LEIDSCH DAGBLAD Binnenkort kan arts interferon voorschrijven Scholen hoeven Janmaat niet terug te nemen Pools episcopaat vreest voor leven van priester ANDIJVIE EN VARKENSSCHNITZEL Voor een tientje véél wijzer Mondale wint op punten Onderzoek naar scheepsdrama LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 22 OKTOBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37532 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Reagan iets beter dan vorige keer WASHINGTON (Rtr./AFP) President Reagan deed het beter dan de vorige keer, maar Mondale heeft waar schijnlijk toch op punten gewonnen. Dat is de conclu sie van commentatoren in de VS na het tweede televi siedebat in het kader van de presidentsverkiezingen van 6 november. Onderwerp was het buitenlands beleid en dat maakt het twijfelach tig of Mondale zijn 'winstje' kan omzetten in meer kiezersgunst. Uit eerste opiniepeiling direct na het debat bleek al dat dat van de 695 ondervraagden 39 procent Rea gan als winnaar noemde, 36 pro cent Mondale en 25 procent "het niet wist". "Ik denk dat de president van nacht de touwtjes in handen had. Hij ging in het offensief en in de leiding van het debat", aldus de stafchef van het Witte Huis James Baker. Jim Johnson, Mondales campagneleider, zei "ik denk dat hij heeft gewonnen omdat hij de hele tijd sterk en effectief was". Reagan kreeg krediet voor wat hij niet heeft gedaan, namelijk een grote blunder begaan, terwijl van Mondale wordt gezegd dat hij er niet in is geslaagd een genadeklap uit te delen om het gat tussen hem en Reagan in de opiniepeiling te dichten. (Zie ook pagina 7) HEIDELBERG (ANP) - Het menselijk eiwit interferon zal binnenkort als middel tegen kanker en virussen voor iedereen in Nederland beschikbaar zijn. r inschrijving als Frangois Truffaut. Klinische proeven hebben de af gelopen tijd bewezen dat interfe ron een middel met vele mogelijk heden is in de strijd tegen griep, verkoudheid, wratten, infecties, vi russen en kanker. De proefnemin gen kunnen sinds kort op ruime schaal worden uitgevoerd, omdat het menselijk eiwit nu door middel van DNA-techniek in onbeperkte PARIJS (AFP) - De bekende Fran- hoeveelheden kan worden gepro- se filmregisseur Francois Truffaut nfer, 5 gisteren in een ziekenhuis Francois Truffaut overleden Geneesmiddel tegen kanker en virussen Een aanvraag voor inschrijving als L geneesmiddel van het door middel voeiig voor interferon zijn. Boven- van genetische manipulatie ver- dien kan massaal en ongecontro- kregen alpha-2 interferon is on- leerd gebruik van interferon een langs in ons land ingediend, aldus verschuiving geven in de epide- de Nederlandse interferon-deskun- miologische situatie van virussen, dife dr. H. Schellekens van het Mensen zouden wellicht gevoeli- TNO-Dne-Maten-Centrum m Rijs- ger kunnen worden voor andere in wijk, vanmorgen op een internatio- fecties, die dan gaan overleven, nale conferentie over het natuurly- Ms interferon binnenkort als ge- ke geneesmiddel in Heidelberg. neesmiddel officieel wordt vrijge geven, zullen artsen goed moeten worden geïnstrueerd over het voorschrijven van het middel. Ook patiënten zullen goede voorlich ting moeten krijgen over de wer king en toepasbaarheid van inter feron, als het eenmaal op de markt is, zo werd vanmorgen op het con gres gewaarschuwd. -Klaas Vink (9) brengt Noordwijk op voorsprong: 3-2. tweemaal een achterstand weg om uiteindelijk 'ruim' op 4-2 te finishen. «a™ta ,o Bettine weer volledig terug Bettine Vriesekoop is volledig terug. Na een periode van ziekte en oeverloos gepraat over de T coaching, behaalde de Hazers- J^UgQUTlUrn clcUl woudse na twee jaar weer een aansprekend succes. In een sfeerloze Rotterdamse Ahoy-hal versloeg Vriesekoop de dames Olah, Europees kampioene Po- pova en Top-12 winnares Hra- chova. PAGINA 13 Noordwijk wint van SC Veendam vlijt ten onder Lugdunum ging tegen Aalsmeer aan vlijt ten onder. De Leidse zondageersteklasser had welis: waar een groot overwicht, maar produceerde slechts één uitge speelde aanval die door Gijs Collé doeltreffend werd afge rond. Aalsmeer strafte vervol gens organisatorische fouten van de tegenstander genadeloos af en boekte een riante 4-1 over winning. PAGINA 14 In de schaduw van d sende uitschakeling van FC Groningen voor het KNVB be