Nieuw offensief Iran tegen Irak SUZUKI SWIFT. JC HCBTMAZZll ALS JC CR CCH TC ZICH KRIJGT. VS: uitgaven defensie fors omhoog OPERACIONES itüQürQ SICOLOGICAS EN GUERRA DE GUERRILLAS Eerste slag in zes maanden Shultz: geen illusies bij Reagan over Moskou Sowjet-Unie telt half miljoen 'parasieten' Reagan gelast onderzoek CIA-boek VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 TEHERAN/BAGDAD (UPI/AFP/RTR/DPA) - Iraanse troepen zijn woensdag kort voor middernacht in het centrale deel van het front in de oorlog met Irak een offensief begon nen tegen Iraakse stellingen. Volgens een bericht van radio-Te- heran heeft de operatie westelijk van de Iraanse stad Ilam ten doel strategisch belangrijke hoogten te veroveren, Iraakse „stooracties" te neutraliseren en een eind te maken aan artillerie-aanvallen op grens dorpen. Honderden Iraakse solda ten zijn volgens de zender gedood of gewond en meer dan 100 gevan gen genomen. De Iraanse troepen vielen aan over een 20 km breed front in het bergachtige gebied van Saif Saad, 120 km oostelijk van Bagdad. Irak zegt het offensief te hebben afge slagen. De Iraanse aanvallers wer den onder zware verliezen aan manschappen en materieel terug gedrongen, zo meldde het officiële persbureau Ina. Volgens een be richt van een oorlogscorrespon dent van Ina losten de gevechten zich in de loop van donderdag op tot afzonderlijke schermutselin gen. De operatie is de eerste na zes maanden relatieve rust aan de fronten in de vier jaar oude oorlog tussen Irak en Iran. In februari ver overden Iraniërs het olierijke ge bied van de Majnoon-eilanden aan de Iraakse zijde van het zuidelijke front. Diplomaten in Teheran con cludeerden uit de door Iran gestel de doelen, de natuur van het ter rein en de berichtgeving dat de aanval aan het centrale front niet zal uitmonden in het al lang ver wachte grootscheepse Iraanse of fensief. Dit zal naar in Bagdad wordt verwacht aan het zuidelijke front plaatsvinden. Ouders Ferraro mikpunt rechtse New York Post COLUMBIA (Rtr.) - De Democrati sche kandidate voor het vice-presi- dentschap in de VS, Geraldine Fer raro, is woedend uitgevallen naar aanleiding van een artikel in de ,New York Post', waarin staat dat haar vader contacten onderhield met gangsters en haar beide ou ders gearresteerd zijn geweest op beschuldiging van illegaal gokken r Kandidate Ferraro zei op een persconferentie niet te weten of het verhaal in de Post waar is. „Ik heb het mijn moeder niet gevraagd en zal dit ook niet doen", zo zei zij. Haar vader leeft niet meer. Vervolgens viel zij echter met nauw verholen woede uit naar de eigenaar van de krant, de Australi sche persmagnaat Rupert Mur doch, die in de kolommen van het blad de herverkiezing van presi dent Reagan steunt. Ferraro beet terug: „Rupert Mur doch is een individu, dat. met al Geraldine Ferraro (foto AP» zijn geld, al zijn macht, al zijn con tacten met het Witte Huis, het nog niet eens waard is het vuil van haar (Ferraro's moeder) schoenen te ve gen". Ooggetuigen in Irak hebben gro te kolonnes pantserwagens en tanks gezien op weg naar het zuiden, waar Iran rond 250.000 man troepen heeft verzameld. Volgens politieke waarnemers die contact hadden met Iraakse au toriteiten, wil Iran met de jongste aanval in het centrale deel van het front de aandacht afleiden van het verwachte offensief tegen de be langrijke Iraakse stad Basra, aan het zuidelijke front. Het Iraakse nieuwsagentschap meldde dat de Iraakse president, Saddam Hoes sein, onlangs in een interview ver klaarde dat Iran zijn troepen aan het zuidelijke front concentreert. Volgens Westerse diplomaten wachten aan het zuidelijke front wel 300.000 tot 500.000 Iraanse sol daten en vrijwilligers op orders van de Iraanse geestelijk leider, ayatollah Khomeini, het slotoffen- sief te beginnen. Iran, dat rond 50.000 