Kamer: goedkoop pakk wonen aan en Hoop voor havo-leerlingen DE SUZUKI SWIFT ZIET FR ONGEVEER ZO UIT. 'Gemakzucht tekent jeugdige werklozen' Krachtenbundeling van de baan politie Rechter bemiddelt in conflict scholen en staat VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 Alternatief voor doorstromingsheffing geëist DEN HAAG (GPD) - CDA-minis- ter Ruding (financiën) zal zich vol gende week donderdag op last van de PvdA moeten verantwoorden voor zijn 'grievende' opmerkingen over werklozen. Ook de CDA-frac- tie is onaangenaam getroffen door zijn uitlatingen in Het Vrije Volk. In een interview zegt de be windsman dat werklozen zich er met een 'Jantje van Leiden' vanaf maken bij het zoeken naar een nieuwe baan. Ze zijn volgens hem niet bereid zijn te verhuizen om el ders werk te vinden. „Men blijft liever bij tante Truus wonen. Dat kan ook rustig, want het wachtgeld is prachtig". Ruding vindt dat de mensen een 'prikkel' moeten krijgen om uit de DEN HAAG (GPD/ANP) De meeste partijen in de Tweede Kamer vinden dat staatsse- penarie te komen. Dat kan door cretaris Brokx (volkshuisvesting) zich te makkelijk heeft afgemaakt van de zogenoemde bijvoorbeeld de uitkeringen te ver- doorstromingsheffing. De staatssecretaris voelt niets voor zo'n heffing. Maar PvdA, CDA ha"te gaa^proberen een baan te en enkele kleinere partijen willen dat Brokx alsnog op zoek gaat naar andere mogelijkhe- krijgen als je achteruit gaat in ïnko- den om de doorstroming te bevorderen. Alleen de WD, die altijd tegen de heffing is men," zegt de bewindsman in het geweest, noemde het besluit van de staatssecretaris om de doorstromingsheffing niet in interview, waarvan hij voor publi- te voeren verstandie katie de tekst goedkeurde, te voeren, verstandig. Vooral jonge werklozen hebben het volgens hem nog steeds te ge makkelijk. „Scholing is hun grote probleem. Ze zeggen te snel: waar om zou ik me gaan scholen, het is veel gemakkelijker een goedbe taalde baan te nemen of in een uit kering te gaan lopen". Ruding ziet in de Amerikaanse samenleving een voorbeeld voor Nederland. „Wat dat betreft is de economie in Amerika veel beter". Ruding wijst ook op de grote lu- Ruding wekt woede PvdA De doorstromingsheffing is be doeld om mensen met een hoog in komen die in een goedkoop huis wonen, te stimuleren naar een duurdere woning te verhuizen. Volgens Brokx blijkt uit onder zoek van het ministerie dat de werkelijke doorstroming als ge volg van de heffing erg klein zal zijn - namelijk 3.000 verhuizingen. Bovendien zullen de kosten van de maatregel erg hoog worden, zodat het weinig oplevert. Al met al zou de maatregel te zeer het karakter van huurbelasting krijgen en Brokx is daar op tegen. Hij had dit eerder laten weten in een brief aan de Tweede Kamer. Tijdens een commissievergade ring over deze brief bleek, dat PvdA-woordvoerder De Pree en het PPR-kamerlid Lankhorst het betrekkelijk geringe aantal door stromingen niet zo'n probleem vonden. Zij willen vooral dat huur ders met een hoger inkomen meer gaan betalen voor hun woonlasten. Aan de andere kant zien zij ook na delen in doorstroming. Lankhorst: „Tegen het principe van doorstro ming hebben we altijd principiële bezwaren gehad, omdat je dan in komens-gelijke rijken krijgt". De PvdA wil dat er behalve maatregelen om goed verdienende huurders meer huur te laten beta len ook maatregelen worden geno men om kopers met lage woonlas ten meer te laten betalen. Zij wil dat de huren worden berekend aan de hand van het inkomen en door middel van het puntensysteem waarmee de kwaliteit van de wo ning wordt vastgesteld. 