Vriesekoop is Volledig terug' 'We doen echt niet onder voor een C-elftal' Verlies Groningen 'grof schandaal' Berger kandidaat bondscoach LEIDSCH DAGBLAD Lions nu cd op glad ijs Schorsing en boete voor Van der Gijp Noordwijk krijgt loon naar werken tegen Veendam ZEG MAAR V»* TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION kamsteeg voorschoten MAANDAG 22 OKTOBER 1984 PAGINA 13 GRONINGEN (GPD) De naam van FC Groningen's trainer Han Berger komt voor op de kandidatenlijst waaruit de opvolger van bondscoach Kees Rijvers wordt gekozen. Rijvers blijft tot na het WK van 1986 in functie, zijn plaatsvervanger, die onder de supervisie van bondsmanager Rinus Michels zal gaan werken, zal reeds de volgende zomer bij de KNVB in dienst treden. Er bestaat inmiddels al een lijstje met namen van een viertal kandida ten. Han Berger is daar in elk geval een van, terwijl FC Groningen hem informeel heeft voorgesteld na dit seizoen nog minimaal twee jaar te blijven. Binnenkort wordt over de inhoud van een nieuw contract gespro ken. De Utrechtenaar, die aan zijn tweede jaar in Groningen bezig is, zegt slechts zijdelings te hebben gehoord dat hij voor een trainerspost bij de KNVB in aanmerking kan komen. „Ik vind het veel te voorbarig om daar nu al een mening over te hebben. Ik heb er zelfs nog niet over nage dacht", aldus Berger, die verklaart in principe zijn werk bij FC Gronin gen te willen voortzetten. „Maar je moet natuurlijk bij voorbaat nooit ergens nee tegen zeggen", aldus Berger (links). (foto gpd> HEERJANSDAM - De amateur- ploegen hebben danig van zich af gebeten in de eerste ronde van het KNVB-bekertoernooi. Vijf ervan plaatsten zich in het afgelopen weekeinde al voor de volgende wedstrijdenreeks, waarvoor op woensdagavond 31 oktober de lo ting wordt verricht. Die avond worden ook de replays afgewerkt van Nieuw Lekkerland-PEC Zwol le (3-3), Spakenburg-Cambuur (1- LEIDEN - De tweede competitie wedstrijd van de onlangs opgerich te Leidse ijshockey vereniging Kar- ma-Lions tegen de reserves van Friesland Flyers is zaterdag na 3 minuten spelen bij een 0-0 stand ge staakt. Aanleiding was een wat te grof uitgevoerde bodycheck aan de rand van de boarding, die een forse beschadiging van het ijs tot gevolg had. Alles werd in de Leidse ijshal nog geprobeerd om de aangerichte schade te herstellen, maar na een kwartier werd het publiek verzocht de thuisreis te aanvaarden. Dit overigens pas nadat de toegangs prijs was terugbetaald. De ongewilde 'staking' wekte de woede van sponsor Frank Hogema. Hij wees met de beschuldigende vinger naar de ijsmaker van de hal aan de Vondellaan. "Dit is een gro ve nalatigheid van de ijshal", zei Hogema. "Ze weten dat er de hele dag geschaatst is op de vloer. Op het laatste moment werd de ijslaag pas hersteld voor de ijshockeywed- strijd en dus was er voor een goede inspectie geen tijd meer. Dat is geen manier van doen". "Voor de competitiestart zijn er gesprekken geweestmet het bestuur en sponsor enerzijds en de ijshal anderzijds", vervolgde Hogema, "iedereen wist waar hij aan toe was. En dan gebeurt dit", liet Ho gema, zelf ooit een verdienstelijk speler, zijn teleurstelling blijken. Terecht, want een bus vol spelers kon met nauwelijks een meter schaatsen in de benen de lange reis terug ondernemen naar Friesland. "Ik moest de wedstrijd stopzet ten", motiveerde scheidsrechter Sy- monds zijn beslissing. Het was niet verantwoord om door te spelen met zo'n grote beschadiging in het ijs. De kans op ongevallen was ui terst groot". Overigens kwam het 'wak' Lei den Lions best uit, nu er een dag later weer een competitieduel moest worden afgewerkt. De 'leeu wen' bleken voldoende uitgerust om bij Trias Leeuwarden te zege vieren: 4-8 (0-3,1-4,3-1Scores Lei den: Wim Constands (3), Theo Dietz (2), René te Berge, Mike Hemming en Elzard Hoogkamer. Leiden, dat in deze wedstrijd veruit de beste ploeg was, kreeg 20 strafminuten toebedeeld. Leeuwarden 12. ROTTERDAM Geïnspireerd door een volledig verschoonde geest heeft Bettine