FAfricain: een klucht in Afrika 'tti Weer terug 'Het was heerlijk te zijn in r ar„mr Matige film met Noiret Televisie VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 PAGINA 15 Het koloniaal verleden is altijd een rijke inspiratiebron geweest voor de Franse filmmakers. Onlangs nog met 'Coup de Torchon' van Bertrand Tavernier, waarin Philip pe Noiret een prachtige rol speelde van cynische politieman in een Noordafrikaans land. Noiret had de kleren voor die rol waarschijnlijk nog ergens liggen, want in dezelfde uitmonstering en met hetzelfde ongeschoren hoofd is hij nu wat verder het oerwoud ingetrokken. Hij is nu een Fransman die een' onduidelijk maar onebzorgd leven tje leidt als kruidenier midden in de rimboe en voornamelijk de Afri kaanse lucht doorklieft met een krakkemikkig vliegtuigje. Het eni ge waar hij zich echt druk om maakt, is een Griekse stroper die later in de film betrokken blijkt bij zien) opduikt en in dienst van de illegale jacht op olifantenivoor. 'Club Meditteranee' op zoek is naar Het leven neemt een wending als nieuwe, opwindende plekjes voor zijn vrouw Charlotte (jaren niet ge- vlotte, avontuurlijke jongelui. Noi- llh' ''lil., 'lil, -H TAfricain'; regie: Philippe de Broca; hoofdrollen: Phi lippe Noiret en Catherine Deneuve; theater: Trianon, Leiden; alle leeftijden iiiiiimimmniiiiimiiiiiiiiii ret wil daar natuurlijk niets van weten, de natuur is ongerept en moet dat blijven. Dat alles wordt gegoten in een haat-liefdeverhou ding, waarbij het tweetal elkaar uiteindelijk vindt in de bescher ming van olifanten. TAfricain' (of zoals de Neder landse titel luidt 'n Moordstel) is een combinatie van de natuurserie Daktari en een klucht. Noiret stelt zich vreselijk aan en tegenspeel ster Catherine Deneuve heeft ook wel eens boeiender tekst gehad. Voor de televisie was TAfricain' misschien nog wel tijddodend ver maak geweest, als speelfilm is het veel te licht. De makers hebben kennelijk niet de tijd en het geld gehad om er iets bijzonders van te maken. Dat toont zich vooral in de con frontatie tussen mens en olifant. Nimmer zijn de twee tezamen in beeld en de scènes met de olifan ten lijken te zijn gejat uit een na tuurfilm. Staat Noiret in het oer woud dan staat de olifant in het open veld. Zo kan ik het ook. BART JUNGMANN BLIJVERS "Indiana Jones and the temple of Doom" - Kijker valt van de ene in de andere actie, lekker gj-iezelspekta- kel. Lido 4. Leiden, Euro 4. Alphen. "Romancing the stone" - Puur ver maak en romantiek tijdens avon tuur in Colombia, Lido 3. Leiden. "Police Academy" - Onderhouden de komedie. Euro 3, Alphen. "Once upon a time in America" - Sergio Leone stelt lichtelijk teleur door geknip tijdens montage, maar biedt visueel veel aantrekkelijks, Lido 1, Leiden. "Conan de vernietiger" - Warboel van een avonturenfilm, Euro 1, Al phen. "Gebroken Spiegels" - Beklem mende film van Gorris over het hoe- renleven, Lido 2, Leiden, Euro 2, Al phen. "Greystoke, de legende van Tar- ran, heer van de apen" - Kloof tus sen natuur en beschaving, Luxor, Leiden. "Hot Bubblegum" - Odeon 2. 16 jr. "Police academy" - Odeon 3, al. "The natural" - Odeon 4. al. "Diamanten spetters" - Le Paris 1 (656402). 18 jr. "Jonge meisjes met een men" - Le Paris 2, 18 jr. "Tiroler slippertjes" - Le Paris 3.16 (Op)nieuw "Diamonds are forever" Oude Ja mes Bond. City 1, Katwijk. "Taxi in actie" - Taxibedrijf in moeilijkheden. City 2, Katwijk. "Yentl" - Barbra Streisand als jood se jongen, City 3, Katwijk. SEXFILMS "The young like it hot" - Rex. Lei den. "De versierders van St. Tropex City 4, Katwijk. NACHTFILMS "Spel der bekoring" - Rex, Leiden. "Conan, de vernietiger" - Euro 1, Alphen. DEN HAAG "Amadeus" - Babylon 1 (471656), al. "Indiana Jones and the Temple of Doom" - Babylon 2. 