'Geen aftopping vakantietoeslag' Raketten tellen hoeft niet meer 7.8% Sociale partners wel geraadpleegd Bejaarden in gifwijk bang voor evacuatie Moeder bekent moord op haar zoontje van 8 Nederlandse kinderen met plezier naar basisschool WD'er krijgt verbod tot spreken opgelegd AYR moet reiniging aanbrengen in ovens Frits Bom door VARA het zwijgen opgelegd 'Vrijwillige verzekering moet blijven voortbestaan' Tarieven specialisten toch 5 procent lager BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DORDRECHT (ANP) In de Dordtse gifwijk Merwepolder is grote onrust ontstaan na het uitlek ken van een concept-inspraak rap port over de sanering van deze wijk. In dat rapport staat een pas sage over de „ontgraving van grond onder het bejaardenhuis" en over „tijdelijke uitplaatsing" van de bewoners. Dit concept-rapport over de sa nering is voor commentaar ge stuurd naar de vertegenwoordi ging van de wijkbewoners, door een stuurgroep van onder meer provincie, ministerie van VROM, gemeente en inspectie Volksge zondheid. Het rapport zal in no- vember, voorzien van de kantteke ningen van de wijkvertegenwoor- diging ter inspraak worden voorge legd aan de wijkbewoners. Woordvoerder L. Peeters van het bestuur van het bejaardenhuis Merwelanden zegt dat het bestuur er alles aan zal doen om evacuatie van de bejaarden te voorkomen, zo lang dit niet strikt noodzakelijk is. Volgens hem zou de passage neer komen op een tijdelijke verhuizing van zeker 500 bejaarden. Deze mensen hebben emotioneel meer moeite met een verhuizing dan met de verontreiniging van de grond als zodanig, zegt hij. Milieu-gedeputeerde Hekkel- man zegt desgevraagd dat het nog slechts gaat om een concept rap port en dat nog niets vaststaat. Wel merkt hij op, dat in eerdere ge sprekken met wijkbewoners is ge steld, dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een evacuatie. Overigens staat in het rapport niets over het tijd stip waarop de verdere sanering van de wijk zal plaatsvinden. Ook gedeputeerde Hekkelman kon hierover niets meedelen. De gif vondst dateert al van drie jaar gele den en inmiddels zijn 106 wonin gen gesloopt. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal werkgevers en werknemers niet voorstellen om volgend jaar een maximum aan te brengen in de vakantietoeslag. De mogelijke 'aftopping' van het vakantiegeld staat wel op de agenda voor het overleg van volgende week vrij dag in de Stichting van de Arbeid. Premier Lubbers zei gisteren ech ter op zijn wekelijkse persconfe rentie dat hij 'in neutrale zin' met de partners over het vakantiegeld wil praten. De Tweede Kamer nam donderdag aan het slot van de algemene be schouwingen een motie van de PvdA aan waarin er bij het kabinet op wordt aangedrongen zich in het overleg met het bedrijfsleven en de ambtenarenorganisaties sterk te maken voor de aftopping. Lubbers liet tijdens het debat daarover al weten dat het kabinet niets voelt voor een actieve opstelling. Het heeft een eerdere poging twee jaar geleden om de aftopping in te voe ren, zien mislukken en acht daar om een nieuw initiatief van de kant van de regering niet wenselijk. Omdat het kabinet de motie wel wil uitvoeren, komt het vakantie geld volgende week wel als ge spreksonderwerp op tafel. "Maar de regering wil gezien de voorge schiedenis niet verder gaan dan de motie als agendapunt op te voe ren", aldus Lubbers. Daarom zal ook minister Rietkerk (binnen landse zaken) zich in het overleg met de ambtenarenorganisaties niet beijveren voor aftopping van het vakantiegeld. Op de agenda voor het Stich- tingsoverleg staan verder onder GOUDA (ANP) - De'36-jarige P.B. uit Gouda heeft bekend haar 8-ja- rig zoontje Rudie