Onbegonnen Werk Flats in Merenwijk straks voor alle woningzoekenden Leiden Leeft: 'Wij gaan juist zeggen hoe je hier kunt komen' Een dorp bij Amsterdam als knooppunt van de Randstad KNOV moet beleid niet gaan bepalen Namaak- meteropnemer PAGINA 4 LEIDEN r VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Weg kwijt (1) In de jubileumperiode van on ze collega's van de Leidse Cou rant heeft minister Brinkman van WVC zich niet direct in zijn meest glanzende vorm getoond. Het begon er ruim twee weken geleden mee dat hij op het laatste moment zijn komst naar de offi ciële receptie in de Waag moest afzeggen. De L.C. had, niet onge bruikelijk in dat soort situaties, voorinzage van de toespraak van de minister gehad en deze al pon tificaal in het nummer van die dag afgedrukt. In de plaats van Brinkman voerde nu een ambte naar van diens departement het woord. Een keurige man ook, hoor, maar zoiets is voor een krant altijd een beetje pijnlijk. Deze week stuurde de minister naar directie en hoofdredactie van de Leidse Courant een harte lijk persoonlijk briefje waarin hij hen alsnog gelukwenste met het jubileum en er zijn spijt over betuigde dat hij niet had kunnen komen. Hij dankte voor een spe ciale pagina van de krant, die hij inmiddels had gekregen, en besloot met de opmerking dat hij de krant nog altijd niet kan mis sen, geen dag. Helaas, met die brief ging ook wat mis, want hij werd gestuurd naar het adres van ....het Leidsch Dagblad. Goed, we zijn niet te beroerd de minister een handje te helpen bij het vinden van de juiste brieven bus, dus zijn boodschap is inmid dels naar de L.C. doorgezonden. Maar een beetje gek blijft het. De minister is zelf al geruime tijd Leidenaar, de Leidse Cou rant is zijn politieke richting (CDA) met hart en ziel toegedaan en via het geldelijk door zijn mi nisterie gevoede Bedrijfsfonds voor de Pers gaan jaarlijks ton nen subsidie naar de L.C. om de ze in stand te houden. Je zou zo zeggen dat je als mi nister dan nu wel moeten weten wdar je moet zijn. En bij twijfel had hij dan nog even kunnen in formeren bij zijn staatssecretaris (gepokt en gemazeld in Leiden) o/ bij zijn hoofd voorlichting (ze ven jaar woonachtig geweest in deze stad). De fout van de minister biedt ons één hoopvol perspectief. Wij dromen nu al van de glorieuze dag dat ook de subsidiecenten van de L.C. op onze girorekening worden bijgeschreven. Maar eerlijk gezegd overheerst bij ons diepe zorg. Volgend jaar viert déze krant haar jubileum, het 125-jarig bestaan. We houden nu al het hart vast, wat óns dan allemaal te wachten staat. Weg kwijt (2) Al heel lang zit Nico Langerak voor de VVD in de Leidse ge meenteraad. Hij gaat er nogal eens prat op dat hij zo ongeveer de enige is die de stem des volks in de liberale fractie laat horen. Maar als je daar te veel op drukt kan dat rampzalige gevolgen hebben. Voorstel tot compromis: laat Anton Pieck dan die schóól aan de Vliet ontwerpen. Botenmuseum Buurtvereniging D'Oude Morsch heeft zich scherp gekant tegen de eventuele komst van een botenmuseum in het Galgewater. Naast formele bezwaren voert de buurtvereniging ook een groot aantal praktische punten aan: ze hebben toch al geen voortuin en in de meeste gevallen geen ach tertuin; de panden worden min der waard; er zullen "lawaaiige restauratiewerkzaamheden" ko men, ook in de weekeinden en de avonduren, daar zullen ze soms wel de walkant voor nodig heb- reldluchthaven Schiphol. De rijkswegen A4 en A44 sluiten de