12 jr. "Police academy" - Babylon 3. al. "Top secret" - Cineac 1 (630637), al. "Splash" - Cineac 2. al. "Streets of fire" - Cineac 3, 12 jr. MGM jubileum festival - Euro (667066). "Once upon a time in America" - Metropole 1 (456756), 16 jr. "Purple rain" - Metropole 2. al. "Gebroken spiegels" - Metropole 3, 16 jr. "De Schorpioen" - Metropole 4, 12 jr. jr. "Pruimenbloesem" - Le Paris 3, 18 jr. "The karate kid" - Passage (460977). AMSTERDAM "Purple rain" - Alfa 1 (278806), al. "The Natural" - Alfa 2, al. "De grens" - Alfa 3. 16 jr. "Monty Python festival" Alfa 4. "Gebroken spiegels" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "Une dimanche a la campagne" - Al hambra 2, 16 jr. "Amadeus" - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. "The karate kid" - Calypso 1 (266227/234876), al. "Police academy" - Calypso 2. al. "Streets of fire" - Calypso 3. 12 jr. "Sex games" Centraal (248933), 18 jr. "Alone in the dark" - Cineac (243639), 16 jr "Under the volcano" - Cinecenter (236615), 16 jr "Na de repetitie" - Cinecenter, 16 jr. "Chimps onder elkaar" - Cinecen- "Greystoke" - Cinema 1 (151243), al. "Top secret" - Cinema 2, al. "Christine" - Cinema Rex (246132), 12 jr. "Kung Fu terreur in Amsterdam" - Cinama Rex, 16 jr. "Greystoke" - City 1 (234579), al. "Splash" - City 2, al. "De schorpioen" - City 3, 12 jr. "Alone in the dark" - City 4, 16 jr. "Blame it on Rio" - City 5, al. "Gebroken spiegels" - City 6, 16 jr. "Top secret" - City 7, al. "Man in de war" - Kriterion, (231708), 16 jr. "Don Quichot" - Kriterion, 12 jr. "Een dagje naar het strand" - Studio K (231708), 16 jr. "Meisjeslusten" - Parisien (248933), 18 Jr "Indiana Jones and the Temple of Doom" - Rembrandtpleintheater 1 (223542), 12 jr. "Blind date" - Rembrandtpleinthea ter 2. 16 jr. "Zonder getuigen" - The Movies 1 (245790), 16 jr "E la nave va" - The Movies 2, 16 jr. "Los santos inocentes" - The Mo vies 3. 16 jr. "Once upon a time in America" - Tuschinski 1 (262633), 16 jr. "Police academy" - Tuschinski 2, al. "Top secret" - Tuschinski 3, al. "Romancing the stone" - Tuschins ki 4, 12 jr. "Conan de vernietiger" - Tuschinski 5. 16 jr "De schorpioen" - Tuschinski 6, 12 jr. "Betrayal" - De Uitkijk (237460), 16 Marie-Christine Barrault te zien in 'Cousin, Cousine'. (foto GPD) De Belgische televisie biedt dinsdag de mogelijkheid kennis te maken met de Senegalese film als 'Mandabi* (België 2, 20.20 uur) wordt uitgezonden. De Se negalese cinema is één van de bekendste in Afrika, maar dat zegt in Europa nog maar weinig. 'Mandabi' is gemaakt in 1968 en werd gemaakt door de schrijver/ filmer Ousmane Sembene. Hoofdpersoon is Ibrahime Dieng, een gelovig moslim en ge respecteerd lid van de samenle ving. Op een dag krijgt hij uit Pa rijs een postwissel van een neef. De meeste francs zijn voor de neef zelf, de minste voor Dieng. Iedereen weet dat Dieng een veelbelovende postwissel heeft ontvangen, maar niemand weet dat Dieng daar maar nauwelijks van kan profiteren. 'Cousin, Cousine' was in 1979 een verrassende hit en kreeg zelfs een Oscar. Regisseur was Jean-Pierre Tacchella en van hem zendt het tweede Duitse net vier films uit, te beginnen vol gende week vrijdag met genoem de produktie. Een verhaaltje van niets, waarin een nicht (Marie- Christine Barrault) en neef (Vic tor Lanoux) een grote genegen heid voor elkaar opvatten en daar allengs steeds minder een geheim van maken. Vooral een sympathieke film met mooie rol len. Aanvang 22.45 uur. Voor de rest biedt de televisie vooral oud werk. Interessant