Rechter buigt zich over lot schijnlevende vrouw Rolstoeler in 't verkeer vogelvrij 'Nationale vastendag' als protest tegen honger Reportage Echtgenoot eist na 10 jaar coma euthanasie DINSDAG 9 OKTOBER 1984 PAGINA 15 Deze maand begint voor de rechtbank in Almelo een uniek proces. Inzet: het beëindigen van het schijnleven van mevrouw Henderina Maria Stinissen-Swagerman (42), die nu al meer dan tien jaar in een diep, onherstel baar coma is opgenomen in het verpleeghuis Het Wie- denbroek te Haaksbergen. Haar echtgenoot, Gerard Stinissen uit Winsum, ijvert ervoor dat aan haar uit zichtloze lijdensweg een definitief einde wordt ge maakt, sinds duidelijk werd dat zijn vrouw niet meer wakker zou worden of haar ontwaken voor haarzelf een onvoorstelbare ramp zou zijn. Nu alle overleg met het verpleeg huis, tal van deskundigen en de officier van justitie in Almelo tot niets heeft geleid, wil hij de rechtbank vragen te verklaren: - dat het rechtmatig is op haar een medische ingreep te laten toepassen, waardoor zij een goe de dood sterft (actieve euthana sie); - dat het - zo de rechtbank dat niet wil verklaren - rechtma tig is dat het verpleeghuis de be handeling, verzorging en kunst matige voeding van mevrouw Stinissen staakt, omdat haar toe stemming daarvoor geacht wordt te ontbreken; cus dr. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven. Deze verschuift bui ten zijn medeweten het accent van de gevolgen voor mevrouw Stinissen naar een claim tot schadevergoeding. Over die schadevergoeding wordt uitein- deijk een schikking getroffen: de verzekeraar van het Enschedese ziekenhuis. Nationale Nederlan den, betaalt f 50.000. door Kees Wiese - dat het - zo de rechters ook niet tot die uitspraak kunnen ko men rechtmatig is dat hij haar uit Het Wiedenbroek weghaalt. „Als de rechtbank daartoe be sluit ontstaat een heel nieuwe si tuatie met nieuwe complicaties: iedereen begrijpt dan immers wat het doel van dat weghalen is", zegt de raadsman van Gerard Stinissen, mr. E. Ph. R. Sutorius uit Arnhem. Hartstilstand Mevrouw Stinissen, onderwij zeres van beroep, raakte op 30 maart 1974 in het Enschedese ziekenhuis De Stadsmaten in co ma, toen zij met de keizersnede werd verlost van een gezonde ba by - nu een levendig jongetje van tien jaar. Er werd een fout gemaakt bij de narcose, waar door hartstilstand en hersenlet sel ontstonden; enkele dagen la ter is vermoedelijk opnieuw door een menselijke fout verdere be schadiging van de hersenen op getreden. Op 27 augustus 1974 werd zy van het ziekenhuis overgebracht naar het verpleeghuis Het Wie denbroek. Daar ligt zij nog steeds, in een-vriendelijk verlich te kamer op de tweede verdie ping, omspoeld door het lawaai van een radio. Ieder menselijk contact is sinds 30 maart 1974 on mogelijk gebleken. Zij ligt er, knippert soms onverwacht met haar tranende ogen, en wordt kunstmatig gevoed via een slan getje in de neus. In 1975 probeert haar echtge noot, die zich voor haar verant woordelijk blijft voelen en daar om ook alle op hem uitgeoefende druk in de richting van een echt scheiding weerstaat, erachter te komen wat er nu precies ge beurd is, wiens schuld het is en (vooral) wat de uiteindelijke ge volgen zijn voor zijn vrouw. Hij wendt zich tot de bekende, in middels overleden, jurist-medi- Oplossing Gerard Stinissen blijft zoeken naar een oplossing. Met name de mogelijkheid dat zijn vrouw haar toestand toch nog op de een of andere manier „beleeft", opge sloten in haar tot geen enkel menselijk contact meer in staat zijnde, machteloze, uitgeteerde lichaam, is voor hem een ondra gelijke gedachte. Hij