Leiden Lions komt terug Dammen bij kaarslicht 'Politiekorps Amsterdam moet worden versterkt' Trainersberaad in Oostenrijk Gary Kasparov lost belofte toch niet in Van der Wiel pakt eerste halve punt in Tilburg Erich Hof krijgt steun Licht valt uit in derde ronde WK In tweede divisie Fred Imlioff kampioen in Draken-klasse Luto leidt biljartstrijd Bollenstreek Zaalduel laat beslist BLHP: 1500 banen bij ziekenfonds op de tocht Hoofdbrekens over de uitvoering medianota Hof verwerpt beroep 'zes van Durban' DINSDAG 9 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 13 MOSKOU (Rtr.) - Gary Kasparov heeft gisteren een belofte niet inge lost. De uitdager van wereldkam pioen Karpov begon maandag, na zijn vierde nederlaag, zeer agres sief. Alsof hij wilde onderstrepen de achterstand van 4-0 nog niet ho peloos te achten. Maar hij zette niet door. Na slechts vijftien zetten bood hij remise aan. Karpov antwoordde niet onmid dellijk op de suggestie. Hij paste een stukje koude-oorlogtacktiek toe, door even te wachten en ten slotte toch in te stemmen. Hij heeft immers alle troeven in de hand en morgen kan hij de zenuwen van Kasparov verder aantasten, wan neer hij weer met de witte stukken speelt. Partij Wit: Kasparov zwart: Karpov. 1. d2-d4 pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6,3. pgl-f3 b7-b6, 4. pbl-c3 Ic8-b7, 5. a2-a3 d7-d5, 6. c4xd5 prêxdö, 7. e2-e3 pb8-d7, 8. Ifl-d3 pd5-f6, 9. e3-e4 c7-c5, 10. d4-d5 e6xd5, 11. e4xd5 If8-d6, 12. 0-0 0-0, 13. Icl-g5 dd8-c7,14. Id3-f5 a7-a6,15. ddl-d2, remi se op voorstel van wit. TILBURG (ANP) - De Britse bond van onderwijzend perso neel heeft ooit een kinderboek over schaken racistisch ge noemd, omdat in het sprookjes- verhaal de witte koning het zwarte leger versloeg. De Brit Miles kan van zijn lesgevende landgenoten een standje ver wachten. Hij liep gisteren in de vijfde ronde van het Interpolis- toernooi met de witte stukken de zwarte van Sosonko radicaal onder de voet. Jan Timman had meer oog voor de schaakgebruiken. Hij richtte de witte stukken op de vitale punten in de zwarte de fensie van Andersson en ont wikkelde daarbij zoveel drei gingen, dat de fragiele Zweed zich in de slotfase ernstig ver greep en zijn dame in de aan bieding deed. Door zijn over winning en het niet-aanvalsge- drag tussen de Hongaren Ribli en Portisch slaagde Timman erin zijn achterstand van een half punt op koploper Ribli on gedaan te maken. Met drie en een half uit vijf voeren beide grootmeesters, die elkaar dins dag in de zesde ronde treffen, het veld aan, op een halfje ge volgd door het vijftal Hübner,. Miles, Toekmakov, Portisch en Ljubojevic. Portisch en Ribli zorgden gis teren in Tilburg voor een uni cum. Zonder een spoor van ver legenheid zetten zij na tien zet ten, de kortste partij in acht John van der Wiel (foto anpi jaar Tilburg, de klokken stil: re mise. In het hotel hadden de spelers al bekokstoofd het punt te delen. Een telefoontje naar de wedstrijdleiding had even eens volstaan, ware het niet dat de reglementen voorschrijven dat er ten minste één zet ge daan moet worden. Na deze schaakkarikatuur marcheerde Portisch direct de speelzaal uit. Ribli bleef als aandachtig toe schouwer de andere partijen volgen. Van der Wiel behaalde zijn eerste halve punt. Hij remiseer de met Hübner na een partij, waarin hij met groot geweld en grenzeloze roekeloosheid de zwarte koningsvleugel onder vuur nam. Hübner bleef er ta melijk lakoniek onder