'Uitermate mager' Het CDA vindt de ideeën die Brokx heeft ontwikkeld om de doorstroming op gang te brengen 'uitermate mager'. De christen-de mocraat Wolters verweet de be windsman de principiële en prakti sche bezwaren tegen de heffing door elkaar te hebben 'gehusseld'. Hij vindt dat Brokx onvoldoende gevolg heeft gegeven aan een des tijds door het CDA ingediende en door de Kamer aanvaarde motie, waarin wordt gevraagd verschil lende mogelijkheden voor de door stroming te onderzoeken. Wolters zei bij eventuele alterna tieven voor de doorstromingshef fing te denken aan een andere ver deling van de woonruimte via een eenvoudiger vergunningenstelsel en aan een tegemoetkoming voor mensen die een duurdere woning willen betrekken, bijvoorbeeld een vergoeding voor verhuiskosten. De WD juicht als enige het be- DEN HAAG (GPD/ANP) - Sa menvoeging van rijks- en gemeen tepolitie tot provinciale korpsen is te duur. Aanvankelijk was 245 mil joen gulden hiervoor uitgetrokken, maar een onderzoek heeft geleerd dat de kosten drie keer zo hoog uit vallen. Met het oog op een betere bestrij ding van de criminaliteit is uitbrei ding van de bestaande samenwer king geboden, maar meer zit er niet in. Dat schrijven de ministers Kort hals Altes (justitie, rijkspolitie) en Rietkerk (binnenlandse zaken, ge meentepolitie) in een notitie, die vandaag in de ministerraad zal worden besproken. De enige discussie die volgens Korthals Altes nog overblijft, is de kwestie van de verhouding tussen rijks- en gemeentepolitie. Rietkerk en Korthals Altes streven naar het zoveel mogelijk stopzetten van de overgang van rijks- naar gemeente politie. Korthals Altes wil evenwel de bestaande inwonersgrens op trekken van 25.000 naar 40.000. De eigen korpsen van gemeenten die juist op de grens van het inwoner tal zweven, zijn volgens hem te klein voor een efficiënte politieor ganisatie. Voorzitter G. Kóffeman van de Algemene Christelijke Politiebond reageerde gisteren zeer verbolgen op dit plan, dat uitbreiding van de rijkspolitie ten koste van de ge meentepolitie zou betekenen. In gemeenten met tussen de 25.000 en 40.000 inwoners zou de gemeente politie vooralsnog worden „ge doogd", maar in een twintigtal kleinere gemeenten die nu ook een gemeentelijk politiekorps hebben, zou dat plaats moeten maken voor de rijkspolitie. Volgens Koffeman zou dat bete kenen, dat het geld in plaats van aan verbetering van de politiezorg wordt besteed aan een verslechte ring, omdat het de tegenstellingen Minister Korthals Altes zei giste ren dat hij net als Rietkerk niets ziet in dit voorstel van de fractielei ders. De verantwoordelijkheden van Justitie (opsporing van delic ten) en Binnenlandse Zaken (open bare orde) zijn te verschillend om onder één persoon te brengen, al dus de minister. Wel vindt hij dat bestaande taken van de twee de partementen moeten worden ge concentreerd. sluit van Brokx toe, hoewel om an dere redenen dan die van de be windsman. Zij is tegen het princi pe van de heffing, die volgens woordvoerder De Beer erg veel weg heeft van een huurbelasting: „Ook voor huren boven de 650 gul den is er nog een heffing. En waar zouden die mensen naartoe moe ten doorstromen?". De WD zoekt het in verdergaan de huurharmonisatie, die te goed-, kope woningen duurder maakt, zo dat huurders een groter aandeel van de huur zelf moeten opbren gen. „Dan komt tenminste de op brengst ook bij de verhuurder te recht". Huurharmonisatie treft overigens ook de lagere inkomens groepen die in goedkope maar ver houdingsgewijs goede woningen wonen. Kogel zwaait af in Harskamp: soldaat gedood HARSKAMP (ANP) - De 22-jarige dienstplichtig soldaat P.H.F. van der Sterren uit het Limburgse Horst is gistermiddag om het leven gekomen door een ongeluk met een automatisch machinegeweer op het schietkamp in de Hars kamp. