@ufti3icutos ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 PAGINA 17 Aflevering 7 "Als het strakjes helemaal don ker is, gaan we de poort uit". Hij lachte geheimzinnig."Ik heb een prachtig middeltje, laat dat maar aan mij over. Heb je wat om mee te vechten?" Maar dat hadden we geen van beiden, en het eerste wat we gin gen doen was thuis een mes kapen en twee van de zwaarste wilgetak- ken snijden langs de onderzij van de binnenstadsmuur. Het was inmiddels helemaal donker geworden en samen gingen we op onderzoek uit. Het moest ongeveer acht uur zyn, ik had de omroeper al zo lang geleden gehoord. We zaten op de stadswal, even voorbij de Rijns- burgerpoort, die we altijd de Blau we noemden. Wij liepen niet in de gaten, want niemand kon een hand voor ogen zien. Ik dacht eigenlijk dat het zo donker was van een ge weldige bui, maar hoewel de wind begon op te steken regende het die hele avond niet. Wout van de Zijdgracht had al een hele poos niks gezegd, hij had alleen maar wat met z'n stok zitten zwaaien. Onder onze voeten, die over de muur hingen, was het wa ter van de buitenvest dat zachtjes bewoog onder de wind. Links van ons waren de donkere torens van de poort, en beneden op de straat hoorden we soms een soldaat, of al leen maar wat gerammel met helle baarden. Ik zat te prakkizeren hoe het nou moest, en begon net: "Hoe wou je nou...", toen ik ontdekte dat Wout stilletjes in zichzelf zat te la chen. Hij had natuurlijk wel in de gaten dat ik ongeduldig was. "Wacht even", fluisterde hij on nodig geheimzinnig, "hij is nou bij na ver genoeg weg". "Wie?" vroeg ik. "De andere", zei hij, en weer zat hij te grinniken. Toen stond hij op en zei: "Kom mee, het is tijd". En toen we van de stenen trappen afdaalden, vervolg de hij: "Om acht uur wisselt de sol daat op wacht. En die er nou staat, is een makkelijke. Dat zal je zien. Je hoeft niks te zeggen, alleen maar wat te knikken". Op een houten bankje zat de ou de poortwachter en naast hem leunde een hellebaardier. Wout liep recht op hen af. "Voor Sint-Margaretha, groot moeder". "Wat moet je?" zei de poort- wacht. "Grootmoeder in Sint-Margare tha, eieren", en hij klopte voorzich tig op z'n kleren, hoewel ik zeker wist dat daar geen eieren zaten. "Blijven jullie vannacht?" "Weten we niet. Misschien loopt het af'. De hellebaardier stond er onbe wogen bij en de oude portier krab de in z'n haren. "Ben je van de week al niet meer geweest?" vroeg hij toen. "Twee keer", loog Wout gemak kelijk, en daarna maakte de man '.et kleine deurtje open met een van zijn lange sleutels. Hij keek nog wel even wantrouwend naar mij, eigenlijk naar m'n wilgenstok, dacht ik, haalde toen zijn schou ders op en zei: "Vooruit maar". Toen we de brug over waren be gon Wout weer zachtjes te grinni ken. "Ze lopen er altijd in", zei hij, "maar laten we opschieten". Bui ten de Blauwe Poort was de weg geheel door hoge struiken omge ven, waarboven populieren uitre zen. De wind blies door de ritselen de blaren en tegen de nachtlucht staken de bomen donker af. Wij volgden de bochten van de slinge rende weg die hier eerst een beetje de grachtkant hield, en dan linksaf omboog naar de kant van de kloos ters. Het waren alle drie oude ge bouwen langs de weg naar Poel burg, en we wisten dat ze nog maar gedeeltelijk in gebruik waren. In Sint-Margeretha werden ernstig zieken, die men verdacht vond, verpleegd. En daarvan had Wout gebruik gemaakt om in de nacht buiten de wal te kunnen komen. We waren al vlug waar we zijn wilden. Sint-Aegten lag het verst van de weg af, helemaal in een ver wilderde en bijna ondoordringbare tuin. Een smalle vaart liep er ach terlangs, die op het Galgewater moest uitkomen. En bij de wete ring stond het hondehok. "We zijn toch te vroeg, voor ne genen komt er geen mens, dat zal je zien", zei Wout. "We moeten een goed