mcmmmmam 'Chess': muzikaal schaakspel Abba-mannen TV-rubriek Booker-prijs te elitair voor Journaal? Mendelssohn-Trio op hoog niveau Han Lammers voorzitter bestuur nieuw orkest BBK: Sociale Zaken haalt geld kunstbeleid terug Orgelconcerten de moeite waard ZATERDAG 20 OKTOBER 1984 RADIO-TV-KUNST Was u donderdagavond ook zo stinkend nieuwsgierig naar de vraag wie de belangrijkste En gelse literaire prijs, de Booker Prize, had gewonnen? (zeg ja! zeg ja!). De grote, gedoodverfde favoriet J. B. Ballard met .Empi re of the Sun', of toch Anita Brookner, die (zo had ik langza merhand begrepen) de favoriet van haar collega's was (behalve dan van de vijf resterende mede dingers)? De Booker Prize is de belangrijkste literaire prijs na de Nobelprijs voor literatuur, en is bestemd voor Engelstalige schrijvers uit het Gemenebest, Engeland en de voormalige En gelse koloniën uitgezonderd Amerika, en dus niet alleen van lokaal belang. En zeker in Neder land moeten veel mensen erin geinteresseerd zijn, gezien het glorierijke feit dat Nederland (hoe betrekkelijk klein ook) de voornaamste afzetmarkt op het Europese vasteland is voor Pen guin en andere Engelse uitge vers. Groot was dan ook mijn verbazing dat in het laatste NOS- journaal van omstreeks kwart voor elf met geen woord over de Booker Prize en winnares Anita Brookner gerept werd, terwijl in formatie bij de kranten mij leer de dat het nieuws om negen uur al op de telex stond. Te elitair? Maar toch niet elitairder dan de Nobelprijs voor literatuur aan een vrijwel onbekende Tsjechi sche dichter? Niet interessant genoeg voor de overgrote meer derheid van het Nederlandse volk? Maar of dat nu wel elke avond zit te wachten op meldin gen over het zoveelste uitgebro ken straatgevecht in Beiroet vraag ik mij dan, op mijn beurt, door Nico Scheepmaker af. In Londen wordt maar één keer per jaar de Booker Prize uit gereikt, en in Beiroet breekt elke week wel een straatgevecht uit, welk bericht is dan interessanter voor het Nederlandse volk as such?... Met de kijkcijfers kan onge twijfeld worden aangetoond dat het Nederlandse kijkersvolk maar een beperkte belangstel ling heeft voor Engelstalige lite ratuur, want deel I van het nieu we programma ,VPRO-litera- tuur', dat om elf uur afgelopen zonagavond werd uitgezonden, zal geen imposante kijkdicht heid hebben gescoord. Maar wie wel in literatuur (het eerste deel was gewijd aan reisliteratuur) geinteresseerd is, zal ervan geno ten hebben als een verdwaalde woestijnreiziger van Spa Rood. De fine fleur van de Engelse .tra velogues': Paul Theroux, Bruce Chatwin en Jonathan Raban, wa ren naar Nederland overgevlo gen om onder leiding van de rus tige, op de achtergrond blijven, als katalysator optredende ge spreksleider Frans Boenders met de plaatselijke favoriet in het genre Cees Nooteboom over reisliteratuur te Draten en zirh af te zetten tegen het idee dat zij .reisliteratoren' zouden zijn in plaats van gewone literatoren die graag reizen en daar heel goed over kunnen schrijven. Wat een verademing, zo'n programma waarin vijf mensen op intelligen te manier met elkaar discussië ren zonder de behoefte te voelen elkaar vliegen af te vangen of punten te scoren, en zonder om de zin tussen haakjes te zeggen: „(om even een moeilijk woord te gebruiken)"... Om de waarheid te zeggen ken de ik niets van Jonathan Raban (ook zijn naam niet!), maar het is tekenend voor de appetijt op wekkende waarde van het pro gramma, dat ik meteen naar de boekhandel ben gesneld om een paperback (,01d Glory') van hem te kopen. Ik ben wel erg be nieuwd naar het volgende deel, op 16 december, waarvan ze bij de VPRO, met hun korte-ter- mijnplanning, naar hun zeggen nog niets weten, want met een Nederlander als Cees Noote boom, die in d'r lui's moers taal op hetzelfde niveau en met even veel gemak kon meepraten, had i deze keer natuurlijk wel een eendvogel geschoten. Maar mis schien kan hij er als .gimmick', of .running gag', de hele serie ge