m mm Karpov stelt geduld Kasparov op de proef 'We hebben verzuimd munt te slaan uit de successen' Gantwarg houdt voorsprong in tact Groenendaal geeft visite-kaartje af Remise na marathon-partij Ushockeybond 50 jaar Dopingwet Bijna 900.000 gulden prijzengeld in Amerikaanse marathons Toth verrassende winnaar op GP floret Badmintonners Duinwijk kansloos in Europa Cup MAANDAG 22 OKTOBER 1984 PAGINA 21' DAKAR (ANP) - Oud-wereldkam pioen Anatoli Gantwarg heeft dit weekeinde zijn leiderspositie in het wereldkampioenschap behou den. De Sowjet-grootmeester ont kwam op gelukkige wijze aan puntverlies tegen Autar, maar hij had tegen de Nederlander Schol- ma de pech dat hij een superieur gespeelde partij niet tot winst kon brengen. Ook de naaste achtervol gers van Gantwarg, zijn landge noot Kornjevski en de Nederlan der Clerc, scoorden echter slechts drie punten, waardoor de kloof van twee punten gehandhaafd bleef. Uit het peloton kwamen de Sow- jet-grootmeesters Wirni en Balja- kin naar voren. De Nederlander Hans Jansen verbeterde zijn posi tie. Hij strijdt met Scholma om de plaats, die de best geklasseerde Nederlander uitzicht geeft op deel neming aan een volgend wereld kampioenschap. De Senegalezen blijken voor de Nederlandse spelers moeilijke te genstanders. Hoewel het verschil in damkennis op enkele klassen verschil duidt, in de duels met de Afrikanen komt het voordeel van die wetenschap niet tot uiting. In de dertiende ronde kwamen de Ne derlanders met een uiteindelijke 3- 3 score nog goed weg, omdat Van der Wal tegen Diallo kans zag van uit een veel mindere (volgens de oud-wereldkampioen zelf verlo ren) stand nog tot remise te komen. Auke Scholma koos tegen Der voor een te moeilijke variant, kreeg grote problemen met de ontwikke ling van zijn stand en werd in de tijdnoodfase bovendien verrast door een damcombinatie van de Senegalees. De Nederlander speel de nog even door, maar zag al spoe dig het hopeloze van zijn zaak in en staakte terecht de strijd. Een verkeerd uitgevallen maal tijd kostte Rob Clerc zijn nachtrust en voor de partij tegen de Afri kaanse kampioen Kane kwam de Nederlander behoorlijk ziek achter het bord. Desondanks kreeg Kane geen kans en ofschoon Clerc veel tijd had besteed aan zijn voorberei ding voor de beslissende slag en de laatste dertien zetten binnen de mi nuut moest doen, was dat geen al te problematische opgave. De schijven vlogen aan alle kanten over het bord en toen de vlag van de Senegalees het eerste viel, moesten de spelers de notaties bij werken. Daarmee bleken 55 zetten te zijn gedaan. Kane bekeek de stand enkele minuten en kwam tot de conclusie dat hij het vijf-om- drie-eindspel beter direct kon op geven. Jansen forceerde voor de achtste keer in successie een beslissing. In zijn partij tegen de Fransman Du bois deed hij dat voor de vierde keer in zijn voordeel. Jos Stokkel leek tegen de tweede Fransman Guinard op weg naar zijn eerste ze ge, maar liet zijn prooi vermoede lijk in de tijdnoodfase toch nog schieten. Ook Gantwarg ontsnapte zaterdag aan puntenverlies, omdat de Surinaamse kampioen Autar met een schijf meer zijn wat moei lijker positie niet op de juiste wijze behandelde en kansloos in het eindspel ten onder ging. De duels tussen de Sowjet- en Nederlandse grootmeesters waren in de veertiende ronde alle het aan