LEIDSCH DAGBLAD 'Verkort werktijden' A0& Bouw meubelcentrum gaat door af« Kamer: meer geld voor bestrijden criminaliteit FNV voert actie bij Vleeschmeesters Voor een tientje véél wijzer Compagnon met hakmes op hoofd gesl ;en PvdA, CDA en D'66 vragen kabinet: Dissident Martsjenko overleden Bart Vos op top Everest KROONPRINS Boskalis verkoopt ook bedrijf Dirk Verstoep IDSCH DAGBLAD JINSDAG 9 OKTOBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37521 ürecteur: G. Koopman lootóredacteur: drs J. W. E. Metselaar Idj. hoofdredacteur R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.ras. zie oololoo Vechtpartij in Chinees eethuis slagi door Gedeputeerde Staten hakken 'Leiderdorpse knoop' PEGSTGEEST Bij een vecht partij in het Chinese restaurant 'De Nieuwe Wereld' in Oegstgeest is gistermiddag om half zes èèn van Üe eigenaars zwaar aan het hoofd gewond geraakt. Volgens een woordvoerder van de Oegstgeester politie hadden de twee eigenaars al anger ruzie over de stand van za ken binnen het bedrijf. Gistermid dag kwam het tot een uitbarsting en sloeg de 25-jarige Oegstgeeste- liaar zijn compagnon, een 30-jarige man uit dezelfde woonplaats, met een hakmes op het hoofd. De laat ste werd zwaar gewond per ambu lance naar het Academisch Zieken huis Leiden afgevoerd. De dader kon in het restaurant door de poli tie worden aangehouden. De poli tiewoordvoerder verklaarde dat de aanleiding van het misdrijf nog piet helemaal duidelijk was omdat üe verdachte geen woord Neder- Jands spreekt. Vandaag zal het ver hoor met een tolk worden voortge zet. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDERDORP - Dc bouw van het meubelcentrum in Leiderdorp kan doorgaan. Gede puteerde Staten hebben vanmid dag de knoop doorgehakt en (in meerderheid) besloten om te blij ven bij hun 'verklaring van geen bezwaar', die de bouw mogelijk maakt. Die meerderheid (de PvdA-le- den hebben zich steeds tegen de bouw verzet) wist zich gesteund door een uitspraak die Provincia le Staten gisteravond in een extra vergadering deden. Met één stem verschil werd een motie van de PvdA, gericht tegen de bouw van het meubelcentrum, verworpen. Aanleiding tot die vergadering was een uitspraak, anderhalve week geleden, van de provinciale AROB-commissie, waarbij onder meer de gemeenten Leiden, Zoeterwoude en Den Haag in be roep waren gegaan. De commissie gat, op juridische gronden, Gede puteerde Staten het unanieme ad vies om de eerder gegeven toe stemming voor de bouw alsnog in te trekken. Ambtelijke instanties hadden eerder al hetzelfde ge daan. Met de beslissing van G.S. is overigens nog geen einde geko men aan het juridische steekspel rond de bouw van het meubelcen trum in het Leiderdorpse gebied Elisabethhof. De bezwaarmakers kunnen, onder meer met gebruik making van de uitspraak AROB-commissie, nog altijd een beroep doen op de Raad van Sta te. Maar het besluit van G.S. bete kent wel dat de bouw van het meubelcentrum daardoor tussen tijds niet kan worden opgehou den. De bouwwerkzaamheden voor het meubelcentrum, een concen tratie van een aantal grotere meu belbedrijven, zijn vorige week maandag begonnen. 22 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - PvdA, CDA en D'66 vinden dat het kabinet meer moet doen aan de bestrijding van de werk loosheid door middel van arbeidstijdverkorting (atv). Tijdens de algemene beschouwingen over de Miljoenen nota, die vanmiddag zijn begonnen, drongen de fractie voorzitters van deze drie partijen daarop aan. De VVD stelde zich op dat gebied terughoudend op. DEN HAAG (ANP) - In het gevan genisziekenhuis in Leningrad is gisteravond de Oekraïnse dissi dent Valeri Martsjenko'(36) overle den. Dit heeft de Boekovskistich- ting in Amsterdam vernomen van zijn moeder, Nina Martsjenko. Martsjenko leed aan een chroni sche