CDA-leider De Vries is een tevreden mens Raad van Kerken: steun verdrag tegen martelingen Reportage Bediijfsmonumenten worden afgebroken waar je bij staat Begrotingsdebat voor christen-democraten gunstig verlopen VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 PAGINA 17 In de nota Monumentenzorg die nog door de Tweede Kamer moet worden besproken, staat dat er in de toekomst aandacht moet komen voor de laat-19e-eeuwse en vroeg- 20e-eeuwse stedebouw. Als de af braak van industriële bouwwerken uit die tijd even snel door gaat als op dit moment, is aandacht niet meer nodig: die gebouwen zijn er dan niet meer. Gelukkig zijn er mensen die zich zorgen maken over ons verdwijnend vroeg-indus- triële erfgoed, die vastleggen wat er vast te leggen valt en redden wat er te redden valt. Drs. Peter Nijhof, in het dage lijks leven adjunct-directeur van het Nederlands Instituur voor Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting in Den Haag, is een van die mensen. Hij is voorzitter van FIEN, de Stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland, een overkoepelende stichting waarbij allerlei organisaties zijn aangesloten die de industriële mo numenten in ons land proberen te redden van de sloop. door Runa Hellinga Het tempo waarin monumenten uit de tijd worden afgebroken, is schrikbarend. Nijhof heeft kort ge leden een boek uitgegeven over in dustriële monumenten in het groe ne hart van de Randstad. Een waar kijkboek met foto's van soms schitterende gebouwen, waterto rens, bruggen, sluizen en kanalen. Een derde van de op de foto's vast gelegde objecten is inmiddels al af gebroken. De fabrikanten uit de eerste tijd van de industriële ontwikkeling van ons land maakten wat van hun bedrijven. Schitterende tegelta bleaus sierden de ingang, gebrand schilderde ramen gaven een allego rische voorstelling van de nieuw uitgevonden industriële procédés en torentjes en geveltjes lieten zien dat de fabriek voor zijn eigenaar meer betekende dan zomaar een produktiehal. Het gaat Nijhof niet alleen om het behoud van al dat moois, het gaat hem ook om het vastleggen van een tijdperk dat van de aardbo dem weggevaagd dreigt te worden: „Ik vind die gebouwen vaak mooi, maar dat doet niet ter zake. Het is vervelend dat het begrip monu ment zo lang gekoppeld is geweest aan schoonheid. Als je in de toe komst iets wil laten zien over Ne derland als industrieel land, moet je die dingen behouden". „Een eeuw industriële ontwikke ling dreigt uit het stads- en dorps beeld te verdwijnen. Neem de aardappelindustrie en de strokar ton. Wil je later nog kunnen laten zien hoe het eruit zag, dan moet je er snel bij zijn, anders is er niets meer over van zo'n belangrijk stuk industrie". Het behoud van de gebouwen is voor hem niet het enige. Bedrijfs archieven, films, tegeltableaus, ge denkborden em machines zijn alle maal sporen die een tijd vastleg gen: „Bij Delft staat een aantal ge malen. Die kun je nooit allemaal behouden. Sommige ervan zijn in mooie gebouwen gevestigd, maar van binnen zijn de machines heel ACHTERGROND modern. In andere gebouwen staan nog de oude machines uit het begin van de eeuw. De laatste zijn misschien interessanter om te be houden". Volgens Nijhof is de snelle af braak van de industriële restanten ook te wijten aan de mentaliteit van de jaren '70: „Die tijd werd ge kenmerkt door een anti-technolo- giehouding. Iedereen wilde op het land wonen, romantisch, gehaakte gordijntjes en een melkbus op het erf. Industrie moest zo ver moge lijk weg. Bedrijven zijn uit de wij ken verwijderd zonder dat geke ken werd of ze echt overlast be zorgden". Het is voor hem duidelijk dat veel panden niet hun oude functie kunnen behoouden, maar vaak zijn ze heel goed te gebruiken voor an deren doeleinden, zoals woningen, theaterzalen, galeries en musea. Wat Nijhof veel