'Technisch bewoners adviseurs onmisbaar' 'De politici hebben verstek laten gaan' Pleidooi om werk voort te zetten Werkconferentie afgesloten SAMAN LAVAN IN LAIDAN LEIDEN MAANDAG 22 OKTOBER 1934 LEIDEN - "Bewoners zullen steeds harder moeten vech ten voor betaalbare woningen. Het vraagstuk van een goe de woning voor een betaalbare huur wordt steeds nijpen der. Dit sombere toekomstbeeld is gebaseerd op de ver slechterde economische situatie, waardoor velen de stij gende woonlasten niet kunnen opbrengen. Anderzijds wordt ook op volkshuisvesting bezuinigd en komen wo ningbouwcorporaties in financiële moeilijkheden". "De technische advisering vormt dan ook een onmisbaar onderdeel van de totale bewonersondersteu ning". Deze conclusies trekken de 'technische bewoners adviseurs' (TBA's) die sedert maart 1982 by wijze van experiment in Leiden werkzaam zijn. De TBA's geven op verzoek van bewoners bouwtech nische adviezen. Dankzij subsidie van de gemeen te Leiden en de provincie Zuid- Holland is dit tot maart 1985 moge lijk. Aan het eind van dit jaar, tij dens de behandeling van de begro ting voor 1985, zal de Leidse ge meenteraad moeten beslissen of de bewonersadviseurs hun werk kun nen voortzetten. De TBA's zelf, de Stichting Wel zijn Leiden (SWL) waarmee de ad viseurs nauw samenwerken, en de commissie die de werkzaamheden begeleidt vinden dat deze vorm van ondersteuning van de bewo ners moet blijven bestaan. Dit "ge zien de ernst van de problemen en de grote hoeveelheid adviesaan vragen", schrijven de bewonersad en evaluatierapport. De vragen die de adviseurs vanaf maart 1982 op zich af zagen komen, bestreken bovendien een breed scala van onderwerpen: isolatie, de haalbaarheid van verbouwing van bedrijfspanden, gebreken na reno vatie of nieuwbouw, grondwate- roverlast, walkantenvernieuwing, verbreding van de spoordijk en mi lieuverontreiniging. Daarover werd bewoners infor matie verschaft, plannen werden kritisch beoordeeld, bewoners be geleid in overleg met bouwers en anderen, onderzoek verricht, alter natieve plannen opgesteld en be woners begeleid tijdens de uitvoe ring van bouwwerkzaamheden. Als gevolg van de adviezen van de TBA's konden bewoners bij voorbeeld nagaan of een door be heerder of eigenaar voorgesteld pakket isolatiemaatregelen de bes te oplossing was om stookkosten te drukken. Met name geld speelde bij veel adviesaanvragen een grote rol. Bij een renovatieproject in de Parkstraat konden de kosten met 35.000 gulden - op een bedrag van 90.000 gulden per woning - om- het nut van hun werkzaamheden en stelde dat er niet hoefde te wor den getwijfeld aan de beëindiging van het experiment in maart vol gend jaar. Overigens heeft Tesse- laar deze kritiek later flink afge zwakt. Vastlopen In hun rapport maken de advi seurs melding van positieve erva ringen van de mensen die hun hulp inriepen. Niet alleen werden vaak kosten bespaard, maar ook anders zins werd nuttige informatie ver strekt, bewonersbelangen serieus genomen, klachten gehonoreerd, overlast beperkt, ongerustheid weggenomen en bewoners in uit zichtloze situaties aangemoedigd. Intensief De toeneming van de werkzaam heden - tussentijds werd een extra kracht aangetrokken, zodat er in totaal drie TBA's per week in totaal 84 uur per week werken - vloeit volgens het rapport voort uit het feit dat net als in andere steden in Leiden de buurt- en bewonersorga nisaties steeds intensiever betrok ken zijn geraakt bij het bouw- en stadsvernieuwingsproces. Bij de aanpak van vooroorlogse woningen verschuift het accent steeds meer van ingrijpende reno vatie naar groot onderhoud. Het eerste heeft namelijk meestal een huurverhoging tot gevolg. En dat kunnen veel mensen zich niet per mitteren. Het is daarom van belang dat be woners zo nauw mogelijk betrok ken worden bij het werk van de bouwadviseurs. De invloed van buurten en bewoners(organisaties) op het werk van de