Training tegen Urk 5D T Gouden wissel beslist Leidse korfbalderby Naish beheerst surfwedstrijd Finalist Lisse nu al uit bekerstrijd Invaller Marcel Keyzer bezorgt Danaïden winst Arbiter Uphoff komt terug Bij basketballers Tieleman en Lambooy in Oranje groep Lauda ziet hoop in rook opgaan Eerste zege Leiden Wielrenner Schalkers te laat in vorm Bassets blijven 'bijten' MAANDAG 8 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - Na bijna drie kwartier met een fors veldoverwicht deelde De Danaïden de beslissende klap uit in de derby tegen Zuiderkwar tier. Invaller Marcel Keyzer zag de bal na z'n tweede doelpoging in de korf verdwijnen, en bracht zo de stand op 3-5. Het duel van de veld- genoten, dat een 3-6 eindstand ken de, was een van de weinige ge speelde duels. Alleen de twee deklassers Velocitas en Crescendo kwamen in actie en sleepten beide twee punten in de wacht. "Daar kun je natuurlijk alleen maar van dromen. Dat je een wis sel plaatst en die scoort al met z'n tweede schot zo'n goal". Oud-spe ler Hans van der Leek, die gisteren de coaching van De Danaïden waarnam van de op vakantie zijnde Hans van Huis, genoot zichtbaar. De eerste zege van de gewezen pro- motieklasser en dan nog wel in de derby tegen veldgenoot Zuiderkwartier. Minder tevreden was naturlijk verliezend coach Wim Niesing, die benadrukte dat zijn ploeg zich niet aan de tactiek had gehouden. "De opdracht was om veel over de da mes aan te vallen, die nu eenmaal veel sterker zijn dan het zestal van De Danaïden. Dat is dus alleen in de slotfase gebeurd, toen het al te laat was. De heren hebben het spel te veel alléén willen maken". In het dameszestal van Zuiderkwartier school inderdaad het grootste gevaar voor De Danaï den, oordeelde ook tijdelijk coach Van der Leek. Zijn vrouwen gaven echter uitstekend partij en door de grote sprongkracht van de heren onder de korf konden vele aanval len bovendien al vroegtijdig wor den onderbroken. Hetgeen vooral van belang was toen het spel na 3-4 aan beide zijden in een impasse ge raakte. Trotseren Tot halverwege de eerste helft le ken de ploegen echter de weerbar stige elementen te trotseren. De strijd ging gelijk op, zij het dat Zuiderkwartier in het eerste kwar tier het initiatief had en door Theo van Leeuwen en Rens Henzen op 1-0 en 2-1 kwam. Door goals van Eric Peters en Eric Kromhout kwam De Danaïden evenwel weer snel terug. De kentering kwam na twintig minuten toen Frans Brand op een pass van Ellen Ephraïm een uit- werkfout afstrafte en voor 2-3 te kende. Els van Lunteren werkte deze achterstand nog weg, maar op de vierde tegentreffer, een door braak van Sandra Slingerland, bleef Zuiderkwartier het antwoord schuldig. Het aanvalsvak met Theo van Leeuwen en Erik van Lunteren wist zich nauwelijks nog kansen te scheppen. De de beide heren kwa men daarnaast sprongkracht en lengte, zodat van Simone van der Kaay en Christa Metselaar even eens weinig aanvallende impulsen uit konden gaan. Ook De Danaïden kwam voor rust niet meer tot scoren, maar het aanvalsspel van Leon Brouwers en Eric Peters oogde aanmerkelijk ge vaarlijker. Naarmate de doelpun ten langer op zich lieten wachten, werden de persoonlijke confronta ties grimmiger, hetgeen vooral het spel van Zuiderkwartier aantastte. Vrijwel tegelijk grepen halver wege de tweede helft de coaches in. Wim Niesing zette Ineke den Hertog en Hans van de Meeberg in, terwijl aan De Danaïden zijde Leon Brouwers het veld moest ruimen voor Marcel Keijzer. Een gouden greep van Van der Leek, zo bleek al een minuut later. De invaller doorboorde met zijn tweede afstandschot de korf en