met een riem te hebben gewurgd. De vrouw kwam tot haar daad door een ruzie met het kind, die volgens een woordvoerder van de Goudse politie donderdagavond al was begonnen en vrijdagochtend 28 september nog voortduurde. Met de jongen, „met een eigen wil", viel vrijdagochtend „geen land meer te bezeilen", waardoor voor de moeder de druppel van de emmer overliep en zij het kind om het leven bracht, aldus heeft de po litie uit haar verklaringen begre pen. De vrouw is inmiddels voorge leid voor officier perding van Jus titie in Rotterdam. Zij wordt nog vastgehouden. Aanvankelijk had B. verklaard dat de bewuste vrijdagmorgen twee mannen haar huis waren bin nengedrongen. Die zouden haar zoontje hebben gewurgd, nadat ze de moeder in een andere kamer hadden vastgebonden aan de ver warming. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Vergeleken met het buitenland be zoekt in ons land het kind met ple zier de (nieuwe) basisschool, waar, als het onderwijs goed is opgezet en georganiseerd, het zittenblijven kan worden uitgebannen. Het Ne derlands basisonderwijs besteedt bijzonder veel aandacht aan de in dividuele leerling. Delegaties uit de 23 lidstaten van de Raad van Europa en waarne mers uit niet-lidstaten zijn tot deze bevindingen gekomen, naar prof. dr R. Vandenberghe van de Katho lieke Universiteit in Leuven, Bel gië, gisteren heeft gerapporteerd. Hij deed het op de laatste dag van een studieweek die in Noordwij- kerhout is gehouden onder auspi ciën van de Commissie voor Cultu rele Samenwerking van de Raad van Europa. De deelnemers, vertegenwoordi gers van onderwijsorganisaties, onderwijskundigen en regerings ambtenaren, signaleerden ook pro blemen bij de overgang naar het voortgezet onderwijs. Die zullen groter worden als de wet op het ba sisonderwijs eenmaal is ingevoerd. Het echte probleem wordt veroor zaakt door de sterk afwijkende on derwijsmethoden in het voortgezet onderwijs. Er moet in Nederland een plan worden gemaakt om de kwaliteit van het onderwijs te kun nen bewaken. De deskundigen bogen zich in Noordwijkerhout een week over de vernieuwing in het primair on derwijs in Nederland. Ze namen ook kijkjes in scholen die zich al langere tijd met vernieuwing van het onderwijs bezig houden'. Ze maakten er een kritische analyse van. De delegaties toonden zich be zorgd over de aansluiting van het voortgezet onderwijs op het basis onderwijs. meer de plannen met betrekking tot de jeugdwerkloosheid en de herverdeling van werk. De agenda draagt volgens Lubbers een tech nisch karakter en bevat geen voor stellen van het kabinet. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond heeft ook al laten weten niet van plan te zijn de ach terban bij de komende cao-onder handelingen aan te bevelen om ook in het bedrijfsleven het vakan tiegeld af te toppen. "De nivelle ring is de afgelopen tien jaar zeer sterk geweest. De aftopping van het vakantiegeld was daar een ele ment van. Het eventueel weer van stal halen van de maximering staat haaks op dat beleid", aldus giste ren de woordvoerder van de christelijke werkgevers. Eerder deze week stelde de grootste ambtenarencentrale ACOP voor de vakantietoeslag voor ambtenaren weer op 8 pro cent te brengen (nu 7,5 procent) met een maximum van 5600 gul den. Dit voorstel is zeer tegen de zin van de CMHA (hogere ambte naren). DEN HAAG (GPD) - WD-Twee- de-Kamerlid Bouke van der Kooij heeft gisteren van zijn fractievoor zitter Ed Nijpels een spreekverbod over Eurocontrol gekregen voor de duur van het weekeinde. Deze voor liberalen wel zeer ongebruikelijke ingreep valt samen met het als cru ciaal bestempelde Eurocontrol- overleg dat minister Smit-Kroes in Brussel