Oppositie Z.-Afrika wil hulp Nederland Biedt u maximale vrijheid en u betaalt óók op lange termijn niet te veel rente. Rabobank Q Kerk veroordeelt beleid Thatcher Iran: tijd nog niet rijp voor beslissende slag CDU/CSU kan zich geen schandaal veroorloven De variabele Rente Hypotheek. Voor drietal in Brits consulaat Weer dode bij rellen voorstad van Johannesburg Eerste concrete spoor naar dader bomaanslag Russisch vliegtuig botste op tankauto Luxemburg schaft doodstraf af ZATERDAG 20 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG (GPD) „Wij vragen alle regeringen en organisaties steun voor onze strijd en hopen dat op korte termijn een vertegenwoordiger van de Nederlandse regering een ontmoeting zal hebben met de drie vluchtelingen in het Britse consulaat te Durban, teneinde te bespreken op welke manier Nederland hen kan helpen". LONDEN (AFP) - De Anglicaanse Kerk heeft haar traditionele terug houdendheid laten varen en uit nu al een maand beschuldigingen te gen de regering-Thatcher. De ker kelijk leiders zijn zich gaan men gen in de politieke discussie tegen een achtergrond van stijgende so ciale onrust in Groot-Bnttannié als gevolg van de nu zeven maanden durende staking in de kolenmij- Van een predikant in een klein dorpje in de mijnstreek tot en met de aartsbisschop van Canterbury; de hele Anglicaanse geestelijkheid heeft zich in de politieke strijd ge mengd. Het bezoek wat de primaat van de Kerk, Robert Runcie, vori ge maand aan het mijnwerkers- dorp Cresswell in het noorden van het land heeft gebracht, was vooral ingegeven door bezorgdheid. Run- cie maakte zich ongerust over de gevolgen van de conflicten tussen stakers en werkwilligen. Maar kort voor de opening van het congres van Thatchers Conser vatieve Partij, begin deze maand, ging Runcie rechtstreekser in de aanval in een interview met de „Ti mes". Daarin sprak hij zijn afkeu ring uit over „de wanhoop aan de toekomst bij bepaalde bevolkings groepen, de onrechtvaardige ver deling van de offers die gebracht moeten worden, en een werkloos heid van een ongekende omvang". Deze verwijten volgen op eerdere beschuldigingen van de bisschop van Birmingham, Montefiore, en de nieuwe bisschop van Durham, David Jenkins. Jenkins vroeg bij zijn inwij dingsplechtigheid op 21 september de voorzitter van de nationale ko- lenraad (NCB), Ian MacGregor, zich terug te trekken. MacGregor. benoemd door de regering, werd door Jenkins afgeschilderd als een uit Amerika geïmporteerde be jaarde". In een brief aan de minis ter van energie, Peter Walker, moeide de bisschop zich recht streeks in de politieke strijd met de uitspraak dat de regering „meer waarde lijkt te hechten aan een be paald economisch beleid, dan te ietten op diegenen die van dat be leid de dupe zijn". Donderdag bracht de Anglicaan se Kerk een rapport uit van de de ken van Durham, dominee Peter Baelz, waarin elk economisch be leid wordt veroordeeld dat het volk verdeelt in bezitters en niet-bezit- ters, en geen oog heeft voor de eer ste levensbehoeften van bepaalde groepen van de maatschappij". Dat zei de woordvoerder van de Zuidafrikaanse multi-raciale oppo sitiebeweging UDF-NIC (het Ver enigde Democratische Front/Natal Indian Congress), dr. Farook Miir, tegenover onze correspondent in Johannesburg. Het verzoek om hulp is dus niet alleen gericht aan JOHANNESBURG (RTR/UPI) - Bij botsingen in Sharpeville, een zwarte stad 65 km zuidelijk van Jo hannesburg, is gisteren een man door de Zuidafrikaanse politie doodgeschoten. Dit heeft een poli tiewoordvoerder in Johannesburg meegedeeld. Er is een totaal ver bod ingesteld voor blanken op het betreden van Soweto, de zwarte voorstad van Johannesburg waar een miljoen mensen wonen. Bij botsingen tussen zwarten en de politie in geheel Zuid-Afrika zijn sinds vorige maand ongeveer 80 zwarten en een blank kind omge