nierziekte en zou volgens de behandelende artsen alleen gered kunnen worden als hij aan een kunstnier zou worden gelegd. De Sowjet-autoriteiten gaven echter geen toestemming om hem over te brengen naar een Leningrads zie kenhuis, waar wel een kunstnier aanwezig is. In het verleden was Martsjenko redacteur van het Oekraïnse lite raire tijdschrift „Literatoernaja Oe- kraïna". Van 1973 tot 1981 zat hij in een werkkamp met „streng regi me", waar hij de nierinfectie op liep. Hij zat de straf uit wegens „an- ti-Sowjetagitatie en -propaganda". In maart van dit jaar werd hij op nieuw tot 15 jaar veroordeeld. Minister Rietkerk: foto ANP) Geen bescherming bij grote kernaanval PAGINA 5 'Besluit over kernwapens beter verkopen' DEN HAAG (GPD) - Een kamermeer derheid (CDA, PvdA en D'66) vindt dat de regering te weinig initiatieven ont plooit op het punt van het kernwapen- beleid.CDA-fraelieleider Bert de Vries vindt dat het kruisrakeltenbesluit van 1 juli beter moet worden verkocht in het buitenland, en in het bijzonder aan de Russen. Dat besluit zegt dat Neder land november 1985 48 kruisraketten plaatst als de Russen nieuwe SS-20-ra- ketten hebben opgesteld. De Vries herinnerde aan het gesprek dal minister Van den Broek onlangs met Gromyko heeft gehad. Volgens De Vries heeft Gromyko „kennelijk niet begrepen dat het om een appel gaat om weer naar de onderhandelingstafel te rug te keren". Pvd A-leider Den Uyl verweet het ka binet „ondanks fraaie beloften" alleen maar passiviteit bij het uitdragen van het besluit van juli. „Minister Van den Broek heeft een half uurtje met Gro myko gepraat. Minister Be Ruiter legt het besluit dezer dagen uit aan de ei gen bondgenoten. Duidelijker kan het ongeloof van het kahinct in de eigen koers niet gedemonstreerd worden". Volgens Engwirda (D'66) gaat de re gering er kennelijk van uit dal zij toch geen invloed kan uitoefenen op de bondgenoten. Overwegend droog Af en toe zon en geen regen van beteke nis. Minimumtemperatuur rond 12 graden. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Matige zuidwestenwind. 10 oktober 1984 Zon op: 06.55 uur, zon onder: 17.56 uur. Maan op: 18.23 uur, maan onder: 08.06 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet meer geld uittrekt voor de bestrijding van de kleine criminaliteit, vanda lisme en de onveiligheid op straat. Behalve de rege ringspartijen CDA en VVD wil ook de PvdA voorrang geven aan dit onderdeel van het kabinetsbeleid, zij het dat de sociaal-democraten daarbij niet alleen aan har der optreden denkt, omdat daarmee "de samenhang tussen crisis en verloede ring wordt miskend". Hoewel noodzakelijk zijn volgens oppositieleider Den Uyl zijn de ka binetsmaatregelen (een goed toe geruste politie en rechterlijke macht, uitbreiding van het aantal cellen) 'onvoldoende'. „Er valt een sterke toename van fraude, ge weldsmisdrijven, milieudelicten en vandalisme te constateren. Een samenleving die grote groepen mensen geen uitzicht biedt op deelname aan het arbeidsproces, kan dergelijke gevolgen verwach ten". aldus de oppositieleider. CDA-fractievoorzitter De Vries vindt dat het kabinet nog dit jaar moet komen met een „concreet ac tieplan" om vandalisme en kleine criminaliteit te bestrijden. Daarbij moet het uitgangspunt zijn, dat po litie meer en zichtbaarder op straat aanwezig behoort te zijn, aldus De Vries. De 50 miljoen gulden die het kabinet extra heeft uitgetrokken, is volgens hem onvoldoende om het justitiële apparaat te verster ken én een einde te maken aan het cellentekort. Het benodigde extra geld moet minister Korthals Altcs (justitie) maar halen bij de afschaf fing van de verplichte rechtsbij stand bij bijvoorbeeld echtschei dingen, aldus De Vries. Ook WD-leider Nijpels noemde de huidige plannen van het kabi net „slechts een eerste aanzet". In