer tien Sowjet-instructeurs de Koeweiti vertrouwd met deze wapens. In West-Europa heeft vooral Frank rijk niet onaanzienlijke hoeveelhe den militair materieel geleverd aan Koeweit en andere Golfstaten, waaronder Exocet-rakettcn aan de Verenigde Arabische Emiraten. In Koeweit, dat een grote en in vloedrijke Palestijnse gemeen schap heeft, zou het „ongezochte contact" met PLO-vertegenwoor- digers tot stand kunnen komen dat minister Van den Broek, zoals hij in de Tweede Kamer heeft gezegd, „niet uit de weg zal gaan".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5