OenW VERHUIST Honderdtwintig paleizen op wielen Meer opnamecapaciteit 'demente' bejaarden nodig Populieren y moeten sneuvelen Rijnland: maatregelen bepalen met hulp van twee rekenmodellen Custom Cars trekken 20.000 mensen en veroorzaken files. Conclusie na onderzoek Provinciale Raad naar situatie in Zuid-Holland Noord )8i MAANDAG 8 OKTOBER 1984 3r LEIDEN - Ruim 20.000 rid mensen hebben dit week- ■n einde een blik geworpen op 17; de verzameling van meer en dan 120 opgeverfde, toege takelde en veelal overdadig versierde automobielen en jj twee- en driewielige motor fietsen in de Groenoordhal- len. Het was dringen en in >0 de rij staan geblazen tijdens de vijfde 'custom car show' die de stichting Custom Car daar organiseerde. n door Raymond Peil I Voor de liefhebbers van uitbundig aangeklede auto's was er dan ook k heel wat te genieten. Afgezien van de attractie 'Het Amerikaanse Su permonster' - een terreinwagen op gigantische ballonbanden, die gistermiddag over maar liefst acht auto's reed en deze grotendeels plette - trokken ook een futuristi sche, rijdende space-shuttle en een driewielige motorfiets ('trike') met een bierpomp op een aanhanger uiteraard van Duitse makelij veel aandacht. De space-shuttle was één van de aanwezige auto's die eigenlijk nog het minst weg had van de oor spronkelijke vierwieler, een Ci- troën CX. De carrosserie was volle dig opnieuw opgebouwd en met behulp van polyester onderdelen de achterste helft van het onderstel van deze auto en een stuk motor fiets (Harley Davidson) maakt een uiterst handige sleutelaar een drie wielige bolide, die een plaats ver dient in de musea voor moderne kunst. 'Special painting' (kunstspuit werk) is eerder regel dan uitzonde ring - iets dat overigens voor de meeste custom cars opgaat - het verchromen van motorblokken en toebehoren en de nodige blinken de hulpstukken als uitlaten com pleteren de driewielige vervoer middelen. Helemaal bont hadden Duitse deelnemers het gemaakt: achter hun trike hing een aanhan ger met een bierpomp van een be kend Duits merk. Bovendien was op het stuur een tv'tje gemonteerd. Dat motorrij den, bier tappen en televisie kijken tegelijk niet bevorderlijk is voor de verkeersveiligheid had u al gera den. Maar bij 'customizing' gaat het er tenslotte om dat het vervoer middel er van binnen en van bui ten zo fraai, exorbitant of bizar mo gelijk uitziet. De eigenaar besteedt dan ook vaak duizenden arbeidsu ren en guldens aan het verfraaien van wat andere mensen beschou wen als een rijdend blik. Huizen op wielen, of liever ge zegd paleizen, waren er dit week einde dan ook volop te bewonde ren in de Groenoordhallen. Wat te denken van een Keverkasteeltje, met veel rode pluche en (namaak)- goud, een redelijk omvangrijk bed achterin en je reinste fauteuils voor de twee inzittenden. Brede wiel- 'De weg op of de ruimte in?', dat is de vraag waarvoor de bestuurder van deze omgebouwde Citroen zich ziet gesteld. Het voertuig heet dan ook 'Indecision'. (foto Holvast» kappen, spoilers (de bekende 'taartschep' van Porsche ontbreekt op vrijwel geen enkele Kever), 'skirts' en een mooi kleurtje en fraaie beschildering horen daar al lemaal bij. Busjes Bestelbusjes ('vans') zijn ook erg populair. Iedere customizer houdt zich daarbij aan eigen stijl. De één verwerkt een groot aantal meters pluche, de ander doet hetzelfde met tapijt, leer of steenstrips. Ste reo's, koelkasten, videospelletjes kleurentelevisie, een chemisch toilet, je treft het aan in de vaak met exotische namen getooide cus tom vans, tot een complete disco- vloer en gegraveerde