Schakers uitgeblust FC Groningen en het Fandi-mysterie Philidor wil amateurtitel terug Tottenham wijst Liverpool terug Ajax-schorem? Oranje met Vriesekoop Blunders bij toernooi in Tilburg Zaak Stalman in onderzoek Aziatische voetbalster te licht voor Europees voetbal? Schapers verslaat Vilas ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 15 Lezers schrijven Deze term werd gebruikt door uw verslaggever in de krant van 8-10 j.l. (wedstrijdverslag Ajax-Go Ahead Eagles). Ten eerste: de re den waarom hij dit deed is onge grond. Hij noemt als reden dat Jongbloed niet keepte de verwach te scheldkannonades vanuit het publiek! Jongbloed heeft echter na de tra gische dood van zijn zoon nog niet gekeept, dus ook deze keer niet in De Meer. Zijn invaller deed het niet eens zó slecht. Ten tweede voel ik mij aange sproken als een mij onbekende 'heer' de term Ajax-schorem ge bruikt. Ik zit zelf bij elke thuiswed strijd in De Meer en ik verzeker u dat ik nog nooit kreten aan het adres van bezoekende clubs heb geuit en met mij vele andere hon derden ook niet. Als uw sportverslaggever soms de F-side alleen bedoelt, vind ik dat toch wel erg generaliserend. Sommigen zijn misschien geen lie verdjes, maar ik vind het erg onbe schoft om een heel vak zo te noe men. Ten derde is de verslaggever niet objectief, wat blijkt uit zijn eenzij dige kijk op de wedstrijd (heeft hij die zelf wel gezien, vraag ik me af). Er wordt geen woord geschreven over de briljante acties van de hele ploeg van Ajax, nadat de spelers wakker waren geworden. De scheidsrechter liep inderdaad in de weg, zodat de uitslag voor Go Ahead nog beperkt bleef tot 7-2. Van Basten werd namelijk twee keer verhinderd te scoren, door diezelfde scheidsrechter. En of de penalty een cadeautje was? Ach, van de 10 penalties zijn dat er 8, het is maar hoe je dat be kijkt. Dit verslag bestond alleen uit citaten, roddelpraatjes, na een wedstrijd die reclame voor de voet balsport is geweest en dat mogen, nee moeten de mensen die het niet zelf hebben kunnen zien weten door middel van een goed verslag. T. de Winter, Spieghelstraat 41, Leiden (Van redactiewege ingekort). GORSSEL (ANP) - De Nederland se tafeltennisploeg voor de inter land tegen Zweden voor de Euro pese superliga van volgende week woensdag in Gorssel is als volgt sa mengesteld: Bettine Vriesekoop, Henk van Spanje en Ron van Spanje. Anne Vlieg en Jantien Jansma spelen het gemengd dub belspel. Zweden stelt Erik Lindh, Joergen Persson en Marie Lind- blad op. MOSKOU (TASS) - De twaalfde partij tussen Karpov en Kasparov is feitelijk zonder opwinding naar remise geschoven. De grootmees ters handelden de opening af aan de hand van de bekende theorie en zou Kasparov, met wit, na twintig zetten al een streepje voordeel heb ben bezeten, het was in geen geval voldoende om door te spelen met enig werkelijk uitzicht op winst. Dat leidde tot de derde snelle remi se, waarin de uitdager de witte stukken voerde. Het enig opmerkelijke aan de partij was, dat Kasparovs moeder Klara, niet alleen zijn vurigste sup porter, maar officieus ook hoofd van de delegatie van de uitdager, ontbrak in het huis van de vakbon den. Wit: Kasparov Zwart: Karpov 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 d7-d5, 4. Pbl-c3 Lf8-e7, 5. Lcl-g5 h7-h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7. e2-e3 b7-b6. 