Mensenredder wacht na kwart eeuw nog op eerste bedankje Recordpoging centraal bij liefdadigheidsactie Voorschotense binnensport hoopt op tweede sporthal Dijk breekt door in Voorschoten PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 OEGSTGEEST Met als doel de kosten van een chauffeur, het on derhoud en de benzine van een rol stoelbus te kunnen financieren, zullen verpleeghuis Van Wijckers- looth en café-restaurant "De Roo- de Leeuw" in Oegstgeest van 1 tot en met 4 november een liefdadig heidsactie houden. Het hoogte punt van de actie zal zijn een po ging het wereldrecord klaverjassen te breken. Dat record staat mo menteel op 84 uur en 39 minuten. P.van Rijn, één van de organisa toren, daarover: "We wilden eerst gaan biljarten, maar dat record stond een beetje te hoog, namelijk op 110 uur. Toen bladerden we ver der in het Guiness Book of Re cords en zagen dat het record kla verjassen nog niet zó hoog stond. Dat record stond toen op 72 uur. Intussen staat het op 84 uur en 39 minuten, maar we hebben besloten die twaalf uur er maar bij te ne men". Op dit moment hebben zich twaalf kaarters, dat is drie tafels, bereid verklaard aan de recordpo ging mee te doen. Een vierde tafel is nog onzeker. Het klaveijassen begint op donderdag 1 november om acht uur 's morgens in "De Roode Leeuw" aan de Dorpsstraat, Oegstgeest. De poging zal officieel zijn dus, indien het record wordt gebroken, ook worden vermeld in het Guiness Book of Records. Sommige deelnemers moesten hiervoor by hun baas twee dagen vrij nemen. Ook een aantal huis vrouwen en jongeren zal meedoen. Zij gaan proberen meer dan 84 uur zonder slaap door te kaarten. Van Ryn: "We gaan het proberen en we zien wel waar het schip strandt". De deelnemers hebben volgens de reglementen recht op vijf minu ten rust Der uur. Die vijf minuten mogen ten hoogste tot vijftien mi nuten per drie uur worden opge spaard. Tijdens de recordpoging zullen de klaverjassers vitamine- rijk voedsel zoals fruit te eten krij gen. Buiten het kaarten staat er nóg een aantal evenementen op het programma die geld zullen moeten opleveren voor de rolstoelbus. Op het parkeerterrein van het café-res taurant zal een tent worden opge zet. In deze tent zal op 1 november een antiek- en oude spullenveiling worden gehouden die wordt geor ganiseerd door de Rotaryclub Lei- den-West. Allerlei soorten spullen zullen bij opbod worden verkocht. De veiling begint om 20.30 uur. De dag erna zal de toneelvereni ging "AA en de medeklinkers" uit Rijnsburg in diezelfde tent een to neelvoorstelling geven. Het wordt een klucht in drie bedrijven, die begint om 20.30 uur. De entree is tien gulden. Op 3 november ver zorgt The Originall Evergreen Jazzband uit Leiden een jazz avond. In het voorprogramma treedt op de Oegstgeester formatie Arrijathe. De avond begint om 20.30 uur en de toegangsprijs is vijf gulden. Ten slotte zal op 4 november om 10.00 uur een straatvoetbaltoernooi beginnen op het parkeerterrein van het transportbedrijf naast "De Roode Leeuw". Er zal worden ge speeld volgens de zaalvoetbalre- gels. Deelnemers zijn een achttal bedrijven uit de regio die gevraagd zijn tevens een schenking te doen ten bate van de rolstoelbus. De ac tie wordt die dag afgesloten met een dansavond. Muziek zal worden verzorgd door de Blue Birds uit Roelofarendsveen. De dansavond èn de actie eindigen om 1.00 uur. OEGSTGEEST/WASSENAAR Zijn debuut als mensenredder verliep ronduit jammer lijk. Vijftien, zestien jaar zal Ruud van Velzen zijn geweest toen de langverwachte kreet over het Wassenaarse strand schalde: "Een drenkeling". Ruud aarzelde geen moment. Zijn grote kans was daar. Hij zou nu kunnen laten zien dat hij als lid van de reddingsbrigade tot meer in staat was dan alleen het schrobben van de vloer. Hoe anders liep het. Het mensenreddertje struikelde over een ketting en zijn plichtsbe trachting ging letterlijk ten onder: Ruud van Velzen (nu 40) werd onder de voet gelopen. Zijn eerste drenkeling zag hij vanaf zijn benarde positie op de grond alleen nog maar wegdragen. De Oegstgeestenaar kan er nu, pre cies 25 jaar later, smakelijk