Doventolken AZL: voorziening waar men recht op heeft' Stichting: ondersteuningswerk dreigt te worden afgebroken Lezers schrijven Filmcentrum wacht op goedkeuring provincie Kinderen Stevenshof naar eigen school ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 /DOST LEIDEN Vlietschool (1) Weinig grachten in Leiden bieden zo'n alom gewaardeerde, relatief ongeschonden historische aanblik vanaf haar hoge bruggen als de Vliet. Dat de gemeente deze visie onderschrijft, blijkt uit het feit dat zij er ooit de hoogste graad van 'be schermd stadsgezicht' aan toeken de en in het ontwerp-bestem- mingsplan Academiewijk de Vliet, samen met het Rapenburg, stede bouwkundig de meest waardevolle ruimten noemde. Bovendien roemt de gemeente terecht de grote materiële en im materiële inspanningen die bijna alle particuliere woonhuisbezitters zich er getroost(t)en om de oude panden te behouden en te verbete ren. De laatste jaren is de Vliet dan ook steeds harmonieuzer gewor den, zelfs waterlelies doen daaraan mee. Eén dissonant was echter de (il legale) sloop van een niet onaardig Het is een klap in het gezicht van genoemde woningverbeteraars om de positieve gevolgen van hun in spanningen teniet gedaan te zien worden door een gemeente die hèn aan vele beperkende bepalingen bond, maar zelf een bestemmings plan, bouwkundige bepalingen en welstandsnormen terzijde schuift on* haar zaken voor elkaar te krij gen! De gemeente hoopt tegen de lo- katie aan de Vliet minder weer stand te ontmoeten dan aan de Kaasmarkt en de Garenmarkt het geval was. Een bestuur dat cul tuurbehoud in een waardevolle binnenstad ernstig zou nemen, zou meer waarde hechten aan bezwa ren tegen aantasting van het te be schermen stadsgezicht dan aan be zwaren tegen verlies van parkeer plaatsen op tijdelijke kaalslagter reinen. Dit bestuur dreigt echter de weg van de minste weerstand te kiezen ten koste van burgers die dat zelf niet deden! Vlietschool (2) Vliedt de redding? Nu in alle kranten en krantjes een dure advertentie antwoord kaart priikt van het actiecomité De binnenstadsschool móet er eindelijk komen. De behuizing van de scholen, zoals die momenteel is, wordt zo langzamerhand echt be denkelijk. Al sinds onze kinderen in 1974 naar de Lucas van Leyden- school gingen, hoor ik: het nieuwe gebouw komt er binnenkort. (Jnze kinderen profiteerden daar niet van, maar de kinderen die nu de lagere kleuterscholen aan de Aalmarkt, Drie Oktoberstraat en Rijnsburgersingel bezoeken, gun ik van harte hun nieuwe behuizing, die doelmatig, gezellig en veilig zal zijn. Helaas voor die mensen die denken dat er beter huizen konden komen. Huizen in de duurdere sec tor, wel te verstaan. Dat er weinig kinderen zouden zijn in de binnenstad is iets dat ik niet zo snel durf te beweren; maar wat niet is kan komen. En het is nu eenmaal zo, dat je nog beter niet-apart-maar-samen naar de niéuwe openbare (lagere) school kunt gaan! Annemiek de Bruin-Wetting Kloksteeg 14 Leiden Vlietschool (3) Het actiecomité 'Redt de Vliet' is niet bijster goed geïnformeerd als het suggereert dat het op de plaats van het oude Sijthoffconcern mo gelijk zou zijn dergelijke namaak zeventiende-eeuwse huizen te bou wen, zoals het in zijn affiche laat De tekeningen zijn afkomstig van een oud plan van de firma De Bolster, die echter afhaakte toen duidelijk werd dat dit zulke duren huizen moesten worden dat het fi- nancieel niet haalbaar was. Wat erger is, is dat dit weliswaar fraai ogende plaatje wordt ge bruikt voor wat in feite een nieuwe schoolstrijd aan het worden is. Het gebouw van de Haanstraschool is eveneens aan de Vliet gevestigd en zij wensen geen nieuwe openbare binnenstadsschool te zien. Nadat diverse lokaties voor de nieuwe binnenstadsschool, die al tien jaar op nieuwe behuizing wacht, werden afgewezen wegens te verwachten bezwaarschriften, is eindelijk een definitieve plaats ge kozen. Het plan is inmiddels goed gekeurd door schoonheidscom missie en monumentenzorg. Ik denk niet dat het juist is een ordinaire schoolstrijd met dergelij ke oneigenlijke argumenten te voe- A. Wijsman-Grootendorst Oude Vest 73 Leiden LEIDEN - De houten noodbrug over de Rijn, tegenover De Waag, is sinds vorige week ontoegankelijk gemaakt. Volgens de gemeente ver keert de brug in zodanige staat dat het niet verantwoord is hem nog langer voor het publiek open te houden. De brug is ruim vijfjaar geleden gebouwd in verband met herstel werkzaamheden aan de walmuren en rioleringen op de Vismarkt, waardoor de Hoogstraat moeilijk toegankelijk werd. Oorspronkelijk zou de noodbrug zes weken, dus al leen gedurende de werkzaamhe den, blijven liggen. Maar de brug ligt er nu al weer bijna zes jaar. Volgens het hoofd van de afde ling civiele werken van de gemeen te, L. Barendregt, is de noodbrug er evenwel niet op gebouwd om zo lang dienst te doen. De conditie van de dragende palen en het loop- dek verkeren in een dusdanige con- Noodbrug bij Waag te zwak voor gebruik ditie dat het niet langer verant woord is de brug te gebruiken. Vóór 3 oktober werd de noodbrug, uit veiligheidsoverwegingen, al ontoe- gangelijk gemaakt. En, die situatie zal nog even voortduren. Het wachten is op een besluit van het college van B en W voordat met het herstel van de slechte delen kan worden begonnen, aldus Baren- drecht. Er moeten nieuwe palen worden geheid en het loopdek wor den verbeterd. Dit karwei zal slechts enkele weken in beslag ne- De bedoeling is dat de noodbrug in elk geval weer gebruikt kan wor den op het moment dat een begin wordt gemaakt met het herstel Vis- brug en de restauratie van de kel ders onder de Hoogstraat. Deze straat zal tijdens de restauratie werkzaamheden, voor zeker een jaar, slecht voor het publiek toe gankelijk zijn. Hoe lang de .vernieuwde nood brug over de Rijn zal blijven lig gen, is onbekend. De bedoeling van de gemeente is nog steeds om de noodbrug te vervangen door een definitieve. Maar, een plan is er niet sinds de rijksdienst voor mo numentenzorg het ontwerp voor een definitieve brug heeft afge keurd en door de Raad van State in het gelijk werd gesteld. Zeker is dat de vernieuwde noodbrug weer een hele tijd mee kan. (foto Holvast) LEIDEN - "Op dit moment lijkt de gemeente Leiden weer bij de landelijke ontwikkelingen achter te liggen: elders wordt het onder steuningswerk opgebouwd, hier lijkt het te worden afgebroken". Dit schrijft de Stichting Welzijn Leiden in haar deze week versche nen jaarverslag over 1983. De stich ting die als steunpunt fungeert voor allerlei groeperingen en orga nisaties, maakt zich grote zorgen over de bezuinigingen die de ge meente op haar toepast. "De SWL lijkt op deze manier op een instel ling die onbekommerd 'leegge plukt' kan worden". De gemeenteraad besloot in 1978 tot oprichting van de Stichting Welzijn Leiden. Door de opzet kreeg Leiden volgens de stichting in die periode landelijk gezien een voorsprong op andere gemeenten. "Waar in andere, vergelijkbare ste den 'opbouwwerk' en 'sociale plan ning' zich in een touwtrekwed strijd bevonden tussen overheid enerzijds en organisaties/instellin gen anderzijds, durfde Leiden te kiezen voor een eenheid van orga nisatie: alle ondersteuning in één instituut, met alle voordelen van dien. In 1984 wenst iedere middel grote stad en vergelijkbare regio zich zo'n situatie". Voordelen van bundeling van de activiteiten zijn volgens de stich ting de betere bereikbaarheid, de betere kwaliteit, de doelmatiger werkwijze en de betere kostenbe heersing. Maar volgens het jaarverslag is Leiden hard bezig deze voordelen in te leveren door de bezuinigin gen. Per 1 januari 1983 heeft de SWL 327.000 gulden bezuinigd; in de periode tot 1987 moet daar nog eens een bedrag van 442.600 gul den bijkomen. Per 1 januari 1985 moet de SWL hiervan 217.600 gul den inleveren. Gevolgen: het ver lies van een consulent-stadsver nieuwing, van een documentalist. een aantal secretariaatsuren, Info- Leiden moet verdwijnen en reno vatiewinkels opgeheven. De reste rende bezuinigingen kunnen al leen met het afstoten van formatie plaatsen tot stand komen. De dienstverlening van de SWL aan de klanten zal verder verminderen. Terwijl de stiching nog lang geen complete ondersteuning kan bie den, constateert zij in het jaarver slag. Het