Westerschelde sterk vervuild '/W^/ ;',v, Indische dug van (h)erkenning NU BIJ PALTHC Wetsontwerpen te laat bij de Kamer Politie ontruimt nieuw vrouwenkamp bij Volkel UW REGENJAS PERFEKT SCHOON NIET f2,50 KORTING 'Onderwijzer kan nooit een zwartkijker zijn' Hasjvangst PALTHE stomerij MAANDAG 8 OKTOBER 1984 IIMNUWJIi! Vooral bij Hoechst veel metalen aangetroffen HULST (ANP) - Het Nederlandse Hoechst en enkele Belgische chemische bedrijven blijken de grootste veroorzakers van de ver vuiling van de Westerschelde met zware metalen. Dat is één van de conclusies van het onderzoek dat het Watertribunaal vorig jaar augustus heeft ingesteld naar de kwaliteit van het Wester- scheldewater en de bodem. DEN HAAG (ANP) - Ruim 57 pro cent van de Nederlanders vindt het niet terecht als volgend jaar uitslui tend van ambtenaren een extra sa larisoffer wordt gevraagd om de economie gezond te maken. Bijna dertig procent meent dat dit wel te recht is en 13 procent weet het niet. Dat blijkt uit een enquête die het bureau Inter/View BV in opdracht van de Centrale van middelbare en hogere functionarissen bij over heid en onderwijs (CMHA) in sep tember heeft gehouden onder 300 Nederlanders. Ambtenaren wer den van het onderzoek uitgesloten. Ruim 60 procent van de onder vraagden vond dat ambtenaren ac ties mogen voeren als zij zich tegen dergelijke salariskortingen willen Nederlanders hebben te doen met ambtenaar verzetten. Een kwart van de onder vraagden is het daar niet mee eens, terwijl 14 procent vindt dat het er van afhangt. Van die laatste cate gorie vindt 43 procent dat de amb tenaar zich wel mag verzetten, maar dat moet niet tot overlast voor de burger leiden. Van de ondervraagden denkt 29 procent positief over ambtenaren en 42 procent neutraal, terwijl ruim 28 procent een negatief oordeel heeft. Een meerderheid vindt wel dat werknemers in het bedrijfsle ven harder en efficiënter werken dan ambtenaren. Overigens vindt slechts 8 procent dat ambtenaren inefficiënt werken of lui zijn. In hun contacten met ambtena ren heeft ruim 40 procent van de ondervraagden geen onprettige er varingen, 11 procent' antwoordt zonder meer dat wel te hebben. Bijna 15 procent vindt wachttijden aan loketten en voor vergunningen te lang, acht procent meent te vaak van het kastje naar de muur te wor den gestuurd, terwijl een kleine vier procent ambtenaren te bu reaucratisch vindt en ruim vier procent hen te onvriendelijk. John Gardiner in ziekenhuis DEN HAAG (ANP) - John Philip Wood, alias John Gardiner, die sinds enkele weken in hongersta king is, is met maagklachten in het penitentiair ziekenhuis te Scheve- ningen opgenomen. Dat is zater dag door een woordvoerster van Justitie bevestigd. Wood, die naar eigen zeggen voor het ministerie van Binnen landse Zaken in het vredeskamp van Woensdrecht infiltreerde, is met zijn hongerstaking begonnen om te protesteren tegen het feit dat bewakers zijn correspondentie zouden kopiëren. De resultaten van dit onderzoek werden zaterdag in Hulst bekend gemaakt tijdens een symposium over de milieuproblematiek van de Westerschelde. Volgens ir. J. van der Sluis van het Watertribunaal heeft dit onderzoek, waarin bij elk verdacht lozingspunt bemonsterd is, aangetoond dat bij het in Vlis- singen-Oost gevestigde bedrijf Hoechst Holland de hoogste con- Wellicht meer kinderbijslag voor de minima DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning van sociale zaken over weegt de hoogte van de kinderbij slag voor gezinnen met een mini muminkomen afhankelijk te stel len van het aantal kinderen. De mi nister liet dit zaterdagmiddag we ten in een discussie met