gemeente als het ware in. De ont sluitingswegen van de bedrijven terreinen en van het stadscen trum zijn berekend op de ver voersstromen van nu en de na bije toekomst". Deze woorden tekende het blad Schipholland op uit de mond van burgemeester Goekoop. Wat een mooie volzinnen. Als het gaat om het produkt Leiden is Goekoop tot de fraaiste Ster spot in staat, al moet hij er haringen met kop en al voor verslinden. Londen, New York, Parijs, To kio, ach, ze vallen toch eigenlijk in het niet. Leiden, het knoop punt van de Randstad die weer de motor van de economie is, de Tegels blokkeren de ingang, zandhopen liggen op wat eens het wegdek was, een vrachtauto staat pal en her en der liggen rioolbuizen. Maar voor wie er toch doorheen denkt te kunnen rijden, is dat bord rechts natuurlijk heel nuttig. Het blad 'De Leidenaar' laat hem in de editie van deze week een lang stuk schrijven over Leidse politiek, collegevorming en de positie van raadsleden ten opzichte van wethouders. Aan het slot van het artikel staat zijn naam en daaronder "Raadslid van de PvdA". Dat zal Langerak er wel niet zelf aan hebben toegevoegd. Of hij moet in een onbewaakt ogen blik even lucht hebben gegeven aan een door niemand bevroede diepe begeerte. We houden het er vooralsnog maar op dat dit nou het bedrijfs risico is van VVD'ers die zich te dicht tegen de menigte willen aanschurken. Pieck Geen supermodern schoolge bouw op de lege plek aan de Vliet, maar leuke sfeervolle wo ninkjes, aldus de ene actiegroep. Géén Anton-Pieckhuisjes daar, roepen weer andere samenspan- nenden van de weeromstuit. ben en dat kost weer parkeeruim- te; het wordt rommelig op straat; de tuien zullen wel tegen de mas ten gaan klapperen wat overlast geeft; 's winters zal er met gewo ne kachels worden gestookt wat vieze rook oplevert, enzovoort, enzovoort. D'Oude Morsch heeft natuur lijk het volste recht tegen iets te zijn, maar uit heel die detail-op- somming krijg je onwillekeurig de indruk dat ze een hartgrondi ge hekel hebben aan elke vorm van menselijke bedrijvigheid en zelfs nog wel kans zien tegen lie den die op koiLsevoeten langs hun panden snellen folianten vol be zwaren op te stellen. Hup Leiden 'Leiden is het knooppunt van de Randstad. Ligging en infra structuur van de sleutelstad zijn welhaast ideaal te noemen. De stad ligt midden tussen en op korte afstand van de wereldzee- haven Rotterdam, het financiële centrum Amsterdam, het politie ke centrum Den Haag en de we- stad met de perfecte ligging en zelfs de wegen blijken te deugen. Is Leiden niet gewoon de hoofd stad van de wereld? Dagdromend mijmeren we voort. We pakken de internatio nale pers er bij. De Spaanse krant Liberación bijvoorbeeld. Daarin het dagboek van een Spaanse vrouw. "Daar stond ik dan, met een kaart, een platte grond en een adres in de hand. Ik ging naar een dorp bij Amster dam, Leiden". Ai. Zo ben je knooppunt van de Randstad en zo ben je een dorp bij Amsterdam. Weer die Spaxi- jaarden die roet in het eten gooi en. Zijn nóg niet over dat Ontzet heen. Is er nog hoop voor Leiden? Toch wel. Waarom kwam die Spaanse vrouw eigenlijk naar dat dorp bij Amsterdam? Om er abortus te laten plegen. Zij schrijft in haar dagboek in Liberación: "Wel, Leiden is mis schien geen paradijs, behalve dan wanneer je uit de hel komt. Toen ik de kliniek uitging, had ik wel kunnen gillen van vreugde. Ik had nooit gedacht dat het zo'n bevrijding zou zijn. Het leek wel alsof ik in een andere wereld te recht gekomen