'Klachten over racisme zijn geen gezeur' Onderzoek en ontwikkeling zwaar onderbedeeld Programma mmende achterstand ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 EXTRA PAGINA 23 Neergestoken om huidskleur'. Dat bericht stond vorige week in deze krant. Een 25-jarige Hage naar had een 22-jarige stadge noot neergestoken; volgens de dader louter en alleen om dat de donkere huidskleur van de ander hem niet aan stond. De neergestoken man bracht het er levend van af, maar wie herinnert zich niet de dodelijke steken die de Antilliaanse jongen Kerwin Duinmeijer vorig jaar in Am sterdam werden toege bracht? Bovenstaande, schokkende ge beurtenissen halen de voorpagi na's. De meeste uitingen van ras senhaat en discriminatie op grond van huidskleur zijn subtie ler, blijven veelal buiten de pu bliciteit maar komen wel dage lijks voor. De wetenschappelijk onderzoekster Philomena Essed geeft in haar onlangs verschenen boek 'Alledaags Racisme' een uitgebreid relaas van allerlei kleine vormen van discriminatie waar kleurlingen regelmatig mee worden geconfronteerd (het ne geren door winkelpersoneel; de behandeling door politie, justitie en ziekenhuispersoneel; niet worden toegelaten in dancings; ontmoediging bij een studie; en zovoorts). Op een volgende week in Lei den te houden, vijfdaagse werk conferentie zal worden gepro beerd om meer inzicht te krijgen in achtergronden, voedingsbo dem en mogelijke bestrijdings- methoden van racisme en discri minatie. Veel verschillende vor men van discriminatie zullen de revue passeren, het accent valt daarbij op etnische groepen. Lisa Leijten en Roelf van Til, beiden deel uitmakend van het organisatiecomité, hopen dat de conferentie zal uitmonden in een aantal concrete voorstellen en aanbevelingen aan met name ge meentelijke instanties. Troetje Loewenthal, die in het recente verleden een aantal artikelen en lezingen heeft gewijd aan het on derwerp 'racisme en discrimina tie', tempert bij voorbaat te hoog gespannen verwachtingen, al acht zij de conferentie zeker een zinvolle zaak. Om verwarring en discussie over wat racisme en discrimina tie nu eigenlijk inhouden te voor komen, verwijst zij naar de stel- lingname van een gezaghebbend orgaan als de Verenigde Naties. Volgens de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens, daterend uit 1948, zijn alle mensen vrij en gelijk in rechten en waardigheid geboren, on geacht hun ras, kleur, geslacht, taal en godsdienst. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft in december 1965 een verdrag tot uitbanning van alle vormen van rassendiscrimi natie aangenomen. Bevoorrecht Alle drie gesprekspartners ge ven aan dat het fenomeen rassen discriminatie historische wortels heeft. Die wortels gaan terug naar de grote ontdekkingsreizen in de 15de eeuw toen blanken er dankzij hun technische superio riteit in slaagden de volkeren in Afrika, Azië en Amerika aan zich te onderwerpen. De gevolgen waren slavernij, slavenhandel, Op de volgende week in Leiden te houden werkconferentie over racisme en discriminatie - plaats van handeling is de Loui se de Coligny Scholengemeen schap aan de Kagerstraat - ko men diverse aspecten aan de or de. Bijgaand het programma met globale aanduidingen: - Maandag 15 oktober; 20.00 uur: inleiding conferentie. Spre kers zullen onder meer ingaan op de achtergronden en de ver schillende vormen van racisme en discriminatie. - Dinsdag 16 oktober; 10.00 uur: club- en buurthuiswerk (Hoe kun je als buurtwerker bij- vooorbeeld Turkse en Marok kaanse buurtbewoners berei ken?); 14.00 uur: media (Over beeldvorming en de mogelijk heden van andere invalshoe ken); 20.00 uur: godsdienst (Het bepalen van een houding jegens de islam); 20.00 uur: de positie van buitenlanders (Geschiede nis en achtergond-informatie). - Woensdag 17 oktober; 20.00 uur: huisvesting (Woningtoe wijzingsbeleid, met name in Leiden); 20.00 uur: horeca (Maatregelen tegen discrimine rende horecagelegenheden); 20.00 