bracht de stand op 3-5. Na vakwis seling leefde Zuiderkwartier even op, maar na een gemiste strafworp van Rens Hensen was het definitief afgelopen. Acht minuten voor tijd zorgde Eric Kromhout van grote afstand voor de laatste treffer: 3-6. Beslissing Het enige doelpunt van Velocitas in de tweede helft bracht in het treffen tegen Zuidwesters tevens de beslissing. Ron van Driel scoor de al drie minuten na de hervatting 3-2 en daar bleef het bij, ondanks dat de twaalf van coach Piet l'Ami veel sterker was dan de laagge plaatste Zeeuwse tegenstander. Crescendo herstelde zich door een 8-4 overwinning op Eureka knap van de wanprestatie vorige week tegen hekkesluiter ONDO. Na de tiende minuut liepen de Lei- denaars door goals van Marlies Brouwers, Anita Alberts, Alphons Cornelissen, Carolien van Noort en John Huigsloot weg naar een 6-2 ruststand, waarna het verweer van de Rotterdamers al volledig ineen stortte. BRAM VAN GENT LEIDEN - Scheidsrechter Ton Up hoff zal binnenkort weer actief worden op de korfbalvelden. De Leidenaar, die kandidaat was voor promotie naar landelijk niveau, zag zich vorig jaar wegens een chroni sche teenblessure genoodzaakt zijn carrière voortijdig te beëindi gen. Een ingrijpende operatie, ge volgd door een lange revalidatiepe- riode bracht hem echter weer op de been. Zuiderkwartier-verdediger Wil de Wit is geklopt en de door Leon Brou wers (De Danaïden) geschoten bal zweeft richting korf. Het wordt geen doelpunt, zoals Ingrid Slingerland en Edith Hillebrand al kunnen consta teren, maar De Danaïden won niettemin de derby met 6-3. (foto Holvast» ZEIST - Lianne Tieleman (Pernix) en Alfred Lambooy (De Algemene) zijn doorgedrongen tot de selectie van het Nederlands juniorenteam, dat op zaterdag 20 oktober de ne gende interland speelt tegen Bel gië. Voor beiden is het de tweede maal, dat zij deel uitmaken van Orapje. Tot een optreden binnen de lijnen is het echter nog niet ge komen, want Tieleman zat tijdens de vorige veldinterland op de bank en ook Lambooy bracht het in de zaal niet verder dan reservespeler. ADENAU (SID/Rtr/AFP) - De be slissing in de strijd om de wereldti tel voor coureurs in de formule één-categorie valt 21 oktober tij dens de race om de Grote Prijs van Portugal in Estoril. De Oostenrij ker Niki Lauda, leider in het klas sement, zag zijn hoop gisteren op de Nürburgring al kampioen te worden letterlijk in rook opgaan. De 35-jarige Lauda wilde aan het eind van de 21e ronde bij het in gaan van de laatste bocht de ach tergebleven Italiaan Mauro Baldi inhalen, maar merkte plotseling, dat Baldi geen ruimte maakte. Lauda bleef maar één ding over: uit alle macht op het rempedaal drukken, met als gevolg, dat de McLaren-Porsche om zijn as draai de en de wagen even in een witte rookwolk van het gloeiend hete rubber van de banden kwam te staan. Hierdoor verloor Lauda, die op dat moment zesde was, de aanslui ting met de kopgroep. Toch slaag de de Oostenrijker er na een adem benemende jacht nog in de vierde plaats te grijpen. Inmiddels was zijn grootste concurrent, de Frans man Alain Prost, ruim 43 seconden éerder als winnaar over de finish gegaan. Lauda heeft nu nog slechts 4,5 punten voorsprong op Prost (66 tegen 61,5 punten) en kan zich in Estoril geen misser meer veroorlo ven. Voor 50.000 toeschouwers rond de vernieuwe Nürburgring had Prost van het begin tot het einde de leiding. Hij draaide probleem loos zijn rondjes en bouwde zijn voorsprong gestaag uit. Het bete kende de zesde zege voor Prost in dit seizoen en de elfde overwin ning voor het McLarenteam. De Italiaan Michele Alboretto eiste met een