is morgenmiddag 'Gentleman Jim'. Een film uit 1942 met Errol Flynn als de eerste wereldkam pioen boksen (nieuwe regels) Jim Corbett. Een glamour-figuur die door Flynn zwierig wordt ge portretteerd. De film van Raoul Walsh is gebaseerd op de auto biografie van Corbett. België 2, 16.00 uur. De Nederlandse tv heeft mor gen eerst 'Chitty Chitty Bang Bang' (19.25 uur, Nederland 2). Min of meer een vervolg op Mary Poppins met Dick van Dyke in dit sprookjesachtige scenario van Roald Dahl. Later op de avond de Hitchcock-film 'Fo reign Correspondent', waarmee de meester in 1940 de Amerika nen 'warm' moest zien te krijgen voor de strijd tegen de Nazi's. Dat lukte zo goed dat zelfs Goeb- bels er enthousiast over was. Oordeel zelf. Woensdag op België 2 'Key Largo' met de prachtige confron tatie tussen Edward G. Robinson en Humphrey Bogart. Aanvang 20.20 uur. Ben Verbongs verfilming van 'Het meisje met het rode haar' naar het gelijknamige boek van Theun de Vries is dinsdagavond bij K&O te zien. Reneé Souten- dijk speelt de rol van Hannie Schaft, de Haarlemse verzets strijdster. (20.00 uur). Vanavond en morgenavond draait in het filmhuis LVC 'Easy Rider' met Dennis Hopper en Jack Nicholson. (21.15 uur). Woensdag wordt 'Brussels by night' vertoond van de Belg Mare Didden. Hoofdfiguur in de ze tegen de achtergrond van het Brusselse nachtleven spelende, thriller, is een vrachtwagen chauffeur die met alles en ieder een ruzie zoekt. De muziek is van Raymond van het Groenewoud (20.00 en 22.15 uur). In Het Kijkhuis is vanavond 'My Brother's wedding' van Charles Burnett nog te zien, een ironisch portret van het leven aan de onderkant van de samen leving. 'Last night at the Alamo' wordt zaterdag en zondagavond vertoond, waarin wordt afgere kend met de Amerikaanse droom. 'Black wax', het portret van een zwarte Amerikaanse dichter en zanger, draait maan dagavond, dinsdag is 'Joe's Bed- Stuy Barbershop' te zien en Renée Soutendijk als Hannie Schaft. (foto pr) woensdagavond 'Bless their litt le hearts'. Alle films vallen in het kader van de 'nieuwe Ameri kaanse cinema'. (Voorstellingen om 20.00 en 22.15 uur). Donder dag gaat in Het Kakhuis 'U bent myn moeder' met Joop Admiraal in de dubbelrol draaien, een regi stratie van het Werkteater. LAK-Cinema vertoont komen de week twee moderne Franse films: 'La belle captive' van Alain Robbe-Grillet. geïnspi reerd door het gelijknamige schilderij van Magritte. Een man is op zoek naar een jonge vrouw, maar raakt verstrikt in het dool hof van droom en werkelijkheid, verbeelding en afbeelding. (20.00 uur) Daarna draait 'Sans soleil' van Chris Marker, waarvan de opna men voornamelijk in Japan en Afrika zijn gemaakt.(22.00 uur) ,.VI RYTHW.ÏOH'VI 11^»» Vorige week ging in Nederland de nieuwe Milos Forman-film in pre mière: Amadeus, gebaseerd op het gelijknamige, veelgeprezen toneel stuk van Peter Shaffer. Het gaat over de vijandschap tussen Mozart en de jaloerse Salieri, hofcomponist in Wenen. Amadeus werd in Amerika juichend ontvangen. Ook de Nederlandse critici (Nederland is het tweede land ter wereld waar de film werd uitgebracht) toonden zich tamelijk enthousiast. Milos Forman was in Amsterdam voor de première. Na afloop, in een Chinees restaurant, wilde hij ook nog wel uitleggen wat het voor hem betekend heeft om deze Amerikaanse film te regisseren in Tsjechoslowakije, het land dat hij vijftien jaar geleden, als toonaangevend „filmer van de Praagse lente" ontvlucht was. Milos Forman maakte voor het eerst sinds de jaren zestig een film op Europese bodem, maar belieft Amadeus toch te beschouwen als een Amerikaanse film, gemaakt immers met Amerikaans geld