een motie vroeg hij om een „be leidsplan" waarin problemen bij de bestrijding, alle maatregelen en de preventie-initiatieven, staan op gesomd. Om een betere organisatie1 PvdA-fractieleider Den Uyl zei dat de arbeidsverkorting bij bedrijven en overheid eventueel met wettelij ke maatregelen moet worden on dersteund. Volgens CDA-fractie- leider De Vries moet de overheid een beter voorbeeld geven: in plaats van 1 procent arbeidstijd verkorting met 100 procent herbe zetting van vrijkomende arbeids plaatsen, respectievelijk 1,5 en 75 procent. D'66-fractieleider Engwir da zei te denken aan 3 en 75 pro cent. De Vries vindt overigens dat de koopkrachtverbetering voor werknemers in het particuliere be drijfsleven moeten worden ge bruikt om daar het korter werken te bevorderen. WD-fractievoorzitter Nijpels zei in een verdergaande collectieve ar beidstijdverkorting niets te zien. Hij wil een werktijdverkorting 'op maat', omdat de werkloosheid bij een verdergaande atv juist zou kunnen toenemen in plaats van da len. Een extra toename van het ar beidsaanbod als gevolg van atv is groeiremmend, kan tot spannin gen leiden op de arbeidsmarkt en bevordert het zwart werken, aldus Nijpels. Zoals verwacht deden PvdA, CDA en WD een beroep op het kabinet volgend jaar meer geld uit te trekken voor de minima, voor mensen met kinderen en voor ar beidsongeschikten. De twee rege ringspartijen betuigden overigens hun instemming met de plannen van het kabinet voor volgend jaar. De drie grote partijen vinden dat het kabinet de kinderbijslag moet verhogen, de huurverhoging moet beperken tot hooguit 3 procent en moet afzien van de invoering van schoolgeld voor kinderen van twaalf tot zestien jaar. De PvdA wijst voorts de voorgenomen ver hoging van de aardgasprijs van de hand. CDA en PvdA willen deze extra uitgaven betalen door de nieuwe 'arbeidstoeslag' (een belastingver lichting voor werkenden) te beper ken. De WD is hierop tegen op de hogere uitkeringen in 1986 niet mag worden herhaald. Ter ver vanging van de bezuinigingen op de sociale zekerheid, moet dan maar naar andere maatregelen worden gezocht, zei hij. In dat ver band noemde hij huursubsidies, exportkredieten en studiefinancie ring. Al op voorhand wezen De Vries en Nijpels de kritiek van oppositie leider Den Uyl dat het beleid zou leiden tot een tweedeling in de sa menleving, van de hand. De Uyl zei dat zich steeds grotere kloven be ginnen af te tekenen tussen tussen werkenden en niet-werkenden, en tussen hen met meer en hen met minder inkomen. Duarle roept op tot verzoening PAGINA 7 'Nederland knoeit met de visvangsten' PAGINA 9 Rijvers kiest voor de aanval PAGINA 11 de politie te garanderen, pleit- juist een verhoging van die toeslag tweeverdieners. Deze fractie vindt dat er extra kan worden be zuinigd op de kinderbijslag voor kinderen, die buiten Europa wo- WD en CDA willen verder dat het kabinet de bezuinigingspijn voor wao'ers verzacht. te Nijpels voor het samenvoegen van de departementale directies politie van de ministeries van justi tie (rijkspolitie) en binnenlandse zaken (gemeentepolitie). Deze reorganisatie moet dan politiek worden afgerond door het aanstel len van een staatssecretaris voor politiezaken, meent Nijpels. Dit behoeft volgens hem niet te wach- liberalen een bedrag van f 150 mil ten op een nieuwe kabinetsforma- joen beschikbaar willen stellen. De twee fracties stemmen echter wel in met de voorgenomen verlaging van de hogere wao-, ww- en wwv- uitkeringen tot 70 procent. De PvdA wijst deze korting van de hand, maar ondersteunt de wens van de regeringspartijen voor de wao'ers. De 'echte minima' moeten volgens alle fracties worden ont- Elektrisch oor UTRECHT (GPD) Binnen en kele maanden zal in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht voor het eerst een