vraagt ve len (ook de Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie) om advies en organiseert op 12 oktober 1976 een „gespreks groep" met o.a. de arts van het verpleeghuis, zijn huisarts en een bevriend theoloog. Zelf pleit hij dan voor actieve euthanasie. De arts van het verpleeghuis (en later de directie) wil niet verder gaan dan „passieve euthanasie": afzien van medische behande ling, wanneer mevrouw Stinis sen bijvoorbeeld een infectie krijgt. Speelt dit zich allemaal achter gesloten deuren af: Gerard Sti nissen besluit in 1982 het stil zwijgen te doorbreken. Het Nieuwsblad van het Noorden on derzoekt de zaak en publiceert over deze lijdensweg op 27 no vember 1982. Dat leidt tot schrif telijke vragen van het PvdA-ka- merlid mevrouw mr. Ineke Haas- Berger aan minister Korthals Al- tes (justitie) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid), en tot nietszeggende ant woorden van beide bewindslie den daarop. Het leidt ook tot her nieuwd contact met de Neder landse Vereniging voor Vrijwilli ge Euthanasie en met name met de juridisch adviseur van deze vereniging, mr. Sutorius, die als raadsman van Gerard Stinissen gaat optreden. Verzoek Op 11 oktober 1983 wendt mr. Sutorius zich na uitvoerig overleg met de directie van Het Wiedenbroek - tot de officier van justitie in Almelo, mr. R. A. Gonsalves, met het verzoek te verklaren, dat niet tot strafrech telijke vervolging zal worden overgegaan van die medicus die op zorgvuldige wijze mevrouw Stinissen uit haar uitzichtloze si tuatie verlost. „Het bestuur en de directie van het vèrpleeghuis kunnen", zo schrijft hij de offi cier van justitie, „de langdurige Haas-Berger: vragen. emotionele nood, waarin mijn cliënt verkeert, invoelen en res pecteren zijn wens tot beëindi ging van het niet meer mens waardig te achten bestaan van mevrouw Stinissen. Anderzijds zijn zij niet bij machte tot een be leidsstandpunt te komen en wordt actief ingrijpen op ethi sche en juridische gronden afge- De officier van justitie ant woordt, dat hij zich op zuiver ju ridische gronden „op geen enke le wijze bevoegd acht" de ge vraagde verklaring te geven. „Zowel de beslissing tot vervol ging als die waarbij zulks achter wege wordt gelaten dienen inge volge letter en geest der wet uit vloeisel te zijn van een zorgvuldi ge oordeelsvorming omtrent het strafbare feit en de omstandighe den, die daarbij een rol hebben gespeeld. Van zodanige oor deelsvorming kan in rede nooit sprake zijn indien het feit nog ge pleegd moet worden", aldus de officier van justitie. Emotioneel De laatstovergebleven moge lijkheid het drama, dat op 30 maart 1974 begon, te beëindigen, lijkt nu een civiele procedure. Daarmee komt een zeer emotio neel beladen zaak in de koele sfeer van het recht. Wordt een zeer formele, principiële weg in geslagen. Dat geeft problemen. „Het is het gebruik maken van ons procesrecht om het verpleeg huis tegemoet te komen bij het verkrijgen van gerechtelijke steun", formuleert mr. Sutorius behoedzaam. Want het verpleeg huis is zo is hem uit het voort gezette overleg gebleken - niet onwelwillend, erkent de hope loosheid en uitzichtloosheid van de situatie, maar ziet ethische en vooral juridische bezwaren tegen het doelbewust laten sterven van mevrouw Stinissen. Een gerech telijke uitspraak zou die laatste bezwaren kunnen wegnemen. Maar de ene juridische hobbel na de andere duikt op. Zo rijst aller eerst de vraag of Gerard Stinis sen als curator van zijn vrouw wel een dergelijk verstrekkend proces mag voeren. Heeft een cu rator daartoe wel volmacht? "Dat weet ik niet, daar ben