het PvdA- Kamerlid mevrouw E. ter Veld in het TV-programma „Bij Koos" van Koos Postema. In tegenstelling tot Ter Veld is De Koning een tegenstander van inkomensafhankelijke kinderbij slag. Hij wil uitdrukkelijk niet dat extra steun voor de minima onder die vlag gepresenteerd wordt. „Je zou er aan kunnen denken, het aantal kinderen in gezinnen die op het minimum leven, te laten meetellen bij de vaststelling van de hoogte van de kinderbijslag", zei de minister voorzichtig. Hij kreeg onmiddellijk steun van mevrouw Ter Veld. Tijdens de algemene po litieke beschouwingen deze week zal blfjken of de regering en de Tweede Kamer het hierover eens kunnen worden. centraties cadmium en zink zijn aangetroffen. In de bodem van de Westerschelde bij het in Vlissin- gen-Oost gevestigde aluminium- concern Pechiney werden grote concentraties aluminium aange troffen. Eénvijfde van elke kilo gram slib bleek uit pure alumi nium te bestaan. Bij Antwerpen stroomopwaarts bleken de chemi sche bedrijven BASF-Bayer en Ro che de grootste boosdoeners. Volgens ir. Van der Sluis zal het Watertribunaal nog zeker zes maanden nodig hebben om alle uitkomsten van het onderzoek te kunnen bundelen in een rapport zoals dat vorig jaar ook met een on derzoek naar de kwaliteit van het Rijnwater is gebeurd. Volgens Jan de Vries van de Scheldewerkgroep en mede-orga nisator van dit symposium, zal het milieu van de Westerschelde en met name dat van de schorren en slikken, verder worden aangetast als de plannen doorgaan van de Belgische regering om tot grotere verdieping van de Westerschelde over te gaan. Bij die baggerwerkzaamheden komt per jaar tien miljoen kubieke meter zeer giftig slib vrij, dat te vergelijken is met dat vanuit de Rotterdamse haven. Dat moet vol gens De. Vries op land worden op geslagen en mag niet in de Schelde worden teruggestort, zoals de plan nen zijn. De Nederlandse regering moet deze kwaliteitseisen dwin gend aan de Belgische regering op leggen voordat ze toestemming geeft tot verdieping van de Wester schelde. Het symposium, dat door de In ternationale Scheldewerkgroep was georganiseerd, werd behalve door vertegenwoordigers van in ternationale milieu-organisaties ook bijgewoond door ambtenaren van de Belgische en Nederlandse overheden. Zorg bij sociale diensten AMSTERDAM (ANP) - „Geen heteroterreur"„Homomoord Nee" waren enkele van de leuzen die zaterdag middag werden meegedragen in een protestdemonstratie in Amsterdam in verband met de terreur tegen homo seksuele mannen en vrouwen. Directe aanleiding voor de demonstratie, waarin ongeveer vijfhonderd mensen meeliepen, was de ernstige mishandeling van de 54-jarige homoseksuele man Elbert van de Biezen door acht jongens in de leeftijd van 15 tot 19 jaar in de omgeving van het Vliegenbos in Amsterdam-Noord op 25 september. Van de Biezen overleed aan de gevolgen van die mishandeling. o ANP) DEN HAAG (GPD) Volgens Ka mervoorzitter D. Dolman is het on zeker of de Tweede Kamer erin slaagt een aantal in de miljoenen nota aangekondigde maatregelen tijdig te behandelen. Hij zei dit za terdag voor de Vara-radio. Om de regeringsvoorstellen voor 1985 over het schoolgeld, de sociale uit keringen, de rechtspositie van ambtenaren en de huurverhoging tijdig te kunnen laten gaan, moet de Kamer voor Kerstmis de betref fende wetsontwerpen hebben goedgekeurd. Die wetsontwerpen zijn echter nog niet bij de Tweede Kamer in gediend. Daardoor kan mogelijk vetraging optreden in de uitvoe ring van een aantal maatregelen. Dolman zei overigens niet te ver wachten dat het zo'n vaart zal lo pen, maar wel dat de Kamerbehan deling van de voorstellen door tijd nood buitengewoon moeilijk zal worden. Volgens voorzitter Scheepbou- DEN HAAG (ANP) - Onderwijs vraagt niet alleen goede vakmen sen maar ook een toekomstvisie van degenen die onderwijs geven. De toekomstverwachting van de leraren voor de klas en van de ou ders is van doorslaggevende bete- DEN HAAG (ANP/AFP) - In Noord-Frankrijk heeft de. douane vrijdag bij de grenspost Bizet-Ar- mentieres een 27-jarige Nederlan der aangehouden, die 95 kilo hasj in zijn auto bleek te hebben. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dat zaterdag bevestigd. Met de arrestatie denkt de politie een belangrijke drugslijn tussen Marokko en Nederland te hebben opgerold. De man was van Spanje op weg naar Nederland. Hij zit vast in Lille. kenis voor de inhoud van het on derwijs. Dit stelde vanmiddag- minister van Staat dr. M. Klompé op de ope ningszitting in de Ridderzaal van een internationaal symposium over de vernieuwing van het pri maire onderwijs in Nederland en West-Europa. Mevrouw Klompé meent dat wie in goed onderwijs gelooft een optimist moet zijn. Een zwartkijker kan nooit een goede onderwijzer zijn. De studiebijeenkomst werd ge opend door premier Lubbers. Hij schonk in zijn toespraak onder meer aandacht aan de historische ontwikkeling van de wet op het ba sisonderwijs in de afgelopen vijf tien jaar. Het symposium staat onder aus piciën van de Commissie voor Cul turele Samenwerking van de Raad van Europa. Er wordt aan deelge nomen door delegaties uit de 21 lidstaten (waaronder de EG-lan- den), waarnemers uit niet-lidstaten en vertegenwoordigers van Neder landse onderwijsorganisaties. Philips: meer technici nodig EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat de komende jaren aanzien lijk meer technische academici aannemen dan tot nu toe ge bruikelijk was. Dat heeft A. Vaandrager, directeur centraal sociale sector van de Neder landse Philips-bedrijven zater dag meegedeeld. Tussen 1960 en 1980 nam Phi lips jaarlijks 100 tot 150 acade mici aan. De komende jaren zal dat aantal volgens Vaandrager uitkomen op ongeveer 300. Dit jaar en het volgend jaar zal er echter een nog grotere toename zijn. Philips denkt deze twee jaar namelijk 450 tot 500 nieu we academici per jaar te kun- Vaandrager verwacht dat dit niet tot grote problemen zal lei den. Volgens hem zal het me rendeel van de nieuwe krach ten in Nederland geworven kunnen worden. Slechts een klein deel zal afkomstig zijn uit het buitenland. Het stijgend aantal academici is nodig in verband met de toenemende druk van de technologie op nieuwe ontwikkelingen bij Phi lips. Volgens Vaandrager bete kent een en ander dat de positie van Nederland als kenniscen trum van de onderneming wordt versterkt. VOLKEL (ANP) - De politie heeft gisteravond om zeven uur het 'vre deskamp' ontruimd dat een dertig tal vrouwen 's middags had inge richt bij de vliegbasis Volkel. Twintig vrouwen, die weigerden te vertrekken, werden aangehouden. De politie had eerder in overleg met het gemeentebestuur en justi tie een ultimatum gesteld dat even wel door de vrouwen werd gene geerd. In een verklaring zeggen de vrouwen dat er nog altijd kernkop pen liggen opgeslagen op de vlieg basis Volkel en dat er nog altijd schrikbarend veel geld aan defen sie wordt uitgegeven. Daarom is het, aldus de vrouwen, nodig dat hiertegen verzet wordt gepleegd. In januari van dit jaar werd bij de hoofdpoort van de vliegbasis een eerste vrouwenverzetskamp inge richt. Dat kamp werd door de over heid ongemoeid gelaten tot juni van dit jaar. Toen werd het ont ruimd. De voormalige bewoon sters van het vrouwenverzetskamp hebben nog diverse malen