kertoernooi door zaterdag eer steklasser Heerjansdam, stond de overwinning van Noordwijk rv\7É*rlor1on op eerste divisionist SC Veen- UVCiieUtill dam. De Noordwijkers werkten De atletiekwereld heeft ge- Atleet Jaspers Par ij se voorstad Neuilly overle- den. De regisseur, die aan kanker leed, is 52 jaar geworden. Truffaut was tien dagen geleden in het ziekenhuis opgenomen en ver keerde sindsdien bijna voortdu rend in coma. (zie ook pagina 11) De Leidenaar prof. dr. ir. A. Rörsch, lid van de raad van be- TNO, zei op de bijeen komst te kunnen concluderen dat men op weg is naar een succesvolle toepassing van het door sommigen in het verleden omstreden middel. Een gevaar van interferon is ech ter dat artsen het geneesmiddel zullen gaan voorschrijven in aller lei gevallen, waar geen goed medi cijn voorhanden is. In dat geval zouden zich allerlei onverwachte en ongewenste ontwikkelingen kunnen voordoen. Net als bij anti biotica zouden zich virussen kun nen ontwikkelen die niet meer ge- DEN HAAG (ANP) Het Lodewijk Makeblijde colle ge in Rijswijk en het Sint Jans college in Den Haag hoeven het kamerlid Jan maat van de Centrumpartij niet meer terug te nemen als leraar maatschappijleer. De Haagse kantonrechter G. Keizer heeft vanochtend de arbeidsovereenkomst tussen Janmaat en beide scholen ontbonden. De scholen moeten Janmaat wel een schadevergoeding van elk 25.000 gulden betalen. De Haagse kantonrechter acht deze schade vergoeding op zijn plaats, omdat Janmaat in de 'nabije toekomst' zijn baan op beide scholen zal moe ten missen. Het gaat om twee uur per week op het Sint Janscollege en een volledige baan op het Lode wijk Makeblijde college. Volgens de kantonrechter is de verhouding tussen beide scholen en Janmaat dusdanig gestoord dat een vruchtbare samenwerking niet meer mogelijk is. Er zijn conflicten opgetreden tussen de partijen als gevolg van het lidmaatschap van Janmaat van de Centrumpartij en zijn gedragingen en uitlatingen als kamerlid, aldus het vonnis. Janmaat gaf zijn baan aan beide scholen op toen hij in de Tweede Kamer kwam. Zijn arbeidsover eenkomst werd echter gehand haafd, zoals gebruikelijk is. On langs kondigde Janmaat aan weer Later opklaringen Half tot zwaar bewolkt en eerst nog en kele buien. Minimumtemperatuur on geveer 10 graden, middagtemperatuur rond 13 graden. Overwegend matige Westelijke wind. 23 oktober 1984 Zon op: 07.19 uur, zon onder: 17.28 uur. Maan op: 05.26 uur, maan onder: 18.21 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.48 en 14.16 uur, laagwater 10.18 en 22.21 uur. enkele uren les te willen geven om 'contact te houden met de Neder landse jeugd'. Deze mededeling veroorzaakte nogal wat beroering op beide scholen. Op een verzoek van de schoolbesturen om zich vrijwillig terug te trekken, ging Janmaat niet in. Daarop schakel den de schoolbesturen gezamen lijk de kantonrechter in. Beide schoolbesturen reageer den vanochtend verheugd op de uitspraak. Janmaat was niet aan wezig bij het uitspreken van het vonnis. Duo stal voor twee miljoen eurocheques AMSTERDAM (ANP) - postale recherche in Amster dam heeft het afgelopen week einde een Peruaan en een Roe meen aangehouden, die in het bezit waren van gestolen euro cheques ter waarde van twee miljoen gulden. Bij hun aanhouding hadden de 5 ton i ge stolen cheques bij zich hun woning in de hoofdstad werden nog eens cheques met een waarde van 1,4 miljoen a getroffen. De politie vond daar verder nog zeventig gestolen e deels vervalste paspoorten, m; teriaal om vervalsingen te mi ken en vier vuurwapens. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees ygj' in de aanbieding. Andijvie, kilo Varkensschnitzel gepaneerd, 1 CQ ïoo g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ZKSTIENHOVEN - Premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) vertrokken vanochtend vanaf een regenachtig en winderig Zestienhoven naar Koeweit. Tijdens het bezoek dat tot 25 oktober zal duren zullen vooral economische problemen worden besproken. (foto anp) Ontvoering van Jerzy Popieluszko WARSCHJAU (Rtr.) - De Poolse bisschoppen vrezen voor het leven van de ont voerde priester Jerzy Popie luszko. De ontvoering lijkt ingegeven door politieke motieven en wekt „grote bezorgdheid", zo staat in een verklaring die vandaag door het Poolse