Religieus én opvoedkundig bezig Jan HabetsNederlandse pater in IJsland Hervormd-gereformeerden in Noord-Amerika ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 (Van een medewerker) STYKKISHOLMUR (GPD) In de kamer van pater Jan Habets bij het ziekenhuis van Stykkis- holmur nemen zijn boe ken een belangrijke plaats in, maar wat een bezoeker het eerst opvalt zijn de grote stapels speelgoed en kinderlectuur. De 70-jari- ge pater blijkt in deze westelijke uithoek van IJsland, waar de visserij de belangrijkste bron van inkomsten is, een vriend van de jeugd te zijn. De kinderen van Stykkishol- mur zijn van huis uit prak tisch allemaal lutheraan, maar Jan Habets kan de meesten probleemloos in zetten als misdienaartjes. „Er bestond hier een soort tra ditie dat de lutherse kinderen bij de priester over de vloer kwa men", verklaart pater Habets, wiens tongval ook in het kille Noorden Limburgs-zacht is ge bleven. „Zes jaar ben ik nu in Stykkisholmur en op een zeker dag kwamen de kinderen achter mij aan en daarna werden het er steeds meer. Toen ben ik spel letjes voor ze gaan aanschaffen. Eén familie... Het plaatsje Stykkisholmur in het westen van IJsland telt slechts één roomskatholieke fa milie, maar toch loopt er een heuse pater rond en is in de 1300 zielen tellende gemeenschap ook een aantal nonnen actief. De roomse priester is een Neder lander: Jan Habets uit het Lim burgse Schaesberg. De nonnen behoren tot de orde Francisca nessen Missionarissen van Ma ria. Zij werken voornamelijk in het plaatselijke ziekenhuis, maar runnen ook een bewaar schooltje en een drukkerijtje. Drie van de zusters komen uit Nederland: de zusters Lidwina en Petra zijn afkomstig uit Den Haag, zuster Johanna is een Am sterdamse. Lego, puzzels, boeken en ook van die strips, want die vinden ze mooi hè. Tarzan en Lucky Luke en zo. Ik heb ook een buffet met limonade en koekjes". „Nee, ik maak hier geen propa ganda voor de katholieke kerk. Het is niet mijn bedoeling om de lutheranen zonder meer katho liek te maken. De paus heeft ge zegd dat elke christelijke ge meenschap zo dicht mogelijk bij Christus moet proberen te leven en dat we op die manier moeten pogen nader tot elkaar te komen. Zo zie ik het ook hè. De luthera nen leunen dicht tegen het ka tholicisme aan. De kinderen ver tel ik wel over ons geloof. Ze krij gen van mij te horen wat de ka tholieke kerk doet en ze moeten zelf maar weten wat ze daar ver der mee willen doen. Ik besef ook wel dat de jongeren vooral bij mij komen om te spelen, maar ik bid wel het ochtendgebed met hen. En ik leg uit wat er in de bijbel staat, want aan de bijbel kennis ontbreekt hierbij de meesten nogal wat". „Maar ik ben niet alleen reli gieus bezig hoor, ook opvoed kundig. Ik hou bij wie er alle maal komen. Elke dag schrijven ze hun naam in een schrift. Kijk, gisteren zijn hier 25 kinderen ge weest. In vijf jaar heb ik al 32 van die schriften vol met namen". Angstig stemmetje „De ouders hebben er voor zover ik na kan gaan geen pro blemen mee. In het begin ging ik met de kinderen naar de kerk en toen vroeg een meisje met een angstig stemmetje: ik word nu toch niet katholiek? Sommige kinderen komen nooit, maar ik weet niet of dat aan de ouders ligt. Ik heb er ook wel eens ie mand uitgegooid. Dan waren ze vervelend. Toch zie je ze dan la ter toch weer terugkomen. Tot hun vijftiende kunnen de kinde ren bij mij terecht, daarna is het contact voorbij". Jan Habets temidden van 'zijn' kinderen. Voor de pater zijn de dagelijk se bijeenkomsten in zijn apparte ment, waar zelfs zijn bed onder dozen met speelgoed bedolven is („die zet ik er voor het slapen gaan even af hè"), een drukke be zigheid. „Maar dat vind ik prima hoor. Ze hebben hier wel van die prpgramma's voor ouden van da gen, maar daar doe ik niet aan mee. Dat vind ik zinloze tijdver spilling. Wel ben ik lid van de Rotary. Toen ik hier kwam werd ik al vrij snel gevraagd". IJsland betekent als het ware de vervulling van een heel oude droom. „Ja, zo kun je dat wel stellen. In 1939, vlak voor mijn priesterwijding, heb ik gevraagd of ik naar IJsland mocht. Ik had over dat land gelezen