m Berdien denkt verder dan fluit lang is TV-rubriek Praatshows: 'Waait het hier te hard?' Niet erkende expositie in Moskou Ben Fey en Jan Schmitz op orgels Spanningsloze poëzie van Fermin Tempo bij Meesterserie-concert ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 PAGINA 33 door Nico Scheepmaker Dolly Boode (65) is geboren in Den Haag en was vele jaren cultureel ambtenaar in Leiden. Uit hoofde van die functie bemoeide ze zich met van alles, maar vooral met beeldende kunstenaars. Daarnaast is ze bekend in kringen van het ama teurtoneel. Ze regisseerde voorstellingen bij Litleris Sacrum ('De Revisor'), Toverlei ('De Wespen') en het Stedelijk Gymnasium. Heel graag zou ze zelf pro fessioneel actrice zijn geworden. Door financiële re denen liep ze in de jaren dertig de toneelschool mis. In 1981 was voor haar, zoals ze zelf zegt, "de koek op". Ziekte dwong haar afscheid te nemen van haar werk en het toneel. Tijd te over om te bridgen, te lezen en televisie te kijken. Dat doet ze dan ook veel vuldig, zij het selectief. Bij Sonja ben ik altijd geïnteres seerd in de onderwerpen die zij bij de horens neemt, en in de ma nier waarop zij zich teweerstelt, temidden van de opgeroepen emoties. Ik vond bijvoorbeeld dat zij zeer adequaat reageerde toen er opeens 'an intruder in the dust' verscheen, een binnendrin ger, die zich aan haar programma opdrong, omdat hij ook wel eens zijn zienswijze wilde geven over de krakers en hun antitoeristi- sche akties tegen hotels, rond vaartboten en (als uitglijjer) te gen de winkeliers in de Ferdi nand Bol. Wat doe je met zo'n man die zichzelf uitnodigt en het evenwicht verstoort binnen de groep van voor- en tegenstanders die al geformeerd is? Kalt stel len? Ja, maar het was Leo Hom zelf, nu eens niet in zijn functie van scheidsrechter, maar in die van stoffenhandelaar in de Ferdi nand Bolstraat. Die poeier je niet gemakkelijk af, bovendien: dat wil je ook eigenlijk niet, als pre sentatrice. Je wilt commotie, op schudding, sensatie, de spanning van het onverwachte, mits dat maar getemd en in redelijk veili ge banen kan worden geleid. De presentatrice als leeuwentem- ster! Sonja deed dat prima. Ze zette Leo Horn eerst even (bijna had ik buitenspel geschreven) op een zacht pitje, omdat ze nog met haar geïnviteerde gasten bezig was, en daarna gaf ze hem de ge legenheid zijn gram te spuien, waarbij hij, Leo Hom, op won- K&O Meesterserie-concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Dirigent James Conlon, soliste Imo gen Cooper, piano. Met werken van Wolfgang A. Mozart, Léos Janécek en Maurice Ravel. LEIDEN Op hoog niveau en in een adembenemend tempo opende gisteravond het Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon de Meester- serie-concerten van K&O met werken van Mozart, Janécek en Ravel in de Stadsgehoorzaal. De vims om de tempi op te voeren schijnt nog steeds niet te zijn uitgewoed, al vraagt men zich af hoe lang musici dit nog zonder doping kunnen preste ren. Voor de toehoorder in de Ch. Brontë op foto LONDEN Liefhebbers van 'Ja ne Eyre' kunnen zich eindelijk een waarheidsgetrouw beeld van de schrijfster vormen. In een archief van de National Portrait Gallery is de tot dusver enige bekend foto van de Engelse schrijfster Charlotte Brontë (1816-1850) gevonden, een opname uit de begintijd van de fo tografie. Volgens Brontë-biograaf Brian Wilks een ontdekking van de eerste orde. (foto AP) MOSKOU (AFP) - Het Sowjetpu- bliek kan momenteel in Moskou een tentoonstelling