en vond alle weerleggingen. Toen na 31 zetten de rook was opgetrok ken, was de stand in volmaakt evenwicht en accepteerde Hüb ner het remise-aanbod van zijn tegenstander. Uitslagen vijfde ronde: Miles (Eng)-Sosonko (Ned) 1-0, Smislov (Sov)-Ljubojevic (Jsl) V2 Portisch (Hon)-Ribli (Hon) '/z-1/^, Timman (Ned)-Andersson (Zwe) 1- 0, Van der Wiel (Ned)-Hübner (Wdl) xh-xh, Toekmakov (Sov) - Beljavski (Sov) V2-V2. De afgebroken partij tussen An dersson en Portisch uit de vierde ronde eindigde in remise. De stand: 1. Ribli en Timman 3'/z pnt, 3. Hübner, Ljubojevic, Miles, Portisch en Toekmakov 3 pnt, 8. Beljavski 2V2, 9. Andersson 2 pnt, 10. Smyslov IV2 pnt, 11. Sosonko en Van der Wiel '/z punt 1 afg. WENEN (APA) - De trainers van de zestien clubs uit de hoogste afde ling in Oostenrijk hebben gisteren bondstrainer Erich Hof alle steun toegezegd. Het principe van „Allen voor één" werd afgedwongen door bondsvoorzitter Beppo Mauhart, die de toptrainers had uitgenodigd voor een gesprek in Wenen. Mauhart was tot het initiatief ge komen om van de betrokkenen steun te krijgen alles te doen dat theoretisch mogelijk is om kwalifi catie voor Mexico af te dwingen. „Wanneer wij het niet zouden doen, wordt kwalificatie een zuiver theoretische mogelijkheid", stelde Mauhart. De zestien trainers, bij wie de oud-bondscoaches Helmut Sene- kowitsch en Felix Latzke en de Ne derlander Cor Brom, confronteer den Hof met de namen van kandi-, daten voor de nationale ploeg. Re sultaat van de bespreking was dat er een intensiever contact tussen de club-coaches en de bondsoefen- meester zal zijn en dat Hof weke lijks op de hoogte zal worden ge houden van de vorm van zijn gese- lectéerden. De bijeenkomst gold in de eerste plaats de wedstrijd van 14 novem ber in Wenen tegen Nederland, „de sleutelwedstrijd" volgens Mau hart. Het zal echter niet bij deze ene ontmoeting blijven. In het be gin van 1985 zal opnieuw trainers- beraad worden gehouden. Hof heeft Reinhold Hintermaier zaterdag bekeken in Brunswijk bij de wedstrijd tussen Eintracht en HSV. Het is de bedoeling van de coach Hintermaier, die door een blessure lang op non-actief is ge weest en ruim twee jaar niet voor Oostenrijk is uitgekomen, op te stellen in de wedstrijd die de Oos tenrijkers volgende week dinsdag in West-Duitsland zullen spelen. Hof gaat ervan uit dat Hintermai- wer zijn conditionele achterstand over vijf weken volledig zal heb ben ingelopen en dat hij dus ook zal kunnen worden gekozen voor de wedstrijd tegen Nederland. DAKAR (ANP) - Na een niet zon der moeilijkheden verlopen derde ronde van het WK dammen in Se- LEIDEN - Leiden Lions is terug van weggeweest. De Leidse ijshoc- keyvereniging komt zaterdag voor het eerst na drie jaar weer uit in de op één na hoogste landelijke afde ling, de tweede divisie. "Het is een heel avontuur", verwoordde vice- voorzitter Cees den Haan gister middag in de ijshal de gevoelens van zijn mede-bestuursleden bij het bekendmaken van de plannen van Leiden Lions. "Het team zal onder de naam DE KAAG - Fred Imhoff is het af gelopen weekeinde kampioen ge worden in de Draken-klasse bij de zogenaamde Na-Kaagwedstrijden. De Draken-klasse stond voor het eerst sinds vijftien jaar weer op het programma van KWV De Kaag en was direct de grote trekpleister. Onder barre weersomstandighe den (veel wind en regen) werden er nog meerdere wedstrijden afge werkt op de Kaag. De winnaars: Dart-klasse: 1 Cock Pruim, Val