plekje opzoeken". Als twee speurhonden slopen we om de rotte schuur heen, die zo bouwvallig was dat het eigenlijk onbegrijpelijk was dat hy nog overeind bleef. Waar de deur was, - er was een deur, en die kon zelfs met een dwarsbalk gesloten wor den, al stond hij eeuwig open, - waar de deur was, voerde een heel smal, met struiken overgroeid paadje naar het overschot van het klooster dat Sint-Aegten werd ge noemd, half ingestort en niet meer in gebruik, en, voor zover ik be greep, ook onbruikbaar. Een ideale plaats om geheime vergaderingen te houden (en jongensvechtpartij en). voor de tweede maal bij de open staande deur ontmoetten. "Dat dacht je maar", zei Wout, "zal ik je eens wat laten zien? Ik heb het zelf pas een week of wat geleden gevonden". Hij nam me mee naar de ruïne. Ik hoorde geritsel en geplons. Kik kers en vogels schenen zich uit de voeten te maken, als het tenminste geen ratten waren. Wij gingen door een openhangend raam naar bin nen. Zien konden we zo goed als niets, maar op de tast volgde ik die onbetaalbare Wout die me weer eens een avontuurtje ging bezor gen. Het was overigens niet de eer ste keer dat ik met hem op stap was. Een paar minuten minuten later zaten we op zo'n gewiekste plaats verstopt, dat ik bijna niet stil kon liggen van de lach. Hij had me naar een volmaakt ongeschonden kel dertje gebracht. Van onder zijn jak had hij z'n lantaarntje tevoor- schoon getoverd. En toen we het aangestoken hadden, had hij zelf het meest verbaasd gekeken. "Ik dacht een lege kelder te vin den, en kijk nou eens", zei hij. Er stonden banken, er hingen toort sen, klaar om aan te steken. Er la gen zelfs wapens. "We hebben de zaak bij de staart, vader", lachte hy opgewonden, "maar wat nou?" En toen deed ik m'n mooiste zet. "Kijk es", zei ik, en wees omhoog. Maar hij zag niks. Ik wees op een donkere spleet langs de kelderzolder, en ineens had hij het ook door. "Dat moet daarboven zijn", zei hy. We zoch ten een trap, maar die was er niet. We liepen terug, de kelder uit, om de hele ruïne heen, en kruipend tussen stenen, omgevallen muur tjes en door het dichtste struikge was dat ik ooit gezien heb, vonden we een hol, waarin we languit net konden liggen en met onze ogen door de spleet konden kijken. Daar lagen we en zwegen gerui me tijd. Als die Geuzen nog kwa men, vond ik, kwamen ze laat. Maar hoe gaat dat, wachten duurt nou eenmaal lang. En omdat het zo donker was leek het wel driemaal langer, want de kaars hadden we natuurlijk uitgedaan. Eigenlijk herinner ik me van die hele avond het best wat wij daar in die nauwe schuilplaats elkaar heb ben toegefluisterd. Niet dat wat wij later ontdekten, en wat de eerste sleutel tot de oplossing van alle ge heimen zou blijken te zijn. Nee, wat Wout en ik elkaar daar in de smerigste bende van stenen, kalk, takken, vuil en ongedierte hebben toegefluisterd. Ik was ermee begonnen. Ik zei dat ik niks van heel de toestand be greep. Waarom moesten Hollan ders en Hollanders elkaar in de ha ren vliegen, terwijl de vuile buiten landers op ons geld aasden? En toen zei Wout iets vreemds. Hij zei: "Het komt van de nieuwe leer". "Wat is dat dan?", zei ik. "Ik weet het niet", zei hij. En na een poos: "Mijn vader noemt het poppenkast". "Wat?" vroeg ik. "Och", zei hij, "die heiligenbeelden van jullie". Toen zwegen we weer een tijdje. Hij had natuurlijk gelijk. Maar be grijpen deed ik het niet. Want als iemand niet van die beelden hield in onze kerk, wel, dan bleef hij weg. Maar wat hadden de Span jaarden daar nou mee te maken? En waarom moesten Hollanders er zeerover voor worden, of moorde naar? Het warrelde in mijn hoofd. Beeldenbrekerij, goed - of niet goed. Hageprekers, vooruit, als je daar zin in had. Maar dan: de pen ningen, de goedkerkse kooplui, de landvoogd, de koning. En Oranje, de Prins. Probeerden ze er