Gevecht om Open NK tafeltennis toernooi van allure SDI Positie Rijvers staat niet ter discussie 'Noordwijk kan het ons knap lastig maken' Voetbaloorlog in Singapore W Noordwijk Sportclub Veendam Prima graadmeter voor Vriesekoop Guusje vanMourik: 'gouden'kracht bij WK karate Uitslag midweektoto maar: Veendam dit seizoen uit de as herrezen Van der Horst en Israel op tribune bij FC Den Bosch ZEG MAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION kamsteeg I voorschoten VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 ENSCHEDE (GPD) - De af gang van Oranje tegen Honga rije heeft heel wat emoties los gemaakt. De naam van Kees Rijvers, de uitvinder van de ge durfde maar gestrande speel wijze, staat daarbij bijna van zelfsprekend centraal. Toch zal de nederlaag, waardoor de kans van Nederland om zich recht streeks te plaatsen voor het WK van Mexico in 1986 aanzienlijk werd gereduceerd, voor de bondscoach geen directe gevol gen krijgen. „De positie van Rijvers", rie pen bondsvoorzitter Jo van Marle en sectiebestuurder Ren- ze de Vries gisteren in koor, „staat beslist niet ter discus sie". Van de kant van Van Mar le, onlangs met amateurvoorzit ter Kastermans een van de voornaamste opposanten van de Oranje-trainer, is ook geen enkel initiatief te verwachten om de functie van Rijvers an dermaal tot onderwerp van ge sprek te maken. Na de breed uitgesponnen rel rond het duo Michels-Rijvers en Ger Blok heeft Van Marle de moed opgegeven om in Zeist tot een herverdeling van de ta ken te komen. „Ik heb me", al dus Van Marle, „bij die situatie neergelegd en daarbij alles in gecalculeerd, ook dit verlies. Het sectiebestuur vindt dat een contract een contract is en zo zal het blijven. Daarom heb ik er ook geen behoefte aan om die zaak opnieuw aan te zwen gelen". Ramp Renze de Vries, die in navol ging van de internationals Rij vers door dik en dun verdedigt, vindt dat ook de enig correcte beslissing. Wel noemt de voor zitter van FC Groningen het verlies een „kleine ramp", „maar het zou niet juist zijn de schuld in de schoenen van Rij vers te schuiven". Naar zijn oordeel behoort de KNVB een zelfde beleid te voeren als bij de clubs, „en daar wordt een trainer na een nederlaag ook niet meteen op straat gezet". Hoe hard de nederlaag ook is aangekomen, volgens De Vries „moeten we accepteren dat het Nederlands elftal is verslagen door een ploeg die gewoon ster ker was dan wij". „Maar ik heb er niets van be grepen", laat de Oostenrijkse bondscoach Erich Hof bij te rugkeer in Wenen telefonisch weten, „hoe Holland het de Hongaren in de tweede helft zo gemakkelijk heeft kunnen ma ken. Er zat toen te weinig agres siviteit in de ploeg en er zat to taal geen lijn meer in de aanval len". Volgens hem heeft dat alles te maken met de vorm van de spelers. „Anders snap ik niet hoe een ploeg, die de eerste twintig minuten prima speelde, door die gelijkmaker zo in de ADVERTENTIE 1e ronde KNVB-beker. Zaterdag middag 20 oktober 15.00 uur in Sportpark Duinwetering te Noord- wijk. Aangeboden door: De Bondsspaarbank Noordwijk e.o. war kon raken. Voor mij kwam de nederlaag ook als een com plete verrassing. Holland was de grote favoriet in onze groep, maar nu heelt Hongarije ineens alle troeven in handen. Daarom zal Oostenrijk op 14 november in elk geval van Holland moe ten winnen om in de race te blijven". „En dat", weet Renze de Vries, „moet ten koste van alles voorkomen worden. Het zou een ramp zijn als we er in Mexi co opnieuw hiet bij zijn". Dat er op korte termijn iets moet ge beuren, staat voor hem als een paal boven water. „Oranje moet meer dan ooit het trekpaard van het betaalde voetbal zijn. Er zal daarom ook op korte ter mijn een gesprek moeten ko men met Rijvers en Michels". Doom Rijvers zal dan andermaal de aloude wens op tafel depone ren om vaker over de interna tionals te kunnen beschikken en zal het verzoek herhalen om geen competitieduels te pro grammeren in het weekeinde voorafgaande aan