ik nog helemaal niet zo zeker van. Anderzijds zal iedereen begrij pen dat zijn vrouw het zelf niet kan en misschien is er dus een mouw aan te passen", zegt mr. Sutorius. De Almelose recht bank zal die vraag in eerste in- 'stantie moeten beantwoorden. Het proces begint met het door de rechtbank onder ede horen van getuigen en getuigen-des- kundigen. „Ik sta nu voor het in dienen van het verzoekschrift daartoe", zegt mr. Sutorius. „In dat verzoekschrift moeten de ge tuigen worden genoemd, moet worden aangegeven waarover en met welk doel zij zullen worden gehoord. Ik heb wel een aantal namen van getuigen en getuigen- deskundigen in mijn hoofd, maar mijn lijstje is nog niet hele maal klaar. Het is een heel moei lijke keuze; juist hun verklarin gen zijn zo bijzonder belangrijk". Familieleden Hij denkt familieleden van me vrouw Stinissen te laten horen en mensen die haar nu dagelijks meemaken: de verpleegkundi gen en de arts van Het Wieden- broek. Daarnaast deskundigen op het gebied van coma, zoals bijvoorbeeld de Groninger hoog leraar neurologie prof. dr. J. M. Minderhoud. Dr. Minderhoud deed in de ja ren '70 samen met onderzoekers uit Rotterdam en Glasgow on derzoek naar meer dan duizend patiënten met zeer zwaar hersen letsel. Doel was te zien of het mo gelijk zou zijn aan bepaalde ken merken al in de eerste dagen na het ontstaan van dat letsel te voorspellen wat de afloop voor de patiënt na maanden of jaren zou zijn. Om dan, door het tijdig staken van de medische behan deling te voorkomen dat patiën ten in een langdurig coma zou den blijven voortvegeteren. Die kenmerken werden niet gevon den. Begin dit jaar hield prof. Korthals Alt nks) en Van der Reijden: nietszeggend Minderhoud in samenwerking met het Nieuwsblad van het Noorden een schriftelijke enquê te onder de 480 ziekenhuizen en verpleeghuizen in ons land, waaruit bleek dat op dat moment minstens 52 diep-comateuze pa tiënten langdurig waren opgeno men. Minstens 24 mannen en 28 vrouwen waren langer dan een half jaar in coma vigil: diep be wusteloos, kunstmatig gevoed en in een toestand waarin welis waar het hart blijft kloppen, de temperatuursregulatie en be langrijke delen van de ademha ling behouden zijn, maar waarbij geen herstel van het menselijk contact heeft plaatsgevonden. Een patiënt bleek al 21 jaar, een ander twintig jaar, in deze vol strekt plantaardige staat te wor den verzorgd. Geen antwoord Mr. Minderhoud kent geen pa tiënten die na een jaar coma te rugkeerden tot enige vorm van bewustzijn. „Of er toch niet eni ge vorm van de beleving is bij de langdurig comateuze patiënt, daar kan absoluut niemand ja of nee op zeggen", zegt hij. Een belangrijke rol in deze ver horen van getuigen-deskundigen kan gaan spelen het advies over hersendoodcriteria, dat de Ge zondheidsraad vorig jaar uit bracht. Daarin wordt ook over in coma verkerende patiënten ge sproken, maar alleen over coma teuze patiënten die kunstmatig worden beademd. Indien dat uit zichtloos is, dan mag - bijvoor beeld ter wille van orgaantrans plantatie - die kunstmatige ademhaling worden gestopt. Me de omdat „deze situatie een zwa re psychische druk legt op de fa milie van de patiënt en het me disch en verpleegkundig perso neel". Mevrouw Stinissen wordt niet kunstmatig beademd, maar kunstmatig gevoed. Het eerste is een medische behandeling, het tweede heet verzorging. Een me dische behandeling mag worden gestaakt als zij zinloos is. Verzor ging ook? „Ik heb het altijd een raar onderscheid gevonden", zegt mr. Sutorius. „Ik zie geen principieel verschil". Een tweede juridische hobbel duikt op: de