komen. De rellen ontstonden in zwarte voorsteden van Sharpeville. zevende ve^jaarfa^ 'v an' u ft jfeb r e n .razzia's die volgden op bloedige C"" de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, West-Duitsland en Frankrijk, zoals aanvankelijk was medegedeeld, maar ook via de Nederlandse honoraire consul te Durban aan de Nederlandse rege ring overgebracht. Sinds 13 september zitten de drie leidende figuren van de UDF-NIC, Archie Gumede, Billy Nair en Paul David, in het Britse consulaat te Durban omdat zij arrestatie vrezen door de Zuidafrikaanse veilig heidsdienst vanwege hun boycot activiteiten tijdens de recente ver kiezingen voor een kleurlingen- en Aziatenparlement in augustus van dit jaar. Hun aanwezigheid in het Britse consulaat heeft de toch al gespannen verhouding tussen En geland en Zuid-Afrika alleen maar verslechterd. In Zuid-Afrika wordt openlijk gesproken over de mogelijkheid van een diplomatieke breuk tussen de beide landen nu Zuid-Afrika bij monde van zowel de staatspresi dent P. W. Botha als minister van buitenlandse zaken Roelof „Pik" Botha weigert de vier Zuidafrika nen aan Engeland uit te leveren die aanstaande maandag voor de En gelse rechtbank te Coventry moe ten verschijnen op beschuldiging van illegale wapensmokkel. De Zuidafrikaanse regering heeft ech ter de uitwisseling gekoppeld aan de verwijdering van de drie uit het Britse consulaat. rellen in 1976. Een menigte van ongeveer 500 zwarte jongeren gooide stenen naar auto's bij het politiebureau van Sharpeville. Ze werden door de politie verspreid met rubberko gels en hagelschoten. „Een zwarte werd dodelijk gewond", zei de po litiewoordvoerder. Ook in Soweto was het onrustig. De politie verspreidde scholieren die met stenen gooiden. Voor blan ken is een verbod ingesteld voor het betreden van Soweto. Het ver bod kwam aan de vooravond van een kerkdienst die morgen in So weto wordt gehouden om de toe kenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan bisschop Desmond Tu tu te vieren. Blanken hebben ver gunning nodig om Soweto en an der zwarte voorsteden te bezoeken. Aan verslaggevers wordt regelma tig toestemming onthouden in tij den van spanning. sissituatie, waarbij zowel de Britse ambassadeur in Zuid-Afrika, Pa trick Moberley, werd ontboden bij minister Botha, als de Zuidafri kaanse ambassadeur in Engeland, Denis Worrall, bij de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Mal colm Rifkind. In diplomatieke kringen in Pre toria vraagt men zich wel af hoe Nederland de drie in het Britse consulaat te Durban feitelijk kan helpen. Ze lopen op dit moment ze ker niet het gevaar door de Engel sen uit het consulaat gezet te wor den. Als ze vrijwillig weggaan, worden ze onmiddellijk gearres teerd. Nederland beschikt trou wens niet meer over een consulaire vertegenwoordiging in Durban, zo dat de drie op de een of andere ma nier ongezien naar Johannesburg, waar Nederland wel een consulaat heeft, of naar de ambassade in Pre toria moeten zien te komen. WASHINGTON Omringd door topambtenaren heeft president Reagan gisteren in Washington een wet ondertekend die een betere bestrijding van het terrorisme beoogt. Voor die bestrijding wordt voorlopig ruim één miljard gulden uitgetrokken. De wet voorziet onder meer in een fonds van 35 miljoen gulden waaruit personen kunnen worden beloond die inlichtingen verschaffen over terroristische acties die tegen de Verenigde Staten worden voorbereid. De hoogste 'prijs' in dat verband is anderhalf miljoen gulden. (foto AP) TEHERAN (AFP/RTR/DPA) - Iran en Irak hebben gisteren gewagge- maakt van nieuwe gevechten in de Golfoorlog en een schip werd - klaarblijkelijk bij een Iraanse aan val -- getroffen door een raket, maar Teheran verklaarde dat de tijd nog niet rijp was voor zijn lang verwachte grote offensief. Iran deelde mee dat het twee te genaanvallen