'Vast en flexibel deel bij inkomen' 'Remigratie 50-plussers' Pierson breekt met DeVoe-Holbein FME-voorzitter Ter Hart: Noodplan in EG voor langdurig werklozen OPEC bespreekt snel situatie oliemarkt China wil VS straffen voor beperking op textielimport 'Britten hebben genoeg kolen voor de winter' Japan gaat besturing schip met stem doen CNV bepleit vrijwillige terugkeerregeling 'Effectenkantoor geen schuld in AB-fraude' Samenwerken met Noren bepleit bij gaswinning Dollarkoers vanochtend weer zes cent gedaald VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De huidige vaste in de cao geregelde lonen moeten worden bevro ren, maar daarbovenop moet een flexibel inkomensdeel komen dat gekoppeld is aan het resultaat van de onderneming. Dat flexibele deel moet tot 1990 geleidelijk kunnen uitgroeien tot 10 a 20 procent van het vaste deel van het inkomen. Verbetering van de arbeidsvoorwaarden kan verder bestaan uit het toekennen van meer vrije tijd. DEN HAAG (ANP) Omdat lang- durig werklozen de laatsten zijn die zelfs bij een redelijk herstel van de werkgelegenheid weer aan het werk raken, is een noodplan voor deze groep gerechtvaardigd. Dit verklaarde gisteren in Den Haag het Nederlandse christendemocra tische lid van het Europees Parle ment Maij-Weggen. Als rapporteur van de voor sociale zaken van het Parle ment produceerde zij een aanbeve ling voor een dergelijk noodplan, waarover volgende week in Straatsburg door het Europees Parlement wordt gebatteerd en ge stemd. Het voorstel wordt zonder twijfel aangenomen omdat het in de commissie voor sociale zaken, waarin alle belangrijke fracties ver tegenwoordigd zijn, met een ruime meerderheid werd aangenomen. Mevrouw Maij-Weggen denkt het plan te financieren uit het sociaal fonds van de EG. Van de tien lidstaten van de EG zijn België, Nederland en Italië de landen met de meeste langdurig werklozen. Denemarken heeft de minste, maar dit land heeft ook het meest uitgebreide scholings- en tij delijk werk-programma voor deze groep. Onderdeel van de ontwerp-reso- lutie van de Nederlandse christen- democrate is een verplichting voor de lidstaten om werklozen na twaalf maanden werkloosheid een programma voor byscholing/her- scholing of voor tijdelijk werk tot algemeen nut aan te bieden. Dat laatste echter onder de garantie dat het geen risico vormt voor bestaan de arbeidsplaatsen en niet mag lei den tot uitbuiting van werklozen. Deelnemers aan beide program ma's zouden een toeslag moeten ontvangen op hun sociale uitke ring. Mevrouw Maij-Weggen pleit in haar ontwerp-resolutie tevens voor alternatieve werkgelegenheidspro gramma's waarbij uitkeringsgel- den de loonkosten gedeeltelijk of geheel compenseren. Bij al deze programma's moet het principe van gelijke behandeling van man nen en vrouwen en van autochtone en buitenlandse werknemers wor den gehandhaafd. Ir W.J. ter Hart, voorzitter van de organisatie van metaalwerkgevers FME, lanceerde dit idee gisteren op de jaarvergadering van zijn or ganisatie in Den Haag. Het maakt deel uit van een scenario dat hij schetste voor de periode tot 1990, dat volgens hem tegemoet komt aan de wens de concurrentieposi tie van de ondernemingen te ver beteren, meer scholing en training te laten plaatsvinden en de werk gelegenheid op korte en langere termijn te vergroten. Flexibele beloning betekent fle xibele loonkosten. De arbeids plaatsen van de medewerkers ko men dan veel minder snel op de tocht te staan als de conjunctuur daalt, aldus Ter Hart. Het toeken nen van meer vrije tijd zal bij voor keur op termijn moeten gebeuren, vooral aan eind van het arbeid zaam leven van de werknemer. Om dat te bewerkstelligen zou hij een vryetyds rentevergoeding moeten