bewonersadvi seurs is zo groot mogelijk. Via de begeleidingscommissie, waarin ondermeer bewonersverenigingen zijn vertegenwoordigd, is deze in vloed gewaarborgd. Ten aanzien van instanties als woningbouwver enigingen, aannemers en architec ten stellen de TBA's zich daarente gen onafhankelijk op. Omdat de TBA's onafhankelijk werken en de bewoners richting kunnen geven aan hun technische adviezen, zijn de adviseurs even min gebonden aan de gemeente Leiden. Dit gaf aanvankelijk aan leiding tot wrijvingen met de ge meente. In veel gevallen moest uit een conflictsituatie worden ge werkt, zodat de gemeente de in druk kreeg dat overal waar de be wonersadviseurs werden ingescha keld problemen ontstonden. Wethouder Tesselaar (PvdA) heeft al eens forse kritiek geuit op de werkwijze van de bewonersad- Hij zette vraagtekens bij Van maart 1982 tot 1983 omvatte het werkterrein van de bouwadvi seurs de stadsvernieuwingsbuur ten Transvaal, Noordvest, Heren- gracht/Zijlsingel, Maredorp, De Camp, Oude Morsch en Pancras- Oost. Een groot deel van de advies aanvragen had betrekking op nieuwbouw, renovatie en onder houd. Uit deze buurten waren ook de inspanningen afkomstig om een instituut dat onafhankelijke bou- wadviezen kan verstrekken van de grond te krijgen. Dit vergde overi gens twee jaar. Tijdens de periode waarin de be wonersadviseurs werkzaam waren kreeg de begeleidingscommissie min of meer de functie van 'centra le meld- en regelkamer'. Ook uit haar ervaringen kon onder meer worden geconcludeerd dat de stad- vernieuwing in Leiden dreigt vast te lopen, als gevolg van de veran dering van de rijkssubsidierege ling. Deze ontwikkeling is inmid dels onder de aandacht van de be trokken instanties gebracht. Een ander belangrijk probleem dat werd gesignaleerd, was het achterstallig onderhoud van twee honderd, verspreid liggende ge meentelijke woningen: aan de Houtmarkt, Pasteurstraat, Van der Tasstraat, Hansenstraat, Uiterste gracht en omstreken. Door geldge brek en star financieel beleid ligt het overgrote deel van de plannen makerij en onderhoud stil, stellen de bewonersadviseurs vast. De be geleidingscommissie is met de be treffende buurtorganisaties om de tafel gaan zitten om te bekijken of een gezamenlijke aanpak van het probleem mogelijk is. Platform In het rapport pleiten de de TBA's ten slotte voor de instelling van een 'Stedelijk Platform Wo nen', een belangenorganisatie op het gebied van wonen, waarin be staande clubs als het woonlasten- komitee, het hofjesbewonersover- elg, de bewonersraad van de Leid se Woningstichting enzovoorts zouden moeten zijn vertegenwoor digd. Dit stedelijke overleg kan dan als goed georganiseerde, ster ke gesprekspartner in de slag met onder meer woningbouwvereni gingen en gemeente. "De afzonderlijke bewonerscom missies stoten herhaaldelijk hun neus. Met gezamenlijke acties kun je als bewonerscommissies meer bereiken binnen je eigen woning bouwvereniging (afschaffen van een onwillige huisarchitect) of an dere zaken aanpakken als onnodig hoge rentelasten door de trage af rekening van projecten", zijn vol gens het rapport enkele voordelen van deze organisatie. Deze winter zullen over de instelling van het platform besprekingen worden ge voerd. Parkeerchaos vlooienmarkt LEIDEN - Rond de Pieterskerk is zondagmiddag een chaotische parkeer situatie ontstaan ten gevolge van de vlooienmarkt die daar werd gehou den. Volgens de Leidse brandweer was er sprake van verontrustende situa tie. Als er brand zou zijn uitgebroken in de kerk of in de omgeving zou het een onmogelijke zaak zijn geweest er bij te komen. De gewaarschuwde politie kon ook niets doen. Er was geen doorkomen aan en ook het in schakelen van sleepwagens was "onbegonnen werk". Volgens een politiewoordvoerder is de omgeving van de Pieterskerk volkomen ongeschikt om de parkeerdruk, dat een evenement als de vlooienmarkt met zich meebrengt, op