Thatcher slaat krachtig terug VS stellen België schadeloos Religie in Japan: voor wat, hoort wat 'Terrorisme zal nooit winnen' Ogarkov duikt weer op Hof bepaalt zeegrens VS-Canada Mafia-leiders: tien jaar cel Vietnam-geschiedenis herleeft voor rechter ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN "Het feit dat wij hier bijeen zijn, geschokt maar beheerst en beslist, is niet alleen een teken dat deze aanslag is mislukt, maar dat alle pogingen om de democratie door terrorisme te vernietigen zullen falen", aldus een vastberaden premier Thatcher. Meer dan zeven minuten duurde het ovationele applaus dat de Brit se premier gistermiddag kreeg van het congres van de Conservatieve partij, na een rede die volgens vele waarnemers tot de beste en krach tigste behoorde die ze ooit heeft uitgesproken. door Henk Dam Het congres moest de spannin gen kwijt over de bomaanslag op het Grand Hotel in Brighton die met aanzienlijk ernstiger gevolgen had kunnen aflopen, en wilde tege lijkertijd de premier danken voor een toespraak waarin zij korte met ten maakte met de terroristen die voor de aanslag verantwoordelijk waren. Mevrouw Thatcher noemde de aanslag, waarbij vier doden en vele gewonden vielen, een „eerst en vooral onmenselijke poging on schuldige mannen en vrouwen af te slachten". Zij zag in het werk van de IRA verder „niet alleen een poging ons congres te verstoren, maar bovendien een poging een democratisch gekozen regering te raken". Na het begin van haar rede aan de aanslag op het Grand Hotel te hebben gewijd, ging de premier snel over op de problemen waar over het Conservatieve congres de afgelopen week gedebatteerd had. De belangrijkste gedeelten van haar toespraak waren gewijd aan de werkloosheid en de mijnwer kersstaking. Uit wat ze opmerkte over de op het moment weer sterk stijgende werkloosheid in Engeland kan worden afgeleid, dat de regering- Thatcher geen gevolg zal geven aan de van vele kanten, ook uit de eigen partij opklinkende geluiden om meer geld uit te geven om die werkloosheid te bestrijden. De premier beschreef de huidige tijd als een overgangstijd, waarin nieuwe technologie zijn intrede doet, een proces dat noodzakelij kerwijs banen kost. Bovendien wreef zij de vakbonden voor een deel de schuld in de schoenen, doordat die in haar visie onvol doende coöperatief zijn. Zij herhaalde de van haar beken de standpunten dat het probleem van de werkloosheid alleen kan LONDEN (UPI) - De Amerikaan se federale inlichtingendienst FBI heeft de Britse politie twee maanden geleden gewaar schuwd dat leden van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) bezig waren met de voor bereiding van een aanslag tegen premier Thatcher. Dit heeft het Britse dagblad „The Guardian" in zijn zaterdageditie gemeld. „De FBI is diep geïnfiltreerd in Noraid (Noordiers hulpcomité), dat in de Verenigde Staten geld inzamelt voor het IRA", aldus de Guardian. Volgens de krant had den Thatcher en hoge regerings functionarissen lijfwachten ge kregen „na informatie van de Amerikaanse FBI dat een 'sla pende' IRA-eenheid, die zich al enige tijd in Groot-Brittanniê op hield, op het punt stond gereacti veerd te worden". In Washington heeft de FBI dit alles ontkend. MOSKOU/OOST-BERLIJN (DPA) - De Russische maarschalk Nikoky Ogarkov, die vorige maand onver wacht ontslag kreeg als stafchef van het Sowjet-leger en vice-minis ter van defensie heeft gisteren een bezoek gebracht aan de DDR. Het was de eerste maal sinds septem ber dat Ogarkov weer in de open baarheid verscheen. Het Oostduitse persbureau ADN melde dat Ogarkov in Oost-Berlijn overleg heeft gevoerd met de Oost duitse staats- en partijleider, Erich Honecker, minister van defensie Heinz Hoffmann en Egon