Duarte spreekt van verzoening Verzet El Salvador argwanend Griekenland tart NAVO- bondgenoten De Slegte gunt al uw boeken een tweede leven. Mondale won tv-debat Moeder-overste lichtte Belgische schatkist op Mafia wordt zenuwachtig: 7 doden Leider Anglicaanse kerk valt Britse premier aan Kohl op handelsmissie in China DINSDAG 9 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 De opmerkelijke aanval staat in een interview in het dagblad The Times. De aartsbisschip verwijt mevrouw Thatcher onder meer dat haar politiek geleid heeft tot „werkloosheid op ongekende schaal, armoede, bureaucratie, wanhoop over de toekomst van sommige gemeenschappen en on gelijke verdeling van lasten". Runcie zegt dat hij het als zijn plicht voelt zich tegen dit beleid uit te spreken, zelfs als dit beleid leidt tot economische groei, hogere sala rissen en herstel van de nationale trots. „Woede, angst, geweld en een gevoel van onrechtvaardigheid tasten de grondslagen van de sa menleving aan", aldus Runcie. Hij veroordeelt het geweld van postende mijnwerkers, maar acht het begrijpelijk. „In een samenle ving waarin onrechtvaardigheid wordt gevoeld, of in een samenle- ADVERTENTIE Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer, geld voor dan u denkt /k De Slegte is een goeie ^l\ voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte b.v. Breestraat 73,2311 CJ Leiden. TH 071 -12 20 07. journalisten uit de hele wereld uit, de ontmoeting bij te wonen. Hij wees er op dat zijn vredes aanbod „sociale harmonie en vei ligheid betekent voor alle Salvado- ranen zonder onderscheid naar po litieke of ideologische positie". Later zei de Salvadoraanse presi dent op een persconferentie dat hij „alleen" (zonder geleide van rege ringsmilitairen) naar La Palma zou gaan omdat hij vertrouwen heeft in de guerrillastrijders. Hij kondigde aan in een later stadium de volks vertegenwoordiging in San Salva dor een algemene amnestie te zul len voorstellen voor politieke mis daden. De Salvadoriaanse guerrilla heeft in eerste instantie positief ge reageerd op het aanbod van presi dent Duarte. Vooralsnog wordt er echter getwijfeld aan de oprecht heid van Duarte's uitnodiging. Guerrilla-woordvoerder Salvador Samayoa riep Duarte op om eerst een bemiddelaar te sturen om „en kele praktische details" te kunnen uitwerken. Verrassing In El Salvador zelf hebben Duar te's woorden voor de algemene vergadering van de Verenigde Na ties niet alleen grote verrassing ge wekt, maar ook hoop en blijd schap. Aartsbisschop Arturo Rive ra y Damas had het over „een eer ste, grote en belangrijke stap op weg-naar vrede". Maar de Salvado riaanse kerkleider, die zich in het verleden vaak heeft uitgesproken voor een vredesdialoog met de ge wapende oppositie, merkte op dat één gesprek niet voldoende zal zijn om alle problemen te kunnen op lossen. Radio Venceremos, de radiozen der van de guerrilla, verklaarde in een eerste reactie dat de gewapen de oppositie in principe bereid is tot vredesonderhandelingen met de regering. In een commentaar werd echter in twijfel getrokken of Duarte werkelijk bereid is tot een dergelijke dialoog, want, zo werd er gezegd, „de terroristische acties van het leger nemen elke dag toe". De op het ogenblik in Mexico verblijvende guerrilla-leider Salva dor Samayoa wilde geen commen taar geven op het feit dat Duarte alleen de commandanten van de verschillende guerrilla-groeperin gen die het Farabundo Marti Front vormen heeft uitgenodigd en niet de vertegenwoordigers van de met de guerrilla samenwerkende poli tieke partijen. Wel merkte hij op dat eerst nog zal moeten blijken of het slechts om „mooie woorden" gaat of om een serieus aanbod tot vredesonderhandeligen. Vredesonderhandelingen komen in de ogen van de guerrilla neer op een discussie over de politieke macht. Of Duarte daartoe bereid is moet echter sterk worden betwij feld. Ook voor de Verenigde Naties had hij het slechts over de moge lijkheid van een algemene amnes tie en „opname" van de oppositie „binnen het huidige democrati sche proces". Hoewel Reagans campagne-lei der onmiddellijk na het debat ver zekerde dat Reagan volgens zijn onderzoekingen met 41 tegen 38 procent had gezegevierd, regi streerden onafhankelijke