LEIDSCH Él DAGBLAD Kamer: te zware schouders last op van gemeenten YS zijn positief over voorstellen van Tsjernenko Voor een tientje véél wijzer Zes maanden cel voor ex-topman Slavenburg Dreigement Suriname: 200 miljoen hulp of geen vliegverbindingen koud? een lammy see Morris before you buy LEEGSTAND LEIDSCH DAGBL DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 OPGERICHT 1.MAART 1860 No. 37529 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteurdrs J. W, E. Metselaar m m •-» UB u A B BU A BBB— 2300 AB Leiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw MET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voor let nrs zie colofon (Van e r verslaggevers) WASSENAAR - Prinses Christina en haar man Jorge Guillermo we ten voor het verstrijken van dit jaar of zij een bungalow in de Horsten - het koninklijke domein in Wasse naar dat eigendom is van prinses Juliana - mogen bouwen. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vandaag de 61-jarige ex-topman van Slaven- burg's bank in Rotterdam, E.F.K. uit Spijkenisse, ver oordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden. K. heeft in de periode van juli 1982 tot februari 1983 bijna een half miljoen gulden verduisterd van de bank, waar hij als hoofd van de af deling buitenlands betalingsver keer werkte. Tegen de ex-topman was een gevangenisstraf van negen maanden geèist. K. zei tijdens de zitting op 4 okto ber de verduistering te hebben ge pleegd na een ernstig uit de hand gelopen financiële privé-transactie met vrienden. Hij had deze mensen het aanbod gedaan hun geld te be leggen tegen een rentepercentage van dertig procent. K. heeft dat geld echter nooit belegd maar op geborgen in een kluis. Regelmatig betaalde hij daarmee zijn vrienden de beloofde rente uit. Toen dat geld op was en de fami lie het hele uitgezette bedrag opeis te, raakte de ex-topman in de pro blemen. Dat bracht hem ertoe het geld bij zijn werkgever te verduis teren. Tijdens de behandeling van de zaak van K. zei de officier van justi tie de indruk te hebben dat achter de verduisteringszaak veel meer zat en dat de ex-topman niet het achterste van zijn tong had laten zien. Wat de werkelijke beweegre denen van K. waren, werd echter ook tijdens de diverse verhoren niet duidelijk. Een gemeentelijke zal nog deze maand advies uitbren gen of het gewenst is woningbouw in het natuurgebied toe te staan. De verwachting is dat de gemeen teraad van Wassenaar voor het ein de van dit jaar - vermoedelijk in no vember - een definitieve uitspraak zal doen of er goedkeuring moet worden verleend aan de inmiddels ook aangevraagde bouwvergun ning. Nog dit jaar besluit over bungalow van Christina in 'De Horsten' Christina en haar gezin wonen nu in een vleugel van paleis Soest- dijk. Zij zijn al geruime tijd op zoek i geschikte woning. Het ge- Roermond en Kerkrade - als niet geschikt van de hand. Natuurbeschermers hebben verontrust gereageerd op de plan nen van de prinses. Ze vrezen dat er bomen zullen moeten worden gekapt om de bouw van de bunga low mogelijk te maken. Het ge meentebestuur van Wassenaar heeft laten weten dat dit niet nodig "Als de gemeenteraad akkoord gaat met de bouw", zegt woord voerder Kan, "dan krijgt de bevol king van Wassenaar de gelegen heid om haar zegje te doen. Het be stemmingsplan moet worden aan gepast om de bouw mogelijk te maken. Daarbij zal de normale weg worden bewandeld." De Rijksvoorlichtingsdienst zegt 'niets' van de plannen af te weten. 28 PAGINA'S COACH ORANJE TELEURGESTELD Schietpartij op Sicilië tien doden PALERMO (AFP) - Bij een schiet partij in Palermo op Sicilië zijn de afgelopen nacht tien personen om het leven gekomen. Volgens de po litie betrof het een onderlinge afre kening tussen twee mafia-clans. De lijken werden gevonden in een stal, bij een autodestructiebedrijf waarvan de eigenaar onlangs bij een overval was vermoord. De reeks arrestaties, die de Ita liaanse politie uitvoert sinds de be kentenissen van de mafia-leider Tommaso Buscetta, hebben nog geen eind gemaakt aan onderlinge clan-oorlogen. In die arrestatiegolf zijn ook Italiës politici niet ge spaard. De vroegere burgemeester van Palermo, Vito Ciancimino, een van de topmensen van de Italiaanse christen-democratie, heeft huisar rest gekregen in het dorpje Patti, 200 km ten oosten van Palermo. GROTE HUURWONINGEN - Het kabinet trekt in 1985 en 1986 op nieuw vijf miljoen gulden uit voor de bouw van huurwoningen voor grote gezinnen. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft dat in een brief aan de gemeenten ge schreven. Het gaat om woningen van min stens zes kamers voor huishou dens van acht of meer personen met een relatief laag inkomen. Voor deze groep zijn bijna geen huizen beschikbaar. Het gaat voor al om de groep etnische minderhe den. SCHIPHOL (ANP) - Wanneer Ne derland niet voor het einde van dit jaar de bereidheid heeft getoond Suriname alsnog tweehonderd miljoen gulden ontwikkelingshulp te geven, dan zal de directe lucht- verbinding tussen beide landen zeer zeker onder zware druk ko men te staan. Dit heeft de Suri naamse minister van transport, handel en industrie, ir. Imro E. Fong Poen, vanmorgen op Schip hol meegedeeld voor zijn vertrek naar Paramaribo. „Wanneer Nederland deze twee honderd miljoen gulden niet four neert, dan kunnen wij- daaruit slechts de conclusie trekken dat Nederland heeft besloten Surina me financieel en economisch ka pot te laten gaan. Dan zie ik ook geen grond meer voor een verdere samenwerking op luchtvaartge- Opnieuw regen Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Vrij krachtige zuidwesten wind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard. 19 oktober 1984 Zon op: 07.11 uur, zon ofider: 17.36 uur. Maan op: uur, maan onder 17.09 bied", aldus minister Fong Poen. De Surinaamse bewindsman toonde zich zeer teleurgesteld over het feit dat Nederland niet heeft gereageerd met een aanzet tot de hervatting van ontwikkelingshulp op het gebaar van Surinaamse zij de de directe luchtverbinding tus sen beide landen weer te herstel len. „We hebben daarnaast Neder land allerlei handreikingen ge daan, zoals een verruiming van de persvrijheid. Wij hebben nu een kabinet waarin de vakbonden en het bedrijfsleven zijn vertegen woordigd, we hebben democratise ringsprocessen op gang gebracht ook wat betreft de ontwikkeling van ons land", zo zei de minister. Veertien doden bij hotelbrand PATERSON/NEW YERSEY (Rtr.) - Bij een ernstige hotelbrand in Pa- terson, in de Amerikaanse staat New Yersey, zijn vandaag ten min ste 14 personen om het leven geko men. Zeker 55 gasten raakten ge wond, van wie vier ernstig. Frank Graves, burgemeester van Paterson, verklaarde dat ongeveer 200 mensen in het hotel verbleven toen de brand uitbrak. „Wij vrezen dat het aantal slachtoffers nog zal toenemen", aldus Graves. ROTTERDAM - Een leurgestelde bondscoach Kees Rijvers verliet gisteravond zwij gend de Rotterdamse Kuip nadat Oranje de eerste kwalificatiewed strijd voor de wereldkampioen schappen met 1-2 had verloren. Het Hongaarse voetbalteam dat al twee overwinningen heeft ge boekt werd vandaag in de Hon gaarse pers geroemd vanwege de de taktische kracht van de natio nale elf. Het partijblad Nepszabadsag schreef dat de ploeg modern voet bal speelde. Nepsport slaat de kansen om de finales in Mexico te bereiken hoog aan. De Nederlandse pers was rond uit negatief over de Oranje-pres taties: Algemeen Dagblad: Start onder het nulpunt, Volkskrant: Oranje machteloos in WK-ouver- ture, Trouw: Hongarije straft overmoed Oranje genadeloos af en Telegraaf: Chaos troef bij fa lend Oranje. (Zie ook pagina 13) (foto ANP» Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bi| Koningsplein) tel.(020)223596 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft grote moei te met de bezuinigingen die het kabinet de gemeenten heeft opgelegd. Het zit de Kamer vooral dwars dat het ka binet 140 miljoen gulden heeft afgehaald van het Gemeen tefonds. De bedoeling is dat de gemeenten dit geld bij de inwoners terughalen (profijtkorting). De Kamer betwijfelt of dit laatste mogelijk is. CDA-woordvoerder Van der Heij den deed vandaag bij de behande ling van de begroting van binnen landse zaken een beroep op staats secretaris Van Amelsvoort (bin nenlandse zaken) om van deze maatregel voorlopig af te zien. Volgens de WD kan de toepas sing van de profijtkortingen ave rechts werken. De gemeenten zijn dikwijls niet in staat de bezuinigin gen op de burgers af te wentelen, aldus de liberaal Lauxtermann. Ook de PvdA vindt dat de korting ongedaan moet worden gemaakt. Met dit doel voor ogen diende Rienks (PvdA) een wijzigingsvoor stel in. De woordvoerders van de drie grote partijen