en bevolkt door voornamelijk Amerikaanse acteurs. Hij ziet het achttiende eeuw- se Wenen, waar Amadeus gesitueerd is (al werd het in Praag opgeno men) als een stad die meer gemeen heeft met een hedendaagse Ameri kaanse metropool dan met het Parijs of Londen van toen. AMSTERDAM Milos Forman: "Wenen was de hoofdstad van het Oostenrijks-Hongaarse keizerrijk en dat was een smeltkroes voor mensen uit Bohemen, Moravië, Hongarije, Slowakije, Oos tenrijk, Duitsland, Italië en Holland zelfs. Het was een babyion van talen, dialecten en accenten. Aan het hof werd een andere taal gesproken dan onder middenstanders, of arbeiders. Als ik iedereen hedendaags Duits had laten spreken, zou dat niet min der gekunsteld zijn geweest dan wat ik nu heb gedaan: gewoon de beste Amerikaanse acteurs inzetten die ik voor deze specifie ke rollen vinden kon. En zo kon ik de dialogen levendig houden in plaats van mensen uit schoolboekjes laten praten". THE MAN,,, THE MUSIC.,. THE MADNESS... THE MURDER- THE MOTION PICTURE,.. door Pieter van Lierop s*in - «ggfflU-- se "Er zijn mensen die geloven dat Salieri daadwerkelijk de moorde naar geweest is van Mozart. Hij zou hem vergiftigd hebben. Ik geloof dat niet in letterlijke zin. Ik meen niet dat Salieri Mozarts lichaam vergiftigd heeft, ik geloof wel dat Salieri Mozarts leven vergiftigd heeft. Overigens moet je wel in de gaten houden dat we geenszins ge probeerd hebben een betrouwbare Mozart-biografie te leveren. Dit is een speelfilm gebaseerd op een to neelstuk met heel speciale the ma's. Desalniettemin zijn we toch tamelijk trouw gebleven aan de historische feiten; alles wat je ziet gebeuren is werkelijk zo gebeurd of is op een andere manier werkelijk gebeurd". "We hebben aan het eind van Amadeus bijvoorbeeld een scène toegevoegd die niet in het stuk ge zeten heeft: Mozart op zijn sterfbed dicteert aan Salieri het Requiem. Dat heeft nooit echt plaatsgevon den zo, maar het is wel waar dat hij die compositie gedicteerd heeft aan een van zijn leerlingen, Suss- maier, die - en dat is toch heel pi kant heel lang een leerling van Salieri geweest was". "Uit dramatisch oogpunt was het voor mij heel opwindend om het drama daar te verdichten tot de twee hoofdpersonages. Het idee dat die twee mannen op dat mo ment bij elkaar geweest zouden zijn. Salieri verteert door jaloezie is bereid tot moord, maar wil zelf on sterfelijkheid bereiken via het Re quiem dat hij later onder eigen naam wil uitvoeren, maar eerst moet hij het Mozart laten voltooien om het hem te kunnen ontfutselen. En Mozart is zo goed gelovig om te menen dat hij dan geholpen wordt door de enige vriend die hij heeft". Scheppen "En terwijl die twee mannen sa men koortsachtig aan die composi tie werken, ontstijgen ze kortston dig aan hun vijandige gevoelens en delen het extatisch gevoel van het 'scheppen'. Dat laatste was voor mij ook erg belangrijk, want het ei genlijke 'scheppen' kun je niet zichtbaar maken. Maar wel kon ik hier de passie en de techniek van het componeren laten zien. Uiteen zetten hoe een muziekstuk wordt opgebouwd, sectie voor sectie en hoe het samen gebracht wordt en hoe dat klinkt. Deze composities cène leek Shaffer en mij - ik heb het niet op m'n eentje bedacht een fantastische climax vooral om de psyche en het gedrag van Salieri in hun diepste essenties te raken". "Je doorziet de tragiek van de man, die het als een vloek van God ondergaat, dat hij zelf gedoemd werd tot middelmatigheid, terwijl hij gelijktijdig beter dan ieder an der in staat was om het genie van Mozart op waarde te schatten. Die inmense kwelling van Salieri als hij zijn doodsvijand assisteren mag en merkt