heeft met haar ambtgeno ten van West-Duitsland, België en Luxemburg. Van der Kooij bevestigt dat Nij pels hem een spreekverbod heeft opgelegd maar geeft geen nadere bijzonderheden. Vooraanstaande fractieleden van de WD die ervan op de hoogte zijn waren vrijdag avond niet voor commentaar be reikbaar. Ben Hennekam, die na mens het CDA het woord voert over Eurocontrol-zaken en die even krachtig als Van der Kooij van minister Smit-Kroes eist dat de luchtverkeersbegeleiding in Noordwest-Europa aan Eurocon trol wordt overgedragen, noemt het spreekverbod voor Van der Kooij "het allerlaatste wat je als fractievoorzitter doet". Zegslieden die niet bij name wil len worden genoemd menen haast zeker te weten dat het spreekver bod tot stand is gekomen door pressie van minister Smit-Kroes op fractievoorzitter Nijpels. In de afgelopen week heeft Van der Kooij in de betrokken fractie commissie van de WD medestan ders gevonden voor zijn opvatting dat minister Smit-Kroes onder gro tere druk moet worden gezet om dat zij verantwoordelijk is voor twee groepen ambtenaren die niet willen wat de Tweede Kamer wil: de PTT'ers die niet naar Groningen willen verhuizen en de verkeerslei ders van Schiphol die de eveneens politieke eis tot overdracht van ta ken aan Eurocontrol dwarsbomen. Een meerderheid in de fractie commissie zou Van der Kooij's standpunt delen, ondanks Nijpels' doorkruising van een fractiestand punt. HILVERSUM - DeJ.B. Broeksz-prijzen, een VARA-aanmoediging voor cultuurverbeterende radio- e programma's, zijn gisteren door Albert van den Heuvel uitgereikt. Drie winnaars zijn (van links ni Rina Spigt, Leo Akkermans en Bart Boelaars. ROTTERDAM (ANP) - De Afval verwerking Rijnmond (AVR) dient ter bestrijding van de luchtveront reiniging uiterlijk 1992 een volledi ge rookgasreiniging aan te brengen voor haar ovens. Daarmee is een bedrag van 45 miljoen gulden ge moeid. De invoering kan gefaseerd geschieden. De eerste ovens die nen in 1988 van een dergelijke rei niging voorzien te zijn. Dit heeft het Openbaar Lichaam Rijnmond gisteren meegedeeld na dat het dagehjks bestuur de ont- werpvergunning in het kader van de wet Luchtverontreiniging had vastgesteld. Rijnmond stelt daarbij dat de rookgasreiniging een be langrijke bijdrage kan leveren aan het terugdringen van de uitworp van zoutzuur en zware metalen door de AVR. De uitworp van fluor zal met een rookgasreiniging ge heel komen te vervallen, aldus Rijnmond. GRONINGEN (GPD) - Frits Bom, VARA's Konsumentenman, is door de VARA-leiding zwijgplicht opgelegd. Hij mag geen interviews geven. De directie van de VARA vreest dat Bom, die woedend is over de verschuiving van zijn pro-* gramma naar de zaterdagmiddag, zich in mededelingen naar buiten toe wederom onwelwillend tegen over deze omroeporganisatie zal uitlaten. Frits Bom sprak zich al eerder zeer kritisch uit over de VARA-lei ding. Hij deed dat in een vraagge sprek met het weekblad Vrij Ne derland. Persvoorlichter Noter- mans: „Bom mag zonder toestem ming van de directie niet praten met de pers. Bom heeft toendertijd in Vrij Nederland een aantal din gen gezegd waarover de VARA-lei- ding niet erg te spreken was. Sindsdien zijn ze extra zorgvuldig met hem". Maurice Koopman, directeur tv van de VARA, ontkent dat Bom een spreekverbod heeft. „Nee, wat wij met Bom hebben afgesproken is dat hij interviews van tevoren meldt". Maar daar neemt Bom weer geen genoegen mee. Hij wil ontheffing van zijn zwijgplicht en dit officieel uit de mond van de directie horen. Inbrekers stalen voor 1,5 miljoen bij elkaar DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft vijf Hagenaars (in leeftijd variërend van 25 tot 51 