8. Lfl-e2 Lc8-b7,9. Lh4xf6 Le7xf6,10. c4xd5 e6x- d5, 11. b2-b4 c7-c5, 12. b4xc5 b6xc5, 13. Tal-bl Lb7-c6,14.0-0 Pb8-d7,15. Le2-b5 Dd8-c7, 16. Ddl-d2 Tf8-d8, 17. Tfl-cl Ta8-b8, 18. Lb5xc6 Tb8xbl, 9. Pc3xbl Dc7xc6, 20. d4xc5 Pd7xc5, 21. Dd2-c2 remise op voorstel van Kasparov. TILBURG Zelden zal in een gereputeerd ATELETIEK - De Zwitserse Gaby Andersen-Schiess, die tijdens de Olympische marathon in Los An geles zwalkend over de finish ging, zal op 28 oktober deelnemen aan de marathon van New York. Gaby Andersen eindigde in Los Angeles als 37 e in 2 uur 48 minuten en 42 seconden. Nadat zij de verver- singsposten op 35 en 40 kilometer had gemist vertoonde de 39-jarige Zwitserse op de baan in het Coli seum uitputtingsverschijnselen. Haar worsteling om de eindstreep te bereiken, die over vrijwel de ge hele wereld via de televisie werd uitgezonden, is aanleiding geweest tot heftige discussies. HONKBAL - Taiwan heeft donder dag het internationale toernooi op Curacao, dat gehouden werd ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de honkbalbond van het Antillen-eiland gewonnen. In een extra-wedstrijd, die in het stadion van Brievengat overigens maar door enkele honderden toeschou wers werd bijgewoond, versloegen de Chinezen met 6-5 de Verenigde Staten. Allan Stallings (VSt) in de eerste slagbeurt en Chiang Tai- Chuang (Tai) in de derde innings sloegen een home-run. Nederland eindigde in het zes- landentoernooi, dat tevens gold als voorbereiding op het toernooi om het wereldkampioenschap in Cuba dat zondag begint, als vijfde met twee punten. schaaktoernooi binnen zo n kort tijdbestek zo massaal geblundeerd zijn als gisteren in de achtste ronde te Tilburg. Binnen tien minuten sloeg het fenomeen schaakblind heid drie keer toe. Drie vooraan staande grootmeesters grepen gru welijk mis. Het onheil begon bij de uit vorm zijnde Portisch, die zich tegen Smislov vergaloppeerde. Nog voordat de afschuw verwerkt was, tastte Timman als een begin neling in het donker. Met zijn laat ste zet bood hij Miles de gelegen heid in twee zetten onafwendbaar mat te geven. De opwinding steeg naar een hoogtepunt toen even la ter koploper Ribli in gelijkwaardi ge stand een kinderlijk eenvoudige combinatie van Toekmakov over het hoofd zag en in vier krachtzet- ten tot overgave werd gedwongen. De dramatische gebeurtenissen kenden uiteraard ook een winnaar: Tony Miles. Door zijn zege op Tim man kwam zijn totaal op 5 uit 8, evenveel als Ribli en Toekmakov. Maar Miles heeft nog een aantrek kelijk staande hangpartij tegen Portisch achter de hand. Bij winst op de in de achterhoede geraakte Hongaar geldt Miles met nog drie rondes te spelen als voornaamste kandidaat voor de eindzege. Ge vaar dreigt evenwel uit de hoek van Ljubojevic. De Joegoslaaf brak zijn partij tegen Van der Wiel in gunstige positie af en bij winst LEIDEN- De vis in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompeti tie wordt de laatste jaren zo duur betaald, dat er voor niet gesponsor de teams nauwelijks meer over blijft dan die belachelijke amateur- titel. Toch is het eerste tiental van het Leidse Philidor er trots op ge weest deze erenaam een aantal ja ren op zijn visitekaartje te hebben mogen zetten. In het afgelopen sei zoen ving de formatie uit de Sleu telstad echter bot, want de matnet- ten van het toen debuterende Am stelveen waren na de laatste ronde nu eenmaal voller. Vandaar ook dat Philidor in de vandaag te spelen thuiswedstrijd alle zeilen zal bijzetten om Amstel veen aan de haak te slaan. Een eer ste poging om het bezoekende team een slag voor te zijn mislukte in zoverre, dat de Amstelveners weigerden de partijen van de van daag afwezige Piet Bakker en Lex Jongsma vooruit te laten spelen. Hun vervangers zijn Nico Kuijf en Herman van Halderen: "Een ver zwakking", constateert captain Joop Piket, "het was al een moeilij ke wedstrijd, maar nu wordt het helemaal een zware dobber." Ze ker als de zevenklapper (7-3), die Amstelveen in het afgelopen sei zoen voor Philidor in petto had, nog nadreunt. Het wordt vandaag overigens een moeilijke keuze voor het Leid se schaakvolkje, want de competi tieleider van de KNSB heeft het zo