met wat voor gemak de noten zijn op te schrijven die hij zelf nooit zo zou hebben kunnen bedenken". Peter Shaffer heeft behalve het toneelstuk ook het scenario ge schreven, terwijl de structuur van de film nogal ingrijpend gewijzigd is ten opzichte van de toneelversie. Hoe is die samenwerking met Shaffer verlopen? Was het moeilijk om hem tot structuurveranderin gen te bewegen? Milos Forman: "De samenwer king is in alle opzichten ideaal ge weest. Zelfs op de punten waar ik gerekend had op eventuele proble men, bleek Shaffer uiterst coöpera tief. Hij begreep dat alles alleen Milos Forman: "De samenwerking met schrijver Peter Shaffer is in alle opzichten ideaal geweest." M- -« Milos Forman keerde met 'Amadeus' terug naar geboorteland maar moeilijker zou zijn geworden, indien hij geprobeerd had zich op te stellen als een vrouw die een tweede keer hetzelfde kind wil ba- "Er moest een nieuw kind gebo ren worden immers. Peter Shaffer zag in dat we voor de film met zijn materiaal van begin af aan op nieuw moesten gaan bouwen. Het toneelstuk fungeerde als een bron voor een ander soort visie. Op de zelfde manier als dat hij andere bronnen gebruikt had voor zijn to neelstuk. Hij heeft tenslotte even min Mozart persoonlijk gekend, of kunnen schrijven vanuit het lucht ledige". Moedig "Maar er was geen enkele garan tie dat onze film even goed zou sla gen als zijn toneelstuk al gedaan had, dus het was erg moedig van hem dat hij ons toestond om eerst de boel af te breken voor we op nieuw aan de slag konden. Meestal hebben auteurs de neiging om zich defensief op te stellen ten aanzien van hun eerdere schepping, vooral als ze daarmee succes hebben ge had". "Het is natuurlijk van meet af aan duidelijk geweest dat een film ten opzichte van een toneelstuk enorm veel mogelijkheden meer bood. Bijvoorbeeld in het gebruik van muziek en om de luister van de periode tot zijn recht te laten ko men. Dat was heel interessant voor ons en voor Peter Shaffer net zo goed. Daar hebben we geen enkel probleem over gehad. We zijn tot een soort gemeenschappelijke be nadering gekomen voor het visuele concept; Shaffer, producent Zaentz en ik. We kwamen overeen wat we zouden weglaten en wat we zouden toevoegen en daarbij heeft zich ook geen enkel conflict voor gedaan". "Als je in Praag bent en je ziet hoe prachtig daar de zeventiende eeuwse architectuur in tact is ge bleven en hoe mooi dat operage bouw er nog bijstaat waar Don Giovanni in wereldpremière ge bracht is, het zou misdadig zijn ge weest om dat voor de film onge bruikt te laten. Emotioneel trok het me bijzonder aan om in Praag te kunnen werken, omdat ik im mers zelf in Tsjechoslowakije ge boren ben, maar als het erop aan komt een film naar beste vermo gen vorm te geven, dien je dit soort sentimenten opzij te zetten. Dus zijn we eerst gaan kijken in Wenen, Boedapest en Salzburg". "Wenen is natuurlijk eveneens een schitterende stad, maar meer negentiende eeuws dan achttiende eeuws, plus het feit dat er daar in het stadsbeeld zoveel ontsiert wordt door neonreclames en op zichtige boetieks dat we voor het afdekken van de storende elemen ten meer geld kwijt zouden zijn ge raakt dan door het zelf opbouwen eventueel van nieuwe decors. Bo vendien vroeg men in Oostenrijk schandalig veel geld om ons toe te staan daar te filmen. Boedapest "Met de autoriteiten heb ik geen contact gehad, we deden zaken met de bazen van de filmstudio's en dat gebeurde in collegiale sfeer. Wel is het ons opgevallen dat de kranten geen enkele attentie ge schonken hebben aan onze aanwe zigheid, terwijl we in Praag toch aardig wat overhoop moesten ha len met deze grote Amerikaanse