was, waar zoveel begrip en vriendelijkheid be stond. De abortus is helemaal geen probleem, alleen de angst die wij uit Spanje meebrengen. Ik vergeet nooit de ziekenzuster die mijn hand vasthield tijdens de ingreep. Als het eenmaal ach ter de rug is, ben je alle angst ver geten en denk je alleen nog maar aan die fijne mensen in Neder land en de hulp die ze je hebben gegeven". Hier doemen ongekende moge lijkheden voor Goekoop op. Lei den, het centrum voor geboortere geling. Leiden leeft nog Op de onder kant van deze pa gina ontvouwt de vereniging 'Leiden Leeft' haar plannen. Het is een tijd stil geweest rond deze organisatie, zodat wij ons al be gonnen af te vragen of die naam wel klopte. In elk geval wil Leiden Leeft de belangen van de ondernemers be- hartigen. Letterlijk heet het dat Leiden Leeft "een overkoepelende ondernemersvereniging is die in dé ruimste zins des woords de be langen vertegenwoordigt/behar tigt van alle Leidse onderne mers". Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond afdeling Leiden liet deze week weten als dè vertegenwoordiger van het midden- en kleinbedrijf in een met de gemeente te vormen be stuursorgaan zitting te willen ne men. Het Leidse bedrijfsleven leert het kennelijk nooit. Jaren gele den is de Stichting Leidse Bin nenstad opgericht. Dat zou dè ge sprekspartner namens het be drijfsleven voor het gemeentebe stuur moeten worden, althans voorzover het de binnenstad be trof. Dat is nooit gelukt. Als er weer eens een bestemmings- of ander plan op het stadhuis was uitge dacht, kon je er vergif op inne- (fotoDirk Ketting) men of daar kwamen ze weer al lemaal met afzonderlijke be zwaarschriften. De Stichting Leidse Binnenstad. De Kamer van Koophandel. Het Leids City Centrum. Het KNOV. De afzon derlijke wikeliersvereniging. Met als gevolg dat geen der or ganisaties echt door de gemeente serieus werd genomen. Met de komst van Leiden Leeft zou dat anders worden. Deze vereniging verving het weggekwijnde LCC en zou haar blik bovendien ook op de stadsdelen buiten de sin gels richten. Een half jaar na de oprichting zijn er al weer twee clubs die zich het vertegenwoordigend orgaan van de bedrijven noemen. Was de een nou katholiek en de ander al gemeen of iets dergelijks, dan zou je de verdeeldheid nog kunnen verklaren uit een restantje ver zuiling van voor de oorlog. Maar dat is het niet. Hoe het dan wel komt? Wij we ten het niet. Maar vrezen de dag dat er meer belangenbehartigers dan belangen te behartigen zijn. LEIDEN - De moeilijk verhuurba re flats van de Leidse Woningstich ting (LWS) en de Protestants Christelijke Woningbouwvereni ging (PCW) in de Merenwijk ko men beschikbaar voor alle inge schreven woningzoekenden. Nu is het nog zo dat woningzoekenden minimaal 120 punten nodig heb ben om in aanmerking te komen voor een dergelijke flat. Wethouder Tesselaar stelt echter na overleg met de besturen van de LWS en PCW voor deze beperken de voorwaarde buiten werking te verklaren. Ook mag iemand vanaf 1 november in z'n eentje een vier- of vijflcamerflat betrekken, flats die tot nu toe alleen bestemd wa ren voor gezinnen. Het buiten wer king stellen van deze voorwaarden zal voorlopig als experiment plaats gaan vinden tot 1 maart 1985. Ook wil Tesselaar meer flats aan stu dentenhuisvesting verhuren. Op dit moment staan ongeveer veertig flats, voor het merendeel van de LWS in de Horsten en de Donken leeg. Sommige flats wor den door meer dan twintig woning zoekenden geweigerd. De