'Zo lang je nog goed bentmoet je hier meedoen Regiogemeenten happig op nieuwe premie C-woning Gegiechel, zenuwen en opluchting Postbrug Knallend huwelijk m actie REGIO LEIDEN MAANDAG 22 OKTOBER 1984 Ouderensociëteit 30 jaar OEGSTGEEST - Een twin tigtal mensen zit rond de kaarttafels in de rokerig aandoende zaal van het Ge meentelijk Dienstencen trum in Oegstgeest. Het is weer dinsdag, de middag voor de sociëteit van oude ren. Zo gaat het er nu op de kop af 30 jaar lang aan toe. Elke week de deur uit in plaats van thuis in de leun stoel te hangen. "Zo lang je nog goed bent, moet je hier blijven meedoen, zeggen: 'Ik ben er nog. Ik doe het zelf." W. Gel derblom, voorzitter van de socië teit voor ouderen, ("hieronder ver staan we mensen die de 65 zijn ge passeerd") heeft zich losgemaakt uit een groep kaarters en gaat zit ten. Hij is een van de weinigen uit het gezelschap die de soos van meet af aan heeft meegemaakt. De sociëteit ontstond kort nadat werd ontdekt dat veel gepensio neerde mensen geen hobby's had den, nu 30 jaar geleden. In het Ire- negebouw, tegenover Endegeest aanschouwde de vereniging het le venslicht. Aanvankelijk eens per week konden de ouderen daar naar hartelust kaarten, biljarten, dam men en schaken. "Dat biljarten is er nu een beetje af', vertelt de voorzitter. In de bovenzaal staat een biljart eenzaam en afgedekt in een hoek. "Er is een paar jaar gele den een biljartclub gekomen. Daar staan wel een stuk of vier biljarten, dus fanatieke beoefenaars van de ze sport gaan daarheen", vertelt hij. Momenteel komen de ouderen voornamelijk om te kaarten. Na de verhuizing van de club, nu 16 jaar geleden,kunnen de liefhebbers er zowel op dinsdag als op donderdag terecht. Een aantal vrijwilligsters zorgt voor koffie en thee. De Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) subsidieert het gebeuren voor een groot deel. De rest betalen de leden zelf aan con tributie. "We organiseren vaak wedstrijden waarbij iedereen een kleine prijs krijgt. Die moeten ook worden betaald", merkt de voorzit ter op. De meeste mensen worden ook lid via de stichting. "Wanneer ie mand 65 wordt, krijgt hij meteen te horen van het bestaan van de club. Hij kan dan zelf bepalen of hij lid wordt of niet". Vriendenclub 'In het prille begin gaf een ge pensioneerde sportleraar gymles aan de liefhebbers. Dan zag je al leen maar vrouwen op de vloer. De mannen bleven liever aan de kaart tafel zitten". Gelderblom, die toen nog als concierge aktief was in het clubgebouw, moedigde hen dan wel eenspan. "Maar dat hielp niets, W. Gelderblom, voorzitter van de dertigjarige sociëteit van ouderen, staand aan één van de vele kaarttafels "De jeugd heeft misschien de toekomst, maar wij zijn er nog steeds". <foto Holvast) ze bleven gewoon zitten", lacht hij. Er klinkt rumoer bij een van de tafels, gevolgd door een triomfan telijk: "Die is voor ons". Muntstuk ken rinkelen. "Ja, we spelen soms om geld", verontschuldigt Gelder blom zich. "Kleine bedragen als kwartjes, dubbeltjes en stuivers gaan in de pot. Die verdelen we la ter onder de spelers". Wat dat betreft is er niet veel ver anderd in die dertig jaar", vervolgt hij. "Het belangrijkste verschil is dat het gezelliger is geworden. De mensen kunnen nu twee keer in de week bij ons terecht. Mede hier door is het een grote vriendenclub geworden". met veijaardagen. "75 vinden we een kroonjaar, dan feliciteren we diegene met een bloemetje of zo. Na de tachtigste veijaardag doen we dat elk jaar. Tijdens de maande lijkse vergadering van het bestuur, bekijken we wie er de komende maand aan de beurt zijn." Uit de gezellige vriendenclub valt regelmatig iemand weg, geeft Gelderblom toe. "Daar hebben we soms wel moeite mee. De meeste mensen hebben hier een vaste plaats die dan plotseling leegblijft. Hij wordt wel weer opgevuld hoor", laat hij er op volgen. "We hebben een erg wisselend ledenbe- stand".Een ledenbestand dat, als gevolg