Debutantenbal loopt goed af Slechts troost voor Oranje Van der Vleuten tweede Noordwijkse hockeyvrouwen verschalken koploper Vernieuwd hockeyteam derde Steens en Kruize geschorst Panama maakt einde aan illusie honkbalteam Nederland oogst veel medailles bij WK-karate Conncrs geeft Lendl geen schijn van kans PAGINA 16 SPORT MAANDAG 22 OKTOBER 1984 LEIDEN - De Noordwijkse hockeydames doen het als debutant in de eerste klas se zeer goed. Gistermiddag werd in de thuiswedstrijd koploper Alliance met 2-0 verslagen en op een punt benaderd. Het vrouwen team van Alecto kwam door de 1-0 zege op leider Te Werve wat steviger in de tweede-klassemidden- moot. Bij de heren behoudt Forescate de stijgende lijn door met 3-0 van Were Di te winnen. De streekderby tussen Hisalis en Noord- wijk eindigde in 1-1. Forescate - Were Di 3-0. De basis voor de Voorschotense overwinning werd in de eerste helft gelegd door de snelle vrije slag van Piet-Hein Goossens op Anne-Paul Goudberg, die vanaf de 23-meterlijn naar de cirkel liep om raak te schieten: 1-0. Twee minu ten voor rust bouwde Jelmer Sier- sema uit naar 2-0 nadat hij een verdedigende slag onderschepte. Coach Rob Seelen liet de twee ge vaarlijkste Tilburgers strak dek ken en zag de score oplopen naar 3-0 door Dick-Jan Wassink die als rechtsback zijn sterke opkomen besloot met een treffer. De sterke achterhoede, met uitblinker Rick Maas als laatste man, gaf Were Di nauwelijks kansen om iets terug te doen. Roomburg - Aeolus 0-0. De Leidenaars hadden grote moeite met de behoudende tactiek van Aeolus dat met zijn defensie van acht a negen man de schade beperkt wilde houden. Weinig ruimte derhalve voor het hevig aanvallende Roomburg. Door goe de individuele acties werden wel vrije slagen en strafcorners ver diend voor de thuisploeg, daar werd in de haast echter niets goeds mee gedaan. Aeolus verontrustte de verdediging van Roomburg in het hele duel slechts enkele malen, waarbij doelman Ronald Cijs een keer handelend moest optreden. De Roomburgspelers bleven vol harden in solo's en kwamen ook in het tweede deel niet tot scoren. Te Werve - Alecto 1-1. In een mooie wedstrijd zette thuisploeg Te Werve het fanatieke re Alecto op achterstand uit een strafcorner na 20 minuten. Na de pauze kwam Alecto op het Rijs- wijkse kunstgras met goed samen- spel sterker voor de dag, wat de verdiende gelijkmaker tot gevolg had. Rein Jansen verzorgde de as- sist en Kees van der Made rondde af: 1-1. Alecto kon ondanks zijn veldoverwicht in het tweede deel niet doordrukken. Hisalis - Noordwijk 1-1. Noord wij kcoach Rob van Nes gaf de gebroeders Kaptein en Paul van Kerkum extra mandekking. Laatstgenoemde sloeg na een kwartier de bal die leek achter te gaan, in een uiterste poging (lig gend), nog voor het doel van Noordwijk. De Noordwijkers ston den perplex, terwijl Hendrik-Jan Kaptein koel benutte wat 1-0 bete kende voor de thuisploeg. De pun- tendeling kwam vijf minuten voor tijd tot stand in het enerverende streekduel doordat keeper Victor Schwartz een lange klap van Noordwijk wilde laten achterlopen en maar op één inlopende aanval ler lette. Achter de rug van de Lis- sese keeper was Erik Verdoorn net op tijd om het beslissende tikje binnen de slagcirkel te geven: 1-1. Dames Spirit - Leiden 1-1. In een zeer matige wedstrijd pak te het aanvankelijk sterkere Lei den door Remske Versteeg in de twintigste minuut de verdiende voorsprong. In de op een laag peil staande tweede helft van het staartploegenduel