Vriesekoop zich het afgelopen weekeinde opmerkelijk gepresenteerd aan de tafeltenniselite van Europa. Weer op krachten gekomen na een slopende ziekte en uiterst vervelend en vermoeiend gekib bel rondom de coaching, bleek de 23-jarige Hazerswoudse op de Open Nederlandse kampioen schappen in Rotterdam als van ouds te kunnen vlammen. Over winningen op gerenommeerde speelsters als Szusza Olah, Euro pees kampioene Valentina Popo- va en Top-12-winnares Marie Hrachova loodsten Nederlands beste tafeltennisster naar de titel van de 19de 'Dutch Open', waar bij de heren de Pool Leszek Ku- charski na winst op zijn landge noot Andrej Grubba onverwacht op het ereschavot mocht klaute- Net als Vriesekoop zelf waren de heren van het organisatie-co mité bijzonder ingenomen met de Hollandse victorie. Een betere reclame in het kader van de pro motie van de 'Open Nederlandse' kon de NTTB niet gebruiken, met name nu de tafeltennisbond van plan is deze titelstrijd elk sei zoen (in plaats van vierjaarlijks) te organiseren. Het feit dat de toeschouwersaantallen vooral op de eerste twee dagen tegenvie len, weerhield toemooibaas Lo wer er niet van ambitieuze plan nen voor de toekomst te ontvou- Elk jaar "We zijn bijzonder tevreden over de verloop van het toernooi in de Ahoy-hal. In principe wil de NTTB dit elk jaar wel gaan or ganiseren", ging Lower, tevens vice-voorzitter van de tafelten nisbond, voorbij aan de weten schap dat het publiek de ping- pongstrijd links liet liggen. In de tijdspanne van drie dagen kwa men nauwelijks 3000 (de zondag werd met 2000 klanten in tegen stelling tot de vrijdag en zaterdag redelijk bezocht) toeschouwers langs de kassa's van de sfeerloze Maasstedelijke evenementenhal. Geen waarborg om een toernooi dat rond de 100.000 gulden kost jaarlijks te laten terugkeren. Het is dan ook de vraag of de als sponsor optredende gloeilam penfabriek uit Eindhoven in de toekomst bereid is om de tekor ten aan te zuiveren. Bettine Vriesekoop kon er niet warm of koud van worden, nu zij gisteren een enveloppe met 1000 Westduitse marken en de Open Nederlandse titel rijker werd. Na Vriesekoop: "Dit had ik nooit verwacht". een 'stille' periode incasseerde de Hazerswoudse daarmee weer een internationaal aansprekende overwinning sinds het 'binnen halen' van de Open Franse in 1982. Zaterdagavond hing alles nog aan een zijden draadje, toen de Francaise Brigitte Thiriet Vriesekoop het vuur na aan de schenen legde. Uiteindelijk zege vierde de speelster van Avanti al lerminst overtuigend met 21-19 in de vijfde set. Buikgriep Ik was zaterdag nog niet ge heel fit. Ik had nog last van m'n buik", refereerde Vriesekoop aan de buikgriep, die de tafelten nisster drie kilo lichter had ge maakt en een week aan bed had gekluisterd. Een niet optimale ROTTERDAM - De Europese Tafeltennisunie heeft Bettine Vriesekoop geselecteerd voor het Europese tafeltennisteam, dat in januari speelt tegen Azië. De wedstrijd wordt in de eerste week van het nieuwe jaar afge werkt in Hongkong. Het is de bedoeling dat de continentale confrontatie jaarlijks wisselend in Europa en Azie wordt ge speeld. Naast de landenwed- strijd wordt ook een individu eel toernooi georganiseerd. Voor die strijd hebben de orga nisatoren een prijzengeld van 175.000 gulden ter beschikking gesteld. De selectie bij de vrouwen: Popova, Antonjan en Bulatova (Rusland), Hrachova (Tsj), Sa- bo en Olah (Hong), Batinic (Joe), Lindbad (Zwe) en Vriese koop (Ned). Heren: Ulf Bengts- son, Waldner, Appelgren en Lindh(Zwe), Secretin en Biro- cheau (Fra), Surbek en Kalinic (Joe), Grubba (Pol), Pansky (Tsj) en Klampar (hong). conditie was dan ook de oorzaak van de nederlaag met haar vaste partner Grubba in de mixed- dubbelfinale tegen het Zweedse koppel LindlVLindblad. Het beloofde niet veel goeds voor de kwartfinale tegen 'angst- gegner' Olah, de Hongaarse die Vriesekoop tijdens de dit jaar af gewerkte Top-12 de voet dwars zette. Op krachten gekomen na een goede nachtrust, verscheen de Hazerswoudse echter als her boren