gepro beerd rondom de basis nieuwe kampjes in te richten maar dat mis lukte steeds. De aangehouden vrouwen heb ben een proces-verbaal gekregen omdat zij de zogenoemde Algeme ne Plaatselijke Verordening (APV) hebben overtreden. De politie heeft hen te verstaan gegeven dat bij elke volgende actie onmiddel lijk zal worden opgetreden. Het merendeel van de vrouwen is weer op vrije voeten gesteld. Twee van hen bevinden zich nog in arrest omdat zij niet de Nederland se nationaliteit hebben en niet in het bezit waren van een paspoort. Zij hebben ook geen middelen van bestaan, aldus de politiewoord voerder. Bij de ontruimingsactie werd de gemeentepolitie van Uden, waar toe Volkel behoort, bijgestaan door manschappen van omliggende korpsen. Het terrein waar de vrou wen het verzetskamp wilden in richten is inmiddels met prikkel draad omringd en voorzien van een bordje „verboden toegang". wer van Divosa (directeuren van sociale diensten), komen de sociale diensten in grote problemen als de circulaires met de regeringsbeslui ten over de sociale uitkeringen tus sen Kerst en nieuwjaar worden verzonden. „Hoewel de sociale diensten veel kunnen plooien, is het gevaar groot dat maatregelen niet tijdig kunnen worden uitge voerd. En dat betekent dat mensen met uitkeringen pas in februari 1985 de juiste bedragen ontvangen. De kans is groot dat ze het in ja nuari teveel betaalde zullen moe ten teruggeven, en dat is voor deze groepen zeer moeilijk op te bren gen", aldus Scheepbouwer in het radioprogramma. 'Geen subsidie kamerbewoners' AMSTERDAM (ANP) - Staatsse cretaris Brokx (Volkshuisvesting) ziet geen mogelijkheden om ka merbewoners huursubsidie te ver strekken. Hij zei dit zaterdag in Amsterdam voor het Noordhol landse Christen Democratisch Jongeren Appel over jongeren huisvesting. Daarmee heeft Brokx het advies van de stichting woon- consumentenonderzoek, een ad vies waarom hij zelf had gevraagd, van de hand gewezen. Het advies luidde onder meer om ook voor ka merbewoners een huursubsidie regeling te creëren. Het CDJA-bestuur vindt dat het woonrecht - „een uitgehold woon- recht" - voor jongeren van 18 tot 23 jaar op de tocht staat. De stijgende woonlasten en dalende inkomsten maken het jongeren onmogelijk zelfstandig te gaan wonen. Brokx zei wel mogelijkheden te zien het aanbod te verruimen door woningbouwcorporaties bij leeg stand toe te staan kamergewijs te gaan verhuren. De extra opbreng sten zouden de woningbouwcorpo raties mogen behouden. Geen extraatje politie A'dam DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk van binnenlandse zaken voelt er niets voor om Amsterdamse politiemensen bovenop de normale onge- makkentoeslag nog een extra toeslag te geven omdat het werken in de hoofdstad zo zwaar is. De minister zei dit zaterdag voor de Vara-radio. Eind vorige week is tussen overheid en politiebonden een akkoord bereikt over een ongemakkentoeslag voor de politie. De Amsterdamse politiebonden reageerden daarop door te eisen dat zij extra toeslagen moeten krijgen. Minister Rietkerk erkende dat het werk van de politie in de hoofdstad bijzonder moeilijk is. „Maar ook in Harderwijk kan het politiewerk zwaar zijn", zei de bewindsman. Hij voelde er niets voor om een onderscheid te gaan makep tussen de politie in Amsterdam en die in de rest van het land. AMSTERDAM (GPD) - Het Ver bond van Communisten in Neder land (VCN) zal uiterlijk in oktober volgend jaar een nieuwe commu nistische partij oprichten. Het gis teren gekozen en uit 25 personen bestaande bestuur heeft van de al gemene vergadering van het VCN opdracht gekregen organisatori sche maatregelen te