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie gis teren meegedeeld. Het slachtoffer behoorde tot de vaste staf van het schietkamp en was ingedeeld bij het terrein- dienstpeloton. Het personeel van dit peloton is belast met het onder houd van en toezicht op de banen en schietpunten. Doordat een op honderd meter afstand geïnstal leerde mitrailleur onklaar raakte, zwaaide een kogel af en raakte de militair aan het hoofd. Hij overleed ter plaatse. Het slachtoffer stond in een loopgraaf in de veilige zone en hoefde geen helm te dragen. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in naar de toe dracht van het ongeval. xe, die gemeenten ten toon sprei den in vorm van bijvoorbeeld ge meentelijke zwembaden en sport hallen. Door de hoge exploitatie kosten kunnen veel gemeenten de kosten van de bijstand niet meer opbrengen, „terwijl er vijf kilome ter verder ook zoiets staat". „Ik rijd tegenwoordig nogal veel door het land en dan zie je dat. Luxe." Ook bij de begroting van het departe ment van welzijn, volksgezond heid en cultuur zet hij op deze gronden vraagtekens. "Buurthui zen en ballet zijn heel nuttig, maar dragen niet bij tot het economisch herstel". Oppositieleider Den Uyl heeft een spoeddebat aangevraagd, waarin hij de minister zal vragen zijn stellingen te bewijzen en zijn opvattingen uit te leggen. "Ruding weet alleen hoe het in Wassenaar toegaat", aldus de PvdA-fractielei- der. „Hij geeft een verkeerde voor stelling van zaken, die nauwelijks verschilt van de bekende borrel praat van mensen die het beter hebben". Het vooroordeel over de luie jongeren wordt door Ruding bevestigd, verbreid en gecolpor teerd, aldus de PvdA-fractievoor- zitter. „Daarmee beledigt hij de tal loze jongeren die nu zonder werk in de kou staan". Den Uyl zal donderdag onder meer vragen hoeveel de uitkerin gen voor jongeren verder verlaagd moeten worden zodat de prikkels voldoende zijn om hen te bewegen werk te aanvaarden. Ook wil hij weten welke voorstellen Ruding heeft gedaan om het ontslagrecht en het begrip passende arbeid te veranderen. Ook binnen het CDA is negatief op het interview gereageerd. De fractie toonde zich weinig gelukkig met de uitlatingen. „Wellicht komt het wel eens voor dat werklozen zich er gemakkelijk vanaf maken, maar het gaat veel te ver om te ge-, neraliseren," aldus een woordvoer- Bejaarde in ziekenhuis na brand BAARN (ANP) - Een bejaarde man is gisteravond met ademhalingsmoei lijkheden naar het ziekenhuis overgebracht nadat er op zijn kamer in het bejaardentehuis Patria aan de Nassaulaan in Baarn brand was uitgebro ken. Aanvankelijk zag het er naar uit dat er meer gewonden waren geval len, maar bij nader inzien bleek het mee te vallen. De brandweer, die van omliggende korpsen assistentie had gevraagd, had de brand snel onder controle. De brand brak gisteravond omstreeks half zeven uit op een van de bovenetages van het bejaardentehuis, waar veel Indische mensen verblij ven. Volgens de politie is de brand waarschijnlijk ontstaan door kortslui ting. De vrouw van de man met ademhalingsmoeilijkheden kon eveneens bijtijds worden gered. MOSKOU - De opperste Sowjet heeft gisteren in Moskou de leden van een Nederlandse parlementai re delegatie ontvangen. Op de foto wordt de voorzitter van de Tweede Kamer, Dolman, begroet door vice- president Vasilu Kuznetsov (rechts). (foto anp>. DEN HAAG (ANP) - Er is een gro te kans dat een aantal leerlingen van de Mariënburg scholenge meenschap in Den Bosch en van de Ludgerusschool in Hilversum de havo aan deze scholen toch mag afmaken. Een door de Haagse rechtbank president mr. M.R. Wijnholt geop perde oplossing in die richting werd gisteren welwillend ontvan gen tijdens een kort geding dat bei de schoolbesturen en de ouders van leerlingen van de Mariënburg hadden aangespannen tegen de staat. Landsadvocaat mr. H.A. Groen kondigde aan de suggestie te zullen voorleggen aan staatsse cretaris Ginjaar-Maas (onderwijs). Het ministerie van onderwijs en wetenschappen en de onderwijsin spectie vinden dat de leerlingen