te vangen. In de discussie over het al of niet wenselijk zijn van dergelijke markten zal die parkeersituatie, volgens politie en brandweer, zeker aan de orde moeten komen. Een onderzoek van de Leidse politie, in samenwerking met de econo mische controledienst, heeft uitgewezen dat zondag nogal wat handela ren op de markt aanwezig waren die niet als particulier aangemerkt kun nen worden. Er zijn geen processen-verbaal opgemaakt. Wisselwoningen in brand LEIDEN - De Leidse brandweer moest gisteravond tweemaal uitrukken om een brand in een wisselwoning te blussen. Omstreeks kwart voor acht stond een wisselwoning in lichterlaaie aan de Wisselweg. De houten woning was sinds tien dagen onbewoond. Vol gens de politie is het vrijwel zeker dat de brand is aangestoken. Een uur later moest de brandweer opnieuw in actie komen toen een wisselwoning aan 't Spoortje in brand stond. Ook deze woning brandde nagenoeg geheel uit. De wisselwoning was sinds enige tijd gekraakt, en de bewoner, een 51-jarige Leidenaar, zag zijn gehele inboedel verloren gaan. Ook in dit geval was er vermoedelijk sprake van brandstichting. Ruim een uur later was het nog een derde keer raak. Buurtbewoners zagen een begin van brand in een leegstaande wisselwoning, weer aan de Wisselweg. Het lukte omwonenden om enkele brandende dekens te do ven. De brandweer hoefde er hier niet aan te pas te komen. Volgens de politie ging het ook in dit derde geval om brandstichting. Autodieven actief in Leiden LEIDEN - Autodieven zijn dit weekeinde in en rond Leiden flink actief geweest. Vrijdagmiddag werd door de brandweer de auto van een Leidenaar uit het water van de Zijl getakeld die enkele dagen tevoren bleek te zijn gestolen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd gepoogd een auto te stelen van een bewoner van de Koninginnelaan. Onbekenden hadden getracht de auto met een schroevedraaier open te krijgen wat hen niet lukte. Diezelfde nacht is het onbekenden wel gelukt hun slag te slaan op de Lage Rijndijk. De auto van een Leidenaar werd voor zijn deur gestolen. Ver zijn de dieven vermoedelijk niet gekomen want de tank was, volgens de eigenaar van de auto, bijna leeg. Zondagochtend werd een auto teruggevonden in een sloot langs de Europaweg die die ochtend was gestolen van een bewoner van de Vijf Meilaan. In de nacht van zaterdag op zondag is een 24-jarige Hagenaar door de Leidse politie in de kraag gevat die even tevoren op het Stations plein een stopteken had genegeerd. De Hagenaar bleek in een auto te rijden die hij in Den Haag had gestolen. Dezelfde nacht werd op de Ples- manlaan nog een auto aangetroffen die in Amsterdam bleek te zijn gesto len. Beatrix en Claus te gast in Pieterskerk LEIDEN - Koningin Beatrix en prins Claus zullen dinsdag 20 no vember in de Pieterskerk in Lei den een deel van de Toynbee-her- denking bijwonen. Met deze bijeenkomst wordt her dacht dat de Engelse historicus en sociaal hervormer Arnold Toynbee honderd jaar geleden in Londen met volksontwikkelingswerk is be gonnen. De bijeenkomst is georga niseerd door de landelijke organi satie voor sociaal-cultureel werk 'Gamma'. Truiendief per fiets achtervolgd LEIDEN - Een Leidse rechercheur heeft zaterdag, na een achtervol ging op de fiets, een 32-jarige Lei denaar in de kraag gegrepen die in een modezaak aan de Breestraat een elftal truien had gestolen. De rechercheur zag de man in de winkel rond scharrelen en er plot seling op de fiets van doorgaan met een aantal truien. Hij leende daar op een fiets van een voorbijganger en stoof achter de dief aan. In de Spilsteeg, een zijstraat van de Kraaierstraat, kreeg de recher cheur de man te pakken en bracht hem naar het bureau. De elf truien die de man had meegenomen had den een gezamenlijke waarde van ruim 500 gulden. JOODSE FEESTDAGEN. Studen te Hebreeuws Henny van het Hoofd houdt vanavond in de Leid se Synagoge, Levendaal 14, een