Prost proost met Lauda 5 D T Overlijden Jaspers schokt atletiekwereld Steve Jones pakt marathon-record Aziaten beheersen badmintonstrijd Lambregts tiende in Chicago Zege voor Fransman, wereldtitel voor Oostenrijker Proeftraining Lammers Van der Ven bijt in het zand Zandvoort opnieuw in schuld MAANDAG 22 OKTOBER 1984 PAGINA 17 ARNHEM (GPD) - Het overlij den van de in Amerika wonende en trainende atleet Stijn Jaspers heeft de Nederlandse atletiekwe reld diep geschokt. Het afgelo pen weekeinde werd vanuit South Carolina bekend dat de 23- jarige lange-afstandloper in zijn kamer op de universiteit van Clemson was gestorven als ge volg van een acute hartstilstand. Stijn Jaspers overleed in de nacht van donderdag op vrijdag. Om 13.00 uur Amerikaanse tijd (18.00 uur Nederlandse tijd) trof men vrijdag het lichaam van de jonge atleet aan op het bed van zijn studentenkamer. Hij moet in zyn slaap gestorven zijn. Op ver zoek van de ook aan de Clemson- universiteit trainende Limburg se atleet Rob de Brouwer was de deur geforceerd. Lijkschouwing wees uit dat de dood is ingetreden als gevolg van een acute hartstilstand. Er wer den geen sporen van voedselver giftiging of van enig medicijnge bruik in het bloed aangetroffen. Vandaag of morgen worden de resultaten verwacht van een na der weefsel- en bloedmonsteron- derzoek dat het staatslaborato- rium van South Carolina zal ver richten. „Uit de lijkschouwing is geble ken dat Stijn Jaspers een ver groot hart had, maar dat is ge woon bij topsporters", reageerde Sam Colson, een van de atletiek- trainers van de Clemson-univer- siteit die de atleet uit Aerden- hout tweeëneenhalf jaar geleden naar Amerika haalde. Colson, die inmiddels naar een andere atle- tiekdiscipline is overgestapt, is de laatste die Stijn Jaspers voor zijn plotselinge overlijden heeft gesproken. Afgelopen woensdag werkte Jaspers onder Colsons leiding nog een training over tien Engelse mijlen af. Daarna heeft niemand meer contact gehad met de Nederlandse atleet, die zijn kamer deelde met de Neder landse steeple-recordhouder Hans Koeleman. Op de dag dat Jaspers en Colson samen train den, vertrok Koeleman voor een wedstrijd naar Los Angeles. Rob de Brouwer, die Jaspers op het gebied van fysiotherapie vaak de helpende hand reikte, was de eerste die de atleet uit het Noordhollandse Aerdenhout miste en met het verzoek kwam de deur van de studentenkamer te forceren. Weliswaar had Stijn Jaspers voor donderdag nog een trainingsafspraak gemaakt met een van de studenten, maar zijn wegblijven werd niet aange merkt als een verontrustende zaak omdat wel vaker onderlinge afspraken niet doorgingen. Binnen de Clemson-universi- teit en in de Nederlandse atletiek is het onverwachte overlijden van Stijn Jaspers hard aangeko men. Sam Colson toonde zich erg aangeslagen, niet alleen door het overlijden van een sportman, maar van een jonge atleet die als mens erg geliefd was. Diezelfde reacties kwamen vanuit KNAU-kringen. Chef d'e- quipe van de olympische atle- tiekploeg van Los Angeles, Henk van der Worp: „Stijn leefde niet alleen voor zijn eigen sportieve succes. Hij stond midden in de ploeg, toonde ook belangstelling voor anderen en voor hun pro blemen. Tekenend voor Stijn was dat hij, weer terug in Neder land, als enige van de veertien at leten nog een keer belde om tele fonisch het verblijf in Los Ange les nog eens door te nemen". KNAU-voorzitter Wim de Beer heeft Stijn Jaspers leren kennen als een schuchtere, maar