krijgen. Voor de financiering van dit idee en om mobiliteit van de werknemers binnen de bedrijfstak mogeüjk te maken, zou een Metaal Vrijetijdsfonds moeten worden op gericht, aldus de FME-voorzitter. Hij wil zijn voorstel inbrengen in het overleg met de vakbonden. De Industriebond FNV bestem pelt de ideeën over het koppelen van het loon aan het resultaat van de onderneming als "oude wijn in nieuwe zakken". Volgens een woordvoerder van de industrie bond staan flexibele beloning en lagere uitkeringen al vele jaren op het verlanglijstje van de metaal werkgevers. Het hele verhaal ademt de sfeer van het gebruikelij ke wapengekletter van de FME voorafgaand aan de nieuwe cao-on derhandelingen. "We beschouwen het maar als borrelpraat van Ter Hart", aldus de industriebond. De bond vindt het kwalijk dat de FME niet verdër wil met verdere algemene arbeidstijdverkorting. De werkgevers zijn na het inleve ren van de afgelopen jaren van werknemerszyde nu aan de beurt om verdere arbeidstijdverkorting uit de groei van de produktiviteit te betalen, aldus de industriebond. Zoals bekend wil de bond naar een werkweek van gemiddeld 36 uur in 1986, met niet alleen behoud maar ook verbetering van de koop kracht. Ter Hart pleit ook voor de invoe ring van een seniorenregeling die het mogelijk maakt dat werkne mers die ouder zijn dan 60 jaar op basis van vrijwilligheid geheel of gedeeltelijk uit het arbeidsproces kunnen stappen. Jongeren tot 25 jaar zouden over wegend in deeltijd moeten gaan werken met de mogelijkheid die deeltijdbaan op 25-jarige leeftijd om te zetten in een volledige haan. Er zal veel meer scholing en her scholing binnen en buiten het be drijf moeten plaatsvinden, waar van bijvoorbeeld de helft in werk- t de andere helft in de vrije In samenhang hiermee vindt de FME-voorzitter dat de afstand tus sen de sociale uitkeringen voor jongeren onder de 25 jaar en het minimumjeugdloon binnen twee jaar met 20 procent moet worden vergroot. Het aantal leerlingplaat sen dient volgens Ter Hart te wor den uitgebreid. Ook Nigeria verlaagt prijzen CARACAS (Rtr.) - De Organisatie van Olie-Uitvoerende Landen (OPEC) heeft besloten zo snel mo gelijk een spoedvergadering te houden over de situatie die op de internationale oliemarkt is ont staan nu enkele landen hun prijzen voor Noordzee-olie hebben ver laagd. Wellicht gaan de minister van olie van de OPEC-landen al maandag om de tafel zitten. Na Noorwegen en Groot-Brittan nië heeft nu ook Nigeria zijn olie prijs verlaagd, en wel met twee dol lar tót 28 dollar per vat van 159 li ter. De prijsverlaging door Groot Brittannië, dat olie van vrijwel de zelfde kwaliteit als Nigeria produ ceert, bedroeg 1,35 dollar per vat Noorwegen haaide ongeveer derhalve dollar van zijn olieprijs af Volgens de Nigeriaanse ministe van olie, Tam David-West, zou Ni geria afnemers van zijn olie kwij traken en tegen zijn eigen belan gen in handelen als het op een markt waar veel concurrentie is niet de juiste maatregelen zou ne men. Hij liet verder weten dat de OPEC begrip voor het Nigeriaanse besluit zou opbrengen, omdat de organisatie de omvang en de aard van de problemen van het land kent. In kringen van de nationale olie maatschappij van Aboe Dhabi is vernomen dat er geen plannen be staan om de olieprijs van het emi raat te verlagen. Oliehandelaren in Londen hebben evenwel gezegd dat de maatschappij haar klanten vanaf 1 oktober een korting van vijftig dollarcent op de officiële prijs biedt. ROTTERDAM - In de Ahoyhallen wordt tot en met zondag de Wintervakantiebeurs Ski-Happ '84 gehouden. Op een grote alpine kunststof skibaan geven 14 skileraren uit Salzburg demonstraties. (foto anp> PEKING (DPA/UPI) - China wil dat de