en tijdens mijn studie werd er ook over ge sproken. IJsland was speciaal toegewezen aan onze congegra- tie. Ik dacht dat ik daar veel pro paganda zou kunnen maken voor de katholieke kerk. Inder daad, wat dat betreft denk ik er nu wel wat anders over. Dat ik destijds niet naar IJsland mocht kwam doordat ze me nodig had den op het seminarie in Schim- mert. Tot die school in 1968 werd opgegeven ben ik er leraar klas sieke talen geweest". Bedevaartsoord De pater Montfortaan stapte ooit als 11-jarig jongetje het se- (fotoGPD) Schimmert binnen en studeerde klassieken in Nijme gen. Na '68 was hij nog een jaar leraar in België om vervolgens in het Portugese bedevaartsoord Fatima te belanden. „Ik zou daar les gaan geven in mijn specialiteit, Grieks en La tijn dus, maar ik ben eerst een cursus Portugees voor vreemde lingen gaan volgen. Zo kwam ik in Lissabon tussen de studenten terecht en met hen ben ik acht jaar opgetrokken. Ik hield me met een vrij beperkte groep be zig en er werd veel over politiek gesproken. Onder die omstan digheden kwam ik in aanraking met het communisme. In eerste instantie dacht ik toen nog dat ik me echt thuis voel in Stykkis holmur". Pater Jan Habets toont trots twee pagina's uit Morgunbladid, de grootste IJslandse krant. Zijn lange verhaal - opnieuw door de dominee vertaald over de Lu- therherdenking in 1983 is met kleurenfoto's opgesierd. „Alleen ik heb over dat onderwerp ge schreven. De lutheranen zelf hebben er niets over gepubli ceerd". het wel goed zou komen met de communisten als er maar genoeg katholieken tussen zouden zit ten. Om een dieper inzicht te krijgen in het communisme ben ik naar Europa gegaan. Ik ben in Warschau, Oost-Berlijn en Praag geweest en tijdens die trips is mijn mening over de communis ten veranderd. Zij vormen een blok hè. Later kwam ik Oost- Berlijn overigens niet meer bin nen, want ze hadden kennelijk in de gaten gekregen dat ik in Por tugal een soort tegenwicht vorm de tegen hun ideologie". Pater Habets ging vanuit Lis sabon regelmatig naar Fatima, waar in 1917 zes verschijningen van Maria zouden hebben plaats gehad voor drie kinderen, van wie er nog een, Lucia, in leven is. Jan Habets werd door de promo tor van de zaligverklaring van de kinderen, pater Louis Kondor, gevraagd het boek 'Herinnerin gen van Lucia' in het Nederlands te vertalen. Habets deed dat, maar in de uiteindelijke verta ling ontbreekt zijn naam. Veel wil de geestelijke er nu niet meer over kwijt. „Ik weet niet of het weglaten van mijn naam een ver gissing is geweest of niet", zo houdt hij zich op de vlakte. Naar IJsland Zijn vertaalwerk was er indi rect wel de oorzaak van dat Jan Habets in IJsland terecht kwam. „Toen ik in Nederland was om de vertaling te laten nakijken werd mij gevraagd of ik voor zes weken naar Stykkisholmur wil de, omdat daar de priester was overleden. Ik was er nog maar net of ik moest met Kerstmis de nachtmis preken. Dat heb ik in het Engels gedaan en de lutherse dominee, die een vriend van me is geworden, heeft mijn woorden vertaald. Daarna heeft men mij verzocht of ik niet langer dan die zes weken wilde blijven. Ik heb daarvoor toestemming gevraagd en ook gekregen. Nu zit ik hier nog steeds en ik moet zeggen dat Gastvrij De drie Nederlandse nonnen klagen evenmin over het leven in Stykkisholmur, dat bepaald niet overkomt als een bruisende ge meenschap. „In de winter is het weer soms bar slecht en dan valt het vooral voor nieuwkomers niet altijd mee", bekennen ze, maar de houding van de IJslan- ders wordt in koor lof toege zwaaid. „De mensen zijn hier zó gastvrij, je moet er soms haast van blozen. Zelf neem je dat gast vrije trouwens ook over. Alles en iedereen druppelt hier maar bin- Zuster Johanna, zuster Lidwi na en zuster Petra, respectieve lijk 20,8 en 23 jaar in IJsland, be leven volgend jaar het feest dat tot hun orde behorende nonnen 50 jaar geleden in Stykkisholmur neerstreken. „Een Belgische zuster is hier bijna vanaf het begin. In 1869 was er overigens al een Duitse zuster in Reykjavik, die Franse schippers hielp. De gemeente Stykkisholmur heeft destijds ge vraagd om onze hulp, omdat