vrien delijke atleet. „Toen ik het be richt hoorde, kon ik het nauwe lijks geloven. Vooral ook omdat je op die leeftijd een dergelijke doodsoorzaak niet verwacht. Een jaar na de Spelen van Tokio in '64 ontviel de KNAU ook een jonge atleet", aldus Wim de Beer, daarbij doelend op de sprinter Frans Luitjes die als gevolg van leukemie, waarvan de eerste te kenen zich tijdens het olympisch toernooi voordeden, op 21-jarige leeftijd overleed. Stijn Jaspers, die zich vanaf medio december weer voorgoed in ons land had willen vestigen, maakte binnen de Nederlandse atletiek heel snel carrière. Na zich als 18-jarige allround-sport man pas in '80 bij de AV Haarlem te hebben aangemeld, leek hij eind '83 al voorbestemd om het gat te dichten dat vanwege het vroegtijdig noodgedwongen stoppen van Gerard Tebroke en Jos Hermens op de vijf en tien kilometer was ontstaan. Eind augustus '83 liep hij in Koblenz een erg opvallende top tijd van 13.24,6, waarmee Jaspers Tebrokes record tot op 2,9 secon de benaderde. Ondanks aandrin gen van oud-IAAF-voorzitter Adriaan Paulen was het jonge ta lent niet aangewezen voor de WK '83 in Helsinki, die kort voor Ko blenz werd afgewerkt. Dit jaar toonde de hard trai nende Jaspers, die eens van zich zelf zei: „Ik ben een type dat zijn energie kwijt moet", al vroeg aan Stijn Jaspers. olympische aspiraties te hebben. In de massaal en heel sterk be zette WK-cross in het Ameri kaanse New Jersey legde hij be slag op een opvallende 18e plaats. Tijdens het baanseizoen zettejiij in Leuven de olympi sche A-limiettijd van 13.24,46 neer, waarna hij echter van het NOC alsnog de zwakkere (13.35) B-limiet moest lopen. Hoewel Stijn Jaspers gebles seerd was, moest hij nog eens op jacht, hetgeen slaagde, maar ook een herstelpauze op het medisch centrum van Papendal als gevolg had alvorens hij naar Los Ange les kon vertrekken. Dit na met goed gevolg de door het NOC vereiste medische keuring te hebben doorstaan. Bovendien (foto ANP) was er kort voor het vertrek naar Los Angeles op Papendal nog contact met de chef van het olympisch medisch team, dr. Hermans. De Olympische Spelen van Los Angeles werden voor Stijn Jaspers, die trainde op schema's van de nu samen met marathon loper Cor Lambregts in Amerika verblijvende Jos Hermens, een grote deceptie. Een valpartij waaraan hij part noch deel had, schakelde hem vroegtijdig uit. Vanavond of morgen wordt het stoffelijk overschot van Stijn Jaspers naar Nederland gevlo gen. Na de eucharistieviering, woensdagavond, zal het lichaam van de jonge Nederlandse atleet donderdag of vrijdag ter aarde besteld worden. CHICAGO (ANP) - Een jaar gele den waagde de Welshman Steve Jones zich in Chicago voor de eer ste maal aan een marathon. Zijn debuut eindigde in een drama. Na 27 kilometer stapte de 29-jarige luchtmacht-korporaal in een onef fenheid in het parkoers en was ge dwongen door een gescheurde spier op te geven. Gisteren liep de militair uit Barry de 42 kilometer en 195 meter wel uit. In Chicago won hij in 2 uur 8 minuten en 5 se conden. Hij verbeterde daarmee het officieuze wereldrecord van Al berto Salazar, die op 25 oktober 1981 in New York 2.08.13 liep met acht seconden. Steve Jones, die bij de Olympi sche Spelen in Los Angeles achtste werd op de 10.000 meter in 28.08.08, werd met zijn overwin ning 35.000 dollar (ruim 120.000 gulden) rijker. Datzelfde bedrag toucheerde ook Rosa Mota, die bij de dames zegevierde. De Portuge se herhaalde in Chicago haar