ken-klasse: 1 Kees Segaar, Regen boog: 1 Peter Frech, Pampus: 1 Ko Verhaar, Olympia-jollen: 1, Hans van der Kooy, 16 kwadraats: 1 Sie- be van der Zee, Laser: 1 Peter Bij- lard, 12 voetsjollen: 1 Jan Willem van Weezenbeek, Jeugdboot: 1, Joep Janssens. VOETBAL Burgemeester mr. C. Waal van Deventer zal de eredivi siewedstrijd Go Ahead Eagles- Feijenoord verbieden als de KNVB dit duel zaterdag in Deventer laat doorgaan. De burgemeester heeft dit gisteren laten weten aan de voetbalbond tijdens een gesprek in Deventer. Hij wil dat het duel op zondagmiddag wordt gespeeld, want Waal vreest een ernstige ver storing van de openbare orde wan neer de wedstrijd op zaterdag avond gehandhaafd blijft. SASSENHEIM - In het biljartdis trict Bollenstreek neemt het team van Luto de competitie (libre) se rieus. Deze week nestelden de bil jarters zich riant aan de kop van de ranglijst door met 7-0 van Royal Sport 1 te winnen. Jan de Groot versloeg Harry de Jong. In de elfde beurt scoorde de Luto-speler 56 ca ramboles. Uitslagen Cl libre: Rode Leeuw 1-Vuurschip 1 5-2, Engel 2- Turk 1 3-4, Soldaatje 2- Concordia 1 7-0, Taveerne 1-Sport 1 5-2, Turk 2-Engel 1 5-2, Royal Sport 1-Luto 1 0-7, Concordia 2- Soldaatje 1 5-2, Sportrust 1-Sassen- heim 1 5-2. In Noordwijk heeft Leidenaar Wil Le'Cluse de finale driebanden klein eerste klasse van het biljart district Bollenstreek gewonnen. De speler van Centraal wist in de voorlaatste ronde met tien punten voor Harry Versteegen uit Noord- wijk te komen, die met Gijs van Hage en Nico Stroombergen (Hille- gom) ieder acht punten verzamel den. In de zevende en laatste ronde trof de Leidse winnaar Van Hage. In een gelijkopgaande partij wist Le'Cluse in de 50ste beurt als eer ste te finishen. Toch zag Van Hage in de nabeurt de kans om remise te forceren en zo beslag te lggen op de derde plaats. Karma Lions in de competitie uit komen want in Frank Hogema, ei genaar van Karma bouwmarkt in Leiderdorp, hebben we een nieu we sponsor gevonden. Dat is ook wel nodig want de kosten van een tweede divisieteam zijn gelijk aan die van een eerste divisieploeg", al dus opnieuw Cees den Haan. Die kosten bedragen al gauw zo'n 40 tot 50 duizend gulden per jaar. De nieuwe sponsor heeft een overeenkomst afgesloten voor drie jaar. De spelers, zo stelde voorzit ter Welles Buis met nadruk, wor den niet betaald en betalen zelfs nog een deel van de contributie. Sponsor Hogema vertelde geen specifieke eisen te hebben gesteld aan Leiden Lions: "Het is belahg- rijk dat er goed gesport wordt". Behalve van de bouwmarkt krijgt de ploeg tevens steun van de negal bezet de Sowjet-speler Mik hail Kornjevski alleen de eerste plaats. Hij won van de Senegalees Kane. Ook zijn landgenoot Wig man en de Nederlanders Clerc en Scholma lieten winst aantekenen, waardoor zij oprukten naar een met Gantwarg, Diallo en Van der Wal gedeelde tweede plaats. Voor de Nederlandse spelers be ginnen de verschillen in klimatolo gische en hygiënische omstandig heden gevolgen te krijgen. Prak tisch de complete Nederlandse de legatie lijdt aan een of ander kwaal tje, waardoor de concentratie ach ter het bord min of meer wordt ver stoord. Zo kwam Jannes van der Wal ruim vijf minuten te laat voor zijn partij tegen de Malinees N'Diaye (remise) omdat hij eerst een dokter moest consulteren in verband met verbrandingsverschijnselen. De rode kleur van Van der Wal viel niet meer op toen het licht uitviel in het hotel waarin