Ferrari de tweede plaats voor zich op met een achterstand van bijna 24 seconden. Daarna volgden de Braziliaan Nelson Pi quet en Lauda. Jerry Beck (16) had een rustige avond tegen Orca's. De Leidenaars (links Bert Kragtwijk) waren heer en meester onder de borden. (foto Holvast» SCHEVENINGEN (ANP) - Rob- by Naish heeft het wereldkam pioenschap brandingsurfen in Scheveningen bij de heren volle dig beheerst. Zaterdag bracht de Amerikaan de slalom op zijn naam voor zijn landgenoten Cort Larned en Ken Winner en gisteren zege vierde hij ook bij het spectaculaire wave-performance. Daarmee werd hij overall-winnaar bij de wedstrij den om de worldcup. Stephan van den Berg eindigde bij de slalom op een gedeelde ze vende plaats, de Zandvoortse Mar- tine van Soolingen deed het bij de dames beter. Zij werd tweede op de slalom. De wedstrijd werd ge wonnen door de Amerikaanse Jen- na Derosne. Bij het wave-perfor mance eiste Martine van Soolingen een vierde plaats op, winnares werd Nathalie Lievre uit Frankrijk. Volgens een schatting van de Haagse politie werden de wedstrij den op de Scheveningse boulevard en het strand zaterdag gevolgd door 40 50.000 toeschouwers. De wedstrijden van gisteren lokten ondanks het verre van aangename weer zo'n zestigduizend mensen naar de Scheveningse boulevard. •Volgens een schatting van de poli tie zijn op de negen dagen van de wedstrijden in totaal zo'n kwart miljoen mensen komen kijken. TENNIS - Eliot Teltscher heeft zondag het internationale tennis- tóernooi van Brisbane gewonnen. De Amerikaan versloeg in de eind strijd Francisco Gonzales uit Para guay met 3-6 6-3 6-4. Het herendubbelspel was voor Francisco Gonzales en de Ameri kaan Matt Mitchell. Ze versloegen de Australiërs Wally Masur en Bro- derick Dyke in de eindstrijd met 6-7 6-2 7-5. LEIDEN - Elmex Leiden is in de jacht op de vier play-off plaatsen zaterdagavond niet verder achter op geraakt. Tegen het ontstellend zwak acterende Orca's boekten de Leidse basketballers een veelzeg gende 80-46 overwinning. Het was de eerste zege van Leiden, dat ech ter nog geen overtuigende indruk maakte. Als excuus kon de thuisploeg ui teraard aanvoeren dat tegenstan der Orca's al moeite had om de bal over de middellijn te transporte ren. Orca's was vorig jaar al geen hoogvlieger in de eredivisie en wist zich eigenlijk alleen stand te hou den in de inmiddels beruchte piepkleine gymzaal van Urk. Top- ploegen als Den Bosch en Leiden sleepten daar met knikkende knieën de winst binnen omdat het te kleine speelveld met dubbele belijning het standsverschil nivel leerde. Orca's verloor aan het einde van het seizoen haar sponsor en de ploeg liep leeg: Rob van Essen ging naar Weert, Martin de Vries en Frank Ardon kozen voor Haaks bergen en Glenn Omanette ver sterkte Den Helder. Rond de "eeuwige" Urker Ame rikaan Russel Chapman, ooit inge lijfd bij Leiden Trotters, werd met jongens uit het eigen dorp een nieuwe ploeg gevormd. L.J. Pipkin kwam erbij en ook basketbal-no made Geerten Rijks keerde terug na (weer) een jaartje met weinig succes bij Canadians te hebben doorgebracht. "Toen ik me in Urk aanmeldde zouden er nog meer mensen bijko men en Omanette en Van Essen hadden beloofd te zullen blijven. Er kwam echter geen sponsor en nu slepen we ons van week tot week voort in de hoop dat zich vol gend jaar wel een geldschieter aan dient", aldus Geerten Rijks. In de twee Amerikanen en Rijks heeft Orca's drie man die met een bas ketbal kunnen omgaan en daarom was de prestatie van de Urkers in de eerste helft nog alleszins aan vaardbaar te noemen. Leiden kwam onder leiding van Emill