woon in blijven, omdat hij als Cestoda-prijswinnaar toch het Nederlands in al zijn genres moeiteloos beoefent: de roman, de novelle, de poëzie, het toneel, En dan was er natuurlijk nog de eerste aflevering van ,In de hoofdrol' van Mies Bouwman, waarin, in een duizelingwekkend tempo, zoveel vrienden, kennis sen en bewonderaars van Carry Tefsen langstrokken, dat de be wondering eerder naar de pro- duktie uitging dan naar Carry of Mies. Ik zou zeggen: beter wat minder voorbijgangers en wat meer tijd voor de .human inte rest', of anders gezegd: ,Dit is uw leven' met opgevoerde motor maar zonder Niki-Lauda-aspira- ties, en Mies heeft weer een kijk- dichtheidsmonster in handen. Tenslotte nog een kalmerend woordje over de pseudo-Willem Alexander bij Sonja. Als het, in Harry Mulisch' woorden, inder daad het beste is het raadsel te vergroten, dan hebben Sonja c.s. er goed aan gedaan om zelfs in Sonja's .laatste woord' in het midden te laten of er van een fa ke sprake was of niet (zelfs het NOS-journaal bleek opgebeld te hebben met de vraag of hij echt was of niet!). Maar verstandig was het natuurlijk niet. De imita tie was al effectief genoeg (de Oranjeklanten die onmiddellijk in de houding gingen staan!), om de in vertwijfeling gebrachte aanhangers van het Koninklijk Huis tenslotte niet het recht op een rustige nachtrust te gunnen. Kamermuziek door het Mendelssohn Trio, Lex Korff de Gidts, viool, Al- win Bar, piano en Elias Arizcuren, cello, met werken van W. Pijper, S. Rachmaninow en B. Smetana. Ge hoord op vrijdag 19 oktober in de Kapelzaal in Leiden. LEIDEN Allround artistiek vakmanschap van het Mendels sohn Trio viel gisteravond te be luisteren tijdens de Kamermu ziekserie van K&O in de Kapel zaal. Waarbij Lex Korff de Gidts, viool, Alwin Bar, piano en de cel list Elias Arizcuren - die sinds 1969 het Mendelssohn Trio vor men - gisteravond met werken van W. Pijper, S. Rachmaninow en B. Smetana leken samen te smelten tot een volmaakte een heid. Niet alleen (met lovende kritieken) in Carnegie Hall te New York maar ook tussen de gordijnen van de Kapelzaal, toonde dit trio dat zij alles in huis heeft wat nodig is voor kamer muziek van het allerhoogste ar tistiek niveau. Zoals in de intelligente en in dringende vertolking van Willem Pijpers "Trio" nr. 2, waarbij het Mendelssohn Trio de ongebrui kelijke maat- en toonsoorten met een ongelooflijke synchroniteit gestalte gaf. Virtuoos samenspel viel eveneens te beluisteren in het meer toegankelijke "Trio Elégiaque" Opus 9 van Sergu Rachmaninow, vooral in het lyri sche eerste deel waar het thema op briljante wijze door de solis ten afzonderlijk wordt overgeno men, en in de snedige vertolking van het allegro resoluto. Smetana schreef zijn "Trio" Opus 15 kort na de dood van zijn dochtertje. Een aangrijpend werk met duidelijk Boheemse karaktertrekken, niet alleen in de ritmiek, maar ook in menig melodische wending, zoals in de stormachtige doorwerking van het moderato en dé plotselinge hemelse afronding hoog in de pianao. Met een ongelooflijke spanningskracht bracht het trio de bijna Chopineske improvisa ties en spitse vederlichte stacca to's ten gehore tijdens de drama tische finale van dit werk. Kamermuziek van de allerbo venste plank. Als er een K&O "Kapelprijs" bestond, dan ging hij voor mij dit seizoen naar het Mendelssohn Trio. ANNEKE VAN VLIET. De naam Eric Oroennou zal de meeste Leidenaars weinig zeggen. PTV des te meer. Deze piraat maak te geruime tijd de Leidse kabeltelevisie onveilig met illegale uitzendingen. Vaak porno, meestal regio nale reclame en soms gewonespeelfilms en teken films. Eric Groennou was één van de belangrijke achter de PTV en diens opvolger Paradiso. Onvrede met de Hilversumse programma's, idealis me en de spanning van het piraat-zijn noemt hij als motieven achter de PTV. Piraten-tv is niet meer. Zo gauw iets illegaals via het scherm de huiskamers dreigt binnen te dringen, wordt in Oegstgeest de knop omgedraaid. Groen