Tm m Hans Verkuylen en zijn 'Haagse bluf Straf stimuleert in Kikkerpolder L.F.C.-R.C.L. Roodenburg komt goed weg Jonge Leidenaars gekozen in Oranje 'Ander' UDO scheept WSB met zorgen op LFC put inspiratie uit 'tegenslagen' SDW stunt met tien man tegen Lugdunum [Perfect /J^hilderWerken Met 2-2 gelijkspel bij ZFC in Zaandam MAANDAG 15 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 15 OEGSTGEEST - UDO had tot gis teren pas twee punten uit vijf wed strijden vergaard en dat was voor trainer Kees Pouwiel de reden in de streekderby tegen WSB eens wat anders te proberen. De inwo ner van Zoetermeer paste enkele voor de hand liggende, doch zeer doeltreffende wijzingen toe die precies dét tot gevolg hadden, wat Pouwiel had gehoopt: 'oorlog' in het vijandelijke strafschopgebied. De operatie leverde UDO een 2-1 overwinning op tegen WSB, dat dit jaar ook al zo slecht uit de start blokken is gekomen. Pouwiel bracht, mede door het ontbreken van de zieke Wilbert Witteman en de wegens studiere denen tijdelijk gestopte Jan van der Salm, een experimenteel elftal binnen de lijnen. Voorstopper Hans Susan werd tot spits gebom bardeerd, Gerard Slierings schoof van de aanvalslinie naar het mid denveld, terwijl Ronald van Velt- hoven werd opgedragen de vijan delijke spits uit te schakelen: voor- stopper dus. Het 'toveren' met posities en na men had een hele andere speelwij ze tot gevolg, tenslotte was Slie rings 'hangende' spits en werd Su san nu een 'echte' spits: van 4-4-2, naar 4-3-3 dus. UDO moest wennen aan die wijzigingen. Dat WSB aanvankelijk het spel dicteerde, behoeft dan ook geen betoog. De Noord wykerhouters begonnen met snel en zuiver positiespel, wat resulteerde in kansen voor Kees Nulkes en Ad van der Togt. De 0-1 kwam dan ook niet als een verrassing. Na twintig minuten stuurde Joop Oostdam Ad van der Togt de diepte in. Van der Togt strandde op de uitgelopen keeper René Sinke, waarna de bal 'blind' werd voorgegeven door Henk van Maris. UDO-doelman René Sinke maakte zijn enige fout door de bal te willen pakken in plaats van weg te stompen. Theo van Duivenvoor de profiteerde: 0-1. Ook daarna waren de beste kan sen voor WSB, maar Henk van Maris kon tot twee maal toe het karwei niet afmaken, waardoor de ploeg op 0-1 bleef steken. UDO had in de tweede helft bijna direct suc ces, toen Hans Susan op de paal knalde uit een indirecte vrije schop. Van der Berg kreeg het knap druk en zag tot zijn opluch ting de uitblinkende Paul Rikken en Ronald de Jong uit kansrijke posities het doel te hoog zoeken. Voor WSB kreeg de zwak spe lende Berend van der Linden (ver vangen door Albert Warmerdam) een riante mogelijkheid op 0-2, maar verprutste die met lang treu zelen. Na twintig minuten kwam de thuisploeg op gelijke hoogte. Ron Wetselaar liet vanaf links een prima voorzet los en Hans Susan maakte zijn uitverkiezing tot spits waar door knap de 1-1 in te kop pen. Even later rook UDO aan de winst, maar John Slierings knalde vrij voor het doel twee meter naast. Zijn broer Gerard deed het vijf mi nuten later een stuk beter. Na een combinatie tussen Ronald Veltho- ven en Paul Rikken kon Slierings in tweede instantie de bal langs Jo- han van der Berg krijgen: 2-1. In zijn koprol ter viering van de tref fer blesseerde Slierings zich en moest zich door Nico van Rijn la ten vervangen. In het laatste kwartier kon WSB geen vuist meer maken en waren de beste .mogelijkheden zelfs nog voor UDO, dat met 'oor log' in het strafschopgebied zich voorlopig uit de zorgen heeft ge speeld. VVSB zit daar nog midde- "'will moerer Invaller redt UVS bij ADO: 1-1 DEN HAAG - Schertsend had hij tijdens het warmlopen al opgemerkt "de ploeg te moeten redden". En invaller Hans Verkuylen hield woord. Bij de eerste 'fatsoenlijke' bal die hij voor z'n voeten kreeg, was het meteen raak. Met zijn machtige en doeltreffende uithaal gaf de vervanger van de falende Mario Faber de matige vertoning ADO - UVS op de valreep