zien ten volle waard, maar de drie koplopers kregen niets cadeau. Jansen had zich vast voorgenomen zijn overwinningen en nederlaag reeks te doorbreken. Met Korn jevski als tegenstander slaagde hij volkomen in zijn opzet en tot in het eindspel bleven de posities gelijk waardig. Jos Stokkel speelde vrij uit tegen Baljakin, omdat deze Sovjet-grootmeester nauwelijks meer enige gevaar kan opleveren voor de positie van Clerc en Stok kel bovendien nog wil proberen de op één na beste Nederlander te worden. Hij leek aardig op weg, tot hij in de tijd nood fase een verkeer de voortzetting koos en verrast werd door een combinatie die Bal jakin directe winst opleverde. Ook Van der Wal kon zijn gang gaan tegen Wirni. Het was een spektaculair treffen, waarin de Ne derlander veel riskeerde. Te veel, bleek in de tijdnoodfase. Wirni brak vrij door naar dam en won. Gantwarg kreeg van Scholma de gelegenheid via het centrum op te stomen. De Nederlander koos voor een omsingeling en dreigde onder de voet te worden gelopen. Hij had tijd te kort om alle varianten te be rekenen maar Gantwarg was iets te gretig en Scholma forceerde door een combinatie de remise. Rob Clerc kreeg veel voordeel tegen Wigman, maar ook gebrek aan tijd. In die fase wist de Russische ver dedigingskunstenaar remise te for- De uitslagen uit de dertiende ronde van het wereldkampioenschap dammen in Dakar zijn: Baljakin (Sov) - Koeperman (Vst) 1-1, Dubois (Fra) - Jansen (Ned) 0-2, Korn jevski (Sov) - Kaplan (Vst) 2-0, Kane (Sen) - Clerc (Ned) 0-2, Wigman (Sov) - Memel Meless (Ivo) 2-0, Diallo (Sen) - Van der Wal (Ned) 1-1, Wirni (Sov) - N'Diaye (Ivo) 1-1, Der (Sen) - Scholma (Ned) 2-0, Gantwarg (Sov) Autar (Sur) 2-0, Guinard (Fra) - Stokkel (Ned) 1-1. De uitslagen uit de veertiende ronde Voeperman - Dubois 1-1, Jansen - Kornjevski 1-1, Kaplan - Kane 1-1, Clerc - Wigman 1-1, Meless Memel - Diallo 1-1, Van der Wal - Wirni 0-2, N'Diaye - Der 0-2, Scholma - Gantwarg 1-1, Autar - Guinard 1-1, Stokkel - Baljakin 0-2. LIESHOUT (ANP) - Reinier Groe nendaal heeft gisteren in Lieshout een internatonale veldrit voor be roepsrenners gewonnen. De rijder uit St. Michielsgestel had na de wedstrijd van één uur en één ronde een voorsprong van vijftien secon den op de verrassende nummer twee, Huub Kools uit Baarle-Na- ssau. Groenendaal bewees in Lies hout dat er in ieder geval in het' voorseizoen weer duchtig met hem rekening moet worden gehouden. Ook de Belgische wereldkampioen Roland Liboton moest in Lieshout zijn meerdere erkennen in Groe nendaal. Hij eindigde op de vierde plaats met een achterstand van ruim een halve minuut. waar hij op 2 september de we reldtitel veroverde, won de Waal zondag de traditionele klimwed- strijden ter afsluiting van het sei zoen. Criquielion maakte in de in dividuele tijdrit de achterstand van negen seconden goed, die hij in de voorafgereden rit-in-lijn tegen de Spanjaard Jose-Luis Laguia had opgelopen. Joop Zoetemelk, in het wereld kampioenschap ook al de beste Nederlander, eindigde in de klim- wedstrijden op de Montjuich op de vierde plaats. Het eindklassement, dat werd opge maakt na een rit-in-lijn van 21,8 kilome ter en een klimtijdrit van 7,3 kilometer, Criquielon De herhalingsoefeningen voor de wereldkampioen wielrennen hebben Claude Criquielion op nieuw een forse bloementuil en een dikke geldprijs opgeleverd. Op de berg Montjuich in Barcelona, Alban (Fra) op 3! 