nou amuseert zich nu met een eigen computer, een zo verslavend apparaat dat het volgens hem geen wonder is dat het in de Verenigde Staten als bedrei gend voor het huwelijk wordt gezien. Voor 'Dwang buis' maakte hij een uitzondering en keek een week je televisie. Het feit dat deze rubriek leven vatbaarheid heeft, bewijst voor mij dat er met de televisie pro grammering iets niet helemaal in de haak is. Per slot: goede wijn behoeft geen krans. In de pro gramma overzichten kun je zien dat de omroepverenigingen de gunst van de kijker proberen te winnen door af en toe een goede film te draaien. Zoveel mogelijk leden wii(r)nen om maar veel zendtijd te kunnen krijgen, en denk nou niet dat de kijker zelf mag bepalen wat hij wil zien want dat blijft een onmogelijk heid. Regelmatig zien we program ma'^ met de titel 'herhaling d.d.'. Dit is de eenvoudigste en boven bel goedkoopste manier van tele visie maken. Vooral dit laatste is van groot belang. Het liefste her halen ze lange series zoals Col- ditz of Coronation Street want daar doen ze lekker lang mee. Op de gezellige zaterdagavond waarop iedereen weer blij is dat het weekeind is, konden we weer kiezen uit de vaste programma's van de VARA. Te weten: 'Zeg 'ns AAA', 'Pisa' en 'Voetbal 80'. Tjonge wat was ik blij dat zater dagavond om was en ik naar bed mocht. Op het andere net zag ik een oude man zonder goudvis sen een platenprogramma pre senteren. Mijn zondag werd goed gemaakt door een uitstekende documen taire over de Ui ver. Te zien aan de rest van de programma's kon de zondag dit hoogtepunt best gebruiken. Op maandag zag ik weer eens een Nederlandse film 'Een pak slaag', wat bij diverse omroepen de laatste tijd erg in is. Het zal mij benieuwen wat we te zien krijgen als ze op zijn, want zo uit gebreid is de Nederlandse film niet. Op het andere net een van de vele series: 'Codenaam Intre pid'. Wel een goede serie hoor, maar zeer frustrerend als je eens een avondje niet thuis bent en toevallig geen videorecorder hebt. Ook op dinsdag weer een derde aflevering van een serie van zes, een programma over TBR en een verslag van de E.O. Jongeren dag. Help! Haal ik het einde van de week nog wel? Op woensdag is de week door midden met een Nederlandse film (daar is 'ie weer) 'Dokter Vlimmen' en Ivo die weer eens gasten ontvangt. Op het andere net een technisch faciliteiten be drijf NOS genaamd, dat zelfs zonder leden programma's mag maken. Donderdag. De laatste dag dat ik moet kijken. Wat zien ik? Weer een Nederlandse film en nog wel een bekroonde deze keer. 'De smaak van water' heet dit hoog standje van Neêrlands kunnen. Op het andere net zie ik 'Op jacht naar de schat' nieuwe formule. Hoezo, was de oude formule soms niet goed? De laatste maanden is de pro grammering wel iets verbeterd moet ik eerlijk toegeven. Maar je kunt je afvragen waarom. Ik denk dat men zo langzamerhand de hete satelliet adem in de nek voelt en bang is de gunst van de kijker te verliezen. Niet ten on rechte denk ik, want deze satel lieten kunnen financieel veel meer uit de voeten dan de om roepen in Nederland. Het magi sche woord is reclame, iets wat bij de Nederlandse televisie ta boe is. (Behalve de STER natuur lijk). De Nederlandse overheid, die hier een Medianota opstelt en in grote lijnen bepaald wat u wel of niet te zien krijgt, gaat op korte termijn zijn neus weer eens sto ten. Wij hebben daar dan geluk kig geen last meer van. We zitten dan met z'n allen naar abonnee t.v., pay t.v. (geen PTVj of hoe het mag heten, te kijken. En weet je wat ik nou het leukste vind? Het komt allemaal uit het buiten land. Nu kan de overheid een sa telliet niet uit de lucht plukken zoals zij bij Veronica heeft ge daan, dus zal ze ermee moeten le ren leven. Het enige wat ze kan doen om de situatie te redden is haar beleid te herzien, en hopen dat het niet te laat is. Vast staat wel dat er de komende jaren een hoop dingen gaan veranderen. De techniek van vandaag heeft echt onbe grensde