werd gespeeld. Tot ieders opluchting maakten de spelers geen bezwaar tegen het dammen bij kaarslicht, hoewel door de stroomstoring de aircondi tioning uitviel en de temperatuur ook in de speelzaal tot ongekende hoogte opliep. Uitslagen derde ronde: Jansen (Ned)- Stokkel (Ned) 1-1, Kaplan (VS)-Koeper- man (VS) 1-1, Clerc (Ned)-Autar (Sur) 2- 0. Meless Memel (Ivo)-Scholma (Ned) 0- 2, Van der Wal (Ned)-N'Diaye (Mal) 1-1, Gantwarg (Sow)-Wirni (Sow) 1-1, Gui- nard (Fra)-Der (Sen) 1-1, Baljakin (Sow)- Diallo (Sen) 1-1, Dubois (Fra)-Wigman (Sow) 0-2, Kornjevski (Sow)-Kane (Sen) 2-0. De stand na drie ronden is: 1. Korn jevski 5 punten, 2. Clerc, Diallo, Gant warg, Scholma, Van der Wal en Wigman 4 punten; 8. Baljakin. Jansen, Kaplan, Koeperman, Stokkel en Witni 3 punten; 14. Autar, Der. Guinard. Kane. Meless Memel en N'Diaye 2 punten; 20. Dubois Het team van Leiden Lions. exploitatiemaatschappij van de ijs hal. Directeur Beers verzette zelfs de wekelijkse disco-avond om de ijshockeyers op zaterdagavond hun wedstrijden te laten spelen. "Normaal gesproken kun je niet zomaar in de tweede divisie begin nen, maar omdat wij dit jaar al een derde divisie team hadden inge schreven heeft de Nederlandse IJs hockey Bond ons dispensatie gege ven. We beschikken over een goed uitgebalanceerd team, waarin erva ren spelers als Ruud Bakker, de ge broeders Dobbelaar en Theo Dietz naast veel jeudig talent een plaats hebben gevonden", verduidelijkte Den Haan de gang van zaken bij de teamvorming. De trainingen en de coaching zijn in handen van Leo van Dijk, die eerder al zijn sporen heeft ver diend in Den Haag bij H.IJ.S. en Houtrust. Van Dijk ziet mogelijk heden voor zijn ploeg om uit de strijd met Amsterdam 2, Friesland Flyers 2, Enschede Lions en Trias Leeuwarden een wedstrijdserie om het kampioenschap van de tweede divisie over te houden. Het eerste doel van de Lions is om weer (veel) publiek naar de Vondellaan te trekken. Den Haan: "In het verleden kwamen er soms wel 1200 man naar een wedstrijd. Die willen we terug halen, natuur lijk niet allemaal tegelijk, maar met goede prestaties en veel sfeer in de ijshal moet het lukken om toe schouwers te trekken. Dan kunnen we op langere termijn eens gaan denken aan het spelen in de eerste divisie". "Voor onze eerste thuiswed strijd, zaterdagavond tegen En schede, voeren we speciale acties en hebben we sportcommentator Frans van Dusschoten gevraagd de strijd te begeleiden. Ik denk dat we een interessant jaar tegemoet gaan", aldus Den Haan. MOORDRECHT - Het interregionale zaalvoetbalteam van Van der Plas is gisteravond zéér dicht bij een gelijkspel geweest in de uitwedstrijd tegen kampioen Datarex. Pas in de laatste minuut scoorde de thuisploeg het winnende doelpunt: 4-3. Fred Eysberg verzorgde de gelijkmaker nadat Datarex al snel een 1-0 voorsprong had genomen. Nog voor de pauze evenwel namen de donkere voetballers weer een voorsprong: 2-1. Peter Taalman zette de Katwijkers weer naast Datarex, dat even later toch weer op voorsprong kwam. Via opnieuw Taalman kwam Van der Plas weer in de race terug. Hoewel de ploeg uit Moordrecht zich hierna sterker toonde, bleef de stand gelijk, vooral dankzij het goede keeperswerk van Kees de Best. Beide ploegen leken zich te verzoenen met een deling, maar in de allerlaatste minuut strafte een Datarex-speler balverlies van Peter Taalman af: 4-3. Beurs Amsterdam VERKLARING DER TEKENS B bieden SK stotkoers Combinaties: gedaan en bieden NG ottoète nol geschorst C X bie X =^d^d13160 a achtergestelde lening S 9«" Noteringen van dinsdag 9 oktober 1984 (tot 12:29 uur) 125.00 126.00 163.50 166 00 231.00 232 30+ 14600 14650 256.00 256 50 3.70+ 54 20+ 27200 11700 22700 15000 38100 136.50 187 80 190001 163 00 380 00 57.50+ 58 00 235 00 260 00B 110.00 113.00 67.00+ 19200 111.50 214 00 -a 724 00 729.00 ra opr 90500 00 90500.00 9550.00 9730.00 1900.00 - 950.00 1000.00 B schurtema 123.00 123.70 116 50 117.00 190 00 198 00 27800 278.00 112 50 112 50 218.00 219.00 325.50 324.00 1050 00 1050 00 1038 00 1038.00 43000 430 00 124 NG 102 00 103 00 120 00 120 50 359 00 360 00 229 00 22000 244.00 240.(X wyk bering 162.00 buitenland 12300 124.00 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen 4 8*» 84-94 105 40 105 50 nl 8'/2 84III-91 nl BV» 83-93 nl 8'/4 84-94 10500 105.00 10200 102.70 ir 0*4 84-04a 102 00 10300B 10300 wuh9Vi 7»-87 102.00 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Inde» 105 2 Staatsleningen 760 GOUD EN ZILVER Goud onbewerkt: 37750- 38250. Zilver onbewerkt: 770-840. Beursoverzicht Boskalis plotseling hoger Op een overwegend zeer vaste beurs was Boskalis vanmorgen plotseling zeer gevraagd. Aanvan kelijk werden adviesprijzen ge noemd van f 13 bieden en f 14 la ten, maar later werd dat zelfs (14,50 bieden en (15,50 laten. Volgens velen had dat te maken met de aanzienlijke baisseposities Vorige week maandag beliep het totaal daarvan 350.000 aandelen. De dalende rente en de daarmee vaste obligatiemarkt bleek een (lin ke steun in de rug van de aande lenmarkt Ook al door een opnieuw fors hogere dollar konden de note ringen van de internationale aan delen wat oplopen. De grootste winst was voor ABN, dat maar liefst 16 hoger was. Hoogovens probeerde weer de grens van f 63 teren bereikte het fonds ook deze hoogste notering van het jaar Gist was zeer vast op f 165.70, ter wijl KLM en Kon Olie het goed de den met winsten van 11 tot f 1,50. DEN HAAG (ANP) - In het kabi net is nog geen overeenstemming bereikt over de uitvoering van de medianota. Eerst gisteren is geble ken dat het kabinet zich vorige week vrijdag gedurende korte tijd met de mediaproblematiek heeft bezig gehouden. Op een aantal punten bleken de meningen sterk uiteen te lopen, zo als onder meer over het derde tele visienet, waartoe minister Brink man op aandrang van een kamer meerderheid een idee heeft ont wikkeld, de satelliettelevisie, de abonneetelevisie en de positie van het facilitair bedrijf van de NOS. Brinkmans plan voor een derde net kwam niet uit de lucht vallen. Bij de parlementaire behandeling van de medianota liet het kabinet weten niets voor het door de CDA- Tweede-Kamerfractie verlangde derde net te voelen. Men vreesde dat dit veel te duur zou worden en een te forse verhoging van de om- roepgelden tot gevolg zou hebben. Nadat van verschillende zijden was benadrukt dat het derde net de HOUTEN (GPD) - Volgens de Unie BLHP dreigt bij de zieken fondsen door allerlei oorzaken een werkgelegenheidsverlies van 20 procent. Dit constateert de bond op basis van voorliggende plan nen. Totaal hebben de ongeveer 50 ziekenfondsen ruim 8000 werkne- Als de bejaardenverzekering van het ziekenfonds wordt overgehe veld naar de verplichte zieken fondsverzekering, zal dat ongeveer 12 procent aan banenverlies ople veren. Dat komt onder meer omdat de inkomenscontroles van bejaar den en de vaststelling en incasso van premies