actief in op BKR dit jaar mislukt' Winkeliers van Haar lemmerstraat lokken klanten met spelletjes 'Schoonmakers kunnen werk onmogelijk aan' )84 ZATERDAG 20 OKTOBER 1984 Kamerlid bij opening expositie LEIDEN - "De bezuiniging op de Beeldende Kunstenaars Rege ling zal dit jaar een mislukking blijken. Het aantal kunstenaars dat gebruik maakt van de BKR zal dit jaar niet met 1.600, maar slechts met 185 verminderen". "Van de geplande rest bezuiniging van 55 miljoen zal slechts 20 mil joen gulden bruto worden gehaald. Tel daarbij de 20 miljoen op, die minister Brinkman dit jaar extra te verdelen heeft. Dan blijkt het netto saldo positief te zijn." Die voorspelling deed Frits Nies- sen, Tweede Kamerlid voor de PvdA, gisteravond in het Waagge bouw, aan de Aalmarkt in Leiden, waar hij sprak ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling 'BKR in de Waag'. De situatie voor volgend jaar zag hij veel minder rooskleurig in. Hij zei te verwach ten dat veel kunstenaars de ver plichte 6.000 gulden eigen inkom sten niet zouden halen en dat het aankoopbeleid van gemeenten, dat er dit jaar op gericht was zo veel mogelijk kunstenaars het vereiste bedrag te laten halen, volgend jaar een eenmalige zaak zou blijken te zijn. Indruk Op de tentoonstelling wordt een indruk gegeven van het beleid van de landelijke, provinciale en ge meentelijke overheid op het ge bied van de beeldende kunst. Lan delijke ontwikkelingen worden aan de hand van krantenknipsels en tekstvellen getoond. Ook de on vrede van kunstenaars met de re geling is in beeld gebracht. Een groot deel van De Waag is ingeruimd om Leids BKR-werk te exposeren. Zo hangt er het eerste doek dat in Leiden werd aange kocht: een doek van H. van der Vet uit 1950 en een schilderij van Maria Creighton uit 1953, de eerste Leid- se vrouw in de regeling. Uit meer recente tijd zijn ook plastieken op gesteld. Brieven, notulen en verslagen geven weer hoe kunstenaars smeekten om in de BKR te worden opgenomen, hoe de commissie haar besluit vormde en hoe de kun- FORUM - In het gebouw van de juridische faculteit (Hugo de Grootstraat 27) wordt dinsdag een forum gehouden over een mogelijk juridisch verbod van partijen als de Centrumpartij. Forumleden zijn de Rotterdamse hoogleraar Cou- wenberg, het PSP-kamerlid Van Es, de Haagse officier van justitie Couzijn en wetenschappelijk me dewerker van de juridische facul teit Fernandes Mendes. Aanvang van de discussie is 20.00 uur. stenaar zijn nood klaagde als dat negatief was uitgevallen. Een gra fiek brengt aantal en prijzen van de Leidse BKR-aankopen door de ja ren heen in beeld. De tentoonstelling kan nog tot en met volgende week zaterdag worden bekeken. LEIDEN - De bezuinigingen op het schoonmaken van gemeentelij ke gebouwen hebben tot gevolg dat de huidige schoonmakers het werk onmogelijk aan kunnen. On der meer scholen worden daardoor onvoldoende schoon gemaakt. Hierover zijn inmiddels ook klach ten van ouders binnengekomen. Dit stelt raadslid Vergeer van de Socialistiese Partij vast, reden voor hem om burgemeester en wethou ders over deze bezuinigingen in schriftelijke vragen aan de tand te voelen. Vergeer vraagt B en W of zij bereid zijn de aanbesteding van het schoonmaakwerk te herzien, indien blijkt dat de bezuinigingen Vakantie voor kinderen van mijnwerkers LEIDEN Acht Engelse mijnwer kerskinderen vergezeld van vijf be geleidende volwassenen zijn giste ren aangekomen voor een korte vakantie in Nederland. Hun reis en verblijf hier is mogelijk gemaakt door een Leids actiecomité dat de al maanden stakende mijnwerkers wil steunen. Het comité beperkt zijn activitei ten tot de Rhondda Valley in Wa les. Daar komen ook de dertien En gelsen vandaan. Wethouder Tesse- laar heette ze gisteravond in het Boddaert-centrum aan het Terwee- park 'on behalf of het Leidse ge meentebestuur welkom. In zijn beste Engels, dat maar net aan de kwalificatie 'Steenkolen-Engels' ontstijgt, sprak hij de vakantievier- ders toe. Hij sprak ze moed in- voor hun strijd om de mijnen open te hou den, sprak van een 'good fight' en meende: 