had afgeslagen die Irak gisteren in de centrale sector Peter Fung, technisch directeur len en met zware verliezen was te ruggeslagen. Twee zeelieden kwamen om het le ven toen een raket, waarschijnlijk afgevuurd door een Iraans vlieg tuig, het duikersondersteunings- schip "Pacific Protector" trof ten oosten van de Golfstaat Qatar, al dus een woordvoerder van de eige naars van het schip. het front had ondernomen te gen stellingen die donderdag door Iraanse troepen waren ingenomen. Irak meldde dat Iran had aangeval- het gebied van de Golf van Swire Pacific Offshore Services Ltd., deelde mee dat een derde zeeman wordt vermist, maar dat 16 ande- Voor het eerst in 23 jaar is een politicus uit de vergadering van de Duitse Bondsdag weg gestuurd wegens het maken van, zoals dat in de reglemen ten heet, verschrikkelijke bele digingen. De Groene-afgevaar- dige Jürgen Reents had het donderdag over Bondskanse lier Helmuth Kohl, die zojuist was teruggekeerd van een reis naar China en Pakistan. door Leo Maat Reents had geen goed woord over voor Kohl en noemde hem een handelsreiziger voor de Duitse industrie. Het kwam de Groene op boze tussenwerpin- gen vanuit de vergaderzaal te staan, maar hij ging door, koel en prikkelend als altijd. Tot hij afsloot met: "Maar wat valt er ook anders te verwachten; het past prima bij een Bondskanse lier, wiens weg naar de top van zijn fractie en partij door Flick werd vrijgekocht". De rechtse meerderheid in het parlement sloeg op tilt. De christen-democraat Schlaube riep uit: Moeten we ons maar alles laten gezeggen? Raussch- meissen! riep de CDU/CSU- fractie in koor. Hetgeen ge schiedde. De plaatsvervangend voorzitter van de Bondsdag, Ri chard Stücklen (CSU), schorste Reents voor de duur van vijf dagen. De verwijzing van Reents naar de Flick-affaire was meer dan de christen-democraten konden verdragen. De partij wordt al anderhalve week ge plaagd door onthullingen in de Duitse pers over Rainer Barzel, de voormalige fractie- en partij voorzitter en tegenwoordig voorzitter van de Bondsdag. Barzel zou, zo onthulde Der Spiegel vorige week, 1.7 mil joen mark hebben gekregen als een soort afvloeiingsregeling uit de CDU-top. Officieel ver diende hij het geld bij advoca tenkantoor Paul, dat in op- Rainer Barzel. (foto ap>. dracht van Flick Barzel een aantal vrij onbenullige rappor ten liet opstellen. Flick betaal de precies de 1.7 miljoen, die Barzel als honorarium op streek. De conclusie van Der Spiegel lag voor de hand: hier was een deal gemaakt. Na het artikel in Der Spiegel verschenen ook in de dagbla den onthullingen over dubieu ze bijverdiensten van Barzel. De Stuttgarter Zeitung meldde dat Barzel na zijn aftreden als partijvoorzitter in 1975 ook tienduizenden marken ontving van de Chase Manhattan Bank en de puddingfabrikant Oet- ker. Lambsdorff De betalingen van het Flick- concern aan liberalen en chris ten-democraten is nog onder werp van juridische studie. Maar hangende het onderzoek heeft het in elk geval politiek de kop gekost van de liberaal Lambsdorff, die in verband met de affaire als minister moest aftreden. De rel in de Bondsdag van donderdag werd er nog leuker op door het gebruik van het krachtige scheldwoord Arsch- loch door Joseph Fischer (Groenen). Hij noemde de fun gerend voorzitter Stücklen een klootzak en moest ook uit de zaal verdwijnen, zij het voor de duur van slechts twee dagen. Het tumult werd nog heftiger toen Rudolf Seiters, de partijse cretaris van CDU/CSU zich in de woordenstrijd mengde met de opmerking: "de methoden waarvan deze partij zich be dient hebben al eens tot de val van de democratie geleid". Sei ters vergeleek de Groenen met de nazi's, die de chaotisch func tionerende Weimar-republiek van vóór de oorlog om zeep hielpen. Seiters werd door zijn partij- genoot/Bondsdag-voorzitter niet geschorst wegens ver