plezier doet, is dat bij veel mensen het besef be gint te komen dat er iets vernietigd wordt dat onherstelbaar is. Soms komen mensen zelf met materiaal bij hem of vertellen ze dat ze iets hadden, waarvan ze niet wisten wat ze ermee moesten doen. Voor al ondernemers kloppen vaak bjj hem aan. Ook in buurten komt het steeds meer voor dat mensen een bepaald gebouw willen behouden. Als er echter niet snel over herbestem ming wordt nagedacht, kan zo'n gebouw een heel vervelend ele ment in een wijk worden: „In Til burg hebben buurtbewoners laatst een textielfabriek die al tien jaar leeg stond, in brand gestoken. De gemeente en een speculant konden het over de bestemming van de fa briek en het terrein niet eens wor den. Ondertussen gebeurt er ech ter van alles met zo'n gebouw. Al wordt het hermetisch dichtgespij kerd, toch ziet men kans erin te ko men en krijg je dingen als vandalis me, drugs, brandstichting". „Zonder meer bescherming af dwingen met het predikaat 'monu ment' heeft niet zoveel zin als de eigenaar het belang er niet van in ziet. Ik verwacht daarom niet zo veel van de nieuwe monumenten nota. Langs ambtelijke weg duurt het meestal jaren voordat men heeft besloten welke bouwwerken beschermd moeten worden. Het heeft immers geen zin om lukraak allerlei dingen te beschermen. Je beperkt er de handelingsvrijheid van de eigenaar mee, dus je moet als overheid wel argumenten heb ben". DEN HAAG - CDA-fractieleider Bert de Vries zit er als een tevreden mens bij. De constatering dat hij na de algemene beschouwingen van vorige week 'de beste pers' had, wuift hij grootmoedig weg: niet hij, maar de hele CDA-fractie heeft het goed gedaan. Op de tegenwerping dat het ka- binet uiteindelijk op het hele grote bedrag aan bezuinigingen (9,3 miljard) een klein veertje (nog geen 150 miljoen) heeft gela ten, antwoordt hij met nog maar eens een opsomming van de de wapenfeiten van het CDA. Het sociale gezicht werd gered door de koopkrachtgarantie voor de minima. De huurverhoging kon worden beperkt, de heffing van schoolgeld voor 12- tot 16-ja- rigen gaat niet door, arbeidson geschikten worden ontzien, de bouw wordt met 100 miljoen bevorderd en zelfs kon afge dwongen worden dat de kinder bijslag volgend jaar weer om hoog kan. „Alles met elkaar is het een lijst waar het kabinet aanvanke lijk nogal dramatisch over deed. Maar ik ben blij dat wij op deze punten onze zin hebben gekre gen. Als het kabinet nu zegt dat het er eigenlijk met een koopje is afgekomen, vind ik dat een ver standige presentatie. Zo is ook een beetje de politiek: eerst zeg gen hoe afschuwelijk het was, om later te verklaren dat het re- sulaat je meeviel". Met het door het CDA geslagen gat van nog geen 150 miljoen ten gunste van de echte minima, en nog eens 220 miljoen (te betalen door de sociale fondsen) voor kinderbijslag en arbeidsonge schikten is de ruimte overigens wel op voor dit jaar. De Vries zegt het overduidelijk: „Wij zijn nu gebonden aan de begroting voor 1985. Wel kunnen we bin nen de afzonderlijke departe mentale begrotingen verschui vingen aanbrengen, maar gaten mogen er niet meer vallen". Te rugdringing van het tekort bij de overheidsfinanciën blijft een be langrijk doel, ook voor de CDA- fractie. Kabinetsbeleid Hoewel De Vries de analyse van de liberaal De Korte afwijst dat er in 1986 nog eens 12 miljard moet worden bezuinigd („de re kensommen van de heer De Kor te neem ik met meer dan één kor rel zout"), houdt hij het voorlo pig wel op samenwerking met de WD. Nieuwe samenwerking met de PvdA lijkt heel ver weg. „Ik zeg niet dat het met de PvdA niet kan. Als de lijn Van Keme- nade, Wöltgens en Ritzen (die voor de fractie een gematigd so ciaal-economisch plan hebben opgesteld, red.) wint, kan er wel een constructief beleid mogelijk zijn met de socialisten. Maar voorlopig bestaat er te grote