bezoeken van schilderijen van onafhankelijke kunstenaars, die zich onder andere hebben laten inspireren door het surrealisme, de pop-art en de ab stracte kunst. Ook mystiek en reli gie zijn geliefde thema's. Maar van het officiële socialistisch realisme is in de werken geen spoor terug te vinden. De tentoonstelling wordt gehou den door de „groep van twintig", een beweging van non-conformis tische schilders als Snegoer, Toe- manov en Jelisejev. Ook jongere schilders krijgen de kans hun werk te laten zien. De beweging werd tien jaar geleden bekend nadat hun schilderijen, die zij op een open terrein in een zuidelijke buitenwijk van Moskou ten toon hadden ge steld, op bevel van de autoriteiten door bulldozers werden vernietigd. De schilders, van wie de meesten niet uitsluitend van hun werk le ven, zijn lid van de bond van grafi sche kunsten in Moskou. Zij zijn echter geen lid van de officiële bond van kunstschilders, die er voor zorgt dat de artiesten hun werk zowel in de Sowjet-Unie als in het buitenland kunnen tonen en verkopen. derbaarlijke wijze naast Marcus Bakker verzeild raakte. Prachtig! Daar mankeerde niks aan. En toen alle krakers en hun gezellen bij het begin van het volgende nummer ook nog demonstratief en op hoge poten de zaal „en masse" verlieten, omdat met het zingen van „ik heb u lief, o Ne derland" als uitvloeisel van een nieuwe druk, geloof ik, van „Kun je nog zingen, zing dan mee", huns inziens de heilige ernst van hun kraakproblemen daarmee in de amusementssfeer werd ge trokken, toen reageerde Sonja ook op zeer gepaste wijze. Ze moest schateren van het lachen, en riep zoiets als: „Wie had ooit kunnen denken dat zij in zo'n liedje een tegenactie zouden zien!" Bij Adriaan van Dis ben ik al tijd hevig geïntrigeerd hoe hij zijn gasten zal benaderen, hoe hij ze zal aanpakken. Met sympa thie, met distantie, met verholen achterdocht, met beleefde scep- twintigste eeuw blijft het echter een aangename sensatie om Mo- zert's ouverture "Le nozze di Fi garo" zó virtuoos en spits te ho ren vertolken. Hoewel de tempi van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest dan in de vaart der volkeren zijn meegegaan lijkt het toch of James Conlon kans ziet om met totaal andere effecten, een authentieke Mozart of Ravel neer te zetten. Al zou Wolfgang A. Mozart zelf waarschijnlijk niet geweten hebben wat hij hoorde. Deze dynamische en extrover- - te stijl kenmerkte tevens het op treden van de Engelse pianiste Imogen Cooper in het concert voor piano en orkest nr. 25 in C. gr. t. van Mozart. Schitterend van Achter de schermen is men vrijwel onmiddellijk begonnen met het uitzetten van de lijnen, die moeten voorkomen dat Berdien Stenberg als de zoveelste ééndagsvlieg in de ze branche kan worden bijgeschre ven. Uiteraard paste daarin de voorbereiding voor een tweede el pee. Het resultaat vliegt sinds en kele weken de platenwinkels uit. Parallel loopt een veelvuldige ver schijning van Berdien op de vader landse televisie. In een door Paul Huf gefilmd Ster-spotje prijst zij haar nieuwe elpee 'Berdienerie' aan, terwijl de fluitiste eveneens te aanschouwen is in een serie van de Nederlandse Onderwijs Televisie( NOT). Al spelend met het vreemde bos wezen Wrompel verschaft zij infor matie over talrijke facetten van het wonen. Daarnaast is er momenteel een tournee met het Berdien Sten- berg Kwartet. Hierin treedt zij sa men met Wout van der Berg (fluit), Steven Hoogenberg (piano) en Ro ger Leppers (keyboards) op in en