Hagens, nu de ongekroonde koning van de eredivisie, met snel treinvaart uit de startblokken (16-6, 27-12), maar zodra coach Harrewijn zijn spelmaker en accu uit het veld haalde viel de Leidse motor akelig stil. Stand-in Jim van Dam kreeg de bal keurig bij zijn ploeggenoten, maar de vaart en souplesse ontbra- Scores Leiden: Wiel 21, Kragtwijk 14 (9 rcb.), Heijdeman 13 (100%), Beek 8, (7) Hagens 6 (7), Van Dam 6. Lockhart 6, Van Poelgeest 4, Van Helfteren 2. Schot team: 47%, rebounds 45, balverlies 17. Orca's: Pipkin 20, Chapman 14, Rijks 6, C.Hakvoort 2, SchefTer 2, Van Urk 2. Schot team: 40%, rebounds 28, balver lies 26. Scheidsrechters: Van Dishoeck, Van Voorst. Toeschouwers: 600. Urk kreeg geen enkele vrije worp te nemen, Lei ken. Orca's kon daardoor het tem po beter bijhouden en middels Pipkin en Chapman wat punten vergaren: 37-24 bij de rust. "Onze nieuwe spelers hebben geen enke le ervaring, als er dan hard gerend wordt zoals Leiden dat doet gaat alles mis. We gaan mee rennen, de Amerikanen gaan voor zichzelf spelen en dan valt er niets meer te redden", vertelde Rijks. De constatering was juist. Met de terugkeer in het veld van Hagens kwam ook de vitesse terug en in één klap werd aan alle illusies van Orca's een wreed einde gemaakt: 52-28 na zeven minuten spelen. Dat was voor Harrewijn het seizoen om Jerry Beck voor de rest van de wedstrijd naar de kant te halen en Richard van Poelgeest te laten de buteren. De van het Haagse Jum pers afkomstige jeugdinternatio- nal, die eerder zaterdag al een be kerwedstrijd had afgewerkt met het jeugdteam van Leiden had de afgelopen weken al verbeten vanaf de kant toegekeken. In de eerste aanval gaf Hagens de goed meekomende Van Poelgeest een "onmogellijke" pass, die door de handen van de jeugdspeler de tribune opvloog. Het werd echter gaandeweg beter en Orca's kon ook tegen Leidens hard werkende tweede keus niets uitrichten. De wedstrijd kabbelde zodoende naar zijn verlossende einde: 80-46. Voor Urk zal het jaar bijzonder lang worden, want buiten de be schermende muren van de eigen gymzaal heeft de ploeg van Jan Korf dit seizoen weinig te zoeken in de eredivisie. Leiden kon de training goed ge bruiken en er zal nog meer ge schaafd moeten worden aan het aanvalsspel met het oog op de be langrijke ontmoeting met het ver rassende Werkendam zaterdag. De eerste punten zijn echter binnen. HANS JACOBS LEIDEN Bij de basketballers werd het afgelopen weekeinde de tweede ronde van de bekercompe titie gespeeld. Het eerste duel tus sen Blitz en de Trotters kon geen doorgang vinden omdat de scheidsrechters niet op kwamen dagen. De tweede wedstrijd werd door Blitz gewonnen met 74-88. MSV verloor in Amsterdam van BC Bijlmer met 81-77. Leiderdorp verloor met 75-74 de eerste wed strijd van het Haarlemse The Yel low Black Boys, maar stelde in de return orde op zaken: 92-62. Lisse, vorig jaar nog finalist, moest zicji tegen OSG tweemaal gewonnen geven: 65-89 en 73-71. LUSV schakelde het Haagse Jum pers uit via een 79-66 winst en een gelijkspel: 72-72. De rolstoelbas ketballers van de Sleutels wonnen hun tweede competitieduel van Arnhem: 25—37. Trotters-Blitz 74-88. De Voor schotenaren begonnen gehandi capt aan de wedstrijd. Naast de al langdurig geblesseerde Shane Kleyhorst zaten nu ook Rolf van Oort, Wim van Niekerk en Will Moerer in de ziekenboeg. De ge schorste coach Krouwel zat nood gedwongen in spelerstenue, terwijl Moerer de coaching waarnam. Blitz had een goede start en nam een 19-10 voorsprong. Daarna ver slapte de concentratie bij Blitz en kwam Trotters beter in het spel. Boris Monckhorst en