man verliezen leed bij felle veldslagen in de moerassen van Hi- waizah in februari, is volgens di plomaten tot dusver afgehouden van zijn slotoffensief door gebrek aan toevoer van wapens en reser ve-materieel uit het westen en poli tieke onzekerheden in Teheran. Veel diplomaten in Teheran me nen dat de oproepen van Iraanse leiders voor het slotoffensief voor namelijk zijn bedoeld voor binnen lands gebruik. Ze wijzen op de po sitie die Rafsanjani, voorzitter van het Iraanse parlement en woord voerder van het oorlogskabinet, heeft ingenomen. Rafsanjani heeft opgeroepen tot „een of twee doel treffende slagen" tegen Irak en heeft geadviseerd niet te trachten Bagdad te bereiken. Het lijkt dat hij er voorstander van is Irak onder druk te houden tot zijn bondgeno ten onder de Golfstaten de hulp verminderen, waarmee de Iraakse gevechtskracht zou afnemen. PATERSON (UPI) - Bij een brand die gisterochtend vroeg woedde in een hotel in Paterson in de Amerikaanse staat New Jersey zijn vijftien men sen om het leven gekomen en vijftig gewond. Een boze gast bekende dat hij de brand had gesticht na een woordenwisseling met personeel. Toen de brandweer bij het zeven verdiepingen hoge hotel "Alexander Hamilton" vroeger een van de beste van Paterson aankwam, hingen en sprongen gasten uit vensters om aan de vlammen te ontkomen, tegen de raad van brandweerlieden in. Gasten van het hotel vertelden dat zij zich dikwijls hadden beklaagd over het tekort aan brandschellen en nooduitgangen. Zij zeiden dat ze op de brand opmerkzaam gemaakt waren door kreten van andere bewoners. Een 44-jarige man werd op het parkeerterrein van het hotel aangehouden nadat hij ruzie had gemaakt en eerder op de avond had gedreigd met het in brand steken van het 60 jaar oude gebouw. (foto ap» WASHINGTON (UPI/AFP) - Car ters opvatting over het Kremlin veranderde drastisch vanwege de inval in Afghanistan in 1979, maar Reagan heeft nooit illusies over de Sowjet-Unie gekoesterd. De Ame rikaanse minister van buitenland se zaken George Shultz heeft dat vandaag in Washington Shultz aan de vooravond van het debat van Carters vice-president Walter Mon- dale met Reagan. Minister Shultz noemde besluiten van Carter gril lig en hij prees Reagans kijk op het Kremlin. Volgens Shultz streeft president Reagan naar een constructieve re latie met de Sowjet-Unie die is ge baseerd op militaire kracht en rea lisme, en niet op grillige, emotione le reacties op afschrikwekkende handelingen van Moskou. De mi nister schilderde de conceptie die de regering heeft van het Russi sche stelsel en zette uiteen hoe de Amerikaanse politiek gevormd moet worden om communistische agressie te weerstaan en een nu cleair conflict tussen de twee su- perrnogendheden te vermiiden. Sprekende voor het Rand-UCLA (UCLA - Universiteit van Califor- nië-Los Angeles) Center for Soviet Studies in Los Angeles, zei minis ter Shultz dat het onrealistisch was van de Verenigde Staten en Rus land te verwachten dat zij ooit een volmaakte relatie zouden genieten. „Maar de deur staat wijd open naar duurzamer vooruitgang in de Amerikaans-Russische relaties dan wij in het verleden hebben ge kend", gebaseerd op tekenen van Russische bereidheid "ons terzake van enkele problemen halverwege tegemoet te komen", zei hij. Hieronder vallen verbeteringen in de telex-verbinding ("Hot Line") tussen de twee hoofdsteden, uit breiding van de verdragen over economische samenwerking, on derhandelingen over culturele uit wisseling en ontmoetingen met de Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko. VS testen met leugenontdekker NEW YORK (UPI) - De Sow jet-Unie heeft gisteren in de Verenigde Naties gezegd dat zij Amerikaanse verzekeringen van oprechtheid niet kan ver trouwen omdat zij niet gestaafd worden door daden en zij riep de Verenigde Staten op zich