14. 1. Claude Criquielion (Bel) 1.19.17, 2. Jose-Luis Laguia (Spa) op 30 sec., 3. InaV ki Gaston (Spa) op 44 sec., 4. Joop Zoe temelk (Nedj op 50 sec., 5. Vicente Bel- da (Spa) op 55 sec., 6. Antonio Coll (Spa) op 1.12, 7. José Recio (Spa) op 1.26, 8. Alberto Fernandez (Spa) op 1.44, 9. Joa- quim Mujika (Spa) op 2.20, 10. Robert Moser/Pijnen leiden Zesdaagse DORTMUND (SID) - Bij het in gaan van de vierde nacht had het Italiaanse/Nederlandse koppel Moser/Pijnen de leiding in de Zesdaagse van Dortmund De Deense combinatie Frank/ Oersted reed in dezelfde ronde, maar met een kleiner puntento taal. Zondagavond was de stand in de Zesdaagse van Dort mund: 1. Moser/Pijnen (Ita/ Ned) 287 punten, 2. Frank/Oer- sted (Den) 174. Op één ronde: 3. Kristen/Rinklin (Brd) 195, 4. Schütz/Clark (Brd/Aus) 194, 5. Tourné/De Wilde (Bel) 151. Op vier ronden: 6. Vallet/Hermann (Fra/Lie) 25. Op zes ronden: 8. Bolten/Elshof (Brd/Ned) 84. MOSKOU (Tass/AFP/Reuter/EFE) - Wereldkampioen Karpov heeft zaterdag in de tweede zitting van de afgebroken vijftiende partij uit dager Kasparov niet kunnen ver leiden tot onnauwkeurigheden. De titelhouder maakte er in het Vak bondsgebouw in Moskou een ware uitputtingsslag van en bood pas na 93 zetten en ruim tien uur spelen remise aan, welk voorstel door Kasparov zonder aarzelen werd aanvaard. Door dit resultaat blijft de stand 4-0 in het voordeel van Karpov. Theoretisch had Kasparov met zwart vrijdag na de 41e zet van wit goede kansen op remise. Welis waar stond hij een pion achter, maar hij had het voordeel dat de witte en zwarte pionnen op dezelf de vleugel stonden en dat beide spelers een loper van ongelijke kleur hadden. Latere analyses we zen evenwel uit, dat wit wel zeker winstkansen had en dat zwart uit sluitend bij zeer accuraat tegenspel het halve punt in de wacht kon sle pen. Een in Moskou Britse grootmeester voorspelde dan ook, dat Karpov in deze stel ling zeker tot de honderd zetten zou doorspelen. De Brit kreeg bijna gelijk. Kar pov maakte er marathonpartij van en testte de nervositeit en het ge duld van zijn jeudige opponent. Maar Kasparov behield droge ogen. Hij toonde geen spoor van emotie en verdedigde zien kalm en nuchter. Karpov wist niets te berei ken, behield zijn extra pion, maar kwam geen stap verder tegen Kas parov, die zijn pionnenstruktuur intakt hield en uitsluitend op stap ging met loper, paard en koning. Vlak na het verstrijken van de tweede zitting, na tien uur en twee minuten, zag Karpov van een der de zitting af. Voor zijn 94e zet bood hij remise aan. Met dit zettenaantal werd de vijftiende partij tot nu toe de langste in de tweekamp. Zeven tig zetten was tot dusverre het re cord, in de zesde en negende ont moeting. Partij De afgebroken stand was: wit: ke2, pa4. Id5, pionnen e3, f2, g4, h3 zwart: ke7, pd6, lc3, pionnen f7, g5, h6 wit: Karpov zwart: Kasparov 41. Ic3 - a5, 42. pa4 - c5 la5 - b6, 43. pc5 - a6 lb6 - a5, 44. pa6 - b8 la5 - c3, 45. pb8 - c6+ ke7 - d7,46. ke2 - d3 lc3 - el, 47. pc6 - e5+ kd7 - e7. 48. kd3 - e2 lel - c3.49. pe5 - f3 lc3 - a5. 50. Id5 - b3 la5 - b6. 51. pl3 - e5 lb6 - c5, 52. ke2 - d3 lc5 - b6, 53. Ib3 - d5 lb6 - c5, 54. kd3 - c3 ke7 - e8. 55. kc3 - b3 ke8 - e7, 56. kb3 - a4 lc5 - b6, 57. ka4 - b4 ke7 - e8, 58. pe5 - c6 ke8 - d7. 