toch nog een terechte uitslag mee (1-1). Verwarring in het strafschopgebied van WSB. Keeper Johan van der Berg en Nico de Elzen (midden) miss de bal, maar ook Hans Susan (links) en John Slierings koppen in het luchtledige. (foto Hoivj Dat UVS-trainer Melbi Raboen zich na afloop niet helemaal tevre den toonde was even begrijpelijk als onterecht, hoe tegenstrijdig dat ook mag klinken. In zijn nabe schouwing had de voormalige trai ner van ADO weliswaar gelijk toen hij opmerkte dat UVS het grootste deel van de wedstrijd had geheerst, maar hij vergat daar aan toe te voe gen dat zijn spelers nauwelijks raad wisten met het veldoverwicht dat de Hagenaars hen nadrukkelijk schonk. UVS mocht de bal achterin, niet gehinderd door de twee Haagse spitsen, naar hartelust rondspelen. LEIDEN - In tegenstelling tot vorige week, toen met 2-0 van FC Lisse werd verloren, pres teerde derdeklasser LFC giste ren wél góed. Het team van Wim Visser behaalde een 3-0 overwinning op (tot voor giste ren) koploper Celeritas. Docos kreeg de rode lantaarn stevig in handen gedrukt. De Morsbe- woners gingen met 2-1 onderuit tegen HW. FC Lisse kwam in Voorburg niet verder dan een 0-0 gelijkspel tegen Tonegido. LFC-Celeritas 3-0 LFC- kreeg snel twee fikse te genslagen te verwerken, nu Jan Kromwijk en Frank van Veen al binnen tien minuten gebles seerd het veld moesten verla ten. De invallers Dick van der Walle en Hans de Kruyff kwe ten zich echter goed van hun taak. Evenals Piet Ouwehand, die na het ongelukkige begin op de laatste man plaats werd geposteerd. Hoewel Sjaak Rietbergen (binnenkant paal) en Ouwe hand goede kansen kregen en aan de andere kant Peter van der Wal geregeld handelend moest opreden, bleef de 0-0 stand tot de rust gehandhaafd. Daarna liep LFC weg van de opponent. De Kruyff (fraaie lob) scoorde 1-0, Peter van der Broek maakte er 2-0 van, waar na Henk Spies vlak voor het einde 3-0 scoorde. HW-Docos 2-1 In de eerste helft had Docos het moeilijk, maar na de pauze zetten de Leidenaars op hun beurt de thuisploeg onder druk. Beide ploegen hielden el kaar derhalve in evenwicht. Be halve dan waar het ging om het aantal doelpunten, want HW scoorde in de eerste rondgang 1-0. Hoewel Ed Dubbeldeman en Leo Nederpel in de tweede helft prima mogelijkheden kre gen, kwam Docos niet tot sco ren. Dit in tegenstelling tot HW, dat een ongelukkig mo ment van doelman Hans Burg hout afstrafte: 2-0. Via invaller Peter Hogeboom werd het nog 2-1, maar verder kwam Docos niet. Tonegido-FC Lisse 0-0 FC Lisse kon gedurende een belangrijk deel van de strijd op een overwicht bogen, maar tot treffers kwamen de Lissenaars niet in het overigens matige duel. Wim Bouckart, Gerard Koomen en Ron Mesman mis ten de scherpte die ook aan Voorburgse kant ver te zoeken was. In de tweede helft werd FC-Lisse speler Geep van Rooyen uit het veld gestuurd nadat hij van arbiter Van Leeu wen een tweede waarschuwing had gekregen. En ook op het middenveld kregen Hennie Koet, Hans van Leeuwen en de door de schorsing van Aad Neuteboom (drie wedstrijden) weer opgetrommelde Cock van Weerlee, die zijn ruzietje met Ra- boen heeft bijgelegd, genoeg ruim te om een balletje breed te leggen. Ras wanneer het vaak omslachti ge combinatievoetbal van UVS een dreigend vervolg kreeg, stortte zich een overmacht aan verdigers op de snelle spitsen van UVS, Ma rio Faber, Hans de Kruys en Sam Erades. Dit lichtgewichttrio be zweek onder het fysieke Haagse geweld. Faber (op rechts) en Era des (op links) hadden bovendien de pech dat zij door het smalle en verre van egale veld niet de ruimte hadden om hun acties op volle snelheid uit te voeren. En in zo'n geval is Erades een he le matige voetballer die zich slechts met ontroerende werklust op de been kan houden. Mario Fa ber daarentegen is weliswaar rijke lijk gezegend met techniek, maar verslikte zich gisteren weer eens volop in zijn acties die hij dikwijls met een te hoge moeilijkheids graad wil