kele Nederlandse schouwburgen. Aansluitend volgt in november een bijna vier weken durend verblijf in Japan. Met het 33 muzikanten tel lende orkest van de befaamde Franse dirigent Paul Mauriat zul len daar 28 concerten worden gege ven. Opdat straks in Japan zo on geveer iedereen weet wie Berdien Stenberg is, zal zij daar in de ko- mende maanden 2800 maal te zien zijn in een tv-spotje waarin recla me wordt gemaakt voor de koffie- sis, met tegemoetkomendheid of als een bevriende schaker wie te vuur en te zwaard getackeld moet worden zonder dat er van vijandige gevoelens sprake is. De laatste methode gebruikte hij bij voorbeeld tegenover Bernard Levin, de verholen achterdocht was voor W. F. Hermans, de sym pathie was in de laatste uitzen ding voor Roald Dahl, en de be leefde scepsis voor Dries van Agt. Adriaan van Dis weet dan ook wel bijtijds terug te treden, zoals op het laatst toen hij de goede ka tholiek Van Agt de bekentenis ontfutselde dat deze al zeer lange tijd niet gebiecht had. De logi sche vraag waarom niet, wimpel de Van Agt af met te zeggen dat hij nu al wel genoeg gezegd had over dit onderwerp. Dit leek te betekenen: oké, ik ben katho liek, ik geloof, maar aan sommi ge aspecten van het r.k. geloof zoals de biecht, hecht ik niet zo veel waarde. techniek en soepelheid, stevig en vol expressie. Razend knap maar zonder al te veel diepgang. (Ei gentijds dus). Zeer boeiend bleek de "Idylle voor strijkers" een jeugdwerk van Léos Janócek, vol Slavische melodieën en ritmen. Veel ge durfder van instrumentatie en grilligheid van structuur was "De dorpsvedelaar" van Janécek waarbij de Rotterdamse vede laars bijzonder strak en span nend partij gaven. Na een wat 'kort' gehouden beginfase, groei de de "Bolero" van Ravel aan het slot van dit concert, met een ma- tematische precisie uit tot een laaiend vuurwerk van klanken. ANNEKE VAN VLIET. fabrikant die ook de Japanse tour nee financieel mogelijk maakt. De tijden, waarin Berdien haar vakantiereisjes bekostigde door het spelen in parken en straten van Londen en Parijs, lijken definitief verleden tijd. Aan de vooravond van de periode, waarin bewezen moet worden dat 'Rondo Russo' geen toevalstreffer was, sprak Dick Versteeg met haar. „Het is een ontzettend roman tisch werkstuk geworden", zegt ze over 'Berdienerie'. Er is minder ge bruik gemaakt van een vast ritme dan bij de eerste. Het is de bedoe ling dat we met deze elpee een nog groter publiek gaan bereiken. Want hoewel de eerste elpee fan tastisch heeft verkocht is er toch nog altijd een groot aantal mensen dat nog nooit van Berdien Sten berg heeft gehoord". - De van de elpee getrokken single 'Vivace' is niet verder geko men dan een 26e plaats op de hit parade. Nogal teleurstellend. „Ja, ik was ook niet zo blij met de keuze van de single door de platen maatschappij. Ik had zelf - en trouwens ook de anderen die di rect bij de produktie betrokken waren - het nummer de Habanera in het hoofd. Ik denk datje het pu bliek moet verrassen met iets heel nieuws, maar je weet hoe het werkt bij zo'n platenmaatschappij. De nieuwe single moest meer op Ron do Russo lijken en dus is gekozen Bij Jan Lenferink moet ik al tijd zo lachen. Soms echt hard la chen, als hij een van zijn razend snelle replieken geeft, maar ver der, op een zacht pitje, een beetje continu doorlachen om van alles en nog wat. Hij is een beetje sca breus (soms maakt hy iets ook scabreus door er voor alle zeker heid maar liever niet op door te gaan, zodat we