'Als jullie niet winnen, is het afgelopen'. Tesselaar zei te ho pen dat ze in Leiden iets van de so lidariteit met hun strijd voelen. Een deel van het Engelse gezel- In zijn vragen haalt Vergeer en kele voorbeelden aan. Zo zouden in de Meren wijk twee schoon maaksters dagelijks in twee uur tijd 25 lokalen, 40 toiletten, zes le- rarenkamers, een hal, een toneel zaal en de bijbehorende gangen moeten schoonmaken. Aan een ba sisschool in Leiden-Noord moch ten schoonmaaksters vóór de be zuinigingen vier uur werk beste den, erna nog maar twee uur. Volgens Vergeer leiden deze slecht werkbare situaties ertoe dat er klachten komen en schoon maaksters (-makers), die al jaren naar tevredenheid van alle betrok kenen hun werk deden, zijn ontsla gen. De SP'er vraagt B en W der halve of de gemeente er op toeziet dat het schoonmaakwerk binnen de daarvoor berekende tijd kan worden verricht. Voorts meldt Vergeer de indruk te hebben dat de bezuinigingen vooral ten koste gaan van de be schikbare uren voor het schoon maakwerk. Hij suggereert de mo gelijkheden om te bezuinigingen op bijbehorend administratief werk en toezicht eens na te gaan. LEIDEN - De ondernemersver eniging Promotion Haarlemmer straat heeft voor de komende maanden een aantal activiteiten op stapel staan. C A mogelijk september '85 in nieuw pand LEIDEN - C A zal zijn nieuwe vestiging aan de Haarlemmerstraat waarschijnlijk in september 1985 openen. Dat deelde voorzitter Palm van de ondernemersvereni ging Promotion Haarlemmerstraat gisteren mee. C A verruilt zijn vestiging aan de Botermarkt voor een complex aan de Haarlemmerstraat ter hoog te van de panden 92 tot en met 102b. Het bestemmingsplan staat dit toe. Palm vertelde gisteren dat C A nog met de gemeente in ge sprek is over de juiste vormgeving van de nieuwe winkelvestiging. Veel bezwaren zijn er niet te ver wachten tegen de komst van het kledingmagazijn. Wel heeft de win keliersvereniging Haarlemmer straat/De Camp andermaal laten weten dat er meer parkeergelegen heid in de wijk moet komen. Palm meldt dat de Promotionvereniging deze wens steunt, maar niets voelt voor bezwaarschriften die de komst van C A zouden kunnen vertragen. Raadslid bang voor mislopen rijkssubsidie probleemwij ken LEIDEN - Het CDA-raadslid Van Duijn is bang dat de gemeente Lei den extra gelden voor de pro-1 bleemwijken misloopt, omdat een zogenaamde knelpuntenanalyse te laat is ingediend. Van Duijn heeft hierover schriftelijke vragen ge steld c B en W. Wethouder Tesselaar spreekt de Engelse gasten schap kon dat al direct na aan- Clubhuis. Vanavond is er in het komst toen ze vertrokken naar een voormalige DSW-gebouw aan de solidariteitsavond in het Antonius Willem Barentszstraat een groot benefiet-feest waar een groot aan tal artiesten belangeloos optreedt. Aanvang is 21.00 uur. Voor 15 september moest de ge meente Leiden een analyse van de problemen in de achterstandsge bieden indienen bij het rijk. Samen met vijftien andere gemeenten komt Leiden namelijk in aanmer king voor subsidie ter bestrijding van achterstanden in het algemeen en van minderheden in het bijzon der. Van Duijn wil weten waarom de analyse niet op tijd is ingeleverd en of er nu een kans is dat Leiden sub sidie gaat mislopen. Bovendien vraagt hij of de projecten die 1 ja nuari 1985 moesten beginnen nu vertraging oplopen. Centrumpartij is crimineel' LEIDEN - Moet de Centrumpartij verboden worden. Nee, vindt bur gemeester Goekoop. Ja, vinden wethouder Schaeffer van Almere en Sandew Hira van Surinaams Links. De vraag rees op de vijfde avond van de Conferentie 'Samen Leven in Leiden' waar racistische partijen en in het bijzonder de Centrumpar tij aan de orde kwamen. Hira was zeer duidelijk in zijn oordeel over de CP: "Dit is geen politieke partij, maar een racistische partij. Racis me is bij de wet verboden, dus ligt een verbod van de CP voor de hand". Hij ging in op de argumenten pro en contra een verbod en voegde daar aan toe: "Argumenten tegen een verbod kan ik niet begrijpen". Het argument dat je met het ver bieden van de Centrumpartij