versierd, dat óf alle vier teams van Philidor en LSG op dezelfde zater dag thuis aan het werk zijn óf het Leidse kwartet uitspeelt. Bij LSG valt er vandaag beslist wel wat te genieten, want het eer ste ontvangt het Haarlemse VHS, dat bepaald niet één van de zwak ste ploegen in de tweede klasse B is. Dirk Sikkel is terug uit het bui tenland, zodat LSG I compleet aantreedt in Het Parlement aan de Leidse Nieuwstraat (ook de KNSB-duels speelt LSG derhalve nu in eigen home). Door een wat ongelukkige afge geven zet ging de hangpartij van Timmo Henseler in luttele zetten geforceerd verloren, zodat de ge promoveerde LSG-reservcs in de eerste ronde in de tweede klasse C bij V/Rotterdam III tenslotte met 6-4 ten onder gingen. Vandaag krijgt LSG II zijn nieuwe kans om de eerste zege te boeken, hoewel ook het bezoekende Rijswijk I nog op het eerste punt wacht. De reserves van Philidor/Leiden hebben het in de tweede klasse B heel wat moeilijker, want het op vi site komende Nieuwendam staat reeds met 0-1 voor. Vanwege de be slissingstweekamp om het Neder- John van der Wielin staart rang lijst. (foto ANP) De uitslagen van de partijen, die vrijdag werden gespeeld voor de achtste ronde van het schaaktoer nooi te Tilburg, zijn: Sosonko (Ned) - Hübner (WD1) 1/2 -1/2 Andersson (Zwe) - Beljavski (Sov) afge broken Ribli (Hon) - Toekmakov (Sov) 0-1 Ljubojevic (JS1) - Van der Wiel (Ned) af gebroken Miles (GBr) - Timman (Ned) 1-0 Smislov (Sov) - Portisch (Hon) 1-0. De stand na acht ronden is: 1. Miles 5 punten 1 afgebroken partij 2. Ribli en Toekmakov 5 punten 4. Ljubojevic 4 1/2 punten 1 afg 5. Hübner 4 1/2 punten 6. Beljavski 4 punten 1 afg 7. Timman 4 punten 8. Andersson 3 1/2 punten 1 afg 9. Smislov 3 1/2 punten 10.Portisch 3 punten 1 afg 11. Sosonko 2 punten 12.Van der Wiel 1 punt 1 afg. landse dameskampioenschap, waarvoor zij vandaag de laatste partij moet spelen, heeft de 19-jari- ge Heieen de Greef haar competi tieduel voor Philidor II vooruitge- speeld. Blijkbaar zaten haar ge dachten bij de tweekamp, want niets lukte: verlies was dan ook haar deel. Heel wat beter komt zij in de vier beslissingspartijen met Carla Brui nenberg in de strijd om de nationa le damestitel in Mijdrecht voor de dag, hoewel het uitgerekend giste ren in de derde ontmoeting 'nacht' voor haar werd. Nadat zij in de bei de eerste duels had gezegevierd, kwam zij ook in het derde op winst te staan. Derhalve had zij de titel voor het oprapen. Misschien dat zij daarom dan ook zo zeer mistastte, dat Bruinenberg haar laatste kans. kon grijpen en de achterstand tot 2-1 kon terugbrengen. KEES VAN STEENWIJK LONDEN (Reuter) - Tottenham Hotspur heeft gisteravond voor de Engelse competitie met 1-0 van Li verpool gewonnen. Doelpunten maker was Garth Crooks. Door dit resultaat kwam de Lon- dense ploeg aan de leiding in de League. Liverpool, met Kenny Dalglish buiten de basisopstelling, zakte nog verder weg op de rang lijst. De landskampioen deed er na rust alles aan om de stand in even wicht te brengen, maar miste het overwicht op het middenveld, dat de club de laatste jaren zoveel triomfen bracht. Doelman Ray Cle- mence van de thuisclub stelde vlak voor tijd de zege veilig door een schot van John Wark te keren. Aanklacht De Italiaanse voetbalbond gaat een aanklacht indienen tegen het weekblad Epoca. Daarin stond on langs geschreven, dat Italië tijdens de strijd om het wereldkampioen schap van 1982 gemanipuleerd had met de wedstrijd tegen Kameroen. Italië en Kameroen zouden vooraf hebben afgesproken de wedstrijd gelijk te laten eindigen. De voetbalbond wil het onder zoek van de wereldvoetbalbond (FIFA) niet afwachten. Epoca zal voor de rechtbank het geschrevene moeten verantwoorden. Overigens gaat Epoca gewoon door met ont hullingen. In het