Krenz, lid van het Politburo. ADN noemt Ogarkov in zijn be richtgeving nog steeds maarschalk van de Sbwjet-Unie, zonder echter zijn huidige functie te vermelden. Westelijke waarnemers in Moskou zeiden het niet uit te sluiten dat de Sowjet-maarschalk een functie binnen het Warschaupact heeft ge kregen. Van officiële Russische zij de is hierover tot nu toe nog niets bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP) - Zowel de Ver enigde Staten als Canada zullen een gedeelte moeten inleveren van hun aanspraken op de Golf van Maine en delen van de Atlantische Oceaan waar rijke visserijgronden en mogelijke gas- en olievoorraden in het geding zijn. Zo heeft het In ternationale Gerechtshof in Den Haag gisteren besloten. De twee landen hadden het Hof in 1981 ge vraagd de grens tussen hun conti nentale plat en exclusieve visserij- gronden voor de oostkust te bepa len. Het is voor het eerst dat het Hof één grens vaststelt van zowel het continentale plat als van het water daarboven. Naar verwachting zal het vonnis van een kamer van het Hof, bestaande uit 5 van de 15 raadsheren, belangrijke juridische precedenten scheppen, aangezien het aantal zeegrensgeschillen de afgelopen jaren aanzienlijk is toe genomen met de internationale aanvaarding van een exclusieve visserijzone van 200 mijl. Het gaat om een gebied van 30.000 vierkante mijl in de Atlanti sche Oceaan waar olie- en gasvoor raden worden vermoed, hoewel boren tot nog toe geen resultaat zou hebben opgeleverd. In dit deel ligt Georges Bank, het belangrijk ste geschilpunt tussen de twee par tijen vanwege de traditionele rijke visserijgronden en de mogelijke energievoorrraden. De VS eisten de jurisdictie op over de gehele Bank. Dit gebied is volgens Was hington sinds 19e eeuw'tot de jaren vijftig uitsluitend bevist door vis sers uit New England. Canada maakte aanspraak op de helft van het omstreden gebied omdat delen van Nova Scotia economisch af hankelijk zijn van dit deel van de Bank. De kamer van het Hof heeft geen van beide partijen in het gelijk ge steld. Canada krijgt een kleiner stuk dan geèist en de VS krijgen daardoor niet het hele gebied toe gewezen. De uitspraak, zo is tevo ren overeengekomen, is bindend. NAPELS (Rtr.) - De leider van de Napolitaanse mafia, Raffaele Cuto- lo, is gisteren veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens lid maatschap van de bende, handel in drugs en afpersing. De eis luidde 28 jaar. Het proces, waarbij naast Cutolo elf anderen terechtstonden, begon in juli onder zeer scherpe bewa king. De bende, in Napels bekend als de Nuova Camorra, is al jaren gewikkeld in een verbitterde strijd met andere Camorra-clans die het gezag van Cutolo niet erkennen. worden opgelost als de structurele problemen van 's lands economie van de baan zijn. De regering zal zuinig aan blijven doen. „Je moet nu eenmaal leven naar je inkom sten", aldus de premier die hier mee alle verzoeken om meer pu blieke werken aan de kant veegde. Ook inzake de mijnwerkerssta king blijft de regering-Thatcher een harde lijn volgen. Er wordt al geld genoeg in de kolenmijnen ge stopt, en de eisen van de mijnwer kersvakbond NUM zijn zo onrede lijk, dat ze maar één oorzaak kun nen hebben: de wens om te staken, aldus mevrouw Thatcher. Zij zei het geweld rond de sta king als een bewijs te zien voor „de opkomst van een revolutionaire minderheid die geen andere wens heeft dan orde en gezag aan te tas ten en de democratische instellin- durend applaus in ontvangst. gen in ons land te vernietigen". Het land is verloren als aan die eisen wordt toegegeven, was haar bood schap. De premier beschreef de strijd tegen de NUM als „de belangrijk- (foto UPI) ste die de natie heeft te voeren, de strijd van extremisten