LEIDSCH DAGBLAD Florerende handel in dissidenten Voor een tientje véél wijzer Belgen overhoop met YS over kerncentrales Bejaarden ziek na eten besmette kippepootjes Waal dreigt weer met speelverbod Ook ambtenaar minder ziektegeld (Ml Het Ntotorhuis HUIS TER DUIN no s f e ratu ROY BLACK Verbouwings opruiming kortingen van 20-60% Extra beveiliging rondom NAVO-kantoor in Brussel MEUBELCENTRUM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37522 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tei.nrs zie cololon AMSTERDAM (GPD) - Enkele tientallen bejaarden in het Am sterdamse Eduard Douwes Dek kerhuis hebben door het eten van besmette kippepootjes voed selvergiftiging opgelopen. Ook 24 zelfstandig wonende bejaar den, die uit het bejaardenhuis via de Stichting Rijdende Maaltij den dezelfde kippepootjes te eten kregen, werden ziek na het eten ervan. De oorzaak van de voedselvergiftiging van de be jaarden lag niet in de kwaliteit Duel tegen Feyenoord DEVENTER (ANP) - Burgemees ter Waal van Deventer zal het ere divisieduel Go Ahead Eagles - Feyenoord uit vrees voor rellen verbieden als de KNVB vasthoudt aan de speeldatum van 31 oktober. Eerder verbood de ex-wethouder van Leiden om dezelfde reden het duel voor aanstaande zaterdag. Voor de KNVB was dit aanleiding de wedstrijd naar woensdag 31 ok tober te verzetten. Volgens Waal zijn de problemen rond de openbare orde op die dag zeker zo groot als op zaterdag. In een vandaag uitgegeven verklaring zegt de burgemeester dat de poütie het gedrag van de Feyenoord-sup- porters in donker moeilijk kan controleren en spreekt hij de vrees uit dat zij woensdagmiddag in De venter rellen zullen schoppen. Burgemeester Waal baseert dat op recente ervaringen met Feye- noord-supporters elders in het land. Met nadruk zegt Waal niet voor een algemeen voetbalverbod op woensdag of zaterdag te zijn, maar voor wedstrijden tegen Feye noord een uitzondering te willen maken. Die behoren volgens Waal gezien de extra risico's op zondag middag te worden gespeeld. Hij verwijt de KNVB zo weinig rekening te houden met de belan gen van de openbare orde. 'Het is een nederlaag voor het betaalde voetbal in Nederland, omdaf de bond weet dat deze planning kan leiden tot ernstige verstoringen van de openbare orde', aldus Waal. van het kippevlees, maar in het feit dat het vlees bij de bereiding onvoldoende verhit was. Doordat de arts van het bejaar denhuis tijdig alarm sloeg en de GG GD in de hoofdstad snel wist om welke bacterie het ging, kon erger worden voorkomen. Nu bleven de .ziekteverschijnse len voor de bejaarden beperkt tot braken en diarree. Het voorval deed zich enkele weken geleden voor, maaf kwam pas gisteren in de openbaarheid. DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren die volgend jaar gemiddeld twintig dagen ziek zijn ontvangen dat jaar een half procent minder salaris in hun loonzakje. Dat is het gevolg van de reeks maatregelen die geno men zijn in de ziektewetsfeer voor overheidspersoneel in volledige dienst. Zieke ambtenaren krijgen name lijk volgend jaar net als hun colle ga's in het bedrijfsleven een ziekte wetuitkering die netto gemiddeld 11,5 procent lager ligt dan tot nu toe gebruikelijk was. Die verlaging voor ambtenaren wordt bereikt via een beperking van de bruto-uitke- ringen bij ziekte. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft deze voorlopige cijfers bekend gemaakt op verzoek van de ambtenarencentrales. Uit dezelfde berekeningen blijkt dat de mini mumlonen voor ambtenaren onge wijzigd blijven. De ziektewetmaatregelen van het kabinet houden in dat het uit keringspercentage bij ziekte per 1 januari van 80 naar 75 teruggaat en dat de werknemers sociale premies gaan betalen over hun ziektegeld. In de tijd dat werkgevers en werk nemers praten over de vraag wat er met de aanvullende uitkeringen gebeurt, delen de sociale partners het verschil. Binnenlandse Zaken heeft ook de