Ramses Braakman zorgden voor de omme keer: 32-25. Coach Frans Kales van de Trotters ging toen wisselen en had dat achteraf beter niet kun nen doen, want de Voorschotena ren kregen weer vat op het spel en Ton Kallenberg (24 punten) zorgde met enkele driepunters voor een 40-50 ruststand. Na de pauze kwam Blitz niet meer in gevaar. In de rebound was John Raan ongenaakbaar en ook Peter Verkerk en René Prins droe gen in de aanval hun steentje bij. Bij de Trotters kwam het meeste gevaar van Monckhorst (17 re bounds en 24 punten) en de prima spelende Leon Zaal. BC Bijlmer-MSV 81-77. MSV gaf volgens coach Bert Samsom een zekere zege uit handen. BC Bijlmer speelt in de tweede klasse rayon en mocht voor de Noordwij- kers geen enkel probleem vormen. Bij de pauze leek MSV ook op winst af te gaan: 34-42. In de twee de helft werd vooral door goed spel van Fred van Schie zelfs een voor sprong van 12 punten genomen, maar ook dat was nog niet genoeg. Vijf minuten later stonden de slap verdedigende Noordwijkers op een zeven punten achterstand. Uit eindelijk werd het 81-77 en heeft MSV nog wel kans op de volgende ronde. TENNIS - De Franse tennisser Yannick Noah, die sinds juni geen toernooi meer heeft gespeeld, heeft zijn terugkeer op de baan opnieuw uitgesteld. Zijn zaakgelastigde en zwager Patrick Proisy vertelde za terdag in Parijs, dat Noah, die met een liesblessure kampt, niet mee zal doen aan het indoor-toernooi in Melbourne, maar zich richt op het evenement in Stockholm, dat 29 oktober begint. De Fransman, die in 1983 Roland Garros won, wil voordat het toernooi om de Scandi navische titel begint, in Amster dam een of twee demonstratiewed strijden spelen tegen de Tsjecho- slowaak Ivan Lendl. PAARDESPORT - De vierjarige hengst Sagace met in het zadel de Fransman Yves Saint Martin heeft zondag in Parijs, voor 40.000 toe schouwers, de Prix de l'Arc de Triomphe gewonnen. In deze ren over 2400 meter ver diende Sagace voor zijn eigenaar 900.000 gulden. LEIDEN - Amateurwielrenner Martin Schalkers heeft na een jaar vol tegenslag, de vorm aan het ein de van het seizoen toch nog enigs zins te pakken gekregen. Tijdens de sluitingsrit te Geffen ontsnapte Schalkers in het gezelschap van drie andere renners, onder wie ploeggenoot Wolters, aan de greep van het peloton. Wolters won, Schalkers moest met een derde plaats genoegen nemen. Zaterdag legde de Noordwijkse renner uit de Driessen-ploeg tijdens de ronde van Assendelft beslag op een ne gende plaats. Voor Martin Schal kers staat nu nog een etappewed strijd met de Concorde-ploeg in Spanje op het programma. Eddie Kouiss maakte een sterke start tijdens de nationale openings- veldritten. Zaterdag diende de Kat- wijkse junior nog genoegen nemen met een vierde plaats tijdens een rit te Harderwijk. Gisteren won Kouiss echter overtuigend in Deurne. De als laatste gestarte Cas per van der Meer eindigde als vijf de. Swift-renner Van der Meer liet in Harderwijk een goede indruk achter, maar bleef vanwege een tweetal lekke banden ook daar op een vijfde plaats steken. René Guyt diende, vanwege een schor sing voor het rijden van een "wilde wedstrijd" in Wassenaar, geduren de het voorbije weekeinde nog werkloos aan de kant te blijven. In Harderwijk finishte Leidenaar John Kuyvenhoven bij de ama teurs als zevende The Yellow Black Boys-Lei derdorp 75-74 en 62-92. De eerste wedstrijd waren de scheidsrech ters nog niet op de hoogte van de nieuwe spelregels en werd er nood gedwongen met de oude regels ge speeld. Coach Ben van Cleef miste Dick Koorneef en zag ook Marcel Rijsbergen snel wegvallen. De krappe selectie hield