ramen aan toe. Te midden van deze alleraardig ste vehikels was ook plaats inge ruimd voor enorm opgevoerde bo lides, die drie- tot vierhonderd paardekrachten op het asfalt bren gen. Bij sommige scheurijzers is een gat in de motorkap noodzaak omdat de turbocompressor er niet onder past. Ook dragsters (auto's of motoren, dan wel een combina tie hiervan), die 400 meter in enke le seconden afleggen en waar al leen de hoognodige onderdelen aanzitten, waren te bewonderen. Een paar motoren, op buitenissi ge wijze versierd, hadden eveneens een plaatsje gekregen. De bezoeker kon zich voor slechts 6000 Engels ponden eigenaar noemen van 'The Sorcerer', een motorfiets die aan alle kanten was verchroomd, ge graveerd en speciaal gespoten. Leuk om te hebben, link om te par keren (diefstal) en wegens het risi co op beschadiging niet echt zon der bibbers te berijden. Al dit fraais had een grote aan trekkingskracht op de bezoekers van allerlei pluimage. Vooral 's zondags moesten rijen mensen voor de kassa wachten. Op de Schipholweg kon men zelfs af en toe al in de auto in de file staan voor de custom cars... Part-time predikant in Leiden LEIDEN - Zevenentwintig popu lieren langs de Schelpenkade en Andries Schotkade worden met de s grond gelijk gemaükt. Onderzoek van de gemeentelijke Direktie j Groen heeft uitgewezen dat de bo men zo slecht zijn, dat ze moeten r worden gekapt. De gemeente vindt het risico dat de aangrenzende woonboten, hui- zen of auto's door afbrekende tak ken worden geraakt, te groot wor den. Op een stormachtige dag is er pas geleden opnieuw een grote tak van een van de populieren afge waaid, iets wat de laatste jaren wel meer is gebeurd. Aantasting door de Horzelvlin der is de belangrijkste oorzaak van de achteruitgang van de populie ren. Het hout is daardoor zo zwak geworden dat volgens de gemeente niet alleen takken, maar zélfs hele bomen bij een volgende storm kun nen afbreken. Ook het feit dat de bomen midden in de stad staan, langs een smalle kade met verkeer, bebouwing en woonboten heeft hun gezondheid geen goed gedaan, vol gens de gemeente. Het is wel de bedoeling dat er nieuwe beplanting langs de kades komt. De gemeente onderzoekt nog welke soorten bomen en welke plaatsen het meest geschikt zijn. Als het niet te hard waait of re gent, begint het kappen en verwij deren van de bomen morgen. Het werk zal ongeveer anderhalve week duren. Doorgaand verkeer zal tijdens de werkzaamheden niet altijd mogelijk zijn. voorzien van vleugels: een wel haast buitenaards model. In een James Bond-film zou het voertuig zeker niet misstaan. En hoewel de eigenaar vol trots vermeldde dat het vehikel goedge keurd is voor het gebruik op de openbare weg, zou een degelijke chauffeur zich er niet eens aan wa gen om het ding uit de garage te rijden. De kans dat het direct op stijgt en aan een baan om de aarde begint is veel te groot. De space- auto heette niet voor niets 'Indeci sion', besluiteloosheid. De ruimte in of de openbare weg op, dat is namelijk de vraag. Ook de kleine verzameling trikes in de hal deed de argeloze toe schouwer de ogen bijna uit het hoofd rollen. Met een Kever-motor, Een biertje tappen op de snelweg is mogelijk op deze driewieler met aanhanger, van Duitse makelij, alleen niet bevorderlijk voor de verkeersveiligheid. <foto Holvast) Bromfietser mishandeld LEIDEN - Een bromfietser is in d~ nacht van vrijdag op zaterdag mis handeld en bedreigd met een mes. De jongen had het even tevoren op de Hogewoerd, met een aantal van zijn vrienden, aan de stok ge had met een groep andere jonge ren. Toen hij