mogelijkheden, die we in Nederland ook zoveel moge lijk moeten benutten willen wc niet hopeloos achter raken bij de ons omringende landen. ERIC GROENNOU Precies tien jaar nadat Abba in Engeland het Eurovisie Song festival won met „Waterloo", staan Björn Ulvaeus en Benny Andersson aan de vooravond van een geheel nieuw project. Abba heeft, zo laat het duo doorschemeren, inmiddels écht zijn Waterloo gevonden en curieus genoeg is het andermaal Enge land dat het beginpunt moet zijn van een opmerkelijke Zweed se missie. Björn en Benny gaan zich namelijk met het fenomeen „musical" bezighouden. Niet gesteund door Agnetha en Frida, doch in het goede gezelschap van de tekstschrijver Tim Rice, zangeres Elaine Paige en het London Symphonie Orchestra. „Chess" (schaak) is de titel van de musical, waarvan de mu ziek kort achtereen in vijf Europese steden wordt opgevoerd: Londen (27 oktober), Parijs (28 oktober), Amsterdam (29 okto ber, Concertgebouw), Hamburg (30 oktober) en Stockholm (1 november). De concerten omvatten overigens slechts een selec tie van het werk. Voor de complete musical moet de liefhebber eind oktober naar de platenboer, waar RCA Records op dat moment een dubbel-elpee klaar heeft liggen. Bloed, zweet en tranen moet het deze maatschappij gekost hebben, getuige de ophef die er over het contract is gemaakt. Een hevige concur rentiestrijd met andere vinylproducenten ging vooraf aan het verkrijgen van de opnamerechten voor de gehele wereld. Eind 1985 moet de complete theaterproduktie van „Chess" volgen. AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Han Lammers van Almere wordt de voorzitter van het be stuur dat de voorbereidingen moet treffen voor een samenvoeging van het Amsterdams Philharmonisch Orkest (AphO), het Utrechts Sym fonie Orkest (USO) en het Neder lands Kamer Orkest (NKO). Het nieuwe orkest (140 arbeidsplaat sen, maar in verband met deeltijd banen rond de 160 medewerkers) dat uit deze fusie zal ontstaan, moet zowel de uitvoeringen van de Nederlandse Operastichting bege leiden als ook de taken uitvoeren AMSTERDAM (ANP) - Een be langrijk deel van de twintig mil joen gulden die het ministerie van sociale zaken heeft overgeheveld naar welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) voor de ontwikke ling van een kunstbeleid, haalt zij via verschillende sluipwegen weer terug. Dit heeft de Bond van Beel dende Kunstenaars (BBK) gisteren meegedeeld. Die twintig miljoen gulden zijn afkomstig van de hon derd miljoen die Sociale Zaken wil bezuinigen op de Beeldende Kun stenaars Regeling (BKR). Het ligt in de bedoeling dat met dat bedrag een kunstbeleid wordt ontwikkeld, zoals het in het leven roepen van maatregelen die de verkoop van van de drie afzonderlijke orkesten tot dusver. Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur had Lammers voor de functie aange zocht en deze heeft de bewinds man inmiddels laten weten het voorzitterschap op zich te willen nemen. Dit heeft een woordvoer ster van Lammers vrijdag meege deeld. Han Lammers was al voorzitter van de commissie die het advies voor Brinkman uitwerkte hoe het nieuw te vormen orkest zijn taken zou kunnen uitvoeren. kunst bevorderen. Daar komt nu volgens de BBK weinig van te recht. Een van de middelen die Sociale Zaken volgens de BBK hanteert om een deel van die twintig mil joen weer terug te krijgen is het verrekenen van de startsubsidie voor jonge beeldende kunstenaars en academieverlaters via de bij standsuitkering. Dit is te vergelij ken met de startsubsidie in andere Fischer-Spasski Chess' moet niet alleen een schaakspel in de letterlijke beteke nis zijn. Tim Rice gaat het vooral om de symboliek: het schaakspel, de verhoudingen en botsingen tus sen Oost en West. Geinspireerd door de legendarische ontmoeting tussen Bobby Fischer en Boris Spasski in 1972, zette Rice een ver haal op papier: door Dolf Ruesink Een Amerikaan en een Rus strij dend om de wereldtitel schaken, met als decor Merano (Italië) en