Verenigde Staten de beper king op hun textielimport ophef fen. Doen zij dat niet, dan zal het tegenmaatregelen nemen, zo heeft het Chinese persbureau Nieuw- China gisteren laten weten. Een van die tegenmaatregelen zou kun nen zijn dat China afwijkt van de overeenkomst die het met de VS heeft voor de aankoop van tarwe ter waarde van 500 miljoen dollar. De Chinese vertegenwoordiger in het textielcomité van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel), Zhao Gong- da, heeft verklaard dat de Ameri kaanse maatregelen honderden Chinese textielbedrijven in hun voortbestaan bedreigen en dat er 60.000 banen door verloren kunnen gaan. Hij meent ook dat de Ameri kaanse maatregel tegen de bepalin gen van de GATT indruist. LONDEN (AP) - Onderminister van energie David Hunt heeft gis teren gezegd dat de kolenvoorraad in Groot-Brittannië groot genoeg is om de winter door te komen zon der stroomonderbrekingen - ten zij werknemers van de elektrici teitscentrales besluiten de zeven maanden oude mijnstaking te steu- De mijnen waar nog wordt door gewerkt, ongeveer een kwart van de 175 staatsmijnen, zullen volgen de week donderdag waarschijnlijk ook stil liggen wanneer de voor mannen, die de verplichte veilig heidscontroles uitvoeren, in sta king gaan. Peter McNestry, de leider van de 17.000 leden tellende voormannen bond, verwacht dat iedereen het werk zal neerleggen, hoewel er vol gens hem in sommige streken een "positievere" instelling zal zijn dan in andere. Vooral in Lancashire, waar de meesten van de 20.000 mijnwerkers aan het werk zijn ge bleven, zal men slechts schoorvoe tend gehoor geven aan de stakings- oproep. Het conflict tussen de doorgaans gematigde voormannenbond en de Nationale Kolenraad begon toen de raad dreigde voormannen niet meer uit te betalen die weigerden langs postende stakers de mijn in te gaan. De raad trok het dreige ment later in, in de hoop een totale staking te voorkomen, maar daar op eisten de voormannen enkele concessies over de sluiting van mijnen. De nationale Mijnwerkers- bond had de staking uitgeroepen uit protest tegen de plannen van de kolenraad om 20 onrendabele mij nen te sluiten. De bonden van elektriciteitsper- soneel hebben geweigerd zich aan te sluiten bij de eisen van de mijn werkers, die worden gesteund door de overkoepelende vak bondsfederatie TUC, om voorra den brandstof besmet te verklaren die langs postende stakers zijn aan gevoerd. Eerder op de dag had minister van energie Peter Walker een be roep gedaan op oppositieleider Neil Kinnock om de mijnwerkers te overreden tot het aanvaarden van een compromis dat deze week is geformuleerd door het onafhan kelijke adviserende verzoenings- en arbitragebureau. Het voorstel, dat aarzelend was aanvaard door de kolenraad, hield in dat een onaf hankelijke, derde partij zich zou uitspreken over de sluiting van de mijnen. De uitspraak zou echter niet bindend zijn. Oesters Een historische gebeurtenis, zo omschreef staatssecretaris Ploeg (landbouw èn Visserij) gisteren de bijeenkomst van achttien Zeeuwse oesterbedrijven ir> het- gemeente huis van Reimerswaal. Zo'n bijeen komst is in het verleden nooit mo gelijk geweest omdat de tien leden van de Vervoex, de Vereniging van Oesterexporteurs, die tót voor kort een monopoliepositie innamen en 95 procent van de totale oesterhan- del in handen hadden, geen con currentie naast zich duldden. Sinds enkele weken mogen acht nieuwe oesterbedrijven van de mi nister van landbouw en visserij voor een proefperiode van één jaar bewijzen, dat zij het oesterkweek- vak ook in de vingers hebben. De acht nieuwe oesterkwekers heb ben nu 23 procent van het oester bestand toegewezen gekregen. Vervoex behoudt 77 procent. Rundvlees