onder zoeken een ander beeld. Het week blad Newsweek verklaarde Mon- dale tot winnaar met 54 tegen 35 procent; de krant USA Today regi streerde 39 procent voor Mondale, 34 procent voor Reagan en 14 pro cent onbeslist; volgens de omroep- maatschappij ABC won Mondale met 39 tegen 38 procent. Hoewel volgens de Republikei nen het debat geen verschil heeft gemaakt in de voornemens van de kiezers zegt USA Today dat Mon dale 5 punten is ingelopen op Rea gan. Dit zou betekenen dat zijn achterstand nog steeds schommelt tussen 18 en 13 procent, afhanke lijk van welke opiniepeilingen men als uitgangspunt neemt. NEW YORK (DPA/UPI/GPD) - President Duarte van El Salvador heeft gisteren de op standelingen in zijn land opgeroepen voor een ontmoeting waar regering en oppositie kunnen praten over een beëindiging van de burgeroorlog in het Middenamerikaanse land. In een toespraak tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties stelde hij een ontmoeting voor met de guerrillastrijders in La Pal- ma, in het district Chalatenango dat onder controle staat van de op standelingen. Als datum voor de ontmoeting noemde hij 15 oktober. Het is dan precies vijf jaar geleden dat de opstand begon. Duarte, die zei dat hij persoonlijk garant staat voor de veiligheid van de leiders van de guerrillabewe ging, nodigde Vertegenwoordigers van de rooms-katholieke kerk en Australië eerder naar de stembus CANBERRA (Rtr.) - De Australi sche premier Bob Hawke.heeft gis teren bekendgemaakt dat er 1 de cember algemene verkiezingen zullen plaatsvinden. Dat is 16 maanden eerder dan de voorge schreven datum. Er werd al maanden gespecu leerd over mogelijke vervroegde verkiezingen. Volgens waarnemers heeft Hawke daar nu definitief toe •besloten om profijt te kunnen trek ken van de populariteit die zijn La- bourpartij nog steeds heeft bij de kiezers. Volgens de opiniepeilin gen heeft Labour een duidelijke voorsprong op de oppositie. In het huidige parlement heeft de partij een meerderheid van 25 zetels, een gevolg van de klinkende overwinning in de algemene ver kiezingen van maart 1983. Het par lement in Austrahè zit drie jaar zo dat de volgende verkiezingen nor maal gesproken pas in maart 1986 hadden moeten worden gehouden. Door vervroegde verkiezingen uit te schrijven combineert Labour de verkiezingen voor het Lagerhuis met die van het Hogerhuis, waarin zij in de minderheid is. Hof heropent zaak CIA-mijnen DEN HAAG (ANP) - Bij het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag is gisteren een nieuwe reeks hoor zittingen begonnen in de zaak waarin Nicaragua in mei maatrege len tegen de Verenigde Staten vroeg en die ook kreeg. Aan de or de is nu uitsluitend de technische en juridische vraag of het Hof be voegd is de Nicaraguaanse klacht in behandeling te nemen. Onder druk van de publiciteit en van beschuldigingen van actuele oorlogshandelingen boog het Hof zich destijds over Nicaragua's klacht dat Washington zich schul dig maakt aan militaire en parami litaire activiteit tegen het land. On danks het feit dat het Hof de VS heeft gelast hieraan onmiddellijk een einde te maken, is „hel Ameri kaanse gebruik van geweld tegen Nicaragua sindsdien enorm toege nomen", aldus de Nicaraguaanse vertegenwoordiger. Duitsland; reeds 45 Pershings geplaatst WASHINGTON (AFP) - In de Bondsrepubliek zijn zeker al 45 Pershing-2-raketten gestationeerd, wat een snellere plaatsing betekent dan waartoe de NAVO in het dub- belbesluit van 1979 besloten heeft. Dit heeft de Washington Post ge meld, zich baserend op vertrouwe lijke inlichtingen van medewer kers van het Pentagon aan het Amerikaanse Congres. Het eerste operationele bataljon van vier batterijen raketten - met in totaal 36 raketten is nu aanwe zig op de basis te Schwabisch Gmünd, in het zuiden van de Bondsrepubliek, aldus de Ameri kaanse krant. Nog eens negen Pershing-2's zijn inmiddels in Heilbronn, in het zuidwesten van de Bondsrepu bliek, aangekomen, aldus de Post die schrijft dat Westduitse en Ame rikaanse functionarissen dit willen bevestigen noch ontkennen. Uit dezelfde bronnen is verno men dat de Sowjet-Unie doorgaat met het elke week stationeren van één nieuwe SS-20-raket (die drie kernkoppen heeft). Volgens de jongste in