het heel moeilijk is om hier aan ver pleegsters te komen. Wij moedi gen de IJslandse meisjes in deze plaats wel aan om verpleegster te worden, maar voor hun oplei ding moeten ze naar Reykjavik, en de meesten hebben daarna geen trek meer om terug te ke ren. De artsen in Stykkisholmur zijn wel IJslanders, maar een fy siotherapeut konden we moeilijk krijgen. Niemand wil hier graag naar toe. Er is nu een Nederlands echtpaar, dat in principe een jaar blijft. We hebben het liefst een echtpaar, want het valt niet mee om hier alleen te zitten. Veel ont spanning is er niet". Het ziekenhuis van Stykkis holmur wordt momenteel uitge breid. Het geld voor de bouw komt van de IJslandse regering, de gemeente en van de nonnen. „Ons salaris stoppen we ook in het ziekenhuis. Wel gaan we eens in de drie jaar met vakantie naar Nederland". In nauw overleg met het hoofd bestuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk is in Nederland een comité gevormd van predikanten, die de bereidheid te kennen hebben gegeven om in Noord-Amerika onder vroegere Nederlanders een bepaalde perio de pastoraal werk te doen en te preken. Doel is de vorming of on dersteuning van gemeenten van hervormd-gereformeerd karakter in Canada en de Verenigde Staten. Zo vindt men kleine gemeenten of gemeenten in wording in Grand Rapids, Edmonton, Surrey, Chilli- wack en Abbotsford. De predikan ten Immink (Besoyen) en Tukker (Urk) bezochten inmiddels de klei ne groep in Grand Rapids. In Sur rey komt een groep mensen bijeen in diensten waar uit het Neder lands vertaalde preken worden ge LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jöng, 5 ds. Post, Ermelo; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra, jongerendienst; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well en prof. dr. M. de Jonge, 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Christ, Eek en Wiel, opendeurdienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 ds. Sterringa. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 ds. Hemmes en ds. v. 't Hof, ha, elke zat. 10.30 rk. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius, ha; Oude Vest 10 ds. Veenstra; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. D. Bakker, O.geest; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 mevr. drs. Falkenburg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. M. Heemskerk. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15'ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. De Clercq, mmv kerkkoor. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. hr. v. Digge len. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, van 15 tem 19 okt. 8 nam. gebedsweek. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. C. Dekker. Leger des Heils (Vestestr.-hoek Groe- nesteeg): 10 heiligingssamenk., 7 verlos- singssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoe- tingskerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. 'Christelijke Wetenschap' (Steensch. 6): 10.30. lezen, voornamelijk van ds. Van der Plas uit Bergambacht, die er een paar keer op bezoek is ge weest. Het Noord-Amerika-comité zond in mei ds. Hoek uit Veenendaal voor twee maanden uit naar Bri tish Columbia om contacten te leg gen met groepen in Surrey en Ab botsford. In het laatstgenodfeide stadje in de Fraser-vallei worden nu zondags samenkomsten gehou den die vergelijkbaar zijn met de diensten in een gereformeerde- bondsevangelisatie. 's Morgens ko men er zo'n 35 mensen, 's avonds' ongeveer 85. Velen komen op de Nederlandse avondpreek af. "En de meesten", schrijft ds. Hoek in 'De Waarheids vriend', hebben ook behoefte aan een schriftuurlijke prediking met bevindelijke inslag, die ook in Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zat. 7. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Ryndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Rang. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Boogerd, Apeldoorn, 7 kand. Riet veld, Woerden. Geref. Kerk: 10 ds. Jeroense, Hoofd dorp, 6.30 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 ds. Schalk, Leimuiden; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 10 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 ds. Moll, ha, 6.30 ds. Taselaar, ha; De Bron 9.30 ds. Taselaar, ha, 10.