uitvoeren. Raboen zag het ingewikkelde ge ploeter van zijn vleugelspits bijna een uur lang aan om hem vervol gens in te wisselen voor Hans Ver kuylen die prompt zijn 'Haagse bluf waarmaakte. De gelijkmaker van Verkylen in de 88ste minuut, hij nam de bal na een afgeslagen aanval in één keer op de schoen, was even fraai als ge lukkig en het gevolg van een puur opportunistisch spelletje waartoe Raboen zijn ploeg een kwartier voor tijd had aangezet. "En dat was pure noodzaak", gaf hij achteraf toe, "want een uur lang combinatiespel had niet de treffer opgeleverd waar we gewoon recht op hadden". Dat die er uiteindelijk toch kwam was natuurlijk volko men terecht, maar niet het gevolg van een uitgespeelde aanval, zodat de licht teleurgestelde Raboen ge woon de handen dicht mocht knij pen dat hij met opgeheven hoofd zijn voormalige werkterrein kon verlaten. V oorgeschiedenis LEIDEN - 'Voorzetjes' van scheidsrechters worden dit voetbalseizoen op het veld van Lugdunum bepaald niet naar juiste waarde geschat. Wanneer de arbiter een speler van het veld stuurt, mag worden verondersteld dat de be nadeelde ploeg een verloren wedstrijd speelt. In de Kik kerpolder blijkt dat echter niet het geval. In tegendeel zelfs. Op het terrein van de Kikkers heeft dit het tegen overgestelde tot gevolg. Twee weken geleden kreeg Henri van der Weijden in de thuiswed strijd tegen Hilversum al snel een rode kaart voorgehouden (hij was om die reden gisteren niet van de partij), maar Hilversum kon dat voordeeltje niet in een overwin ning omzetten. Lugdunum toonde karakter en plukte een 2-2 gelijk spel uit het gras. Gistermiddag tegen SDW werd dat duel van veertien dagen gele den in spiegelschrift geschreven. Want ditmaal stuurde spelleider Van IJzendoorn al na een kwartier SDW'er Sander Bremer van het veld. Niemand twijfelde toen meer aan een positieve uitslag voor Lug dunum, dat van Hilversum immers had 'geleerd' hoe het niet moet. Maar Lugdunum maakte dezelf de fout als de ploeg uit het Gooi twee weken geleden en SDW toon de net zoveel karakter als Lugdu num toen. De Leidenaars zorgden LEIDEN - Richard de Graaf (Docos) en Joop Tegelaar (UVS) zijn door Rinus Michels geselecteerd voor het Nederlands voetbalelftal in de cate gorie 14 en 15 jarigen. Beide Leidenaars werden door de KNVB uitverko ren na een aantal oefenwedstrijden, gespeeld met het Leidse Afdelings elftal. Met nog enige voetballers van Quick Boys geraakten De Graaf en Tege laar in het Districtsteam, waarna de selectie voor Oranje volgde. Het is de bedoeling dat het juniorenteam interlands afwerkt tegen Engeland, Bel- gie en Schotland. Toon van der Niet van Quick Boys is geselecteerd voor het elftal onder 16 jaar. Deze ploeg zal in november op het terrein van Quick Boys een interland spelen tegen Frankrijk. ADVERTENTIE Zilveren Molentoernooi L.F.C. a.s. dinsdag 20.00 uur Hilversum 035-40925 destijds voor een stunt door op 2-2 te eindigen, maar SDW ging gister middag nog iets verder. De ploeg van trainer Frans Kramer won met 2-3.. Een prestatie van formaat, zeker wanneer wordt bedacht dat de re den van Bremers verwijdering op zijn zachtst gezegd dubieus te noe men was. Invaller doelman Bob van Putten (voor de zieke Wim Era dus) mocht slechts ten koste van een waarschuwing even daarvoor een Schumacher-achtige overtre ding maken tegen Erik Markus, maar toen Bremer het been van Kooimans lichtte, stuurde de scheidrechter de verdediger van het veld. Die beslissingen kwamen even later nog harder aan voor SDW toen bleek dat Markus niet tot verder voetballen in staat was. Meten met twee maten, heet dat. Of niet? "Regels zijn regels", oor deelde arbiter IJzendoorn, die daarmee aangaf liever de 'Zeister lessen' dan zijn gevoel te laten spreken. "Die speler die ik eruit stuurde, trapte een tegenstander, terwijl het bij die doelman ging om het neerleggen van een speler. Daar staan nu eenmaal verschillen de straffen voor". SDW bleek in staat