tegen de rest.". Zij eindigde met: „Deze re gering zal niet verslappen. Deze uitdaging aanvaarden we. De de mocratie zal zegevieren". Om leverantie frees-machines aan Sowj et-Unie te voorkomen Ogarkov: nieuwe baan. (foto api STRESA (UPI) - De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger is alsnog akkoord ge gaan met het betalen van een scha deloosstelling aan België om daar mee te voorkomen dat het- land geavanceerde boor- en freesmachi nes aan de Sowjet-Unie zal verko pen. Weinberger is met zijn Belgische collega Freddy Vreven overeenge komen dat het land een bedrag van rond de 2,3 miljoen gulden zal ont vangen. De overeenkomst werd bereikt na gesprekken tussen bei de ministers in de marge van de tweedaagse vergadering van de Nucleaire Plangroep van de NAVO in Italië. Afgelopen zomer maakten de Amerikanen veel ophef over de op handen zijnde levering van de gea vanceerde machines aan de Sow- ADVERTENTIE Oude tempel ROME (DPA) - Bij opgravin gen in de gemeente Sezzè ten zuiden van Rome zijn de resten van een tempel gevonden. De tempel is gewijd aan de godin Juno en is ongeveer 400 jaar voor Christus gebouwd. De archeologen vonden op een oppervlakte van veertig vierkante meter overblijfselen van pilaren, een zuil in de Ioni sche bouwstijl, delen van ri chels, offergeschenken en tal rijke munten. jet-Unie, omdat deze volgens wes terse inlichtingendiensten door de Russen gebruikt zouden kunnen worden bij de produktie van de lanceerinrichtingen van de SS-20 en SS-21 kernraketten. De Ameri kanen wisten de levering te voor komen door de toezegging van een schadeloosstelling van 2,3 miljoen gulden, waarmee de Belgische overheid in de gelegenheid zou zijn de machines zelf aan te kopen voor het Belgische leger. Toen Washington twee weken geleden echter vernam dat België opnieuw van plan was om, zij het minder geavanceerde, machines aan de Sowjet-Unie te leveren, be sloot het de voorgenomen betaling aan de Belgische regering te be- volgens berichten in Washington een bedrag is gemoeid van onge veer 3,5 miljard gulden, ondervond tegenstand van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Het ministerie meent dat deze nu cleaire technologie de Libische lei der kolonel Gaddafi in staat zal kunnen stellen tot het produceren van een kernbom. Volgens de Belgische functiona rissen hebben Weinberger en Vre ven niet gesproken over de on langs nieuw gerezen kwestie be treffende de levering van vreedza me nucleaire technologie door Bel gië aan Libië. De overeenkomst tussen België en Libië, waarmee Roerig Marino SAN MARINO (DPA) - Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft het dwergstaatje San Ma rino in Midden-Italië een de monstratie in het regeringsge bouw beleefd. Ongeveer zestig ambachtslieden en kooplui blokkeerden de aula uit protest tegen een nieuwe belastingwet waarover in het parlement werd vergaderd. Vier uur na het begin werd de demonstratie beëindigd. WASHINGTON - In een met veel marmer beklede rechtszaal te New York wordt de laatste slag uitge vochten van een oorlog waaraan Amerika nooit had moeten begin nen. Voormalig bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Viet nam generaal William Westmore- land eist 120 miljoen dollar schade vergoeding van de televisiemaat schappij CBS. In 1982 beschuldig de CBS in een documentaire West- moreland van het opzettelijk door geven van te lage cijfers over de sterkte van de vijand tussen 1964 en 1968, de jaren waarin hij de Amerikaanse strijdkrachten aan voerde. Volgens CBS zou Westmoreland bij president Lyndon Johnson en de Chefs van Staven de indruk hebben willen wekken dat zijn sol daten bezig waren de oorlog te winnen. Samenzwerend met mili taire inlichtingendiensten