uur: de positie van vrou wen. - Donderdag 18 oktober; 20.00 uur: homodiscriminatie; 20.00 uur: algemeen beleid tegen dis criminatie en racisme (De rol van de gemeentelijke overheid); 20.00 uur: positie van de vrouw in de islam. - Vrijdag 19 oktober; 20.00 uur: politie en justitie (Vreem delingendienst en het instellen van een klachtenorgaan); 20.00 uur: gezondheidszorg; 20.00 uur: racistische partijen, in het bij zonder de Centrumpartij. De conferentieweek wordt za terdag 20 oktober afgesloten met een informatiemarkt van 11.00 uur tot 16.00 uur in de Hooglandse kerk. Tevens vin den er culturele activiteiten plaats op het terrein van mu ziek, dans en theater. Om ca. 14.00 uur volgt een samenvat ting van wat er tijdens de confe rentie naar voren is gekomen. Racisme en verschillende vormen van discriminatie komen volgende week aan de orde tijdens een vijfdaagse werkconferentie in Leiden die moet uitmonden in een aantal voorstellen en aanbevelingen naar tal van instanties. Bert Paauw sprak met drie nauw bij het onderwerp betrokkenen. "Mensen die klachten over racisme en discriminatie maar gezeur vinden weigeren doodeenvoudig in te zien hoe ernstig de situatie is en welk leed sommige mensen wordt berokkend". door Bert Paauw kolonialisme en een tot op de dag van vandaag volgehouden poging een bevoorrechte positie op politiek, economisch, sociaal en cultureel gebied vast te hou den. In de loop der eeuwen hebben blanken geprobeerd die praktij ken te rechtvaardigen door theo rieën te ontwikkelen als zouden blanken een hogere cultuur en godsdienst bezitten en een op voedkundige taak hebben ten aanzien van andere rassen. De rassentheorieën zijn inmiddels afdoende door de wetenschap weerlegd, maar de vooroordelen zijn gebleven. - Lisa Leijten: "Hoewel de meeste Turken, Marokkanen en Surinamers pas sinds de jaren zestig in ons landen, kom je merkwaardig genoeg in alle stre ken van Nederland dezelfde vooroordelen tegen. Of je nou in Groningen, Limburg of Zeeland bent, Surinamers zijn lui en dom, Turken en Marokkanen onder drukken hun vrouw en joden, om nog maar eens een groep te n, zijn gierig". "Die vooroordelen passen in een visie van wat beschaafd of onbeschaafd is. Van Nederlan ders wordt gezegd dat ze zo zui nig zijn, maar dat heeft verder geen consequenties. Daar wordt hoogstens wat lacherig over ge daan. Het ene vooroordeel heeft wel consequenties, het andere niet. Hetzelfde geldt voor ie mands uiterlijk. Heb je bijvoor beeld rood of blond haar, dan maakt dat voor het krijgen van een baan niets uit. Maar heb je donker kroeshaar, dan maakt dat wel degelijk iets uit". Troetje Loewenthal: "Door blanke Nederlanders wordt wel gezegd dat kleurlingen overge voelig zijn, onvriendelijkheden onmiddellijk uitleggen als discri minatie. Onzin. Mijn ervaring is dat mensen die iets als discrimi natie bestempelen daar meestal goed over hebben nagedacht. Het is namelijk helemaal niet zo prettig om voor jezelf toe te ge ven dat je wordt gediscrimi neerd. Men loopt soms dagen lang te piekeren, in gedachten wordt de situatie die zich heeft Economie Roelf van Til en Lisa Leijten zijn er van overtuigd dat de ver slechterde economische situatie veel te maken heeft met het steeds nadrukkelijker naar bui ten tredende racisme. "In de Westerse cultuur is een latent ra cisme aanwezig. In tijden van welvaart sluimert dat, maar wan neer het minder gaat komt dat naar buiten. En dan zijn er altijd wel mensen die het verwoorden, die hun kans schoon zien in be paalde tijden". Daarmee onder anderen doelend op Janmaat en zijn Centrumpartij. Troetje Loewenthal: "Ik vind het griezelig dat er nu een legale partij is die het racisme kanali seert. Als je naar de tv zit te kij ken loop je het gevaar met Jan maat te worden geconfronteerd die jou als kleurling of buitenlan der vertelt hoe vies en voos je bent en dat je maar beter kunt ophoepelen. De grondwet telt een verbod op het racisme, maar men staat wel een partij toe