jaar) aangehouden in verband met hun betrokkenheid bij honderden inbraken in de afge lopen twee jaar. Tot nu toe is anderhalf miljoen gulden via aangiften te herleiden, maar de politie verwacht dat de totale schade al snel boven de twee miljoen gulden uit zal komen. Dit is gisteren meegedeeld. Onder arrestanten zijn drie dieven en twee helers. Volgens de politie hebben de drie die ven in sommige gevallen ui terst brutaal geopereerd. Zij zouden het bijeen geroofde geld voornamelijk aan cocaïne hebben uitgegeven. Tijdens het onderzoek liep de politie ook aan tegen een in braak in Den Haag, waarbij vol gens de inbrekers voor 100.000 gulden aan waardepapieren aan toonder werd buitgemaakt. De man bij wie de inbraak zou zijn gepleegd, ontkent echter in alle toonaarden dat hij ooit iets van dien aard is kwijtgeraakt. .AMSTELVEEN-DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Ziekenfondsraad zal volgende week, naar te verwachten is, het kabinet afraden de vrijwillige zie kenfondsverzekering geheel op te heffen. Er Zouden wel enkele wijzi gingen kunnen worden aange bracht, zo wordt geoordeeld. De bejaardenverzekering kan naar de „verplichte" worden overgehe veld. Vooral de werkgeversleden zijn het wel eens met de kabinets voorstellen. Woensdag 17 oktober komt de ZFR in extra vergadering bijeen om over het gevraagde advies te beslissen. Voorzover uit het voor overleg is gebleken kant zijn er zeer veel bezwaren tegen het voor stel aan te voeren. Ook technisch, zelfs zodanig dat de realisatie (als het parlement zijn goedkeuring geeft) niet per 1 januari 1985 tege moet kan worden gezien, zoals Van der Reijden wel wil. Het wetsvoorstel met de naam Toegankelijkheid Ziektekosten verzekering is overigens nog niet bij de Tweede Kamer ingediend. Het ligt nog ter advies bij de Raad van State, die er zo wordt in Den Haag verwacht - ook wel enkele kanttekingen bij zal maken. De zie kenfondsen, de vakbeweging en de oppositiepartijen in ieder geval (maar bij het CDA zijn ook vraagte kens) zullen zich verzetten. Het ziet er overigens niet naar uit dat de Tweede kamer het wets voorstel zodanig zal kunnen be handelen dat het volgend jaar in werking treedt. Inzet zijn vooral kleine zelfstandigen, boeren e.d. die door dit plan naar de particulie re markt moeten voor een ziekte kostenverzekering en voor wie ho gere kosten worden verwacht. Dit aantal is de helft van het totale be stand der „vrijwillige" (anderhalf miljoen mensen). Minder proble men zijn er met het plan om de één miljoen tellende bejaarden verze kering in de verplichte zieken fondsverzekering op te nemen. Verder worden vragen gezet bij het plan om groepen als uitke ringsgerechtigden en bijstands vrouwen uit de „vrijwillige" in de „verplichte" te brengen. Men vreest dat er dan veel „dure klan ten" bij komen en dat de premie omhoog moet. Een conflict dreigt levensgroot, want het ministerie van WVC gaat ervan uit dat de pre mie juist per 1985 omlaag zal gaan. Van der Reijden zal voor de tweede keer nul op het rekest krij gen van dit adviescollege op dit terrein. Eerder sprak het zich al uit voor het streven naar een volksver zekering, naar aanleiding van een gevraagd advies over de algehele wijziging van het ziektekostenstel sel. Toen kantten de werkgevers zich tegen een volksverzekering: nu zullen zij vóór het kabinetsplan stemmen. UTRECHT (ANP) - Het ziet er naar uit, dat de particuliere specialisten- tarieven binnenkort toch met vijf procent omlaag gaan. Dat had al per 1 juli moeten gebeuren, maar er is vertraging ontstaan door on enigheid tussen de organisaties van specialisten (LSV) en verzeke- STRESA Job de Ruiter had het zich zo mooi voorgesteld daar in