om la chen. Niet in de laatste plaats om dat hij later nog genoeg kansen kreeg om zich een waar mensen redder te tonen. Want de zee is wild en onberekenbaar, en er zijn op ge zette tijden heus wel zwemmers die in moeilijkheden komen. Als strandvacht van de Wassenaarse Reddingsbrigade staat hij paraat gedurende de weekeinden en een fors aantal vrije dagen. De vraag rijst onmiddellijk hoe veel zwemmers de mensenredder in die kwart eeuw het leven heeft gered. Maar dat kan Van Velzen niet zo één twee drie vertellen. Want: wat is precies een redding? "Een klein jongetje dat te ver in zee is gegaan en dat je nog net aan z'n Als gevolg van een techni sche storing aan de druk pers is gisteren een deel van de oplage met vertra ging gedrukt, waardoor de' bezorging van de krant voor een deel ernstig werd verlaat. Wij bieden abonnees die hiervan hinder hebben on dervonden onze excuses aan voor dit ongerief. Direktie Leidsch Dagblad. kuifje kunt vatten, is dat een red ding? Misschien was 'ie anders ver dronken, misschien ook had het joch na veel gespartel zelf aan de kant kunnen komen. Dat wéét je niet. En om nu te zeggen: gut, wat een rédding.... nee". Gevaar Veel spectaculairder zijn natuur lijk de verhalen over kolkende gol ven, schreeuwende drenkelingen en noeste redders die voor ieders leven vechten. Een complete vlieg tuigbemanning die na een nood- door Miep Hoenson landing uit het water moet worden gehaald. Een zeilboot met averij. Een zwemmer die tevergeefs tegen de golven op worstelt. Dat soort operaties dus, waarbij Van Velzen zelf ook wel eens bijna ten onder is gegaan omdat hij niet meer wist wat boven en wat onder was temid den van de metershoge golven. "Vergis je niet: de zee mag nooit worden onderschat. De zee, die laat een hoop toe, maar hij bepaalt het uiteindelijk allemaal wel zelf. Maar op dat moment besef je dat niet. Dan houd je je adem in en hoop je dat het goed afloopt. Pas later draait de hele redding zich weer als een film in je hoofd af'. Van Velzen verhult niet dat het vrijwilligerswerk voor de redders zelf ook niet van gevaren ontbloot is, maar het is er in de loop der ja ren wel steeds veiliger op gewor den. "Of je nu met een roeiboot door de hoge golven heen moet, of met een snelle rubberboot. Dat scheelt een hoop", zegt de man die zoveel mogelijk het hoofd zelf bo ven water wil houden. Helemaal subsidieloos is de Wassenaarse Reddings Brigade na ruim 50 jaar niet meer, maar de leden zelf wor den er niet voor betaald. Van Vel zen zou dat ook niet willen. Je doet je werk, en je doet het met liefde. Punt uit. Bloemen of bedankjes heeft hij nimmer ontvangen ("Waarschijn lijk schaamden de mensen die wer den gered zich ervoor dat ze hulp nodig hadden"), maar eer van zijn werk heeft hij toch wel. Triomfan telijk vertelt hij dat er in 30 jaar nie mand meer is verdronken aan de Wassenaarse Slag. Soorten baders De mensenredder onderscheidt twee soorten strandbezoekers. De zwemmer, die door overmoed of onbekendheid met de zee te ver Oegstgeestenaar Ruud van Velzen met zijn zoontje op het strand. Een strand waar hij geen genoeg van kan krijgen. (eigen foto) gaat en in paniek raakt ("die pa niek is de grootste vijand"). Dan heb je de baders die niet of niet goed kunnen zwemmen, even wil len pootjebaden en prompt te ver gaan. Kinderen vormen weer een heel aparte groep. Die willen op een overvol strand nog wel eens zoekraken en ook dergelijke hart verscheurende situaties moet de reddingsbrigade oplossen. Dat lukt wonderwel altijd. Ze komen altijd weer boven water, weet Van Velzen. Als er wel een kind, maar geen ouder is plegen de redders te kijken waar de wind vandaan komt. "Want kinderen lopen meestal met de wind mee, en ze zijn soms in staat om kilometers af te leggen. Dan krijg je hier in Was senaar een kind dat eigenlijk in Katwijk of Scheveningen thuis hoort". De mensen van de reddingsbri gade zijn eigenlijk net kloeken. Zo veel mogelijk trachten ze hun 'schaapjes' bij elkaar te drijven. Dat is overzichtelijker. Maar de ge middelde badgast is anno 1984 niet meer zo onder de indruk als hij zo'n kloeke redder