te onderwerpen aan de proef met de leugenontdekker. „Wij hebben een paar mooie woorden gehoord in het Witte Huis", aldus de Russische ad junct-ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Richard Ovinni- kov over de ontmoeting in sep tember tussen president Rea gan en de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko, ,maar we wachten nog op daden". „Gezien het feit dat de leugenontdekker zo po pulair is in dit land", aldus Ovinnikov, „is dit voor ons de proef van Amerikaanse op rechtheid wanneer de Verenig de Staten het over bereidheid hebben". WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Pentagon zal voorstellen reëel (na aftrek inflatie) acht negen pro cent meer voor defensie uit te trek ken voor het op 1 oktober volgend jaar beginnende begrotingsjaar 1986. Het totale bedrag komt daar mee op een nieuw record van 333,7 miljard dollar. Zoals gewoonlijk, wordt evenwel overvraagd om in de onderhande lingen met het Congres toch op het eigenlijk gewenste peil van de de fensie-uitgaven te komen. Dit heeft de ,New York Times' gisteren gemeld nadat Senaat en Huis van Afgevaardigden vorige week een defensiebegroting van 292,9 miljard dollar goedkeurden voor het op 1 oktober ingegane, dus nu lopende, begrotingsjaar 1985, die voorziet in een reële stij- ging van ongeveer vijf procent. Het uiteindelijk goedgekeurde bedrag van 292,9 miljard dollar is maar weinig lager dan de recordbe groting van 305 miljard dollar voor defensie, die in februari was inge diend bij het Congres. Het is even wel aanzienlijk hoger dan de 264,4 miljard dollar, die eigenlijk voor 1985 werd gevraagd, als men geen rekening houdt met een bedrag van 40,6 miljard dollar. Dit bedrag zat wel in het gevraagde record van 305 miljard dollar, maar defensie in Washington zei bij de indiening in februari, dat het dit bedrag ver spreid over een aantal jaren na 1985 wil uitgeven. De begroting voor 1985 vormde grotendeels een uitwerking van het „herbewapeningsprogramma voor Amerika" van de regering, waarmee het Congres drie jaar te voren instemde, toen president Reagan aan de macht was geko men. Krachtens een nieuw vijfjaren plan, zo verklaarde minister van defensie Caspar Weinberger in fe bruari, denkt het Pentagon vanaf 1 oktober van het - dus pas begon nen - lopende begrotingsjaar 1985 tot aan het begin van het begro tingsjaar 1989 in totaal nog 1.900 miljard dollar nodig te hebben „voordat de VS een voldoende af schrikkingsvermogen ten opzichte van de Russen hebben". Het groei percentage van de uitgaven zou daarbij evenwel vanaf 1986 moeten beginnen te dalen van 9,3 voor 1985 tot 8,4 voor 1986 en 3,3 in 1989, zo zei hij. „Wij kunnen niet in slechts drie jaar met hogere begrotingen voor defensie een verwaarlozing daar van goedmaken die zich uitstrekte over een periode van tien jaar", zo zei Weinberger. Voor het eerst vroeg het Pentagon evenwel ook een bedrag van 1,8 miljard dollar voor de „Star Wars" studie voor de ontwikkeling van een ruimtede- fensiesysteem, dat de VS tegen het jaar 2.000 tegen raketaanvallen zou moeten kunnen beschermen. Het recordbedrag van 305 mil jard dollar, dat Weinberger vroeg, maakte 28,6 procent uit van de to tale Amerikaanse begroting van 926 miljard dollar en vormde 6,8 procent van het Amerikaanse bru to nationale produkt (bnp), de som van alle goederen en diensten die een land produceert. Het vergelijk bare percentage voor de Sowjet- Unie schatte hij op thans 17 19 procent. MOSKOU (AFP) - De Sowjet-Unie telt, ondanks de officiële afwezig heid van werkloosheid, volgens of ficiële cijfers niet minder dan een half miljoen zwervers en klaplo pers, dit heeft een hoge Russische functionaris gezegd. Nikolaj Bajenov, vice-procureur- generaal van de Sowjet-Unie, ont hulde deze cijfers tijdens een stu dieconferentie over ideologie. De