een kwalifi catie-interland. Terecht is het een doom in het oog van de bondscoach dat de clubs amper rekening houden met de belan gen van Oranje. Daarop zinspeelde Rijvers woensdagavond in Rotterdam ook, onaangenaam verrast als hij een paar weken geleden werd toen het sectiebestuur voor de topclubs door de knieën ging en alsnog een com petitieprogramma vaststelde in de weekeinden voorafgaande aan de interlands tegen Honga rije en Oostenrijk. Dat staat haaks op de toezeg ging van de clubs op het voor- zittersberaad in het afgelopen weekeinde, waar Oranje maxi male ondersteuning werd toe gezegd. „Maar de clubs", zo verdedigt de voorzitter van FC Groningen het clubbelang, „moeten centen verdienen en daarom is het onmogelijk om in juni nog voor de competitie te spelen". Ruimte voor een oefe ninterland is er in de komende vier weken al evenmin, zodat Rijvers wel genoodzaakt is om de internationals bij de clubs op te zoeken en daar eventueel individueel met ze te trainen. Rauw Heel wat idealer zou het zijn wanneer Rijvers, in navolging van zijn Oostenrijkse collega, al op de zaterdag voor de inter land met de internationals in trainingskamp zou kunnen gaan. FBO-bestuurder Nico Gloudemans. beaamt dat. Hij sluit ook niet bij voorbaat uit dat Rijvers alsnog wat meer speelruimte zal krijgen voor de interland tegen Oostenrijk. „Want geloof maar dat de ne derlaag tegen Hongarije ook de clubs rauw op het dak is geval len en dat er bij de hofleveran ciers een pittige discussie zal worden gevoerd". Als het resultaat daarvan in het voordeel van Oranje werkt, heeft het droeve resultaat van woensdagavond toch nog één positieve kant. Bettine Vriesekoop. LEIDEN (GPD) Het heeft lang geduurd, maar eindelijk worden de Open Nederlandse tafeltenniskam pioenschappen voor vol aangezien. Waar in het verleden steevast de tweede garnituur naar het vierjaar lijkse NTTB-evenement werd af gevaardigd, kan tafeltennismin- nend Nederland vandaag, morgen en zondag in Ahoy de internationa le top bewonderen. Zelfs Chinezen maken deel uit van de grote stoet pingpongers, die het komend weekeinde in de Rot terdamse evenementenhal voorbij trekt. Hoewel nog moet worden af gewacht of de Aziatische afvaardi ging werkelijke klasse in zich her bergt (Ni Xialiang won wel reeds tweemaal van Bettine Vriesekoop), kan de nationale tafeltennisbond stellen dat de negentiende „Dutch Open" een toernooi van allure is. Het feit dat er in de Maasstad pun ten zijn te verdienen voor de Grand Prix, heeft veel toppers doen be sluiten voor de Open NK in te door Rob Onderwater SINGAPORE (ANP) De politie moest gisteren in Singa pore in actie komen bij het voetbalduel Argentinië - Chili in de strijd om de Merlion-Cup. Nadat de Argentijn Candia in de 83e minuut het enige doelpunt van de wedstrijd had gemaakt, ontstond op het veld een enorme vechtpartij tus sen alle spelers. De Chileense reserve Miranda deelde de eerste klap uit aan Spo- torno. Tot grote verbazing van de 10.000 toeschouwers stortten alle 22 spelers zich toen op elkaar en maakten er een opwindende vecht partij van. Twaalf poltieagenten waren nodig om de strijdende par tijen te scheiden. Volgens de scheidsrechter, Chandra uit Singa pore, waren de Chileen Miranda en de Argentijn Mozon de hoofd schuldigen. Zij konden het veld verlaten. Na afloop gaf zowel de Argentijnse coach Pachama als de Chileense trainer Carrasco de schuld voor de vechtpartij aan Chandra. „Dit had niets meer met voetbal te maken," aldus Pachama. „Het leek wel oorlog op het veld. De scheidsrechter had totaal geen controle over het duel". In een andere wedstrijd voor groep B versloeg Irak Zuid-Korea met 3-0. De doelpunten werden ge maakt door Mohammed (2), Abi- doun (45) en Shihab (85). schrijven. 