vrouwenwerk bijvoor beeld is tot nu toe van ondersteu ning verstoken en mogelijkheden om nieuwe vormen van ondersteu ning tot stand te brengen, bijvoor beeld in de sfeer van de gezond heidszorg, de culturele minderhe den en de jeugdhulpverlening zijn er niet. "Het wordt daarom tijd dat de gemeente Leiden hier van verdere bezuinigingen afziet en de komen de jaren weer volop aandacht geeft aan de inhoud en bundeling van de stedelijke ondersteuning", conclu deert de SWL. LEIDEN»- Het plan voor een nieuw filmcentrum aan de Vrouwenkerk- steeg wacht eigenlijk alleen nog op goedkeuring van de provincie. De bezwaren van de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat/De Camp zijn door de gemeente terzijde geschoven. Initiatiefnemer Jan Boer ligt nog wel met een door de gemeente aangestelde 'supervisor' in de clinch over de kleur van de buitenkant van het filmcentrum. Dat zou in combinatie met belendende huizenbouw wit moeten worden, maar Boer voelt daar - bevreesd voor bekladding - vooralsnog niet voor. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, moeten nu hun goedkeuring hechten aan het bouwplan. Met het filmcentrum wordt namelijk afgeweken van het bestemmingsplan dat op die plek woningbouw voorschreef. De winkeliers, onder wie slager Van der Zon, kunnen binnen die procedure hun klachten nog eens herhalen. Zij ma ken bezwaar tegen het plan omdat daarmee parkeerplaatsen verloren gaan. Het College van B en W antwoordde daarop dat op die plek nooit parkeerplaatsen zijn gepland. Het filmcentrum komt in de plaats van het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorsteeg dat in de plannen voor een nieuwe C A-vestiging (Haar lemmerstraat) is betrokken. In het nieuwe pand, een ontwerp van archi tect Hans Knoppers, komen twee filmzalen. In het grootste krijgt Boer de beschikking over een 35 mm-camera, waarmee hij zoveel mogelijk pre mières naar Leiden wil halen. In de andere zaal wil hij de 'gezeligheid' van het oude Kakhuis handhaven en films terughalen of prolongeren. Een tekening van het toekomstige filmcentrum aan de Vrouwenkerksteeg, dat het bestaande Kijkhuis moet vervangen. ogende oude fabriek. Merkwaardig genoeg greep de gemeente niet in. Deze sloop leek echter de weg te hebben vrijgemaakt voor het com pleteren van het historisch aanzien van de gracht door de bouw van zes panden naar voorbeeld van de voorgangers van de fabriek. Dit plan is uiteindelijk afgeketst op de kosten en, wederom merkwaardig, de welstandscommissie! (Volledi ge hei-bouw van oude huizen zou kitsch zijn. Zijn bijvoorbeeld de te recht bejubelde huizen aan het Noordeinde van De Bolster dan ook kitsch?) In het licht van het hiervoor ge schetste was het verbijsterend om te constateren dat diezelfde ge meente nu om louter politieke en procedurele redenen probeert door te drukken dat er op die plaats een school komt met een vloekende voorgevel en dat de welstandscom missie hiertegen niét in het geweer komt!! Trees Aangenendt: "Het is toch de bedoeling dat arts en patiënt elkaar begrijpen?" <fot0Hoivasi> LEIDEN - Ziek, doof en dan nog proberen een dokter te begrijpen. Voor een luister vink al een hele opgave, laat staan voor iemand die zo doof is als een kwartel. Het inschakelen van een doven tolk bij een gesprek met een medicus lijkt daarom geen overbodige luxe. door Saskia Stoelinga Of dat ook werkelijk zo is, moet overigens nog blijken uit de aan vragen die de komende maanden binnenkomen bij de Centrale Dienst Maatschappelijk Werk van het Academisch Ziekenhuis Lei den; de initiatiefnemer van dit pro ject. Trees Aangenendt, hoofd van de ze organisatie, weet eigenlijk niet hoe groot de behoefte is. "Er zijn nog nooit doven of artsen bij ons wezen klagen, maar via de Stich ting Nederlandse Dovenraad we ten we dat in talrijke situaties waarin de communicatie schijn baar goed verliep, er achteraf aller lei misverstanden bleken te be staan. De meeste mensen realise ren zich niet dat een groot gedeelte van de problemen, niet alleen door het het louter niet-kunnen-horen wordt veroorzaakt, maar ook door een beperkte taalschat. Bij doven moet alle