'Het is een blunder van de eerste orde' Bollenboeren: harde, maar saaie werkers Mogelijkheid voor vrouwen om klein bedrijfje op te zetten Onderzoeksteam somt reeks van fouten op Riool voor Buitenkaag Koudekerk verlegen met Ridderhof-affaire DINSDAG 9 OKTOBER 1984 PAGINA 17 Tiny Brouwers, verzamelaar van grappen en grollen in landbouwwereld Veel humor in de wereld van boer en tuinder, maar niet in de bollen streek. Daar is het een saaie bedoening. (foto gpd> Emancipatieproject van 'De Mast' in Noordwijkerhout SCHEVENINGEN - Er is veel hu mor in de wereld van boer en tuin- |der in ons land. Alleen de bollen streek. Daar is het een saaie bedoe- ining en wordt alleen maar gedacht aan werken. Dat vindt Bleiswijker Tiny Brouwers. "De mensen uit die streek zijn waarschijnlijk te nuchter om elkaar eens een goeie mop te vertellen". Brouwers (36) werkt als journa list bij de Katholieke Boeren- en Tuinders Bond (KNBTB) en is op dit moment bezig met zijn tweede boek over de humor bij de Neder landse boeren en tuinders. Eerder verscheen van zijn hand het boek l'Van achter de hooimijt'. Ook daar- jin beschrijft Brouwers de humor op het platteland. NOORDWIJKERHOUT - Het vor mingscentrum 'De Mast' in Noord- !wijkerhout heeft 3200 gulden ge kregen voor het opzetten van pro jecten voor werkzoekende vrou wen. De klemtoon ligt daarbij op de emancipatie want veel vrouwen hebben op de arbeidsmarkt geen jkans. Er is sprake van een achter- I standsituatie. Het ligt in de bedoeling kleine bedrijfjes voor vrouwen op te zet ten. Halverwege deze maand wil- llen vormingwerkers Catrien Mes- man en Maija Hoes van 'De Mast' j met een cursus beginnen die onder meer als voorbereiding moet die nen voor het zelfstandig of samen met andere vrouwen uit kunnen oefenen van een bedrijfje. Zowel de inhoud van de cursus I als de opzet van bedrijfjes hangt af van de wensen en de eisen van de cursisten. Zij het dat er natuurlijk wel redelijke toekomstmogelijkhe den moeten zijn voor de nieuwe nering. Catrien Mesman denkt in j die richting van administratieve werkzaamheden, klussendienst, het maken van kleding. In ieder ge val kleinschalige bedrijven die op Vorig jaar werd het eerste exem plaar van het boek aangeboden aan landbouwminister Gerrit Braks. Eind oktober 1983 overhandigde hij een boek aan de Belgische mi nister van landbouw. Inmiddels zijn van het boek van de Bleiswij ker 16.000 exemplaren over de toonbank gegaan. Door zijn dagelijkse contacten met de Nederlandse boeren en tuinders is het volgens de in het Brabantse Heesbeen geboren Brouwers niet moeilijk om aan stof te komen. Hij verzamelt de mop pen, anekdotes en verhalen wat dat betreft aan de bron zelf. "Vooral op vergaderingen doe je veel op. Als na afloop van dergelijke bijeen den duur loonvormend moeten zijn. De cursus is trouwens niet alleen gericht op het opzetten van bedrijf jes. Het is de bedoeling de cursis ten in zijn algemeenheid meer zelf vertrouwen te geven in de samen leving, binnen of buiten het ar beidsproces. Daarbij wordt gespro ken over onderwerpen als verga dertechniek, gesprekstraining, oriëntatie op studiemogelijkheden en omscholingsmogelijkheden. Twee groepen De activiteiten zijn opgezet voor twee speciale groepen. "Veel vrou wen die zich al langere tijd met emancipatie hebben beziggehou den staan in de kou. Zij hebben zich verdiept in hun maatschappe lijke positie, maar staan vervolgens toch aan de zijlijn, terwijl juist be hoefte bestaat actiever te zijn. Die vrouwen willen meer dan het huis houden. Die subsidie maakt het mogelijk dat we ook werkelijk iets meer kunnen doen", aldus de bei de medewerkers van het Noordwij- kerhouts centrum 'De Mast'. komsten de borrel op tafel komt worden de meest schitterende