van de vergrijzing van de bevolking, nog steeds iets groeit. De voorzitter ziet de toekomst van de soos niet zo somber in: "Ik denk dat de club wel blijft bestaan zolang de mensen ouder worden dan 65 jaar. Als oudere moet je je niet in het verdomhoekje laten drukken. Zo van: 'Die zijn overal te oud overal voor. De jeugd heeft misschien de toekomst, wij zijn er nog steeds". Het jubileum wordt herdacht met een groot feest. "Vermeldt u er maar bij dat niet alleen leden zijn uitgenodigd", zegt Gelderblom. "We hebben ook twee dames kun nen vinden die de soos hebben hel pen oprichten. Daarbij zijn we ook heel blij dat we nu eindelijk eens iets kunnen terugdoen voor de da mes die onze koffie en thee verzor gen. Zonder hen zou de soos niet half zo leuk zijn". Talentenjacht: ZOETERWOUDE - Knikkende knieën, gierende zenuwen en op luchting na afloop van een voor dracht was gistermiddag merkbaar in het Zoeterwoudse Muziekcen trum. Het opgewonden gegiechel, maar ook de spontane reacties van de jeugdige deelnemers maakten een donkere zondagmiddag in ok tober toch nog aangenaam. Stel hierbij voor de aandachtige, trotse en vertederde blikken van ouders en het is duidelijk dat de vierde ta lentenjacht weer succesvol was. Eenentwintig deelnemertjes in de leeftijd van zeven tot en met veertien jaar deden hun best om in de smaak te vallen bij de jury en het in ruime mate opgekomen pu bliek. In het algemeen gebeurde dit met imitaties van bekende pop- acts, hoewel hier en daar ook eigen creaties werden vertoond. Zo had den de winnaars in de leeftijd van 12 tot en met 14 jaar, Erik Olijer- hoek en Carlo van Nierop, succes met een vorm van 'ruzie maken op de maat van de muziek'. Veel ouders zorgden ervoor dat de zaal, evenals in voorgaande afle veringen, gezellig druk bevolkt was. En met reden. Leuk is het om te zien hoe de jeugd zich in het Hersenletsel na aanrijding LEIDEN - Een 35-jarige man uit Warmond is zaterdagavond met hersenletsel naar het academisch ziekenhuis overgebracht nadat hij op het kruispunt Vijf Meilaan/Bos- huizerkade met zijn fiets was ge schept door een tegemoet komen de auto. De auto werd bestuurd door een 19-jarige Leiderdorper die de fiet ser plotseling het kruispunt zag ko men oprijden. De Warmonder reed op een fiets zonder licht en ver leende de automobilist geen voor rang. Na het zenuwslopende optreden is er tijd voor een ontspannen glimlach bij de talenten van Zoeterwoude. Vooraan drie Andrew Sisters, daarachter veel roofdierenhuid. (foto Holvast) zweet werkt om de favoriete pop sterren zo goed mogelijk na te apen. Extra spannend wordt het als zoon of dochter ten tonele ver schijnt, uitgedost als Michael Jack son, Diana Ross of Pat Benatar. En wat te denken van drie meisjes van zeven jaar met een imitatie van de Star Sisters waarbij de één de twij felende anderen het podium op trekt? Heel wat huisvlijt (en een slape loze nacht?) moet vooraf gegaan zijn aan het optreden van de jonge lingen. Duidelijk was dat de deel nemers er dit jaar nog meer werk van hadden gemaakt dan in voor gaande jaren. Het niveau blijft stij gen en daarmee voor een deel ook de aantrekkelijkheid van dit fes tijn. Volgens de organiserende American Sound komt de talenten jacht volgend jaar weer terug. Het zal het eerste lustrum van de Zoe terwoudse talentenjacht worden. Hopelijk heeft de jury dan wat minder moeilijkheden met het aan wijzen van de winnaar. Het viertal, burgemeester Houdijk, acteur Henk Votèl, grimeur Wim Hoppe- zak en Prins Paul I, had ruim drie kwartier nodig om te beslissen wie de beker mee naar huis kon ne men. En eigenlijk waren ze er toen nog niet uit. De winnaars in de leeftijdsgroep Inbrekers op heterdaad betrapt OEGSTGEEST - Twee inwo ners van Leiden zijn zaterdag aangehouden bij een woning aan de Valkenlaan in Oegst geest. De mannen, 20 en 36 jaar oud, zouden daar ingebroken hebben in een woning. Na hun aanhouding bekenden zij nog