redenen voor weigering zijn vrijwel altijd hetzelfde: te hoge woonlasten (450 gulden huur plus 300 gulden servi cekosten gemiddeld) en de slechte naam van de Merenwijkflats. Het raadslid De la Mar (PSP/ PPR) is het niet eens met het expe riment. Hij zal een initiatiefvoor stel indienen om de maatregelen van wethouder Tesselaar, die in middels door B en W zijn goedge keurd, tegen te houden. De la Mar wil dat de gemeente Leiden gaat bekijken of de hoge woonlasten omlaag kunnen. Hij wijst in zijn voorstel dat er nu zo'n 15.000 gul den huurverlies optreedt door de leegstand. Als een deel van dat geld voor verlaging van de huur worst gebruikt is men nog altijd goedkoper uit. Bovendien moet er worden bekeken of er zaken uit het servicepakket kunnen en of de kosten van de blokverwarming door individuele bemetering en isolatie omlaag kunnen. Het raadslid wil verder dat als de gemeente zelf niet in staat is tot verlaging van de woonlasten er een gesprek moet komen met het mi nisterie van volkshuisvesting om te kijken of dat bereid is te helpen. Lukt dit niet dan wil De la Mar dat het voorstel van Tesselaar wordt veranderd. Hij stelt voor om mensen met 120 punten of meer absolute voorrang te geven bij de toewijzing. Bovendien moeten die mensen geregistreerd blijven als woningzoekenden. "Bijvoorbeeld mensen die eigenlijk nog drie jaar moeten wachten op woonruimte. Die kunnen dan in zo'n flat en be houden hun registratie. Na drie jaar kunnen ze dan besluiten te verhuizen of in de flats te blijven", aldus De la Mar. "De mensen die meer dan 120 punten hebben zijn ook urgenter dan de mensen die maar één punt hebben". De la Mar denkt dat de leegstaan de flats ook op een andere manier beter te gebruiken zijn dan Tesse laar nu wil. Hij stelt voor jaarlijks een aantal flats te reserveren voor instellingen als het Vrouwen Op vang Centrum, het vrouwenop vanghuis Cortona en als gezinsver vangend tehuis. In overleg met die instellingen zou een aantal wonin gen beschikbaar moeten komen voor mensen die in grote woning nood verkeren en nu (te) lang moe ten wachten op woonruimte. Hoog Voor een goed begrip van de bei de voorstellen is een korte uitleg van het huidige toewijzingsbeleid van de gemeente Leiden nodig. In Leiden wordt gewerkt met een puntensysteem. Drie groepen wo ningzoekenden krijgen bij inschrij ving direct 120 punten en komen daardoor vrij hoog op de wacht lijst. Woningzoekenden met 120 punten of meer wachten tussen de nul en drie jaar op een woning. De wachttijd wordt vooral beïnvloed door de vraag waar men wil wonen en wat men kan betalen. De groepen bestaan uit mensen die al langer dan vijfjaar in Leiden wonen, mensen die een economi sche binding hebben met Leiden en er meer dan zestig kilometer vanaf wonen en mensen die een economische binding hebben met Leiden maar geen zelfstandige woonruimte hebben. Andere woningzoekenden kun nen ook ingeschreven worden, maar krijgen dan minder punten, soms zelf maar één. Voorbeelden zijn: mensen die geen zelfstandige woonruimte hebben, maar korter dan vijf jaar in Leiden wonen, mensen die wel een. economische binding met Leiden hebben, maar binnen een straal van zestig kilo meter zelfstandige^ woonruimte hebben, enzovoorts. Per maand krijgen de woningzoekenden er een punt bij. Het kan dus voorko men dat mensen tien jaar moeten wachten voordat ze 120 punten hebben en in principe in aanmer king komen voor woonruimte in Leiden. Kritiek Door de koerswijziging van Tes