'Rotterdam'heeft de pri meur als eerste punten 'weg' te mo gen geven voor het onlangs ook voor de dames ingestelde evene ment, waarvan de eindronde met de 8 beste speelsters in 1985 wordt afgewerkt. Hoewel het circus enige waarde hecht aan de internationale toer nooien, dienen ze in feite niet meer als warming-up voor de grote eve nementen, zoals de Top-12 en de wereldkampioenschappen. Dan tellen de overwinningen pas echt, winst tijdens een toernooi als de 'Dutch Open' is meegegenomen, maar niet belangrijk. Niettemin is het interessant om in het komend weekeinde de prestaties van Betti ne Vriesekoop te beoordelen, ten minste, als de Hazerswoudse is hersteld van een vorige week opge lopen griep. Zowat naast de voordeur kan de Hazerswoudse zich meten met de sterke Chinese Ni Xialiang, de Tsjechische Hrachova (Europees kampioene), de Russinnen Popova en Antonjan plus de Hongaarse da mes Olah, Urban en Szabo. Kort om, het gezelschap dat de speelster van Avanti ook op de belangrijke toernooien achter de tafel treft. Nu Vriesekoop na haar ziekte van Pfeiffer-perikelen weer Fit lijkt en haar zinnen derhalve heeft gezet op de eretitels, is de Open Neder landse een uitstekende graadme ter. De regionale inbreng bij de Open Ne derlandse tafel tenniskampioenschap pen is als volgt: Dames: Ellen en José Bakker, Clau dia Verschoor en Bettine Vriesekoop (allen Avanti), Patricia de Groot (Scyl- la). Heren: Rob Turk en Gerard Bakker junior (Avanti), Anne Vlieg en Patrick Swier (Scylla). MAASTRICHT (ANP) - Ondanks de talrijke Oranje successen in het recente verleden is karate in Ne derland een kleine sport gebleven. nadat Van Mourik dat duel met 4-2 had gewonnen, lag de weg open. Fanatiek aangemoedigd door de 2.000 toeschouwers rekende de ti telverdedigster in de eindstrijd heel snel af met de Engelse Yvette De strijd om de wereldtitels Maastricht is, behalve een WK, gevecht om meer erkenning bij het Bryan. In nauwelijks de helft publiek, dat tegenover de Japanse de toegestane tijd van drie rr vechtsport nog altijd een grote arg- ten won Van Mourik met 6-1. waan koestert. In het streven naar popularisering is Guusje van Mou rik een gouden kracht. Letterlijk en figuurliik. De 28-jange studente tandtech- niek uit Utrecht veroverde twee jaar geleden de wereldtitel in het verre Taipeh. In de Maastrichtse Eurohal, prolongeerde ze dat suc ces bij de dames-zwaargewichten (boven 60 kilogram) met opmerke lijk gemak. De eerste ronde was ze vrij; eenmaal op de mat bood de gevreesde Noorse Kari Lunde nau welijks tegenstand: 5-0. Wel bracht de laatste groepswedstrijd tegen de Britse Argyle, (de nummer drie van 1982) meer problemen, maar DEN HAAG (ANP) - Midweektoto nummer 41a heeft vier v de eerste prijs opgeleverd. Zij ontvangen bruto een bedrag van ruim 3200 gulden. De uitslag van toto nummer 41a is: eerste prijs: vier winnaars bruto f. 3201,50, tweede prijs: 155 winnaars f. 55,00, derde prijs: 1979 winnaars f. 10,70 cijferspel 41 en 41a: zes cijfers goed: een winnaar, vijf cijfers goed: een winnaar, vier cijfers goed: dertien winnaars, drie cijfers goed: 174 winnaars, twee cijfers goed 1750 winnaars Haar succes was het hoogtepunt van een lange openingsdag van de vierdaagse titelstrijd waarin ook Hennie van der Ploeg dicht bij ere metaal was. De jonge Amsterdam se (21) zag in de herkansing, met als inzet brons, echter een voor sprong teniet gedaan door Stine Nygard uit Noorwegen. In het mid dengewicht (tot 60 kg) verloor Ju lia van Tol in de herkansing met 4-3 in de partij tegen de Belgische Lia Benoy. Van Mourik had na afloop van louter blijdschap moeite de finale te analyseren. Een fraaie beentech niek, goed voor twee punten, kon ze zich niet herinneren. "Normaal weet ik heel goed wat ik doe", al dus de oude- en nieuwe kampioe ne. "Ik ga op de mat wel als een dolle tekeer, maar ik hoor en zie bijna alles. Ook het publiek, waar aan ik een behoorlijke steun heb gehad. Het leek allemaal heel ge makkelijk te gaan, maar vooral in de partij tegen Argyle had ik even moeilijkheden. De concurrentie is echt gegroeid. Dat het opnieuw is gelukt maakt me alleen maar erg blij. Vooral omdat het in eigen land gebeurde. Misschien