conferentie, die in september plaatsvond, was bestemd voor lei dinggevende partijfunctionarissen van het district Moskou. Het Franse persbureau AFP heeft in Moskou de hand weten te leggen op het conferentieverslag, waarin tot nu toe ongepubliceerde gegevens staan die gewoonlijk uit sluitend voor de. ogen van hoge partijfunctionarissen bestemd zijn. De cijfers gaan onder meer over het alcoholisme in de Sowjet-U nie, waarover de ideologie zegt dat de sporen van dit kapitalistische verschijnsel onder het socialisme zullen verdwijnen. Volgens de ge gevens van Bajenov, de eerste sta tistieken uit de Sowjet-Unie over misdaad en gebreken in de samen leving, arresteerde de politie vorig jaar 11,7 miljoen mensen wegens dronkenschap, van wie 700.000 zich achter het stuurwiel bevon den. Dit cijfer komt overeen met één achtste deel' van de werkende bevolking. In augustus erkende de Russi sche minister van binnenlandse za ken, Vitali Fedortsjoek, voor het eerst in het openbaar dat alcoholis me verantwoordelijk is voor een daling van het geboortecijfer een groot probleem voor de Russische economie - een toeneming van het ziekteverzuim, en een stijging van het sterftescijfer. Enkele weken later gaf de minis ter aan dat in de Sowjet-Unie bij 40 procent van alle misdaden en ruim 30 procent van alle verkeersonge lukken alcohol in het spel is. De Russische wetgever heeft on langs besloten, naast de al bestaan de ontwenningscentra, heropvoe- dingskolonies op te richten. Maar, zo zei de vice-procureur-generaal, het probleem van de klaplopers (parasieten in Russische termino logie) blijft bestaan. Vorig jaar wer den 80.000 klaplopers overgedra gen aan de justitie. Krachtens een in 1983 aanvaarde wetswijziging lopen parasieten en bedelaars het risico tot twee jaar strafkamp te worden veroordeeld. Voorheen bedroeg de maximum straf één jaar gevangenisstraf. Re cidivisten riskeren drie jaar werkkamp. Een parasiet is volgens de wet „een persoon die gedurende vier maanden geen vaste woon plaats en geen vast inkomen heeft". Invaliden en bejaarden val len niet onder het wetsartikel. Bajenov sprak verder van een stijging van de criminaliteit, met name van diefstal en straatschen derij. In 1981-82 arresteerde de po litie 600.000 personen wegens dief stal, hoewel dit getal „slechts een onbeduidend deel" van het werkelijke aantal diefstallen weer geeft, aldus het verslag van de stu diebijeenkomst. „Diefstal op grote schaal" neemt sterk toe aldus Bajenov, die vervol gens enkele voorbeelden geeft. In Magadan ontvreemdde een arbei der in een goudmijn niet minder dan 78 kilogram van het edele me taal en in Boechara ontdekte de po litie dat een groep werknemers van een handelsonderneming enkele miljoenen roebels aan geld en goe deren achterover had gedrukt (om gerekend ongeveer 20 miljoen gul den). Alleen al in het netwerk van win kels in de hoofdstad kwamen in de eerste helft van dit jaar 605 geval- •len van corruptie aan het licht, waarbij 43 partijleden waren be trokken. De autoriteiten arresteer den vervolgens enkele verantwoor delijke personen uit deze sector, onder wie de directeuren van twee grote warenhuizen in Moskou, de GOeM aan het Rode Plein en No- voarbatskoje, zo zei Bajenov, die niet bekendmaakte wanneer deze arrestaties hebben plaatsgevon den. In juli werd de directeur van de befaamde delicatessenwinkel „Gastronom nr. 1" geëxecuteerd. De rechtbank veroordeelde hem wegens zijn aandeel in een van de grootste verduisteringszaken van de afgelopen jaren. Bajenov maakte verder bekend dat het gerechtelijk onderzoek naar de corruptiepraktijken van ex-minister Nikolaj Sjtsjelokov nog voortduurt. Sjtsjelokov werd in december 1982 afgezet als minis ter van binnenlandse zaken en uit het centraal comité van de commu nistische partij verwijderd. Bajenov uitte ook kritiek