59. kb4 - c3 kd7 - e8, 60. kc3 - d3 lb6 - c5, 61. kd3 - e2 ke8 - f8,62. ke2 - f3 lc5 - a3. 63 ld5 - b3 la3 - c5, 64. pc6 - e5 kf8 - el, 65. pe5 - d3 lc5 - b6,66. pd3 - b4 lb6 - c5, 67 pb4 - d5+ ke7 - f8,68. Ib3 - c2 lc5 - al. 69. h3 - h4 kfB - g7. 70. h4 - h5 la7 - c5. 71kf3 - e2 pd6 - c4,72. Ic2 - f5 pc4 - b6. 73. pd5 - c3 lc5 b4. 74 pc3 - b5 kg7 - f6. 75. If5 - c2 pb61 c4. 76 pb5 - d4 lb4 - c5, 77. pd4 - f5 pc4 - d6, 78. pf5 - g3 kfB - e5, 79 pg3 - fl lc5 - b4. 80. pfl - h2 ke5 - f6, 81. Ic2 - b3 lb4 - c5, 82. ph2 - f3 lc5 - b6, 83. ke2 - d3 lb6 - c5. 84 lb3 - c2 kfB - e6, 85 pf3 - gl ke6 - e5, 86. pgl - e2 Lc5 - b6, 87. Ic2 - b3 lb6 - c5, 88. pe2 - c3 ke5 - f6,89. pc3 - d5+ KfB - e6,90. f2 - f4 g5 x f4, 91. g4 - g5 f4 x e3, 92. g5 x h6 e3 - e2, 93 pd5 - f4+ ke6 e7, remise op voorstel van wit. midden houdt tussen de Oosteuro- pese en de Canadese. Techniek ge paard aan hardheid. „Dat is het ijs hockey dat ons het beste ligt", weet Dummy Smit. „We kennen in Nederland het Canadese ijshockey door de inbreng van de Nederland se Canadezen. Bovendien komen we in oefencampagnes herhaalde lijk in aanraking met het ijshockey zoals dat in Rusland wordt ge speeld. We hebben van beide stij len wat opgepikt en moeten toe naar een mixture van beiden. De opbouw kan wat dat betreft op nieuw beginnen, omdat de groep Nederlandse Canadezen langzaam maar zeker uitgedund wordt. Die spelers worden ouder, haken af en hun invloed op het ijshockey is lang niet meer zo groot als vier, vijf jaar geleden". „Wallin kan aan de slag met een selectie die op een paar uitzonde ringen na uit pure Nederlandse ijs hockeyers bestaat. Jonge spelers bovendien, die je alles nog kunt le- ZOETERMEER (GPD) Het Nederlands ijshockeyteam heeft veel weg van een jojo. De ploeg wisselt het verblijf in de Cv en B-poule met grote regelmaat af en maakte in 1979 zowaar een sprong naar het ijshockey-walhalla, de A-pou le, waarin landen als Rusland, Tsjechoslowakije, Canada en Zweden al sinds jaar en dag uitkomen. De A-status die in het Roemeense Galaty werd bereikt, gaf Nederland het recht om in 1980 deel te nemen aan de Olympische Spelen van Lake Placid en een jaar later in Stockholm debuteer den de voormalige bondscoach Gustav Bubnik en zijn spe lers op het WK van de beste ijshockeynaties ter wereld. De titel in de B-groep in 1979 en de daaropvolgende promotie naar de A-poule verschafte het ijshockey in Nederland een enorme populari teit, al kon Nederland zoals ver wacht tussen toppers als de Sow- jet-Unie, Canada en Tsjechoslowa kije geen potten breken. In de maand dat de Nederlandse IJshockeybond vijftig jaar bestaat, zegt de technische baas van de or ganisatie, Dummy Smit: „In 1979 en de twee jaren die daarop volg den, heeft het ijshockey in Neder land als nooit tevoren in de belang stelling gestaan. In ons land maar ook daar buiten. Het was nogal wat die A-status. We hebben per slot van rekening maar 5000 ijshoc keyers. Vergelijk dat eens met een land als Rusland waar alleen al bij de jeugd een paar miljoen speler tjes rondlopen. De bond heeft des tijds alleen verzuimd om munt te slaan uit het sportieve succes. Toen was de tijd rijp om sponsors te interesseren voor de ijshockey- sport. Grote, wel te verstaan, om zo een goede financiële basis te leg gen voor de verdere uitbouw