Arbiter inzet waterpolo-rel Oranje een verademing Olympia 'slaat' door Stop subsidie Willem II LEIDSCH DAGBLAD Griep schakelt Vriesekoop uit Scylla wil in oud theater gaan 'acteren' SW stuurt Engelsen naar huis België wil Engelse voetbalclubs weren VZC-De Zijl gestaakt Geen geblesseerden en geen uitblinkers René van der 'Gijp: ZEG /WAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION O kamsteeg I voorschoten MAANDAG 15 OKTOBER 1984 PAGINA 13 Kamerlid Joop Worrell: HILVERSUM (GPD) Het PvdA-Kamerlid Joop Worrell zal staatssecre taris Van der Reijden (WVC) vragen de overheidssubsidie aan Willem II met onmiddellijke ingang en met terugwerkende kracht tot 1 augustus van dit jaar stop te zetten. De reden voor dat verzoek is de mogelijkheid die de Tilburgse eerste divisieclub heeft geopend om aandelen in coupures van 1000 gulden te kopen in talentvolle spelers. Tevens kondigde de PvdA'er zaterdagmid dag in het VARA-radioprogramma 'De Rooie Haan' aan een onderzoek te laten instellen of meer clubs in het betaalde voetbal soortgelijke praktij ken bedrijven. Ook de spelersvakbond WCS houdt zich inmiddels met deze zaak bezig, temeer omdat de betrokken spelers niet gekend zijn in het initiatief van Willem II om op deze manier de huishouding op peil te houden. Bij verkoop van een der spelers is de helft van de winst voor de aandeelhou der en gaat de andere helft naar de club. De FBO (belangenvereniging van de profclubs) is eveneens weinig gelukkig met de aandelenactie van Willem II. 5 D T WASSENAAR - En het was nog wel zo'n aardige wedstrijd voor het publiek. Scheidsrechter Huiszoon had het naderhand zelfs over "een regelrechte topper in de tweede klasse". Maar tien minuten voor het verstrijken van het boeiende competitieduel in de tweede klasse A van het district West II tussen Blauw Zwart en Olympia sloegen gisteren opeens de stoppen door bij enkele Goudse voetballers. Huiszoon, die zich bedreigd voel de door Olympia-spelers, maakte bij de stand 1-1 onmiddellijk een eind aan de wedstrijd en schreef op het wedstrijdformulier "gestaakt door schuld van Olympia". Aanleiding tot het plotselinge tu mult dat gisteren ontstond op het druk bevolkte voetbalveld aan de Dr. Mantsveldkade in Wassenaar was de strafschop die Huiszoon toekende aan de thuisploeg. Vol gens spelers van Olympia een du bieuze, maar volgens de spelleider uit Rozenburg "ééntje uit het boek je". VEENENDAAL - Een sluime rend conflict tussen arbiter Joop Janssen en De Zijl/LGB is zaterdag geëscaleerd in een rel. Drie minuten voor het einde van het duel tussen de Leidse waterpoloploeg en VZC/Rit- meester vond de scheidsrech ter de sfeer in het Valleibad dermate onvriendelijk, dat "staken de enige mogelijkheid was", aldus Janssen. Dat ge beurde bij een 9-8 stand in het voordeel van de thuisploeg. Directe aanleiding vormde het gedrag van Stan van Bel- kum, die Janssen na een beslis sing wilde aanvliegen. De Leid se spelers konden een handge meen tussen de international en de spelleider voorkomen, waarna Van Belkum zijn woe de koelde op de in het Veenen- daalse bad opgestelde planten bakken. Ook wierpen de Leid se spelers tot woede van het dienstdoende personeel enige stoelen in het water. Janssen: "Toen vond ik het onverantwoord om verder te gaan. De spelers van De Zijl waren niet meer te hanteren. Ze gingen volledig uit de bol. En waarom? De woede was on begrijpelijk. De Zijl stond met 5-1 voor, toen Ronald Hermsen het nodig vond om iemand in het gezicht te schoppen. Ik stuurde hem direct het water uit. Daarna kreeg ik van de Leidse spelers van alles naar mijn hoofd geslingerd. Ik laat mij natuurlijk niet alles zeg gen". Het wegzenden van Ronald Hermsen had tot gevolg dat de Kooiclub vanaf het