rechtbank zal niet de man kunnen horen die nu al tien jaar vaak vertwijfeld tracht een einde te maken aan het dra ma dat zijn vrouw trof: Gerard Stinissen. Hij is immers curator, het proces wordt op haar naam gevoerd en hy is dus partij in het proces. Onmenselijk „Het is niet zo'n probleem, om dat hij zijn standpunt voldoende duidelijk maakt door zich achter de procedure te stellen", zegt mr. Sutorius. Toch is het typerend voor de haast onmenselijke koel heid van deze formele, juridische weg, dat juist degene die emotio neel de zwaarste last torst, nu eerst moet zwijgen. Na de verhoren van getuigen en getuigen-deskundigen begint het eigenlijke proces: mr. Suto rius brengt dan een dagvaarding uit tegen het verpleeghuis, dat overigens ook bij de verhoren wordt betrokken. „Het gaat in feite om een contract. Mevrouw Stinissen heeft een contract met het verpleeghuis, dat zij daar zal worden verpleegd en verzorgd. Wanneer nu er eigenlijk geen toestemming meer bestaat v verdere verpleging of ven ging, of - en dat wordt al moelij- ker - wanneer je moet aar men dat zij daarvoor geen toe stemming zou geven omdat het zinloos is, dan kun je vragen dat contract te ontbinden", zegt i Sutorius. De vraag rijst dan of het v pleeghuis verweer gaat voeren of te kennen geeft zich gemotiveerd bij iedere uitspraak van de recht bank neer te leggen. Is dat laatste het geval - en daarnaar streeft mr. Sutorius in zijn overleg met Het Wiedenbroek - dan ligt het probleem in zijn volle gewicht bij de rechtbank. Het zou mr. Sutorius niets ver bazen als de rechtbank in die si tuatie ambtshalve de officier van justitie om advies zou vragen. Het openbaar minsterie zou uit nodigen mee te procederen na mens de samenleving. „Dat zeer uitzonderlijk, dat gebeurt bijna nooit in een civiele proce dure, al tientallen jaren niet", zegt hij. Van betekenis kan dan zijn, dat de minister van justitie geen aanleiding zag over verri ming van mogelijkheden tot tieve euthanasie te overleggen met het openbaar ministerie i gevallen van langdurig com Dat antwoordde hij op schrifte lijke vragen die het PvdA-kamer lid Haas-Berger stelde naar aan leiding van het resultaat van de enquête van prof. dr. Minder houd... Niet bevoegd De rechtbank kan zich ook nog niet-bevoegd verklaren. „Dan ontstaat de situatie waarin heer Stinissen en het verpleeg huis het samen zelf moeten uit maken. Een situatie, waarin de heer Stinissen zal aandringen op het meekrijgen van zijn vrouw naar een ander tehuis of een dere plek, waar haar een zo goed mogelijke verzorging wordt ge geven, ook de dood in. Het kan zijn dat Het Wiedenbroek daar dan geen bezwaar tegen zal heb ben", aldus mr. Sutorius. Hoe het proces, dat deze maand in gang wordt gezet, zal aflopen en hoeveel tijd het proce deren zal vergen - het valt niet te voorzien. „Als het verpleeghuis zich neerlegt bij een toewijzing van het gevraagde door de recht bank, hoeft het allemaal niet j lang te duren. Maar als er hoger beroep wordt aangetekend door een der partijen, dan wordt het een ander verhaal. En als het openbaar ministerie gaat nr procederen, dan zou ik al hele maal niet meer weten wat er uit de procedure komt", zegt mr. Su torius. „Ik ben blij", zegt Gerard Sti nissen, „dat het proces nu einde lijk in gang wordt gezet. Maar het is wel om moedeloos van te u den. Straks zijn we weer twee jaar verder, terwijl de oplossing zo simpel is: gun mijn vrouw zachte en nette dood na al die ja ren diepe bewusteloosheid. Als ik haar nu zelf uit haar lijden ver los, komen de processen daarna. Maar dan is het tenminste ge beurd. En ik moet