episcopaat werd uitgegeven. De ontvoerders van de Poolse priester Jerzy Popieluszko hebben TERSCHELLING (GPD) - De rijkspolitie te water gaat een on derzoek instellen naar een even tuele overtreding van de alarm- voorschriften bij het scheepsdra ma dat zich zaterdagavond voor de kust van Terschelling heeft afge speeld. Vier jonge Zweden (drie zeelieden en een vrouw) verloren het leven toen hun onder Britse vlag varende, 467 ton metende kustvaarder Lady Odile in zwaar weer zonk. Alleen de kapitein van ongeveer vijl het schip, de 30-jarige Zweed Jur- ties naar de gen Hansson, overleefde de ramp. De kapitein van het Poolse vrachtschip Mikolgjrej, die Hans son uit zee redde, heeft volgens Scheveningen Radio verzuimd daarvan op de voorgeschreven wij ze onmiddellijk melding te maken aan het dichtstbijzijnde scheepsra- diostation. Daardoor verstreken den van de Lady Odile op gang kwamen, hetgeen voor hen wel licht van levensbelang is geweest. Kapitein Hansson werd gister ochtend omstreeks zeven uur ge red, maar pas tussen elf uur en half twaalf werd er groot alarm gesla gen. (Zie verder pagina 5) jaar geleden "met de dood gedreigd" 2 morgen de chauffeur van de dissi dente priester die zelf vrijdag aan ontvoering wist ontsnappen door uit de rijdende auto te springen. form, hielden vrijdagavond de auto van de priester aan om ongeveer 22.00 uur in de buurt van Torun on der het mom van een alcoholtest De ontvoerder begonnen met "be ledigingen te strooien en met de dood te dreigen. Ik begreep al snel dat ik groot gevaar verkeerde en ik besloot uit de rijdende auto te springen" aldus de chauffeur. Van religieuze zijde in Warschau is vernomen dat de kerk en de Poolse overheid in voortdurend contact staan sinds de ontvoering van Popieluszko. Officieel bewaart het episcopaat het stilzwijgen over het incident.De verdwijning heeft hevige emoties opgeroepen onder aanhangers van het verboden vak verbond Solidariteit die vrezen voor zijn leven. De ontvoering heeft de regering in verlegenheid gebracht die vandaag de Griekse premier Papandreou ontvangt als de eerste leider van een NAVO- land die een bezoek brengt aan Po len sinds Solidariteit werd verbo den tijdens de staat van beleg drie (Zie ook pagina 7) Stijn Jaspers. schokt gereageerd op het plotse ling overlijden van Stijn Jas pers. De 23-jarige middenaf standsloper werd vrijdag dood aangetroffen in zijn kamer in Clemson in de Amerikaanse staat South Carolina. Hij bleek in zijn slaap te zijn overleden ten gevolge van een acute hart stilstand. PAGINA 17 Ook in Boedapest vluchtelingen in Duitse ambassade BONN (Rtr.) - Vier Oostduitsers, die naar het Westen willen, hebben hun toevlucht gezocht in de West- duitse ambassade in de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Dat heeft het Westduitse boulevardblad Bild vandaag gemeld. Het blad maakte ook als eerste melding maakte van het verblijf van DDR-burgers in de Westduitse ambassade in Praag. Het ministe rie van buitenlandse zaken in Bonn wilde het bericht bevestigen noch tegenspreken. In de Praagse ambassade verblij ven nog steeds ongeveer 140 Oost duitsers die langs deze weg probe ren asiel te verkrijgen in de Bonds republiek. Bij botsingen 2 doden en 13 gewonden ALKMAAR (ANP) - In het me disch centrum Alkmaar zijn van ochtend twee slachtoffers overle den van een verkeersongeluk dat gisteren gebeurde in Heerhugo- waard. Daarbij raakten acht men sen zwaar gewond, van wie enkele nog steeds in levensgevaar verke- Een auto met zeven inzittenden, bestuurd door een 19-jarige Zaan dammer, reed met hoge snelheid een voorrangskruising op. De auto botste tegen de wagen de AZ'67- speler A.P. Sundtrup (23). Deze kwam met de schrik vrij, maar zijn 18-jarige broer raakte ernstig ge wond. Bij een kettingbotsing op de Rijksweg A-16 ter hoogte van Rid derkerk zijn gisteravond zeven mensen gewond geraakt. Twee au to's botsten op een derde die plot seling van rijrichting veranderde. Ja. 1 4 weken ik wil deze kompiete kranl over wereld, stad en land oraac voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik c definitief abonnement. Noleer ito| voor een kwartaalabonnement (i 63.10); uóOr hel abonnemenl ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 V8 Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1