De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt heeft staatssecretaris Van Zeil (economi sche zaken) gisteren gevraagd een prijsbeschikking in te stellen voor rundvlees. Met een dergelijke be schikking kan de prijs voor rund vlees aan banden worden gelegd. Volgens KK houdt de tussenhan del de prijs van rundvlees kunst- matig hoog, ondanks het feit dat AMSTERDAM - Kijkje vanuit de hal van het Amsterdamse Centraal 1^0^ vlees de laatste tijd goedkoper Station naar de middentunnel van het station. Morgen zullen hal en gan- is geworden. Dat is het gevolg van 0en bruisen van feestelijke activiteiten ter gelegenheid van de klaargeko- de extra uitstoot van melkvee door men verbouwing. (foto anp> veehouders die zijn getroffen door i de superheffing. TOKIO (Rtr.) - Het traditionele beeld van de scheepsstuurman die aan het grote wiel draait om zijn schip op koers te houden zou wel eens gauw tot een ro mantisch verleden kunnen be horen - in de toekomst zal de stuurman alleen nog zijn stem nodig hebben. In Japan wordt een systeem beproefd dat alleen nog maar van hem vergt dat hij "bak boord 10" of "stuurboord 30" zegt. Een vrouwenstem her haalt het bevel en brengt het over naar het stuurmechanis me. Alles draait om een stemher- kennings-microchip waarvan de geestelijke vader, de Japan se scheepsbouwers Hitachi Zo- sen, zeggen dat hij de eerste in zijn soort in de wereld is. Een woordvoerder van Hita chi Zosen zei dat het nieuwe systeem beproefd werd op een bulk carrier van 187.000 ton en dat het zou kunnen leiden tot inkrimping van de bemanning van een schip. DEN HAAG (GPD) - Het CNV wil dat er een vrijwillige remigratiere geling komt voor buitenlandse werknemers van vijftig jaar en ou der die minstens vijftien jaar in Ne derland hebben gewerkt. Er moet onderzocht worden in hoeverre be paalde uitkeringen doorbetaald kunnen worden in het land van herkomst. De leeftijdsgrens van vijftig jaar en vijftien jaar werk is gekozen om te garanderen dat mensen een redelijk bedrag aan premies hebben betaald. Uitgangspunt van het CNV is, dat buitenlanders in Nederland wonen en willen blijven wonen. Niemand mag geprest worden ons land te verlaten. Maar er zijn men sen die niet kunnen wennen in Ne derland en voor hen moet de moge lijkheid open zijn om naar hun land terug te keren. De financiële hulp die in het ka der van de emigratiewet gegeven kan worden, is volgens het CNV (en de Tweede Kamer) te weinig om mensen een bestaan te garan deren. Ook de eenmalige premies die verschillende bedrijven in het kader van afvloeiingsregelingen geven aan buitenlandse werkne mers die naar hun land terug wil len keren, zijn een onvoldoende basis voor een bestaan daar. bepaalde uitkeringen in het land van herkomst door te betalen. Er is geen reden om mensen, die toch niet meer zullen werken in Neder land (zoals AOW-ers en oudere WAO-ers en WWV-ers) te verplich ten in Nederland te blijven. Met de aow, de wao en de wwv- uitkering na 57,5 jarige leeftijd is zo'n regeling volgens de bond geen probleem. Een eenmalige terugbe taling is van premies, zoals ook is voorgesteld, is volgens het CNV niet geschikt, omdat de rehiigrant dan na enige tijd toch in een onze kere financiële terecht komt. AMSTERDAM (ANP) - Samenwer king tussen Noorwegen en Neder land op het gebied van winning en distributie van gas op zee biedt aantrekkelijke perspectieven en lijkt alleszins haalbaar. Het gaat daarbij dan met name om de gas winning uit het veld Troll in de Noordzee ten noordwesten van het Noorse Bergen. Dit heeft prof. dr. ir. L.A. van Gunsteren, hoogleraar bedrijfs kunde aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam, gisteren gezegd tijdens de persconferentie