vrijdag versche nen nummer beschuldigt Roger Milla, de sterspeler van Kameroen, de bondscoach Jean Vincent ervan als tussenpersoon te hebben opge treden. Voetbalrel Het Coliseum in Los Angeles, onlangs nog centraal punt van de ARNHEM (GPD) De tuchtcom- missie van de KNAU vindt dat er voldoende termen aanwezig zijn om een vooronderzoek te starten naar de affaire Swinkels-Stalman. Inmiddels is Sjef Swinkels, die Ria Stalman van het gebruik van hormonen beschuldigde, door de advocaat van de olympisch kam pioene gesommeerd voor een recti ficatie te zorgen. Maandag moet Swinkels in twee landelijke dag bladen en het avondblad Het Pa rool, dat de uitspraken van de Bra bander publiceerde, zijn excuses aanbieden. Gebeurt dat niet, dan volgt een kort geding. Olympische Spelen, was donder dag het decor van een ordinaire voetbalrel. In het toernooi om de Columbus-beker speelden Mexico en El Salvador tegen elkaar. Voor de wedstrijd vlogen de spelers el kaar al bijna aan. In de 78e minuut ontstond er op het veld een massa le vechtpartij. Scheidsrechter Krollfeifer gaf vervolgens vier spe lers van El Salvador de rode kaart. Omdat El Salvador niet meer over het vereiste minimum van acht spelers beschikte, moest de arbiter de wedstrijd afbreken. Die beslis sing viel slecht bij de duizenden Mexicaanse supporters. De politie moest de scheidsrechter in be scherming nemen. Arbiter en poli tie werden op weg naar de kleedka mer met allerlei voorwerpen beko geld. Nadat iedereen het veld had geruimd, werd op de tribunes nog een poos verder gevochten. Mexi co stond op het punt van afbreken met 1-0 voor. De Verenigde Staten had het Columbus-toernooi al ge wonnen door een zege met 1-0 op Colombia. Matthaüs De strafcommissie van de UE FA, de Europese voetbalunie, heeft Lotthar,Matthaus voor drie wed strijden geschorst. De jonge middenvenvelder van Bayern München werd in de thuis wedstrijd tegen FK Moss, in de eer ste ronde van de strijd om de UE- FA-beker, uit het veld gestuurd, nadat hij een tegenstander had ge slagen. Bayern München, koploper in de Bundesliga, speelt in de twee de ronde tegen Trakia Plovdiv uit Bulgarije. Spanje De uitslagen van de wedstrijden, die vrijdagavond in de hoogste klasse van de Spaanse voetbalcom petitie werden gespeeld, zijn: Malaga - Valencia 0-0, Betis - Vallado- lid 1-1, Espanol - Athletic de Bilbao 1-0, Murcia - Barcelona 1-1, Atletico de Ma drid - Hercules Alicante 1-0, Elche - Santander 2-0, Real Sociedad - Gijon 0-0, Osasuna - Sevilla 4-0, Zaragoza - Real Madrid 0-2. Barcelona 6 11 Real Madrid 6 6 Sevilla 6 9 Malaga 6 5 Valencia 6 9 Elche 6 5 Atletico M. 6 9 Santander 6 4 Gijon 6 7 Atlethic B. 6 4 Betis 6 7 Real Soc. 6 4 Hercules 6 6 Espanol 6 4 TENNIS - Ivan Lendl heeft de hal ve finales bereikt van het met bijna 800.000 gulden gedoteerde tennis toernooi van Sydney. De Tsjecho- slowaak versloeg de Amerikaan Peter Fleming, de vaste koppelge- noot van John McEnroe, in twee sets: 6-fc, 6-2. GRONINGEN (GPD) Het Fandi-mysterie: is hij nou wel die kanjer, of is hij het niet? Ruim een jaar vertoeft de kleine Singaporees nu bij FC Groningen, maar wie durft er met grote stelligheid te beweren dat hij die super-voetbal ler is waarvoor hij versleten werd toen hij met veel vlag vertoon werd binnengehaald? Ja, zijn technische bagage is meer dan modaal, dat is zeker. Over zijn vaardigheden niets dan lof, want èr waren periodes in het vorige seizoen dat hij alle twijfels op dat punt wegnam. En aan zijn star dom in Zuidoost-Azië hoeft ook niet getwijfeld te worden. Dat alles neemt echter niet weg dat het optreden van de 22-jarige Aziaat in Groningen nog steeds met vraagtekens omgeven wordt. Het gekke aan Fandi's optreden in de Martinistad is dat hij zich iedere keer van zijn sterkste