on zekerheid over de lijn van die partij. Er zijn tegenstellingen tussen partijbestuur, fractie en achterban en er is onduidelijk heid over de opvolging van Den Uyl". Dat brengt het gesprek onver mijdelijk op de vraag of er voor die coalitie van CDA en WD in 1986 nog wel een meerderheid zal zijn. Bij een reeks van opinie peilingen wint de oppositie, de PvdA voorop, fors en zit de coali tie op een minderheid. Vooral de WD lijkt de laatste maanden steun te verliezeh. De CDA-aan- hang is min of meer stabiel. De Vries raakt er niet van in paniek: „Het" doet mij wel pijn om te zien dat de PvdA nu zoveel steun krijgt. Maar dan zeg ik maar dat het gemakkelijker is je op het verzet tegen het kabinet te verenigen. Dat wil niet zeggen datje ook eensgezind een duide lijk ander beleid kunt bieden. Wij hebben in 1982 uit volle over tuiging voor dit kabinet, voor dit beleid gekozen. Ik hoop dat we straks, met een krachtige verkie zingscampagne, toch voldoende mensen kunnen overtuigen van de juistheid van die keuze zodat de coalitie toch weer een meer derheid behaalt." Hij vindt de aanhang overigens nog meevallen. „Regeringspartij en staan er halverwege de rit meestal niet te best voor. Dan pen' zonder dat alle administra tieve krachten (waar veel gemak kelijker aan te komen is) daar ook van profiteren. „Eigenlijk is dat een zaak van werkgevers en werknemers. Het moet per bedrijfstak of zelfs per onderneming geregeld worden. Dat is beter dan wanneer wij hier vanuit Den Haag met onze globa le cijfertjes dat tot achter de komma proberen te regelen". De Vries schrikt er niet voor te rug deze verschillen in beloning eventueel ook te gebruiken om voor overheidssectoren, bijvoor beeld het wetenschappelijk on derwijs, veelgevraagde mensen te behouden. Onderwijsminister Deetman heeft een dergelijk sys teem onlangs afgewezen voor universiteiten en hogescholen, maar volgens De Vries zou hij daar nog eens naar.moeten kij ken. Ook op dit gebied geldt dat schaarste duur maakt. „Als sommige beroepen duur betaald worden in het bedrijfsle ven, moeten ook universiteiten en hogescholen meer ruimte krij gen om dit type mensen aan te trekken. Dat kan door ze meer geld te bieden, maar ook door ze bijvoorbeeld een deel van de dag nog voor de vroegere werkgever te laten werken". „Als het onderwijssysteem zo rigide is dat het niet meer de juis te mensen kan aantrekken dan doet het zichzelf tekort," vindt De Vries. Christelijk De Vries trok bij de algemene beschouwingen ook de aandacht door de kleine christelijke partij en (SGP, GPV en RPF) in be scherming te nemen tegen een aanval van PvdA-leider Den Uyl, die 'klein rechts' zelfs ondemo cratisch noemde. Op de vraag of hij deze zetels alvast wil inlijven bij zijn kamp als er in 1986 geen meerderheid voor WD en CDA meer is, reageert hij opmerkelijk fel. „Heeft er niets mee te maken" verzekert hij. „Ik vond de uit spraken van Den Uyl om het zwak uit te drukken een onge lukkige ontwikkeling. De kleine christelijke partijen hebben zich altijd aan de democratische spel regels gehouden, en Den Uyl reed een volstrekt scheve schaats door hun democratische gezindheid in twijfel te trekken". „Als opvattingen, die geuit worden op basis van de bijbel, Den Uyl niet aanstaan, dan mag hij dat. Maar als je vervolgens doet alsof die opvattingen niet respectabel zijn, tast je daarmee de vrijheid van godsdienst aan. Er zijn mensen, die hun normen bepalen op basis van de bijbel. De vrijheid van godsdienst houdt in dat anderen dat moeten respecteren". De Vries erkent dat er een spanning bestaat tussen het grondwetsartikel tegen discrimi natie en de al evenzeer in de grondwet verankerde vrijheid van godsdienst. Hij waarschuwt ervoor daarin niet te snel te kie zen. „Als christen-democraat ben ik zeer terughoudend als met een beroep op het gelijkheidsbegin