zorgde de Schie- damse ploeg voor de gelijkmaker. Tien minuten voor het einde straf te Spirit met een doelpunt een fata le dekkingsfout van Leiden af: 1-1. Noordwijk - Alliance 2-0. De thuisploeg begon met pech toen de voordeelregel niet werd toegepast bij de treffer van Nicole Brouwer na tien minuten. De toe gewezen strafcorner mocht niet ba ten. Noordwijk was in de eerste helft gevaarlijker en verkreeg een strafbal die door Alexandra van Kan verdiend tot openingstreffer werd verheven. Koploper Alliance drong de ploeg van Gijsbert Tit tot verdedigen wat de gasten wel straf corners opleverden, maar geen treffers. Renate van der Bent zorg de voor de 2 de tegentreffer voor Alliance uit een strafcorner. Zij joeg de bal via een verdedigende stick hoog in de touwen: 2-0. Zoetermeer Forescate 20. De opponenten hielden elkaar in een uitstekende wedstrijd zeer lang in evenwicht met kansen aan beide zijden. Tien minuten voor tijd moest Forescate toch buigen: doelvrouw Petra Vingerhoed kon de hoge inzet niet voldoende keren wat Zoetermeer op 1—0 bracht. Schoten van Jasmijn Noordberg en Karin Wassink sorteerden voor Forescate geen succes. Uit een scrimage na een strafcorner werd door Zoetermeer de tweede goal gescoord. Alecto - Te Werve 1-0. soppig was voor de machines. Het daardoor voor het hockeyspel veel te lange gras zorgde meermalen dat de bal 'zoek' was. Alecto kwam uit het 'flipperkastduel' tegen de lijstaanvoerder het best tevoor schijn na een doelpunt van Corre- lien van Buren die werd bediend door Maijolein van Alderwerelt. Nadat Van Burens inzet tweemaal was afgestuit op de legguards van de Rijswijkse keepster was de der de maal wel raak: 1-0. DSHC - Roomburg 0-1. De door Marga Smaak snel geno men vrije slag werd door Inge Oud- kerk Pool benut om de enige en daarmee winnende treffer op naam van Roomburg te zetten. Het niet goed stoppen bij de strafcorners ontnam het sterkere Roomburg de kans om de score op te voeren. De Leidse defensie liet bij de Delftse uitvallen geen steken vallen en ver dedigde bekwaam uit. WILLESDEN Bondscoach Wim van Heumen van de Nederlandse hockeyploeg móest experimenteren in het vierlandentoernooi in Willesden bij Londen èn prestaties leveren. "We kunnen ons namelijk niet veroorloven bijvoorbeeld anderhalfjaar lang te zeggen: we gaan nu bouwen, de uitslagen vergeten we maar even. Dat zou funest zijn voor de interna tionale contacten". De vrijwel compleet vernieuwde vaderlandse hockeyploeg trachtte in Engeland zo goed en kwaad als het ging aan de verlangens van Van Heumen te voldoen. Met een derde plaats toonde de bonds coach zich over Tiet algemeen con tent met het verloop van het debu- LONDEN (ANP) - De Internationa le Hockey Federatie (FIH) heeft Ties Kruize en Ron Steens een schorsing opgelegd van vier Euro pacupwedstrijden met hun club Klein Zwitserland. Het tweetal werd bestraft wegens misdragin gen tijdens het toernooi om de Eu ropacup voor landskampioenen in juni dit jaar in Barcelona. Na af loop van het duel om de derde plaats tegen Egara Terassa (3-4) lie ten Steens en Kruize naar de me ning van de Britse rapporteur Wat son al te hartgrondig hun ongenoe gen over de arbitrale leiding blij ken. tantenbal. Nadat vrijdagavond de wedstrijd tegen de Sowjet-Unie was gestaakt omdat de lichtinstal latie uitviel (er zal in Willesden nog heel wat verbeterd moeten worden voordat daar over twee jaar het toernooi om de wereldbeker kan worden gehouden), toonde de nieuwe lichting tegen