moppen en verhalen verteld. Die noteer ik ter plaatse en in het weekeinde wordt het materiaal uit gewerkt". Oud Maar ook uit brieven van bij de KNBTB aangesloten boeren en tuinders haalt Brouwers veel mate riaal. "Soms krijg ik een reeks van moppen en anekdotes aangele verd. Laatst nog van een gepensio neerde tuinder van de Zuidhol landse eilanden. Moppen die naar mijn idee al 100 jaar oud waren. door Kees van Kuilenburg Die waren echt te belegen. Vaak ook zit er schitterend materiaal bij". Veel grollen voor zijn boeken hoort Brouwers in Brabant en Limburg. "Daar ligt de humor bij wijze van spreken voor het opra pen. Niet zo verwonderlijk want beneden de grote rivieren is het al lemaal wat frivoler dan in de rest van Nederland". Maar ook buiten de grenzen van de zuidelijke provincies vindt Brouwers materiaal. "Merkwaar dig genoeg is de bollenstreek een van de streken waar het wat humor De andere categorie waarop de initatiefnemers zich vooral richten zijn vrouwen die al een een baan hebben gehad of die een gedegen opleiding daarvoor hebben. Omdat de toekomst er voor oudere huis vrouwen met kinderen er voor wat arbeid betreft niet erg rooskleurig uitziet, is ook die groep in de plan nen betrokken. Voor vrouwen die zich op het ge bied van de emancipatie nog niet hebben georiënteerd, heeft het centrum al veel langer allerlei zo genaamde basisactiviteiten, onder meer de open school. Zij zullen naar die activiteiten worden ver wezen. Maar verder maakt het Ca trien Mesman en Marja Hoes niet uit wie zich voor de cursus aan meldt. Het werkgebied van 'De Mast' betreft een belangrijk deel van de duin- en bollenstreek, tot aan Katwijk toe. In principe komen dus ook men sen van buiten Noordwijkerhout in aanmerking. Het vormingscen trum hoopt op een deelname van ongeveer 20 vrouwen. Pas als het aanbod groter is zal sprake zijn van een selectie. Daarbij speelt de Projectcoördinator Swaan - zwaar onder vuur. (archieffoto Wim Dijkman) betreft somber is gesteld. Het Westland daarentegen levert wel stof voor mijn boeken. Ook de nuchtere Groningers zijn in de boeken terug te winden. Duidelijk andere humor dan uit het zuiden, maar toch". Zelf meent Brouwers een verkla ring voor dat 'euvel' te hebben. "Moppen komen in de meeste ge vallen van anderen. Het is gemak kelijker om een mop over boeren te maken dan over een tuinder. Men heeft een, vaak onjuist, beeld van een boer en dan is het simpel om die als slachtoffer te maken. Dat is bij een tuinder niet het ge val. Maar uit andere tuinbouwge bieden krijg ik wel materiaal", ont kracht Brouwers zelf al voor een deel zijn filosofie. Brouwers probeert de lezers in zijn boeken iets 'mee te geven'. In het eerste boek laat hij zien dat ook de boer en tuinder met de tijd zijn meegegroeid. "Het is niet meer die domme, wat onbehouwen man met klompen en een pijp, maar een modern, intelligent manager die een bedrijf runt waar computers aan te pas komen". In zijn tweede boek gaat Brou wers in op de positie van de vrouw in het boeren- en tuindersbedrijf. Hj probeert aan te geven dat de emancipatiegedachte in die wereld al lang bestaat. "Vrouwen werken niet alleen mee, maar hebben ook maatschappelijke achtergrond van de cursisten een rol. Maar in princi pe maakt het niet uit of de vrouw van een timmerman en van een bankdirecteur zich opgeeft. Onverwacht Op de subsidie van 3200 gulden had het vormingscentrum eigen lijk niet meer gerekend. "Begin van dit jaar kregen we een medede ling van ons landelijk bureau voor Vormingswerk Jonge Volwasse nen (VJV) dat er geld over was bij emancipatiezaken en dat er alsnog aanvragen konden worden gedaan voor subsidiëring van vormingsac tiviteiten voor vrouwen", licht Ca trien de gang van zaken