het door een zacht herfst zonnetje gekoesterde Stresa. Er vielen door de Nederlandse mi nister van defensie vanaf de rand van het Lago Maggiore alleen leuke dingen te melden aan het thuisfront: de vergadering van de Nucleaire Plan Groep van de NAVO werd plezierig kort ge houden, en zelfs zelden uit de band springende topambtenaren raakten in een bijna jolige vakan tiestemming. door Hans Geleijnse Welgemoed rapporteerde de bewindsman donderdagnamid dag aan de meegereisde journa listen. Zijn uitleg van het juni-be- sluit was bij de collega-NAVO- ministers goed gevallen en goed begrepen. Nederland was duide lijk weer terug in de schoot van de NAVO-familie en in dat ge zinsverband werd maar aan één ding gedacht: wapenbeheersing of nog beter wapenverminde ring. Als de Sowjets nu ook nog uit hun egelstelling kwamen, konden er na de Amerikaanse presidentsverkiezingen mis schien zaken worden gedaan Maar De Ruiter had buiten de havik gerekend. Terwijl hij zich gereed maakte voor een diner-in- stijl informeerde de Amerikaan se minister van defensie Wein berger zijn vaste journalistieke gevolg. De taperecorders van de 'dead watch' (doodswake), zoals het groepje journalisten wordt genoemd dat de chef van het Pentagon waar ter wereld ook volgt al was het alleen maar voor het geval dat de bewindsman plotseling mocht overlijden, re gistreerden speciaal voor Neder land onheilspellende geluiden. 'Laat u zich niet verrassen, de Sowjets zijn nooit gestopt met de stationering van SS-20's. Er ko- Weinberger voorgrond) en De Ruiter: Amerikaanse druk. (foto anp> men er meer en meer bij en het getal van 378 is al overschreden'. Die mededeling haalde een streep door een Nederlands sce nario, dat naar buiten toe (en vooral richting CDA) nog steeds de mogelijkheid open liet dat die 'vervloekte kruisraketten' niet in Woensdrecht terecht hoeven te komen. Natuurlijk, Nederland beslist pas 1 november volgend jaar over plaatsing. Maar behalve De Ruiter houdt in NAVO-krin- gen niemand het voor mogelijk dat de Sowjets vóór die 'peilda tum' het aantal SS-20's weer keu rig tot 378 of zelfs minder zullen terugbrengen. En toen de Nederlandse jour nalisten zich na de laatste knal len van een feestelijk NAVO- vuurwerk voor een reactie ver voegden bij het luxueuze hotel waar de NAVO-delegaties waren ingekwartierd, was de bewinds man al zorgelijk tussen de lakens gekropen. Toegesnelde ambte naren belden onmiddellijk met de Amerikanen en ja hoor: Wein berger had het inderdaad ge zegd. Op sommige gezichten kwam een verongelijkte uitdruk king: dit was tegen de afspraak. Want al dagen voor het vertrek uit Nederland was journalisten verzekerd: er komen in Stresa geen mededelingen over nieuwe plaatsingen aan Sowjet-kant. Wel uitingen van zorg over de bouw van nieuwe bases, waar van overigens nog onduidelijk was of die allemaal voor SS-20- raketten bestemd waren. Tegengesteld Nu, na de surprise van Wein berger, komen er tegengestelde geluiden uit de delegatie. Vol gens defensiebronnen was vóór de NPG-vergadering bij de Ame rikanen de verzekering verkre gen dat verklaringen over meer SS-20's achterwege zouden blij ven. Maar vanuit de ook meege reisde groep van Buitenlandse Zaken wordt dit ontkend. Wèl wordt 'onder de roos' gemeld dat in het slotcommuniqué, mede op Nederlands verzoek, de passages over de bouw van nieuwe Sow- jet-bases zo 'open' en 'vluchtig' mogelijk worden geformuleerd. Wèl de zorg over een mogelijke uitbouw van het aantal SS-20's uitspreken, maar niet de ver wachting, zo luidt het parool. Het slotcommuniqué van de NPG-vergadering is gisteren keurig door NAVO-secretaris-ge- neraal Carrington toegelicht. Maar de wereldpers