toernooiwin- naar Groot-Brittannië wel degelijk over mogelijkheden te beschikken. Er werd maar net met 3-2 verloren. Daar stond echter een karige 1-0 overwinning op het zwakke Ier land tegenover. Door het afvallen van negen spe lers sinds de Olympische Spelen ziet Van Heumen zich voor de op gave geplaatst met een drastisch gewijzigde selectie toch de aanslui ting met de wereldtop te behou den. „Het is in de geschiedenis van het nationale hockey nog niet eer der voorgekomen, dat er zoveel er varen spelers tegelijk afvielen", al dus Van Heumen, die vermoede lijk binnenkort een assistent naast zich zal krijgen. Die beslissing valt maandag 29 oktober, als het be stuur van de KNHB zich over een aantal voorstellen van Ab van Grimbergen, vaste begeleider van het herenteam, zal buigen. Diverse experimenten hadden vanzelfsprekend hun invloed op het functioneren van het team. Er kon geen sprake zijn van ingestu deerde patronen, die trouwens toch weinig kans van slagen zou den hebben op het uiterst springe rige superturf. Veel passes kwa men verkeerd aan en het aantal misverstanden was talrijk. Van Heumen: "De meeste nieu we spelers moeten nog goed leren uit te verdedigen. Als dat ook loopt zal het vertrouwen ongetwijfeld groeien. Er is genoeg talent in Ne derland. Het probleem is echter dat de kloof tussen jong-Oranje en het A-team te groot is. In een B- ploeg, waarover wordt gedacht, zie ik geen heil. Ten eerste kost dat erg veel, ten tweede is er geen emplooi voor. Het wordt dus heel moeilijk nieuwe jongens op tijd in te pas sen. Toch is dat nodig voor het ko mende toernooi om de Champions -trophy in Karatsji, dat wordt lood zwaar. Het zou treurig zijn als we daar laatste werden, want dan zou den we volgende keer weieens geen uitnodiging meer kunnen krijgen. En dat zou funest zijn voor de ontwikkeling van het team". Eindstand van het toernooi: 1 0 De aanvoerder van het Engelse team, Norman Hughes 1) duelleert met de Nederlander Volkers (Foto anp> Gr.-Britt. Sow.-Unie Nederland Ierland 3 1 2 0 4 5-1 3 1113 3-3 3 0 0 3 0 0-7 Herkansing De confrontatie tussen de hoc- keysters van Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland (1-1) was zaterdag kennelijk meer be doeld als georganiseerd eerbetoon aan de officials van de zestigjarige internationale hockeyfederatie- (FIH), dan als een werkelijke re- vanchewedftrijd tussen de num mers één en twee van de Olympi sche Spelen van Los Angeles. De entourage op het sportcomplex in St. Pieters Woluwe, waar het hoc keyveld een ondergeschikte plaats inneemt, getuigde van enige min achting voor de wereldtop en de hockeyminnende toeschouwer. Gezegd moet, dat met name door het enthousiasme van de Neder landse dames de wedstrijd het aan zien zeker waard was. De verjong de selectie van bondscoach Gijs van Heumen had slechts oog voor de Duitse tegenstander en wilde best nog eens demonstreren, dat het resultaat (6-2) van de „finale" in Los Angeles een terechte marge aangaf. Dat was onder normale omstandigheden gezien de verhou dingen waarschijnlijk ook wel ge lukt, maar in het zicht van een gro tere voorsprong dan 1-0 namen de Nederlandse aanvalsters bij herha ling een onvrijwillige duik op het kletsnatte kunstgrastapijt. Door een onoplettendheid in de achter hoede slaagde de geroutineerde Birgit Hagen er vlak voor tijd nog in de Westduitsen op gelijke hoog te te brengen, nadat Irene Hen driks Nederland na een kwartier op voorsprong had gezet. Hoewel Nederland aantoonde ook in de nabije