allemaal een slaatje uit te slaan? Waarom moes ten er steden worden platgebrand door Italianen in Spaanse dienst? Waarom was niet iedereen het er over eens dat Hollands geld Hol lands geld was? Waarom waren er Hollanders die landvoogd Alva S— da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, al. LIDO 1 (124130): "Once upon a time in America", da. 19.45 uur, do. t/m zo. ook 14.00 uur, 12 jr. LIDO 2: "Gebroken spiegels", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "Romancing the stone", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur. 12 jr. LIDO 4: "Indiana Jones and the Tem ple of Doom", da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 12 jr. STUDIO (133210): "De Schorpioen", da. 19.00 en 21.15 uur, do., vr., fma. en di. ook 14.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Donald Duck in het Wilde Westen", za., zo. en woe. 14.30 uur, zo. ook 16.45 uur, al. TRIANON (123875): "Emmanuelle IV". da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): "Satisfactions", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Het grote voor deel". vr. en za. 23.30 uur, 16 jr. Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO 1: "Conan, de vernietiger", da. 18.45 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 13.45 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling "Cónan, de ver nietiger", za. 24.00 uur, 16 jr. EURO 2: "Romancing the stone", dag. 18.30 en 21.00 uur, beh. di., 12 jr. Nachtvoorstelling: "Romancing the stone", za. 24.00 uur, 18 jr. Kindermatinee: "101 dalmatiërs", za., zo. en woe. 13.45 uur, al. EURO 3: "Police Academy", da. 18.45 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 13.45 uur, al. Nachtvoorstelling: "Meisjes om te blussen", za. 24.00 uur, 18 jr. EURO 4: "Indiana Jones and the Temple of Doom", da. 18.30 en 21.00 Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: "Silkwood", do. 20.00 vr., za. en zo. 21.15 uur, 16 jr. 'Terms of endearment", ma., di woe. 20.00 uur, al. "Cannonball run II", vr., za. en 19.00 uur, 12 jr. "Ciske de rat", vr., za. en zo. 15.45 al. Kindermatinee: "Sjors, Sjimmie de gorilla", za. en zo. 14.00 uur, woe. 14.30 uur, al. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: "De liquidator", do., vr., za., zo. en woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur. ma. en di. 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. CITY 2: "Don Camillo slaat door", zie tijden als in City 1, al. CITY 3: "Ping en Pong de Chinese schatjes", zie tijden als in City 1, al. CITY 4: "Hij, zij en de Alpenwei", zie tijden als in City 1, beh. za.- en woe.- middag, 16 jr. CITY 4: Kindermatinee: "Bugs bun ny", za. en woe. 14.45 uur, al. geld leenden om tegen de Hollan ders te vechten? En waarom be vochten de buitenlanders niet al leen de opstandelingen, de Geu zen? Ik zei weer: "Wat willen de Geu zen eigenlijk?" Hij gromde wat, iets als "Weet ik het". "Zijn ze nou vriend of vijand?" Maar daar wist hij ook geen ant woord op. Ik zei: "Het zijn bandieten. Ze hebben allemaal het een of ander uitgespookt en nou...." Maar toen leek hij kwaad te wor den. "Dat geloof ik niet" zei hij, "M'n neef... stil"!. We hoorden allebei de stemmen, en vanaf dat ogenblik begon het in de kelder voor onze ogen te gebeu ren. Eerst kwamen er twee man nen binnen. En, waarom weet ik niet, maar ik voelde plotseling een uitbundige vreugde omdat het zul ke jonge kerels waren. Ze waren nauwelijks groter dan wij. Ze sta ken de toortsen aan en raapten het een en ander bij elkaar. Zij praat ten wat, maar ik begreep er in elk geval weinig van. Het leek te gaan over de andere mannen, want ik hoorde namen noemen. Toen ver dwenen ze uit het zicht. Maar direct daarop kwamen ze terug en achter hen kwamen er nog zes, en even later nog veel meer. Wel vijftien man zaten toen bij el kaar. Ik kon