elektrisch bin nenoor worden geplaatst bij een dove patiënt. Het AZU be schikt sinds kort over de midde len voor zo'n implantatie. Een dergelijke ingreep werd tot dusver in ons land niet ver richt. Elders in Europa, met na me in Wenen, Londen en Parijs heeft men er al wel ervaring mee. Voorlopig komen alleen patiënten in aanmerking die niet met een gewoon hoortoestel zijn te helpen. Het apparaat stelt de patiënt in staat geluiden waar te ne men en te onderscheiden. Het succes van het elektrische bin nenoor is sterk afhankelijk van de inzet van de patiënt. Goede begeleiding en training is nood zakelijk. Het AZU heeft daarom de logopedische capaciteit uit gebreid. LEIDEN/DEN HAAG - De voe dingsbond FNV heeft vandaag ac tie gevoerd bij het produktiebe- drijf van de Vleeschmeesters aan de Rooseveltstraat in Leiden. Het voltallige personeel, 28 man sterk, legde het werk een korte tijd neer voor een discussie over de dreigen de loonsverlagingen. Gisteren werd in Den Haag het beginsein gegeven voor een week met prikacties om de werkgevers in de slagersbranche te laten afzien van een forse loonsverlaging die voor jongeren gemiddeld dertig procent bedraagt. De werknemers AMSTERDAM (ANP) - Bart Vos is de eerste Nederlander die de Mount Everest (hoogte 8.848 me ter) in Nepal heeft bedwongen. In tegenstelling tot eerdere berichten bereikte hij gistermiddag om half drie de top. Enkele dagen eerder was de eer ste aanval gestaakt op 200 meter onder de top als gevolg van proble men met de zuurstofvoorziening. Twee Australische bergbeklim mers kwamen vanochtend om het leven gekomen bij een poging de top van de Mount Everest te berei ken. De 23-jarige student Craig Nottle viel toen hij vanuit een bi vak op weg was naar de top. Een collega van hem, de natuurkundi ge Fred From, ging naar hem op zoek en viel eveneens naar bene den. De expeditie stopd onder leiding van Peter Hillary, de zoon van Ed mund Hillary die in 1953 als eerste de hoogste berg bedwong. ouder dan 23 jaar gaan er gemid deld zo'n vijftien procent op achteruit. Bij een Haagse vestiging van de Profimarkt aan de Beresteinlaan werd het werk in de slagerij korte tijd neergelegd om een protest- verklaring van de bond voor te le zen. Ongeveer twintig actievoer ders waren met sandwichborden behangen de zaak binnengedron gen. In Leiden richtte de actie zich vooral op de Vleeschmeesters. Daar bleek dat het personeel de nieuwe cao en de loonsverlagin gen onacceptabel vindt. Op een vraag van districtsbestuurder D. Gelswijk bleek dat alle perso neelsleden bereid waren in de toekomst te gaan staken om zo hun gelijk te halen. In het kader van de actie werden vandaag in geheel Leiden bij slagerijen pam fletten uitgedeeld aan het pu bliek en het personeel. Het ochtendblad De Telegraaf weigerde gisteren een paginagrote advertentie te plaatsen van de Voe dingsbond FNV. Daarin werden vier bedrijven met name genoemd. Volgens de FNV was dat nodig om dat grootwinkelbedrijven eigen slagerijen hebben en niet onder de nieuwe cao vallen. "Wij willen die bedrijven niet ten onrechte in op spraak brengen", aldus een vak bondswoordvoerder. (zie verder pagina Leiden) In de stortvloed aan stuk ken die op Prinsjesdag ver schijnen, zoals Troonrede, Miljoenennota, macro-economische verkenningen en de begrotingen van de departementen, springen sommi ge elementen naar voren die een ex tra politieke lading lijken te hebben. Een voorbeeld daarvan was het be trekkelijke nieuwtje dat kroonprins Willem Alexander bij het bereiken van de 18-jarige leeftijd een uitkering krijgt van 910.000 gulden per jaar. Hoewel een besluit van deze strek king al eerder is genomen, te weten bij de regeling van het financieel sta tuut voor het Koninklijk Huis en laat stelijk aangepast in 1972, zagen sommige kamerleden toch een gere