treffen, zodat uiterlijk oktober 1985 tot partijvor ming kan worden overgegaan. Dat zeiden drie woordvoerders giste ren na afloop van de tweedaagse VCN-bijeenkomst. De ruim 300 afgevaardigden uit heel Nederland hebben vastge steld dat Nederland een commu nistische partij moet hebben, dat de CPN dat niet meer is en dat de CPN dat ook in de toekomst niet meer kan worden. Voorts stelde de algemene vergadering vast dat het VCN, dat op 25 februari 1984 werd opgericht, in de praktijk op een aantal terreinen al de functies van een communistische partij vervult. Het VCN baseert zich op het Marxisme-Leninisme. Volgens de Volgend jaar nieuwe partij communisten woordvoerders is dat niet het geval met het zogeheten Enkhuizer Overleg, een groep CPN-leden die proberen de CPN van binnen uit 'weer in het goede spoor' terug te krijgen. Het VCN vindt dit Enkhui zer overleg 'reformistisch'. VCN-voorman Laurens Meerten, die vorige week als gevolg van een contributiekwestie van de CPN-le- denlijst is afgevoerd, verklaarde gisteren dat hem zelf prak^ch ge sproken 'geen andere weg meer open staat' dan uit de CPN te stap pen. Overigens heeft de VCN-verga- dering niet besloten individueel of collectief uit de CPN te stappen. Men hoopt nog een aantal geest verwanten binnen de CPN te kun nen meetrekken. De VCN-vergadering heeft het afgelopen weekeinde een program ma op politieke hoofdpunten aan genomen onder de titel 'Voor loon, werk en vrede'. Kernpunten daarin zijn de erkenning van de rol van de arbeidersklasse in de strijd voor het socialisme, het marxisme-leni- nisme als politiek en het democra- tisch-centralisme als organisato risch fundament, strijd voor de vrede (en onder meer tegen kruis raketten in Nederland) en solidari teit met anti-imperialistische be vrijdingsbewegingen en met wat 'de socialistische staten' worden genoemd. Het VCN wil met anderen sa menwerken en richt zich daarbij voornamelijk op PvdA en FNV. Fusievorming van CPN, PSP en PPR wijst het verbond van de hand. Het VCN geeft het blad Ma nifest uit dat momenteel tweewe kelijks verschijnt en een verkochte oplage heeft van 3500 exemplaren. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - In een afge schoten hoekje van de feestzaal zoemt zaterdag onverdroten de projector. Vlekkerige plaatjes van een vroeger koninklijk bezoek aan Indonesië. Koningin Juliana tus sen Balinese vrouwen. Het kolonia le tijdperk is voorbij, maar het is meer dan beleefdheid. Afstand, maar ook (h)erkenning. Van prins Bernhard andere beelden. Hij slaat een golfbal. Verderop in de zaal van het Con gresgebouw in Den Haag kijkt een oude Indisch-man dromerig naar dia's uit de dessa. Toch nog een beetje tempo doeloe, heimwee naar het oude Indië op de Indische Dag Als de drumband Excelsior uit Pijnakker wat bonkend trAjoen. ajoen, in die hoge klapperboom" vertolkt, zingt alleen de oudste ge neratie Indo's mee. Dingen gaan gauw voorbij. De jongste generatie Indo's is vooral Europees. Coup soleil en punk, zelfs de ogen zijn niet altijd oosters. Die latere generatie wacht op de pop groep Massada. Tempo doeloe en de kolonieën zeggen hen niets. Massade. Geen Molukse groep. Wel Molukkers. Johnny Manuhulu is veel minder dan voetballer Si mon Tahamata betrokken bij de verwezenlijking van het ideaal: de RMS, een eigen republiek op de Mo- lukken. Maar meer dan de Indo's voelt hij zich bij de groep horen. „Molukkers groeten elkaar op straat, ook als ze elkaar niet ken nen. Je voelt je sterker wanneer je elkaar groet". Indo's groeten el kaar nauwelijks. Tahamata laat merken dat hij een Molukker is. Zoals Feyenoorder Ruud Gullit laat merken dat