tweede par tje met een man minder moest opereren. Desondanks hield De Zijl de voorsprong tot het der de periode vast. Op het mo ment dat bij 6-8 de broers Mark en Alex van Belkum wegens LEIDEN - De deelname van Betti- ne Vriesekoop aan de interland te gen Zweden, woensdag in Gorssel, is door ziekte van de tafeltennis ster onzeker geworden. De Hazers- woudse wefd in het afgelopen weekeinde geveld door een griep aanval, en moest daardoor zelfs za terdag het competitieduel met Tempo Team Amsterdam, dat Avanti overigens met 1-6 won, sta ken. De ziekte komt de zojuist her stelde Vriesekoop slecht uit nu er naast de interland het komende weekeinde een sterk internationaal toernooi in Rotterdam wordt afge wikkeld. Een uitstekende gelegen heid voor de speelster van Avanti om zich met de buitenlandse top pers te meten. De verwachting is dat Vriesekoop in Rotterdam acte de presence zal geven. LEIDEN Omdat de huidige ac commodatie aan de Cathatijne- straat niet meer aan de hedendaag se eisen voldoet, probeert de tafel tennisvereniging Scylla een mo dernere behuizing te krijgen. Daar bij heeft de Leidse vereniging het oog laten vallen op een pand aan het Levendaal, dat vroeger dienst deed als LAK-theater. "We moeten nog met de gemeen te onderhandelen", aldus voorzit ter Ria Bakker. "De huidige ac commodatie is hard aan een op knapbeurt toe. Mogelijkheid één is de zaak hier opknappen, of verhui zen. We zijn getipt over het gebouw aan het Levendaal. Dat zou een uit stekende mogelijkheid kunnen zijn, omdat we niet te ver van het centrum vandaan willen zitten". ALMELO (GPD) Twee weken na hun komst heeft SW de Engelse aanwinsten Paul Giles en John De- lamare al weer buiten de deur ge zet. De Schiedamse vereniging nam dit besluit een dag voor het duel met Heracles, omdat de beide aanvallers teveel eisen stelden in de secundaire sfeer. Oefenmeester Dick Buitelaar vond het verwijde ren van de spelers, die ook weiger den halve dagen voor hun sponsor te werken, uit zijn selectie niet meer dan terecht. „Ze speelden tot dusverre niet al te best", aldus Buitelaar na het door zijn ploeg met 3-1 verloren duel bij Heracles, „en op de trah ningen hielden ze ook constant de boot af. Daar kwam bij dat ze steeds meer eisen stelden. Eerst een flat, toen die er was de inrich ting, daarna een auto. We konden natuurlijk niet aan de gang blij ven". BRUSSEL (GPD) Louis Wouters, de voorzitter van de Belgische voet balbond, heeft het voortouw genomen om het vandalisme van Engelse supporters internationaal aan de kaak te stellen. Mocht de voor 24 okto ber vastgestelde Europa-Cup wedstrijd tussen Club Brugge en Totten- ham Hotspur weer uitlopen op rellen van Engelse zijde, dan zal hij de Europese voetbalunie (UEFA) verzoeken Engelse clubs voortaan uit te sluiten van Europees voetbal. Alleen wanneer de Engelse verenigingen bereid zijn de kosten op zich te nemen van de door hun supporters aange richte schade, zouden zij, althans volgens de mening van Wouters, nog in het buitenland toegelaten mogen worden. Hoewel het indienen van zijn voorstel bij de UEFA dus volledig afhan kelijk is van de gang van zaken op 24 oktober in Brugge, liet Louis Wou ters zaterdag al wel doorschemeren dat de Belgische clubs zullen overwe gen niet meer tegen Engelse tegenstanders te spelen wanneer de UEFA de (eventuele) voorzet niet serieus behandelt. Wouters maakte zijn plan nen bekend na afloop van een vergadering van het Uitvoerend Comité van de Belgische voetbalbond, die zaterdag plaatsvond op verzoek van Club Brugge. De tegenstander van Tottenham Hotspur in de tweede EC-rondë wist niet goed wat men aan moest met het verzoek van de Engelsen om 5000 staanplaatsen voor de wedstrijd in Brugge en liet de