Bangkok (Thailand). Een tragisch aflopende liefdesverhouding van de Amerikaan met een Hongaarse secondante loopt als fode draad door het verhaal. Rice (39) heeft zich voor dit avontuur met Anders son en Ulvaeus verenigd in het produktieteam „Three Knights Ltd" (Drie ridders). En het moet gezegd worden: ridder Rice maakt niet de indruk roekeloos te werk te gaan. Was zijn vorige musical „Blondel" een financiële flop, dit maal test hij z'n geesteskind eerst terdege uit en heeft hij zich verze kerd van de steun, die het Zweedse Saab-concern wilde geven. Dat in ruil voor wat publiciteit rond de ook al niet goedkope Saab 9000. Heeft het eigenlijk wel zin om buiten Engeland zo'n produktie te brengen in landen, die nauwelijks een musical-traditie kennen? Rice: „Ik onderken dat gevaar, want inderdaad kent het Europese vasteland niet zo'n diepgewortelde traditie. Toch kan de muziek van zo'n musical enorm succes heb ben. „Evita" en „Superstar" heb ben het op het continent toch ook goed gedaan. Wat we nu met „Chess" proberen is een geweldige dubbel-elpee af te leveren, die het publiek moet warm maken. Op zo'n manier kun je peilen of er werkelijk interesse is. Zou die plaat een complete mislukking worden, dan kunnen we ons altijd bedrijfstakken. In tegenstelling tot de gang van zaken in andere secto ren pakt Sociale Zaken echter de helft van die subsidie voor jonge kunstenaars weer terug door de bijstandsuitkering stop te zetten. Volgens de BBK laat het zich aanzien dat van de negen miljoen gulden die WVC voor dit doel heeft vrijgemaakt ruim de helft op die manier weer terugvloeit naar So ciale Zaken en Financiën. nog twee keer bedenken voor er werkelijk een theaterproduktie van gemaakt wordt". Moskou Inmiddels is uit het repertoire een selectie gemaakt voor twee singles: „Nobody's Side" met zang van Elaine Paige en „One night in Bangkok" met Murray Head, die ook als zanger acteerde in „Hair" en „Superstar". Rice nogmaals over die platen: ..Ze moeten het in Europa behoorlijk doen, maar hoe ven natuurlijk geen geweldige top hits te worden". Wat die zo beladen Oost-Westverhouding betreft, zal het er in de praktijk wel op neerko men, dat de musical en alles daar rondom zich praktisch op één helft Beluisterd: dubbel orgelconcert 20.15-21.00 uur Petra Veenswijk in de Lokhorstkerk, 21.30-22.00 uur Henk Kooiker in de Pieterskerk. LEIDEN - Twee gastorganis- ten waren gisteravond te horen in Lokhorstkerk en Pieterskerk. Voor de pauze maakte Petra Veenswijk, vaste organiste in "Het Anker" te Hazerswoude, haar debuut in de concertwereld. Deze 22-jarige organiste, be speelde expressief en muzikaal het in 1983 gerestaureerde orgel van de Lokhorstkerk. Het Vivace uit de sonate VI van J.S. Bach werd sterk én sprankelend ge speeld; het Lent, dat onmiddel lijk deed denken aan het "Erbar- me Dich" uit de Matthaus Pas- zal afspelen. „Ja, ik betwijfel ook of de mensen achter het IJzeren Gordijn ooit de kans krijgen de plaat te horen. Misschien op de zwarte markt, tenslotte was „Jesus Christ Superstar" via die zwarte markt ook erg populair in Rus land". Dat „Chess" onmogelijk een re delijk objectief beeld van de inter nationale krachtmetingen kan ge ven, wil ook Björn Ulvaeus (39) desgevraagd best toegeven. De tengere helft van Abba spreekt van een „typisch westerse plaat", on danks pogingen Zijnerzijds om zich in te leven in het Sowjet-denken. „Met Abba hadden we buiten een tv-show in Polen nooit opgetreden in het Oostblok. Als, zeg maar, een soort research zijn Benny en ik dan sion kwam minder tot zijn recht. Dat lag meer aan de beperkte klankcombinaties van dit orgel dan aan de opvatting van de or ganiste. De Partite diverse van J. Speth (1664-1719) klonk leven dig, opvallend in hun wisselende klankkleur. Petra Veenswijk ein digde haar concert met een sona te van C.Ph.E. Bach, één van diens vroegste werken, tèch al merkbaar neigend naar de galan te stijl van Mozart. Na de pauze speelde Henk Kooiker, vaste organist