wezen op de herhaal delijk door de Tweede Kamer aan genomen moties over de compen satie aan gemeenten voor gemaak te bijstandskosten. Van deze kos ten moeten gemeenten 10 procent uit eigen zak betalen. De regering heeft telkens geweigerd kameruit spraken uit te voeren, waarin om een volledige compensatie wordt gevraagd. De PvdA diende ook op dit punt een wijzigingsvoorstel in om die compensatie te bereiken. CDA en WD lieten het bij pleidooien voor een verdergaande tegemoetko ming aan de gemeenten. De drie grote fracties hebben ten slotte gezamenlijk een wijzigings voorstel ingediend, waarmee 10 miljoen gulden aan de begroting binnenlandse zaken wordt toege voegd. Hiermee moet staatssecre taris Van Amelsvoort een salaris verhoging voor wethouders beta len. Al eerder drongen de fracties er bij de regering op aan dat de po sitie van deze lokale bestuurders moet worden verbeterd maar zelf kwam het kabinet niet met voor stellen. De Tweede Kamer houdt vast aan een andere regeling voor de fi nanciering van de podiumkunsten, waarvoor de regering een bedrag van 32,4 miljoen op het Gemeente fonds en 23,6 miljoen op het Pro vinciefonds wil korten. De Kamer vindt dat de bijdrage uit het Pro vinciefonds kleiner moet worden en die uit het Gemeentefonds gro ter. De PvdA diende hiertoe een amendement in, gesteund door het CDA. Het PvdA-kamerlid Rienks be nadrukte vanmiddag dat aanvaar ding van het amendement de pro vincies meer financiële armslag geeft bij het eigen provinciale be leid op het terrein van de podium kunsten. (zie verder pagina 5) -mmf Minister Korthals Al- tes: (foto ANP) 'Nu direct anonieme dagvaarding krakers' Weer actie verzet in El Salvador PAGINA 7 Ambtenaren naar week van 38 uur PAGINA 9 Geldhandel is voor snelle beslissers PAGINA 1 Bami met mesje, bier met kralen GRONINGEN (ANP) - Bami met een mesje, kroepoek met metaaldeeltjes, bier met een streng kralen, een blik bonen met een kikker, soepgroenten- met-muis en appelmoes met verf resten en schroeven. Dit is een greep uit de grote variëteit vreemde voorwerpen in voedsel die ambtenaren van de Provin ciale Keuringsdienst van Wa ren in Groningen bij inspecties hebben aangetroffen. Drt blijkt uit het verslag over 1982 van die dienst, dat vandaag is ge publiceerd. Het aantal processen-verbaal dat dat de ambtenaren in dat jaar hebben opgemaakt be droeg 256. Dat was minder dan in het jaar daarvoor, toen het aantal 374 bedroeg. In totaal werden 5.870 inspecties ver richt en 576 monsters ingezon den. WASHINGTON (UPI/AFP/Rtr.) - De Amerikaanse regering is ver heugd over de „positieve toon" van de uitspraken die de Russische president Tsjernenko gisteren deed in een interview met de Was hington Post. Over Tsjernenko's voorstellen is het Witte Huis echter terughoudend. In een officiële verklaring zei de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, dat Washington be reid is te onderhandelen over de kwesties die Tsjernenko aan de or de heeft gesteld. Maar hij voegde eraan toe dat Washington „niet kan instemmen met het Sowjet-stand- punt dat het aan de VS is een prijs te betalen opdat de Sowjet-Unie te rugkeert naar de onderhandelings tafel". In het interview deed Tsjernen ko vier voorstellen voor een verbe tering van de Russisch-Ameri- kaanse betrekkingen. De voorstel len betreffen een bevriezing van de nucleaire arsenalen van de VS en de Sowjet-Unie, een ratificering van uit 1974 en 1976 daterende ver dragen inzake ondergrondse kern proeven, een verklaring om niet als eerste kernwapens te gebruiken, en het openen van onderhandelin gen over een demilitarisering van Nobelprijs economie STOCKHOLM (UPI) - De Nobel prijs voor économie is vandaag toe gekend aan Sir Richard Stone. Hij is verbonden aan de Universiteit van Cambridge. Sir Richard, eens assistent van Keynes, kreeg de prijs voor zijn baanbrekende werk bij het ontwik kelen van stelsels voor nationale rekeningen. Daardoor konden eco nomische analyses sterk worden verbeterd. de ruimte. Als de VS zich bereid tonen op een van deze vier hoofd punten in de kwestie van de wa penbeheersing tot een akkoord te komen, is er verbetering mogelijk in de betrekkingen tussen Moskou en Washington, aldus Tsjernenko. Speakes benadrukte dat het niet de VS zijn maar de Sowjet-Unie, die is weggelopen uit de onderhan delingen over een beperking van de