en de CIA zou de generaal Washington hebben voorgespiegeld dat de Viet Cong 300.000 man sterk was in plaats van 500.000, terwijl hij zou hebben gezwegen over de 25.000 Noord-Vietnamese soldaten die maandelijks langs sluipwegen het zuiden binnendrongen. Het Tet-of- fensief, ter gelegenheid van het Vietnamese Nieuwjaar, onthulde grimmig dat Washington van het verloop van de strijd in Azië, een veel te rooskleurig beeld had. Getrouw Westmoreland, nog steeds met felle ogen onder borstelige wenk brauwen en zo recht als een bezem steel, zegt dat hij altijd een getrouw beroepssoldaat is geweest en ont kent ten stelligste het bestaan van een samenzwering, die ten doel had de president een rad voor ogen te draaien. Integendeel, naar zijn oordeel waren militaire analysten en CIA-specialisten het niet eens over de vraag of 'ongeregelde' müi- tia moest worden meegeteld. Ogenschijnlijk gaat het tijdens dit proces, dat vier maanden kan duren, om de vraag wie gelijk heeft: Westmoreland of CBS. Bei de partijen hebben getuigen die hun standpunten willen komen be vestigen. De voorbereiding van het proces heeft de tegenstanders ie der al minstens vijf miljoen dollar gekost. Zo ongeveer het hele over levende politieke establishment van de Vietnam-jaren wordt in New York gedagvaard. Westmore- lands raadsman wordt betaald door een rechtse stichting, die door conservatieven wordt gefinan cierd. CBS heeft een van New Yorks grootste advocatenkantoren in de arm genomen. Iets verder onder de oppervlakte gaat het om veel meer dan de vraag of Westmoreland ten onrechte werd beschuldigd en of CBS inder daad schuldig aan 'roekeloze vero nachtzaming' van de waarheid. De uitspraak van de jury-rechtbank zal voor een belangrijk deel uitma ken in hoeverre figuren in het openbaré leven vergoeding kun nen eisen voor smaad. Indien dit het geval blijkt te zijn dreigt een stroom van uitputtende processen die de Amerikaanse pers effectief zou kunnen muilkorven in zijn be nadering van de overheid. Volgens de jurisprudentie moet een overheidsfunctionaris voor een rechtbank kunnen aantonen dat er sprake is van boze opzet als hij een smaadproces tegen de me dia wil beginnen. Omdat dit vaak onmogelijk is werden vele zaken niet ontvankelijk verklaard, terwijl jury-uitspraken in de aanklachten die wel tot een proces leidden, het in hoger beroep dikwijls niet haal den. Eigen code CBS houdt staande dat de me dia, die tenslotte hun eigen strikte code hebben, volledig moeten wor den gevrijwaard van smaadklach- ten die functionarissen in het openbare leven zouden willen aan spannen. Rechter Leval was het daarmee niet eens omdat het be faamde televisiemagazine 'Sixty Minutes' weliswaar teveel mensen had geinterviewd om van roekelo ze veronachtzaming te kunnen spreken, doch misschien bewust verklaringen ten gunste van West- moreland had verwaarloosd. Westmoreland, ooit tot in de rommeligste frontlijn altijd in vers gesteven pakken, staat nu ge pensioneerd en in burger- nog steeds pal. Hij moet een spits afbij ten - achter hem marcheren de groeiende kolonnes van het rechtse gelijk dat het met persvrij heid, zeker waar het Vietnam be treft, altijd moeilijk heeft gehad. Westmoreland: getrouw, (foto apk Nu nog groter. Morgen 800 stands-12000m2 op de eerste gigantische ZUID-HOLLANDSE SNUFFELMARKT de vlooienmarkt die u niet mag missen GROENOORDHALLEN LEIDEN zondag 14 okt. 10.00-17.30 uur; entree: 3,75/2,50/9,50 (gezinskaart) aangebo den door café-rest. Groenoord. Dertig boeddhistische monniken maken hun ronde langs de tiental len tempels in Koyasan, een van de oudste en mooiste religieuze cen tra in Midden-Japan. Bij elk heilig dom dreunt de groep in geel uitge doste mannen monotone sutra's op. Ze