over de vakbeurs Holland Offshore 84, die van 21 tot en met 23 november in de Rai in Amsterdam gehouden wordt. In het veld Troll zit een gasvoor raad van 1287 miljard kubieke me ter en het is daarmee volgens Van Gunsteren zeer belangrijk voor de toekomstige gasreserves. Pro bleem is dat de zee daar 320 meter diep is, waardoor nieuwe technie ken ontwikkeld moeten worden en de ontwikkeling tevens duur wordt. De hoogleraar wees erop dat een gegarandeerde gelijkmati ge afname van gas de economische verantwoorde winning in het veld zou verhogen. De gasvelden van Troll en Sloch- teren zouden aan elkaar gekoppeld moeten worden, waarbij de gasaf- name uit de bel van Slochteren wordt gecompenseerd door leve ring van Troll naar Slochteren. In ruil hiervoor zou Nederland dan toegang krijgen tot nieuwe techno logieën op het gebied van offshore gaswinning. Het veld Troll moet oefengebied voor nieuwe technologieën zijn. Bij werk in het buitenland zouden de Noren dan vooral de daaruit voortkomende kennis inbrengen terwijl de Nederlanders met name zouden bijdragen in hun rol van „internationale werkezels", aldus Van Gunsteren. AMSTERDAM (ANP) - De curato ren van de failliete AB-groep, een paar voormalige beleggingsinstel lingen waarvan de twee directeu ren worden vastgehouden op ver denking van fraude, zijn van me ning dat het effectenkantoor Van Wijngaarden niet medeplichtig kan worden geacht aan deze frau de. Dat bleek tijdens een kort ge ding gisteren voor de Amsterdam se rechtbank, dat was aangespan nen door Van Wijngaarden tegen de twee curatoren, mr. M.M. Fles- seman en mr. E.J. Ruitenberg. Inzet van het kort geding was een tussentijds verslag van de cu ratoren over de afwikkeling van het faillissement van de AB-groep. Hierin werd gesteld dat Van Wijn gaarden slechts moeizaam of in het geheel niet de informatie verstrek te die de curatoren verlangden. Ook op ander wijzen, onder meer bij de afgifte van aandelenbewij- zen van een dochteronderneming van de AB-groep (AVM), werd het onderzoek van de curatoren door het effectenkantoor tegengewerkt, zo was de indruk die het verslag wekte. Althans, die indruk werd gewekt bij Van Wijngaarden, die zich on rechtvaardig behandeld en bena deeld voelde en rectificatie eiste. Op de zitting bleek echter uit het pleidooi van Van Wijngaarden's advocaat mr. J.C. Schreuder, dat het niet zozeer te doen was om punten en komma's in het verslag van de curatoren, maar dat Van Wijngaarden in de eerste plaats af wil van de suggestie dat het effec tenkantoor op enigerlei wijze met de AB-groep zou hebben samenge spannen. Van Wijngaarden heeft voor de AB-groep koop-en verkooptrans acties uitgevoerd, betalingen ver richt en leningen verstrekt. Maar Van Wijngaarden wist, zo betoogde mr Schreuder, niets van het frau duleuze karakter van de groep, wier directeuren beleggers voor enkele miljoenen guldens zouden hebben opgelicht. Mr. Flesseman stelde daar tegen over dat Van Wijngaarden wel had kunnen bevroeden dat er een luchtje zat aan de praktijken van de AB-groep. Alleen al publikaties in de vakpers hadden kennis daar over kunnen verschaffen. Hoewel mr Flesseman zei niet te geloven dat Van Wijngaarden zelf aan de oplichtingspraktijken heeft mee gedaan, is hy wel van mening dat die praktijken alleen dankzij de be middeling van Van Wijngaarden op zo'n grote schaal hebben kun nen plaatsvinden. „Mensen die dingen willen doen die niet goed zijn kunnen dat al leen met medewerking van profes sionals: advocaten, accountants, notarissen en in dit geval een effec tenkantoor. Je vraagt je af waarom die professionals dat doen als zij kunnen zien met wie zij in zee gaan", aldus mr. Flesseman. In een gerechtelijke