beslissing aan het hoogste orgaan van de voetbalbond. Inplaats van de gevraagde 5000 staanplaatsen krijgt Tottenham nu 500 zitplaatsen voor zijn supporters toegewezen, zo ontlastte het Comité Club Brugge van de eindverantwoor delijkheid op dit punt Men vreest namelijk dat de Engelse aanhangers 'revanche' willen nemen voor de Tottenham-supporter die in mei van dit jaar in een Brusselse bar werd doodgeschoten voorafgaande aan de wedstrijd tussen Anderlecht en de Spurs. De beveiligingskosten voor dat duel bedroegen overigens 300.000 gulden. praten het water werden uitge stuurd, ging het mis. Hoewel de spelers mochten worden ver vangen, kon de formatie van Rob Schouten, die ook al door Janssen de 'mond was ge snoerd' en op de tribunes ver toefde, dit verlies niet meer op vangen. Een door Janssen geconsta teerde omkeerfout ("Van Bel kum dacht dat het om een vrije worp mee ging", verklaarde de arbiter) deed de stoppen bij de gewoonlijk rustige Stan van Belkum volledig doorslaan. "Hij haalde het bloed onder mijn nagels vandaan", legde de blonde Leidenaar uit. "Natuur lijk, mijn gedrag is niet goed te praten, maar die man floot zo ontzettend tegen ons. Ook met een man minder kregen we geen bal mee. Op een gegeven moment krijg ik van Ton Schoemann een duidelijke trap. Ik sla terug en wat ge beurt er? Ik moest eruit (de he le familie Van Belkum vertoef de dientengevolgde op de straf bank) en Schoemann mocht in het water blijven. Ja, toen werd ik dus eventjes kwaad. Ik heb geloof ik wat met plantenbak ken gerommeld. Maar mijn weekeinde was wel grondig verpest. En dat is niet het eer ste, we hebben Janssen in twee weken tijd driemaal gehad. Het is altijd rotzooi met die man". "Het is natuurlijk belache lijk", haakte Rob Schouten in, "dat je in twee weken tijd drie keer dezelfde scheidsrechter tegenkomt. Dat gebeurt ner gens, wel bij het waterpolo. Daar moet iets aan veranderen. Dat proberen wij aanhangig te maken bij de KNZB. De bond zullen we trouwens ook laten weten dat we spijt hebben van ons gedrag. Maar het is aan de andere kant wel treurig dat het zover heeft moeten komen. Er moet wel heel wat gebeurd zijn, voordat iemand op zo'n manier over de rooie gaat. Allemaal het fluiten "Rob Schouten", verweerde Janssen zich, "heeft een grote rol gespeeld in deze kwestie. Hij had zijn spelers niet in de hand. Dat neem ik hem kwa lijk, want ik vind dat een coach het zevental bij excessen in be dwang moet houden. Schouten misdroeg zich in woord en ge baar en werd door mij, na her haaldelijk te zijn gewaar schuwd, weggestuurd". Al eerder is gebleken dat Janssen en Schouten bepaald geen vriendschappelijke ban den onderhouden. Vorig sei zoen stuurde de scheidsrechter Schouten naar de tribunes. De verhouding met de spelers is evenmin optimaal. "De spelers denken dat ik anti-Zijl ben", weerlegde Janssen, "Ze maken een grote denkfout, ik ben neu traal". De Zijl heeft daar zo zijn ei gen gedachten over. Hoewel de competitie pas is begonnen Stan van Belkum: 'Ik heb ge loof ik, wat met plantenbakken gerommeld'. (Archieffoto) lijkt de rol van de Leidenaars om het kampioenschap van Ne derland al uitgespeeld. Im mers, naar alle waarschijlijk- heid zal de Kooiclub naar aan leiding van de incidenten twee punten in mindering worden opgelegd, terwijl de wedstrijd tegen VZC zo goed als zeker verloren zal gaan. Daarnaast kunnen Ronald Hermsen, Mark en Stan van Belkum en ook Rob Schouten op een schorsing rekenen. De Goudse voetballers, die voor al op het middenveld lange tijd hadden geheerst in het gevecht met Blauw Zwart en uiteindelijk twintig minuten na rust door Koos de Jong terecht op voorsprong wa ren gekomen, meenden dat hen vlak voor de gelijkmaker een twee de treffer door de