toe. Zij heeft daarop het bovenstaan de plan ingediend met een prijs kaartje van 3200 gulden. Eigenlijk had ze niet verwacht dat ze dat geld ook van de rijksoverheid zou krijgen. Dat geringe vertrouwen betekende niet dat zij niet in de plannen geloofde. Maar het verkrij gen van een subsidie is meer een lot uit de loterij. Hoewel de grootte van het be- KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Koudekerkse gemeenteraad is gister avond niet tot een besluit gekomen over de Ridder hof-affaire. Na het verstrij ken van het middernachte lijk uur, besloot men de ver gadering te schorsen. Woensdagavond zal verder worden vergaderd. Het was een verhitte discussie. "Het is een blunder van de eerste orde dat onze projectcoördi nator het zover heeft laten komen", aldus CDA'er G. van Bostelen over de rol van de burgemeester in de affaire. De bouwkosten van de uitbreiding van vrijetijdcentrum De Ridderhof in Koudekerk zijn met circa acht ton overschreden. De raadsleden zijn daar hoogst ongelukkig mee. Gisteravond kwam wethouder M. Tensen (welzijn) met een verkla ring: "Het geplande budget is aan zienlijk uitgelopen. Ik reken mij zelf een deel van de oorzaak toe. Er is veel tijd geïnvesteerd naar het zoeken van oplossingen. Wethou der Le Large (woningbouw) en ik een duidelijke stem in het kapittel bij belangrijke aankopen en derge lijke. Dat is bijna nergens het ge val. Maar in die kringen is dat al jaren de gewoonste zaak van de wereld". Positief Brouwers neemt in zijn boeken alleen moppen en anekdotes op die niet kwetsend zijn. "Ik benader de zaak positief. Als zoon van een tuinder weet ik maar al te goed wat er voor problemen in die bedrijven kunnen zijn. Ook in mijn werk zie ik zoveel bedrijven die het moeilijk hebben. Neem nu maar de gasprij- zen voor de tuinders en de super heffing bij de melkveehouders. Ik heb teveel respect voor die mensen dat ik het niet over mijn hart ver krijgen om ze in mijn boeken nog een trap na te geven. Daarom hoop ik dat het lezen van het boek een moment de dagelijkse zorgen doet vergeten". Samen met de striptekenaar Jan Vriend uit het Noordhollandse Wervershoof werkt Brouwers op dit moment aan zijn tweede boek je. "Met Vriend is het uitermate plezierig werken. Hij voelt precies aan wat ik bedoel". Het is de be doeling dat het boek in mei van de persen rolt. "Wie het eerste exem plaar krijgt is nog niet bekend. Maar dat het een vrouw wordt is welhaast zeker", aldus Brouwers. drag niet doet vermoeden dat er veel activiteiten van kunnen wor den betaald, menen de beide vor mingswerkers dat toch een flinke aanzet kan worden gegeven: "De loonkosten hoeven niet te worden betaald van dat geld. Bovendien kunnen we veel materialen gebrui ken die al in het vormingscentrum aanwezig zijn. In de meeste geval tillen zwaar aan onze verantwoor delijkheid en zullen zonodig de consequenties dragen". J. Wondergem (PvdA): "Er is op geen enkele wijze gebleken dat er frauduleuze handelingen zijn ver richt. Het zijn uitgaven die op de een of andere wijze noodzakelijk waren. Ik ben het met de commis sie van onderzoek eens dat primair de raad verantwoordelijk is voor de gang van zaken. Wij hebben bij voorbeeld de projectcoördinator geen richtlijnen gegeven". Z. Romeyn (WD) wees vooral op het feit dat zij in haar functie van Ridderhofbestuurslid herhaal de malen om inzicht in de finan ciën had gevraagd. Ook vroeg zij of het college het juist achtte dat er in haar gemeente geheime rapporten aanwezig zijn. Stilzwijgen CDA'er J. van der Vlugt vond een zekere subjectiviteit in het rap port niet te ontkennen. "Er staat een aantal aantijgingen in om u te laten weten dat de raad niet deugt. Overschrijdingen worden helaas niet bepaald door de oplettendheid