taal, elk woord worden aangeleerd". De maatschappelijk werkster voert nog een argument aan: de privacy. "Doven of slechthorenden - voor deze groep geldt het natuur lijk ook - worden op deze manier niet gedwongen om een buur vrouw of familielid mee te nemen. Voor sommige mensen kan dat een groot obstakel zijn, waardoor pro blemen niet voldoende worden uit gesproken". Journaal Om een idee te krijgen waar do ven mee te maken krijgen, zetten we vanavond bij NOS-journaal van acht uur het geluid uit en proberen we al liplezend het gesproken woord te volgen. Volgens de Ne derlandse Tolkendienst voor Do ven zal dat niet meevallen. (Klopt!). Veel klanken lijken op elkaar (bv. p-b-m, v-w-f) of zijn zelfs helemaal niet te zien. Deskundigen schatten dat 25 procent te zien is, de rest is raadwerk. Beter wordt het als het spreken met gebaren wordt onder steund, maar dat is helaas een kunst waarvoor we naar de meer zuidelijke gebieden moeten afrei- De doventolken kunnen worden opgeroepen via de onlangs opge richte Nederlandse Tolkendienst voor Doven in Utrecht. Het AZL heeft overigens een eenvoudiger oplossing gevonden. Een van de' bij de organisatie aangesloten tol ken, Ria Laterveer, is woonachtig in Leiden. Na een aanvraag van een dove, arts of verpleegkundige wordt'zij door de maatschappelijke dienst van het AZL opgeroepen om op een bepaalde dag een dove patiënt terzijde te staan. De kosten daarvan komen voorlopig voor re kening van het ziekenhuis. De maatschappelijke dienst heeft een budget tot eind december. Daarna wordt bekeken of het experiment is aangeslagen en of definitief van de tolkendienst gebruik wordt ge maakt. Aangenendt: "Inmiddels - we zijn pas een paar weken bezig - hebben we al twee keer op verzoek van een dove een beroep op de tolk gedaan. Waar dat slagen vanaf hangt? Als het aan mij ligt, hangt dat nergens vanaf. Eigenlijk is het een voorziening waar men recht op heeft. Zeker in zo'n afhankelijke patiënt-arts relatie. Het is toch de bedoeling dat die twee elkaar be grijpen?" Buitenlanders Al jaren wordt er in en op kosten van het AZL gebruik gemaakt van tolken voor de in Nederland woonachtige buitenlanders. Met name de Turkse en Marokkaanse tolken zijn op bepaalde dagen druk bezet. "Dat loopt perfect", zegt Aangenendt tevreden. "Het is zelfs zo ingeburgerd dat wij daarin bijna geen rol meer spelen. Als er door de afdeling een afspraak wordt ge maakt, wordt er tegelijkertijd een afspraak met een tolk gemaakt. Dat gaat zonder problemen. Zo'n zelfde situatie moet er ook voor do ven gaan ontstaan". De Centrale Dienst Maatschappe lijk Werk die bemiddelt bij de aanvra gen is bereikbaar vial tel 071-263506/ 263462/263510. Muziek In café De Uyl van Hoogland treedt zondagmiddag de Haag se groep Bourbon Street op. De ze formatie speelt een menge ling van rock én blues met een vleugje symfonische rock. Aan vang 16.00 uur. Herfstvakantie Club- en buurthuis De Mirt- Honken (Driftstraat) organi seert komende week enkele acti viteiten in het kader van de herfstvakantie. Maandag wor den lampionnen gemaakt (10.00 en 13.30 uur) waarmee 's avonds om 19.00 uur een op tocht wordt gehouden. Dinsdag zijn er twee science-fictionfilms (13.30 en 15.30 uur) een woens dag is er kinderbingo (13.30 een 19.00 uur). De vroege aan vangstijden zijn voor de jong ste kinderen. LEIDEN - De scholen in de Ste venshof zijn sinds gisteren 'be woond'. Na een gezamenlijke ver huizing van de openbare, de pro testants christelijke en de katholie ke basisschool, werd de nieuwe be huizing betrokken. De drie scholen liggen pal naast elkaar en heten voortaan: de openbare school Ste venshof, de r.k. basisschool het Klankbord en de protestants christelijke school de Zwaluw. De leerlingen uit de Stevenshof maakten sinds het begin van het vorig schooljaar gebruik van de leeggekomen Antoniusschool in Zuid-West. Ze konden daarvoor met een speciale bus worden ver voerd. De verhuizing werd gisteroch tend gevierd met een feestelijke op tocht van de bushalte aan de Hele- ne Verburgstraat naar het scholen complex (zie foto) (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3