over winning van vorig jaar. Nu was zij met haar persoonlijke recordtijd van 2.26.01 ruim vijf minuten snel ler dan een jaar geleden toen zij na 2.31.12 over de eindstreep kwam. Harde wind Steve Jones verkeerde in de Americas marathon, die de mara thon van New York welke zondag op het programma staat duidelijk Tiende naar de kroon steekt, in uitstekend gezelschap. De Welshman maakte lange tijd deel uit van een kop groep van zes lopers, die in de stro mende regen en bij een harde wind, bij elkaar bleven. marathon van Boston, Geoff Smith en de Mexicaan Martin Pitayo. Van het groepje had tot ruim 22 kilome ter ook de Keniaan Joseph Nzau, die vorig jaar in Chicago won in 2.09.44, deel uit gemaakt. De Afri kaan kreeg echter last van zijn maag en staakte na 27 kilometer de strijd. Enkele kilometers voor de finish, bij de Lincoln Park diergaarde, maakte Jones zich los uit de groep, waaruit niemand kon volgen. Jo nes liep uiteindelijk een minuut uit op de concurrentie. Tot op de streep vochten Lopes en De Castel- la, net als vorig jaar bij de mara thon in Rotterdam, waar De Castel- la met 2.08.37 voor de snelste sei- zoentijd zorgde en Lopes het offi cieuze Europese record op 2.08.39 bracht een tweestrijd uit. Dit maal bleek de Olympische kampioen de sterkste. Hij was met 2.09.06, de tweede seizoentijd, drie seconden sneller dan De Castella. Lopes'tijd was 15 seconden beter dan die waarmee hij in Los Ange les Olympisch goud won. Na de marathon van Chicago bezetten Jones, Lopes en De Castella de eer ste drie plaatsen op de wereldrang lijst van dit jaar, waarin nog geen loper onder de 2 uur en 9 minuten was gekomen, een tijd die in 1983 door zes atleten werd gemaakt. In die groep bevonden zich Olympisch kampioen Carlos Lo pez, wereldkampioen Robert de Castella, de Keniaan Gabriel Ka- mau, de Engelse ESTORIL (Reuter/AFP/DPA/SID/ANP) - Op 35-jarige leeftijd heeft Niki Lauda voor de derde keer in zijn carrière na 1975 en 1977 het zenuwvretende wereldkampioenschap in de formule 1 veroverd. De op Ibiza wonende Oostenrijker moest daarvoor gisteren in de af sluitende race in Estoril om de Grote Prijs van Portugal minimaal tweede worden achter zijn enige overgebleven concurrent en team genoot Alain Prost. Als elfde ge start slaagde Lauda er in met ge waagde inhaalmanoeuvres en een dosis fortuin aan die voorwaarde te voldoen. Hij werd inderdaad in een McLaren tweede achter Prost en bleef de Fransman in de eindrang schikking een half punt voor. De loopbaan van Lauda in de. snelheidssport is er een van uiter sten. Zestien jaar geleden kocht hij tegen de zin van zijn gefortuneerde ouders met geleende schillingen van zijn grootmoeder een plaats in- het Porsche-team. In de wisseltruc tussen overwinning en nederlaag, tussen leven en dood, tussen opge ven en rentree kende Lauda ver volgens zijn gelijke niet. 1975 werd hij in een Ferrari voor de eerste keer wereldkampioen. Het jaar daarop ging zijn bolide op de Nürburgring in vlammen op en kwam hij met de schrik en een vooral getekend uiterlijk vrij. Het verhinderde hem overigens niet in Prost (links) en Lauda. (foto anp» 1977 opnieuw de wereldtitel te be machtigen. Twee jaar later brak Lauda zijn loopbaan plotseling af. Tot verbijstering van vriend en vijand stapte hij tijdens de training voor de Grote Prijs van Montreal uit zijn wagen met de woorden, dat er belangrijkere dingen in het le ven waren dan met hoge snelheid in kringetjes rond te rijden. De ra- cerij