kant liet zien wanneer de twijfels over hem verontrustende vormen aanna men. Maar of dat nu ook weer lukt? Feit is dat trainer Han Berger een speelwijze had uitgedokterd waar in een basisplaats voor hem was in geruimd. „Omdat hij bewezen heeft dat hij wat kan en bovendien voetbaleigenschappen heeft waar we hier in Nederland de mond vol van hebben", aldus Berger. „Hij is artistiek en kwikzilverachtig. Het publiek wil dergelijke spelers". Feit is eveneens dat Berger al in de oefenperiode aan het door hem uit gedachte speelconcept moest sleu telen, omdat Fandi net als vorig jaar vanwege spierblessures vroeg tijdig moest afhaken in de voorbe reiding. Na veel wikken en wegen, na een reeks van aanpassingspro blemen lijkt er nu toch een elftal te staan dat in balans is, een elftal dat in staat moet worden geacht resul taten te halen. Bovendien: een elf tal waarin Fandi amper één-twee drie in te passen is. Fandi keerde allesbehalve fit te rug van zijn zomerverblijf in Singa pore waar hij ook nog eens de Isla mitische vastenmaand Ramadan afwerkte. Gedurende die Ramadan is hij een maand lang verplicht zich van zonsopgang tot zonsonder gang te onthouden van zowel voed sel als lichamelijke geneugten en net als voorgaand jaar vergde het (te) veel van hem. Ramadan Berger voelde zich plotseling ge confronteerd met een levensgroot probleem. „Ik had verwacht dat-ie nu fitter uit Singapore zou komen dan een jaar geleden", vertelt hij. „We hebben binnen de regels van het Islamitisch geloof gezocht naar mogelijkheden om hem gedurende die Ramadan op krachten te hou den. Hij heeft daar voor zichzelf ge traind, zoals we gevraagd hadden. Hij heeft dat ook gedaan, want Fandi is niet de persoon om daar naderhand leugens over op te han gen. Hij is bovendien al een week voor de eerste training in Neder land teruggekeerd om hier weer enigszins te gewennen. Daar kan het volgens mij dan ook niet aan liggen. De voorbereiding is daar naast erg geleidelijk van opbouw geweest. Dat blijkt wel uit de com plimenten die ik naderhand van de medische staf heb gekregen, want we hebben dit jaar totaal geen trai ningsblessures gehad. Alleen Bos man had een voetblessure, maar die liep hij in een wedstrijd op. Ie dereen was in topconditie en bo vendien fit, waaruit mag blijken dat er zeker dit jaar verantwoord is gewerkt. Fandi was echter na drie dagen al geblesseerd, terwijl we slechts een maal per dag - en dan nog vrij rustig - trainden". In overleg met clubarts Hut is Fandi onderzocht op het KNVB- sportcentrum in Zeist. „Hij is daar binnenste buiten gekeerd en daar bleek hij op alle waarden duidelijk beneden de norm te zitten", aldus Berger. „Er is toen geopperd om Fandi daar veertien dagen te laten behandelen maar om allerlei redê- nen kon dat niet doorgaan. Zo is het verhaal en momenteel is Fandi nog bezig met wat de rest in die zes weken heeft gedaan. Hij speelt wedstrijden in het tweede team, want dat is voor hem nog de enige manier om ritme, conditie en vorm op te doen. Het is eigenlijk een ver velende zaak dat alles zo gelopen is. Ik had er echt op gerekend dat Ahmed Fandi, het zorgenkind voelige Aziatische spieren. Belasting Dokter Peter Hut licht het onder zoek in Zeist toe. „Daar is een spe ciale meting naar Fandi's spieracti- viteiten gedaan", vertelt hij. „Het bleek dat zijn spierkracht ver on der de normen zat. Het is achteraf wel begrijpelijk, want we hebben tijdens de trip door Azië kunnen zien dat het voetbal in Singapore overeenkomsten heeft met ons voetbal, maar daarmee is alles ook wel gezegd. Hier worden lichame lijk heel andere prestaties ge vraagd. Zeker tot zijn negentiende jaar heeft Fandi verkeerd getraind en daarom heeft hij nu dezelfde problemen als een amateur die in een keer bij een