enkele andere inbraken ge pleegd te hebben in de omge ving van Oegstgeest. Warmondse na ongeluk overleden ND - Het 68-jarige verkeers slachtoffer mevrouw G. Eist- geest uit Warmond is gisteren aan haar verwondingen overle den. Het slachtoffer kwam 10 oktober in botsing met een bromfietser op de Heerenweg in haar woonplaats en werd met zwaar hersenletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den gebracht. Sinds het onge luk is zij niet meer bij bewust zijn geweest. van zeven tot en met elf jaar: 1. Debbie Onvlee, Sigrid de Groot, Saskia Vermeulen en Anne Claire Colle met een imitatie van Pat Benatar. 2. Sabine Verhagen met een imitatie van Cindy Lau- per. 3. René Turk met een imitatie van imitator Robert Paul. De aan moedigingsprijs was voor de Star Sisters. In de groep van twaalf tot en met veertien jaar wonnen Erik Olijer- hoek en Carlo van Nierop met hun 'Ruzie'. Tweede werden Corine Verstegen, Hellen en Danny Klos met een imitatie van Evelyn Tho mas. Derde werd Remco Haagman die Michael Jackson nadeed. OEGSTGEEST - Met een luide knal heeft een 40-jarige inwoner van Oegstgeest afgelopen zaterdag laten weten dat het hem allemaal teveel werd. Een stuk vuurwerk, dat volgens zijn zeggen al minstens 20 jaar in de kast had gelegen, werd opgevist en op het balkon van zijn woning tot ontploffing gebracht. Daarbij schrokken niet alleen de omwonenden, maar werd ook zijn balkon beschadigd. Volgens de Oegstgeester politie zouden huwelijksproblemen de aanleiding voor dit geknal hebben gevormd. OEGSTGEEST - Gironummer 14650 van het Oegstgeester die rentehuis Postbrug loopt nog niet over van de stuivers, dubbeltjes, kwartjes en guldens die zijn ge vraagd om het bestaan van het te huis te verzekeren. Sinds augustus beheert de familie Lubbers het te huis aan de Haarlemmertrekvaart. Momenteel zijn ze druk bezig de behuizing toonbaar te maken. Tijd om actie te voeren heeft het be heerdersechtpaar daarom nog niet. Om het jaarlijkse tekort (in 1983 bedroeg dit 22 mille) te dekken hebben de beheerders enkele plan nen die nog gestalte moeten krij gen. Ze denken aan het plaatsen van collectebussen in winkels in Oegstgeest. Ook leven ze met de gedachte om een grote loterij te houden tijdens de feestdagen in december. De 'diervriendelijkheid' van de Oegstgeester middenstand moet echter nog worden gepeild. nootschap Nederland-Israel houdt inlei ding over de Joodse feestdagen, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Black wax', 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, raads commissie ruimtelijke ordening, ver keer en milieu, 20 uur. Wassenaar Schaapskooi Duinrell - lezing president- directeur Shell Nederland voor de WD-afdeling, 21 uur. Oranjezaal - Zyllaan 4, lezing le kamer lid R. Kruisinga voor de CDA-afdeling, middag Werkgroep Vido-Leiden vrouwen tussen de 40-60 jaar, 14-16 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, the ma-ochtend voor vrouwen 'Kind en zie kenhuis', 9.30-11 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Als een vlieg op de stroop is me nige gemeente in de Leidse regio afgevlogen op de premie-C wo ning, de nieuwste uitvinding van staatssecretaris Brokx van volks huisvesting. Deze vorig jaar ge lanceerde woning, waarbij de ko per een eenmalige rijkspremie krijgt van 6500 gulden, lijkt een gouden greep. De tienduizend C- woningen die Brokx voor dit jaar op het programma had gezet, vlogen in een paar maanden weg. Voor de staatssecretaris aanlei ding om voor 1985 het aantal van deze 'vrije sectorwoningen met eenmalige premie', zoals ze offi cieel worden genoemd, bijna te verdubbelen tot 19.000. Maar ook het eerste kritische geluid is ge hoord. "Het lijkt wel alsof je mensen nu helpt met die eenma lige premie, maar als je alle na righeid die ze met deze wonin gen kan overkomen op een rijtje zet, moet je je afvragen of het wel zo'n verstandige aankoop is", zegt directeur Kempen van de Nationale