slaan zelfs de Shinto-tempel bij het complex niet over, die is ge bouwd ter ere van de god van de berg Koya. door Ruud Kreutzer Shinto en boeddhisme zijn twee verschillende religies, maar de meerderheid van de Japanners heeft er geen enkele moeite mee om beide aan te hangen. Oude shinto-gebruiken en een wijdver breid ontzag voor de ronddolende geesten van overleden familiele den hebben zich moeiteloos ver mengd met het via China overge waaide boeddhisme. Dit mengel moesje vormt de godsdienst van de doorsnee Japanner. Een jong stel trouwt net zo ge makkelijk in een katholieke kerk; niet uit enige belangstelling voor het christendom, maar alleen om dat het er zo mooi uitziet. En zo wordt ook gedacht over shinto en boeddhisme. In een boeddhisti sche tempel word je begraven en shinto-priesters zorgen voor plech tigheden rond geboorte en huwe- lijk. Bijgeloof Nog altijd zijn er tal van bijgelo vige gebruiken, die hun oorsprong duizenden jaren geleden moeten hebben, in elk geval lang voordat het boeddhisme in de zesde eeuw zijn intrede deed in Japan. Boze geesten worden verantwoordelijk gesteld voor pech of ongelukken. Om hun verderfelijke werking te voorkomen, is er een keur van ri tuelen. Ook speelt bij velen in het achterhoofd de gedachte van 'baat het niet, dan schaadt het niet'. Er wordt bijvoorbeeld geen huis of kantoor gebouwd voordat eerst de geesten in de grond tot rust zijn ge bracht door een shinto-priester. Niet zelden wordt er goud geld verdiend aan de in iedere Japanner aanwezige latente angst voor het noodlot. Zoals opperpriester Miu- ra, die behalve werkjes over ver- mageringsdieten en spreekvaar digheid, recentelijk een boek heeft geschreven over 'waterkinderen', doodgeboren kinderen of geabor teerde vruchten. Tenzij voor hun ziel wordt gebeden, tegen een gel delijke vergoeding uiteraard, kun nen zij het leven van de 'ouders' ge heel vergallen. Miura's tempel vaart er wel bij. Verlichting Shiba Ryotaro, een populaire schrijver van historische romans, betoogt dat het in Japan beleden boeddhisme zo goed als niets ge meen heeft met zijn oorspronkelij ke Indiase vorm. Daarin is het op geven van materiële bezittingen en het overwinnen van elke vorm van verlangen (allemaal 'illusies') de enige weg naar 'Verlichting', een proces dat jarenlange meditatie vereist. De naar Japan overgewaai de vorm van boeddhisme staat hier ver vanaf: ook zonder rijkdom op te geven kan men een levende Boeddha worden, en dat, zo „Volgens de traditionele regels mogen boeddhistische priesters ei genlijk niet trouwen, maar sinds de Tweede Wereldoorlog is die regel verdwenen". De religie wordt in Japan aangepast aan de behoeften van de dag, en zeker niet ander som. Teramoto bevestigt dat gods dienst in Japan geen leidraad is voor het leven, en eigenlijk niet meer dan het vragen om hulp van Boven in tijden van nood, of wan neer de 'gelovige' een moeilijk exa men moet doen. „Wij bidden om er iets voor terug te krijgen", vat hij Teramoto behoort tot Mikkyo, een van de populairste boeddhisti sche stromingen in Japan. Elfhon derdvijftig jaar geleden werd Mik kyo door een Japanse monnik, Ku- kai, uit China meegenomen en ver spreid. Van de oorspronkelijke ge heime leer is weinig meer overge bleven. Boedhistische monniken dragen heilige sutra's voorbij een shinto-heilig- VGrlcHlgGn dom voor de God van de berg Koys. Veel Japanners hangen beide gods diensten aan. (foto GPD). schrijft Shiba, „kwam de rijke han delaren van die tijd erg goed uit". En de moderne Japanner al even- „Er zijn vele wegen naar de top van de berg", legt Hoen Teramoto uit, de 35-jarige hoofdpriester van de Yataderatempel in Nara (Mid den-Japan). Als ik hem vraag of hij wel eens mediteert, maakt hij