bij de pensioenfond sen gaat gebeuren. Daar komen dan bij de plannen om de vrijwillige ziekenfondsver zekering op te heffen. Volgens de Unie zal daardoor 5 procent van de arbeidsplaatsen wegvallen. Ook de bezuinigingsplannen van WVC kosten arbeidsplaatsen: de be heerskosten van de fondsen mo gen drie jaar lang niet stijgen. kijker op niet meer dan een tientje extra kijkgeld zou komen te staan bleek de ministersploeg aarzelend bereid er eens over na te denken. Intussen liegt het advies van de omroepraad er niet om: de bereke ning van een tientje wordt daarin afgekraakt, een derde net zal veel duurder worden. Brinkman had de kamer nog, kortgeleden beloofd de uitvoering van de medianota nog vóór de alge mene beschouwingen in de Twee de Kamer, die vandaag begonnen, in het Kabinet aan de orde te stel len. Dat is inderdaad gebeurd, maar het Kabinet zal tijdens deze jaarlijkse krachtmeting met de Ka mer nog geen afgerond standpunt over het mediabeleid kunnen aan bieden. Naast het derde net vormt ook de abonnee-tv onderwerp van ge sprek. Men worstelt nog met de vraag wie straks de apparatuur moet gaan betalen die de abonnee nodig heeft om de uitzendingen te kunnen ontvangen en die met na me de betaling zal moeten registre- DEN HAAG (GPD) - Als het korps van de gemeentepolitie te Amsterdam op korte termijn niet substantieel wordt uitgebreid, loopt het in de hoofdstad dood. De problemen in deze stad zijn zo groot en indringend dat voor dit korps maar een uitzondering moet worden gemaakt. Dat concludeert het CDA-kamerlid mr. Hans Gual- therie van Weezei na een werkbe zoek van een week bij de Amster damse politie. Hij heeft na het werkbezoek ge concludeerd dat het op alle ni veaus van politie en justitie spaak loopt. „Het water is de politie tot aan de lippen gestegen", meent het kamerlid. Tachtig procent van de arrestanten moet meteen weer worden vrijgelaten, omdat geen tijd en ruimte beschikbaar is voor verdere vervolging. Het Openbaar Ministerie kan niet vervolgen, omdat het te weinig mensen heeft. De rechterlijke macht kent eveneens steeds grote re problemen door het gebrek aan mankracht, aldus de christen-de mocraat. Ten slotte wordt uitvoe ring van gevangenisstraf bemoei lijkt door het tekort aan cellen, al dus Van Weezel. Het ergst zijn volgens hem de problemen in de Staatslieden buurt, waar krakersrellen onlangs uitliepen op plunderingen. „De Zeedijk is weliswaar crimineel door de heroinehandel, maar de Staatsliedenbuurt is aanzienlijk gevaarlijker. De politie is ook bang daar binnen te gaan en heeft de pa trouilles gestaakt. Er is daar sprake van terroristen en de rechtsstaat is daar verlaten", aldus Van Weezel desgevraagd. DURBAN (Rtr) - Het Zuidafri- kaanse gerechtshof heeft gisteren het beroep verworpen van „de zes van Durban" tegen de arrestatiebe velen die tegen hen waren uit gevaardigd. De arrestatiebevelen waren uitgevaardigd op grond van de wet op de binnenlandse veilig heid en maken hechtenis zonder proces mogelijk. Ruim drie weken geleden zoch ten zes strijders tegen apartheid hun toevlucht in het Britse consu laat in Durban om aan arrestatie te ontkomen. Drie van hen verlieten het consulaat zaterdag en werden onmiddellijk gearresteerd. De an dere drie verblijven nog steeds in het consulaat en verwacht wordt dat ze, na deze rechterlijke uit spraak, niet gauw zullen besluiten ook naar buiten te komen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13