ontwaart. Van Velzen geeft toe dat de zwemmers van nu niet automatisch meer alle bevelen opvolgt én dat de mensen van de brigade qpk wel eens autori tair kunnen overkomen. Maar een excuus heeft hij bij de hand: je hebt vaak niet de tijd en de gele genheid om uit te leggen waarom je wilt dat ze iets doen of laten. Een zogeheten zwin bijvoorbeeld (het gedeelte tussen de eerste zand bank en het strand) pleegt pijlsnel vol te lopen en de meute moet daar kordaat op worden gewezen, an ders weet ze niet wat er gebeurt als de grond onder de voeten ver dwijnt. Voor de reddingsbrigade is het in zo'n situatie ook zaak om het grut er snel af te vegen. "Maar leg dat allemaal maar eens uit". Voor de argeloze badgast mag het lijken of het seizoen voorbij is, voor de mensenredder houdt het werk nooit op. Goed, er zijn dan geen vuurtjesstokers die zichzelf per ongeluk in brand steken en er ligt zelden een verdacht verlaten hoopje kleren in het zand, maar het werk achter de schermen gaat on verdroten door. Van Velzen ver zorgt de EHBO-opleidingen zowel voor de brigade zelf als voor een ploeg mensen uit Leiderdorp. De opleidingen zwemmend redden gaan ook gewoon door. Het mate riaal dient juist in deze tijd te wor den onderhouden. Al met al is hij heel wat winteravondjes zoet met het preventieve werk. Het geven van zwemles is nu eenmaal een handige methode om het aantal verdrinkingen in te dammen. Zomer of winter, nooit gaat het strand hem vervelen ("Ik kan er ie dere dag wel zitten"). De brigade evenmin, hoewel hij op zijn 40-ste wel een veteraan wordt. De meeste leden zijn twintig, vijfentwintig jaar. Dan houden ze het reddings werk voor gezien. ("D'r zitten nu jongens van vijftien met wier moe der ik nog heb gestoeid", grijnst hij). Zo niet de Oegstgeestenaar, die zijn bróód verdient bij de Raad van State in Den Haag. Hij is blijven hangen - en zijn echtgenote met hem. "Als je me nog eens wilt zien, moet je ook maar bij de club ko men", zou hij tijdens de kennisma- kingstijd tegen haar hebben ge zegd. Fysiek kan hij het allemaal nog behappen, al voelt hij zich na een 'beetje' redding geestelijk en licha melijk leeg. Bijtanken is er ook tij dens een vakantie niet bij. Heel wat vrije dagen gaan richting Was senaarse Slag. Trouwens, zet .Van Velzen tijdens een vakantie op een strand in Spapje neer en zijn ogen schieten nog van links naar rechts. Mensen willen redden, dat is in zijn bloed gaan zitten. Autobrand LEIDEN - Op het terrein van de fir ma Zitman aan de Sumatrastraat is vannacht omstreeks drie uur een vrachtwagen volledig uitgebrand. De politie is er vrijwel zeker van dat de wagen in brand is gestoken. ZATERDAG gracht, koffiebar-avond Youth for Christ, 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'The Shining' van Stanley Kubrick, 21.15 Hector Olivera, 20 en 22.15 c Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, informatie avond 'Casa Materna', 20.15 uur. Jeugdhonk Meerburg - disco, 19.30 uur. treden 'La Danza Moderna', r ZONDAG Leiden Groenoordhallen - Zuidhollandse snuf- felmarkt, 10-17.30 uur. De Uyl van Hoogland - Nieuwstraat, popgroep Bourbon, 16 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'No habre mas penas ni olvido' van Hector Olivera, 20 en 22.15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Swifttoer en Bataven organiseren strandloop in Noordwijk, start om 11 uur op de boulevard, inl. 01717-6689. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Leiderdorp Muzenhof- Gordijnsingel, koffieconcert •Parnassos-blaaskwintet, 12.30 uur. Oegstgeest Drieluik - Geversstraat 37, koffieconcert Kager Ensemble, 12 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, clave- cimbelconcert Michael Latcham, 12.30- 14 uur. Vrouw gewond LEIDEN- Een 36-jarige vrouw uit Voorschoten is ernstig gewond ge raakt aan haar hoofd bij een ver keersongeluk ter hoogte van de Ter Waddingbrug. Komende van de ventweg gaf de fietsende vrouw geen voorrang aan een auto die richting Leiden reed. Zij is overge bracht naar het Elizabethzieken- huis in Leiderdorp. Familiecel LEIDEN - De politie heeft gister avond op de