topclub aan de slag zou moeten. Je moet niet ver geten, dat in de loop der jaren de trainingsintensiteit in het betaalde voetbal enorm toegenomen is. Fei telijk is het al zo, dat wanneer een FC Groningen oefent zijn blessurege- (foto GPD) veelbelovende jongen van 18 bij een profclub komt hij ook al een structurele achterstand heeft". Hut zegt dan dat die achterstand moeilijk meer in te lopen zal zijn voor Fandi, maar dat daar ook weer niet al te dramatisch over ge daan hoeft te worden. „Ik denk dat dit soort problemen zal terugke ren", meent Hut, „maar dat wil niet zeggen dat hij onbruikbaar is. Er zal heel lang met hem gewerkt moeten worden om bij hem dezelf de basis te krijgen als bij de ande ren. De Ramadan is in dat opzicht een obstakel, al zijn daar de huidi ge problemen niet aan te wijten. De Ramadan heeft in die zin een negatieve invloed, dat hij in die pe riode weinig kan doen en dat het verzwakkend werkt. De werkelijke oorzaak van zijn problemen ligt in zijn jeugdjaren. In die periode is de trainingsbelasting te gering ge weest". Een opmerkelijke uitkomst van de test in Zeist was, dat er tussen beide benen een spierkrachtver- schil van veertig procent zat. Ber ger: „Dat verschil was er waar schijnlijk vorig jaar ook al, maar wisten we het niet omdat we hier niet over de apparatuur beschik ken om zoiets te onderzoeken. Ik denk dan ook niet dat het een ge volg is van de Ramadan. Toch vind ik het een wel erg groot verschil, aangezien Fandi toch redelijk tweebenig is". Hut: „Iedere speler heeft spierkrachtverschil in de be nen, omdat iedereen toch een voor keursbeen heeft. Bij Fandi is het verschil niet abnormaal. Bij hem gaat het om de algemene spier kracht en die is ondermaats". Afmattend En wat vindt Fandi er zelf alle maal van? Over het spierkrachtver schil tussen beide benen moet hij lachen, hij vindt het wel lollig dat er voortdurend een foutief percen tage in de kranten verschijnt. „Ik lees steeds over een verschil van veertig procent, maar dat moet veertien procent zijn", zegt hij, „en dat valt dus wel mee". Fandi gaat deze keer ogenschijn lijk niet gebukt onder de blessure ellende, zoals een jaar geleden. „Toen vond ik het vreselijk en heb ik het er moeilijk mee gehad", zo blikt hij terug. „Nu is de situatie anders. Vorig seizoen had ik nog niets laten zien en was het voor mij ook onduidelijk wat mijn moge lijkheden waren. Nu is er voor mij alleen het probleem, dat het elftal goed draait. Ik besef dat Berger niet zo snel ëen winnend elftal zal veranderen en dat is begrijpelijk. Ik zal, als ik straks weer helemaal fit ben, moeten afwachten". Fandi zelf voert de huidige pro blemen terug op de vastenmaand Ramadan. „Daar kan het alleen maar aan liggen", meent hij. „Twee jaar geleden heb ik bij Ajax de hele voorbereiding meegemaakt en ab soluut geen problemen gehad. Ik heb toen precies dezelfde trainin gen gedaan als alle andere spelers en bovendien vrij snel wedstrijden gespeeld. Maar toen had ik geen Ramadan achter de rug. Net in de periode dat ik moest vasten begon de training van Ajax en als je on derweg bent, ver van je woon plaats, word je vrijgesteld, al moet je dat dan later inhalen. Toen het met Ajax uiteindelijk niet door ging, omdat ze me alleen wilden hebben als ik direct voor drie jaar tekende (Fandi wist op dat mo ment niet of hij het wel vol kon houden om zo lang uit Singapore weg te blijven, red.), heb ik nader hand nog een maand gevast". De kleine Singaporees probeert vervolgens uit de doeken te doen hoe afmattend een dergelijke vas tenmaand is. „Het betekent dat je overdag helemaal niets mag aanra ken, geen drinken en geen eten. Dat is erg zwaar, vooral in Singapo re met die hitte. Je kunt wel begrij pen dat trainen dan onmogelijk is. Als de zon 's