op de ondoelmatigheid van de reclasse- ringsdienst in de Sowjet-Unie. Eén op de drie misdadigers komt bin nen een jaar opnieuw met de justi tie in aanraking. WASHINGTON (DPA/Rtr.) - Presi dent Reagan heeft gisteren een on derzoek gelast naar de vraag of me dewerkers van de inlichtingen dienst CIA verantwoordelijk zijn voor het schrijven van een handlei ding waarin aanwijzingen worden gegeven voor het vermoorden van de sandinistische leiders in Nicara gua en of zij zich daarmee schuldig hebben gemaakt aan ambtsmis bruik. In de daarbij door het Witte Huis afgegeven verklaring wordt bena drukt dat de Amerikaanse regering nooit het uitvoeren van politieke moorden heeft aangemoedigd dan wel heeft goedgekeurd. Ook in de toekomst zal dat niet gebeuren. In de verklaring werd gewezen op een richtlijn van Reagan van 4 decem ber 1981 waarin het eenieder in dienst van de Amerikaanse rege ring werd verboden deel te nemen aan het plegen van moorden of de voorbereiding daarvan. Ook de CIA dient zich volgens de richtlijn van dergelijke acties te onthouden Afgelopen woensdag publiceer de het dagblad „The New York Ti mes" uittreksels van de handlei ding. De 44 pagina's tellende Spaanstalige brochure is aan de voorkant „versierd" met drie rijen hoofden met schotwonden. De brochure, waarin onder meer tips worden gegeven voor het aanstich ten van bloedige demonstraties, het voeren van een guerrilla-oorlog en het plegen van sabotage, heb- ben nieuw voedsel gegeven aan de verwijten dat de Amerikaanse re gering het bewind van de linkse sandinisten ten val wil brengen. In het voorjaar werden de regering en de inlichtingendienst ook onder vuur genomen toen bekend werd dat de CIA een rol had gespeeld bij het leggen van mijnen voor Nicara guaanse havens. De voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, de democraat Thomas O'Neill, heeft de regering en de CIA er don derdag van beschuldigd de Ameri kaanse wet te hebben geschonden. Hij eiste het ontslag van William Casey, de directeur van de CIA. De democraten hebben zich in toene mende mate teweergesteld tegen Reagans politiek aangaande Nica ragua. Politieke waarnemers verwach ten dan ook dat, ondanks de gelas ting van het onderzoek, de onthul lingen over de handleiding een hoofdonderwerp zullen vormen in het tweede televisiedebat tussen president Reagan en zijn democra tische tegenkandidaat voor het presidentschap, Walter Mondale, aanstaande zondag. Suzuki introduceert een nieuw model in de 1300 cc klasse: de Suzuki Swift 1.3. Waarmee Suzuki opnieuw zijn reputatie hoog houdt: de Swift 1.3 is met zijn prijs v.a. f15.995,- de laagst geprijsde auto in de 1300 cc klasse met een standaard 5e versnelling. (Er is zelfs al een Swift verkrijgbaar vanaf f13.795,-!). De Swift 1.3 is een sportieve gezinswagen met opmerkelijk veel pluspunten. Met rondom getint glas. Met stoelen die nog beter zitten dan ze eruit zien. Met comfortabel veel beenruimte. Met een rotsvaste wegligging. Met een diagonaal gescheiden remsysteem. Met een top van liefst 168 kilometer per uur (Swift 1.3 GS Met een derde deur en een al even praktische, in 2 delen, neerklapbare achterbank. Met van binnenuit elektrisch verstelbare buitenspiegels. Met uiterst lage onderhoudskosten. En met een opmerkelijk laag benzineverbruik: 1 op 25,0 bij 90 km/u, 1 op 17,0 bij 120 km/u en 1 op 15,4 in het stadsverkeer Swift 1.3 GL). De enige manier om over dit alles nog enthou siaster te worden is het maken van een proefrit Doe het snel. Want een auto als de Suzuki Swift is nog zeldzaam vandaag de dag. U boft dan ook als uw dichtstbijzijnde i i Suzuki-dealer er nog een heeft staan, Adressenvan de Suzuki-dealers vindt u in de Gouden Gids. suzuki! IMPORTEUR BV.NIMAG. REEDUK9.3274KE HEWENOORD TELEFOON 018623500

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7