denken: aha, sca breus!), een beetje brutaal ook, maar hij is vooral heel alert op wat er gezegd wordt en weet als geen ander een snelle riposte te plaatsen. Voor alle zekerheid pak ik nu de tweedelige Van Dale om riposte op te zoeken, ik sla hem open op pagina 2130 met links bovenin het trefwoord „sca breus" (gewaagd, schuin, onwel- voegelijk), over toeval gespro ken!, en vindt daarna bij riposte: „nastoot, nasteek" (bij het scher men). Bovendien weet Jan Lenferink op die manier de toon te zetten voor zijn eventuele twijfel, scep sis of wrevel ten aanzien van zijn gesprekspartner, zonder dat deze het zich hoeft aan te trekken. Zo vertelde Olaf de Landell, wiens naam je als Lan-dell met de klemtoon op de eerste letter greep blijkt te moeten uitspre ken, over de mysterieuze krach ten in de Oost, de goena-goena, waar hij in Indonesië frappante staaltjes van had meegemaakt, een tovenarij die in Nederland onmogelijk is, zei hij. „Omdat het hier teveel waait?" vraagt Jan Lenferink dan... Koningin bekroont kunstenaars AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix heeft gisteren in het paleis op de Dam in Amsterdam aan zes kunstenaars de Koninklijke Subsi dies voor de Vrije Schilderkunst 1984 uitgereikt. Deze bekroningen zijn bedoeld als aanmoediging voor jonge talentvolle schilders tot 35 jaar.De winnaars zijn dit jaar Bettie van Haaster, Conrad van de Ven en Willem van Weelden, allen uit Amsterdam, Frank Hutchison uit Groningen, Guus Koenraads uit Geldrop en Erik Pott uit Hilver sum. Zij ontvingen ieder 5.000 gul- den.De prijs is in 1872 door Koning Willem III ingesteld en is sinds dien jaarlijks toegekend met uit zondering van de oorlogsjaren. Mijn kijktijd ging in op vrijdag 5 oktober. Een eerder gemaakte bridge-afspraak werd niet afge zegd; naar 'Towering Inferno' zou ik, ondanks de indrukwek kende cast, toch niet gekeken hebben; na 'Threads' voorlopig geen rampenfilms meer. 'Suspi cion' van Hitchcock stond mij nog vaag bij, het weerzien was slaapverwekkend. Die late films zijn eigenlijk een pest. Zaterdagavond naar Wim Kan gekeken en naar Sonja Barend. Wim kan, deze keer voortreffe lijk geregistreerd, raakte als steeds gevoelig, geestig en sub tiel de spijker op de kop. Het was moeilijk je voor te stellen dat hij dood is. Daar tegenover Sonja, levend en wel, en extra provoce rend. De 'Playboy' straks als 'Vo gue' waarin bekende, al of niet tot de society behorende Neder landse vrouwen, esthetisch bloot afgebeeld in ontspannen hou ding. Pecunia non nolet (geld stinkt niet), de naam van het be drijf i.o. van de drie Tilburgse T.H.-studenten, maandagavond geïnterviewd door Karei van de Graaf. Misschien kunnen zij straks de Nederlandse 'Playboy' de weg wijzen voor het verkrij gen van subsidie. Geen begro tingspost meer voor emancipatie en Annelien, maar een royale pot voor tevreden en ontspannen vrouwen. Wie weet hoe zonnig alles er dan weer uit gaat zien! Zondagmiddag deed de VPRO een lofwaardige poging om een gezin met kinderen elk wat wils aan te bieden. Niet alles was even geslaagd, maar het streven was schoon. Voor nasynchroni- satie van kinderfilms zou meer geld moeten worden uitgetrok ken. De ondertiteling van de de tective-film kwam vrij zouteloos over. Bovendien kunnen niet alle kinderen die tot acht uur mogen opblijven al even vlot lezen. Van Wim T. Schippers moet je hou den. Ik houd niet van hem, maar dat zal wel aan mij liggen. Ook voor de nieuwe Engelse comedy serie 'Alfresco' zal ik niet thuis (foto Holvast) blijven. Genoten heb ik echter van ons inmiddels vaderlandse moderne ridder-toernooi: 'Adriaan van Dis meet zich metGasten en gastheer wa ren op hun best. Maandag maar weer eens naar Toppop gekeken. Als ze al swin gend in auto's stappen en op bo ten klimmen en dan opeens weer gaan huppelen in een park knap ik af. Natuurlijk 'Jane Eyre' niet gemist op België 2. Op 'Corona- tionstreet' zal ik mij voorlopig niet abonneren, evenmin als op de Fred Oster-show. Half Neder land hunkerend kijkend naar al die cadeaus voor een jong bruidspaar. Een stunt om het hu welijk weer te introduceren? Dinsdag, woensdag en donder dag ben ik zo nu en dan ook maar eens 's middags voor de kast gaan zitten. Ongelooflijk wat daar overdag allemaal in ge beurt. Een modeshow, de E.O. over 'Vrouw zijn', de 'Middag editie' van Aad van den Heuvel en Han van der Meer en niet te vergeten de drie dames Nelleke (KRO)? Marijke (TROS) en Tine voor Vivace. Voor hetzelfde geld was het goed gegaan, je kunt dat nooit van tevoren voorspellen. Ja, er is teveel op hetzelfde paard ge gokt. Wat overigens ditmaal ook heeft meegespeeld is het feit dat men wist dat na die single meteen een nieuwe elpee zou uitkomen, waar dat nummer ook op staat. Daarvan zijn er overigens al meer dan 50.000 verkocht". - Je repertoire omvat tot nu toe voornamelijk bestaand werk. Voor de nieuwe elpee heeft Louis van Dijk enkele nieuwe stukken ge schreven. Gaat dat in de toekomst wat vaker gebeuren? „Louis van Dijk heeft die stuk ken speciaal voor mij geschreven en we zijn inderdaad van plan dat langzaam maar zeker te gaan uit breiden. Dat zal op de derde elpee merkbaar zijn maar daarover praat ik liever nog niet. Ik wil niet te ver vooruit kijken". - Je lijkt nogal nuchter te blijven onder het succes dat je sinds Rondo Russo op grote schaal ten deel is ge vallen. Toch is je leven er ingrij pend dbor veranderd. „Dat is waar, maar ik ben ontzet tend nuchter en ik kan erg goed re lativeren. Toch ben ik een vrij emo tioneel mens. Maar gek genoeg heb ik dat plotselinge succes vrij ge makkelijk kunnen verwerken. Ik verbaas mij daar af en toe zelf over, omdat er toch heel wat met mij is gebeurd in dat ene jaar. Maar hoe je er ook tegenaan kijkt, het blijft natuurlijk gewoon m'n werk". - De manier waarop je je des tijds zelf hebt geïntroduceerd bij de platenmaatschappij is nogal opge vallen. ke (VOO* met elk hun eigen 'ma gazine'. Hun presentatie was in ieder geval goed en plpzierig om naar te kijken. Dinsdagavond de KRO en EO gelaten voor wat ze waren en op België naar "Interiors" van Woody Allen gekeken. Dat was weer even echt goed. Woensdagavond was het TROS-avond, dus moest er veel gelachen worden. 'Bananasplit', 't Andere net' en de 'Benny Hill- Show'. Alles op één avond. Dan valt het pas op hoe moeilijk het is om aldoor maar écht leuk te zijn. Kenny Everett op donderdag avond won het deze week. 'Ne derland C' pas later ingescha keld. Een cultureel programma, dus werd door Cox Habbema en Cees van Ede met de mensen ge sproken alsof zij in een kerk za ten. Voor het overige niets dan goeds er over. Donderdag: De jeugdfilm 'Gat in de grens' kwam eerlijk en goed gespeeld op mij over. Ben benieuwd hoe het verder gaat. 