Washington geciteerde cijfers heeft de Sowjet-Unie nu 378 SS-20's geïnstalleerd, waarvan twee-derde deel op West-Europa is gericht. NEW YORK Geraldine Ferraro en gouverneur Mario Cuomo van New York maken een dansje in de 5the Avenue. De Democraten maakten deel uit van de stoet, die de jaarlijkse Columbus Dag luister bijzette. (foto ap» HASSELT (Belga) - Een rechtbank in de Belgische stad Hasselt is gisteren begonnen met de behandeling van een fraudezaak waarin een aantal nonnen, artsen en aannemers zich moet verantwoor den. Het proces draait rond het Hasseltse Salvator-complex, dat een ziekenhuis, een klooster, een bejaardentehuis en een verpleeg- stersschool omvat. In april 1982 kwam aan het licht dat belangrijke bedragen, in totaal voor ruim 110 miljoen frank (6,12 miljoen gulden) door het Salvator-klooster op het Salvator-ziekenhuis waren afgewenteld. Door dit boekhoudkundige foefje draaiden de Belgische schatkist en de ziekenfondsen voor de nieuwbouw van het klooster op. Na een onderzoek bekende de moeder-overste van de Salvato- rianessen dat de nonnen geschrokken waren van de bouwkosten, die veel hoger waren dan men had gedacht. Men kwam eerst op het idee de rekeningen van de aannemers in de boekhouding van het ziekenfonds op te nemen. Toen dit niet werd opgemerkt kwam het van kwaad tot erger. Zo werden onder meer de ontvangsten van de interne kinderafdeling niet geboekt en zette men de kosten van de maaltijden voor de leerling-verpleegsters op de rekening van het ziekenhuis in plaats van op die van de school. De fraudu leuze handelingen duurden voort tot de justitie werd ingelicht door iemand die anoniem wenste te blijven. De ontdekking leidde tot een justitiële actie tegen twee klooster zusters, negen artsen, drie verplegers, drie aannemers en een se cretaresse. WASHINGTON (GPD) Walter Mondale heeft zijn eerste televisie debat met president Reagan ge wonnen. De democratische presi dentskandidaat oogstte lof van commentatoren voor de manier waarop hij de gedachtenwisseling had beheerst, die de Democraten thans bestempelen als het keer punt in hun tot nu toe falende cam pagne. Het Witte Huis gaf toe dat Mondale had gescoord, maar dat de uitslag bij gebrek aan een 'knock out' geen groot verschil zou maken voor de kiezers. Koppen rollen in Russische corruptiezaak MOSKOU (DPA/Rtr.) - Twee Rus sische onderministers van energie- zaken zijn wegens corruptie ontsla gen en uit de partij gezet. Dit heeft de Russische partijkrant Prawda gisteren meegedeeld. De beide onderministers, Falégev en Stanislavov, blijken betrokken te zijn bij het corruptieschandaal rond de energiecentrale van het Si berische Bratsk. Zij maakten vol gens de Prawda misbruik van hun ambtspositie door steekpenningen aan te nemen van leiders van het Bratsk-project, die rekeningen ver valsten en geld verduisterden. In juli zijn deze leiders al veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijfjaar, maar nu is bekendgemaakt dat ook de beide onderministers een rol in de affaire speelden. ATHENE - Een belangrijke corri dor voor de burgerluchtvaart, de zogenaamde 'Groene 18', tussen Alexandropolis in het noorden en het eiland Rhodos in het zuiden, is gisteren door de Griekse regering voor twee dagen gesloten. Zij ver klaarde de veiligheid op deze route niet te kunnen garanderen tijdens de huidige fase van de NAVO-oefe- ning 'Display Determination', die zich in dezelfde contreien afspeelt. Een Turks militair vliegtuig zou gisterochtend om elf uur zijn aan getroffen op een hoogte van 22.000 voet, die is gereserveerd voor het burgerlijk verkeer. Griekenland beschikt nog niet over de radarin stallaties om een en ander uit el kaar te kunnen houden. door Frans van Hasselt Aan de NAVO-oefening Display Determination, die al vorige maand is begonnen, wordt door Griekenland niet deelgenomen uit protest tegen het feit dat het Griek se eiland Limnos in het noorden van de Egeische Zee daarbij niét wordt betrokken. Dat is weer een gevolg van Turks beklag over het feit dat de militarisering van dit ei land in strijd zou zijn met bepalin gen van het Verdrag van Lausanne (1923). Volgens de Grieken is dit verdrag, dat de Griekse en Turkse eilanden in de buurt van de Darda- nellen