later alleen op de Kraaierbrug reed, werd hem door twee jongens zijn bromfiets afhan dig gemaakt, kreeg hij enkele klap pen en werd hem een mes op de keel gezet. De bromfiets met helm werd door het tweetal in het water van de Rijn gekieperd. Het tweetal, 18 en 22 jaar, is later door de Leidse politie aangehouden. LEIDEN - Het hoogheemraad schap Rijnland in Leiden kan de waterkwantiteit en -kwaliteit beter de baas door twee rekenmodellen die door het hoogheemraadschap in samenwerking met het Water loopkundig Laboratorium zijn ont wikkeld. Op basis van die model len kunnen in geval van calamitei ten snel en gericht beheersmaatre gelen worden getroffen. Voorts kunnen beleidsmaatregelen beter worden onderbouwd. Met de ont wikkeling van de modellen was een bedrag van drie kwart miljoen gulden gemoeid, aldus een mede deling van Rijnland. Rijnland, verantwoordelijk voor de waterhuishouding en -kwaliteit van noordelijk Zuid-Holland en zuidelijk Noord-Holland kent een wijdvertakt boezemstelsel (opper vlakte 4.000 hectare) en meer dan tweehonderd polders. In het re kenmodel voor de waterkwantiteit zijn een verzameling van hydrauli sche gegevens en formules bijeen gebracht waarmee computerbere keningen kunnen worden uitge voerd op het gebied van wateraan- voer, -afvoer en doorspoelen. Daar door kan bij voorbeeld bij het doorbreken van een kade of bij grote olieverontreiniging berekend worden met welke maatregelen de gevolgen tot een minimum kunnen worden beperkt. In het rekenmodel voor de wa terkwaliteit zijn gegevens opgeno men betreffende de belangrijkste fysische, chemische en biologische processen in het water. Het model kan onder meer gebruikt worden orfl het effect van vermeerderde of verminderde doorspoeling van de boezem te berekenen. Politie stuurt 'schoonmakers' terug naar huis LEIDEN - De Leidse politie heeft vrijdag drie mannen uit Haarlem de weg terug naar hun woonplaats gewezen tijdens een poging een Leidse vrouw uit de Colenbrander- straat geld afhandig te maken. De vrouw had er mee ingestemd dat de mannen, die zich uitgaven voor dakgotenschoonmakers, de nodige werkzaamheden zouden verrichten. Na enige tijd kreeg ze toch argwaan en waarschuwde de politie. Die maakte korte metten met de dakgotenschoonmakers en wees ze de weg terug naar Haar lem. Bekend was dat het drietal forse tarieven rekende voor het schoonmaakwerk. LEIDEN- De gereformeerde pre dikant drs. H. E. Schouten (38) is vandaag zijn werk in Leiden be gonnen. Hij is in de plaats geko men van ds. P. Sijtsma (wijk Zuiderkerk), die drie jaar geleden naar Rotterdam vertrok om daar in het Eudokia-ziekenhuis te werken. Een van de oorzaken van de lan ge vacature waren de financiën; de plaatselijke gereformeerde kerk had geen geld voor een volledige predikant. Ds. Schouten zal dan ook een deel van zijn tijd besteden aan studerenden uit de Derde We reld, en dat wordt uit een andere kerkelijke pot betaald. Bovendien gaat hij nog verder met zijn studie. Maar toch zal hij voor ongeveer driekwart in zijn wijk bezig zijn. In een gemeenschappelijke gere formeerd-hervormde dienst in de Vredeskerk werd ds. Schouten gis termorgen tot zijn nieuwe werk in geleid. Zijn hervormde collega J. Nauta, die in dezelfde wijk werkt, bevestigde hem. Een duidelijker bewijs dat de beide kerken ook in dit stadsdeel serieus samen op weg willen gaan is nauwelijks denk baar. Ds. Schouten kwam uit Ochten, waar hij predikant was van de De populieren aan de Schelpenkade die, evenals de bomen aan de And- streekgemeente 'Midden-Betuwe', ries Schotkade, zullen worden gekapt. (foto