redelijk stand gezien de 75-74 nederlaag na de 38-37 ruststand. De tweede wed strijd ging tot 50-50 gelijkop. Toen bracht Van Cleef Koorneef binnen de lijnen en via scores van vooral Robert Jan Rijsbergen en Marcel Sommeling (25 en 28 punten) werd het via 76-51 een simpele 92-62 zege. Lisse-OSG 65-89 en 71-73. De finalist van vorig jaar speelde voor al de eerste wedstrijd erbarmelijk slecht. Er werd een kansloze ne derlaag geleden en dat dit zeker niet nodig was werd een dag later in Utrecht bewezen toen de Lisse- naren via goed werk van Jürgen Goudzwaard en Daan Doing maar met miniem verschil ten onder gin gen. LUSV-Jumpers 79-66 en 72-72. Een prima prestatie van de Leidse studenten, die met het een klasse hoger spelende Jumpers geen moeite hadden. Het eerste duel in Den Haag ging lang gelijk op, maar toen de conditie een woordje mee ging spreken was voor Jumpers de koek op. Via sco res van Jeroen Mars werd het als nog een ruime 79-66. Het tweede duel stelde niet zo veel meer voor en na een 26-12 voorsprong ging coach Hans van Rooyen wisselen en gaf Jumpers zo de gelegenheid het nutteloze gelijkspel te behalen. Robert Jan Drijver scoorde 16 pun ten. Arnhem-De Sleutels 25-37. Een prima zege van de rolstoelers, die de basis hiervoor in de eerste helft legden: 15-23. De beste spe ler van Arnhem werd knap uitge schakeld en aanvallend waren Koos van Eek en Jaap van Beelen goed op dreef. SASSENHEIM - Het zelfvertrou wen van de Bassets schijnt niet ka pot te krijgen. De Sassenheimse rugbyploeg boekte gisteren zijn zesde achtereenvolgende zege: 21- 9 tegen KMD uit Wateringen. Winst was er in de promotieklasse Noord tevens voor de onbereken bare Leidse studenten: 0-6 tegen Ascrum. De wedstrijd van DIOK werd afgelast. De Bassets blijven imponeren, al is de ruime winst op de Westlan ders geen juiste maatstaf. De Sas- senheimers zullen ongetwijfeld in de naderende returnwedstrijden op steviger tegenstand moeten re kenen. Niettemin is de ploeg van trainer Jan Schaap tot dusver on houdbaar voor de concurrentie. KMD dacht daar in de openingsfa se anders over en nam via een pe nalty kick een 0-3 voorsprong. Dat schudde de Bassets wakker en in dezelfde minuut maakte Ruud Vos aan alle onzekerheid een einde door met veel vertoon van macht een try te drukken. De trefzekere Tinus Harskamp schopte het ovaal tussen de palen voor een geslaagde conversie en de stand was 6-3. Met uitstekend combinatiespel van de driekwartlijn wisten beide spelers nog voor rust de score op te voeren tot 18-3, waarbij Tinus Harskamp tevens een try voor zijn rekening nam. Binnen tien secon den na de aftrap in de tweede helft scoorde Leno van Nieuwkoop een fraaie try, maar na afloop bleek dat de arbiter die niet had genoteerd. Vreemd, maar het deerde de thuis ploeg niet. Ondanks een tegentref fer van KMD werd de rust in het Sassenheimse kamp niet ver stoord. Fly-half Tinus Harskamp bepaalde de eindstand op 21-9. Het verhaal van LSRG is dit sei zoen dat er veelal verloren werd door het veroorzaken van kleine fouten en het onbenut laten van ve le scoringskansen, tegen het sterke Amsterdamse Ascrum was het echter eens anders. Het Leidse voorwaartsen pack hield de gehele wedstrijd zijn hoofdstedelijke ri vaal onder controle, maar kon zelf toch ook niet tot een try komen. Twee overtredingen van de ge blokte Ascrum verdediging stel den Ernst Delfos en Reint Fischer in staat door middel van penalty kicks aan de winst te helpen: 0-6. Het tweede team van DIOK leed in dezelfde afdeling een 0-28 neder laag tegen Het Gooi.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19