LEIDSCH DAGBLAD Thatcher met de schrik vrij bij bomaanslag IRA Toeslag minima gaat in 3 jaar verdwijnen Voor een tientje véél wijzer Twee doden en 27 gewonden in hotel Brighton Deetman in beroep over banenplan VANCREY'S Autobedrijven B.V. Weinberger sticht verwarring over SS-20's Geding Elsevier tegen persiflage op almanak CH DAGBLAD VRIJDAG 12 OKTOBER1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37524 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor let ras ze coloton 36 PAGINA'S LONDEN (GPD) - Het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) heeft vanochtend de verantwoordelijkheid op geëist voor de bomaanslag op het Grand Hotel in Brigh ton, waar de top van de Conservatieve Partij, inclusief premier Thatcher, logeerde vanwege het jaarcongres van de partij. Een beeld van de bovenste vediepingen van het Grand Hotel i de aanslag zwaar werden beschadigd. het Engelse Brighton die als gevolg i Ten minste twee personen Zijn bij de aanslag om het leven gekomen, en er waren 27 gewonden, onder wie minister Tebbit (handel en in dustrie). Hij werd na een reddings operatie die meer dan vier uur DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) heeft hoger beroep aangetekend tegen de uit spraak in een kort geding van de Stichting Ombudsvrouw tegen de staat. De stichting wilde dat ook werklozen zonder uitkering (met name vrouwen) in aanmerking zouden komen voor deelname aan het banenplan in het onderwijs, dat de komende anderhalf jaar 8400 mensen aan werk moet hel pen. De rechter stelde de stichting in het gelijk. Deetman heeft beroep aangetekend tegen de uitspraak van de rechter, omdat die in zijn ogen verder gaat dan het verzoek van de Stichting Ombudsvrouw. Overigens komt de uitvoering van het banenplan daardoor niet in gevaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De koopkrachttoe slag voor de echte minima zal de komende drie jaar langzaam maar zeker worden afgeschaft. Daarover zijn volgens bronnen in de Twee de-Kamerfractie van de WD giste ren afspraken gemaakt tussen de regeringspartijen en de voornaam ste vertegenwoordigers van het ka binet. WD-woordvoerder De Korte bevestigde gisteravond laat voor de NOS-televisie dat er in de rege ringscoalitie overeenstemming be staat over een 'afbouwritme' voor het beëindigen van de koopkracht toeslag. Maar CDA-fractieleider De Vries ontkende vannacht in een felle interruptie, tijdens de laatste termijn van de algemene beschou wingen, dat daarover afspraken zouden zijn gemaakt. Ook premier Lubbers ontkende het bestaan van afspraken, maar hij gaf wel toe dat het kabinet de eenmalige uitkering voor de socia le minima geleidelijk wil afschaf fen. Het verdwijnen van de koop krachttoeslag voor alle echte mini ma - dat zijn behalve uitkeringsge rechtigden ook mensen die van een minimumloon een huishouden moeten onderhouden - betekent voor deze groep een teruggang in koopkracht van gemiddeld zo'n 3 procent. Volgend jaar zal hun koopkracht nog op peil blijven. Het kabinet ging gisteravond door de knieën voor de druk van CDA en PvdA, die willen dat het te verwachten koopkrachtverlies van de 'meeija- Af en toe zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperatuur ongeveer 9 graden. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur om streeks 16 graden. Matige, in het Wad dengebied af en toe krachtige zuidwes ten wind. 13 oktober 1984 Zon op: 07.00 uur, zon onder: 17.50 uur. Maan op: 19.12 uur, maan onder: 11.41 Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.43 en 17.05 uur, laagwater 00.49 en 12.53 uur. rige echte minima' volgend jaar volledig wordt gecompenseerd. Overigens betekent de toezegging van het kabinet geen waterdichte koopkrachtgarantie, omdat zij uit drukkelijk is verbonden met een maximale prijsstijging van 1,5 pro cent. De verwachting is dat de prijsstijging volgend jaar, mede onder invloed van de dure dollar, hoger zal uitpakken, namelijk zo'n 2,5 procent. Dit betekent dat de mi nima er waarschijnlijk toch iets in koopkracht op achteruit zullen gaan. De mededelingen uit de WD- fractie over het afschaffen van de koopkrachttoeslag leidden gister avond en vannacht tot grote poli tieke verwarring. PvdA-fractielei- der Den Uyl liet de algemene be schouwingen heropenen nadat WD-woordvoerder De Korte voor de televisie