hij van Surinaamse afkomst is. Dat Ernst Jansz van Doe Maar een Indo is bleek pas goed na publikatie van zijn boek Gideons droom". Dat wordt verfilmd, deelde hij op de In dische dag mee. In het boek be schrijft hij de reis naar het land van zijn vroeg gestorven vaderen. „Ik herkende de mensen zonder hen te kennen, zelfs hun manier van hurken. Maar tevens was ik me er van bewust dat ik ondanks de vriendelijkheid en de gastvrijheid een vreemde was en zou blijven". Identiteit Sinds kort volgt Ernst Jansz een pencak-cursus. Niet zozeer voor zelfverdediging als voor de identi teit. Een demonstratie op de Indi-' sche dag van deze Indische vecht kunst geeft Pukulan Pen Silat Ano- man onder leiding van de heer Pfefferkorn (oom Peppi) jj^it Zeist. Het is een geestelijke krijgskunst. Het bewustzijn telt. Rust is kracht. Wie nederig is wint. Naarmate het graan rijpt is het meer buigzaam. Soepel en gracieus, lenig en snel, bloemen en krontjong-muziek. Maar vergis je niet, als het moet is het hard. De aanval concentreert zich op ogen en kruis. Oom Peppi vraagt aan de toe schouwers of het mes scherp is. „Kun je je daar aan bezerenOp het vlijmscherpe mes prikt hij een appel. Een pencak-vechter tikt met een katachtige sprong de vrucht doormidden. Een tikkeltje te hard en zijn voet was gehalveerd. Een geluk dat het goed afloopt, want veel concentratie gaat verloren door haast. Te weinig tijd: dat is westers. De heer Pfefferkorn roept de jeugd op lid te worden. „Jullie zoe ken toch spanning en geweld". Maar dan wel andere spanning en geweld dan gebruikelijk bij Hol landsejongeren. Meer stille kracht. Marcel, een echte Hollandse jongen, heeft dank zij die kracht zijn 90 ki lo's in dienst kunnen stellen van snelheid en souplesse. Een soort An ton Geesink. Dans Echt Indonesisch is Diah Tandiri met de zelden in Nederland uitge voerde Barong-dans. De Barong is de koning van het woud, de geest van de tijger, die het dorp be schermt. De Indonesische mevrouw Putu raakt tijdens zo'n dans in trans. „Ik ben dan bestierd", zegt zij. De boeken. Jonge Indo's signeren werken als Scherven van sma ragd", „Een gewoon Indisch meis je", „IJspret en tropenkolder". - Waarover schrijven zij? Nederlander zijn is aanpassen. J e hebt je aangepast, maar wat heb je verloren? Daar gaat het om", zegt bestuurslid Rob Verburgl van de organiserende vereniging Nines (Culturele Vereniging Nazaten In dische Nederlanders). De bestaansgrond van de vereni ging is het herontdekken van het Indisch-zijn, zonder de (ressenti menten van de ouders, die als bui tenlanders in- Nederland werden ontvangen en door de vernederin gen vaak niet willen praten met hun kinderen. Wantje weet niet of je kind het wil weten. Terwijl het kind denkt, moeder wil het niet ver tellen, ik vraag er maar niet naar". Voorzitter Erik Schenkhuizen: ..Ze vragen weieens waar ik van daan kom. Loosduinen, zeg ik. Dat is niet helemaal waar. Het is meer. Dat wil je aan je kinderen meege ven. Nu zijn ze nog jong, zien ze al leen opa en oma. Maar straks brengt de omgeving hen het besef mee dat ze een witte en donkere opa en oma hebben". Burgemeester Schols van Den Haag en de Indonesische ambassa deur hebben het feest geopend. Ha ring en sate Het een en het ander Maar ook dat is anders geworden. De Hollanders die de klompendans brengen, hebben een Joegoslavische naam. De Indonesische mode is westers en in Indonesische strips lijken wajang-figuren op Pope ye. .ft t/ a\\ t >h' Deze aanbieding geldt v a 8/10 t/m 20/10 DE STOMERIJ DIE ALLES BETER DOET Breeslraat 128 Depót: Hoge Rijndijk 182, Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5