wijzigingen in de pensioenen berekend, die het gevolg zijn van de ombuigingsmaatregelen die de ambtenaren treffen en waarvan de gepensioneerden ook hun deel moeten dragen. Uit de berekenin gen blijkt dat de negatieve effecten het grootst zijn voor de laagste in komensgroepen. Bonn: DDR verdient miljarden BONN (AFP) - "Mensenhandel" floreert tussen de beide Duitslanden, zo blijkt uit gegevens die in Bonn bekend zijn gemaakt. De „verkoop" van Oostduitse dissidenten heeft de DDR in de afgelopen 20 jaar het indrukwekkende be drag van 3,5 miljard gulden opgeleverd. Amerikanen tegen levering aan Libië WASHINGTON (GPD) - België en de Verenigde Sta ten liggen ernstig met el kaar overhoop omdat de re gering in Brussel overweegt voor een miljard dollar aan Libië kerncentrales te leve ren. Washington vreest dat Libië daardoor een kern bom zou kunnen bouwen. De Amerikanen zijn bovendien boos omdat België toestemming heeft gegeven voor de export van technologisch hoogwaardige ma chinerie naar de Sowjet-Unie die volgens Amerikaanse bronnen zou kunnen worden gebruikt voor de fabricage van de gevreesde Russi- GEDING MARIÉNBURG - De scholengemeenschap Mariënburg gaat een kort geding voeren tegen de overheid om op die manier te voorkomen dat 37 leerlingen na de herfstvakantie naar een andere school zouden moeten. Volgens staatssecretaris Ginjaar (onderwijs) horen deze havo-leer- iingen niet thuis op een school voor middelbaar beroepsonder wijs. Zij moeten naar een gewone havo. sche SS-20 en SS-21 raketten. De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger be spreekt de geschillen deze week met zijn Belgische collega Freddie Vreven, tijdens een NAVO-bijeen- komst in Italië. Tien dagen geleden hebben gesprekken van de Belgi sche minister van economische za ken Marc Eyskens met Weinberger en de VS-minister van handel Bal- drige geen resultaat opgeleverd. Volgens Belgische zegslieden zouden aan Libië, dat al jaren voor nucleaire faciliteiten vruchteloos in de markt is, onder internationaal toezicht wel energiefabrieken wor den geleverd, maar geen militaire technologie. De centrales zouden worden gebouwd bij het bedrijf Belgonucleaire, waarin de regering het voor het zeggen heeft. Voor de Belgische economie zou Gaddafi's miljard dollar een belangrijke in jectie betekenen. "Bart op de top". Die tekst sierde de taart die Jet Vos, echtgenote van bergbeklimmer Bart Vos uit Eemnes, gisteravond samen met haar dochtertje aan sneed. Een bescheiden familiefeestje dat werd gevierd nadat bekend was ge worden dat Bart als eerste Neder lander de top van de hoogste berg, de Mount Everest, had bedwongen. 'Eerst hoorde ik op de radio dat hij de top niet had gehaald. Ik vond het sneu, maar was opgelucht dat hij weer heelhuids terug was in het basiskamp. Later, op mijn werk rende iemand op mij af, die me zei dat het Bart toch gelukt was', aldus Jet Vos. Het was overigens de tweede keer dat hij de Mount Everest besteeg. In 1982 tijdens de eerste Nederlandse expeditie, moest de groep het we gens het slechte weer de laatste 1000 meter voor gezien houden. De Sassenheimer Edward Öfner, die deel uitmaakt van de expeditie zal morgen of overmorgen nog een poging ondernemen om de top te bereiken. Zie verder pagina 19. (foto Stevens) AUTOVERHUUR Luxe en Bestel Gratis inzittendenverzekering vondellaan 80. Lelden Tel 071-769515 Door elke keer met tienduizenden marken over de brug te komen be reikt Bonn jaar in jaar uit dat Oost duitse „politieke gevangenen" worden vrijgelaten die ervan wor den beschuldigd het regime te heb ben gekritiseerd of hun keus „met de benen" te hebben gedaan, door met risico's voor hun leven te pro beren de Muur over te vluchten. Van 1963, twee jaar na de bouw van de muur van Berlijn, tot 1983 hebben 30.000 „politieke gevange nen" de DDR zo miljarden aan westerse deviezen opgeleverd in een handel die voor de Bondsrepu bliek noch de DDR officieel be