schrikkelijke belediging. De rel in de Bondsdag maakt één ding heel duidelijk. De coa litie van CDU/CSU en FDP voelt zich uiterst ongemakke lijk en kwetsbaar. De trend in de Bondsrepubliek laat zien dat de kiezers hoe langer hoe meer naar links en met name naar de Groenen neigen. Bij de recente gemeenteraads-verkie- zingen in de deelstaat Nordr- hein-Westfalen werd de opmars van de Groenen naar de derde plaats in de rangorde van poli tieke partijen voor de coalitie pijnlijk bevestigd. In bijna alle grote gemeenten verloor de rechtse coalitie haar meerder heid. De alarmerende berichten over de schade aan Duitse wou den, de helft van de bomen zou doodziek zijn, werden deze week door minister Zimmer- mann afgedaan met: "De bos sen zijn niet geholpen met pa niekmakerij en hysterie van de oppositie". Maar de regerings partijen beseffen terdege dat de omvangrijke milieu-problemen de Groenen in de kaart spelen. Er was nog maar een druppel nodig om de emmer te doen overlopen. De steeds nerveuzer wordende politici ter rechter zijde moesten eens ontploffen. En dat gebeurde dan ook op het moment dat Helmuth Kohl zelf, Duitslands hoop in bange dagen, op de korrel werd geno men. Razernij Seiters verwijt aan de Groe nen, dat zij zich van nazi-me thoden zouden bedienen, be vatte zoveel uiterst beledigen de overdrijving, dat zoiets al leen maar gezegd kan zijn door iemand in machteloze razernij. Het optreden van de Groenen is over het algemeen niet an ders, zeker niet minder parle mentair, dan de benadering van de PSP in het Nederlandse parlement. De uitdrukking 'klootzak' daargelaten, maar daarvoor heeft Fischer zich dan ook schriftelijk verontschuldigd, hoewel hij aanvankelijk vol- hieid dat het een feitelijke con statering en geen scheldwoord De beschuldiging van Seiters dat de Groenen de rel bewust hebben uitgelokt doet denken aan de overlevering uit de tijd van de Spaanse burgeroorlog Toen Duitse vliegtuigen het plaatsje Guernica plat gebom bardeerd hadden en Picasso zijn indrukken daarvan in het inmiddels wereldberoemde kunstwerk had neergelegd, vroegen Duitse officieren hem verbaasd over de ongebrui kelijke schilderstijl - "Haben Sie das gemacht?". "Nein", zou Picasso geantwoord hebben, "das haben Sie gemacht". De Groenen kunnen de stel ling: die rel, die heeft u ge maakt, gemakkelijk volhou den. Zeker wanneer blijkt dat Reents de waarheid sprak, toen hij zijn beschuldigingen uitte. Maar daarover zal eerst woens dag zekerheid bestaan, wan neer Bondsdag-voorzitter Bar zel zich voor de Flick-onder- zoekscommissie moet verant woorden. ren waren gered door een Ameri kaans marineschip. Een officier van dit schip zei dat de zeelieden per helikopter zijn overgevlogen naar Bahrein. De 1.538 ton metende Pacific Pro tector was het laatste in een reeks van meer dan 40 koopvaardijsche pen die dit jaar door Iran en Irak zijn aangevallen om eikaars oor logsstrategie in de wielen te rijden. De twee olieproducerende landen zijn sinds september 1980 met el kaar in oorlog. Iran heeft gisteren het akkoord tussen Irak en Turkije veroor deeld, dat Turkse troepen toestaat op Iraaks grondgebied op te treden tegen Koerden. Volgens een ver klaring van het ministerie van bui tenlandse zaken in Teheran brengt het akkoord „de veiligheid in het gehele gebied in gevaar". LONDEN (DPA) De Britse poli tie heeft gisteren - een week na de mislukte bomaanslag op premier Thatcher en de meeste van haar ka binetsleden - de jacht geopend op een concrete verdachte. Het gaat om een man die begin vorige week door een kamermeisje werd gezien en die met een zilverkleurige foto koffer kamer 629 in het Grand Ho tel in Brighton betrad. De verden king bestaat dat de bom in de kof fer zat en later tot ontploffing werd gebracht. De politie vindt de inlichtingen belangrijk en heeft een persoons beschrijving uitgegeven, die