neus was ge boord. "Maar ik had heel duidelijk gezien dat aan dat doelpunt een handsgeval van een Olympia-spe- ler was voorafgegaan", verklaarde Huiszoon na afloop. Vervolgens wees hij aan de ande re kant naar de elf meterstip nadat de solerende Rob Gras door de Goudse verdedigers Bert Mol en Arie van den Berg met vereende krachten was getorpedeerd. Gras viel zwaar geblesseerd uit, terwijl Mol een nieuw slachtoffer zoch in de persoon van arbiter Huiszoon. De handtastelijke Mol en zijn ploeggenoten beweerden dat Gras de bal met zyn hand had meegeno men. "Dat was juist", aldus Huis zoon, "maar niet van belang omdat hij toen al door die Olympia-verde- digers in de 'sandwich' was geno- Hoewel zijn tegenstanders werkelijk van alles probeerden om hem uit zijn concentratie te halen (Huiszoon: "Als die Blauw Zwart- speler had gemist, had ik die straf schop over laten nemen"), schoot Marcel 1' Amie snoeihard de gelijk maker achter de Goudse doelman en aanvoerder Koos van Elleswijk. Toen die vervolgens bemerkte dat zijn ploeggenoot Mol van het veld was gestuurd, ging ook hij Huiszoon te lijf en riep dat of geen enkele Olympia-speler of het com plete elftal het veld zou verlaten. Huiszoon: "Ik heb die Van Elles wijk een paar keer gevraagd of hij goed wist wat hij deed en toen hij voet bij stuk hield heb ik er een eind aan gemaakt". Via een sprin tje bereikte Huiszoon in gezel schap van een KNVB-rapporteur de kleedkamer waarvan de deur een tijd vergrendeld bleef. Uiteindelijk kwam de teleurge stelde arbiter met de schrik vrij en kon hij naar Rozenburg afreizen waar hem nog een lange 'schrijf- avond' wachtte. Voordat Huiszoon aan het opstellen van zijn rapport begon, wilde hij nog telefonisch kwijt dat hij gistermiddag voor de eerste keer in de bijna zeven jaar dat hij fluit een wedstrijd heeft moeten staken. "Onbegrijpelijk dat spelers zo over hun toeren kun nen raken. Vooral van een ervaren doelman als Van Elleswijk, die nog betaald voetbal heeft gespeeld, had ik zoiets nooit verwacht". UTRECHT (GPD) - Kees Rijvers maakte na het zien van AZ'67- PSV, en de van elders doorge druppelde rapportcijfers van de overige internationals, een wei nig geschokte indruk, hoewel daar toch wel enige aanleiding voor was. De generale voor de in terland tegen Hongarije verliep allerminst soepel, geen enkele speler uitgezonderd. Doelman Hans van Breukelen moest in Alkmaar een keer of zes in actie komen, liep onder een voorzet van Richard van der Meer door en kwam te Iaat uit zijn doel bij het eerste Alkmaarse doelpunt van Jan Gaasbeek. De AZ-speler verschalkte bij die actie Willy van de Kerkhof, die als linksach ter opgesteld stond. Michel Valke speelde 90 minuten en kon als ex cuus voor zijn zwakke spel aan voeren dat hij vier dagen op bed gelegen had en met antibiotica weer op de been gebracht was. Zijn trainer Jan Reker: „En dan mag je niet verwachten dat hij een goede wedstrijd speelt, condi tioneel kwam hij tekort, van zijn blessure heeft hij geen last gehad. Van Breukelen was niet best, maar ik wil het niet op één man afschuiven, we waren allemaal slecht". Ook Kees Rijvers nam de doel man in bescherming: „Als het bij een enkel foutje blijft, daar staan zoveel goede dingen tegenover. Zes ballen en twee fouten, ik tel niet op-en-af. In dezelfde woorden liet ook Ajax-trainer Aad de Mos zich uit over Ronald Spelbos. De laatste man van Oranje miste een straf schop en had schuld aan de eerste Haarlemse tegentreffer. De Mos: „Daar tegenover staat veel goeds, in totaal ben ik over hem tevre den". De Amsterdamse defensie, voor 75 procent de verdediging van het nationale elftal, moest drie tegen treffers incasseren. Blessures vie len in De Meer bij de internatio nals niet te