had verklaard dat er in het regeringskamp afspraken wa ren gemaakt. Maar CDA-fractielei der De Vries noch zijn WD-colle- ga Nijpels liet zich door Den Uyl verleiden tot een reactie. De Vries volstond slechts met een felle in terruptie, waarbij hij verwees naar wat premier Lubbers eerder in het debat over de echte minima had gezegd. Net als De Korte verklaar de Lubbers dat er wel sprake is van aan 'afbouwritme', maar hij zei dat er voor de periode na volgend jaar niets is vastgelegd. Den Uyl con stateerde daarop dat er tussen CDA en WD blijkbaar een ver schil van mening bestaat over de vraag wat er met de koopkrachtbe scherming voor de echte minima in de toekomst moet gebeuren. Het afschaffen van de koop krachttoeslag voor de minima was overigens een van de voorwaarden voor het kabinet om te zwichten voor de druk van CDA en PvdA. Het is alleen nog niet duidelijk hoe en wanneer het kabinet de regeling voor de eenmalige uitkering wil la ten verdwijnen. (Zie ook pagina 5) VOORSCHOTEN - De Engelse prinses Anne (34) heeft gistermid dag de Engelse school in Voorscho ten bezocht. De prinses woonde en kele lessen bij, bekeek computers en praatte met kinderen. Speciaal voor haar komst waren enige zeer jeugdige kinderen aanwezig in de school, die op normale dagen slechts wordt bevolkt door scholie ren tussen de 12 en 18 jaar. Na het bezoek aan de school be gaf de prinses zich naar Den Haag. In het huis van de Engelse ambas sadeur woonde zij een feest bij met 113 genodigden, onder wie prinses Margriet. Vanmorgen is Anne weer naar haar land teruggekeerd. (Foto ANP) 'Laat militairen en scholieren helpen oogsten' DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap heeft vrijdag het ministerie van landbouw ge vraagd dienstplichtige militaire boerezoons en scholieren in het agrarisch onderwijs vrij te ge ven om te helpen bij het bin nenhalen van de oogst. Volgens het schap zijn de boeren giste ren in allerijl begonnen met de oogstwerkzaamheden, nu het weer plotseling in gunstige zin is omgeslagen. duurde, uit het puin bevrijd en heeft een gebroken been en ver wondingen aan zijn borst. That cher bleef ongedeerd. De IRA maakte vanochtend be kend de aanslag te hebben ge pleegd, in een verklaring die werd gegeven aan het Britse persbureau Press Assocation. Volgens de ver klaring ging het om een 50 kilo zware bom die was gericht „tegen het Britse kabinet en de Tory oor logsophitsers." De verklaring beschuldigt de Britse regering van „bezetting ons land, marteling van onze ge vangenen en het straffeloos neer schieten van onze mensen in onze eigen straten." „Vandaag hadden we geen geluk, maar onthoudt dat we maar één keer geluk hoeven te hebben. Jullie zullen altijd geluk moeten hebben, Schenk Ierland vrede en er zal geen oorlog meer zijn", aldus de verklaring. De explosie had rond drie vannacht plaats. De bom ging ver moedelijk af in de foyer van het Grand hotel dat pal naast het con grescentrum ligt, en waar in ver band met het congres vrijwel de gehele top van de Conservatieve partij logeerde. De premier had een suite op de eerste verdieping van het hotel. Zij was nog in haar kamer aan het werk toen de bom afging, die haar badkamer zwaar beschadig de. Het waren echter de hoger gele gen verdiepingen die het ergst ge troffen werden. Een deel van het front van het hotel is naar beneden gekomen. Mevrouw Thatcher, die volgens haar eigen verklaring op de explo sie reageerde door tegen haar man Dennis te zeggen: „Ik geloof dat we maar beter naar beneden kun nen gaan", werd vannacht in een stoet politiewagens naar haar ambtswoning in Londen, 10 Dow ning Street, gebracht. Oppositieleider Neil Kinnock be hoorde vanochtend vroeg tot de eersten die haar zijn medeleven be tuigde. Mevrouw Thatcher kreeg vanochtend een ovationeel wel kom toen zij, enkele minuten voor aanvang van de laatste dag van het Conservatieve jaarcongres, de zaal van het conferentiecentrum bin nenkwam. De zitting begon om half tien, precies op tijd, met een verklaring van partijvoorzitter John Gummer, die met gebroken stem zei: „We zullen met de confe rentie doorgaan op precies dezelf de manier als wanneer de aanslag niet had plaatsgehad". Minister Brittan (binnenlandse zaken), die eveneens in het Grand •Hotel logeeerde, zei vanochtend nog dat de bom 15 tot 