achter de tafel op de fina ledag. De goede lijn die zij tegen Szusza Olah oppakte, werd tegen Europees kampioene Valentina Popova krachtig doorgetrokken. De Russin, een dag eerder bij de landenwedstrijden genadeloos door de Chinese Xialiang terug gewezen, kon niets uitrichten te gen het gevarieerde slagenarse naal en het hoge tempo van Vrie sekoop. Via driemaal 21-19 sprintte zij door naar de finale, waarin zij verrassend genoeg niet tegen de als eerste geplaat ste Chinese Xialiang moest op boksen. Dubbelspelpartner Marie Hra chova was zo 'vriendelijk' om de Aziatische verdedigster de weg naar de eindstrijd te versperren. Dat verhoogde de kansen op een Nederlandse overwinning, om dat Vriesekoop minder moeite heeft met het spel van de Tsje chische dan van de Chinese. Dat kwam in de hoogstaande vrou wenfinale tot uiting. Duidelijk werd daarin dat Vriesekoop dankzij een enige maanden gele den doorlopen trainingsstage in China progressie heeft geboekt. Hrachova had in de twee eerste games (21-14, 21-17) niets in te brengen tegen het Nederlandse slagengeweld. Even werd gas te ruggenomen (18-21), waarna Vriesekoop in de beslissende ga me haar goede spel met een over winning luister bijzette: 21-15. "Ik had nooit verwacht dat ik hier zou winnen", was Vriese koop ook zelf verbaasd. "De hele Europese top was hier aanwezig, zodat ik niet meteen van een overwinning uitging. Het is dus wel gebeurd en ik ben er ontzet tend blij mee. Het bewijst dat ik volledig terug ben". Over het ef fect van de in China gevolgde lessen: "Ik kan moeilijk zeggen of ik er beter van ben gaan spe len. Een ding is wel duidelijk: ik ben er mentaal een stuk sterker door geworden". Elementen Coach Jan Vlieg geloofde dat "Vriesekoop nog veel beter kan spelen, dan ze heeft gedaan". "Op sommige momenten paste ze de in China opgedane ervarin gen niet toe. Vooral bij momen ten van achterstand. Dan moetje de Chinese elementen in praktijk brengen. Dat vergt tijd om dat geheel in haar spel toe passen. Als dat is gebeurd, dan heb ik goede hoop. Ik elk geval is dit na de catastrofe van vorig jaar een prima start", wist de Groninger. Vriesekoops succes moffelde de matige resultaten van de ove rige Nederlandse afgevaardig den weg. In de derde ronde werd de Oranje gekleurde trein een de finitief halt toegeroepen. Mirjam Kloppenburg herstelde zich in de partij tegen Hrachova (door een set te winnen) enigszins van haar slechte optreden in de lan denwedstrijden, maar de Lich- tenvoordse kon een gebrek aan vorm niet verhullen. Voor Jan Vlieg ligt er een schone taak om de talentvolle speelster Van To- renstad weer in het juiste spoor te zetten. Aan Vriesekoop behoeft daar entegen niet teveel worden ge sleuteld. ROB ONDERWATER 1). Sliedrecht-Excelsior (1-1), AFC- Wageningen (1-1) en Rohda-Volen- dam (0-0). Aangezien het uitgestelde treffen tussen Rijnsburgse Boys en Vallei vogels in elk geval een amateur- winnaar oplevert, staat nu al vast dat zes amateurclubs verder beke ren. Dat kunnen er nog meer wor den, omdat in verband met de reis van het Nederlands amateurelftal naar Singapore, nog een aantal wedstrijden naar een later datum (17 en 18 november) werd verzet: NSW-NEC, Geldrop-Sparta en Elinkwijk-PSV. Vitesse-Roda JC wordt 6 november gespeeld. Voor de grootste stunt van de eerste ronde zorgde Heerjansdam. FC Groningen blameerde zich za terdag bij die ploeg in overtreffen de trap door zich met 3-2 te laten uitschakelen. De zaterdag eer steklasser, die in de competitie nog geen wedstrijd heeft gewonnen, overtrof zichzelf op eigen veld en verdiende de overwinning volko men. "De instelling leek nergens naar", mopperde trainer Han Ber ger, die juist daarop de hele week had gehamerd. "Daarom pleit ik mezelf ook vrij. Ik leg niet gauw de zwarte piet bij de groep, nu doe ik dat wel. De spelers hebben altijd de mond vol over geld en nu gooi en ze zomaar duizenden guldens over de balk. Het is gewoon schan dalig". Dat was het in Heeijansdam, waar doelman Kopanicki een straf schop van Bosman