Botermarkt twee boers van 19 en 25 jaar opgepakt die aanvankelijk met elkaar aan het knokken waren. Surveilleren de politiemensen in burger wilden de vechtenden uit elkaar halen, maar plotsklaps gingen de broe ders eensgezind de agenten te lijf.' Na versterking van de politie wer den zij overgebracht naar het bu reau. Even later meldde zich daar de vader van het duo. De man wei gerde het bureau te verlaten zon der zijn zoons. Daarop ontstond ook enig tumult op het bureau waarna ook hij werd opgesloten. Niemand raakte gewond. Ook wethouder Marselis ziet mogelijkheden VOORSCHOTEN - Voor schoten lijkt voorzichtig af te stevenen op een tweede sporthal, aangebouwd te gen de bestaande sporthal. Uit een gemeentelijk onder zoek blijkt dat een dergelij ke voorziening voor 80 pro cent gevuld zou kunnen worden. En gisteravond, bij de opening van de verbouwde sporthalkantine, zei sportwethouder L. Marselis (CDA) dat de gemeente "over de investe ring die een dergelijke hal vergt, wel kan heenkomen". Het zal ech ter erg lastig worden om de exploi tatiekosten op een beetje aan vaardbaar niveau te krijgen, voer de hij aan. De binnensportverenigingen zien dat positiever in. J. van den Hazel, voorzitter van de overkoe pelende organisatie voor de zes binnensportverenenigingen, de stichting binnensport Voorscho ten, voert aan dat de exploitatie dekkend te krijgen is wanneer de gemeente drie ton beschikbaar stelt voor de sporthal en garant staat voor een lening van negen ton. Voorwaarde is dan wel dat de verenigingen het complex gaan be heren. Volgens de voorzitter is dat geen probleem. "Als we een kanti ne kunnen beheren, kunnen we ook een zaal onder onze hoede ne men", opperde hij optimistisch. "Wat mij betreft kan binnen een half jaar de eerste paal de grond in op het grasveldje voor de sport hal". Rapport Waarschijnlijk zal dit wel iets langer duren. Eerst moet het rap port over de wenselijkheid van een tweede sporthal worden afgerond. Waarschijnlijk gebeurt dit volgen de week, na een vergadering van een speciale werkgroep. Deze werkgroep bestaat uit drie verte genwoordigers van de stichting binnensport, twee ambtenaren en een architect, die door de stichting in de arm is genomen. Deze architect heeft al een ruwe schets gemaakt voor een sporthal met een netto vloeroppervlak van 42 meter bij 22 meter. Dit is iets kleiner dan de huidige sporthal, die een netto vloeroppervlak heeft van 42 meter bij 30 meter. De nieu we sporthal hoeft echter niet voor wedstrijden te worden gebruikt. Het moet een trainingshal worden, zonder tribunes. Naast de hal, te gen de bestaande kantine aan, zijn drie (vergader)ruimtes voor vereni gingen gepland. Ook moeten er vier kleedkamers bij komen, zo zal waarschijnlijk in het rapport ko men te staan. Ook de behoeftecijfers zullen een plaatsje krijgen in het boek werkje. Gemeente-ambtenaren onthullen alvast dat deze cijfers gunstig zijn: de nieuwe hal is per week 1.611 klokuren bezet. Zij noe men dit een zeer goede score. Het ligt slechts een kleine 400 klokuren onder het maximum. "En de erva ring leert dat aanbod behoefte kweekt", aldus ambtenaar K. Kort- leever. "Met andere woorden: de zaal zit zó vol". Scheefgroei Dat de behoefte aan een tweede zaal zo groot is, komt doordat veel binnensportver enigingen in andere zalen in Voor schoten spelen, zoals de gymzaal van de Engelse school. Enkele ver enigingen moeten zelfs uitwijken naar Leiden. Ook hebben meerde re clubs aangekondigd de sporthal gedurende meer uren te wijlen hu ren zodra dat mogelijk is. Dan kun nen de wachtlijsten worden weg gewerkt. In een felle speech greep Van den Hazel deze gegevens aan om te betogen dat de binnensport enorm is achtergesteld ten opzichte van de buitensport. "Kijk maar eens naar de voetballers: moeten die in Leiden trainen? Nee! En kijk eens naar dat kunstgrasveld voor hoc key van één miljoen. Voor die prijs bouw je bijna een hele sporthal". Hij voerde vervolgens aan dat de bezettingsgraad van de velden te genvalt. "Op een voetbalveld spe len 100 mensen in een weekeinde. De sporthal daarentegen is de hele dag vol", aldus Van