om wie het gaat, niet voldoen aan de toelatingseisen die gelden voor x. - havo/mbo-opleidingen. De eisen binnen de poliüe-organisatie zal voor deze nieuwe opleiding zijn vergroten. Vorige week tijdens de algemene beschouwingen liet premier Lub bers al weten dat het kabinet ervan uitging dat de wijziging van de po litiewet niet zou doorgaan. De frac tieleiders van WD en CDA kwa men toen met een motie, waarin werd gevraagd toch aandacht te blijven schenken aan de nieuwe politie door samenvoeging van de onderdelen politie van de twee mi nisteries onder leiding van een spe ciale staatssecretaris. hoger gesteld dan die van de gewo ne havo's. Enkele weken geleden kregen de schoolbesturen te horen dat de leerlingen na de herfstvakantie (aanstaande maandag) van school moesten. De leerlingen zijn dit jaar allemaal geslaagd voor de mavo. Zij zijn dit jaar aan 4-havo begon- Volgens de inspectie moeten Drie raadslieden van de schoolbesturen en ouders kort geding tegen de staat. genheid te geven de laatste twee jaar van de havo op deze scholen, waar zij nu al twee maanden opzit ten, af te maken. Mochten zij blij ven zitten of aan het einde van het vijfde jaar zakken voor het eindex amen, dan zouden zij alsnog naar een andere, gewone havo moeten. De bij de zitting aanwezige ou ders en leerlingen begroetten het plan van de rechtbankpresident met instemming. zij worden herplaatst op gewone Overgang Mr. Wijnholt stelde voor deze leerlingen in ieder geval de gele- scholen voor het middelbaar be roeps onderwijs (mbo) die dit jaar voor het eerst zijn begonnen in combinatie met een havo-top, het vierde en vijfde jaar. Nu is het nog mogelijk op deze scholen bij wijze van overgangsregeling uitsluitend de havo-opleiding te volgen, vol gend jaar niet meer. Behalve op de scholen in Den Bosch en Hilversum doen dezelfde problemen zich voor op havo/mbo- scholen in Eindhoven en Breda. In- totaal zou het gaan om 140 leerlin gen. Van deze gecombineerde oplei dingen wordt verwacht dat zij in de toekomst een betere aansluiting op de arbeidsmarkt en op hbo-oplei- dingen bevorderen. Met het oog hierop besloot staatssecretaris Ginjaar-Maas de toelatingseisen voor mavo-leerlingen die deze op leiding willen volgen, te Landsadvocaat mr. Groen bena drukte gisteren tijdens de zitting dat die zwaardere toelatingseisen van meet af aan duidelijk zijn ge formuleerd. Daarover kon volgens hem geen twijfel bestaan. Hij ver weet de schoolbesturen dat zij het op een botsing hadden laten aan komen door de desbetreffende leerlingen toch aan te nemen. De raadslieden van eisende par tijen bestreden dat. Zij verwijten de staatssecretaris en de onder wijsinspectie een onduidelijk en willekeurig beleid in deze kwestie. Een van de drie raadslieden, mr. D.W.O.A. Grosheide, zei het „van de gekke te vinden" hier te praten over toelatingsnormen die er, wet telijk, helemaal niet zijn. De raadslieden vroegen de recht bankpresident de dreigende ver wijdering van de leerlingen van de Mariënburg en de Ludgerusschool' ongedaan te maken en de maatre gel onrechtmatig te verklaren. Mr. Wijnholt doet op 25 oktober uitspraak. Tussentijds moet blij ken of de partijen zich volledig achter zijn „oplossing" kunnen scharen. Gemeentebestuur steunt proces tegen raketten OOSTZAAN (ANP) - De burge meester, de wethouders en de gemeentesecretaris van Oost- zaan doen mee aan een proces tegen de kruisraketten. Het col lege en zijn secretaris betalen daarvoor vier keer het bedrag van 35 gulden. Dit heeft de ge meente meegedeeld. Het initiatief voor een proces tegen de Nederlandse staat komt van de Stichting Verbied de Kruisraketten. De stichting wil met het proces aantonen dat de Nederlandse wet plaat sing van kruisraketten niet toe staat. Om in de kosten te voor zien is berekend dat er een be drag van 350.000 