geen einde maakt aan racisme, pareerde hij als volgt: "De schijnbare legali- liteit van de Centrumpartij ver sterkt het zelfvertrouwen van de racisten. Zij kunnen zeggen: kijk dan, er zit toch iemand van ons in het parlement". Hij eindigde met een waarschu wing: "Als dit zo doorgaat dan krijg je rassenrellen. Ik wil niet dramatisch lijken, maar zo is het wel. Als de overheid ons niet kan beschermen dan moeten we het zelf wel doen". De Almeerse PvdA-politicus Schaeffer was uitgenodigd in het forum als 'man van de praktijk'. In de Flevo-gemeente zit de Centrum partij in de raad. Voor blijk te ge ven van zijn praktijkervaring be pleitte ook h^j een verbod. "De Centrumpartij is niet alleen racis tisch en anti-democratisch, maar ook crimineel. Daar wordt te wei nig aandacht aan besteed". Op juri dische gronden zou volgens hem daarom een verbod zeer wel moge lijk zijn. Wat betreft de situatie ih Almere zei hij: "De democratische partijen in de raad hebben afspraken ge maakt over een standpunt. Ze heb ben een gezamenlijke tactiek afge- proken. Buiten de raad is het de PvdA die systematisch de wijken van Almere in gaat om te praten over hun problemen. Vergeet niet dat de stemmen op de CP vaak voortvloeien uit onlustgevoelens". De Almeerse aanpak had volgens hem succes: bij de Europese ver kiezingen is de aanhang van de partij gehalveerd. Burgemeester Goekoop koos voor een andere aanpak, een aanpak van tolereren. Een verbod is volgens hem ook moeilijk omdat "het juridisch bewijs niet duidelijk is". Racisme is bovendien niet ex clusief CP, ook binnen andere par tijen hoor je wel dergelijke gelui den, aldus Goekoop. "Een verbod lost niets op en daarom ben ik er huiverig voor". Hij wees daarnaast op de splitsing binnen de Cen trumpartij. "Het richt zichzelf ten gronde, dat gebeurt meestal met partijen die zo eenzijdig zijn en ik denk dat dat ten gronde richten op korte termijn gebeurt". Goekoop besloot met te zeggen dat hij daarbij alle vertrouwen heeft in de Leidse bevolking. "Daarvan krijgt de Centrumpartij gewoon niet genoeg stemmen en dat is veel effectiever dan een ver bod". Buitenlanders pleiten voor klachtenbureau LEIDEN Er moeten een klach tenbureau en een voorlichtings centrum komen, waar buitenlan ders terecht kunnen. Buitenlan ders zijn tot nu toe verstoken van goede informatie met name over de vreemdelingenwet. Bovendien durven zij geen klachten over het optreden van de politie in te die nen uit angst dat zij hun verblijfs vergunning verliezen. Tijdens de werkconferentie 'Sa men leven in Leiden' konden alle forumleden het gisteravond hier over eens worden. Ter discussie stond het optreden van politie en justitie in gevallen waarbij minder heden betrokken zijn. Uiteindelijk bleek de avond zich te beperken tot de buitenlanders. Andere min derheden, zoals homofielen, kwa men vrijwel niet aan de orde. Al snel bleek dat er veel kritiek is op het optreden van de politie. Niet De werkconferentie 'Samen Leven in Leiden', over discri minatie en racisme, zit er bijna op. Gis teravond waren de laatste thema-bij eenkomsten. Van daag is er nog tot vier uur een infor matiemarkt in de Hooglandse Kerk met vele informa tiestands en een aantal culturele ac tiviteiten. alleen in Leiden, maar ook elders in het land ontbreekt bij de vreem delingendiensten soepelheid in het vreemdelingenbeleid, betoogde advocate M. Vosman, lid van het Leidse advocatencollectief. De vreemdelingendiensten houden zich bezig met het verstrekken van verblijfsvergunningen. Vaak moe ten buitenlanders "bedelen" om een verblijfsvergunning, terwijl ze er gewoon recht op hebben, zei Vosman. Goede voorlichting over de rechten van de buitenlanders is er niet. Daarom moet er ook een voorlichtingsbureau komen, aldus alle forumleden. Vertegenwoordigers van min derheidsgroepen wezen ook op het feit dat de vreemdelingendienst en de politie in het algemeen de bui tenlanders onvriendelijk en zelfs onbeleefd behandelen. Plaatsver vangend commissaris H. Mostert van het Leidse politiekorps beves tigde dat. Er zijn vooroordelen bij de