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 5 dienst voor doven en gehoorge stoorden, hr. H. A. Landman, 6.30 ds. Moll, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Ver heul, ha; Oudshoornse kerk 10 kand. Hirsch, Nijmegen; Sionskerk (Planeten- singel) 9.30 en 6.30 kand. Cammeraat, Urk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. v.d. Werff, Voorhout, 6.30 ds. Brouwer, Schiedam; Salv.kerk 10 ds. Buikema, Zw.dam, 6.30 ds. v.d. Werff. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 en 6.30. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 br. v. Voornveld, 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. C. de Jong, 6.30 ds. Bosveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v. Putten. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 streekdienst, dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Plas, Zwijndrecht, 6 kand. v. Vrees wijk, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, do. 18 okt. 7.30 ds. Hakkenberg. rechtzinnige kerkgenootschappen veelal wordt gemist. Men is bereid zich ten volle in te zetten om tot gemeentevorming te komen". Moeilijk Maar het is uiterst moeilijk om vanuit Nederland daadwerkelijke hulp te krijgen. "Predikanten moe ten bereid zijn om voor langere tijd in Noord-Amerika te werken. Ker keraden en kerkvoogdijen zullen daaraan hun medewerking moeten willen geven, terwijl ook de gezin somstandigheden zo moeten zijn, dat een verre reis en langdurig ver blijf tot de mogelijkheden beho ren. Dan zal de voorganger zich moeten bedienen van de Engelse taal, al is er begrip voor, dat alle begin ook hier moeilijk is". In Edmonton is duidelijk geble ken, dat het uitsluitend beleggen BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg; Bethl.kerk 10 kand. De Jong, Werkendam, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 mevr. H. W. Muller, A.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 5 ds. Mansveld, Bus- sum, jeugddienst in geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 jeugddienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Rib- bers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. C. van Dis, R.dam, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hassefras, Maas dijk, 5 ds. De Moor, Wadd.veen. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, ha; Parkwijk 7 nam. ds. Rothfusz, ha. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Wal, ha. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. v. Wijn gen, Den Haag. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Boer, 6 dr. Meijers, Leiden: Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Boer. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. S. v.d. Veen, Rijswijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. v. Sliedregt; Ichthusk. 10 ds. v. Roon, 5 ds. Vroe gindewey; Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Driebergen; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 van diensten waarin een preek wordt gelezen op den duur niet sa menbindend werkt, terwijl van groei van de gemeente in het ge heel geen sprake is. Daarom doet de kerkeraad zijn best om predi kanten uit Nederland daarheen te krijgen. Op de vraag of het verantwoord is, naast de bestaande kerken nog weer nieuwe kerkjes op te richten, antwoordt ds. Hoek, dat gemeente vorming in bepaalde plaatsen ze ker wenselijk is vanuit de verant woordelijkheid voor verstrooide groepen, die anders kerkelijk dak loos zouden blijven. "Bovendien is er ruimte voor hervormd-gerefor- meerde prediking. Misschien zou den er in de toekomst predikanten of kandidaten vanuit Nederland in Noord-Amerika beroepen kunnen worden". Afscheiding. Wat ouders en voor ouders in hun tijd goed vonden, hoeft nog niet per se goed te zijn in deze tijd. Het heden is niet goed omdat dingen in het verleden in hun tijd goed waren. Dat zei de christelijke gereformeerde hoogle raar W. van 't Spijker deze week in Smilde op een bijeenkomst ter her denking