die het racisme openlijk propa geert". Lisa Leijten: "Het enge is dat de Centrumpartij het idee er pro beert in te hameren dat gekleur de mensen en buitenlanders de schuld van alle problemen zijn. Sommige Nederlanders zijn daar uiterst gevoelig voor. Mensen die zelf in de puree zitten krijgen een verklaring aangereikt voor hun situatie". Troetje Loewenthal: "Ook al zitten mensen in de puree, ik heb er geen begrijp voor dat zij op de Centrumpartij gaan stemmen. Je kunt uit onlust ook niet gaan stemmen of anarchist worden. Op een racistische partij stem men uit onlust, dat noem ik on lustgevoelens met een luchtje". Lisa Leijten: "Volgens mij neemt racisme toe. Ik ken Turk se en Marokkaanse mensen die al vijftien jaar in Zeeland wonen. Die hadden vroeger nauwelijks last van discriminatie. Ze wer den wel eens als een soort aapjes bekeken, kregen vragen in de trant van 'Hoe eten jullie?'. Nu is het veel grimmiger, krijgen ze opmerkingen naar hun hoofd als 'Rot op'. Troetje Loewenthal, zelf Antil liaanse van geboorte: "Vroeger zei men over de buitenlanders dat ze hier het vuile werk kwa men opknappen. Nu leeft het idee: ze pikken onze banen in. Het is inderdaad allemaal grim miger geworden. Kijk, ik hoef als kleurling niet aardig gevonden te worden door een blanke, maar ik wil wel dezelfde rechten en plichten". Campagne Dat brengt het gesprek op de vraag hoe racisme en discrimatie effectief zijn aan te pakken. Troetje Loewenthal verwoordt, met instemming van de anderen, de volgende mening: "Met het geven van voorlichting en een verbod van de Centrumpartij ben je er niet. Discriminerende gedragingen moeten voor de rechter worden gebracht, al weet ik best dat het bewijs soms moei lijk is te leveren". "Daarnaast is het nodig om een ideologische campagne te voe ren, die moet al op school begin nen. En dan bedoel ik niet een uurtje racismebestrijding per week. Wat me wel zinvol lijkt is het screenen van schoolboeken, want die staan vaak nog vol met onderwerpen die bepaalde beel den en vooroordelen bevestigen. Overigens moet die campagne niet alleen worden gevoerd in het onderwijs, ook in andere sec toren als de gezondheidszorg, de media, de politie is het hard no dig". "Wat in elk geval erg belang rijk is, is dat mensen optreden te gen racisme, inzien hoe ernstig het is en er iets tegen willen doen. Klachten moeten serieus worden genomen. Klagers moe ten niet voor zeurpieten worden uitgemaakt. Iemand zei laatst te gen mij: ik heb meer last van de anti-racisten dan van de racisten. Die opmerking geeft de denkwij ze van veel mensen aardig weer. Die mensen weigeren doodeen voudig in te zien hoe ernstig de situatie is en welk leed sommige mensen wordt berokkend". AFLEVERING 2 Het gaat de Nederlandse economie weer voor de wind. Ondernemingen, de multinationals voorop, maken weer forse winsten, ook al valt er in ondernemersland te noteren dat die winsten nog verder omhoog moeten. Met name de exportsector bloeit als nimmer tevoren. De voorspelde uitval van de binnenlandse consumptie is zo goed als uitgebleven. Eindelijk stagneert ook de groei van de werkloosheid. Minister Ruding van financiën kan opgewekt melden dat het met de volstrekt uit de hand gelopen overheidsuitgaven nu ook wat beter gaat: het tekort van de overheid slinkt, al gaat dat nog mondjesmaat. Toch zijn er ook gematigder lieden. Die beweren dat de keerzijde van deze medaille wordt gevormd door het sombere toekomstperspectief dat deze opleving maar tijdelijk zou zijn. Dat Nederland en Europa binnen afzienbare tijd pijnlijk zullen worden verrast door een nog heviger economische crisis, die weer het gevolg zou zijn van de enorme achterstand die dit werelddeel heeft op het gebied van nieuwe technologie. Of is deze vaststelling het gevolg van in tijden van economische teruggang dikwijls opduikend doemdenken? De regering-Van Agt-Terlouw. destijds al benieuwd naar het antwoord op deze vraag, legde hem twee jaar geleden voor aan