van de gemeenteraad. Wat niet wil zeggen dat de raad niet eerder aan de noodrem had kunnen trekken. Uw college heeft een analyse gege ven: meerwerk, onderaannemers en misverstanden en sommigen dachten dat niet alleen de zon voor niets opging. Het is onbegrijpelijk len zullen we eerst apparatuur le nen alvorens tot de aanschaf ervan over te gaan. Dat houdt in dat het bedrag van 3200 gulden volledig kan worden besteed aan de aan koop van materialen voor de be treffende bedrijfjes". Vrouwen die interesse hebben voor de cursus kunnen zich opge dat de gemeenteraad niet eerder op de hoogte was. U deed vermoeden dat er niets aan de hand was en uw stilzwijgen heeft het er niet een voudiger op gemaakt". Van Bostelen: "Het is een groot tekort van beide wethouders dat zij niet in staat zijn geweest om cijfers te bemachtigen. Ik trek het mij bij zonder aan dat de overschrijding in de schoenen van de raad wordt ge schoven. De raad heeft besluiten genomen op niet deugdelijke cij fers". Burgemeester G. Swaan wees er op dat de grote overschrijding niet alleen de verantwoordelijkheid is van het college. Swaan wijst op het vele meerwerk. Er zijn onderaan nemers ingeschakeld omdat som mige werkzaamheden te gevaarlijk waren voor jongens van achttien jaar. Er is niet bewust geprobeerd om gerust te stellen. Moties De WD heeft gisteravond twee moties ingediend. Eén stelt de rol van de wethouders aan de kaak, de tweede die van de burgemeester. Van Bostelen over deze moties: "Ik heb er niets aan om via een motie het college onderuit te halen. Eni ge deemoed past het college in de ze echter wel. Ik kan mij van een man van het kaliber van Swaan niet voorstellen dat hij dit niet heeft geweten. Maar wij hadden ook eerder op de rem kunnen trap pen". ven bij het vormingscentrum in Noordwijkerhout aan de Vlasho ven 21, telefoon (02523) 2931 (vra gen naar Catrien of Marja). Een kinderopvang is aanwezig want dat is een absolute voorwaarde voor het slagen van het project, menen de beide vormingswerkers. Bij toerbeurt zullen de vrouwen zelf op de kinderen toezien. Wethouder Le Large zei ge schrokken te zijn van de moties. Zij voelt zich mede verantwoorde lijk en vindt het laf om de schuld op de portefeuillehoudende wet houder te schuiven. "Ik ben mede verantwoordelijk", aldus Le Large. Van der Vlugt (CDA) steunde de motie. De motie werd met vier stemmen voor en zeven tegen ver worpen. Paniekzaaierig Burgemeester Swaan over 'zijn' motie: "Ik heb er verschrikkelijk veel moeite mee dat de situatie van Koudekerk financieel zorgwek kend wordt genoemd. Erg paniek zaaierig". Van der Vlugt zei hierop dat als 'zorgwekkend' in de motie wordt vervangen door een ander woord hij best met de motie kan instemmen. PvdA'er Wondergem heeft geen zin om voor de motie te stemmen: "Wij hebben onze treur nis allang uitgesproken Burgemeester Swaan gaf gister avond laat een onverwachte wen ding aan de behandeling van de motie van afkeuring over zijn be leid door te constateren dat "deze motie geen enkel verband houdt met het onderwerp dat aan de orde was". Hij verklaarde vervolgens op grond van het vergaderreglement van de raad de motie 'buiten de or de'. Er kon niet over deze motie worden gestemd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het onderzoek dat drie Koudeker- kers op verzoek van B en W naar de Ridderhof-affaire hebben uitge voerd, heeft aangetoond dat bij de uitbreiding van het vrijetijdscen trum zeer ernstige fouten zijn ge maakt. In zeventien punten geeft het drietal Brongersma-Kroes-Vin- kers aan waar de gemeente heeft gefaald. De rol van de project-coör- dinator, de burgemeester, komt daarbij onder zwaar vuur te liggen. In het tot nu toe door B en W ge heim gehouden rapport van het