zich er met een grapje vanaf: „Ik ben bang dat als ik mijn ogen opendoe, de wereld er ineens niet meer is". Teramoto heeft zijn priesterge waad ingeruild voor een T-shirtje en een trainingsbroek, en dat neemt het laatste beetje godvruch tigheid weg. Met zijn vrouw en twee kleine kinderen woont hij in het prachti ge tempelcomplex, waar zyn vader vroeger ook hoofdpriester was. Godsdienstkenner Sachiya Hiro vergelijkt de aanpak van Mikkyo met een bijzondere manier om Spaans te leren: „Door het bed te delen met een Spaanse schone en de taal langs natuurlijke weg te le ren, in plaats van studeren met boeken of casettes". En om geen misverstanden te laten bestaan: „Er is geen enkele reden om neer te kijken op vreselijke lusten, want ook dat verlangen is een onderdeel van Boeddha's gemoedstoestand". Tenminste één (63-jarige) pries ter heeft deze les wel heel letterlijk opgevat: hij onderhield zes jaar lang twee maitresses, die hij bei den zevenduizend gulden betaalde voor geboden diensten. Geen won der dat de meeste Japanners geen erg hoge pet op hebben van hun zieleherders. Heel wat geestelijken blijken ui terst vindingrijk in manieren om aan geld te komen. Voor het ma ken van foto's moet in sommige tempels apart worden betaald, na dat al entree is geheven. Bijna overal zijn meeneemmaaltijden te koop. Andere varianten zijn par keerterreinen, kindercrèches en restaurants. Kumien Okada, een abdes in Kyoto, wekte toch wel enig opzien toen bekend werd dat zij een nachtclub in het beroemde Gion-district runt, waar zij hoogst persoonlijk als 'mama-san' het toe zicht houdt over het werk van vier animeermeisjes. Neveninkomen Hoen Teramoto is naast priester ook herbergier, en dat is voor hem een belangrijk neveninkomen. Maar zijn hoofdinkomen vergaart hij met religieuze activiteiten. Vrij willige bijdragen voor het voordra gen van heilige sutra's bij het huis altaar van een gelovige, voor begra fenisplechtigheden en het schrij ven van 'kaimyo', smalle houten plankjes met de boeddhistische naam van een overledene. In te genstelling tot veel andere tempels heeft Yatadera geen vaste prijslijst voor de diensten van de priester, maar elke gelovige weet wel dege lijk wat er ongeveer van hem ver wacht wordt. In Yokohama is een vuistregel dat een priester voor een vluchtig huisbezoek (enkele minuten) twee duizend Yen krijgt (25 gulden). De kaimyo voor hun overleden groot moeder kostte de familie Akasaka eerder dit jaar 500.000 Yen (7.000 gulden), en dat nog na aftrek van een speciale korting, omdat oma tijdens haar leven voortdurend iets meebracht voor de tempel. Nor maal kost het het dubbele. De dag voor de eigenlijke begra fenis kwam een monnik aan huis bidden, a raison van 150.000 Yen (2.000 gulden), en dat was nog een part-time monnik ook. Normaal ta rief: 200.000 Yen, een bedrag dat een hardwerkende huisvader ge middeld per maand mee naar huis neemt. Bij dit alles kwam nog eens een miljoen Yen voor de gewone begrafenisondernemer. Veel bleef er niet over op het spaarbankboek je van Akasaka. Noodzakelijk De betrokken priesters noemen hun commerciële activiteiten noodzakelijk om het onderhoud van de tempels te bekostigen. Al leen de meest beroemde heilig dommen worden van staatswege onderhouden. Maar dat neemt niet weg dat de meeste geestelijken er een aardig inkomen aan overhou den, dat ook nog eens minder zwaar wordt belast. Ondanks alles blijft het voor de meeste Japanners, gelovig of niet, onvoorstelbaar om de aloude ritue len te staken. Niet vanwege hun re ligieuze inhoud, voorzover al aan wezig. maar vanwege het feit dat dit een bevestiging betekent van de enige echte 'religie' in Japan: het Japanner-zijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7