van het ijshockey. Maar die kans is niet gegrepen. Een misser van de bond. BOGOTA (AFP) - De Colombiaan se regering wil het gebruik van sti mulerende middelen in de ama teur- en profsport streng gaan aan pakken. Volgens een nieuwe wet kunnen zelfs gevangenisstraffen worden opgelegd aan hen die de nieuwe wet overtreden. Voor trai ners en officials, die het gebruik van stimulerende middelen propa geren, is een maximale gevange nisstraf van drie jaar mogelijk. Maar, wat wil je? We misten de know-how om financieel rende ment uit de A-status te halen. We dachten niet professioneel genoeg en waren bovendien overdonderd door het succes van Galaty in 1979". Even onverwacht als de opmars van het nationale ijshockey in 1979 was in 1982 de degradatie naar de C-poule. Dat Oranje het niet lang zou uithouden in de hoogste regio nen van het mondiale ijshockey, lag voor de hand. Maar dat Neder land in 1982 direct ook uit de B- poule zou knikkeren, was een te genvaller van de eerste orde, te meer omdat het gros van de spelers dat in 1979 in Roemenië de onge kende triomf meemaakte, ook in 1982 nog van de partij was. Uiterste Dummy Smit evenwel heeft er zich nooit over verbaasd dat het ge jubel binnen twee jaar zou omslaan in een grafstemming: „In Roeme nië speelden we een voortreffelijk toernooi. Alles zat mee. De sfeer was honderd procent, de spelers verkeerden in topvorm en ga zo maar door. Onder dergelijke om standigheden kun je het toernooi in een B-groep winnen. Maar er hoeft maar iets fout te gaan of je wordt geconfronteerd met het an dere uiterste: degradatie. Dat ge beurde dus in 1982. Een rotwed- strijd kan een toernooi verzieken, een wereldpartij en je bent niet meer te kloppen. Zo simpel ligt dat bij toernooien, waarop je bijna ie dere dag het ijs op moet. Maar la ten we elkaar niets wijs maken, Ne derland hoort niet thuis in de A- groep, dat hebben Lake Placid en Stockholm bewezen. De B-groep is ons niveau. Met de kans op een uit schieter of een teleurstelling". Dummy Smit, die in zijn jonge jaren in Amsterdam en Den Haag ijshockeyde en daarna zijn trai nersdiploma's in West-Duitsland bemachtigde, waar hij ook jaren lang coachte, is gelukkig met de komst van de Zweed Claus Wallin als nieuwe bondscoach. De opvol ger van de Canadees Cliff Steward is op part-time basis bij de NIJB in dienst getreden (Smit: „Bij de bond is geen werk en geen geld voor een full-timer"). Wallin maak te als speler al het een en ander mee. Hij was onder andere veertien keer international. Voordat hij met de NIJB in zee ging had hij de Zweedse junioren onder zijn hoe de. Mixture De 31-jarige Scandinaviër moet volgens Dummy Smit in staat wor den geacht het Nederlandse team een speelstijl bij te brengen die het ren. En achter de huidige A-selec tie staat enorm veel talent te drin gen om straks over een jaar of twee de plaatsten van de laatste oudere spelers in te nemen". „Het Nederlandse ijshockey heeft toekomst. Een toekomst zon der Nederlandse Canadezen. Hier in het ijshockeycentrum in Zoeter- meer blijkt dat dagelijks. Ik train diverse jeugdselecties en kan con stateren dat het er met ons ijshoc key niet slecht voorstaat. Dat be wijs kan al geleverd worden op het WK in de B-poule in het Zwitserse Fribourg eind maart volgend jaar. Trouwens, kijk eens naar het clu- bijshockey: Nijmegen