die opdoffers te verwerken, zoals Lugdunum dat twee weken geleden deed en de Leidse ploeg op zijn beurt ging vanaf dat moment in de fout, zoals Hilversum in de fout was gegaan. "SDW kreeg een kick", had ook Lugdunum-trainer Clement Kos ter gesignaleerd. "Het blijkt toch enorm moeilijk voetballen tegen tien man. Mijn ploeg kon niet in spelen op de ontstane situatie. We hadden afgesproken de vleugels te benutten, maar dat lukte niet. Het gebeurde ook in een te laag tem po". Maar dat waren niet de enige minpunten aan het spel van de Kikkers. Waar het team in eerdere afleveringen vooral lof oogstte door agressief te voetballen en massaal vuil werk te verzetten, daar was gistermiddaag van een bepaalde matheid sprake. In de hand gewerkt door de scheidsrech ter, vond Koster. "Want die jon gens wisten niet meer waar ze aan toe waren. Die gingen denken van: 'straks word ik er ook uitgestuurd'. Dat gebeurde nu niet want die man floot verder goed, maar het speelde wel mee". Dat was natuurlijk niet de enige reden voor het lauwe spel, dat be sefte Koster ook. De thuisploeg wist geen raad met de ontstane ruimte. "De bal werd teveel ge bracht en sommige spelers gingen dingen doen, die ze aan anderen moeten overlaten". Hans van As bijvoorbeeld, die bij gebrek aan een directe tegenstander was opge- i actie voor Lugdunun schoven naar het middenveld, maar de spelverdeler wilde uithan gen inplaats van geregeld over zijn directe tegenstander de diepte in te 'duiken' Daarnaast ontbrak het ook aan organisatie, want zo nu en dan stonden er drie Amsterdammers tegenover twee Leidse verdedi gers. De goal van aanvoerder Gijs Zwart (na een half uur), die zijn kopbal in eerste instantie gestopt zag door Van Putten, viel dan ook niet eens onverwacht. Jan Hölper, Gijs Collé (fraaie omhaal) en Aad van Tongeren kregen weliswaar kansen, maar de gelijkmaker bleef uit. Hoewel dezelfde Leidse voetbal lers ook na de pauze dicht bij de gelijkmaker waren geweest, duur de het tot de 71ste minuut eerdat dezelfde Collé op aangeven van Hölper 1-1 achter Kraakman kopte. Maar vier minuten later keek Lug dunum alweer tegen een achter stand aan. Van Putten stopte de strafschop van Gootjes (toegekend wegens een overtreding van Wim Oppelaar tegen Schot), maar liet de bal los. Van der Hoek sloeg in tweede instantie toe. Toen Colle in het strafschopgebied even later werd neergelegd door dezelfde Dat zowel ADO als UVS gister middag in het Zuiderpark behou dend van start gingen, was begrij pelijk, want aan deze tweede competitiewedstrijd van de Leidse zondageersteklasser kleefde na tuurlijk wel een voorgeschiedenis. Immers, het toen door Raboen ge trainde ADO behaalde twee seizoe nen geleden ten koste van UVS het kampioenschap van de tweede klasse, waarna de oud-voetballer van RVC werd ingeruild voor Lex Schoenmaker en naar de Kikker- polder verkaste. Ook daar behaal de Raboen een kampioenschap wat hem prompt het predikaat suc cestrainer opleverde. Verwonderlijk was het dan ook niet dat Schoenmaker, die aan het eind van het vorig seizoen zijn hele voorhoede uit elkaar zag vallen, slechts twee spitsen het veld had ingestuurd. Hij liet zijn verjongde ploeg, die kennelijk nogal wat angst voor UVS had, spelen vanuit een hermetisch gesloten verdedi ging. En omdat UVS op het mid denveld fysieke kracht tekort kwam, Raboen had daar zijn be langrijkste troef, Ton Kamphues, vandaan gehaald en op de voor- stopperplaats gezet, viel er met na me voor de rust nauwelijks wat te beleven voor de ruim vijfhonderd toeschouwers. Alleen Koen van der Hoeven ver scheen een keer alleen voor Peter Selier, maar de UVS-doelman red de met de voet. Aan de andere kant verprutste Hans de Kruys de enige kans voor UVS toen Peter van der Laan de bal voor zijn voeten liet vallen na een schot van Cock van Weerlee. Ook na de pauze gebeurde er weinig opwindends in beide straf schopgebieden. Dat veranderde pas toen Pablo Plak de bal uit een