mijn ogen niet gelo ven. Ik kende hen geen van allen, en de meesten zagen er uit als flin ke, gebruinde kerels, sommigen met een baard. Ik wilde Wout vragen of zijn va der..., maar hij porde met zijn elle boog in mijn ribben voordat ik wat fluisterde. En hij had schoon ge lijk. Wij zaten hier veel te goed, nie mand kon ons zien, we moesten geen geluid maken. Ik was stom verbaasd toen een van de mannen een boek nam en voorlas. Ik kon niet helemaal ver staan wat hij zei, want hij deed af schuwelijk eentonig. Ineens besef te ik dat het net zoiets was als wan neer vader Maarten een mis las. Daar leek het wel op, want daarna stonden ze op en dezelfde man bad. Ik verstond het woord voor woord. En het vreemdste was dat ik het mooi vond. Ik begreep op dat ogenblik heel goed dat hier ketters doende waren, maar ik vond er niets geks aan. Ze zaten allemaal even eerbiedig als in de kerk. Maar ik vond het wel gek, dat ze vlak daarop druk aan het redeneren sloegen, blijkbaar over oorlogsza ken. Ik kon het helemaal volgen Er was er één die een plan had, en blijkbaar overal alles van wist. Hij wist ook de wegen, hij noemde dorpen en huizen en namen. Ze waren ook allemaal enthousiast, en hoe druk ze ook door elkaar praat ten, het leek toch dat ze alleen maar te weten wilden komen, wat ze allemaal precies zouden doen. Op zo'n manier werd er dus een complot in elkaar gesmeed. Het ging er om de vijand een grote voorraad afhandig te maken: koeien, koren, en ik weet niet wat. Ze wisten precies waar ze het halen moesten, alleen niet wanneer! In elk geval hadden ze het daar niet over. Misschien omdat zij het wel wisten, maar niet het niet hardop zeiden uit overdreven voorzichtig heid, of omdat alles nog moest worden geregeld. En toen ineens ging er een schok door me heen. Iemand noemde de oude Steven, en vlak daarop waren ze ineens stil om die ene hegn, want hij bleek iets heel belangrijks te vertellen. "We worden gevolgd", zei hij. "Er moeten papen zijn, die ons op de handen kijken". Ik schrok me ongelukkig. Dach ten ze aan ons? Wisten ze dat wij toekeken en luisterden? Hadden ze soms stiekem al de weg terug voor ons afgesneden en stonden er ach ter onze rug al lui op ons te wach ten? Ik keek, voor zover dat moge lijk was, naar Wout. Zijn gezicht was nauwelijks te zien, maar hij scheen onbewogen. Ik luisterde weer scherp "De vorige keer zijn we begluurd". Er kwam wat deining onder de mannen, maar die ene vroeg om stilte. "Ik heb een kerel gesproken, en die heeft me ronduit gewaar schuwd... nee, nee, stil nou... ik heb me niet bloot gegeven... hij weet niks... ik hield me totaal van de domme, maar ik denk niet dat hij er helemaal inliep. De papen, zei hij, hebben lont geroken en willen onze plannen aanbrengen bij de Spanjolen. We moeten drommels voorzichtig wezen, en vooral voor lopig geen nieuwelingen opne- Ik kon het niet laten. Ik stootte Wout aan, maar hij gaf geen kik en hij verroerde zich evenmin. En toen schrok ik bijna nog meer. "Ik heb met die dove kwartel ge praat", zei hij daar beneden weer. Ik wist gelijk wie hij bedoelde. "En de oude was niet alleen kwaad als een spin, maar hij had er lucht van gekregen dat we in zijn schuur hadden gezeten, dat weet ik zeker. En nog meer. Er moet een meisje bij betrokken zijn, hij heeft een schoen gevonden. Natuurlijk heb ik niets gezegd, maar ik vond het beter dat wij vanavond maar weer onze oude plaats opzochten, in plaats van daar binnen de muur. En nou zal ik jullie wat zeggen... Die jonge kerel waar ik het over had, daar zal ik op gaan letten. Die scheen er meer van te weten, en als hij het weet, dan krijg ik het uit hem. En jullie, jullie houden ieder een en alles in de gaten, dat onze zaken niet worden verraden aan de Spanjolen". Ik kon nauwelijks mijn onge duld bedwingen totdat zij weer zouden opbreken. En toen