toekomst een be langrijke rol te kunnen spelen, lijkt enige nivellering met de achtervol gers niet uitgesloten. Zeker niet nu de gevaarlijke spits Sophie von Weiier heeft laten weten haar stu die te prevaleren. Ook verdedigster Margriet Zegers heeft gezegd voor lopig liever niet meer voor selectie in aanmerking te komen. Bij de herkansing van de heren nam West-Duitsland met een 2-1 zege revanche voor de verloren Olympische finale tegen Pakistan. De Duitsers zullen overigens niet deelnemen aan het toernooi om de Champions Trophy dat van 7 tot en met 14 december in Karachi wordt gehouden. De datum schikt de Westduitsers niet. Nieuw-Zeeland is als vervanger opgeroepen. SANTIOAGO DE CUBA (ANP) - De eerste klap bleek weer eens veel minder waard dan een daal der. Het optimisme, dat zich van de Nederlandse honkbalploeg mees ter maakte na de overwinning op Taiwan in de eerste wedstrijd van de voorronde van het wereldkam pioenschap, bleek misplaatst. Vier nederlagen op rij hebben de Oran- jeploeg terug geworpen in het groepje van vijf landen dat op 800 ldlometer van Havanna, waar de beste acht om de titel strijden, mag gaan spelen om de troostprijzen. Dat is het directe gevolg van het verlies tegen Panama (2-1). Een ne derlaag, die bij de spelers hard aan kwam. "Wanneer zouden wij nu eens een klein beetje geluk krij gen", verzuchtte Charles Urbanus. Hij doelde daarmee op de niet on aardige kiappen, die tegen Panama van de Nederlandse knuppels wa ren vertrokken, maar die stuk voor Maar geluk moetje natuurlijk af dwingen en daarvoor moet een ploeg voortdurend alert en scherp spelen. Dat nu deed Nederland niet. De manier waarop Bos zich in de zevende inning van het eerste honk liet afpikken, bewees dat niet iedereen bij de les was. Aan slag was het dit keer huilen slecht gesteld. De Panamese wer per Poveda kreeg slechts drie honkslagen tegen, waarvan twee achter elkaar in de tweede slag- beurt (Joost en Jacoba). Die lever den via Joost het enige Nederland se puntje op. Poveda hield daarna de honken praktisch schoon. Al leen Vervaat (vier wijd en de derde Nederlandse hit) en Bos (vier wijd) kwamen nog een keertje op de kus sens. Te weinig om de twee Pana mese punten, waarvan het eerste een cadeautje was, omdat Jacoba de bal over eerste-honkman Groot heengooide, te overtreffen. De Nederlandse honkbalploeg krijgt in het troosttoernooi van het wereldkampioenschap in Holguin in elk geval gezelschap van de Do minicaanse Republiek. Taiwan kreeg eindelijk de vorm te pakken, die men van deze ploeg is gewend en won de laatste twee wedstrijden van de voorronde in Santiago de Cuba met 12-2 van de Dominicaan se Republiek en met 6-1 van de Verenigde Staten. Taiwan eindig de daardoor in punten gelijk met de Dominicaane Republiek en Zuid-Korea. Omdat deze drie lan den onderling elk een wedstrijd hadden gewonnen, moest het ver diende puntengemiddelde van de werpers de doorslag geven. Dat was van de middenamerikaanse ploeg het slechtst, zodat de beide Aziatische landen naar de finale ronde gingen. Panama 010 100 000 2. Nederland 010 000 000 1. Werpcijfers Nederland: Jan Hijzelen- doorn (9 innings) 4-4-5-1. Panama: Crispin Poveda (9 innings) 5-2- 3-0. Uitslagen groep A: Nederlandse Antil- len-Porto Rico 1-7; Nederlandse Antil- len-Venezuela 1-8. Stand: Japan 4-8, Porto Rico 5-8, Cuba 4-6, Nicaragua 4-4, Venezuela 5-4, Italië 5-2, Nederlandse Antillen 5-0. Groep B: Nederland - Panama 1-2. Stand: Verenigde Staten 4-8, Panama 4- 6, Dominicaanse