noteren, goede spelers trouwens ook niet. Blessurezorgen heeft alleen Ruud Gullit nog. Hij bleef aan de kant in Maassluis, waar Feye- noord oefende tegen zaterdag eer steklasser Excelsior. Gullit volg de een aangepaste training en de komende dagen moeten uitwijzen of hij voldoende hersteld is. Geen zorgen hoeft Rijvers te hebben over Bennie Wijnstekers. Hij speelde een halve wedstrijd mee. Wijnstekers: „Die halve was volgens afspraak, ik heb deze week nauwelijks iets gedaan en wilde wat kracht opdoen. Van de verrekking in mijn lies heb ik he lemaal geen last meer, ik ben weer honderd procent fit". HELMOND Dirk Maassen van de Brink is gisteren in Hel mond Nederlands kampioen 50 kilometer snelwandelen gewor den. De Leidse hovenier legde de afstand af in de ^persoonlijke recordtijd van 4 uur 35 mi ten en 47 seconden. Maassen van de Brink, boven al in eerste positie, had bijna acht minuten voorsprong op Reinoud van Gastel (Cifla, Nijmegen), die in 4.43.58 tweede werd. Ton van Andel (RWV, Rotter dam), die in 4.48.45 als vijfde over de streep kwam achter de Belg Mark van Laeken en de Luxemburger René Heynen, werd derde in de strijd om het nationale kampioeiischap. (foto ANP) KORTRIJK (GPD) - De kleedka mer van Sportclub Lokeren ademt de sfeer van verslagenheid en pa niek. Manager Alois Derycker en trainer Dimitri Davidovic verwer ken de 3-0-nederlaag tegen Kort- rijk in stilte. Spelers kleden zich zwijgend aan, alleen rond René van der Gijp zijn activiteiten. De verzorger drukt op zijn bovenbeen, de international zelf wil de woor den wel uit de mond van „de kne- der" trekken. „Het valt wel mee. Woensdag heb ik er toch geen last meer van". De verzorger kan hem geruststellen, de blessure van Re né van der Gijp is sneller verhol pen dan de kwalen waaraan zijn dagelijkse werkgever lijdt. Kortrijk-Lokeren, een duel tus- •sen twee middenmoters in de Bel gische competitie met bij de gasten international René van der Gijp. Hij werkt de partij in het Gulden Sporenstadion van de Vlaamse handelsstad plichtmatig af. Voort durend kijkt de spitsspeler naar de zijkant, vorige week tegen FC Ant werp stond daar plotseling de as sistent van Davidovic met het rug nummer negen. Van der Gijp werd na 35 minuten wegens gebrek aan inzet vervangen en hoorde een dag later in het Brabantse sporthotel Bosschenhoofd dat hij door Kees Rijvers voor de zesde keer gekozen was in het Nederlands elftal. „De bondscoach is drie keer ge weest om me te bekijken, ik denk niet dat hij me gekozen heeft om dat ik bij Lokeren zo goed speel. Hij kent mijn kwaliteiten, dat die ADVERTENTIE altijd keus uit 200 \KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEIDU hier niet naar buiten komen ligt niet aan mij. Als je bij dit Lokeren Maradonna in de spits zet dan maakt hij ook niets klaar" René van der Gijp vertrok twee seizoenen terug bij Sparta, tekende een driejarig contract in Lokeren en sindsdien doet hij van alles om weg te komen. Feyenoord, PSV, Pisa, Majorca, de vluchtpoging van het grote talent mislukte steeds. „Wanneer hij normaal presteert heeft hij in Oranje nauwelijks con currentie, dan speelt hij tien jaar onafgebroken in het Nederlands elftal", is de mening van de immer kritische Willem van Hanegem. Op die uit het verleden bekende gege vens over zijn kwaliteiten wordt Van der Gijp geselecteerd. Vorig seizoen haalde de bondscoach door blessures en afzeggingen hem gedwongen terug in het A-team, hij scoorde tweemaal en voetbalde uitstekend. Bestuur, manager en trainer van Loker^n keken met open mond naar de tv-beelden: was dit de Van der Gijp die bij hen onder contract stond? Een goede kans dat de manager van het naar de grauwe middel moot afgezakte Lokeren woens dagavond die opmerking