een aantal deskundigen. Deze groep, aangevoerd door de Delftse hoogleraar Walter Zegveld, kwam dit vooijaar met haar conclusies. In een helder rapport („Naar een op de marktsector gericht technologiebeleid") stelt ze vast dat bedrijfsleven, overheid en wetenschap gezamenlijk de hand aan de ploeg moeten slaan om het verloren terrein op de wereldmarkt te heroveren en de geconstateerde achterstand eventueel zelfs om te zetten in een voorsprong op bepaalde gebieden. Verschillen Nederland loopt dus achter, volgens onder meer dit rapport. Hoe komen deze nog net door voormalig minister Terlouw van economische zaken aangetrokken deskundigen aan hun conclusies? Welnu, ze hebben Nederland - en ook Europa - op een aantal punten vergeleken met landen om ons heen en met voortrekkers in de wereldeconomie als Japan en de VS. De rapporteurs hebben bijvoorbeeld vastgesteld dat het Europese aandeel op de wereldmarkt voor hoogwaardige technologische produkten al sinds twintig jaar terugloopt in vergelijking met de voornaamste concurrenten: Japan en de VS. Ook vinden ze dat Nederland naar verhouding maar weinig uitgeeft aan onderzoek en ontwikkeling (research en development, R D in vakjargon). Dit jaar bijvoorbeeld, en dat kan als maatgevend worden beschouwd, geven overheid en bedrijfsleven respectievelijk 3,5 miljard en 4 miljard gulden uit aan R&D. Binnen het bedrijfsleven wordt van die 4 miljard zeventig procent besteed door de vijf multinationals die Nederland rijk is: Shell, Akzo, Philips, Unilever en DSM. Hiermee wijkt Nederland duidelijk af van wat in de rest van de wereld aan de gang is. In de meeste westerse landen zijn onderzoek en ontwikkeling over een veel bredere groep van het totale bedrijfsleven gespreid. Vergelijken we de hoogte van de R D-uitgaven van Nederland met die van een aantal andere landen, dan zien we markante verschillen. Bijvoorbeeld onze belangrijkste handelspartner West-Duitsland geeft hieraan naar verhouding bijna anderhalf maal zoveel uit, evenals Japan. Waarom is onderzoek en ontwikkeling zo belangrijk? Wil Nederland zijn huidige welvaartspeil ten minste handhaven of zelfs nog verhogen, dan, zo rapporteert de Projectgroep Technologiebeleid, moet Nederland streven „naar een toename van de produktie van technologisch geavanceerde, nieuwe produkten" en het bestaande industriële apparaat grondig moderniseren. Anders wordt het land zonder pardon de wereldmarkt af-geconcurreerd. Overeenstemming Na tal van gesprekken met ondernemers, wetenschappers, politici en vakbondsmensen blijkt iets dat in Nederland niet vaak voorkomt: iedereen is het met elkaar eens! Het land heeft een achterstand op het terrein van de toepassing van moderne techniëken. Over de oorzaken van die achterstand wordt verschillend gedacht. Ook bestaan er nuances in de mate van somberheid over Nederlands huidige positie. Maar het onderwerp blijkt ineens vanuit allerlei hoeken volop aandacht te krijgen. Dit zal bijvoorbeeld de Rotterdamse hoogleraar industriële economie, dr. P. A. Moerman, plezieren. De professor, afkomstig van de Planning and Operations Research Group van Philips, zegt in zijn minuscule kamertje ergens in een uithoek van de Erasmus universiteit: „Weiopen waanzinnig achter. Niemand beseft dat echt. Den Haag met. De Sociaal-Economische Raad niet. Wat daar gebeurt beschouw ik als marginaal geleuter! Als je ook kijkt naar het mediabeleid als het om technologie gaat... dat wordt naar Teleac verwezen! Tekenend! Omroepen zenden liever The A-team uit. Uitstekend! 