avonds ondergaat, wanneer je dus weer iets mag nut tigen, heb je honger en grote dorst, maar het gekke is dat je dan niet veel eten kunt verdragen. Het eer ste wat je doet is drinken, maar je bent direct vol. Dat gaat dan de he le maand juni door en dat merk je natuurlijk wel aan je lichaam. En dan heb ik nog enigszins geluk dat ik de Ramadan in Singapore doe, want hier is de periode van zonson dergang tot zonsopgang veel kor ter". Zijn hospita valt hem daarin bij: „In Singapore duurt die perio de ongeveer twaalf uur, maar hier heb je nachten die van 's avonds half elf tot 's morgens half drie du ren". Fandi kreeg van Berger de op dracht mee om in Singapore nog wat voor zichzelf te trainen, maar daar kwam niet veel van terecht. „Ik heb het wel geprobeerd, want ik heb enkele malen met het natio nale team getraind", vertelt hij, „maar omdat je zo zwak bent haalt het niet veel uit. Je hebt totaal geen kracht. De Ramadan duurde de he le maand juni, op 11 juli ben ik naar Nederland teruggekeerd en 18 juli begon de training alweer. Ik vind het uitermate vervelend dat die spierblessures weer terugkeer den, vooral omdat Berger me ook had verteld dat ik een basisplaats zou krijgen. Het is natuurlijk een teleurstelling dat ik nu niet in het elftal sta, maar zoals gezegd heb ik er niet zoveel last van als vorig jaar. Ik hoop dat mijn tijd nog komt, want ik ga onderhand zonder ei genlijk speciale programma's af te werken alweer behoorlijk voor uit". Berger tenslotte: „Ik vind het een hele vervelende zaak, maar er is in deze kwestie geen sprake van een schuldvraag. Het is zelfs onmo gelijk om voor een dergelijk pro bleem een oplossing te bedenken. Een hele, hele geleidelijke opbouw bij Fandi toepassen is geen oplos sing, want ik zit met een spelcon- cept dat ik in de voorbereiding moet uitwerken. Hem eerder laten beginnen wil ik ook niet, omdat hij dan moet vasten". BAZEL (SIZ) - Michiel Schapers is tot dusverre de grote verrassing in het indoortoernooi van Bazel. Dankzij een probleemloze over winning (6-3, 6-1) op één van de vroegere groten van de tennisba nen, Guillermo Vilas, bereikte de donderdag 25 jaar geworden Scha pers de halve finales. Hij stuit daarin op Tim Wilkin son, de andere ongeplaatste speler bij de laatste vier. De tweede halve finale gaat tussen de Zweden Nys- tröm en Edberg, die respectievelijk als derde en zesde op de plaat singslijst werden geschreven. Zelden zal een tegenstander zo weinig moeite hebben gehad met Guillermo Vilas als Schapers vrij dagavond. De 32-jarige Argentijn is duidelijk op te terugweg in zijn succesvolle loopbaan, al bezet hij nog altijd de 26e plaats op de we reldranglijst. De in Bazel als vierde geplaatste Vilas kreeg van Neder lands beste tennisser, ongevoelig voor bestaande machtsverhoudin gen, een geduchte afstraffing. Schapers stond Vilas slechts vier games toe. Een andere verrassing in de Zwitserse plaats was de uitschake ling van Tomas Smid, voorbe stemd tot winnaar, maar door Ste fan Edberg in een vroeg stadiumn uit het toernooi geslagen: 7-6, 6-4. Joakim Nyström klopte Smids vaste koppelgenoot Pavel Slozil (6- 3, 6-4) en de ruim 7000 toeschou wers zagen Wilkison, de volgende tegenstander van Schapers, bijna moeiteloos van de Amerikaan Jim my Brouwn winnen: 6-3, 6-1. Huizing leidt in Military BOEKELO - Ook na de tweede dag van de internationale military van Boekelo wordt de ranglijst aange voerd door Willy Huizing. De Euro pese kampioen bij de landelijke ruiters legde met Chico de beste dressuurproef af van alle 82 deel nemers, van wie de helft donder dag voor het eerst in actie kwam. De nummer twee van de eerste dag, Twan van Woensel, kreeg ge zelschap van de Amerikaanse Ka ren Lende.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15