on derzoeksteam wordt geconclu deerd, dat de burgemeester teveel de vrije hand heeft gehad tijdens de bouwwerkzaamheden. Als pro ject-coördinator had hij geen goe de taakomschrijving, waardoor er te weinig controle was. Dat werd verder bemoeilijkt omdat de twee wethouders teveel vertrouwen hadden in het 'aannemersschap' van de burgemeester en de burge meester onvoldoende over de pro blemen rapporteerde. "Deels werd zelfs bewust een rooskleuriger beeld gegeven dan de realisatie tij dens de bouw toeliet", aldus de drie onderzoekers. Verder zegt het onderzoeksteam, dat de bouwcommissie een archi tect kreeg 'opgedrongen', dat pri- vécontacten van de medespelers om de bouw te realiseren soms zo groot waren, dat men zich niet za kelijk genoeg opstelde. De archi tect heeft zich niet met de financië le begeleiding bemoeid, een bewa king van het budget gebeurde niet. Het drietal vindt dat ook de ge meenteraad zich onvoldoende van zijn controlerende taak heeft ge kweten. "De wens om de uitbreiding van 'De Ridderhof te kunnen realise ren was klaarblijkelijk zo groot, dat de in de kleine gemeenschap Kou dekerk aan den Rijn verantwoor delijke mensen zich enthousiast opstelden, doch daarbij vergaten - deels bewust - de zakelijke kanten in de gaten te houden". Aldus de slotconclusie van de onderzoeks commissie. "Het lijkt ons een goede zaak je gens de gemeenschap van Koude kerk dat alle partijen openlijk hun fouten erkennen en gezamenlijk en eendrachtig voor het 'voldongen feit' een oplossing trachten te vin den", besluit het drietal. Inbraak in vormingscentrum NOORDWIJKERHOUT - In het Noordwijkerhoutse vormingscen trum De Mast is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. Daarbij werd de kassa met een nog onbekend geldbedrag ontvreemd. Maandagavond werd in Noord wijkerhout een 26-jarige inwoner van die plaats aangehouden die volgens de politie 's middags een trui had gestolen uit een winkel aan de Havenstraat. De man was een 'goede bekende' van de politie. Gisteravond is ook een 36-jarige Noordwijkerhouter aangehouden die met zijn auto slingerend over de provinciale weg reed. Volgens de politie was de man onder in vloed van alcohol. Het afgelopen weekeinde was hij ook al in Noord- wijk aangehouden wegens rijden onder invloed. Katwijkse vrouw opgelicht KATWIJK - Een pseudo schoor steenveger heeft gisteren een be woner van de Katwijkse Anemoon straat voor 100 gulden gedupeerd. De man vroeg na zijn 'werk' te heb ben verricht 35 gulden. De bewo ner betaalde met 100 gulden, waar op de schoorsteenveger aankon digde wisselgeld te halen. In plaats daarvan nam hij de benen. De schoorsteen bleek niet geveegd. DIEFSTAL - Uit een woning aan de Katwijkse J. Th. de Visserstraat zijn gisteren girobetaalkaarten, een radio, een cassette-recorder met di verse bandjes een een bankbiljet van 100 gulden ontvreemd. Om de woning binnen te komen is een deur vernield. Van de dader(s) ont breekt elk spoor. HAARLEMMERMEER - Abbenes en Buitenkaag worden volgend jaar aangesloten op de zuiveringsinstallatie in Zwaanshoek. Tussen Buiten kaag en Abbenes en Abbenes en Lisserbroek worden persleidingen ge legd en een pompgemaal geplaatst. De gemeenteraad van Haarlemmermeer stelde in februari van dit jaar voor dit werk een krediet beschikbaar van 1.8 miljoen gulden. De provin cie Noord-Holland liet deze week weten geen bezwaar te hebben tegen de uitgave. Het wachten is nog op de definitieve subsidietoewijzing van het rijk. Een bijdrage die wordt geraamd op ruim 600.000 gulden. De capaciteit van de pompgemalen en de persleidingen is zodanig dat in de toekomst ook de riolering van Kaagdorp kan worden aangesloten op die van Buitenkaag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17