einde lijk de toortsen uit waren en ieder een weg was, en Wout nog geen aanstalten maakte om ook op te stappen, toen hield ik het niet meer uit. Ik begon: "Zie je nou wel...". Maar hij gaf me een stomp en mompelde dat ik m'n snuit moest houden. Zeker pas een kwartier la ter begonnen wij aan onze terug tocht en we zwegen allebei. Pas vlakbij de poort zei Wouter iets. "Laten we nergens over pra ten voordat we de poort door zijn". Ik knikte, maar of hij dat zag weet ik niet. Bij de oude poortwachter speel den we hetzelfde spelletje als eer der die avond, en hij liet ons mop perend door. Ik zat er eigenlijk over in of hij het wel zo aanneme lijk zou vinden, zo'n ziekenbezoek in de late avond. Maar toen ik de oude man op z'n bank naar een kruik zag grijpen, begreep ik dat hij zich niet veel zorgen maakte, en zeker geen zorgen die niet met een slok bier waren weg te spoelen. In de stad, al een eind op het Ra penburg, begonnen we langzamer te lopen en fluisterend te praten. Wout was het met me eens, de Geuzen wisten iets. maar lang niet alles. Een vreemde knaap had hen iets verteld, ze wisten iets van een meisje. Was dat hetzelfde meisje, of weer iemand anders? Maar precies wisten zij het ook niet. Wout kende de aanvoerder van de Geuzen net zo min als ik, maar hij had hem wel eens gezien, zei hij. Van de Geu- zenplannen begreep hij dat zij van daag of morgen naar het Noorden op stap gingen om een grote slag te slaan, en dat dat in het voordeel van Leiden was. "Je ziet dat de Geuzen toch er gens goed voor zijn", zei hij. En we waren het erover eens dat wij de Geuzen in de gaten moesten hou den, als we iets te weten wilden ko men. Die avond was ik toch nog vrij vroeg thuis. Vader zat met moeder bij het vuur en Margotje werd ge holpen. Niemand vroeg me iets, ik at nog wat, er was pap, en ik ging naar bed. Maar ik kon niet direkt de slaap vatten. De hele avond al hadden de gedachten bij me op de loer gelegen, en nu pas kregen ze hun kans. Het meisje, het donkere haar, de aanraking met de mond, het ver haal van de kerels en het visioen dat ik had over de vergadering in de schuur van de oude Steven, al les dwarrelde door elkaar. En toen ineens, eindelijk zou je zeggen, wist ik wat ik ervan den ken moest. Ten eerste: het meisje (of de vrouw) had niet bij hen be hoord, want ze wisten er niets van. En ten tweede: zij hadden haar niet vermoord! Ik was op slag klaar wakker. Natuurlijk, zij hadden er hele maal niets mee te maken. Maar... Was zij dan per ongeluk daar achter die schuur ver...? Had zij he lemaal niet het plan gehad zich met de Geuzen te bemoeien? Wist oude Steven iets? Of die kerel, die de Geuzen had gewaarschuwd? Wist die iets meer? En met de gedachte aan die vreemde snuiter viel ik eindelijk in slaap. Die winter werd een van de vreemdste die ik ooit heb meege maakt. Ik kan niet zeggen dat wij er, behalve dan onze onverwachte ontmoeting met de vrijbuiters en de Geuzen, nog veel merkten dat de Spaanse legers het op onze stad hadden voorzien. (Wordt vervolgd) De Lakenhal - tentoonstelling 'Beel den bekijken', 15/9 t/m 25/11; di t/m za van 10-17 uur. zo 13-17 uur. Art-House - Stille Mare, Aga Kaag, et sen; tot 15/10, ma 12-18 uur, dag. 10-18 uur. do tot 21 uur. zo 11-18 uur. Koffiehuis 't Suppiershuysinghe - Gerecht, Foto-expositie Ef Rohde, oktober; ma t/m za van 10-22 i< Exposities Galerie Van der Vlist - Botermarkt, Jan van Zonneveld, zeefdrukken en aquarellen, t/m 30/11; di t/m za van 10-! Sylvius Laboratoria - werk van Gem ma van den Broek en sieraden van Si- ta Falkena, tot 15/10, ma t/m vr 8.30-lï Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, Ton de Bruin, schilderijen, gouaches, Elsa Westland, beelden, 14/ 10 t/m 18/11; vr.za. zo, 13.30-17.30 uur. Lak-galerie - Cleveringaplaats, Han- neke Kop, schilderijen, Peter Gente