van de ook een week naar Moskou ge weest. Gewoon om als toerist het gevoel te krijgen hoe het daar is. Een vreemde gewaarwording, wat deprimerend zelfs. Ik hou niet zo van een sterbehandeling en wat dat betreft was Rusland kapitalisti- scher dan welk westers land ook. Overal werden we als eerste gehol pen, overal zaten we vooraan. Voor mij hoeft dat niet". „Abba werkte als groep zeer be perkend voor ons: alles moest in een vaststaand liedjesconcept van vier tot vijf minuten. Of dat nooit punt van discussie was? Jazeker, in feite al die tien jaar. We wilden naar een meer muzikaal geheel toe, maar dat kwam er om de een of an dere reden niet van. We hebben er wel tien jaar over gesproken. De Lutherse kerk, op het orgel van de Pieterskerk. Een orgel dat een van de mooiste van Leiden zou kunnen zijn, ware het niet dat het aan een grondige restauratie toe is, waarvan de kosten op an derhalf miljoen gulden geraamd zijn. Vooral in het Magnificat van M. Corrette (1709-'95) waren de mankementen niet te verhullen. Bijgeluiden kregen de overhand door het niet goed functioneren van de ventielen in het rugposi tief. Veel beter klonk het orgel in een fuga "Meme Seele erlebt den tijd om het echt uit te werken was er nooit. Bovendien hadden we er iemand bij moeten hebben, om nieuwe ideeën uit te werken". Mozart Ulvaeus ziet „Chess" als, wat hij noemt „serieus entertainment". „Veel dingen die we nu hebben op genomen, zouden met Abba nooit mogelijk zijn geweest. Een musical schrijven is voor ons dan ook een stap voorwaarts geweest. Een soloplaat van mij of Benny zou dat vermoedelijk niet zijn. Zo'n eigen plaat ligt na een carrière in een be kende groep vaak voor de hand. Wij zien echter geen reden om iets apart van elkaar te gaan doen. Ben ny en ik werken al vijftien jaar sa men en we denken ons op deze ma nier het beste te kunnen uitdruk ken. We zijn al eens gevraagd om een musical over Blondie te schrij ven, maar dat leek ons niet zo n goed idee". „Ik laat me de laatste jaren daar bij bij het componeren beïnvloe den door twee heel verschillende dingen: de „charts" in Engeland en Amerika, om contact te houden met alle hedendaagse pop, daar naast luister ik heel veel naar klas sieke muziek. Beethoven, Straus, Mozart en noem maar op. Die Eu ropese klassieke muziek heeft ons evenals de rock heel erg beinvloed. Daarbij hebben we uit allerlei lan den dingen opgepikt. De schlagers bijvoorbeeld, uit dit deel van Euro pa. We zetten nooit iets vast op ta pe. dat niet. De ideeën en de melo dielijnen blijven wel in het hoofd. Wat goed is vergeet je niet, ook niet na vijfjaar". Zelf zijn de Abba-mannen niet te horen op de Chess-elpees. „Behal ve dan mijn koorzang van twee mi nuten", verklapt Björn, „in een nummer waar mijn naam niet bij staat vermeld. Wie het wil weten moet maar raden, ik vertel het nie mand". De musical 'Chess' beleeft van middag in het NCRV-programma 'Pop Station' de Nederlandse ra- diopreroière. (Hilversum 3, 15.07 uur). Herrn" van Bach. Zeer liefelijk waren ook de vanationen "Lasst uns das Kindelein wiegen" van Murschhauser (1663—1738). Men vermoedde hier niet al leen een os en een ezel maar ook een koekoek in de schamele stal. Aan de drie orgelkoralen van Brahms ontbrak helaas de lyriek van deze componist, maar geluk kig kon Henk Kooiker zijn muzi kaal en technisch kunnen tonen in het Allegro maestoso en fuga van Mendelssohn Bartholdy. LIDY VAN DER SPEK. Debat Reagan-Mondale uur eerder HILVERSUM (ANP) - De rechtstreekse uitzending van het tweede ver kiezingsdebat tussen de Amerikaanse presidentskandidaten Reagan en Mondale begint in de nacht van zondag op maandag om 01.00 uur en niet om 02.00 uur, zoals eerder in de programma's staat. Het debat, dat zonder commentaar en ondertiteling wordt uitgezonden, duurt tot 02.30 uur. Björn Ulvaeus, zangeres Elaine Paige, Tim Rice en Benny Anderson (v.l. 'Chess'. de namen achter de musical (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29