Republiek 4-4, Zuid- Korea 4-4, Nederland 5-2 en Taiwan 3-0. SCHERMEN - De Nederlandse de- genploeg heeft dit weekeinde aan de eerste kwalificatie voor het we- reldtiteltoernooi in Barcelona vol daan. Beste Nederlander tijdens de internationale ontmoeting in Dif- ferdingen was Olaf Kardolus. Hij moest alleen drie Westduitsers la ten voorgaan. Winnaar werd Gerd Opgenordt. Veronique V/hitaker uit Engeland i Friesland. Ze werd tweede in de strijd c MAASTRICHT (ANP) - Succesrij ker dan ooit hebben de Nederland se karateka's de strijd om de we reldtitels in eigen land besloten. Guusje van Mourik, Toon Stelling (beiden goud), Otti Roethof (zil ver), Dutley Josepa, Isno Alberto en Roël van Loon (brons) zorgden in de Maastrichtse Eurohal voor een medaille-regen, die de teleur stellingen van twee jaar geleden in Taipeh en van de landenwedstrijd van vrijdag deden vergeten. Vroegere toppers van de karate- mat zoals John Reeberg, Ludwig Kotzebue en binnenkort ook Otti Roethof hebben de opvolgers ge kregen waar hun sport zo om verle gen zat. De grote verrassing van het luidruchtige en onoverzichte lijke toernooi was Toon Stelling. De 20-jarige middengewicht uit Utrecht, nog een junior notabene, was op het laatste moment aange wezen als invaller voor Fred Royers. De deelneming van Ste ling, te licht bevonden voor de lan denwedstrijd, liep plotseling ge vaar toen Royers terugkwam van zijn besluit mee te doen aan een lu cratieve kick-bokswedstrijd. "Uit menselijke overwegingen", hield de karatebond echter vast aan de inschrijving van stelling. Een besluit dat een inspirerende uitwerking had op Stelling, die uit kwam in de klasse tot 75 kilogram. "Ik had niets te verliezen", aldus de dienstplichtig militair. Ik had het niet verwacht, maar gezien mij sportieve verleden was het niet he lemaal onlogisch",- aldus de junio renkampioen van 1982. Stelling was, zoals geen enkele kamioen, niet zonder geluk. Zijn halve finale tegen Ushida leek zijn laatste partij te worden, toen de Ja panner met een beenveeg werd verrast. Met de overwinning in de finale tegen de Zwitser Gomez, de regerende wereldkampioen, zorg de Stelling ervoor dat titelprolon- gaties ook in Maastricht uitzonde ringen waren. Na Guusje van Mourik, bij de zwaargewichten, was zo'n verlen ging votrbehouden aan Patrick McKay. De Schotse halfzwaarge- wicht voorkwam een 'gouden' af scheid van Otti Roethof. De Roer- mondse sportschoolhouder mo%st, zeven jaar na zijn wereldti tel, genoegen nemen met een zilve ren plak. De talentvolle Dutley Jo sepa, leerling van Roethof, stuitte één station eerder op McKay en moest genoegen nemen met een bronzen medaille. De successen van zaterdag wer den op de laatste dag van de vier daagse vervolgd met een primeur. Isno Alberto veroverde in het su perlichtgewicht een derde plaats. Datzelfde resultaat bereikte Roël van Loon. OLYMPISCHE SPELEN - De organisatoren van de Olympische Winterspelen in Serajewo hebben vrijdag verklaard, dat de in februa ri van dit j'aar gehouden Spelen een winst van 1,95 biljoen dinar, ruim 36,8 miljoen gulden, hebben opge leverd. De totale kosten bedroegen 736 miljoen gulden, ruim 110 mil joen minder dan in eerste instantie werd begroot. TOKIO/KEULEN (Rtr./SID/ DPA) - Jimmy Connors heeft gis teren zijn zegereeks tegen de Tsjechoslowaak Ivan Lendl voortgezet in de finale van het tennistoernooi van Tokio. De overwinning in drie sets (6-4,3-6, 6-0) leverde Connors ruim twee ton op. De als eerste geplaatste