middellange-afstandsraketten (INF) en de strategische bewape ning (START). Volgens de woord voerder zal de regenng-Reagan via diplomatieke kanalen onderzoe ken welke mogelijkheden er liggen voor vooruitgang. „Als de Sowjet- Unie bereid is van openbare woor denwisselingen over te gaan op ge heime onderhandelingen en con crete akkoorden, zijn wij ook be reid", zei Speakes. In antwoord op vragen zei de woordvoerder dat uit het interview geen fundamentele verandering in de Russische politiek kan worden afgeleid. „Maar we begroeten met instemming de positieve toon". (lees verder op pag. 7) Snelle en soms ook schok kende veranderingen in de maatschappij worden in on ze eeuw niet gezien als verfoeilijk, het tegendeel is eerder het geval. Nieu we inzichten, prikkelende experimen ten en onorthodoxe gedragingen kun nen steevast rekenen op grote en in tense belangstelling. De samenleving in al zijn schakeringen ontwikkelt zich in een ongekende dynamiek en het is geen wonder dat niet iedereen alles meteen kan bijbenen. Dat laatste geldt zeker voor de wetgever. Het is onmogelijk, maar ook buiten gewoon onpraktisch en onwenselijk, om elke verandering, ja elke gril, met een in nieuwe wetten te vatten, dit in een poging alles en iedereen in de hand te houden. Het vorm geven aan de samenleving, ook door middel van een goede wetgeving, komt, gelukkig maar, altijd iets later. Aan de wetgeving wordt veel tijd, energie en talent besteed, en dat is ook noodzakelijk gelet op het belang van goede en effectieve wetten. Maar in sommige gevallen is de weg om tot die goede wetten te komen oneven redig lang en moeilijk. Een treffende illustratie terzake bieden de lotgeval len van de Leegstandwet, een wet die de uitwassen van het kraken van leegstaand onroerend goed zou moe ten tegengaan. Greep in de vroege jaren zeventig de toenmalige minister van justitie Van Agt in eerste instantie nog naar het middel van het strafrecht, in de vorm van een harde anti-kraakwet, een aantal jaren later brak het inzicht door dat er iets anders en iets beters nodig was dan alleen de harde hand. De anti-kraakwet werd ingetrokken en daarvoor in de plaats kwam een Leegstandwet, een ontwerp met meer oog voor de maatschappelijke achtergronden van het kraken. Na lange en moeizame discussie ronden tussen kabinet en volksverte genwoordiging haalde de nieuwe Leegstandwet de eindstreep, maar dezer dagen buigt de Kamer zich op nieuw over de zaak. Het uitvoeren van de wet in zijn ge heel is namelijk een kostbare zaak. Het aanleggen en goed bijhouden van een leegstandregister bijvoor beeld vergt op jaarbasis tientallen miljoenen guldens. Omdat het kraken uiteindelijk is terug te voeren op de woningnood, zien de volkshuisves- ters onder de politici uiteindelijk liever meer woningen voor dergelijke be dragen dan papieren registers. Met veel gezucht en gesteun zal de Kamer zich nu in meerderheid neer leggen bij een gefaseerde invoering van de Leegstandwet, waardoor de gemeenten sneller en krachtdadiger leegstaande woonruimte kunnen vor deren, waarbij ook anonieme dag vaarding van krakers mogelijk wordt en het tijdelijk verhuren van leeg staande panden wordt vergemakke lijkt. Vervolmaking van het hele pro ject met leegstandregister en al wordt op de lange baan geschoven. Onder invloed van de verminderde koopkracht, maar ook tengevolge van een bljvend hoog produktieniveau in woningbouw en stadsvernieuwing lijkt de ergste druk op de woning markt af te nemen. Het onorthodoxe gedrag van krakers is in sommige ge vallen intussen ontaard in domme straatterreur, wat overigens niet weg neemt dat specblatieve leegstand een verwerpelijke zaak is en blijft. Voorzover de Leegstandwet ook in afgeslankte vorm een effectief middel zal blijken tegen wangedrag rond de leegstand, wangedrag van eigena ren-verhuurders en van woningzoe kende krakers, is er reden voor enige voldoening. Tien jaar van studies en discussies worden voorlopig afgerond, het pro bleem is slechts ten dele geregeld, de maatschappelijke veranderingen gaan voort. Shirts met karakter Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10). vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. Hillegom - Schulte, Hoofdstraat 106-110 Leiden - Bert Schrier, Breestraat 152-154 Leiderdorp - Bert Schrier, Winkelhof 31 U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1