staat. Volgens de deskundigen be draagt de „omzet" meer dan 200 miljoen per jaar. In 1984, het jaar dat de 35-ste ver jaardag van de oprichting van de Oostduitse staat is gevierd, is deze „omzet" verbazingwekkend hoog. In de eerste zes maanden zijn 36.000 mensen door Bonp „ge kocht" tegen een bedrag van onge veer 250 miljoen gulden. In deze „mensenhandel" bestaan vaste tarieven: - 55.000 gulden voor geschoolde arbeiders, die driekwart van de „gekochten" vormen; - 150.000 gulden voor weten schappers en hoge technici; - 200.000 gulden voor artsen en chirurgen. In juni deed zich een uitzonder lijk geval voor toen voor drie Oost duitsers die met 50 anderen hun toevlucht hadden gezocht in de Westduitse ambassade in Oost- Berlijn, het fenomenale bedrag van 4,5 miljoen gulden werd neerge teld, omdat twee van hen militai ren waren en de andere een weten schapper. In maart zijn 35 vluchtelingen ZELFVERBRANDING - Een Au stralische passagier heeft zich gis teren tijdens een vlucht van de Fi lippijnen naar Melbourne opgeslo ten op het toilet van een DC-10 van de Philippine Airlines, alcohol over zich heen gegoten en daarbij een brandende lucifer gehouden. Een stewardess rook de brand, de wc werd opengebroken en het vuur geblust. De rnan werd later ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Zijn beweegredenen zijn niet bekend. die de Westduitse ambassade wa ren binnengedrongen allen door Bonn „gekocht". Onder hen be vond zich Ingrid Berg, de nicht van de Oostduitse premier Willy Stoph, voor wie de prijs door de BRD werd vastgesteld op 550.000 gul den. De onderhandelingen worden van Oostduitse kant gevoerd door de advocaat Wolfgang Vogel en van Westduitse zijde door Ludwig Rehlinger. 32 PAGINA'S Kinderboekenweek vandaag begonnen PAGINA 21-22-23 Koopkracht echte minima onzeker PAGINA 7 Vredesdialoog in El Salvador PAGINA 7 Philips gaat een super-chip maken PAGINA 9 Koningin Astridboulevard 5 2202 BK NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon: 01719 - 19220 presenteert donderdag 11 oktober Rustig herfstweer Wolkenvelden, maar geen regen van betekenis. Morgen ook af en toe zon. Minimumtemperatuur rond 9 graden. Middagtemperatuur omstreeks 16 gra den. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. 11 oktober 1984 Zon op: 06.57 uur, zon onder: 17.54 uur. Maan op: 18.23 uur, maan onder: 08.06 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.51 en 16.05 uur, laagwater 12.02 uur. mei 2-3-zitsbankje van 2350,- nu 1485,- MANOU-XOIAAL 'iet X^cetiek 6u Na drietal aanslagen BRUSSEL (UPI/ANP) - Niet alleen een groot aantal Belgische ondernemingen, maar ook beveiligingsfunc tionarissen van het hoofd kantoor van de NAVO en van de Amerikaanse ambas sade in Brussel hebben ex tra maatregelen genomen uit vrees voor aanslagen. In een week tijd zijn drie aanslagen gemeld die het werk zouden zijn van een tot dusver onbekende ter reurgroep die zich de Strijdende Communistische Cellen noemt. Bij de toegangen van het NAVO- hoofdkwartier zijn zandzakken op gestapeld. Een woordvoerder zei dat tot de extra beveiliging niet al leen is besloten wegens de recente bomaanslagen in Brussel, maar ook met het oog op de aanvallen op Amerikaanse doelen in de Libane se hoofdstad Beiroet, waar met ex plosieven geladen auto's naar bin nen werden gereden. De Pelikaan Pelikaanstraat 27 Leiden Tel. 071-125813 Door toe te staan dat er in Leiderdorp een 'meubel centrum', een concentratie van grote meubelzaken mag worden gebouwd, heeft het provinciebestuur aangetoond dat het zijn eigen uitspra ken weinig serieus neemt. Al jarenlang roepen de beleidsbe palers in het Haagse provinciehuis dat aan de ontmanteling van de ste den een einde moet komen, sterker nog, dat het fundament onder de stadscentra moet worden verstevigd. In dat kader paste ook de succes volle strijd van de provincie tegen het verschijnsel van de grootschalige 'weidewinkels'. De regionale functies