nog zien dat z me dan de gevangenis in stop pen". Dertig rolstoelgebruikers uit Apel doorn hebben zich aangemeld voor een verkeersbijscholingsles. De Apeldoornse politie, die samen met Veilig Verkeer Nederland dit initiatief ontwikkelde, is blij ver rast met dit aantal reacties. De laat ste tijd wordt in toenemende mate geklaagd over het weggedrag van rolstoelgebruikers. Zowel bij de di recties van verpleeg- en verzor gingstehuizen, als bij de politie. Die klachten vloeien volgens een politie-woordvoerder voort uit het feit, dat deze groep weggebruikers vaak niet precies weet wat met hun rolstoelen wel en niet mag in het verkeer. Ook het feit dat rolstoelge bruikers zich minder vaak in het verkeer begeven dan validen speelt hierbij een rol. Niet vertrouwd De problemen, die zich voor doen, worden vooral veroorzaakt door rolstoelgebruikers, die nog niet zo vertrouwd zijn met hun aangepaste vervoermiddel. Vaak zijn zi.i in verband met hun langdu rige revalidatie geruime tijd uit het verkeer weg geweest. Zodat zij zich niet alleen vertrouwd moeten maken met de mogelijkheden en onmogelijkheden van hun veelal gemechaniseerde rolstoel, maar ook weer moeten wennen aan deel neming aan het verkeer. „Uit onwennigheid, maar soms ook uit een over-enthousiasme er toch weer bij te horen, veroorzaken zij verkeersgevaarlijke situaties", weet de Apeldoornse politie. „Van uit een stuk bezorgdheid over het wel en wee van de rolstoeler, is de eerste bijscholingsles in wegge drag tot stand gekomen. Mocht dit initiatief aanslaan, dan krijgt het zeker een vervolg", aldus politie- voorlichter Peter Dillen. Comfort Maar volgens L. Franken van de Gelderse Raad voor het Gehandi captenbeleid zijn er natuurlijk veel meer oorzaken aan te wijzen, die leidden tot een zekere mate van verkeersonveilig gedrag onder rol stoelgebruikers. „Natuurlijk moest ook deze categorie weggebruikers zich aan de verkeersregels houden. Maar hun deelname aan het ver keer is op zich geen eenvoudige zaak. Eigenlijk zouden rolstoelers op het trottoir moeten rijden. Dat gebeurt echter nauwelijks, want onze stoepen zijn daar in de meeste gevallen niet op berekend. Of er zijn geen aflopende trottoirbanden of vuilniszakken barricaderen de weg". „Dus verkiezen de rolstoelge bruikers de rijbaan. Ook als er een ventweg langs ligt. Want die verke ren wat het wegdek betreft vaak in een dusdanige staat, dat je zelf in de meest comfortabele rolstoel nauwelijks meer van enig comfort kunt spreken". „Dus ligt de keuze voor de geasfalteerde - rijbaan voor de hand, met alle risico's voor de rol stoeler en overige weggebruikers vandien. „Inderdaad", beaamt Franken. „Een rolstoel is vrij breed en gaat vrij langzaam. Zo krijg je automatisch de situatie, dat fiet-, sers zo'n rolstoel gaan inhalen en aldus een gevaar dreigen op te le veren voor het snelverkeer. Alleen al vanwege het feit, dat zij noodge dwongen flink naar links moeten uitwijken om een rolstoeler te kun nen passeren". Bakfiets „Met andere woorden; de inrich ting van onze wegen is eigenlijk niet berekend op rolstoelgebrui kers. En daar zal in de toekomst ook wel weinig verandering in worden aangebracht. Tenzij de trottoirs voortaan gelijk fietspaden worden aangelegd. „Daar komt het wel op neer", zegt Franken. „Het verkeersgedrag van de gemiddelde rolstoeler zal niet veel afwijken van dat van de gemiddelde bakfietser. Maar je vormt al direct een gevaar voor je mede-weggebruikers omdat de meeste van onze wegen in feite niet zijn bestemd voor rolstoelen of bakfietsen". Hij sluit daarbij overigens niet uit, dat rolstoelgebruikers