en Tilburg bijvoorbeeld doen het prima met voor het merendeel eigen kweek. De tijd dat Nederland buitenlan ders of Canadezen met een Neder lands paspoort nodig had is zo'n beetje voorbij. Pure Nederlandse spelers hebben de wacht overgeno men en dat houdt geen terugval in. Let maar op". AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse schermer Andries Toth heeft gisteren in Amsterdam ver rassend het internationale Grand Prix floret toernooi gewonnen. De Amsterdammer versloeg in de eindstrijd de Belg Peter Joos met 10-6. Derde werd de Fransman Bruno Royer en vierde zijn landge noot Stephan Marcelin. De zege bij de dames ging naar de Franse schermster Florence Bertin. Zij won in de finale van de Deense An nie Max Madsen met 8-5. Beste Ne derlandse was Tonneke Wolthuis. De Amsterdamse verloor in de strijd om de derde plaats van de Westduitse Karin Faul met 8-7. Ca- rin de Bie, eveneens uit Amster dam, werd vijfde en Marianne Ren- sink uit Zoctermeer eindigde als zesde. De prijs voor de sterkste equipe ging bij de heren naar Am sterdam. Beste ploeg bij de dames was het Westduitse Tauberbi- schofsheim. Zoetermeer werd tweede. MALMO (TT) - Landskampioen Duinwijk uit Haarlem is er gisteren in Malmö niet in geslaagd de finale te bereiken van het toernooi om de Europese badmintonbeker voor clubteams. In de halve eindstrijd werden de Haarlemmers kansloos met 0-7 verslagen door de latere r Aura uit Zweden. In de finale versloeg Aura het Deense Gcntofte met 5-2. Daarmee maakte de Zweedse ploeg een ein de van het Europese bewind van de Deense club, die de laatste vijf jaar de titel had gewonnen. De uitslagen zijn: Halve finales: Aura (Zwe)-Duin- wijk (Ned) 7-0, individueel: Karls- son-Pelupessi 15-7, 15-5. Carina Andersson-Paula Kloet 11-3, 11-5, Johansson-Rosemeyer 15-8, 15-1, Karin Wilhelmsson-Jessi Bruil 11- 2, 11-9, Karlsson/Johansson - Rid- der/Pelupessi 15-8,15-9, Maria Bengtsson/Andersson - Bruil/Syl- via Robbe 15-8, 15-1, Petersson Bengtsson - Ridder/Kloet 15-5, 15- 10. Gentofte (Den) - Reykjavik (IJs) 7-0. Finale: Aura - Gentofte 5-2. Dummy Smit: 'Nederlands ijshoc key heeft toekomst' (foto gpd> CHICAGO (Reuter/AFP) - Net als in de marathon van New York is zon dag in die van Chicago 250.000 dollar (ruim 900.000 gulden) te verdienen. De loop in Chicago, de Americaé marathon, geldt als de tegenhanger van New York, waar de atleten een week later van start gaan. Directeur Bob Bright van de strijd in Chicago zei vrijdag dat zijn mara thon wellicht sterker bezet is dan de New Yorkse. Bright heeft zich verze kerd van de deelname van Olympisch kampioen Carlos Lopes en wereld kampioen Roberto de Castella. Onduidelijk is nog de aanwezigheid van Joan Benoit, die in Los Angeles de gouden medaille won. Zij kiest pas op het allerlaatste moment voor Chicago of New York. Zeker is in ieder geval dat degenen die in Chicago lopen zullen ontbreken in New York. In Chicago zijn diverse andere bekende namen te zien, zoals de Brit Geoff Smith, vorig jaar tweede in New York, en de Kenianen Simeon Kagen en Joe Nzau, van wie de laatste in 1983 de Americaé marathon won. Ook aanwezig is de winnares van 1983 Rosa Mota, goed voor een bronzen plak in Los Angeles. Het parkoers in Chicago geldt als één van de gemakkelijkste.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21