sel de vrijheid van godsdienst wordt beknot. De overheid moet daarin heel voorzichtig zijn bij het opleggen van normen. Bij de kerken is dat heel duidelijk. Stel je voor zeg. In de rooms-katholie- ke kerk mogen vrouwen geen priester worden. Dat is discrimi natie op grond van geslacht niet waar? Moet de overheid dat nu verbieden omdat het volgens de wet discriminerend zou zijn?" door Rimmer Mulder en Louis Burgers valt het me nog mee. De coalitie komt er verhoudingsgewijs heel goed vanaf. Ook het vertrouwen in het kabinet is eerder groot dan klein". En met een lichte zweem van leedvermaak: „De WD zit natuurlijk een stuk minder com fortabel dan wij. Maar vorig jaar was het andersom. Wij zijn toen niet in paniek geraakt. Datzelfde advies zou ik nu aan de WD wil len geven". Alle vriendelijke adviezen voor de coalitiegenoot nemen niet weg dat er nog aanzienlijke te genstellingen bestaan. Over de uitkeringen bijvoorbeeld. Zo weigert de WD, in navolging van de Sociaal-Economische Raad, de invoering van een glij dende schaal in de sociale zeker heid (hoe hoger het vroegere loon, hoe lager het uitkeringsper centage). Toch willen de liberalen dat er nog fors wordt bezuinigd op de uitkeringen, ook nadat de stelsel herziening volgend jaar is door gevoerd. Dat houdt in dat de mi nima opnieuw zouden moeten gekort. En De Vries zegt dat dat niet gebeurt. Een 'ijzersterke' garantie kan hij niet geven. Als het met de economie zo slecht gaat dat ie dereen achteruit gaat, zullen de minima mee moeten. Maar een extra verlaging voor die minima sluit hij nadrukkelijk uit. De-nivellering Een tweede probleem vormt de wens van de WD, en trou wens ook van CDA-minister De Koning (sociale zaken), om het verschil tussen het minimum en het modale inkomen wat te ver groten. Een algemene 'denivelle ring' wijst De Vries van de hand. De Vries bepleit een inko mensbeleid waarbij vakman schap meer wordt beloond en meer rekening wordt gehouden met de schaarste in bepaalde be roepsgroepen. Zo kan er mis schien wat gedaan worden voor bepaalde 'blauwe-boordenberoe- De Vries: "Ik ben blij dat we onze zin hebben gekregen". De zilverfabriek Kempen en Begeer in Voorschoten, beschermd als mnu- ment maar bedreigd door het faillissement van het bedrijf. (fotoGPDi De Raad van Kerken in Neder land heeft in een brief aan minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) aangedrongen op Neder landse steun voor het verdrag te gen martelingen..Dit verdrag is voorbereid door een speciale commissie van de Verenigde Na ties. De algemene vergadering van de VN zal tegen het einde van het jaar moeten beslissen over de aanvaarding van een dergelijk verdrag. De Raad van Kerken acht de aanvaarding ervan een nieuwe stap op de weg van het volledig uitbannen van martelin gen. Behalve de Nederlandse rege ring heeft de Raad van Kerken ook de zeven regionale Raden van Kerken in de wereld (Carai- bisch gebied, de Pacific, Midden- Oosten, Latijns Amerika, Euro pa, Azië en Afrika) aangeschre ven. Hun wordt dringend ge vraagd bij de regeringen in hun regio aan te dringen op een posi tieve houding tegenover het voorgenomen verdrag tegen martelingen. De Raad van Kerken heeft de Nederlandse bisschoppen ge vraagd aan de nationale bis schoppenconferenties een soort gelijke brief te schrijven. Pleidooi voor mgr. Hurley - Aartsbisschop Simonis vraagt de Zuidafrikaanse regering om be grip voor de christelijke motie ven die aartsbisschop Denis Hur ley van Durban ertoe hebben ge bracht op te komen voor de niet- blanke Zuid-Afrikanen. In een telegram aan de Zuid afrikaanse minister van politie zaken, Louis le Grange, vraagt mgr. Simonis hem namens de Nederlandse RK bisschoppen conferentie rekening te houden met de christelijke opvatting in zake gerechtigheid. Het is voor aartsbisschop Hurley een gewe tenszaak om zich in