betreft, achterhaald door het Verdrag van Montreux (1936), dat de militarisering ervan wèl toe staat. De gisteren begonnen fase van de oefening is in Athene op extra weerstand gestuit omdat voor het eerst Turkije het commando krijgt over manoeuvres die een groot deel van de Egeische Zee bestrij ken en waarbij op grote schaal Turkse vliegtuigen zullen worden ingezet, met als uitgangspunt een denkbeeldige aanval die uit het noorden komt. Daarbij komt dat Turkije de territoriale tien-mijlszo ne die rondom het luchtruim van elk eiland door Athene is uitgeroe pen, niet erkent. Ankara gaat uit van een zes-mijlszone zoals die voor de scheepvaart g§ldt. De Griekse regeringswoordèr heeft gisteren gewaarschuwd dat elk vliegtuig dat binnen het Griekse territoriale luchtruim wordt aange troffen zal worden onderschept. De crisis valt toevallig samen met de 72ste verjaardag van de aansluiting van Limnos bij Grie kenland, die maandag met extra luister werd gevierd en op de me dia geprojecteerd. Tevoren ressor teerde Limnos onder het Otto maanse Rijk. Onder-minister van defensie Drosoyannis en vloot voogd Pappas waren op het eiland aanwezig. Andropov Een ander toeval is dat juist gis teren Igor Andropov, de zoon van de overleden Russische leider, is aangekomen als nieuwe Sowjet- ambassadeur in Athene, in wiens aanstelling sommigen een teken zien van grote Russische verwach tingen aangaande nauwere aanha ling van de Grieks-Russische be trekkingen. In het Westen, en speciaal in de Verenigde Staten, wordt de zaak geinterpreteerd als een nieuwe iso lering van Griekenland binnen de NAVO, die volgens links georiën teerde Griekse dagbladen nu het land „binnenvalt". De betrekkingen tussen de socia listische regering en Washington hadden de laatste dagen verder ge leden onder het feit dat premier Andreas Papandreou in een recen te rede voor de parlementsfractie van zijn partij nog eens is terugge komen op het neerschieten door de Russen, vorig jaar, van de Kore aanse Jumbo. Hij zei dat hij toen groot gelijk had gehad, niet mee te doen met de westerse hysterie daarover, daar mede uit westerse publikaties nu wel duidelijk was gebleken dat de vlucht spionage- doeleinden van de CIA had ge diend. Eveneens had de Griekse rege ring, aldus de premier in deze rede, juist gehandeld door zich twee jaar geleden verre te houden van sanc ties jegens het Polen van Jaruzels- ki, dat trouwens later deze maand door Papandreou - als eerste pre mier van een NAVO-land zal worden bezocht. De enige opmerkelijke verzach ting in de betrekkingen tussen Griekenland en de NAVO (die dan ook in de Griekse communistische pers fel wordt aangevallen) bestaat uit het feit dat de Griekse regering zich bereid heeft verklaard te blij ven meewerken aan het radar-be veiligingssysteem van de NAVO en daartoe vanaf volgend jaar vijf Awacs-toestellen boven Grieken land te laten vliegen, waarvoor ook een basis bij Preveza in het noord westen van het land zal worden in geruimd. De toestellen zouden door Grieken worden bemand. NAPELS/BAGHERIA (AFP/UPI) - In het zuiden van Italië zijn zon dag en maandag zeven mensen omgekomen bij gewelddaden waarin de georganiseerde misdaad de hand had. In de omgeving van Napels eiste zondag een confrontatie tussen twee clans van de Napolitaanse ca- mora, de Nuvoletta en Bardolino die beide behoren tot de „nieuwe familie" binnen de georganiseerde misdaad in de Zuiditaliaanse stad, aan vijf mensen het leven. In Caserte, op 20 km van Napels, vond de politie de verkoolde lijken van drie recidivisten in een auto. Hun moordenaars, die volgens de Italiaanse pers gebruik maakten van methoden die kenmerkend zijn voor de Bardellino-clan, had den hen met een schot in de nek gedood en daarna de auto in brand gestoken, waardoor de politie de lijken niet meer kon identificeren. In Napels werden twee bekenden van de justitie in een rijdende auto doodgeschoten. Deze twee behoor den, aldus de Italiaanse kranten, tot de Nuoveletta-clan, een Sici- liaanse familie die sinds twee jaar een schrikbewind oefent in Na pels. De Italiaanse media blijven zich afvragen hoe nuttig de inlichtingen zijn die „Godfather" Tommaso Buscetta heeft gegeven, waarna de Italiaanse en Amerikaanse autori teiten „de grootste operatie tegen de mafia van de eeuw" lanceerden. Het relaas van Buscetta besloeg 15 jaar, waarin zeker 122 mafia-moor- den zijn gepleegd. De krant „Stam pa Sera" meent, dat „zo lang het derde niveau, dat van de grote ba zen van de mafia, niet ontmaskerd wordt, de „nieuwe familie" haar macht zal blijven uitoefenen als te voren". Het zesde slachtoffer viel in Sira- cuse op Sicilië, waar twee gemas kerde mannen iemand in een café doodschoten. In Bagheria heeft gisteren een man met een pistool met geluid demper een plaatselijke bestuurs- functionaris doodgeschoten. De ambtenaar werkte op het ge meentelijk belastingkantoor in het naburige Palermo. De politie on derzoekt of er verband is tussen de moord op Presentato en die op een ex-senator die half september om kwam in een hinderlaag buiten zijn huis in Bagheria. De ambtenaar had de vroegere senator zakelijke adviezen gegeven, aldus de politie Massale uittocht uit droog Tsjaad KINSHASA/PARIJS (AFP/Rtr.) - De afgelopen weken zijn tiendui zend Tsjadiërs naar Centraal-Afri ka gevlucht. Naar gisteren uit be trouwbare bron in Kinshasa is ver nomen, vluchtten zij weg voor de aanhoudende strijd in het zuiden van Tsjaad. De autoriteiten van Centraal- Afrika willen de vluchtelingen, die nu in het grensgebied verblijven, overbrengen naar gebieden meer in het binnenland om incidenten te voorkomen, zo werd in Kinshasa vernomen. Frankrijk is gisteren begonnen met het sturen van voedselhulp naar Tsjaad. Een dc-8 van de Fran se luchtmacht vertrok uit Parijs met 34 ton graan en medicijnen Frankrijk zal in totaal 300 ton graan per vliegtuig naar Tsjaad stu ren. Daarnaast zendt het nog 2.500 ton levensmiddelen per boot. Tengevolge van de droogte is de voedselsituatie in Tsjaad slecht. De afgelopen maanden zijn duizenden mensen omgekomen. LONDEN - De leider van de Ang licaanse kerk, aartsbisschop Ro bert Runcie, heeft aan de voor avond van het jaarcongres van de Britse Conservatieve partij een open aanval gelanceerd op de ma nier waarop de regering-Thatcher de mijnwerkersstaking behandelt, en op haar economische beleid in het algemeen. door Herik Dam. ving waarin zaken belangrijker zijn dan mensen verschijnt het af schuwelijke gezwel van geweld", zo zegt hij. Engeland heeft leiderschap no dig dat verenigt in plaats van ver deelt, aldus Runcie in zijn aanval op de regering-Thatcher. die hier om zo opvallend is, omdat de Ang licaanse kerk en de Conservatieve partij traditioneel zij aan zij staan. „De Tories in gebed", is een bij naam van de kerk. PEKING (DPA/Rtr.) - De West duitse kanselier Helmut Kohl heeft China steun toegezegd bij de ont wikkeling en modernisering van het land. Kohl, die een zesdaags bezoek brengt aan de Volksrepu bliek, voerde gisteren besprekin gen met de Chinese leiders. Na de eerste gesprekken met premier Zhao Ziyang en minister van buitenlandse zaken Wu Xue- qian liet men zich van Westduitse zijde hoopvol uit over verdere sa menwerking. In een tafelrede zei Kohl dat Bonn met China ook wil gaan samenwerken op financieel gebied. De in 1982 begonnen tech nische samenwerking op ontwik- kelings-politiek terrein zal worden voltooid. Voor deze zaken heeft Bonn een bedrag van ruim 50 mil joen gulden gereserveerd dat als krediet aan Peking zal worden ver strekt. Kohl verzekerde dat de Bondsre publiek bereid is tot een vergaande overdracht van technologie op ba sis van wederzijds voordeel. China beschikt over veel grondstoffen en West-Duitsland over een hoge technologische standaard, aldus de kanselier. De bewindslieden spraken ook over vrede en veiligheid. De West duitse bondskanselier verzekerde China ervan dat de Bondsrepu bliek hecht aan handhaving van het strategisch evenwicht in Euro pa. Zijn Chinese collega, Zhao Ziyang, riep op tot hervatting van de wapenonderhandelingen tussen Moskou en Washington. „De vrijheid en onafhankelijk heid van een onbeschermd land is voortdurend in gevaar, en ook de vrede. Daarom is mijn land, samen met de westerse alliantie, vastbe sloten het machtsevenwicht te be schermen. Wij hebben dat bewe zen", aldus Kohl. De Chines premier Hhao Ziyang leert de bondskanselier met stokjes te eten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7