den Hazel. Ook bleek de scheefgroei volgens hem uit de rekeningen die de verschil lende takken van sport krijgen. De binnensporters moeten een veel hoger percentage ophoesten van de kosten die de gemeente voor hun sportaccommodatie maakt dan de buitensporters. Op prestaties kan de wethouder in ieder geval niet zijn afgegaan bij het opstellen van zijn beleid. De binnensporters spelen veel hoger dan buitensporters, zo besloot Van den Hazel zijn klaagzang: "Terwijl de Voorschotense voetbal- en hoc keyclubs amper het landelijke ni veau halen, spelen plaatselijke vol leybal- en badmintonploegen op zeer hoog landelijk niveau". Marselis zelf bleef rustig onder de aantijgingen. Hij reageerde met de woorden: "Ik wil niet beweren dat U ongelijk heeft. U moet wél rekenen dat de binnensporten pas de laatste jaren meer accent heb ben gekregen". Ook voerde hij aan dat het ontwikkelen van plannen altijd enige tijd in beslag neemt. Bij de sporthal zal dat eveneens het geval zijn. Op zijn vroegst komt het rapport over de tweede sporthal in november in de gemeenteraad. En wanneer de raad het licht op groen zet, moet eerst het bestemmings plan van het grasveldje voor de sporthal worden gewijzigd. Dit kan echter binnen enkele maanden ge beurd zijn via een eenvoudige pla nologische procedure. OEGSTGEEST - Een Alphenaar heeft vannacht vier geparkeerd staande auto's aan de Warmonder- weg in Oegstgeest geramd. De man wilde iets pakken in zijn auto en verloor daarbij hoogstwaarschijn lijk de macht over het stuur. De vier auto's werden flink vernield. Zelf kwam hij met de schrik vrij. VOORSCHOTEN - Dijkdoor braak in Voorschoten: graafmachi nes trachten het water in te dam men, nadat een flink stuk land bij Bijdorp onder water was gelopen. De dijk heeft het hoogstwaarschijn lijk begeven door het drainage werk, waardoor de tegendruk weg viel. Vanaf de Vliet tot aan het klooster stond het ineens blank. Ook een stukje Essenlaan viel ten prooi aan het water, dat op sommi ge plaatsen wel een meter hoog stond. Gelukkig kwam geen van de huizen van de naastgelegen nieuw bouwwijk onder water. Zodra de dijkdoorbraak gister morgen werd ontdekt toog men aan het werk om het gat te dichten. Het water werd met behulp van twee pompen weggezogen. Het karwei kon grotendeels gisteren worden geklaard (Foto Holvast) Marselis niet langer kamp lintj loen es- knipp en: VOORSCHOTEN - Welzijns wethouder L. Marselis lijkt zijn officieuze titel als kampioen- lintjesknipper van Voorscho ten te hebben verspeeld. Bij de binnensportverenigingen hoeft hij -in elk geval niets meer te openen, ontevreden als zij zijn over zijn beleid. Ook de sporthalkantine, die voor ruim 60.000 gulden is op geknapt door de binnensport verenigingen, mocht hij giste ren niet officieel in gebruik stellen. Dat deden jeugdleden van de zes clubs, die Marselis een tekening aanboden van de nieuwe sporthal (zie elders op deze pagina). Een voorzitter van een bin nensportvereniging, die liever niet met zijn naam in de krant wil, vertelt dat het geen mo ment is opgekomen in de hoofden van de verenigingen de wethouder te laten opdra ven met schaar of pistool. "Toen de vraag werd gesteld wie het gebeuren moest ope nen, zei iedereen meteen: nou, in ieder geval nfet Marselis". De voorzitter verbaasde zich daar niet over. "Er wordt hier maar wat aangeklooid op sport beleid", voert hij aan. "En Mar selis is daar verantwoordelijk voor", (zie ook de passage over scheefgroei in het sporthal-arti kel). LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85.50 Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Losse r Commentaren. W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Een Sleuteltje opgeven: Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. n maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v. Damiate Holding BV Directie: G. Koopman Adj.dirN. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur: R D Paauw P J de Tombe (sport) A van Kaam(plv) W. C H. Schrama (feature) Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairc Rome. Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2