dat de presta tie daardoor toch wat meer aan dacht krijgt". NOORDWIJK/VEENDAM - Het voetbal leeft in Groningen. Dat is niet van de laatste jaren, waarin FC Groningen het de hoogste tijd achtte zich in een passend clubkos tuum aan 'het westen' te presente ren, nee, dat was in de jaren '60 al zo. "Ik heb tien jaar betaald voet bal bij Veendam gespeeld, van '62 tot '72. Toen zaten hier ook gemid deld vierduizend mensen op de tri bune", herinnert zich Henk Nien- huis. Nu is hij trainer aan de 'Lange- leegte', het onderkomen van Noordwijks tegenstander in de eer ste ronde van de KNVB-bekercom petitie. Bij elke thuiswedstrijd zit ten die 4000 mensen er tegenwoor dig wéér, hoewel KRO's-Sport op Maandag vorig seizoen het beeld schetste dat niets, maar dan ook werkelijk niets de noordelijke eer- ste-divisionist nog van de onder gang zou kunnen redden. Maar, constateert Henk Nienhuis met genoegdoening, "Veendam is uit de as herrezen". De voormalige assistent van Han Berger bij FC Groningen begon twee maanden geleden bij zijn 'oude' club met een schone lei, vooral omdat een schuld van 2 miljoen gulden werd gesaneerd "Jarenlang is hier al leen maar misère geweest. Maar nu leeft SC Veendam weer. Op dit mo ment hebben we al meer bezoekers bij thuiswedstrijden gehad dan in het hele vorige seizoen bij elkaar Vorige week tegen Den Haag had den we ruim 5400 betalende bezoe kers plus 800 seizoenkaarthouders op de tribune. Gemiddeld zitten we op 4000 toeschouwers, terwijl er voor elke thuiswedstrijd slechts 1000 zijn begroot" Daarbij blijkt eens hoe bepalend het resultaat is. Veendam, dat vo rig seizoen met negentien punten op de voorlaatste plaats eindigde, veroverde nu in 9 wedstrijden 11 punten. "De meeste daarvan dwongen we af op enthousiasme en kracht. Voetbaltechnisch zou het allemaal best een stuk beter kunnen, maar op metaliteit kon je ook een heel eind", aldus Nien huis, die afgelopen weekeinde na de slijtage slag met FC Den Haag (4-3 winst) verklaarde dat 'volgens de dokter sommige spelers op het randje van hun kunnen balanceer den'. "Ja", erkent hij, "we hebben echt met onze krachten gesmeten". Het bekerduel met Noordwijk betekent overigens geen luchtig tussendoortje. Nienhuis ("We be naderen de wedstrijd alsof het een competitie-duel is") zag Noordwijk vorige week bij SSS aan het werk. "Van wat ik daar gezien heb kan ik zeggen dat Noordwijk het ons knap lastig zal kunnen maken. Ze hebben verschillende goede voet ballers. Wetzel is uiteraard een hele goede. Ik heb ook wat zwakkere punten gezien, maar die geef ik na tuurlijk nu niet prijs" Afwezig Bij Noordwijk doet André Wet zel morgenmiddag overigens niet mee. Als trainer van VCS moet hij voor de districtsbekercompetitie aan de bak tegen de zaterdagfor matie van het Boskoopse Floreant. Trainer Eelman plaatst verder vraagtekens bij de aanwezigheid van Klaas Vink, die vanwege een blessure afgelopen week slechts op halve kracht trainde. "Zouden wij van Veendam win nen, dan mag je dat gerust een uit stekende prestatie noemen", vindt John Eelman. "Wat dat betreft hebben we ongunstig geloot. Op grond van de verrichtingen van Veendam vorig seizoen ben je al gauw geneigd om te denken dat die club een heel nor male zaak is. Vorig jaar hadden we precies hetzelfde met Heracles. Die club had ook een slecht seizoen achter de rug. maar draaide in de periode dat wij tegen hen speelden erg goed. Dan verlies je gewoon met 3 of 4-0. Zo is het nu met Veen dam ook. Zij scoren de laatste we ken bijna honderd procent. En er lopen toch zo'n vijf spelers met ere divisie-ervaring in. Dat zegt ge noeg". John Eelman durft niet meer dan te hopen dat de ontmoeting met Veendam 'leeft' bij de spelers. "Toen we de eerste keer meededen aan deze beker was dat een hele sensatie. Inmiddels is het een jaar lijks terugkerend gebeuren. En wat zegt Veendam de mensen? Als iemand vindt dat het betaald voet bal zwart moet worden gemaakt, wordt Veendam dikwijls als