le zing over Joode feestdagen, op uit nodiging van het Genootschap Ne- derland-Israël. Aanvang acht uur. Open Huis Het SylviiLslaboratorium aan de Wassenaarseweg 72 houdt woensdag een open huis. Men wordt in de gelegenheid gesteld om allerlei demonstraties bij te wonen. Belangstellenden kun nen zich tot en met morgen aan melden by de dienst interne en externe voorlichting van de universiteit: tel 148333131331 3665. Kind. en ziekenhuis Clubhuis Matilo begint mor gen met een nieuwe serie the ma-ochtenden voor vrouwen. Als eerste onderwerp komt 'kind en ziekenhuis' aan bod. Een vertegenwoordiger van de vereniging Kind en Ziekenhuis vertelt hoe het kind kan worden voorbereid op opname in een ziekenhuis, welke voorzienin gen er voor kinderen daar zijn en welke ziekenhuizen vooral gericht zijn op het kind. De the ma -ochtend in het clubhuis aan de Zaanstraat 126 duurt van half tien tot elf uur. Overgang De Werkgroep Vido- Leiden houdt dinsdag een thema-mid dag. (Vido staat voor: vrouwen in de overgang). Paula Heins- broek komt dan iets vertellen over acupressuur, een alterna tieve geneeswijze. De middag wordt gehouden in het Vrou wenhuis, Hooigracht 79, van twee tot vier uur en ts bestemd voor vrouwen tussen de veertig en zestig jaar. Vrouw (54) overlijdt aan verwondingen LEIDEN - De 54-jarige Leidse vrouw J. van As is afgelopen vrij dagavond aan de verwondingen opgelopen bij een ongeval op 12 september van dit jaar overleden. De vrouw zat op een bromfiets en werd omstreeks tien voor een 's middags aangereden door een zes tienjarige Leidenaar, eveneens op een brommer. Bij die botsing liep zij ernstig hoofdletsel op- De juiste toedracht van het onge luk is nog niet duidelijk. De zes tienjarige Leidenaar en een duo- passagier verklaarden dat de vrouw op de Vijf Meilaan reed, evenals zij. De vrouw ging volgens deze lezing linksaf de Sweelinck- laan op en de Leidenaar kon haar niet ontwijken. Een getuige heeft echter verklaard dat de vrouw van de Sweelincklaan kwam, van rechts dus. Om meer duidelijkheid te krijgen over de toedracht van het ongeluk wil de politie graag in contact komen met andere getui gen. Bekers gestolen LEIDEN - Uit een magazijn van de zilverfabriek, aan de Roosevelt- straat in Leiden, zijn tussen juli en oktober van dit jaar 26 zilveren (sport)bekers gestolen. De bekers hebben een waarde van ongeveer 20.000 gulden. Vori ge week werd de vermissing ont dekt bij een inventarisatie van de voorraad. LEIDEN - Groot gejuich steeg op toen Kolibri het middenterrein van de Groenoordhallen betrad. Span doeken omhoog en gezwaai met bosjes slingers. Zelfbewust ging Diana van Bree als Miss voorop en maakte zwierig haar opwachting bij de jury. In het programmaboekje voor het zesde Nationaal Majoretten-con- cours dat gisteren werd gehouden, stond Kolibri in de categorie 'Tweede divisie' dan ook vet ge drukt en niet ten onrechte zoals uit eindelijk bleek: met lof werd het Haagse gezelschap tot eerste uitge roepen en Diana van Bree, die haar b&ton zowat tegen het pla fond wierp, was de beste Miss. De Midi Degrees en de Kooigirls, beide uit Leiden, moesten genoemen ne men met een tweede en derde plaats. Bij de jeugd was de uitslag als volgt: 1. Little Tieners (Den Haag), 2. Stars at Moonlight (Vlissingen) en 3. Little Degrees (Leiden). Beste Miss was Monique van der Spek (Little Tieners). In de eerste divisie: 1. Kolibri (Den Haag), 2. New Ge neration (Den Haag) en 3. Stars at Moonlight (Vlissingen). Beste Miss: Yvonne van Westenbrugge (Koli bri). Eredivisie: 1. Fourty Four De grees (Leiden, met lof), 2. Kolibri (Den Haag, met lof) en 3. Weigelia. Beste Miss was hier Kitty Werkman van Kolibri. De wisselbeker van het concours was voor Fourty Four Degrees, een beker die werd overgenomen van Stars at Moonlight. Op de foto een van de deelnemen de groepen (Foto Holvast) LEIDEN - Tevreden over het re sultaat, niet helemaal