Holvast) ook een samen-op-weg-gemeente. AFPERSINGEN - Een groepje van vijf jongeren is in de nacht van vrij dag op zaterdag door de politie aangehouden nadat ze op de Hooi gracht enkele voorbijgangers had den bedreigd en hadden getracht hen geld afhandig te maken. Het vijftal, in de leeftijd van 13 tot 16 jaar, dreigde enkele mensen in el kaar te slaan als ze niet hun geld aan de groep overhandigden. LEIDEN - De regio Leiden heeft behoefte aan uitbreiding van de opname-capaciteit voor psychoge riatrische ('demente') patiënten. De verpleeghuizen voor dergelijke patiënten hebben te weinig opna memogelijkheden om te kunnen voldoen aan de bestaande vraag. Deze conclusie trekt de Provincia le Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland in een onder zoeksrapport naar de verpleeg huissituatie in Zuid-Holland Noord. Het rapport stelt vast dat in de gezondheidsregio Leiden sprake is van een klemmende verpleeghuis situatie. Het onderzoek was erop gericht een verklaring te vinden voor het toenemend aantal gega digden voor opname in een ver pleeghuis in deze regio. Ondanks het theoretische overschot aan ver pleeghuisbedden signaleert men in de praktijk juist een tekort aan op namemogelijkheden, tenminste voor psychogeriatrische patiënten. "Duidelijk is dat speciaal de ge ringe opnamemogelijkheid in de pgp-sector (de psychogeriatrische patïentensector) met onaanvaard baar lange wachttijden een belang rijk knelpunt vormt", aldus het rapport. Met een bejaardenpercentage van 10,3 ligt Zuid-Holland- Noord exact op het Nederlandse gemiddelde. Maar bedoeld percen tage varieert nogal per deelgebied: op de peildatum van 1 januari 1983 lag het in de stad Leiden op 13,1 tegen 7,7 in de subregio Alphen. Uit de bij het rapport gevoegde ta bellen blijkt dat de inwoners van 80 jaar en ouder in Zuid-Holland- Noord in 1995 24.5 van het totaal aantal 65-plussers zullen uitmaken, terwijl dit percentage in Nederland 23,5 zal zyjn. Volgens deze cijfers zal de zogenaamde 'dubbele ver grijzing', dus een stijging van het aantal hoogbejaarden, wat sneller gaan verlopen in Zuid-Holland- Noord dan in de rest van Neder land. Ongunstig De onderzoekers nemen aan dat d'é opnamedruk op onder meer ver pleeghuizen in een stad als Leiden groter is dan in plattelandsgebie den, omdat hier de woonsituatie in het algemeen ongunstig is (veel verouderde wijken). Het aantal al leenstaande hoogbejaarde vrou wen is hier wat oververtegenwoor digd en de stad heeft een hoge be volkingsdichtheid, allemaal facto ren die meespelen in de behoefte aan opname in verpleeghuizen. Maar waar in Leiden een grotere behoefte aan opname-capaciteit bestaat, wordt die in de rest van de regio gecompenseerd door een ge ringere behoefte. Niettemin speelt een aantal knelpunten een rol in de grotere behoefte aan opname-capa citeit. Het rapport noemt onder meer de onvoldoende gezinsver zorging in Leiden, het tekort aan mensen in de hulpverlening buiten het tehuis, de onderbedeling in be jaardenwoningen en verzorgings tehuizen in de omgeving van Lei den en de ongunstige spreiding van de verzorgingstehuizen in de stad Leiden; met name de oude wijken komen daardoor tekort. Ook het feit dat Zuid-Holland in verhouding aanzienlijk minder zie kenhuisbedden heeft dan verschil lende regio's elders in Nederland geeft waarschijnlijk een extra druk op met name verpleeghuizen voor lichamelijk zieken. De aanwezig heid van (academische) zieken huisvoorzieningen versterkt deze druk waarschijnlijk nog, zo stelt het rapport vast. Want daardoor zijn hier meer mogelijkheden voor