gulden nodig is. De stichting, die in Amster dam zetelt, plaatste daarom het verzoek aan 10.000 Nederlan ders om 35 gulden over te ma ken op haar gironummer. Voor die 35 gulden per deelnemer wordt men mede-eiser. Drugsboot in Amsterdam gesloten AMSTERDAM (ANP) - De Be- heersraad Nieuwmarkt heeft in overleg met de gebruikersraad de drugsboot aan de Oosterdokskade, een toevluchtsoord voor verslaaf den, gesloten. Reden daarvoor is volgens de raad onder meer het ontbreken van gemeente- en poli tiebeleid met betrekking tot de zo genaamde gedoogruimten. De politie heeft de afgelopen we ken verschillend keren een inval in de boot gedaan, omdat er volgens haar druk in drugs gehandeld wordt. Ruding: Jantje van Leiden. (foto GPD). De WD staat achter de opvattin gen van de minister, zij het niet achter de woordkeuze. Woordvoer der De Korte wees erop dat minis ter Ruding nogal wat taboes door breekt, die 'tot heden' alleen door WD-politici werden besproken. „De meeste van zijn uitlatingen werden al gedurende een reeks van jaren door de WD naar voren ge bracht," aldus De Korte. V oorwaardelij k cel en schorsing voor politiechef DORDRECHT (ANP) - De recht bank in Dordrecht heeft gisteren de 41-jarige korpschef van de Zwijndrechtse gemeentepolitie B.C.M.M. veroordeeld tot vijf maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. Als bijzondere straf ont nam de rechtbank M. het recht ge durende een periode van vijf jaar als korpschef van gemeentepolitie op te treden. De Dordtse rechtbank achtte be wezen dat M. (minderjarige) vrou welijke sollicitanten tot ontuchtige handelingen heeft gedwongen en dat hij daarbij misbruik heeft ge maakt van zijn macht als ambte- Officier van justitie mr. H.A. van Brummen had twee weken gele den tegen de Zwijndrechtse korps chef, die sinds februari dit jaar in zijn functie is geschorst, vijf maan den gevangenisstraf geëist, waar van drie maanden voorwaardelijk. Bij de bepaling van de strafmaat hield de rechtbank rekening met twee verzachtende omstandighe den. De korpschef zou door de pu blieke opinie al flink zijn gestraft door alle publiciteit rondom de de ze affaire. Ook heeft de rechtbank rekening gehouden met de persoonlijke om standigheden van M. Volgens een psychiatrisch rapport was M. gedu rende een deel van de periode waarin de strafbare feiten zijn ge pleegd, „enige mate verminderd toerekeningsvatbaar". Burgemeester mr. C. Pijl Hoge- weg van Zwijndrecht weet nog niet of de korpschef nu in zijn functie kan worden gehandhaafd. „We moeten de zaak eens rustig op een rijtje zetten", aldus de burgemees ter. „Het is een moeilijke zaak met vervelende persoonlijke aspec ten". Of de Zwijndrechtse korps chef ontslag zal worden aangezegd kon hij nog niet zeggen. V.d. Reijden handhaaft plan verzekering LEIDSCHENDAM - Staatssecreta ris Van der Reijden (WVC) is niet van plan zijn voorstellen voor een nieuw stelsel van ziektekostenver zekeringen te wijzigen. Hij blijft er bij dat de vrijwillige ziekenfonds verzekering moet worden opgehe ven. Dat blijkt uit een eerste, voor lopige reactie van de staatssecreta ris op het advies dat de Zieken fondsraad woensdag heeft uitge bracht. In dat advies spreekt de raad zich unaniem uit tegen opheffing van de vrijwillige verzekering (an derhalf miljoen verzekerden). De Ziekenfondsraad meent dat de problemen binnen de vrijwillige verzekering kunnen worden opge lost door overheveling van enkele groepen verzekerden naar de ver plichte verzekering en door regels voor de particuliere verzekeraars, waardoor de vrijwillige verzeke ring in een betere „concurrentiepo sitie" zou komen. De staatssecretaris constateert dat de Ziekenfondsraad het met hem eens is dat de vrijwillige ver zekering in haar huidige vorm niet kan worden gehandhaafd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5