Woningraad. door Sjaak Smakman Vooralsnog is hij een roepende in de woestijn. Gemeenten, bou wers en rijk zijn dolenthousiast over het succes van de goedkope vrije-sectorwoning en de c-wo- ning en willen er geen kwaad woord over horen. Dat is natuur lijk wel verklaarbaar, want alle drie de partijen hebben er alle belang bij dat deze bouwvorm een succes wordt. Het belang van de bouwer behoeft geen na dere toelichting, dat van de ge meenten is vooral gelegen in het feit dat rentebijschrijvingen de in het verleden aangekochte bouwgronden onbetaalbaar drei gen te maken. Toen het in de wo ningbouw allemaal niet op leek te kunnen, kochten gemeenten vaak grote stukken toekomstige bouwgrond om speculanten te snel af te zijn. De ineenstorting van de woningbouw betekende dat de gemeente met die gron den in zijn maag bleef zitten, wat enorme renteverliezen op het geïnvesteerde kapitaal oplever de. Aanvankelijk werd de gederf de rente gewoon bijgeschreven op de grondprijs, maar al snel werden daardoor de grondprij zen zo hoog dat er geen sociale woningbouw meer op mogelijk was. Ten einde raad nam menig gemeentebestuur.de rentekosten maar voor eigen rekening, en dat in een tijd waarin toch al flink bezuinigd moest worden. Geen wonder dus dat de ge meenten een gat in de lucht sprongen toen hen een mogelijk heid werd geboden om - via goedkope vrije-sectorbouw - die grond alsnog kwijt te raken. Ha- zerswoude beet het spits af met een bouwproject van 'huisaanne mer' Egbo, die in plan Zonne veld een aantal huizen bouwde voor 105.000 gulden vrij op naam en inmiddels ook met een wat duurder vrije-sectorproject bezig is. In Lisse, om een ander voor beeld te noemen, worden bin nenkort 23 van de :e woningen - variërend in prijs van 130.000 tot 135.000 gulden - gebouwd. De premie-c woning, die als enige verschil met de goedkope vrije-sectorbouw die eenmalige premie heeft, ligt ook goed in de markt bij de gemeenten. Voor volgend jaar heeft Alphen aan den Rijn er 120 aangevraagd, Katwijk 29, Oegstgeest 25, Alke made 23 en Hazerswoude elf. Ook staatssecretaris Brokx is blij met de C-woning. Die stelt hem immers in staat om ondanks de bezuinigingen op de woning bouw toch het bouwprogramma op peil te houden. In vergelijking met woningwetwoningen, pre mie-A en premie-B koophuizen kost die C-woning het rijk im mers bijna niets. De C-woning past bovendien prachtig in het streven naar deregulering, het te rugdringen van de overheidsbe moeienis. De C-woning is name lijk als vrije-sectorwoning niet onderworpen aan de uitgebreide bouwvoorschriften die het rijk heeft opgesteld voor de gesubsi dieerde woningbouw. De vraag is of ook de kopers wel zo blij moeten zijn met deze ontwikkeling. Directeur Kem pen van de Nationale Woning raad - het overkoepelende or gaan van een groot aantal wo ningbouwverenigingen - zet zijn vraagtekens: "Op basis van een aantal plannen dat ik heb gezien, zeg ik: we moeten oppassen dat we te enthousiast zijn over die C- woningen. Het zijn uitgeklede woningwetwoningen met een slechte verhouding tussen prijs en kwaliteit. Ze zijn wel goed koop, maar er wordt vaak ge bruik gemaakt van onderhouds gevoelige materialen en con structies. Daardoor zien die wo ningen er op het eerste oog wel aardig uit^ maar zijn er in de toe komst. toch wel problemen mee te verwachten". Een voorbeeld: "Deze wonin gen hebben vaak platte daken. Daarvan weetje dat het veel kost om ze te maken als ze gaan lek ken. De dakbedekking die wordt gebruikt op zich vaak wel goed, maar mensen realiseren zich niet dat je over tien, vijftien jaar voor groot onderhoud komt te staan". Hij wijst erop dat deze wonin gen als regel worden gekocht door starters op de woning markt, vaak tweeverdieners. Op het moment dat nog maar één van hen werkt, bijvoorbeeld van wege kinderen, komt de klap van onverwachte onderhoudskosten veel harder aan, denkt hij. Ook over de 'tweedehandswaarde' van de huizen