bodemprocedure zal worden uitgevochten in hoeverre het effectenkantoor beter had moe ten weten en opdrachten van de di recteuren van de AB-groep had moeten weigeren. Apple De Amerikaanse cumputerfabri- kant Apple Computer Incorpora ted heeft in het op 28 september afgesloten boekjaar een omzet be haald van anderhalf miljard dollar, 54 procent meer dan in het voor gaande boekjaar, zo is gisteren be kendgemaakt. Door een stijging van de kosten voor ontwikkeling en produktie is de winst vermin derd, en wel van 77 tot 64 miljoen dollar. Beursberichten op pagina 11 AMSTERDAM (ANP) - De bank Pierson, Heldring Pierson heeft alle banden met DeVoe-Holbein, een milieutechnisch bedrijf van twee Canadese hoogleraren, De- Voe en Holbein, verbroken. Het enige dat een woordvoerder yan Pierson gisteren over het besluit kwijt wilde is dat de bank er "niet in is geslaagd nieuw eigen vermo gen voor het bedrijf aan te trekken op condities zoals DeVoe-Holbein die had gesteld". Directeur A. van Marken van Pierson, die commissaris was van DeVoe-Holbein. heeft dit commis sariaat opgegeven. Eerder dit jaar was er nog sprake van dat Pierson DeVoe-Holbein zou introduceren bij de Amsterdamse effectenbeurs. Er werd roet in het eten gegooid door ongunstige publicaties, die onder meer gegrond waren op een onderzoek van de Vereniging Ef fectenbescherming (VEB). De aandelen DeVoe-Holbein worden, behalve aanvankelijk door Pierson die ze buiten de effec tenbeurs verkocht, aan de man ge bracht door First Commerce Secu rities, een in Amsterdamn geves tigd effectenkantoor dat geen lid is van de effectenbeurs en derhalve niet aan het toezicht van de beurs is onderworpen. Volgens de VEB opereert achter de schermen van First Commerce een zekere Irving Kott, een Cana dese financier die in zijn land al minstens éénmaal is veroordeeld wegens zwendel. De VEB ver moedt dat First Commerce grote aantallen aandelen DeVoe Holbein verkoopt voor deze Kott, die er zelf weinig voor betaald heeft. Scher mend met fraaie winstvoorspellin gen worden de aandelen nu tegen volgens de VEB veel te hoge koersen in Nederland aan de man worden gebracht. Nederland kent nog geen wet die beleggers tegen dit soort prakty- ken beschermt. In België mag First Commerce de aandelen DeVoe- Holbein niet verkopen. Daar is in tegenstelling tot Nederland een machtiging vereist om via adver tenties in kranten aandelen te koop aan te bieden. Het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs heeft beurshandelaren enige tijd gele den al, zonder DeVoe-Holbein of First Commerce met name te noe men, gewaarschuwd voorzichtig te zijn met de handel in niet aan de beurs genoteerde effecten. AMSTERDAM (ANP) - De dollar is vanmorgen op de Amsterdamse wisselmarkt scherp in koers ge daald. De Amerikaanse munt schommelde in de ochtenduren rond f 3,4750, zes cent onder de of ficiële middenkoers van f3,5355 van gisteren. Ook in Frankfort en Londen was de dollar aanmerke lijk zwakker. De daling zette zich gisteren laat in de middag en de avond al in. Het slot in Amsterdag lag rond f 3.52. In New York sloot de dollar op f 3,4890. Handelaren noemden van morgen de handel normaal tot re delijk actief. De belangrijkste oorzaak van de koersdaling van de dollar is de druk op de Amerikaanse rente, die zich gisteren weerspiegelde in een zeer vaste obligatiemarkt op Wall Street. ADVERTENTIE Frans... met 'n vleugje romantiek. In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen' sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (haal of bel even voor mapje Menu-Suggesties) Hotel-Restaurant „DUINOORD" wassenaarseslag 26 telefoon 01751 - 12961 2242 pj wassenaar

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9