echter voornamelijk het dragen van een baard en de kleding betreft - waar de verdachte zich gemakkelijk van kan ontdoen. Het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) heeft vo rige week bekend gemaakt verant woordelijk te zijn voor de aanslag, die aan vier mensen het leven kost te. In Groot-Brittannië wordt de roep om herinvoering van de dood straf voor „terroristische moorde naars" sterker. De afkeer van de aanslag op premier Thatcher en haar regering is hiervoor verant woordelijk. Een opiniepeiling, ge publiceerd door het dagblad de „Sun", wijst uil dat 80 procent van de Britse bevolking de doodstraf in de rechtspraak terug wil. Ook conservatieve parlementsle den hebben het parlement ge vraagd om herinvoering. De pre mier heeft haar steun voor de „strop" voor terroristen al toege zegd. De discussie hierover werd nog eens gevoed door de medede lingen van de IRA dat ze door zou gaan met aanslagen op prominente Britten. Volgens een verslaggever van de „Times" staat koningin Eli zabeth „bijna zeker" op het doden- lijstje van de IRA. MOSKOU (UPI) - Een toestel van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot is deze week op een landingsbaan van het vliegveld van Omsk, in Siberië, in botsing gekomen met een tankauto. Alle passagiers zijn volgens onbevestig de berichten bij de explosie om het leven gekomen. Westerse reizigers die uit Omsk in Moskou waren aangekomen ver klaarden dat een Toepolev-154 met ongeveer 150 mensen aan boord maandag is verongelukt. Het toe stel was net geland na een vlucht uit Krasnodar, in Zuid-Rusland, al dus een Franse radio-correspon dent. Het kwam in botsing met een tankauto, die op de landingsbaan van het vliegveld van Omsk reed. Er was een „gigantische explosie", aldus de correspondent, en men kan ervan uit gaan dat alle passa giers om het leven zijn gekomen. Het vliegveld was een halve dag dicht, zo zei hij, en de telefoonver bindingen met Omsk waren voor korte tijd verbroken. De Tu-154, het Sovjet-equivalent van de Boeing 727, kan 167 mensen vervoeren en alle binnenlandse vluchten zijn in de Sovjetunie meestal volgeboekt. Sowjet-functionarissen in Moskou zeiden niets van het incident af te weten. Behalve als er buitenlan ders bij zijn betrokken geven de autoriteiten zelden details over rampen. LUXEMBURG (DPA) - Met onder tekening van de Europese conven tie over afschaffing van de dood straf heeft het Luxemburgse parle ment gisteren afstand gedaan van de nog in de grondwet voorziene mogelijkheid van uitvoering van de doodstraf. Volgens een medede ling van de Luxemburgse voorlich tingsdienst stemde de overgrote meerderheid van het parlement voor een „wetsvoorstel voor de vol ledige afschaffing van de dood straf'. Een minderheid in het Luxem burgse parlement wees het wets voorstel af omdat de volledige af schaffing „een garantie voor zware misdadigers" zou zijn. In het parle ment van het Groothertogdom was al in juni 1979 een wet ter afschaf fing van de doodstraf aangenomen. Daarin stonden echter wel uitzon deringen voor de zwaarste misda den als terrorisme, ontvoering met dodelijke afloop en kindermoord. ADVERTENTIE Bij een hypotheek met een variabele rente betaalt u nooit meer dan de geldende marktrente. Aanpassingen vinden geleidelijk plaats. Stijgt de marktrente, dan betaalt u meer. Daalt die, dan wor den uw hypotheeklasten lager. U kunt bij de Variabele Rente Hypotheek onbeperkt boetevrij aflossen. Bovendien kunt u meestal de afgeloste bedragen opnieuw op nemen zonder notariskosten. Een grote mate van vrijheid dus. De huidige vanabele rente is aantrekkelijk Laag en be draagt bij gemeentegarantie en maand- betaling 7,9%. Dit is een van de vele hypotheek mogelijkheden van de Rabobank. Maak daarom een afspraak met onze hypotheek-adviseur. Hij geeft u advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7