vrije trap hard voor het doel plaat ste waar René van Elleswijk kei hard raak kopte. Niet gehinderd overigens door Kamphues die juist om zijn uitstekende koptechniek Daan Kooimans (midden) hoopt de bal te door Raboen naar achteren was ge lfoto Holvast) schoven. Zijn rol was daar meteen uitge speeld, want de voormalige prof voetballer werd onmiddellijk naar voren gestuurd om, zoals Raboen het naderhand uitdrukte, "voorin oorlog te maken". En na de wissel Faber-Verkuylen opereerde UVS soms zelfs met drie centrumspit sen. Gecombineerd werd er nog slechts tot de middenlijn. Was die éénmaal gepasseerd dan werd de bal hoog in Haagse strafschopge bied geplaatst, waar Kamphues in derdaad paniek zaaide en doelman Van der Laan uiteindelijk het na kijken had op de fraaie volley van Verkuylen. JAAP VISSER Schot, schoot invaller Wim Ligt- voet (voor Van As, Siera kwam nog in het veld voor Jeroen Brussee) zijn ploeg van elf meter weer naast SDW. Lugdunum leek een deling te hebben veiliggesteld, maar op nieuw Gijs Zwart klopte Van Put ten, nadat de doelman de bal na een keihard schot van Van der Hoek 'slechts' had kunnen weg- stompen: 2-3. "Natuurlijk hadden we moeten winnen", beschouwde Koster na. "Maar tegen tien man voetballen is heel moeilijk". Dat ondervond Hil- eerder in de Kikkerpolder. FRED SEGAAR ZAANDAM - Wie gaf er nog een cent voor de kansen voor Roodenburg, halverwege de strijd bij ZFC? Niemand, want in de eerste helft was het Leid se team volledig van de mat ge veegd en het keek derhalve te recht tegen een 2-0 achterstand aan. De rollen werden na de rust evenwel omgedraaid. Zon der tot werkelijk goed voetbal te komen, wist Roodenburg een punt aan het eersteklasse- duel van gistermiddag over te houden: 2-2. De Zaandammers waren met die gang van zaken niet bijster gelukkig, nu de Leidse équipe in de 75ste minuut een penalty van arbiter Veldhuisen kreeg toebedeeld. Volgens ZFC een onterechte strafschop, omdat Ronald Jansen reglementair van de bal zou zijn gezet. Het Leidse kamp had daar uiter aard een geheel andere mening over. Trainer John Huguénin hield wijselijk een slag om de arm. "Ik kon het vanuit mijn positie moeilijk bekijken". Wat de Hagenaar wel 'regi streerde' was de gelijkmaker van Ronald Jansen. Het was een beloning die geen enkele Roodenburger had verwacht, vooral niet na het optreden in de eerste helft. "Toen speelden we slecht en werd er geen inzet getoond", wist John Huguenin. "En dan komen de tekortko mingen van deze ploeg bloot te liggen". Het bleek in Zaandam waar ZFC geen strobreed in de weg werd gelegd. Daarom kon de thuisploeg een stormachtig of fensief ontwikkelen, dat met slechts twee doelpunten nog maar zwakjes werd onder streept. Jaap Meijer en Wim van der Horst waren verant woordelijk voor de 2-0 achter stand bij het intermezzo. Terwijl Roodenburg dankzij enige krachttermen van trainer Huguenin de accu tijdens de pauze weer had opgeladen, bleek tegenstander ZFC de energiekraan te hebben dicht gedraaid. Verbaasd over de ver anderde instelling bij de oppo nent, zochten de Leidenaars de aanval. Dat leidde in de 18de minuut tot de eerste treffer van de blauwzwarten, gescoord door libero Hans Koree, die een solo-optreden met een prachtig doelpunt bekroonde. ZFC raakte daarop het spoor volledig bijster. Roodenburg werd de mogelijkheid geboden om de wedstrijd volledig naar zijn hand te zetten, maar de ploeg weigerde het initiatief te nemen. Er moest dan ook een strafschop aan te pas komen, om de gelijkmaker binnen te schieten. "Daarmee kwamen we goed weg", gaf Huguenin toe. "Roo denburg speelde vandaag ge woon een slechte wedstrijd. Daarnaast werd er voor de rust ook nog eens geen inzet ge toond. Gelukkig veranderde dat in de tweede helft, waar door we nog konden terugko men. Mede dankzij het slechte spel van ZFC, want het was on gelooflijk hoe die ploeg in de tweede helft terugviel".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15