voor beeld genoemd, wat natuurlijk niet terecht is. Maar goed", poogt Eel- Dat is ook van toepassing op Mir jam Kloppenburg, in Rotterdam als 12e geplaatst. Na haar voorbeel dige prestatie tijdens het Europees kampioenschap, waar zij Szusza Olah de weg naar de eindstrijd ver sperde, heeft het Torenstad-lid in middels plaatsgenomen op de 44e plaats van de wereldranglijst. Mo menteel verkeert Kloppenburg nog niet in grootse vorm, wat de tafeltennisster haar plaats in het Nederlands team, dat woensdag met 1-6 van Zweden verloor, kost te. Belangrijke tijden breken nu voor Kloppenburg aan, want met een serie aansprekende internatio nale verrichtingen kan zij zich bij het dozijn beste speelsters van Eu ropa voegen, wat haar een uitnodi ging voor het Top-12 oplevert. Patricia de Groot hoeft zo'n invi tatie voorlopig niet te verwachten, hoewel de 14-jarige Brabantse de laatste maanden een stormachtige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Zij onderstreepte de stijgende prestatiecurve met een derde plaats tijdens het EK-jeugd. In de competitie, waarinij al een jaar voor het Leidse Scylla uitkomt, heeft De Groot slechts één partijtje verloren. Een belofte voor de toe komst, deze tenger gebouwde pu ber, misschien de opvolgster van Bettine Vriesekoop. De zusjes El len en Jose Bakker moeten door hun veranderde speelstijl (van ver dediging naar aanval) voorlopig in het tweede internationale echelon plaats nemen. Jantien Jansma ver keert tussen de wal en het schip. De verwachting is dat de verhoog de interventie van damescoach Jan Vlieg het komende seizoen „inter nationale" vruchten afwerpt. Bij de heren is de strijd door de afzegging van de als nummer één geplaatste Jan-Ove Waldner wat minder interessant geworden. Sa men met landgenoot Mickael Ap- pelgren (geveld door een armbles- sure) behoort de Zweed tot een van de aantrekkelijkste tafeltennissers van Europa. Door de komst van Andrej Grubba (EK-finalist), Erik Lindh, Jacques Secretin en Tibor Klampar blijft er toch een aantrek kelijk deelnemersveld over. De enige Nederlander die zich met deze toppers zou kunnen me ten, is Henk van Spanje. Dit sei zoen doorloopt de ex-speler van De Veluwe een Zweedse tafeltennis- school. Dat de Scandinavische pingponglessen Van Spanje wijzer hebben gemaakt, werd onder streept met een zege op Erik Lindh in de interland tegen Zweden. De overige Nederlandse manne- nafvaardiging wordt slechts inge zet om het deelnemersveld op het gewenste aantal te brengen. Wel licht dat de als Nederlander inge zette Roemeen Paul Haldan voor licht in de NTTB-duisternis kan zorgen. Programma: vandaag: landen- wedstrijden met om 20.00 de fina les. Zaterdag: individuele wedstrij den met om 21.30 uur de finale mi xed-dubbel. Zondag: vanaf 12.00 uur halve finales en finales enkel en dubbel. i duel met de Engelse Argyle. Ze sloeg zich er (foto ANP) man het vuurtje toch wat aan te wakkeren, "Noordwijk heeft na af gelopen zaterdag in elk geval wat goed te maken". DEN HAAG (ANP) - FC den Bosch-trainer Rinus Israel mag twee wedstrijden niet als trai ner/coach of in een andere functie optreden. Israel werd afgelopen zondag bij het duel Den Bosch-Roda JC door arbi ter Van Ettekoven naar de tri bune verwezen. De tuchtcom- missie van de KNVB legde hem bovendien een boete van 250 gulden op. Den Bosch moet het zondag tegen Ajax ook doen zonder Wim van der Horst. Het be stuur schorste de middenvel der, die bovendien 500 gulden boete moet betalen, tot na de inhaalwedstrijd. De voetballer meldde zich vorige week dins dag ziek maar speelde een dag later wel een zalvoetbalwed- strijd in Hilversum. Trainer Is rael kwam daar achter en licht te het bestuur in, dat tot de dis ciplinaire straf overging Vorig seizoen won Den Bosch thuis met 3-0 van Ajax, door drie goals van Van der Horst ADVERTENTIE altijd keus uit 200 OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID!!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13