produktie. En toen Barbra Strei sand in Tsjechoslowakije Yentl kwam verfilmen, is dat toen voor paginanieuws geweest. "Ik weet niet hoe men achter de schermen over mijn tijdelijke te rugkeer in Tsjechoslowakije als ac tieve filmregisseur gedacht heeft, maar mijn producent heeft een deal kunnen sluiten en ik neem aan dat men het geld kon gebrui ken. En ik kan niet anders zeggen dan dat men zich verder puur pro fessioneel gedragen heeft. Goed sa mengewerkt. En ik vond het aan genaam om net als vroeger te kun nen regisseren en mijn instructies te kunnen geven in mijn moeder taal. Het is een weerzien geweest als met een vrouw met wie je ooit een stormachtig huwelijk gehad hebt. En als je beseft dat je niet meer met haar hoeft te leven, dan kan zo'n weerzien heel aangenaam zijn. Alles waar ik vroeger last van had kan me niet langer storen". Dat laatste antwoord is er dan met veel trekken en duwen uitge komen en het is zonneklaar dat Forman er weinig behoefte aan heeft om het achterste van z'n tong te laten zien. Pas ettelijke Chinese gerechten en glazen later, laat de cineast los dat het achter de scher- wel degelijk behoorlijk was geschikter, maar bleek door de oorlogen van de laatste twee eeu wen te zwaar beschadigd. Er was één heel bruikbare wijk, maar daar viel moeilijk heen te kijken om dat ene, hypermoderne Holiday Inn- gebouw. En zo werd het uiteinde lijk toch Praag, want er zijn daar rommeld heeft voor Formans te- zoveel pleinen, tuinen, straten, met rugkeer geaccepteerd kon worden: zelfs nog de lantarenpalen in de- "Het meest merkwaardig is wel ge- zelfde staat als toen Mozart daar weest dat het juist de filmmakers heeft rondgelopen". Muziek "Wat de keuze van de muziek be treft hebben we enorme steun ge had aan Peter Shaffer zelf, want hij heeft niet alleen veel verstand van muziek in het algemeen, en van Mozart in het bijzonder, Shaffer is vroeger heel lang muziekcriticus geweest voor een Londense krant. Dus als ik zei: ik wil hier een stuk muziek hebben in die of die stem ming, dan wist hij uit Mozarts gi gantische oeuvre exact de compo sitie te plukken die passend bleek". i Tsjechoslowakije geweest zijn, die het meeste hebben dwarsgele- gen. Juist mijn collega's van wie ik zoiets niet verwacht had. Er blij ken in mijn vaderland nu heel wat Salieri's rond te lopen". Heimwee "Ik heb niet zoveel last van heim wee. Wat voor mij het zwaarste telt is mijn werk, want van socialisti sche verworvenheden allea te blij ven, zit je eigenlijk al helemaal fout, want daar zal men je altijd als een buitenstaander blijven be schouwen. Dus je moet wel naar de Verenigde Staten, omdat je je daar makkelijker kunt thuisvoelen. Maar zelfs dan kost het je op z'n "Het was heerlijk om weer terug minst vijf jaar alleen al om de te zijn in Tsjechoslowakije en echt nuances van de taal te leren door- te kunnen werken met veel van de zien. Maar het ligt anders van per technici die ik nog van de jaren soon tot persoon", zestig kende. Of de autoriteiten het "In Amerika komen om de ha- er moeilijk mee gehad hebben om verklap Oosteuropeanen aan mij mij toe te laten, dat weet ik niet. Ik vragen of ze moeten blijven of te- heb er persoonlijk weinig van ge- ruggaan. Maar ik heb ze daarover merkt. Mijn producent heeft laten nooit een advies willen geven, weten dat we Amadeus in Praag want wie ben ik dat ik in het diepst wilde opnemen en dat ik zou regis- van hun persoonlijkheden zou seren. En op zeker moment kwam kunnen kijken, om daaruit conclu- als antwoord dat we onze gang sies te trekken. Ze moeten het echt konden gaan". zelf uitzoeken".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15