20 pond aan explosieven moet hebben bevat. De minister wilde geen ant woord geven op vragen hoe de ex plosie kon plaatsvinden. Het Grand Hotel en het ernaast gelegen conferentiecentrum waren de afge lopen dagen door strikte veilig heidsmaatregelen omgeven. OCCASION-SPECIALIST Off. dealer Fiat/Lancia Lelden, Korevaarstraat 43, tel. 071-142146 Leiderdorp, Weversbaan 12 (Autoboulevard), tel. 071-896151. een vol jaar garantie mogelijk. Zie adv. Flat op pag. 12. STRESA (GPD) - De Amerikaan se minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft gisteren op de NAVO-bijeenkomst in het Italiaan se Stresa voor grote verwarring ge zorgd door tijdens de vergadering te verklaren dat de Sowjet-Unie sinds 1 juni j.l. geen nieuwe SS-20- raketten heeft geplaatst, maar even later journalisten te melden dat dat wèl het geval is geweest. Volgens Weinburgers laatste ver klaring aan journalisten beschikt de Sowjet-Unie thans over meer dan 378 SS-20-raketten. Dit aantal was door de Amerikanen sinds be gin dit jaar genoemd. Het kabinet- Lubbers besloot op 1 juni dat Ne derland tot plaatsing van 48 kruis- raketen zal overgaan wanneer op 1 november volgend jaar blijkt dat de Sowjets meer dan 378 SS-20's hebben gestationeerd. Tegenover de vaste groep met hem mee reizende Amerikaanse journalisten Weinburger: „Er zijn meer dan 378 raketten. Het precie- se aantal is bij de inlichtingendien sten bekend. De stationering daar is nooit gestopt en mijn gevoel zegt dat er meer zijn en dat er met het verstrijken van de tijd nog lijk meer zullen komen". In de NPG-vergadering zelf had Weinberger, tijdens zijn beschou wing over de nucleaire ontwikke lingen aan Sowjet-kant, niet over hogere aantallen gerept, zo verze kerde de Nederlandse defensiemi nister De Ruiter en bevestigde la ter ook zijn Westduitse collega Wörner. In een eerste reactie liet De Rui ter weten dat Weinbergers opmer kingen niet te hoeven te betekenen dat er nu al meer dan 378 raketten daadwerkelijk zijn opgesteld. De Nederlandse positie wordt door een hoger aantal operationele SS- 20's op dit moment echter ook niet Te veel overeenkomst met belastinggids (Van een c r verslaggevers) AMSTERDAM - De in Amsterdam gevestigde uitgeverij 'Annoventu- ra' uit Amsterdam spant een kort geding aan tegen het Hazerswoud- se bedrijf Mondria B.V. dat op 3 november het boek 'Almanak voor de Belastingontduiker' op de markt brengt. 'Annoventura', behorend tot het Elsevier-concern en uitgever van de Elsevier-belastingalmanak maakt bezwaar tegen de omslag van de 'handleiding voor belastin gontduikers'. „Die vertoont te veel overeenkomsten met de kaft van onze almanak", aldus 'Annoventu- ra'-woordvoerder Turksma die zich verder van commentaar wenst te onthouden. Het Amsterdamse concern heeft onlangs de Hazerswoudse uitgeve rij schriftelijk gesommeerd het door belastingdeskundige Flip de Kam in Boxtel te presenteren boek van een andere omslag te voorzien. Mondria B.V. heeft daarvan afge zien. Na overleg met juridisch me dewerkster Smuling heeft de di rectie van het Amsterdamse be drijf nu besloten tot het nemen van gerechtelijke stappen'. „Ik ben nogal verbaasd dat er een kort geding tegen ons wordt aangespannen", meldt drs. Henk R. Mondria, uitgever van de belas tingalmanak voor belastingontdui kers. „Ik verkeer in de mening dat we niets onoirbaars doen. Van te voren hebben wij Elsevier keurig van alles op de hoogte gesteld. Hun zelfs de mogelijkheid geboden in ons boek te adverteren. Omdat het hier gaat om een humoristische persiflage, mag ons produkt best enige gelijkenis hebben met hun belastingalmanak. Daar in Amster dam moeten ze onze parodie zien als een pluim op hun hoed". Het kort geding zal op 30 oktober dienen in Den Haag. veranderd. Het gaat om het aantal dat 31 oktober volgend jaar is ge-, stationeerd, aldus De Ruiter, die suggereerde dat het dan ook min der raketten kunnen zijn. In het slotcommuniqué dat door NAVO-secretaris-generaal Car- rington werd gepresenteerd, wordt niet over voortgaande stationering aan Sowjet-zijde gesproken. Wel wordt zorg getoond over de bouw van de nieuwe raketbases. Volgens goed ingelichte diplomatieke bron nen bij de NPG in Stresa heeft de Sowjet-Unie 14 nieuwe bases in aanbouw. (zie 00k pagina 13) Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1