van de steden moesten volgens de provincie worden versterkt, en dat moest zijn beslag krijgen in combina tie met goed geordende voorzienin gen op het gebied van het openbaar vervoer. Dat was het provinciale be leid, althans zo leek het. De keuze voor de bouw van een meubelcentrum in Leiderdorp bete kent echter hoe dan ook een aanslag op de centrumfunctie van Leiden. De ligging van de uitverkoren plek in het Elisabethhof, vlak bij een rijksweg, zal het gebruik van de auto boven dien alleen maar bevorderen. Een aantal Leidse bedrijven heeft inmiddels aangekondigd naar Leider dorp te zullen vertrekken en de vraag rijst of een dergelijke uittocht niet als een olievlek zal werken op andere branches. De vraag of de beslissing van Ge deputeerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, al dan niet in strijd zou zijn met de letter of de geest van het streekplan, is belangwek kend. Maar nog afgezien van het ant woord op die vraag is het gevolg in tussen wel dat het Leidse stadscen trum wordt aangetast. Het is natuurlijk mogelijk dat het provinciebestuur inmiddels tot andere gedachten is gekomen en nu van me ning is dat de hedendaagse consu ment vooral gebaat is met goed be reikbare winkelvoorzieningen buiten de stadscentra, die dank zij een ex centrische ligging kunnen beschikken over royale mogelijkheden om te par keren. Mocht er sprake zijn van een der gelijke verandering in visie op de ont wikkeling van de hele regio, inclusief de daarbinnen gelegen grote stedelij ke centra, dan zou het wel zo prettig zijn als dat ook tot uitdrukking kwam in de streekplannen. Maar ook het streekplan voor de periode tot het jaar 2000, dat nog verkeert in het sta dium van 'voorontwerp', staat bol van termen als 'behoud en versterking van de stedelijke functies'. De vestiging van de meubelboule vard in Leiderdorp kan wellicht wor den gerechtvaardigd indien begrip pen als 'centrumfunctie' en 'stedelijke functies' zeer ruim worden uitgelegd. De Leidse regio, waarvan Leiderdorp ongetwijfeld deel uitmaakt, wordt im mers verrijkt met een project dat de nodige koopkracht hier vasthoudt, koopkracht die anders wellicht zou wegvloeien naar elders, bijvoorbeeld naar Den Haag. In die zin is er voor de Leidse regio nog reden voor enige tevredenheid. Krachtens de wetgeving op het ge bied van de ruimtelijke ordening treedt de provincie op als controleur van de gemeentelijke bestemmings plannen en schroomt het ook niet van zijn vergaande bevoegdheden terza ke gebruik te maken als dat nodig wordt geoordeeld, bijvoorbeeld door ongewenste winkelvoorzieningen uit bestemmingsplannen te schrappen. Maar deze provinciale controleur heeft nu helaas zelf het voorbeeld ge geven hoe het in elk geval niet moet. Daar komt nog bij dat het Leiderdorp- se bestemmingsplan voor het Elisa bethhof destijds moest worden goed gekeurd, omdat de provincie eenvou digweg was 'vergeten' het tijdig in be handeling te nemen. Dergelijke slor digheden verstevigen nu niet bepaald het vertrouwen in de deugdelijkheid van het genomen besluit. Het is te ho pen dat de provinciale bestuurders uit alle verwikkelingen over deze kwestie lering zullen trekken, temeer daar het nieuwe streekplan nog in de steigers staat. Ja, ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land araao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Uit kolenhok 30.000 gestolen HAARLEM (GPD) - Een 70-jarige Haarlemse vrouw ontdekte gis teren dat uit het kolenhok in haar achtertuin al haar spaarcentjes waren gestolen. Het ging, zo vertelde ze de politie, om ongeveer 30.000 gulden die ze niet aan een bank had willen toevertrouwen. Ze had het geld al eerder begraven in haar tuin, maar dat vond ze onhandig. Ze had regelmatig geld nodig en daarom koos ze maar voor het kolenhok. De politie probeert nu door middel van buurt onderzoek meer te weten te komen over de dader(s). Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1