stopte en waar de Groningse invaller Brouwer de beslissende 3-2 in eigen doel mikte. Groningen, zonder de geblesseer de Koeman, maar met Fandi, droop onder hoongelach af. Berger wist het ook niet meer. "Ik weet niet wat het is met deze groep. Loopt het dan spelen ze de sterren van de hemel, zit het even tegen dan gaan de koppen naar beneden. Noem het maar faalangst", aldus de trainer die voor de wedstrijd al de defensie reorganiseerde. Hid- dink en Waalderbos moeten het veld ruimen. De eerste stond er za terdag al naast, de tweede kan aan de kant blijven zodra Graeme Rutjes overkomt van Excelsior. Op korte termijn hoopt Groningen die transfer te regelen. UTRECHT (GPD) International René van der Gijp is door het be stuur van Lokeren voorlopig ge schorst en heeft een boete gekre gen van maar liefst 5000 gulden. Bij de clubleiding en bij trainer Di- mitri Davidovic zijn opmerkingen in een humoristische sportrubriek in een Rotterdamse krant verkeerd gevallen. Van der Gijp zegt daarin o.a. dat de selectie bij winst van de trainer de hele week in de sauna mag zit ten en bij verlies de hele week in het bos moet lopen. Ook hekelde hij enkele spelers. Een Belgische krant nam de gewraakte zinsnede over. Van der Gijp: „Ze hebben er hier de humor niet van ingezien. Ik heb echt niet de bedoeling gehad mijn ploeggenoten te krenken". NOORDWIJK - Het accent werd spoorslags verlegd naar volgende week. Twee trainers stonden niet lang stil bij het kunstje dat Noord- wijk flikte. Zó spectaculair als de cijfers doen vermoeden, was de 4-2 zege immers niet. En dus ver dween Veendams Henk Nienhuis direct na de uitschakeling voor het 'grote' KNVB-bekertoernooi naar Doetinchem om de volgende com petitie-tegenstander Willem II bij De Graafschap aan het werk te zien, overigens wel nadat hij eerst zijn selectie voor een straftraining op zondagmorgen had geïnviteerd. John Eelman van Noordwijk verbleef niet veel langer dan nood zakelijk tussen zijn jubelende pu pillen. maar zat na de 4-2 overwin ning al gauw met zijn gedachten bij de wedstrijd tegen Zwart Wi- t'28, waarin Noordwijk aanstaande zaterdag moet laten zien dat de ze ge op de eerste divisionist niet lou ter op toeval berustte. Die kwam verdiend bij Noord wijk terecht, slechts vanwege het feit dat alleen de amateurs 'werk' van het bekerduel wensten te ma ken. In tegenstelling tot wat de vroegtijdig met een golf gemak zucht overspoelde Veendammers lieten blijken, móest die ploeg ook wel, nadat John Eelman afgelopen week spelers nadrukkelijk ter ver antwoording had geroepen. "Het is natuurlijk te gek dat je zoiets gasten van 26 jaar moet ver tellen", aldus Eelman, "maar ie mand die intenties heeft om pres taties te leveren kan zich niet per mitteren de ene week alles en de volgende keer maar 80 procent te geven. Elke pot moet je je voor 100 procent inzetten". Bij PPSC en vorige week nog bij SSS ontbrak het daaraan Zater dagmiddag werd het bewijs gele verd dat alleen door met man en macht te knokken geen negatieve uitschieters op uitslagenlijsten hoeven worden bijgeschreven. De tijd dat Noordwijk dank zij het in tellect van 'gouwe ouwe' krachten zuiniger met energie om kon sprin gen is voorbij. De groep waarover Eelman beschikt is op zijn zachtst ADVERTENTIE altijd keus uit 200 c .KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID^ -Bcmgnnhel occasioncentrumjgM^nHM gezegd talentvol, een paar jaar al eigenlijk en routine is ook voorra dig, maar het team mist een leider. Dat gemis deed zich zaterdag middag niet voelen, "want we kon den tegen Veendam rustig afwach ten wat er allemaal zou gebeuren, maar volgende week is dat weer de grootste moeilijkheid", proefde Eelman wel. Gesmeerd Veel gelegenheid tot afwachten bood het geconcentreerd startende Veendam Noordwijk de eerste tien minuten niet. Het liep gesmeerd bij de noorderlingen, wat reeds na 11 minuten de 0-1 van Bert Wie- bing tot gevolg had. "Hadden zij dat volgehouden, dan waren we in de grootste problemen gekomen", wist Eelman. Trainer