'RUR' kabbelde met Jan Lenfe rink gezellig en ongedwongen voort. De gasten waren zeker boeiend. Kees Mijnten in het programma 'De volgende vraag' begon rustig en beheerst, maar liet zijn gasten steeds minder uit spreken. De angst voor het over schrijden van de zendtijd speel de hem misschien parten. Ik vind dat bij een praatshow of bij een discussie met interessante informatie voor de kijkers de zendtijd moet kunnen worden overschreden, zoals dat in Duits land gebeurt. Maar bij ons in Ne derland staat daar altijd onver biddelijk als een waakhond de NOS klaar met tegenwoordig voor de derde keer hetzelfde journaal. Daar zou wat aan moe ten worden gedaan. Alhoewel, het "Zuilen-systeem" sluit één of meer werkelijk integere discus sieleiders, die iedereen de volle kans geven, bij voorbaat uit. De eindconclusie staat altijd al vast. Een onvolwassen gedoe! DOLLY BOODE „Ik heb zes platenmaatschappij en dezelfde brief gestuurd. Stuk voor stuk reageerde men positief en ik werd bij alle zes uitgenodigd voor een gesprek. Wat prikkelde in die brief was mijn vraag of het van uit commercieel oogpunt niet aan trekkelijk zou zijn om tussen de toenmalige gevestigde orde van mannelijke fluitisten een jonge vrouwelijke collega te zetten. Nou en toen hebben de meesten ver moedelijk gedacht: goh, die dame denkt iets verder dan haar fluit lang is. De idee er achter sprak dus aan. Dat het uiteindelijk Phono gram is geworden was een beetje toeval, want daar rolde ik meteen midden in een auditie". - Je lijkt bewust en gedoseerd aan de opbouw van je carrière te werken. Maar vergt én de promotie van een elpee, én een Nederlandse concerttournee en meteen daarna bijna vier weken door Japan toe ren, niet wat al te veel? „Het is inderdaad nogal zwaar en dat veelvuldige reizen gaat jc echt niet in de kou we kleren zitten. Ja pan wordt heel. zwaar, maar dat land is ontzettend belangrijk voor mij. Vergeet niet dat het op het ge bied van platenverkoop na Amen- ka het belangrijkste land ter we reld is. Als je daar succes hebt, is dat heel mooi". HOT HOUSE - Candy Dulfer, dochter van Hans, en Rinus Groeneveld spelen vanavond met hun band in Hot House op de zolder van het LVC-ge- bouw. Cor Willemse (piano),. Jan Velperlaan (bas) en Dick Baarse (drums) zorgen voor de begeleiding. Aanvang 22.00 uur. Sinds de fluitiste Berdien Stenberg met 'Rondo Russo' in een indrukwekkend aantal landen haar visitekaartje heeft afgege ven, is haar carrière in een aardig kolkende stroomversnelling verzeild geraakt. De verrassende verkoop van zowel single als langspeelplaat in vrijwel alle landen van Europa, Canada, Zuid-Amerika en het Verre Oosten, resulteerde in talrijke uit nodigingen voor radio- en televisieoptredens. Gehoord: Dubbel orgelconcert 20.15-21.00 uur Ben Fey in de Mare- kerk, 21.30-22.00 uur Jan Schimtz in de Hartebrugkerk. LEIDEN - "LEYDEN, 24 JU NI J Anno 1847: De Gemeente- Commissie besluit tot belangrij ke herstellingen over te gaan, daar het orgel, dat in omvang en zwaarte alleszins beantwoord aan de uitgebreidheid van het meer dan zeven eeuwen oude aanzienlijke kerkgebouw, in ge brekkige toestand verkeert. Wel ke den Gebroeders Lohman zal worden opgedragen". Dit citaat komt uit het Leidsch Dagblad van 137 jaar geleden. Anno 1984 zet de Stichting Orgelstad Lei den zich in voor behoud en her stel van dit zelfde orgel, van de Pieterskerk, evenals voor alle an dere historische orgels in de bin nenstad. In het kader van deze doelstel ling waren gisteravond twee or gelconcerten te beluisteren, waarvan de opbrengst voor het werk van deze stichting is. Voor de pauze kon men luisteren in de Marekerk naar de vaste organist Ben Fey. Het hele concert speel de hij strak en ingetogen, wat bij zonder overkwam door de