politie, zei hij. En: "Als je eens contact hebt gehad met een Suri namer, die een mes bij zich had, dan heten alle Surinamers al gauw messetrekkers. Maar zo wordt ook de politie gediscrimineerd. Als er eens een politieagent iemand slaat, dan slaan alle politie-agenten zogenaamd. We moeten af van die hokjesgeest". De onvriendelijke en onbeleefde behandeling van de politie lijdt wel tot grote angst bij de buitenlan ders, betoogden bijna alle forumle den. Angst om bijvoorbeeld aangif SAHAN LAVAN te te doen van discriminatie of het optreden van politiemensen. Het vermoeden bestaat dan ook dat er veel klachten zijn over de politie, maar dat buitenlanders dat niet durven te zeggen bevreesd om te genmaatregelen als ze de vreemde lingendienst weer nodig hebben. G. Hewitt van de Stichting Suri namers Leiden zei het zo: "We kun nen discriminatie door politiemen sen niet bewijzen. Men durft in het openbaar niets nadeligs te zeggen over de politie. Dat is de sterke po sitie van de politie. De buitenlan ders hebben de politie weer nodig voor hun verblijfsvergunning. En dat is hun zwakke positie". De forumleden vonden dan ook Plaatsvervangend commissaris H. Mostert: "We moeten af van hok jesgeest". (foto Holvast) allemaal dat er een onafhankelijk klachtenbureau moest komen. Dat bureau zou de klachten van de bui tenlanders moeten onderzoeken. Mostert zei bovendien toe overleg te gaan plegen met de buitenlan ders om zo tot enige afspraken te komen. Hij ontkende overigens pertinent dat buitenlanders tegen maatregelen kunnen verwachten als ze klachten indienen over de politie. Persoonlijke zaken kunnen door de interne organisatie geen rol spelen bij het toekennen van een verblijfs- of vestigingsvergun ning, aldus Mostert. Problemen in gezondheids zorg simpel op te lossen LEIDEN - Problemen die buiten landers ondervinden met de Ne derlandse gezondheidszorg zijn ta melijk gemakkelijk op te lossen als hulpverleners en werkers in de ge zondheidszorg de tijd en moeite nemen om het individu te begrij pen. Dr. Koningsveld, wetenschappe lijk medewerker aan de universi teit van Leiden en mede-auteur van het boekje 'Minderheden, hulpverlening en gezondheids zorg', poneerde die stelling gister avond tijdens de werkconferentie 'Samen leven in Leiden' waar het thema 'Gezondheidszorg en bui tenlanders' centraal stond. De ziektebeleving, voeding, godsdienst, bevallen, maar ook iets als het voor Nederlandse begrip pen massale ziekenbezoek zijn en kele van de in het oog springende problemen die zich voordoen tus sen Nederlanders en buitenlan ders, met name die met een islami tische achtergrond. Daarbij komt ook nog eens de taalbarrière. Volgens Koningsveld nemen mensen in de gezondheidzorg, juist omdat ze niet in staat zijn met de buitenlandse patient te commu niceren, te gemakkelijk hun toe vlucht tot gangbare opvattingen over culturele achtergronden. Die opvattingen blijken veelal niet te kloppen, maar te berusten op voor oordelen en kunnen daardoor aan leiding geven tot het stellen van een verkeerde diagnose. Veel verhalen over moslims zijn indianenverhalen, meent Konings veld. De werkers in de gezond heidszorg kunnen daarom maar beter niets weten over culturele achtergronden maar gewoon pro beren het individu te begrijpen in- plaats van te generaliseren. Hans Roseboom, van het Neder lands Centrum voor Buitenlan ders, wees er op dat uit onderzoek gebleken is dat mensen in de ge zondheidszorg, behalve problemen die ze hebben met de taal, totaal niet overweg kunnen met psycho somatische- of relatieproblemen van buitenlanders. Tegen die ach tergrond zou het juist zinvol zijn dat men iets weet van de culturele achtergronden. Volgens Rose boom is er ook een gebrek aan voorzieningen die van belang zijn voor het beleven van de eigen cul tuur. Leidenaar beboet en rijbewijs afgenomen DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft gisteren een 23-ja- rige Leidenaar veroordeeld tot een boete van duizend gulden en hem voor een half jaar de rijbevoegd heid ontzegd. De officier van justitie eiste twee weken geleden