de ver keersregels wel eens met een kor reltje zout nemen. Veroorzaakt door een stuk irritatie, die wordt opgeroepen door de moeilijkheid op veilige wijze aan het verkeer deel te nemen. „Je zou er trouwens als rolstoeler goed aan doen alter natieve routes; die gevaarlijke knelpunten omzeilen, te kiezen. Maar omdat je weinig mobiel bent en je actieradius beperkt is, doe je dat niet zo gauw". Er kleeft echter nog een ander fa cet aan het verkeersgedrag van rol stoelers. Die categorie verkeers deelnemers zou eigenlijk les moe ten krijgen alvorens zich op de openbare weg te begeven. „Hoe gaat dat evenwel in de praktijk", zegt A. Bonga van de werkgroep verkeer van de Arn hemse Gehandicaptenraad. „Je krijgt je rolstoel aangemeten. En dan zeggen ze: hier is je nieuwe wagentje. Zoek het verder maar zelf uit". „En wat moet je dan. Je stort je in het verkeer en zoekt het inder daad zelf ook uit. Maar wat is je sta tus in dat verkeer. Je bent geen voetganger en je bent geen fietser. Je bent eigenlijk niets", conclu deert hij. Hij zegt het Apeldoorns initiatief een warm hart toe te dragen, maar acht het verder zirrvol eens bij de wetgever aan de bel te trekken om een en ander nader te omschrijven. „Omdat je niet per definitie tot de voetgangers wordt gerekend, zal niemand er iets van zeggen als je op de grote weg rijdt. Want nie mand weet in welke categorie je thuis hoort", vervolgt Bonga. „Dus wat kryg je? Rolstoelers op de gro- te weg zien het gevaar er vaak niet van in. Want we mogen daar toch rijden, zeggen ze..." Uit protest tegen de honger hebben de Braziliaanse bis schoppen de komende donder dag uitgeroepen tot 'nationale vastendag'! Naar schatting lijden 40 miljoen mensen van de 130 in dit land honger. Dat is een natio nale schande, zeggen de bis schoppen, die hoofdzakelijk een gevolg is van de economische politiek. Vorige week stonden de Brazi liaanse bisschoppen in een offi cieel document de hongerigen toe, in geval van uitzonderlijke nood andermans spullen te pak ken om in leven te kunnen blij ven. Op die uitspraak zijn veel reacties gekomen. Sommigen za gen daarin een oproep tot plun deren, zoals dat vorig jaar ge beurde, toen hongerige menig ten op vrij grote schaal waren huizen en kruidenierswinkels bestormden, vooral in het ver pauperde oosten en in de volks wijken rond de grote steden. Kardinaal Arns zei het afgelo pen weekeinde, het onaanvaard baar te vinden, dat de super markten uitpuilen van het eten en dat daarnaast hdngerigen in de vuilnisvaten naar verrotte etensresten zoeken. De goedkeuring van de bis schoppen om in geval van nood van rijken voedsel af te pakken heeft steun gekregen van Frans- bisschoppelijke kant. Een woordvoerder van het Franse episcopaat verklaarde tegenover een krant in Sao Paulo, dat hon gerigen in het uiterste geval eten mogen pakken als zij dat niet krijgen, "omdat het in leven blij ven het voornaamste is". Ook de Braziliaanse advocatenorde steunde de bisschoppelijke uit spraak. "Iemamd kan niet wor den veroordeeld, als hij in extre me nood een misdaad begaat". Overigens heeft de primaat van Brazilië, kardinaal Brand- ao Vilela, de basisgemeenschap pen in het land opgeroepen tot voorzichtigheid bij het uitleggen en toepassen van dit kerkelijke document. Maar hij wees er tege lijk op. dat reeds de heilige Tho mas van Aquino het gerechtvaar digd vond, iemand in nood te hel pen met bezittingen van ande- Onderzoek. De Amerikaanse Raad van Kerken is een groot on derzoek begonnen naar de in vloed op het kijkerspubliek van geweld, seks en meer van die za ken op de televisie. Op hoorzit tingen in verschillende delen van het land komen communicatie deskundigen, televisiemakers en kijkers uitvoerig aan het woord. De voorzitter van de commis sie 'Massacommunicatie' van de Raad van Kerken, dominee Wil liam Fore, verklaarde, dat zal worden geprobeerd het pro bleem te behandelen zónder in breuk te maken op het recht van vrije meningsuiting. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen door de provinciale kerkverga dering Noord-Brabant-Limburg voor ziekenhuispastoraat in Den Bosch J. C. Plaat Zwolle en voor pastoraat in het psychiatrisch ziekenhuis te Rosmalen kandi daat mevr. H. Lemereis-Schruij- er Cuyk (deelwerk); aangenomen naar Schoonhoven P. de Jager Oude Tonge, naar Leersum K. Venema Emmen, naar Oosterzee (Fr.) voor deelwerk A. J. de Kie viet, bijstand in het pastoraat al daar; bedankt voor Capelle aan de IJssel G. van den End Kam pen, voor Franeker W. Hoogen- doorn Hengelo. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Alphen aan den Rijn A. van Heteren Werkendam. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Beekbergen J. C. Weststrate 's Gravenpolder, voor Gouda en voor Haamstede R. Boogaard Leiden, voor Boskoop en voor Kapelle-Biezelinge J. van Eckeveld Zeist. Promotie. De heer J. G. Schaap (Ede) promoveerde aan de Vrije Universiteit in Amster dam tot doctor in de godgeleerd heid op een godsdienst-pedago gisch proefschrift, getiteld: 'Sa men leren leven en geloven'. Zijn promotor was professor dr. J. Fi- ret. Dr. Schaap werkt aan de Leidse universiteit bij de vak groep 'sociale wetenschappen' van de theologische faculteit; hij is daar wetenschappelijk mede werker voor onderwijs en onder zoek in de theorie en praktijk van de godsdienstige vorming. Synode De gereformeerde synode (deze week in Lunteren bijeen) benoemde gisteren twee partti me-docenten voor het vak filoso fie aan de Kamper theologische hogeschool: mevrouw drs. R. D. N. van Riessen (30) en dr. O. K. Zijlstra (35). Hiermee is de vaca ture van dr. L. Oranje, die vorig jaar ontstond, vervuld. Beiden studeerden aan de Vrije Univer siteit, mevrouw Van Riessen in de geschiedenis van de filosofie en de heer Zijlstra in de systema tische wijsbegeerte. De commissie 'werkwijze sy node' pleitte gisteren in de syno de voor een 'planmatiger aanpak' van het 'Samen op weg'-proces met de hervormden, waardoor het naar-elkaar-toegroeien tot zijn recht komt. Zo'n plan, zegt de commissie in een notitie, is geen harnas waarin alles gestopt moet worden, maar een kader dat aangeeft, wat de doelstellin gen zijn, langs welke wegen die bereikt kunnen worden en welke vraagstukken onderweg moeten worden opgelost. De synode stemde hiermee in, ondanks het verzet van 'Samen op weg'-secretaris ds. B. J. Aal- bers daartegen. Hij waarschuw de dat de hervormden 'als de dood' zijn voor gereformeerd 'or ganisatorisch geweld'. De beide synodes moeten het mogelijk maken, dat gerefor meerde 'deputaatschappen' en hervormde 'organen van bij stand' een fusie aangaan onder de naam 'samenwerkingsor gaan'. Dat sprak de gereformeer de synode gisteren uit. Beide sy nodes vergaderen volgende maand gezamenlijk in Lunteren. Wapenbeheersing. 'Pax Christi', de rooms-katholieke vredesbeweging, heeft de CDA- fractie in de Tweede Kamer per brief gevraagd, bij de komende algemene beschouwingen actief te zijn op het punt van wapenbe heersing en internationale ont wapening. Het meewerken aan een resolutie tot wederzijdse be vriezing van kernwapenarsena len noemt 'Pax' een 'betrekkelijk voor de hand liggende stap'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15