Amerikaan, die van de achttien partijen tegen Lendl in zijn loop baan er dertien won, speelde voor bijna 10.000 toeschouwers erg sterk en maakte in de beslis sende derde set rigoreus gebruik van de terugval van Lendl, die na het verlies van zijn service in de eerste game geen schijn van kans meer kreeg. Joakim Nyström won het ne gende internationale tennistoer nooi van Keulen. In de finale ver sloeg de als eerste geplaatste Zweed de Tsjechoslowaak Mi- roslav Mercir in twee sets: 7-6, 6- 2. Voor de 21-jarige Zweed bete kende de winst in Keulen de tweede zege in een Grand Prix toernooi binnen acht dagen. Vo rige week was Nyström al de sterkste bij het herenenkelspel in Bazel. In de eerste set waren beide spelers volledig aan elkaar ge waagd. Mercir, die onverwacht doordrong tot de eindstrijd, kreeg op 5-4 zelfs een setpunt. Nyström bleef echter ook in deze situatie kalm en won via de tie break alsnog de eerste reeks. In de tweede set was de nummer negen van de wereld te sterk voor de 20-jarige Tsjechoslowaak die genoegen moest nemen met 25.000 gulden, de helft van het bedrag dat Nyström mocht in casseren. Nyström, die samen met partner Gunnarsson in de halve finale van het dubbelspel het Nederlands/Zuidafrikaanse duo Schapers/Van Rensburg uit schakelde, verloor in de finale met 6-1, 6-3 van Fibak/S. Mayer. LEEUWARDEN (ANP) - Zes rui ters hadden zich geklasseerd voor de barrage van de Grote Prijs van Leeuwarden. Onder hen slechts één Nederlander. Eric van der Vleuten met Expo Graphic, de zwarte dochter van Lector die pas anderhalf jaar actief is in de wed strijdsport. Eddy Macken én Tho mas Frühmann waren dankzij twee foutloze ritten ook geklas seerd voor de barrage en het pu bliek in de volledig uitverkochte hal verwachtte dan ook dat het tus sen deze twee toppers zou gaan. Macken stuurde zijn Carrol's El Paso foutloos rond over het weder om technisch lastige parcours en leek zeer snel te zijn gegaan. Toch werd zijn tijd verbeterd door de Belg Peter Postelmans. Willv Mel- linger (de latere winnaar), de Zwit ser die garen spint bij de con troverses tussen ruiters en eigena ren, reed Beethoven. Beethoven liep vorige week in Palermo de eerst wedstrijd onder Mellinger en dook nu in Leeuwarden onder de tijd van Postelmans. Van der Vleuten, dit jaar met een zeer sterk seizoen bezig, won in de vroege ochtend van zaterdag met Expo Visar het jachtspringen. Ook al weer zo goed gebouwd door Mel- lema en nam met Expo Graphic al le risico's. Een zeer kleine ophou ding na de laatste dubbelsprong kostte Van der Vleuten de zege, want toen hij over de finish ging, wezen de chronometers een -ver schil van slechts éénhonderdste van een seconde in het nadeel van Van der Vleuten. Frühmann die Bandit voor de Grote Friese Vlag-Prijs had geza deld, maakte een foutje op een van de eerste hindernissen en reed op weg naar een vijfde plaats. Anton Ebben met Jumbo Design reed ook beide manches foutloos maar was in de eerst manche niet snel genoeg waardoor hij met driekwart strafpunt voor tijdsoverschrijding niet in de barrage aan de start kon komen en als zevende eindigde. De uitslag: 1. Willy Mellinger (Zwi) Beethoven 0- 34.98; 2. Eric van der Vleuten (Ned) Ex po Graphic 0-34.99; 3. Peter Postelmans (Bel) Uraan 0-35.30; 4. Eddy Macfen (Ier) Carrol's .El Paso 0-36.18; 5. Thomas Frühmann (Oos) Bandit 4-35.65; 6. Eric Wauters (Bel) Mrs. Carlsberg 4-39.66; 7. Anton Ebben (Ned) Jumbo Design 0.75.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16