't Is alleen jammer dat we over vijfjaar de centen niet meer hebben om The A-team uit te zenden!" Moerman heeft een somber beeld van de belangstelling die er voor moderne technologie bestaat. In het Haagse hoofdkantoor van de grootste werkgeversorganisatie VNO wordt minder zwartgallig tegen de gang van zaken aangekeken. VNO-directeur Ontwikkeling Bedrijfsleven, dr. G. de Jong: „Zo'n Moerman, die geeft wel een erg pessimistisch beeld. Ik ontmoet ook mensen die zeggen: op mijn terrein niet, daar zijn we juist toonaangevend in de wereld. Dus moetje voorzichtig zijn", vindt De Jong. „met in z'n algemeenheid te stellen dat we achterlopen. Maar, waar we ons bewust van zijn: we dreigen achterop te raken, gezien de snelheid waarmee de ontwikkelingen in de wereld gaan". Den Haag Met de instelling, twee jaar terug, van de projectgroep Technologiebeleid door de minister van economische zaken, ontluikt ook in de Haagse politiek voorzichtig enige belangstelling voor dit nogal ingewikkelde, en bij kiezers nauwelijks aansprekende beleidsterrein, waar tot dat moment D'66 het alleenrecht leek te hebben. De WD-fractie haalt informatica-specialist Bouke van der Kooij naar de Tweede Kamer, de socialist Jaap van der Doef waagt het zelfs om geheel op eigen houtje acht velletjes A-vier vol te pennen over het onderwerp. Van links tot rechts bestaat overeenstemming over het belang van een overheidsbeleid op het brede gebied van wetenschap en toegepaste technologie. De deskundigheid blijkt nog niet zo ver te reiken dat er al diepgaande meningsverschillen ontstaan. Het rapport-Zegveld, met de daaraan geniete aanbevelingen van het kabinet, wordt door de Kamer zonder noemenswaardig tegenvuur en derhalve ook zonder veel vuurwerk in de pers geaccepteerd. Het resulterende 'technologiebeleid' bestaat evenwel in hoofdzaak uit nauwelijks meer dan wat de Fransen vroeger als laissez faire betitelden: de overheid doet z'n best om wetenschap en bedrijfsleven zo min mogelijk voor de voeten te lopen. Daarnaast zijn enige miljoenenverslindende subsidieregelingen in het leven geroepen. De Innovatie Stimulerings Regeling onder meer, naar goed Haags gebruik afgekort tot Jnstir, voorziet in een jaarlijkse subsidiëring van onderzoek en ontwikkeling met f 220 miljoen tot 1989. Met deze riante regeling, die in de eerste plaats is bedoeld als investering in hersens (bedrijven of onderdelen ervan kunnen de loonkosten van onderzoek bij het ministerie declareren tot een bepaald maximumbedrag dat in de praktijk in de tonnen zal lopen) kan in principe iedere jonge onderzoeker zijn hobby bekostigen. Niet verbaasd De technologische achterstand van Nederland is niet alleen een kwestie van geld, vindt onder anderen het liberale Kamerlid Van der Kooij. „Ik ben niet verbaasd dat een heleboel bedrijven hebben stilgestaan", zegt hij. „Als hier iets moet veranderen, gaan eerst alle vakbonden recht overeind staan, dan protesteert alle werkoverleg en uiteindelijk gebeurt het te laat of helemaal niet. Het sociaal-economisch klimaat deugde tot voor kort totaal niet. De ondernemer werd ingepakt, winsten afgeroomd. Maar ook het management heeft het er by laten zitten", aldus de WD'er. Weer anderen gooien het erop dat de Nederlandse mentaliteit niet deugt voor een koppositie in het high tech-gebeuren. Nederlanders houden immers meer van zekerheid dan van risico's nemen, zo is de achterliggende gedachte. Daarom veranderen mensen in Nederland zelden van baan, geven bankiers alleen geld voor veilige projecten (een eis waaraan juist nieuw-technologische projecten dikwijls niet kunnen voldoen) en zit het onderwijs verstopt met behoudende lieden. Allemaal remmen op de ontwikkeling van nieuwigheden, te herleiden tot een volksaard? Niet alleen, zo zal uit de volgende aflevering blijken. Volgende week aflevering 3: 'We hebben lef nodig'. voorgedaan veelvuldig afge speeld en men houdt zichzelf voor dat die ander het vast niet zo kwaad heeft bedoeld. Men wil voor zichzelf vaak niet weten dat men is gediscrimeerd. Doe je dat wel, dan is de consequentie dat je er voor de rest van je leven mee wordt geconfronteerd. Heus, aan de conclusie van dis criminatie gaan diepgaande emoties vooraf'. Troetje Loewen thal (links), Roelf van Til en Lisa Leijten: "Met het geven van voor lichting en een verbod van de Centrumpartij ben je er niet". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23