heeft hij beden kingen: ze zijn vaak gebouwd op kleine kavels en een inwendige verbouwing om ze aan te passen aan nieuwe woonwensen is vaak onmogelijk. "En dat is voor een huis dat voor vijftig jaar wordt gebouwd maar in de praktijk zo'n honderd jaar meegaat, toch een slechte zaak", vindt hij. Kempen geeft toe dat alle waar naar zijn geld is, en datje van een goedkope woning niet dezelfde kwaliteit kunt verwachten als van een veel duurdere. De vraag is echter, stelt hij, waar goed koop duurkoop wordt. Hij herin nert aan de jaren vijftig en zestig, toen goedkope grote woning complexen uit de grond werden gestampt. "En nu zitten we als woningbouwverenigingen met gigantische onderhoudslasten". Staatssecretaris Brokx heeft de kritiek van Kempen inmid dels fel tegengesproken. Naar aanleiding van diens opmerkin gen heeft hij een onderzoek laten instellen naar de kwaliteit van C- woningen. Volgens hem is 'in het algemeen zowel de bouwtechni sche kwaliteit als de woontechni- sche kwaliteit vergelijkbaar met dievan de woningwet, premie-A en premie-B woningen'. Van ho gere onderhoudskosten in de toekomst als gevolg van slechte re materialen is volgens Brokx al evenmin sprake. Hij noemde de C-woning 'een goed produkt'. Bij de Vereniging Eigen Huis, de belangenvereniging bij uit stek voor woningbezitters, neemt men een tussenpositie in, vertelt directeur Van Herwijnen. Hij deelt de kritiek van Kempen op de 'tweedehandswaarde', maar 'alles is'natuurlijk in ver houding tot zijn prijs. Als je nu een goedkoop huis koopt, weet je dat je er later ook minder voor terugkrijgt'. Of de woningen inderdaad zo slecht van kwaliteit zijn? Van Herwijnen weet het (nog) niet. "Dat is ook de reden dat wij nu druk bouwplannen aan het ver zamelen zijn. De eerste indicatie is dat er geen reden is om alarme rend aan de bel te gaan hangen, maar dat is natuurlijk geen volle dig beeld", aldus Van Herwijnen. De vraag waar het om gaat ten slotte: hoe veilig is het om een C-woning te kopen? "Ook in de koopsector is het zo dat steeds meer woningen onder toezicht worden gebouwd. Je hebt het Garantieinstituut voor de Wo ningbouw die aangeeft aan wel ke eisen woningen moeten vol doen, en er worden steeds meer huizen gebouw die ook aan die kwaliteitsnormen voldoen. Ik denk datje de premie-C toch ook het voordeel van de twijfel moet geven, zeker als je ziet hoeveel belangstelling er bij de kopers voor is. We zullen het allemaal kritisch blijven volgen, maar om om dit op het eerste oog af te kat ten....nee, dat gaat me te ver". LEIDSCH -fj. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OEGSTGEEST - Vier jongens en twee meisjes van 16 jaar oud heb ben bekend verantwoordelijk te zijn voor inbraken in diverse sport kantines-in Oegstgeest. Dit gebeur de na hun aanhouding zaterdag. De jeugdige inwoners van Oegst geest hebben onder meer ingebro ken in de kantine van de korfbal vereniging KNS. Brand in Leiderdorpse fabriek Bij een brand in kleifabriek Ginjaar aan de Doeslaan in Leiderdorp is het dak ingestort. De brand onstond zaterdagmiddag om half vier achter een oven. Het vuur verbreidde zich zeer snel en pas een uur later was de brandweer de brand meester. Het duurde echter nog ruim anderhalf uur voor het vuur geblust was. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand is nog gaande. Ook de totale schade is nog niet bekend. (foio Holvast) Posl uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt itische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV Directie: G Koopman Adj dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad). Hoofdredacteur Commentaren: W. F. J Wirlz en A. A. van Brussel J Kroon (stad) B W T. Jungmann (plv) H. I, J. Veldhuizen (regio) P J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H. Schrama (feature) M. Hoenson-de GraaH (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cain

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2