tevreden over het verloop. "Er zijn fouten gemaakt, zeg maar gerust veel fou ten. Inhoudelijk zijn we gewoon hier en daar te kort geschoten. Soms bleek pas bij de discussie waar de kern van een zaak lag. Maar vergeet niet: het is vrijwilli gerswerk en dit is voor ons ook on bekend terrein". De organisatoren van de confe rentie 'Samen Leven in Leiden' blikten zaterdagmiddag terug op een week praten over bestrijding van discriminatie en racisme. Met een informatiemarkt in de Hoog landse Kerk werd de conferentie afgesloten. Een kleine tweedui zend mensen namen er zaterdag tussen tien en vier uur kennis van. Telergesteld zijn Jurjen Jacobs, Lisa Leyten en Roelf van Til vooral in de politici. Jacobs: "Ze hebben duidelijk verstek laten gaan, een aantal raadsleden uitgezonderd. Maar het is toch typerend dat we de hele week helemaal niemand van CDA of WD hebben gezien en die waren echt wel uitgenodigd". Lisa Leyten: "Ik kan me best voor stellen dat andere zaken soms voorrang hebben. Maar als ik hoor dat fractievoorzitters dinsdag avond wel naar een borrel bij Mi nerva gaan, dan geeft me dat wel te denken". Het is tevens een bewijs dat er, zoals Jacobs zegt, "er nog ontzet tend veel moet gebeuren". De werkconferentie was niet veel meer dan een aanzet en maakte volgens hem vooral duidelijk dat van discriminatie en racisme slechts het topje van de ijsberg zichbaar is. "Er speelt veel meer dan je in eerste instantie denkt. Er zijn genoeg schrijnende voorbeel den in deze week ter sprake geko men. Van homo's, van buitenlan ders. En de conferentie heeft dan in elk geval bereikt dat er een sterk bewustzijn bij de deelnemers is ontstaan". Van de conferentie, waar onge veer vijfhonderd mensen aan mee hebben gedaan, moet vooral een 'vlekwerking' uitgaan, aldus Ley ten. De mentaliteit verandert niet met zo'n samenkomst en racisten die anderszins discrimi- bereik je er niet. "Dat moet Lisa Leyten, Roelf van Ttl en Jurjen Jacobs (van links i informatiemarkt. via de instituten. Via de club- en buurthuizen en via scholen. Ik hoop daarom dat de conferentie structureel stimuleert, op langere termijn uitwerking heeft. Als dat gebeurt, ben ik al heel tevreden". Leyten doelt daarmee niet alleen op de mentaliteit, maar ook op het bewustzijn binnen de instituten. "We hopen dat de conferentie sti muleert tot actie en zullen ook ze ker bepaalde zaken aankaarten bij de gemeente. Want niet alleen bij de politici, ook binnen het ambte lijk apparaat schiet het inzicht te kort". 'Samen Leven in Leiden' heeft in de visie van de organisatie ook concrete dingen opgeleverd. Ja cobs: "Van de zijde van scholen is er bijvoorbeeld grote belangstel ling geweest en het comité 'Leiden tegen fascisme' zal voor het onder wijs ook een lessenpakket samen stellen. De buurthuizen gaan cur sussen houden en ook in de ge zondheidszorg liggen voorstellen ter tafel". Leyten: "Ik denk dat vooral de werkgroepen politie en volkshuisvesting heel vruchtbaar zijn geweest Krijgt de conferentie een ver volg? Jacobs: "Niet in dezelfde op zet, denk ik. Wel zullen we natuur lijk met wat er uit de verschillende werkgroepen is voortgekomen aan de slag gaan. We moeten voortbou wen op de resultaten die in de afge lopen week geboekt zijn". Verslagen van de discussies bin nen de werkgroepen zijn te bestel len bij Stichting Welzijn aan de rechts centraal op de foto) kijken toe op de Breestraat of onder telefoonnum- (foto Holvast) mer 214654 (071). Een week lang heeft Leiden in het teken gestaan van discri- De werkconferentie 'Samen Leven in Leiden' bevatte da gelijks een aantal themabijeenkom sten waarop ver schillende vormen van discriminatie aan de orde kwamen alsmede de vraag wat er tegen te doen is. De werkconfe rentie is afgelopen; de bestrijding van discriminatie niet, maken de organisa toren in bijgaand ar tikel duidelijk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3