een boete van vijf tienhonderd gulden en een onvoor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee jaar. Vorig jaar oktober belandde de Leidenaar met zijn auto in de Haagse Laakhaven. Zijn vriendin - die naast hem zat - verdronk. De man - zo bleek uit het onderzoek van de politie - was die avond ver moeid en had wat alcohol gedron ken. De officier van justitie ver weet de Leidenaar dat hij had moe ten weten dat hij te moe was om een auto te besturen. Om te beginnen wordt er in de tweede week van november een 1- 2-3 Spel gespeeld, waarbij het win kelend publiek door middel van lo ten en het beantwoorden van vra gen de kans wordt geboden prijzen te winnen. Aan de vooravond van Kerstmis laat de winkeliersvereniging voor de tweede maal het Glippertje rij den, een 'Leidse tram', waarin pas sagiers gratis van molen De Valk naar de Haarlemmerstraat kunnen worden vervoerd. Dat gebeurt van 20 tot en met 22 december. In maart van het volgend jaar wordt het Computer Kans Spel ge speeld. Een kwis, waarbij het ge bruik van de computer een rol zal spelen. Een maand later staat het evene- nemt 'Haarlemmerstraat Sportief op het programma. Alle sportver enigingen uit Leiden wordten uit genodigd om zich in kramen te presenteren en er wordt een pres tatieloop gehouden. In juli wordt de Haarlemmer straat Zomeractie gehouden. Met vfjf dagen home-trainerwedstrij den, een fietstocht, een tentoon stelling van oude fietsen, het Ne derlands kampioenschap fietsen buigen en een wielerwedstrijd. De ondernemersvereniging heeft voor de organisatie van deze eve nementen de hulp ingeroepen van een reclamebureau. Tevens heeft de vereniging een 'Haarlemmer straat Promotieteam' in het leven geroepen, dat op grote evenemen ten in de regio de aandacht zal ves tigen op deze Leidse winkelstraat. Volksdansen Het dienstencentrum 'De Linde' aan de Herenstraat 64 heeft nog plaats in de volks dansgroep voor ouderen. On der het motto 'Rust roest' kun nen mensen van 55 jaar en ou der elke dinsdagavond van 10.45 tot 11.45 uur terecht om de beentjes van de vloer te lich ten. Voor telefonische informa tie kan men bellen met num mer 112144. New wave Swingen op new wave-mu- ziek kan vanavond in het Bree- huys. Dit jongeren- en scholie rencentrum is dan open van acht tot twaalf uur. Majoretten De Groenoordhallen zondag het decor van het jaar lijkse Nationaal Majoretten Concours dat wordt georgani seerd door de Vereniging voor Zelfstandige Majorette Groe pen. Ruim 500 majoretten zul len hun kunsten vertonen. Als speciale attractie is er een de monstratie break-dancing en electric boogie. Het concours duurt van tien tot zes uur. Spaans Liefhebbers van "een mondje Spaans kunnen bij het Stede lijk Volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis hun kennis van deze taal vanaf maandag oppoetsen. Er begint dan een cursus Spaans voor gevorder den aan de Middelstegracht 5-7. De les begint om kwart over ne gen. Pijp maken Het Pijpenkabinet, het mu seum voor de tabakspijp, houdt zondag een demonstratie pijp maken. De pijpmaker geeft daarbij een toelichting welke handelingen er nodig zijn om een kleipijp te fabriceren. Hij gebruikt een authentieke pijp- vorm die ongeveer 120 jaar ge leden is gemaakt. Overigens loopt in het Pijpenkabinet nog altijd de tentoonstelling 'Drie eeuwen Nederlandse kleipij- pen'. Het is gevestigd aan de Oude Vest 159a. De (doorlopen de) demonstratie is van één tot vijf uur. De Ratel De 34ste verjaardag van werkgemeenschap De Ratel wordt zondag gevierd met een optreden van de muziekgroep 'Schelvispekel' en de diawed strijd 'Allerhande'. Ook treedt Ratel-actrice Neeltje van Oorde op. De aanvang is half elf. De Ratel is dit seizoen gevestigd in de meao-school aan het Lam- menschanspark 4. Film De 25 minuten durende film 'Kratonhuwelijk in Solo' is zon dagmiddag te zien in het Mu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. De film, die om drie uur begint, wordt kort in geleid door de conservator van de afdeling Insulair Z.O.-Azië, J.B. Avé.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3