Nienhuis mocht tevre den zijn en hoefde er op dat mo ment ook niet over te peinzen voor zondagmorgen een extra training in te lassen. Krap anderhalf uur la ter, voor zijn vertrek naar Doetin chem, beval hij echter de complete selectie om de volgende morgen toch maar voor straf aan de 'Lange- leegte' te verschijnen. Het laat zich raden dat Nienhuis allerminst te spreken was over de uitschakeling. Veendam is meer nog dan Noordwijk een ploeg die het van hard werken moet hebben. Na de, in vergelijking met het vori ge seizoen, alleszins redelijke com petitie-start, weten ze dat in noord- Groningen zelf nog wel het beste. De meeste punten werden op inzet en enthousiasme behaald, maar het succes steeg de semi-profs za terdagmiddag na de vroege 0-1 snel naar het hoofd. "De omstandigheden werken dan in ons voordeel. Die gasten hebben net drie uur in de bus geze ten voor een wedstrijdje tegen een Noordwijk viert feest na de 3-2 van Klaas Vink (9), die rechts door de jeugd wordt omhelsd. Mark Vink, Jos Smits (half zichtbaar), Andries Wendt, Geert Jan Bakker en René van Heilsbergen juichen mee. (foto Hoivasti amateurcluppie en dan is het nog rotweer ook", verplaatste Eelman zich in Veendamse gedachten- gang. Het was de redding van Noordwijk, dat naar later zou blij ken aan zijn beste wedstrijd van dit seizoen was begonnen, al is daar mee niet gezegd dat de roodwitten een oogstrelende partij op de mat legden. Feller Met John Maryt voorop beet de thuisploeg veel feller van zich af. De middenvelder mocht zich ge lukkig prijzen dat scheidsrechter Hartland bij twee ongenadige sli dings de professionele gele kaart op zak hield. Hij gaf die na ruim een half uur wel aan Sjaak Sluys, overigens om een veel onbenulli ger reden ('spelbederf). De Veendamse semi-profs (Eel man: "Spelers die bij FC Gronin gen niet veel verder komen dan het C-team. En voor een C-elftal hoe ven wij echt niet onder te doen"), moesten de beste kansen zowel voor als na rust aan Noordwijk la ten. René van Hensbergen verprut ste tien minuten voor de pauze de mooiste mogelijkheid, door na een rush over de as van het veld zelf uit te halen. Nu de bal naast ging was het 'logisch' dat hij beter op de vol ledig vrijstaande Klaas Vink had kunnen passen. Honderd tellen la ter werd het toch 1-1. Siem van Be- veren scoorde, maar de goal kwam verder volledig op naam van de grof blunderende, zaterdagmiddag Mokkend Dat maakte het middagje voor de bijna 500 betalende toeschouwers er alvast een stukje beter op. Ande ren waren een uur eerder mokkend reeds bij de kassa omgekeerd, da nig geschrokken van de toegangs prijs. Noordwijkers die wel zes piek, of voor een zitplaats zelfs tien gulden hadden neergeteld, verga ten hun ergernis daarover in de tweede helft. Nog niet meteen, want andermaal in de elfde minuut kopte Alex Klompstra een door de jakkerende wind immer verrader lijke voorzet van Theo Keukens in (1-2). Pas echt leuk werd het door toe doen van Klaas Vink. Lange tijd een belofte, koppig en vooral bru taal, maakt hij nu, volwassenen de indruk werkelijk door te zullen breken. Een supersnelle spits (Ernst Söllner kon hem eenmaal slechts ten koste van een gele kaart afremmen, later verdiende Jack van Loon eenzelfde straf maar al leen Hartland dacht daar anders over) met een neus voor doelpun ten. Na voorbereidend werk van Andries Wendt/Geert Jan Bakker (25ste minuut) en, zeer fraai, Jos Smits (31ste) was Klaas Vink ter plekke voor de 2-2 en 3-2. Ruim in blessuretijd, na een spannend maar kansarm Veendams slotof- fensief, bood hij Geert Jan Bakker na een soepele counter de 4-2 aan. Leuk en aardig allemaal, maar niet iets om al te lang stil bij te blij ven staan. De trainers deden dat dan ook niet. "Gunstig", noemde Eelman slechts de score, "want bij 2-2 dacht ik met afgrijzen aan de reis naar de 'Langeleegte'. Niet om dat het SC Veendam is, maar op een doordeweekse avond is zoiets voor ons natuurlijk niet te doen". GERARD HAVERKAMP

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13