selaar kunnen die wachttijden wel eens veel korter worden, vooral van mensen die anders langdurig moeten wachten. De la Mar heeft daar vooral kritiek op. "Mensen met een hoger inkomen, die de huur en de servicekosten kunnen betalen, worden bevoordeeld. En het zit er natuurlijk ook dik in dat mensen in hun eentje een ruime vier- of vijfkamerflat gaan bewo nen. Het voorstel van Tesselaar is dan ook niet door het woningtoe wijzingsbeleid ingegeven. Het gaat gewoon om lege flats die veel geld kosten, die ze vol willen hebben. En als dit experiment mislukt, dan worden de flats helemaal vrijgege ven. Dan kan iedereen ze huren. En dan is er helemaal geen beleid meer", licht De la Mar zijn kritiek toe. Hij vindt zijn voorstel - absolute voorrang geven aan mensen met meer dan 120 met behoud van regi stratie en het reserveren van wo ningen voor bepaalde groepen - veel beter: "In het B en W-voorstel wordt uitgegaan van de lege flats. Ik ga uit van de woningbehoefte". Het verhuren van de flats is ove rigens niet alleen een probleem voor de LWS en de PCW, ook parti culiere flateigenaren in de Meren wijk hebben de grootste moeite kandidaten te vinden voor de vrij dure flats. Volgens ambtenaar A.J.M. Uljee, chef woningtoewij zing van de gemeente Leiden, groeit het probleem van de onver huurbare flats daar ook. Voor alle woningen met een huur van 850 gulden of lager heb je in Leiden een woonvergunning nodig. Veel particuliere flats in de Merenwijk vallen onder die grens en daarom hebben de toekomstige bewoners 120 punten of meer nodig. Er is in het verleden al een aantal onthef fingen van die voorwaarde gege ven door de gemeente en dat zal nog wel vaker gebeuren, aldus Ul jee. Hij verwacht zelfs dat de grens van 850 gulden binnen korte tijd fors zal worden verlaagd. De gemeente Leiden dreigt zo wel de greep op het toewijzingsbe leid kwijt te raken, erkent hij: "Dat zou' best wel eens de consequentie van dit alles kunnen zijn. Maar het zou weinig zinvol zijn om die greep te handhaven als je toch geen kan didaten meer voor die flats kunt le veren. Dat is ook de kritiek die we steeds van de particuliere flateige naren krijgen". Het is de bedoeling dat de raads commissie volkshuisvesting vol gende week woensdag praat over het voorstel van Tesselaar. De la Mar zal dan ook zijn initiatiefvoor stel indienen. LEIDEN - De vereniging 'Leiden Leeft' wil zich opwerpen als behar tiger van de belangen van de Leid se ondernemers. "Primair zijn we een vereniging die zich inzet voor het bereikbaar houden van de bin nenstad en het aantrekken van consumenten", zegt bestuurslid L.H. Palm. Het opvallende is dat eerder deze week de Leidse afdeling van het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) zich ook al presenteerde als enige belangenbe hartiger van de Leidse onderne mers. Het KNOV lanceerde maan dag een een beleidsplan met daarin een voorstel tot een regelmatig overleg met de gemeente Leiden. Het KNOV zou in dat overleg als enige organisatie de ondernemers vertegenwoordigen. "Wij staan niet afwijzend tegen over een regelmatig overleg met de gemeente", reageert Palm, die ove rigens niet van het KNOV-beleids- plan op de hoogte was. "Maar het KNOV moet niet voor honderd W erkconferentie Samen Leven in Leiden op pag. 12 procent het reilen en zeilen in de binnenstad gaan bepalen. Wij wij zen het af dat het KNOV een duide lijke stem heeft en iedereen daar naar moet luisteren. Zo willen wij het niet en zo zal het niet gebeu