wekte zijn weerzin op en hij stopte op staande voet. Hij keerde terug naar Ibiza en Oostenrijk om daar zijn luchtvaartmaatschappij tje letterlijk en figuurlijk van de grond te helpen. Rentree De snelheidsduivel had hem ech ter te pakken en na langdurige on derhandelingen maakte hij tegen een vet contract in 1982 zijn ren tree. In dat jaar, waarin McLaren experimenteerde met de turbo-mo toren, behaalde hij twee overwin ningen en werd Piquet wereld kampioen, juist voor Alain Prost, die de eindzege in de slotraces door gebrek aan koelbloedigheid verspeelde. In zijn tweede seizoen bij McLa ren stond het wereldkampioen schap centraal. Prost had de over stap van Renault naar McLaren ge maakt en de renstal wenste zowel de merken- als de individuele titel op de reclamefolders te kunnen vermelden. Aan beide den werd voldaan. Het de formule 1 werd gecontroleerd door de McLarens, die in twaalf van de zestien races winnend over de streep kwamen en vijf keer als runner-up. Prost was de succesvolste. In Es toril mocht hij voor de zevende keer de mammoet-champagnefles ontkurken. Lauda was de regelma- tigste. Hij won vqf keer en werd vijf keer tweede, tegen Prost slechts één maal. Daardoor nam hij na driekwart van het seizoen de lei ding in het WK-klassement van zijn stalgenoot over en bleef hij een neuslengte voor. Niet cadeau In Estoril heeft Lauda overigens ESTORIL (ANP) - De Nederlandse autocoureur Jan Lammers werkt morgen op het circuit van Estoril een proeftraining af voor de formule-1- renstal van Toleman. Lammers, in 1982 voor het laatste actief op dit hoog ste niveau van de autorensport, is één van de vier kandidaten voor de tweede positie in het Britse team. De Italiaan Ivan Capelli, Europees kampioen formule-3, de Braziliaan Roberto Moreno en de Brit Jonathan Palmer, endurance-partner van Lammers, kregen de andere uitnodigin gen. Aanvankelijk had Toleman dertien kandidaten voor de plaats naast kopman Stefan Johansson uit Zweden. Lammers, in Portugal aanwezig wegens tv-werk, krijgt dertig ronden de kans zijn kunnen in de Toleman- bolide, met Hart-turbomotor, te bewijzen. Naast snelheid is de vaardig heid in afstelling de belangrijke examen-eis. zijn wereldtitel niet cadeau gekre gen. Omdat de renstal zeker was van het wereldkampioenschap, had de baas geen voorkeur. Prost of Lauda, het was hem om het even. Ze moesten er beiden maar voor vechten. Lauda had aanvan kelijk het noodlot in de achterklep. Tijdens de laatste training beland de hij zaterdag door een onfortuin lijke rem-manoeuvre op de elfde plaats. Een dag later lachte het ge luk hem weer toe. In de opwarm ronde was hij 3/10de seconde snel ler dan Prost. Maar vrouwe Fortuna wipte van de ene McLaren (Lauda) naar de andere (Prost). Bij de mecaniciens van Lauda brak kort voor de start paniek uit, toen de motor proes tend en hoestend de geest gaf en in aller ijl vervangen moest worden. Voor de ongeveer 35.000 toe schouwers, die bij een tempera tuur van 22 graden het gloednieu we circuit (waarde: 10 miljoen gul den) omzoomden, werd de hoop op een enerverend duel tussen Prost en Lauda niet vervuld. Keke Ros berg vertrok als een raket en nam na de start de leiding voor Mansell en Prost. In de achtste ronde pas seerde Prost de Fin en hij zou de leiding in de resterende 62 ronden niet meer afstaan. Jacht Achter zijn rug speelde het echte gevecht zich af: de jacht van Lauda van de elfde naar minstens de tweede plaats, tenzij Prost zou uit vallen -in dat geval was Lauda al tijd wereldkampioen. Na acht ron den lag de Oostenrijker negende, op veertien seconden achter Prost. Korte tijd later rukte hij op naar de zevende plaats. In die positie zou de Zweed Johansson en de Italiaan Alboreto langdurig een struikel blok vormen op het enge, gevaarlij ke circuit in Portugal. Rondenlang kreeg Lauda geen kans het duo te passeren. Pas in de 26e ronde slaagde hij er in met een krachttoer de Zweed voorbij te gaan, Alboreto volgde een ronde later en Lauda lag vijfde. Het volgende slachtoffer werd Rosberg, in de 29e ronde: vierde. Senna in de 32e ronde: derde. En toen hielp het fortuin Lauda aan de wereldtitel. Want de derde plaats was halverwege de koers het hoogst bereikbare voor Lauda in zijn 157e Grand Prix. Nigel Man sell lag immers tweede achter Prost en had meer dan dertig se conden voorsprong op hem, een onoverbrugbare afstand. Mansell moest evenwel na tweederde van de race naar de pits met motor-pro blemen en Lauda was waar hij we zen moest: op de tweede plaats. Zorgvuldig rijdend om brand stofproblemen te voorkomen liet hij Prost de eer van de overwin ning en incasseerde hij zelf de we reldtitel en de financiële bonus. Motorrijders slingeren door het zand van Scheveningen. SCHEVENINGEN (ANP) - De Amerikaan Mike Beier heeft gis teren bij de strandcross in Sche veningen de individuele klasse gewonnen. De Amerikaan was de regelmatigste rijder. Hij schreef geen van de drie man ches op zijn naam maar bleef met zijn vierde, tweede en derde plaats de concurrentie in het eindklassement toch voor Beste Nederlander tijdens de vierde editie van de strandcross was Henk Seppenwolde, die tweede werd in de algemene rangschikking. Hij eindigde res pectievelijk als zesde, vierde en vijfde. Henk Poorte werd in het eindklassement derde. De win naar van vorig jaar. Kees van der Ven, won de tweede en de derde manche, maar hij kwam doordat hij in de eerste rit uitviel, niet i de top van het klassement vooi Met Piet van Deutekom won hij zowel de eerste als de tweede manche. Tweede werd de Neder landse combinatie Van der Ein den/Van Geloven. Nederland boekte ook een suc ces met de tiende plaats van Cor Lambregts, die zich daarmee re vancheerde voor zijn uitstappen in de Olympische marathon van Los Angeles. De Limburger finishte in 2.14.46 en pikte met zijn klassering ook nog een stevig graantje mee uit de prijzenpot van 250.000 dollar, die in Chicago beschikbaar was. Rosa Mota liep in Chicago haar zes marathon en behaalde haar vierde overwinning. Ruim twee jaar geleden debuteerde de Portu gese in Athene bij de Europese kampioenschappen, waar zij de ti tel veroverde. Bij de Olympische Spelen van Los Angeles werd Mota derde achter wereldrecordhoud ster Joan Benoit, en wereldkam pioene Grete Waitz, die komende zondag in New York van start gaan De uitslagen zijn: heren: 1. Steve Jones (Wal) 2.08.05 (offi cieus WR). 2. Carlos Lopes (Por) 2.09.06. 3. Robert de Castella (Aus) 2.09.09,4. Ga briel Kamau (Ken) 2.1005, 5. Geoff Smith (Eng) 2.10.08, 6 Martin Pitayo (Mex) 2.10.29, 7. Jerry Kiernan (Ier) 2.12.24, 8. Kjell-Erik Stahl (Zwe) 2.14.16. 9. Agapius Masong (Tan) 2.14.23, 10. Cor Lambregts (Ned) 2.14.46. 1. Rosa Mota (Por) 2.26.01,2. Lisa Martin (Aus) 2.27.40. 