meldt uiter aard de uitlatingen van Weinber ger. En dat is de bedoeling ook. Verzucht een Nederlandse diplo maat: „Het is een systeem van Amerikaanse druk. Let maar op, in december, als de defensiemi nisters in Brussel opnieuw ver gaderen, gebeurt hetzelfde met de conventionele wapens". Toch waren er al voortekenen van voortgaande Amerikaanse pressie op de Europese bondge noten. Vorige week nog meldde de New York Times, op gezag van een hoge functionaris uit het Pentagon (in Stresa wordt hij door journalisten geidentificeerd als de geharnaste onderminister Perle), dat de Sowjets per week één nieuwe SS-20 stationeren. En die boodschap is dan niet alleen voor Nederland bestemd. Ook de Westduitsers, die vanuit Stresa hun (tijdelijk?) uitgescha kelde vredesbeweging niet op nieuw leven willen inblazen met dramatische verhalen over be veiligingsmaatregelen tegen ter roristische aanvallen op in hun geval Pershing-II-bases, moeten nog eens met de neus op de Ame rikaanse feiten worden gedrukt. 'Gehannes' Europa moet zijn bewapening op peil houden en zich niet in slaap laten sussen door de Sow jets, zo is de boodschap van het Pentagon. En voor Nederland betekent dat maar één ding: ra ketten tellen dat „gehannes met cijfers", zoals een diplomaat het uitdrukte hoeft niet meer. Er wordt, voor wie dat nog niet wenste te geloven, 1 november volgend jaar echt beslist tot plaatsing van kruisraketten tenzij er vóór die tijd in Neder land politieke aardverschuivin gen optreden. Op 1 juni dit jaar heeft het ka- binet-Lubbers de eerste hobbel op die weg genomen. In de visie van een Nederlandse diplomaat: „Nederland heeft zich op die da tum volledig gecommiteerd aan het NAVO-dubbelbesluit. We vallen niet meer uit de boot. Mocht er vóór 1 november vol gend jaar een overeenkomst tus sen de Sowjet-Unie en Washing ton zijn bereikt, dan nemen wij ons aandeel in een eventueel minder hoog aantal Pershing-II- en kruisraketten. Komt er geen akkoord, en gaan de Sowjets door, en dat doen ze, dan plaat sen we er 48". CD A-parlementariërs mogen dan „hun nummer" maken door premiers en ministers met wa- penbeheersingssignalen de boer op te willen sturen, zo dat al zin heeft gehad, nu zeker niet meer. Caspar Weinberger heeft in Stre sa de operatie 'verwijdering oogkleppen' afgerond. raars (KLOZ). De tariefsverlaging maakt deel uit van een „generaal akkoord" dat de LSV en de overheid hebben ge sloten en dat inhoudt dat de spe cialisteninkomens in drie stappen van een jaar omlaag gaan, uiteinde lijk met 165 miljoen gulden in 1986. Dit bedrag mag worden gebruikt om jonge specialisten aan te trek ken. De tariefsverlaging is echter uit gebleven, doordat het KLOZ, alvo rens daartoe met de LSV een voor stel in te dienen bij het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG), eerst ook „officiële" tarie ven wilde vaststellen voor verrich tingen waarvoor die nu nog niet bestaan (ongeveer tien procent van het totaal). Volgens een woordvoerder van de LSV is nu echter in een gesprek tussen LSV, KLOZ en staatssecre taris Van der Reijden (Volksge zondheid) overeenstemming be reikt over het zo snel mogelijk ver lagen van de officiële tarieven. TROUW (ANP) - Drs. J. Greven (42) is met ingang van 1 maart 1985 benoemd tot hoofdredacteur van het ochtendblad Trouw. Nu is bij Trouw adjunct-hoofdredacteur J. Kuijk nog waarnemend hoofdre dacteur wegens ziekte van hoofd redacteur J. Tamminga. Dit heeft Kuijk gisteravond meegedeeld. ADVERTENTIE Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Haarlem, Anegang 29, (023) 31 38 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070) 65 08 00. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5