weer maakt. Voor René van der Gijp aan het competitietreffen tegen Kort- rijk begon werd hij door de techni sche leiding wel even apart geno men. „Eerst deze partij en dan pas aan woensdag denken". De 23-jari- ge Nederlander knikte bevesti gend. De Rotterdammer hoefde ditmaal ook geen moeite te doen om zich te verschuilen, hij kwam in het stuk niet voor omdat hij voorin geen steun had, het mid denveld faalde en de Kortrijk-ver- dediger Dieter Schwabe geen cen timeter van zijn zijde week. „Je springt naar de bal, je trekt sprintjes, omdat je bang bent dat ze zeggen: die Van der Gijp is meer met het Nederlands elftal bezig dan met deze partij. Natuurlijk heb ik vooraf meer aan de interland ge dacht, je krijgt journalisten op be zoek, die komen niet om te praten over Kortrijk-Lokeren. Maar dat is toch niet de reden dat ik hier niets presteer. Hoeveel keren ben ik vrij- gespeeld, misschien drie keer. Of we bouwen zolang dat het vijf mi nuten duurt voordat de bal voorin is, of ik krijg de bal rechtstreeks van doelman Hoogenboom Dan spring ik maar wat mee. Koppen is niet mijn sterkste punt, maar ook als het dat wel was, kon ik niets beginnen omdat ik dan alleen sta". Tegen Kortrijk is René van der Gijp desondanks de gevaarlijkste speler, het is een van zijn betere duels. Hij schiet een vrije trap op de vuisten van de doelman, knalt het leer via een verdediger net naast en strandt in het tweede part van de slechte partij op de uitge stoken voet van doelman Vander- schomme. „Toch heel wat, als je ziet hoe eenzaam ik daar in de spits sta. Zo wil ik niet meer spelen". René van der Gijp kijkt uit naar het einde van het seizoen als hij voor f 800.000 de Belgische club mag verlaten. Rijvers zal woens dagavond minder moeite hebben z'n aanvaller te motiveren dan de in het verleden nog bij NAC voet ballende Davidovic zaterdag avond. „Hoe rot het voor Lokeren klinkt, maar aan het einde van dit seizoen hoop ik*wel weg te zijn. Ik moet ook aan mezelf denken. Bij dit Lokeren zal ik niet veel gele genheid krijgen om me in de kijker te spelen, dat zal in Oranje moeten gebeuren", zegt de Rotterdammer, die in twee Belgische jaren volgens zijn zeggen stil is blijven staan. „Ik heb niet de indruk dat ik nu beter voetbal dan twee seizoenen terug bij Sparta". Twee jaar terug, net in dienst bij Lokeren, debuteerde René van der Gijp tegen Ierland, twee maanden later was hij invaller tegen de Fran sen. In de EK-kwalificatiewed- strijd uit tegen Spai\je stond hij even geïsoleerd als afgelopen za terdag in Kortrijk. Hij maakte deel uit van de falende formatie tegen Zweden en schitterde tegen Dene marken. Sindsdien kan Kees Rij vers bij hem geen kwaad meer doen, hij redde het verloren sei zoen van de Nederlander nog een beetje door hem tegen de Denen het vertrouwen te geven. „Ik was blij dat ik hem met twee doelpun ten kon bedanken". De Nederlander kijkt uit nagr woensdagavond, de eenzame aan valler verlangt naar zijn geliefkoos de stek als rechtsbuiten. „Voetbal len met drie spitsen, daarachter twee sterk aanvallende middenvel ders, ja, dan kun je als spits steun verwachten. Het publiek krijgt in ieder geval aanvallend voetbal te zien. De eerste wedstrijd moet ge wonnen worden. Als je thuis alles wint en je haalt uit twee punten dan ben je geplaatst, denk ik", zegt Van der Gijp terwijl hij onder het fonteintje in de kleedkamer het gras van zijn voetbalschoenen spoelt en manager Derycker hem allerminst vriendelijk tot spoed maant. „De spitsen zullen wel weer de schuld krijgen dat ze te weinig bewogen hebben, dat hoor ik elke week, het zou me niet verbazen als ze dat dit keer weer tegen de jour nalisten verteld hebben".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13