te spannen voor de niet-blanke Zuidafrika nen, aldus mgr. Simonis. Het telegram is een reactie op het bericht, dat mgr. Hurley, die ook voorzitter is van de RK bis schoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, op 31 oktober in Pretoria voor het gerecht moet verschijnen. Hij is gedagvaard, omdat hij de speciale anti-ter- reur-eenheid van de Zuidafri kaanse politie ervan beticht heeft zich in Namibië schuldig te maken aan inbreuk op de men senrechten en hardhandig optre den tegenover de burgerbevol king. Duitse hervormden ver enigd - De Evangelisch-Her- vormde Kerk van Noordwest- Duitsland zal waarschijnlijk bin nen een jaar samengaan met de Hervormde Kerk van Beieren. Eerstgenoemde kerk heeft onge veer 200.000 leden, laatstge noemde 11.000. Een hinderpaal is nog slechts het feit, dat de Beierse Hervorm den een kerkrechtelijke regeling kennen voor het afzetten van een predikant door een gemeente en de Hervormde Kerk van Noord- westduitsland niet. Een studie commissie had een ontwerp ge maakt voor de verenigde Kerk. volgens welk een predikant kan worden afgezet als tweederde deel van de kerkeraad er voor is bij enkelvoudige meerderheid bij stemming onder de lidmaten De afgevaardigden van de Evan- gelisch-Hervormde Kerk vonden dat te gemakkelijk en besloten dat de commissie haar huiswerk moet overdoen. Bezoek aan China - Zonder daaraan tevoren ruchtbaarheid te geven heeft een delegatie van de in Hongkong zetelende Fede ratie van Aziatische bisschop penconferenties een reis naar China gemaakt Na terugkeer verklaarde de leider van dc dele gatie, aartsbisschop Henry Se bastian D'Souza van Cuttack- Bhubaneswar in India, het als een federale taak te zien de rooms-katholieke Kerk van Chi na weer in verbinding met de we reldkerk te brengen. In het bij zónder hoopt de federatie een bijdrage te kunnen leveren aan de na te streven dialoog tussen de Patriottische Volkskerk van China en het Vaticaan. De delegatie betreurt het, niet in staat te zijn geweest te spre ken met de aan Rome trouw ge bleven ondergronds gegane RK Kerk van China. Biddag - Kerkleiders in Groot-Brittannië hebben een op roep doen uitgaan komende zon dag te maken tot een biddag in alle kerken van het land. De kerkleiders vinden dat er alle aanleiding bestaat te danken voor het behoud van de wettige regering na de bomaanslag van 12 oktober in het Grand Hotel te Brighton en te bidden ter her denking van de omgekomenen en voor de verminkten. Homofiele predikanten - De als getuige opgeroepen Lutherse predikant Hans-Jürgen Meyer van de Driekoningen-gemeente in Hannover heeft in een kerk rechtelijke procedure tegen de met ontslag bedreigde homofiele collega Klaus Brinker meege deeld, zelf al negen jaar met een vriend in een homofiele relatie samen te wonen. De Kerk heeft hem daarop met drie maanden ongevraagd verlof gezonden en hem de uitoefening van zijn ambt verboden. De vredesgroep van de Ge meente heeft tegen deze beslis sing protest aangetekend en ver klaard dat de Kerk de enige ge meenschap is, waar homofilie klaarblijkelijk leidt tot een be roepsverbod. De werkgroep „Homofielen en de Kerk" toont zich diep getroffen over deze ker kelijke beslissing. Beroepingsberichten. Ne derlandse Hervormde Kerk: aan genomen naar Rheden, part-ti me: drs. T. Buurma, kandidaat te Eenrum; aangenomen naar Wijn gaarden: T. Wegman te Anthony- polder, bedankt voor Noordhorn en Niezijl en Saaksum: J. Quist te Tange-Alteveer. Gereformeerde kerken vrijge maakt: bedankt voor Meppel: J. Kruidhof te Hardenbergen; be dankt voor Zuidwolde in combi natie met Ruinerwold-Koekan- ge: J. J. Dronkers te Wetsinge- Sauwerd. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Spijkenisse: R. Boogaard te Leiden; bedankt voor Hilversum: H. Hoogerland te Dirksland.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17