medisch ingrijpen, waarbij de na zorg in verpleeghuizen moet plaats hebben. Doorstroming Van de verpleeghuizen voor psy chogeriatrische patiënten wordt de trage doorstroming en de relatief lange verpleegduur vastgesteld. Toch valt hieruit niet te verklaren, aldus het rapport, waarom er zo'n verschil in doorstroming is met de rest van Nederland. Een strikter opnamebeleid en meer mogelijkheden tot dagbehan deling zouden enig soelaas moeten bieden, zijn de onderzoekers van mening. Die dagbehandeling in de ze regio zou kunnen worden uitge breid, wanneer de spreiding van en relatie met de eerste-lijn-gezond- heidszorg verder wordt uitge bouwd. Ook zou meer moeten wor den gezocht naar mogelijkheden en middelen om opname te voor komen. Het rapport stelt ten slotte vast dat in de verpleeghuissituatie voor psychogeriatrische patiënten geen bijzondere verschillen aan het licht zijn gekomen met de gemiddelde situatie elders in Nederland. Al leen zijn de opnamemogelijkheden hier ten gevolge van een trage doorstroming in verhouding ge ring. Ook wanneer de gemiddelde verpleegduur in deze sector wat zou afnemen, zal enige uitbreiding van de beschikbare capaciteit noodzakelijk zijn. Hierbij moet bo vendien vooruitgespeeld worden op de te verwachten groei van het aantal (hoog)bejaarden. Aanbevelingen De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland beveelt in het rapport aan om vóór 1990 het aantal verpleeghuisbed den voor somatisch zieken met 30 te verlagen en het aantal pgp-bed- den voor die tijd met 65 te verho gen. Bovendien zou, om de sprei ding over de regio te verbeteren, een herschikking van de verpleeg- huiscapaciteit over de deelgebie den in Zuid-Holland-Noord moe ten geschieden. Ook moet het aan tal dagbehandelingsplaatsen in de ze regio worden uitgebreid, zo luidt de aanbeveling, en wel met tenminste 9 plaatsen voor lichame lijk zieken en 15 voor psychogeria trische patiënten. Ook hier zou een herschikking moeten plaats heb ben om een zo groot mogelijke spreiding over de regio te berei ken. Dagbehandeling of dagopvang van psychogeriatrische patiënten zou in enkele gevallen, en met na me in de stad Leiden, ook kunnen worden opgezet in een diensten centrum of verzorgingstehuis. Hiervoor zou ondersteuning moe ten worden geboden vanuit een verpleeghuis en door het sociaal psychogeriatrische team van de Riagg, de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg. Daarnaast zou moeten worden gestreefd naar een afstemming van het plaatsingsbeleid voor de beide verpleeghuissectoren. De eerste- lijn-gezondheidszorg zou zich steeds meer moeten toeleggen op het voorkomen van ziekten en de sociaal-psychogeriatrische teams van de Riagg zouden verder moe ten worden uitgebreid. Dat de samenwerking tussen de verschillende voorzieningen voor verbetering vatbaar is laat het rap port verder onbesproken. "Betrok kenen in de regio zullen zelf verder moeten werken aan initiatieven die erop zijn gericht om de zelfstandi ge woon- en leefsituatie van oude ren zo lang mogelijk te handha ven", zo besluiten de onderzoekers hun rapport. BRANDJE - De Leidse brandweer is zaterdagavond uitgerukt om een binnenbrandje te blussen in de Be schuitsteeg. De brand is waar schijnlijk ontstaan door kortslui ting in de thermostaat van de cen trale verwarming. ADVERTENTIE Alle Haagse onderdelen van het departement van Onderwijs en Wetenschappen zijn per 1 november 1984 gevestigd te Zoetermeer. Postadres: Postbus 25000 2700 LZ Zoetermeer. Telefoon: 079-53 19 11. PuDlikatie van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3