ren". Palm benadrukt dat de onderne mersvereniging 'Leiden Leeft' niet negatief staat tegenover het KNOV, maar zij heeft wel wat be denkingen. Palm: "Het KNOV heeft te weinig leden om invloed bij de gemeente te hebben". En: "Wij staan niet afwijzend tegen over het KNOV, maar zien ze meer als adviseurs". "Wij hebben 175 leden. Dat is on geveer eenderde van alle onderne mers in de Leidse binnenstad", gaat Palm verder. "De bereidheid om samen te werken is bij ons ook wel aanwezig. Ik denk ook dat het KNOV samen moet werken. We hebben ook al een aantal gesprek ken gehad. En daaruit blijkt dat we allebei in dezelfde richting lopen. Alleen loopt de een soms wat har der dan de ander. En dat moet ge lijk worden. Want als je het de ge meente vraagt, dan is die alleen maar blij dat het zo gaat. Er is na melijk niets verschrikkelijkers dan verdeeldheid die onduidelijkheid geeft. En tegengestelde krachten oproept". De eerste samenwerking heeft inmiddels al gestalte gekregen. De ondernemersvereniging 'Leiden Leeft' gaat toetreden tot de Stich ting Leidse Binnenstad, een stich ting waarin allerlei groeperingen zitten en - ongevraagd - advies geeft over het beleid dat de ge meente voert. In de stichting is overigens ook het KNOV vertegen woordigd. LCC De ondernemersvereniging 'Lei den Leeft' is de opvolger van het Leids City Centrum (LCC). De ver eniging wil behalve een gespreks partner voor de gemeente en ande re instellingen zijn, zich ook bezig houden met het 'verkopen' van de Leidse binnenstad. Daarvoor is een aantal acties in voorbereiding. Volgens Palm hield het LCC zich daar niet voldoende mee bezig. En daarom zagen de ondernemers weinig meer in die organisatie. Palm ziet ook vooruitgang: "Ik denk dat Leiden z'n regiofunctie aan het versterken is. Als je ziet hoe druk het is in de binnenstad. In het verleden is er ook veel nega tieve publiciteit geweest. Van het LCC, ja", beaamt Palm. "Dat wil len wij niet. Wij gaan niet steeds roepen hoe slecht de Leidse bin nenstad bereikbaar is. Wij gaan juist zeggen hoe je er wel kan ko- Dit laatste betekent overigens niet dat de huidige verkeers- en parkeersituatie volgens Leiden Leeft ideaal is. Verre van dat, zo blijkt uit de woorden van Palm, al ziet hij verbeteringen: "De laatste tijd wordt er door de gemeente meer gekeken naar de onderne mersbelangen. En dat is ook lo gisch, want een leeglopende bin nenstad verliest z'n aantrekkelijk heid". De gemeente Leiden hoeft overi gens geen nota's over verkeer en parkeren te verwachten van 'Lei den Leeft'. "Dat is niet onze taak", weet Palm. "Wij zijn er om zaken kritisch te volgen". LEIDEN - Bij de politie is giste ren twee keer aangifte gedaan van oplichting. Volgens de politie gaat het in beide gevallen vermoedelijk om dezelfde persoon. Deze man bezocht gisterochtend een vrouw in de Van der Waals- I straat. Hij zei dat hij de meterstan- den kwam opnemen en constateer- de dat de vrouw te veel gas ver- bruikte. Of ze maar vierhonderd gulden wilde betalen. De vrouw trapte er niet, vroeg of de man later op de dag wilde terugkomen en belde de politie. Hij liet zich echter niet meer zien. Later op de dag bezocht de 'me teropnemer' een vrouw aan de De Sitterlaan. Deze vrouw geloofde het verhaal van de man ook niet en I stuurde hem weg. Daarna belde ook zij de politie. Flats in de Merenwijk. Ze zijn moeilijk te verhuren en in de Horsten en Donken staan er dan ook veertig leeg. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4