3. Ingnd Kristiansen (Noo) 2.30.21, 4. Dorthe Rasmussen (Den) 2.30.42, 5. Lisa Larsen (VSt) 2.31.31. ZANDVOORT (GPD) - Het circuit van Zandvoort staat opnieuw in het krijt bij de FOCA. De construc teursclub van Bernie Ecclestone heeft nog een bedrag te goed van naar schatting driehonderddui zend gulden. De schuld van de cir cuitexploitant (CENAV) is het ge volg van het tegenvallende Grand Prix-bezoek op 26 augustus, waar door deze belangrijkste race van het jaar in plaats van de verwachte winst een fors verlies opleverde. Circuit-directeur Jim Vermeu len: „We hadden de FOCA eigen lek al de dag na de Grand Prix moeten betalen (circa twee mil joen, red.), maar doordat de inkom sten van de Formule-l-race tegen vielen, konden we niet volledig aan onze verplichtingen voldoen. We hebben al wel een gedeelte be taald. Het ontbrak en ontbreekt ons nog steeds aan liquide midde len om het hele bedrag op tafel te leggen. We zyn op zoek naar een bank die een lening wil verstrek ken, waardoor onze liquiditeitspo sitie beter wordt" Net als New York en Dallas staat Zandvoort nu onder voorbehoud op de Formule 1-agenda voor 1985. NIEUWEGEIN (ANP) Morten Frost, de McEnroe onder de bad- mintonspelers, was na zijn neder laag in het Nederlandse Masters- toernooi in Nieuwegein tegen de Chinees Han Jian (9-15, 14-18) erg teleurgesteld. „Ik wist dat het eens moest komen", zei de Deen, die een vermoeide indruk maakte. „Ik had voor deze wedstrijd speciaal het dubbelspel laten lopen, in over leg met Nierhoff overigens, om mij geheel te kunnen prepareren op dit gevecht. Vorige week won ik in Londen met veel moeite met 15-7 en 18-15, zodat ik wist wat me te wachten stond. Maar Jian was dit maal te sterk voor me. Hij strafte mijn fouten stuk voor stuk af'. Geen zelfbeklag van Frost, de ge louterde sportman die de laatste maanden van de ene grote triomf naar de andere vloog. Alleen bij het open kampioenschap van Maleisië boog hij voor de Indonesische we reldkampioen Sugiarto. Gisteren gaf hij enkel de realiteit weer: de overmacht van de Aziaten die vier van de vijf titels in de "Dutch Mas ters" wonnen. Alleen in het ge mengd dubbelspel hielden Martin Dew en Gillian Gilks (Gbr) de eer van Europa hoog. Bij de dames ging de titel met de daaraan verbonden vierduizend gulden naar de onverstoorbare Chinese Han Aiping, die in twee games de winnares van het Lon- dense Masters-toernooi, de Deense kampioene Kirsten Larsen. ver sloeg. Het verschil tussen China en Europa werd uitgedrukt in de cij fers 11-7, 11-1. De Nederlandse inbreng was be scheiden. Nationaal kampioen Lex Coene scoorde in zijn drie partijen tegen Sugiarto. Baddeley en Frost zestien punten in de zes games die hij op de baan stond. Bij de dames lijken de papieren iets gunstiger te liggen. Elinc Coene, de vaandel- draagster, kon in Nieuwegein op een redelijk toernooi terugzien, waarbij vooral de winst die ze be haalde op de geroutineerde Jane Webster uit Engeland, tot de ver beelding sprak. Tegen Han Aiping en de Deense Kisten Larsen was de Arnhemse niet opgewassen. Technisch veel in haar mars heeft de pas 20 jaar geworden Astrid van der Knaap. Zij kwam echter wegens bloedarmoede in de tweede game steeds meer in condi tionele moeilijkheden, waardoor haar vermoedelijk de winst ont ging in de partijen tegen Charlotte Hattens en misschien zelfs Ivana Lie Uitslagen overige finales Herendubbelspel: Christian/Ha- dibowo (Ind)-Xying/Guoliang (Chi) 15-9, 15-10; damesdubbelspel: Wu Dixi/Lin Ying (Chi)-Nora Perry/ Gillian Clarke (Eng) 15-4, 15-9; ge mengd dubbelspel: Dew/Gilks (Eng)-Guoliang/Ying (Chi) 15-10, 14-17, 15-10.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17