van de Afscheiding van 1834 (150 jaar geleden). "Als mensen uit een kerkelijk verleden, dat wij niet hoeven te verloochenen, staan wij vandaag voor de vraag, wat men in het he den als opdracht van God moet zien. Aan de kerkelijke verdeeld heid kunnen wij wat doen, maar dat moet dan wel gebeuren op ba sis van bijbel en belijdenis. Als je dat wilt doen in de lijn van de Af scheiding, dan moet je elkaar op die grondslag de hand geven. Dan kun je bestaande verschillen in dat geheel opnemen en waarderen. Je hoeft je dan ook geen zorgen te ma ken over die onderlinge verschil len". Dat zei dus Van 't Spijker. Openheid. "Oecumenische openheid vereist een nieuwe kijk van kerken op elkaar", schrijft se cretaris H. J. van 't Hout in het jaarverslag van de Willibrordver eniging, het rooms-katholieke ad viesorgaan voor oecumene. "Wij kunnen de andere kerken niet lan ger beschouwen als planeten die Van Wijckerslooth: 4 nam. hr. W. J. Schot. Endegeest: 10 ds. Friedench. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 kand. Eigenhuis, Purmerend. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, gezinsdienst, 7 ds. Bergsma, Abbenes. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Smaling, bevestiging ds. W. Wagter, 5 ds. Wagter, intrede; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Geesink, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9, 10.30 en 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. mevr. Attema-Roosjen, Nieuwerbrug. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut ter. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sor- ge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. v. Gemeren. Rk Kerk: zat 7. zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7. za 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Dalen, Den Haag, 7 ds. C. v.d. Velde, Haarlem, opendeurdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoud- se, ha. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 hr. H. den Boeft, Leiden. Rk Kerk: zat 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 dr. Maar- singh, A.foort, 6.30 ds. Klein Kranen burg Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Broer, ha. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Hagen, Zwolle, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk; 9.30 hr. W. J. Schot, O.geest, jeugddienst, 6.30 ds. Ferwerda, Geref. K. Vryg.: 9.30 en 5. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 hr. Hof- Rk Kerk; zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. om onze eigen kerk als middelpunt bewegen. Samen met andere ge loofsgemeenschappen draaien wij als planeten om Christus als de Zon". Zonder deze omkering in het denken, zegt Van 't Hout, missen de gesprekken tussen de kerken hun uiteindelijke doel. Hervormde Kerk: beroepen te Zuid-Beijerland F. Bos Moor drecht; aangenomen naar Wouden berg H. Visser Katwijk aan Zee, naar Rosmalen (ziekenhuis) kandi daat mevrouw H. Lemereis- Schruijer Cuyk. Toegelaten tot de evangeliebediening: D. Boer Ber lijn, J. Zijl Leusden, P. Eekhout Driebergen (beroepbaar) en K. Klaassens Vriescheloo (beroep baar). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Hattem F. van der Pol Krimpen aan de IJssel. Baptistengemeen ten: aangenomen naar Harderwijk J. Muilwijk Ede. VOORSCHOTEN: Herv Gem. Dorpskerk 10 prof. v.d. Beek, Valken burg; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz; 'De Ark' (Leidseweg 31) 10 jonge rendienst. Zie ook geref. kerk. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. v. Schoonhoven, Hardinxveld, 4.30 ds. v. Schroten, Bunschoten. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vryg. (Bachlaan): 10 en 5 ds. Blokland. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 gebedsdienst. British School in The Netherlands (Jan van Hoofl. 3): 10.15 anglicaanse dienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Zouten dijk, Groningen; Hoeksteen 9.30 ds. Abma, Gouda, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Verboom, Hierden, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. Sybran- dy. Den Haag. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. Schoep, 5 ds. Verdoorn; Ontm.kerk 10 ds. De Moor Remonstr. Gem. zie Alphen. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. B.k Kerk: zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30. ®W7tSSENAAR; Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, ha. 4 30 ds. Wolters, ha; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen, ha; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen. ha; Dorpscentrum 9.30 ds. Trouwborst, Vlaardingen. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Jager. Kampen. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 5.30 ds. Koelewyn, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Boer. Hoofd dorp, 6.30 kand. De Bruin, Nieuwveen. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9 30 ds. Klein Kranenburg, 7 ds. v.d. Kamp. Geref. Kerk: 9.30 hr. De Vries, Leus- den, 7 ds. Rang. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 10.30 dienst in 'Swetterhage'. Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndyk zat 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eysenga, 6.30 ds. Buikema, evangelisa- iedienst. Geref. Kerk: 10 ds. Modderaar, 6.30 de herv. gem. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 ds. Nieber, Hil- Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 10 ds. Aalbersberg, Vlaardingen, 5 ds. Koster. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.15 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. 't Hooft, Lisse, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 hr Hoffe- naar, Voorhout. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, ha, 3 ds. v.d. Horst, Katwijk, met verstand, gehandicapten, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. mevr. Visser, L.dorp, ha; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Westera- Franke, ha en jongerendienst. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zylkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Rietveld, Woerden. Geref. Kerk: 9.30 ds. W. Bakker, Am stelveen, 7 ds. De Korte, O. Wetering. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Germans, Sassenheim, 7 ds. Roosjen, Noordw.hout, jeugddienst; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.3U lees- dienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 ds. De Jong, Alphen, 7 ds. Carlier, Badhoe vedorp. Chr. Geref. Kerk: 10 oud. Scholte, 4.30 ds. v.d. Gronden, Broek op Lange- dyk. Geref. Gem.: 10 en 4 leesdienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Manakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr Goedhart, 6.30 ds. v. Doorn. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- boom, ha. Remonstr. Gem.: zie Alphen. Evang. gemeente (Kruispunt, Kenne- dyl. 33): 9.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kaai, Rhenen, 6.30 dr. Haitsma, Bos- Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v.d. Meulen, 's Gravenmoer. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr. Schram, Abcoude, 7 ds. Schalk, Lei muiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bergsma, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Vis- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geu ze, 6.30 ds. Zoutendijk, Groningen. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 ds. Bree- derveld, H.sum, 7 hr. Kat, Ouderkerk a.d. Amstel. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- (Bmnen) 10 ds. v.d. Lee. 5 hr. Visser; Vinkenl. 7 ds. v.d. Lee; Hoofdstr. (Zee) 10 jeugddienst, 5 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Roetman, Wadd.veen. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. El- gersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper, 7 ds. v.d Lee; Sole Mio 9 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Swen, Den Hel der. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr. J. de Vries. Heemstede. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa, ha; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Móhring-Wilterdink, 7 ds. Elgersma, Noordwyk. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 stud. Compagnie, 4 ds. Kiezebrink, Baarn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11