goede akoestiek en uitstekend paste bij de toch beperkte mogelijkheden van dit orgel. De variationen "Mein junges Leben hat ein End" van Swee- linck zijn zonder climax opge bouwd. Ben Fey legde weinig ac centen, zodat het geheel wél mooi maar wat spanningsloos klonk. Het thema in de Fuga in C-dur van Buxtehude werd beur telings door linker- en rechter hand zeer beheerst en krachtig gespeeld. In de pauze liep het zestigtal belangstellenden naar de Harte brugkerk, waar Jan Schmitz het concert voortzette. Door de hoge vochtigheidsgraad in de kerk had de organist te kampen met zg. hangende tonen. Dit robuuste instrument, gebouwd door de Utrechtse or gelmaker Maarschalkerveen, is uitermate geschikt voor het ver tolken van werken uit de Franse orgelliteratuur. De Cantabile van C. Franck en het verrassende An dante van L.J. Lefébvre Wely kwamen dan ook veel meer tot hun recht dan een Pastorale van Bach. Ook klonk dit romantisch orgel uitstekend bij de Toccata, fuga en hymne over "Ave Ma- riastella" van F. Peeters. Dit mo dernste stuk van de avond, waar van de Hymne majestueus ge speeld werd, vormde een waar dig slot als een lofzang op het historisch kerkorgel. LIDY VAN DER SPEK. "Het jaagt in de dagmarkt", ge maakt en gespeeld door Hubert Fer min. Regie: Annette Apon. Decor: Rob van Dolron. Muziek: Kees van Zeist. Produktie van de Toneel schuur Haarlem. Gezien op 12 okto ber in het LAK-theater. LEIDEN Een speelvlak aan vier kanten begrensd door een over een rek hangende, op ha spels opgerolde en verder los over de grond slingerende tuins lang waaruit aan het eind voort durend water druppelt in een plastic bekertje: symbool voor de tijd die gestadig doortikt ter wijl een schrijver pogingen doet zijn dichterlijke inspiratie op gang te brengen en in goede ba nen te leiden. Bedachtzaam rondstappend of zittend aan zijn hoge tafel voor zijn lege schrijf machine spreekt hij hardop zyn bedenksels uit. Stel: je loopt in de dagmarkt, je gaat op de grond zitten en je ob serveert de consternatie die- er ontstaat bij de bedrijfsleider, de magazijnbediende en de juf frouw van kassa A. Dat wat in werkelijkheid een paar minuten in beslag neemt, genoeg om met zachte drang de straat op te wor den gezet, groeit in de gedachten van de schrijver uit tot een vol uur meedrijven op de stroom van zijn associaties. De man onderbreekt zijn ge dachten slechts om met vaste re gelmaat een nieuw bekertje on der de druppelende slang te zet ten en het volle toe te voegen aan een rijtje van uiteindelijk zo'n veertig bekertjes. Ik ben bang dat deze dwingende symboliek van langzaam verstrijkende tijd de toeschouwers gisteravond al snel in haar greep kreeg. Bij be kertje tien begon mijn buurman al op z'n horloge te kijken, om bij bekertje twintig voor het eerst even in slaap te vallen. Theatraal gebeurde er niets dat enige spanning opriep. De schrij ver zei zijn tekst en wisselde zijn bekertjes en bleef tot het einde toe bedachtzaam formuleren. Even leek hy nog met zijn kruk te gaan gooien, maar zelfs dat bleef ons bespaard. Hubert Fermin had zyn eigen poëtische tekst beter aan een an der kunnen geven om geënsce neerd te worden, zodat die wat objectiever op z'n ware theatrale mogelijkheden bekeken had kunnen worden. En wat betreft het LAK-theater neem ik maar aan dat deze voorstelling onge zien en uit loyaliteitsoverwegin gen is overgenomen van het zus- tertheater in Haarlem. MARC VAN DER VELDEN

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 33