de aanleiding om over deze kwestie schriftelijke vragen te stellen. Wat bij de Grondwet is geregeld, en derhalve in de Kamer is aanvaard door een gekwalificeerde meerder heid, blijkt ineens voorwerp van een stormpje in een glas water. Bij de laatste Grondwetswijziging is vastgelegd dat een eventuele troon opvolger reeds op 18-jarige leeftijd geroepen zou kunnen worden tot het koningschap. Voorheen was deze grens bepaald op 21 jaar. Het lag en het ligt voor de hand dat een dergelij ke wijziging van de Grondwet auto matisch gevolgen heeft voor de facili teiten die een mogelijke troonopvol ger ter beschiking worden gesteld. In antwoord op de vragen vanuit de Kamer heeft de minister-president nu tamelijk omstandig betoogd dat prins Willem Alexander zich financieel on afhankelijk moet kunnen voorberei den op zijn latere taak. Een eigen se cretariaat, buitenlandse studiereizen, zelfstandige huisvesting, het zijn en kele kostenfactoren die in de papie ren lopen, zeker voor iemand die weet wat er van hem verwacht wordt op grond van onze staatkundige in richting. Dat er desalniettemin vragen over deze kwestie worden gesteld is uiter aard het volste recht van kamerleden, maar het is ook tamelijk irrelevant. De koning is onschendbaar, de mi nisters zijn verantwoordelijk. Onder die vlag is het natuurlijk mogelijk om de minister-president even het vuur na aan de schenen te leggen over de uitkering aan de kroonprins, een uit kering die er inderdaad vorstelijk uit ziet, zeker wanneer de man in de straat en de jongere zonder werk in stilte of ook openlijk hun eigen situa tie vergelijken met die van de kroon prins. Maar een dergelijke vergelijking doet niets af aan het feit dat Neder land een constitutionele monarchie kent, dat wil zeggen een koningschap verankerd in de Grondwet. Wie bij de gedachte aan een dergelijke staatsin richting lichtelijk beroerd wordt en zichzelf liever beschouwt als een re publikein, moet vooral lucht geven aan zijn gemoed. Maar het heeft wei nig zin om in de marge van die ge zindheid te mokken over een uitke ring aan de kroonprins. De minister-president acht een jaarlijkse discussie over de hoogte van de uitkering voor Willem Alexan der met recht en reden ongewenst, dit met het oog op de privacy van de prins. Maar de premier begeeft zich op glad ijs als hij ter rechtvaardiging van de hoogte van het bedrag tegelijk aanvoert dat Willem Alexander zich mogelijk zal moeten voorbereiden op een toekomstig huwelijk met alle kos ten vandien. Ongewild en zeker onbedoeld toont Lubbers hier misschien wel het groot ste probleem van het erfelijk koning schap. Ingeperkt door de grondwet en onder ministeriële verantwoorde lijkheid worden individuen op grond van hun koninklijke bloed geacht ook in hun persoonlijk leven te voldoen aan tal van tamelijk scherp gestelde normen. DEN HAAG (GPD) Het bagger- en bouwconcern Boskalis Westminster heeft de BV Dirk Verstoep in Sliedrecht verkocht. Verstoep behoort tot de grote, in Nederland werkzame aannemers op het gebied van water bouwkundige werken. Het bedrijf heeft vestigingen in Zuidbroek, Alk maar en Europoort. Boskalis Westminster verkeert in ernstige problemen doordat betalin gen voor omvangrijke werken in Argentinië en Algerije uitblijven. Het bedrijf probeert nu de zaken ten goede te keren door de verkoop van goed lopende onderdelen. In het kader daarvan werd vorige week HVA al van de hand gedaan. De aandelen van Dirk Verstoep zijn nu ondergebracht in IGB Holding BV te Breda. Het bedrijf heeft ongeveer 500 mensen in dienst. De omzet zal dit jaar ongeveer 130 miljoen gulden bedragen, waarbij de resultaten bevredigend zullen zijn. Ja. ik wil deze komplele kranl over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 V8 Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1