naar, papierreliëfs, t/m 10/11; ma t/m vr 10-22 uur. Leiderdorp Gemeen tehuis tentoonstelling Al- phons van Leeuwen, prenten op rijst papier en houten beelden, t/m 23/10; Muzenhof - Gordjnsingel, A. Knops, aquarellen, olieverf, tekeningen en Agnes de Sitter, gobelin, 11/10 t/m 6/ 11; di t/m vr 14-18 uur, za 9.30-12 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Ba rend Groenendijk, aquarellen en te keningen, Marceline Gevaerts, M^jo- iika aardewerk, t/m 25/10; di 19-21, woe 10-12, do, za, zo, 14-16 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, thema expositie 'De toekomst', Hen drik Jan Brakels en Leo Oostenbrug, schilderijen, objecten, foto's, schaal modellen; iedere zondag tussen 14-16 uur doorlopende dia-show; t/m 18/10; di 19-21, woe, do, zo 14-16 uur, za 11-16 Wassenaar Galerie Henk de Greef - Schoolstraat, Anja Duyvesteyn, schilderijen acryl/ linnen - acryl/papier en Henk Mooij, keramische plastieken, t/m 18/10; di tl m za van 10-17 uur. Oegstgeest Kapsalon Jacques van Bellen - Lange Voort, expositie Leni Kluiters-Venne,. keramiek en Hein Wilzen, aquarellen, tot 26/10; di t/m do 9-18 uur, vr van 9-21 uur, za van 9-17 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis. dagelijks van 16 00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur, met uitzondering van: afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige; kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige; jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabethzieken- huis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth-zieken- huis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis Tel 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Bezoektijden Kinderkltniek Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur Bezoektijden kinderafdelingen. Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och- avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 13 oktober 1984 Honderd jaar geleden stond i de krant: - In de "Revue Scientifique verhaalt Emile Rouart van een merkwaardige vriendschap tusschen een kat'en een musch. Zijn kat kwam eens de kamer binnen met een musch, die zij gevangen had, in den bek. Zij liet het diertje los om er mede te spelen, zooals zij met hare mui zen deed. Maar de vogel, die aan één vlerk verlamd was en niet kon wegvliegen, bood in zijn wanhoop de kat moedig weerstand door haar vinnig op den neus te pikken. De kat, die hierop niet verdacht was, trok zich terug en sedert dat oogen- blik waren de dieren broederlij ke vrienden. Zij aten en sliepen samen en liepen doorgaans naast elkander. Dikwijls liep de kat door het huis met de musch op haar rug of in haar bek. En evenals in vele dergelij ke gevallen, speelde de kleinste de baas. De kat mocht niet aan haar eten komen voor de musch genoeg had. Te Berlijn heeft eene ontplof fing plaats gevonden in het huis van een vuurwerkmaker in de Schmedterstraat. Een on bekende kwam bij den vuur werkmaker en begaf zich. ter wijl deze zich even verwijderd had, met eene brandende si gaar in de werkplaats! Eenige minuten later hoorden men een knal en stond het huis in vlam men, terwijl een gedeelte van den muur instortte en eene vrouw met haar kind gevaar lijk kwetste. Den man, die het ongeluk veroorzaakte, vond men dood in de werkplaats. Vijftig jaar geleden De beruchte Corsicaansche bandiet Spada, die zes maan den lang door zenuw-specialis ten te Marseille in observatie is gehouden, is volgens het uitge brachte rapport der deskundi gen volkomen normaal. Hij si muleert krankzinnigheid. Spa- da zal dezer dagen naar Corsi-. ca worden overgebracht tenein de voor de rechtbank te ver schijnen. Hij is reeds veroor deeld tot twee en vijf jaar ge vangenisstraf wegens het bezit van vuurwapenen en het aan houden van een postwagen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17